Uw probleem is het onze WW HlWifi! Van der Putten had valse notulen Middenstandsbeleid taak voor minister zelf V.N.-secretaris ontvangt voor het eerst encycliek Schrijfster Wilma wordt vandaag negentig jaar Een kanttekening VOORKEURSTEMMEN VVD-er liet hem er in lopen Prof. J. Keuning weer naar Nigeria Boe-geroep tegen minister Toxopeus HOOFDPIJNPOEDERS Een woord voor vandaag Kunststofplaat lijmen Ceta-Bever SNELFIX «T DINSDAG 14 MEI 1963 2^0ALS elke keer bij verkiezingen wordt ons ook dit jaar gevraagd: hoe zit het nu toch ook al weer met die voorkeurstemmen? Die gaan toch niet verloren wanneer de man, die men met voorkeurstemmen in de Tweede Kamer wil zien te krijgen, het benodigde aantal niet haalt? Aan alle verontrusting over het verloren gaan van stemmen kunnen we een einde maken: voorkeurstemmen gaan niet verloren, tenzij de betrokken lijst niet de kiesdeler haalt Maar in het laatste geval komen alle stemmen op die lijst aan andere partijen ten goede. Men kan zich voorstellen, dat op een lijst 100.000 stemmen worden uitge bracht en 50.000 de kiesdeler is. De betrokken partij krijgt dan twee zetels toegewezen. Laten we veronderstellen dat op nummer 1 van de lijst 60.000 stemmen zijn uitgebracht, op nummer 2 slechts 300, op de nummers 3 tot en met 10 14.701 en op nummer 11 niet minder dan 24.999 stemmen. In dit geval komt toch nummer 2 in de Tweede Kamer en niet nummer 11. Laatstgenoemde heeft namelijk niet het vereiste aantal voorkeurstemmen gekregen. Een lager op de lijst geplaatste kandidaat kan slechts een hoger gekandi deerde kandidaat passeren wanneer hij een stemmenaantal behaalt, gelijk aan meer dan de helft van de kiesdeler. Nummer 11 uit ons voorbeeld had dus minstens 25.001 stemmen moeten behalen. De 24.999 stemmen, die op hem werden uitgebracht, zijn evenwel niet verloren, maar komen de gehele lijst ten goede. Program van C.H.U. concludeert: Van onze parlementsredactie DE MINISTER van economi sche zaken dient zelf belast te zijn met het middenstandsbe leid opdat dit beter geïntegreerd worde in het algemene over heidsbeleid. Voor taken als het (Advertentie) Tiende zendingsdag C.A.M.A. Op hemelvaartsdag. 23 mei aanstaan de. zal uitgaande van de Christian And Missionary Alliance de tiende zendings dag gehouden worden. Ditmaal in Am sterdam. in Marcanti. te beginnen 's morgens om 10 uur. Het woord zul len voem de heren Rev. G. Brucks, te Zeist, Tev. W. M. Bouw, Wassenaar en de heer L. Knecht. Terwijl de dames Ellen van Brummelen en Greta Strin ger, pas terug uit Nieuw-Guinea verslag zullen uitbrengen. In de middagvergadering zullen de heren Van der Weelde en Van de Pij- pekamp worden ingezegend als zende ling voor hun arbeid in Thailand, waar heen ze na een taaltraining in Enge land hopen te vertrekken. Het thema van de dag is: ..Het huis van onzen God willen wij niet aan zijn lot overlaten". De directeur van het Alliance Zen dingscentrum „Parousia" te Wassenaar de Rev. W. Könemann, is voor een periode van 1 jaar naar de Verenigde Staten vertrokken voor een rustverlof. Als waarnemend directeur werd be noemd de heer L. Knecht uit Brussel, sia" zal nemen. (Advertentie) Tumult op verkiezingsvergadering kartelbeleid en het energiebe leid zou dan een staatssecretaris i economische zaken verant woordelijkheid moeten dragen. Deze met het oog op de kabinets formatie belangrijke suggestie geeft demiddenstandscommissie van de C.H.U. in haar midden standsprogram, dat een leidraad bedoelt te zijn voor het in de ko mende vier jaar te voeren be leid. Het rapport somt negen belangrijke overheidstaken op, namelijk verbetering en aanpassing van het middenstands- