P#KON 3214 Chinezen prikkelen door hoge prijzen Indonesiërs Indonesië is bereid schadevergoeding tot Slachtoffers van tyfus 20 dagen gratis vacantia Nasser-invloed verdwijnt in Syrisch Baatli-kabinet P. Jongeling Praat van baby Gezamenlijke produktie KNIPOOG NAAR HET KIND Luchttwist nog niet bijgelegd Indonesische partij verbreekt akkoord met Nederland Chroesjtsjef schrijft Kennedy over kernproeven. In Zermatt of elders in Zwitserland 2 PAREN VERKOOP ANKLETS l.! 55 IV V.S. en Engeland: onze diplomaten spioneren niet J.ft een Êoufce \ij. Beoogde federatie ernstig bedreigd Mor^i VS gaan bauxiet in Suriname exploreren DEN VADERMD GETROUWE-.. Kennedy gelast proeven af TOCH IS HET ZO! DINSDAG 14 oi Achtergrond relletjes in Bandoeng (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DJAKARTA, 13 mei In Bandoeng zijn, zoals gemeld, afgelopen vrijdag schoten ge vallen. Jonge Indonesiërs hebben getracht Chinese toko's en auto's van rijke Chinezen in brand te steken, waardoor de politie met harde hand moest ingrijpen. Er werd een avondklok ingesteld, die iedereen verplichtte tussen negen uur 's avonds en zes uur 's mor gens binnenshuis te blijven. De telefoonverbindingen met Dja karta werden verbroken en om de stad werd een militair cordon gelegd. Volgens niet bevestigde berichten zijn er twee doden en verscheidene gewonden gevallen, Europeanen waren betrokken schijnt een hardhandige afstraffing te zijn geweest, die een Chinees een In donesiër gaf. Toen de eerste er door Indonesische studenten op attent werd gemaakt dat hij het recht niet in eigen hand mocht nemen, prikkelde hij door zijn negatieve en uitdagende houding zodanig dat er een gevecht ontstond. Spoedig daarna werd het in een groot deel van de Chinese wijk rumoerig. Ook in Tegal Ruim een week geleden zijn in Tegal vierhonderd kilometer van Djakarta soortgelijke moeilijkheden ontstaan, In de nabijgelegen kampong Slawi probeer den Indonesiërs toen een paar huizen van Chinezen in brand te steken. De regionale militaire commandant greep toen in, omdat hij wilde voorkomen dat een aangrenzend munitiedepot in de lucht vloog. Ook hier zouden slachtoffers zijn geweest: drie doden en vier gewonden, naar in Djakarta wordt gezegd. De eerste relletjes tegen de Chinezen i i izijn een maand geleden In Cherlbon be tel Wijl verscheidene auto s en gonnen. Daar stootte de bevolkln.j zich toko's uitbrandden. aan de uitspraak van een Chinese rech ter, die een Indonesiër, die een Chinees De aanleiding van de relletjes in :kind mel aut0 had «ïoodgereden, tot - van acht jaar ver- Mening in Djakarta: duktie, waarbij buitenlands kapitaal deel neemt in Indonesische ondernemingen en de winsten volgens een bepaald percen tage verdeeld worden. In Djakarta staat men wellicht minder afwijzend tegenover het beginsel van de betaling van schadevergoeding door Indonesië voor genationaliseerde Neder landse bedrijven dan over het al gemeen wordt vermoed. Zowel in regeringskringen als bij de poli tieke partijen houdt men zich Aanvaard bezig met het zoeken van een r" predufktie De Indonesische regering heeft dit stel sel al aanvaard voor projecten, zoals de exploitatie van nieuwe olievelden op Sumatra, die worden opgebouwd met kapitaal uit andere landen. De Indonesi sche regering zou nu ook in deze richting denken als basis voor schadeloosstelling voor genationaliseerde Nederlandse on dernemingen, Nederlajid zou dan technici en onderdelen voor machines, waaraan grote behoefte bestaat, moeten inbrengen. Het ontbreken van onderdelen voor het onderhoud van het grotendeels uit Ne derland afkomstige machinepark zou er onder meer de oorzaak van zijn dat de voormalige Nederlandse Bandoeng waarbij overigens geen Advertentie Het gezellige boekje is het Ongelijkheid De moeilijkheden tussen de Indonesiërs en de Chinezen hebben mede de op jaging van de prijzen tot achtergrond. De Chinezen, die over 't algemeen in de handel zitten, verdienen bijzonder veel aan de schaarste en de inflatie, getuige de miljoenen roepiahs gekost hebbende auto's, waarin velen van hen rijden. Om dat ze praktisch een monopolie-positie bezitten, kunnen ze vragen wat ze willen. Er zijn gevallen bekend van toko-hou ders, die de hele voorraad zout of pepers in bepaalde plaatsen opkochten om deze dan met een paar honderd procent winst van de hand te doen. (t/m 18 mei) Het ligt voor u klaar bij uw foto handelaar! Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen hebben gis teren ongehinderd hun vluchten op Europese luchthavens vervolgd te gen het oude, lage tarief. De Europe se regeringen staan in nauw contact met elkaar en een beslissing, die al le trans-Atlantische vluchten onmo gelijk zou makenbehoort tot de mo gelijkheden. De Britse minister voor luchtvaart, Julian Amery, zei in het Lagerhuis, dat de toestand onaanvaardbaar" is en het kan niet worden geduld dat deze voortduurt. Hij beschuldigde de V.S. er van eigenmachtig een internationale overeenkomst (door 92 landen onderte kend) over de Atlantische luchtvaartta rieven te torpederen. In Parijs wordt de prijs op de passa gebiljetten nauwkeurig gecontroleerd. De Zweedse luchtvaartmaatschappij SAS heeft opdracht gekregen haar prij zen op de bewuste route met 5 procent te verhogen. Zweden heeft de V.S. la ten weten, dat de Amerikaanse maat schappijen die in Zweden willen landen, verhoogde tarieven moeten berekenen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft echter gisteren nogmaals laten weten, dat de oude ta rieven zullen biyven gelden, hangende het overleg, waarvoor overigens nog geen datum is vastgesteld. Een linkse politieke partij heeft aangedrongen op intrekking van de overeenkomst tussen Nederland en Indonesië inzake Nieuw-Guinea die voorziet in een volksstemming in West-Irian in 1969. Aldus deelt het Indonesische persagentschap Antara mee. De Partindo-partij waarschuwt er ook voor Nederland niet de gelegenheid te geven te vragen om compensatie voor het Nederlandse kapitaal in Dja karta dat genationaliseerd werd tij dens de Indonesische campagne voor West-Irian. Partindo drong verder aan op een nieuwe, meer democratische kieswet en op verkiezingen niet later een 1964. Verder zegt de partij dat er behoeften bestaan aan een democratische pers wet" waarbij de persvrijheid gewaar borgd is. Weer proces wegens massamoord Gisteren is in Neurenberg een proces begonnen tegen drie Westduitsers, die ervan worden beschuldigd de hand te hebben gehad in het. om het leven bren gen van minstens 2400 Joden. Dit ge schiedde in 1942. in het gebied van Row- jo, in de Oekraïne. De moorden werden begaan in opdracht van de sicherheits- dienst. Wegens medeplichtigheid aan deze moordpartij staan voor een rechtbank yan gezworenen (jury in West-Duits- iand; zes beroepsrechters en drie le ken) terecht de 64-jarige inspecteur van politie Joseph Paur. de gepensioneerde 63-jarige opperwachtmeester van de ma rechaussee Wilhelm Wacker en de 55- jarige belastingconsulent Otto Koeller. Van de drie beklaagden bevindt op het ogenblik slechts Koeller zich in voor arrest. Men verwacht dat het proces ongeveer «rit weken zal duren. in de roepiahs, de ander heeft nauwelijks ge noeg om het hoofd boven water te hou den. Hü moet er van alles en nog wat bijprakkizeren om de prijzen niet boven z'n inkomen te laten uitgroeien. Premier Chroesjtsjef van de Sow- jetunie heeft gisteren geantwoord op de gezamenlijke poging van president Kennedy en premier Macmillan, een spoedig kernakkoord te bewerkstelli gen. De westelijke voorstellen die op 24 april in Moskou werden overhandigd zijn nooit geheel bekendgemaakt. Vermoede lijk stellen Kennedy en Macmillan voor een conferentie over deze moeilijke materie op hoog niveau te beleggen. Kennedy zei later weinig hoop te heb ben op een spoedig akkoord. Het antwoord van Chroesjtsjef is even min bekendgemaakt, maar van Ameri kaanse zijde werd verklaard, dat de in houd van de brief niet bevredigend is. De Amerikaanse vertegenwoordiger in Genève bij de ontwapeningsbesprekin gen, Stelle, heeft de Sowjetunie ervan beschuldigd ,,een grote terugtocht" voor te bereiden met betrekking tot de in specties ter plaatse. Zoals bekend waren de Russen in principe bereid tot drie in specties ter plaatse. Het Westen eiste minstens zeven inspecties. Stelle gelooft dat de Russen binnenkort zullen aan kondigen helemaal geen inspecties ter plaatse toe te zullen staan. Daarmee zou de conferentie weer zijn aangeland op het uitgangspunt van 28 november 1961, toen de Russen eveneens weigerden inspecties ter plaatse toe te staan. In Elseneur in Denemarken is de grootste veerboot van Europa te water gelaten. Het is de ..Aerveprins Knud", die de ver binding zal gaan onderhouden tussen de eilanden Seeland en Fuenen. Het schip biedt plaats aan vierhonderd auto's en en kele duizenden passagiers. Iedereen die dit jaar in de Zwit serse wintersportplaats Zer matt tyfus heeft opgelopen, is door het Zwitserse nationale bu reau voor toerisme uitgenodigd een kosteloze vakantie van 20 dagen in een vakantieplaats van zijn keuze door te brengen. Het aanbod geldt voor 135 buiten landse toeristen en 175 Zwitsers van wie het vaststaat, dat zij de ziekte hebben opgelopen bij de epidemie van Zermatt. Het aanbod is ook volgend jaar nog van kracht. De ..boffers" krijgen vrij vervoer eerste klas heen en terug per Swissair of trein en vijf gratis excursies. Zij mogen een hotel kiezen in dezelfde categorie als zij tijdens hun noodlottige vakantie hadden. De kosten worden ge zamenlijk gedragen door het nationaal bureau voor toerisme, de bond van ho teleigenaren, de gemeente Zermatt, Swissair, de spoorwegen en de regering. fEventuele slachtoffers van de ziekte die door iemand vergezeld willen worden kunnen een reis van tien dagen voor twee personen uit- kièzen. Aanvaarding van de uitno diging zal op geen enkele wijze in vloed hebben op het voldoen aan de juridische eisen voor schadevergoe ding. Gegadigden moeten een be wijs kunnen overleggen van hun ziekte. Het is onmogelijk in plaats van een gratis verblijf baar geld te ontvangen. In de hoofdstad Bern is gisteren ver der bekendgemaakt, dat een onafhanke lijke commissie zal onderzoeken welke verliezen de slachtoffers van de tyfus- epidemie hebben geleden en schadever goeding aanbieden. Ook dokterskosten zullen in rekening gebracht kunnen wor den. Het nationaal toeristenbureau hoopt door middel van deze commissie het aantal gerechtelijke acties voor scha devergoeding te kunnen beperken. Toch riool Overigens is de juiste haard van de ziekte in Zermatt nog steeds niet vast gesteld en het is best mogelijk dat deze infectiehaard in het geheel niet.gevon- Advertentie) elke woensdag Jongensmarkt COTTON STRETCH vrolijke kleuren Speciaal verlaagde J.M. prijs m»at 31-34 PER PAAR den zal worden. Het is vrijwel zeker, dat een lekke rioolbuis er veel mee te maken heeft. Proeven wijzen uit, dat verfstoffen die in toiletten worden doorgespoeld, ln het drinkwater terechtkomen. In opdracht van de gemeentelijke autoriteiten wordt er hard gewerkt aan een nieuwe water zuiveringsinstallatie, die meer dan 3,5 miljoen gulden zal gaan kosten. PER 1 PAAR e stijging per maai tflUha Belgische socialisten tijdelijk uitgesloten Het bureau van de Belische socialis tische partij heeft tijdelijk vier leden van de parlementaire fractie uitgesloten en nog acht leden een reprimande ge geven wegens gebrek aan discipline. Deze 12 afgevaardigden in de Kamer hadden zich onlangs van stemming ont houden bij een wetsontwerp dat beoogde kraohtiger tegen posters te kunnen op- ttreden. De socialistische partij vormt met de christelijke volkspartij een regerings coalitie. De C.V.P. wilde krachtiger be palingen ter voorkoming van onordelijk heden bij stakingen. De uitsluiting betekent dat de afge vaardigden niet kunnen deelnemen aan de beraadslagingen van de fractie. De Amerikaanse en Britse ambas sades hebben verontwaardigd gere ageerd op de Russische beschuldi gingen dat ambassadepersoneel zich zou hebben schuldig gemaakt aan enigerlei activiteit, die onverenigbaar is met hun functies. Kortweg gezegd, de V.S. en Enge land zijn het niet eens met de redenen, die de Russische regering ertoe hebben gebracht tien diplomaten, vijf Amerika nen en vijf Britten, tot persona non gra ta te verklaren en hen uit te wijzen. De namen van deze diplomaten waren ter sprake gekomen in het spionageproces tegen de Britse zakenman Wynne. Zij zouden met Wynne en Penkofski in ver binding hebben gestaan. Niettemin blijft de Amerikaanse en de Engelse regering niets anders over dan in te gaan op de Russische suggestie genoemde diplomaten, van wie de meer derheid Moskou reeds' heeft verlaten, uit Rusland terug te halen of hen niet laten terugkeren. De Russen eisen dat de westerse re geringen erop zullen toezien dat derge lijke dingen niet meer voorkomen en tegen de betrokken figuren passende maatregelen" zullen nemen. De mogelijkheid bestaat nu. dat de Britten en de Amerikanen represailles zullen nemen tegen Russische diploma ten in Londen en Washington. Nederlander verdronk Golf slaat groep toeristen van rots af Een groep van negen toeristen, die gisteravond in de buurt van Cascais, on geveer 30 km ten westen van Lissabon, op een rotspunt stondep, is door een golf gegrepen en in zee geslagen. Volgens de eerste mededelingen van de politie zijn twee lijken geborgen en zijn er drie vermisten. De omgekomenen zijn een Oostenrijker en de 54-jarige J. Blok ker uit Nederland. Drie toeristen zijn gered. Een Portu gees die met een reddingsgordel te hulp kwam verdronk ook. De toeristen, die van Nederlandse, Zwitserse, Oostenrijkse en Spaanse na tionaliteit waren, waren met een bus uit Lyon aangekomen. Een maand gaat vlug. Met WITTE KRUIS (poeders, tabletten of cachets) hoeft u niet meer op te zien tegen nare dagen. WITTE KRUIS andere oplossing in dit verban f Deze indruk heeft men gekregen uit gesprekken met politieke en ambtelijke vertegenwoordigers in de Indonesische hoofdstad. Geen haast Hoewel leden van de Indonesische regering een van hen zei: „Zij die ge loven, haasten niet" bij hun gesprek ken in de afgelopen week met Neder landse journalisten het achterwege blij ven van aandrang van Nederlandse zijde op schadeloosstelling bij het herstel de diplomatieke betrekkin-gen tussen beide landen toejuichten, blijkt deze kwestie al besproken te zijn door de politieke partijen. Dit is gebeurd ter voorbereiding van de bijeenkomst van de „Madjelis Permusjawaratan Rakjat", het enige lichaam waaraan president Soekar- no verantwoording schuldig is. Deze bij eenkomst wordt op 15 mei in Bandoeng gehouden. Delen Bij dit beraad van de politieke partijen ter voorbereiding van deze bijeenkomst zouden de P.K.I. de Indonesische com munistische partij en andere linkse groeperingen een afwijzende houding hebben aangenomen tegenover de kwes tie van de schadeloosstelling. De P.N.I. de nationalistische partij en religi euze partijen zoals de mohammedaanse „Nahdatul Ulama" en de r.k. en protes tantse partij zouden het beginsel van de schadevergoeding niet hebben afgewezen. Een oplossing zou worden gezocht ln het systeem van de gezamenlijke pro- OOK Syrië heeft een nieuwe regering en ook in Syrië, evenals in het naburige Irak, heeft de socialistische Baath- partij schijnbaar de overwinning behaald. Maar reeds gisteravond meldde radio-Cairo, dat zich in Damascus en andere Syrische steden relletjes hadden voorge daan, waarbij Nasser-aanhangers betoogden voor eenheid van alle Arabieren. De regeringswijziging betekent echter op het politieke vlak een on betwiste overwinning van de Baath- partij na een strijd van een maand tegen de pro-Nasser-groepen, die ver leden week rumoerige betogingen door het gehele land ontketenden. De voorstanders van Nasser, die in het vorige kabinet zes portefeuilles had den, en meer zeggenschap eisten, zijn nu totaal van het toneel verdwenen. In het nieuwe kabinet, dat weer geleid wordt door Salar Bitar, zitten 13 Baath- leden en drie officieren, die de staats greep van 8 maart uitvoerden, waar door Bitar aan de macht kwam. Eerder op de dag werd in Irak even eens een Baath-regering gevormd. De Baath gelooft standvastig in een Arabi sche eenheid, maar volgt niet slaafs de ideeën van president Nasser, die de zus terpartij van de Baath in Egypte heeft verboden en is overgeschakeld op eenpartijstelsel. Bedreiging Daarom vormt het huidige streven in Irak en Syrië een ernstige bedreiging voor de beoogde federatie met Egypte. Nasser eist dat zijn aanhangers gelijke invloed zullen krijgen in de regeringen van de twee landen. Nu is het zo. dat leden van de Baath- partij 12 van de 18 zetels zullen krijgen ln de presidentiële raad die de federa tie tijdens de overgangsperiode van 20 maanden zal moeten besturen. Afge wacht moet worden wat Nasser zal be sluiten te doen na deze nederlaag van zijn politieke vrienden in beide landen. Dat zijn reactie of die van zijn aan hangers niet lang op zich zal laten wachten, moge blijken uit de relletjes die gisteren uitbraken. De politie heeft gebruik moeten maken van pantserwa gens om de demonstranten te versprei den. Er vielen vele slachtoffers. Betogers waren getrokken naar de weg, die leidt naar de grens tussen Syrië en Jordanië. Zij hadden, vol gens radio-Cairo, die uiteraard een Egyptische versie van de opstand geeft, barricaden opgeworpen. De politie opende echter het vuur op de ondernemingen met ongeveer veertig procent is teruggelopen en bijvoorbeeld de suikerproduktie in Oost-Java ernstig stagneert. Door het rendement van de ondernemingen op deze wijze te verhogen zou het mogelijk kunnen worden uit winsten over een periode van vijftien tot twintig jaar redelijke terugbetalingen aan Nederland te doen. en Deze gedaclitengang heeft overigens niet tot een politieke beslissing van do Indonesische regering geleid. Men acht het echter wel zeker, dat deze kwestie door de P.N.I. aan de orde zal worden gesteld op de belangrijke politieke bij eenkomst die morgen in Bandoeng begint en die, op de openingsvergadering na, achter gesloten deuren zal worden ge houden. Op deze openbare openlngszitting zal president Soekarno het woord voeren. Men verwacht dat hy hlerby ook aan dacht zal schenken aan de verhouding tussen Indonesië en Nederland. Op een persconferentie in Paramari bo heeft de a.s. premier, J. A. Pengel, gezegd dat vermoedelijk concessiever gunningen tot exploratie van bauxiet in het westen van Suriname zullen worden verleend aan de Amerikaanse onderne mingen Ormet en Harvey. Overigens hebben nog andere maatschappijen name. Hij achtte het niet onmogelyk dat in dit gebied een stuwdam zal worden gebouwd waarvan de capaciteit drie maal zo groot zal zijn als van het thans in aanbouw zynde Brokopondoproject. Het is nog niet zeker of de maatschap pijen hier verwerkende industriën zullen vestigen, maar het streven van de Suri naamse regering zal er op gericht blij ven om, indien dit economisch verant woord is, de grondstoffen in Suriname zelf te verwerken. De heer Pengel legde er de nadruk op dat hij tegen nationalisatie van bedrij ven is. Hij was de mening toegedaan dat bij aantrekkelijke voorwaarden, ar- beidsrust en een goede verstandhouding tussen regering en ondernemer, deze laatste zelf wel zal besluiten om de grondstoffen tot halffabrikaten om te zetten. In antwoord op een vraag zei de heer Pengel dat het bedrag van een mil joen dollar dat de V.S aan Suriname zullen lenen wellicht gebruikt zal kun nen worden om het tekort op de gewo- a begroting te dekken. ,,Dat er olie in de bodem van Surina me zit, staat vast", aldus de heer Pen gel, „maar de vraag is of het econo misch verantwoord zal zijn deze olie bronnen te ontginnen. Bij de Colmar Oil Company is men evenwel zeer enthou- betogers die voor dit geweld moes- siast, zodat een gezond optimisme niet ten wijken. misplaatst is." Kunstmest voor Kamerplanten 65°lo - 100 grs. 65 ets. (Advertentie) Op het Westduitse eiland Hefmarn is zondag avond een graansilo van 37 meter hoog met een op slagvermogen van 3.000 ton met een geweldige knal van zijn fundamenten ge stort. Schade bedraagt bij na twee miljoen gulden. Oorzaak: vermoedelijk de weke grond. Buitenlanders krijgen deze zomer in Zuid-Slavië een korting van 20 procent op industriële goederen, boeken en handwerkpro- dukten. De korting geldt niet voor voedingsmidde len, tabak en motorbrand stof. De Britse vereniging te gen wrede sporten, een van de meest actieve ver enigingen voor dierenbe scherming in Engeland, heeft de gemaal van ko ningin Elisabeth, prins Phi lip, ervan beschuldigd dat hij een jager is die bij de minste aanleiding schiet en dat hij met zijn voor liefde voor het neerknallen van wild een slecht voor beeld aan de jeugd geeft. De Prins maakt nog al eens denigrerende opmer kingen'over beroepsjagers. De vereniging komt nu echter met een verhaal, dat de prinselijke kritiek op deze jagers wel in een heel vreemd daglicht stelt. In het jaaroverzicht van de vereniging staat het volgende te lezen: „Het ergste voorbeeld dat hij in de loop van het jaar aan de Britse jeugd heeft ge geven was misschien wel toen hij zijn 13-jarige zoon in staat stelde om als extra-attractie tijdens zijn zomervakantie een hert op korte afstand met een ge weer neer te schieten". De Britse ban-de-bom- mers hebben het gevon den, maar de politie is er niet erg over te spreken. De demonstranten vonden het unfair en ,,un-British", dat de politie honden tegen hen gebruikte. Zij dopen nu broodjes in anijszaad, de honden likken hier aan en raken zeer opgewonden. Het spul werkt als een soort liefdesdrank. Gevolg: de ban-de-bommers de monstreren, worden gear resteerd, maar niemand wordt gebeten. De politie weet zich geen raad. GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND I De Amerikaanse commissie voor kern energie heeft bekendgemaakt, dat de plannen om deze maand in Nevada twee kleine kernontploffingen teiveeg te bren gen zijn afgelast. Een reden voor de af gelasting is niet gegeven. Diplomatieke waarnemers zijn echter van mening, dat zij verband houden met het verlangen van de regering Kennedy de ontketening van een nieuwe ronde van kernwapen proeven te voorkomen. i 1208) In vrijwel alle wiegjes en ge kind hebben gedwongen conse- klnderbcdjes over de gehele wereld kwent te blijven en het eerste ge- hebben zich in alle perioden van de stamel uitsluitend voor hén te reser- menselijke geschiedenis dezelfde ta- veren, dan wel, of het kind eigener fereeltjes afgespeeld: het kindje ligt beweging, die eerste woorjes aan de op de rug en tatert uitsluitend voor ouders heeft toegedacht, wie zal het eigen genoegen. Series a's en toon- uitmaken? We weten het niet. loze e's wisselen af en spoedig ver- Maar een feit is het. dat vaders en schijnen enkele medeklinkers, zoals moeders over de gehele wereld wor- m, b, p, die als lipletters nogal ge- dcn aangesproken met deze probeer- makkelijk zijn, maar volgd worden door moeilijker als: k, ch, g (waarbij de huig in actie komt) Dan worden woord combinaties ge maakt: mememe- memamamma, am- ammama, of abba- babba, pappappa- pappa, babbahba- ai gauw ge- se,s ult de wieg, afleidingen en samenstellingen daarvan. Mama, meter, mater, mère, matj, het zyn even zovele vormen voor het begrip „moe der". Maar buiten dien wordt ook het woord „am" in sa menstellingen ge bruikt, zoals in het waarin de moeder met ba. Men noemt dat tateren en het is Albanees, verleidelijk hier even te citeren wat „ama" wordt aangesproken. En in Charles-Louis Philippe In „La mère het oud-Noors is amma het woord •i l enfhnt diprvsn heeft getegd: voor grootmoeder. l'lt het L.tttn.e J "'J" non geen lettergrepen, het amlta k„.am ta h„ oud.Fr,„, he, het woord „>nt«" terecht, de voor- en het heeft, onreker .1. een ronne- r ïa„ it e raat ln de vroege ochtend^ ftet I, ,c (FraM) (E ls). "Jt 0011 Semietische tel™ maar rlnet nmdalhlti' rf r- e" draagt de moeder een klinker voor Elk",.a, iJ E" d,n' (Aaavriseh). em (He- ki k? dan cMtt d hreeuw.) etc. Ook baba wordt ln de schitteren de ogen en het betekenis van ..moeder" gebmlkt. tatert. Ik reg u. dat er het vuur Is '„pecla.1 ln de Slavische talen, hoe- en de lamp en de ron. die ln rijn „el het woord rich daarin heeft ont- hersenljes binnenkomen als licht en „Ikkrld tot „oude vrome", „groot- die er als woorden weer uitkomen, moeder', c.d. Op het eiland Tonga Nu de kunstenaarsziel dit wondere heet de moeder: barna, gebeuren in het wiegje op deze wijze We kunnen helaas niet verder gaan heeft benaderd, steken de feiten en vermelden daarom alleen nog dat waarmee we voor de dag plegen tc in het Sanskriet de oom „mama" komen uitermate grof daar tegen af. werd genoemd en dat in een Kau- Maar dat ls nu eenmaal onze taak kaslschc dialect „mamma" het en ondanks het tere gestamel moe- woord voor vader is. ten we even flink zijn. In deze wieg- Een mooie gelegenheid om eens jes worden de eerste woordjes ge boren, waarmee het kindje zijn ouders of pleegouders zal aanspre ken. Of de ouders zelf zich deze na men hebben toegeëigend en het jon- op een Kaukasisch record over te springen. (Nadruk verboden). H. Petition.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5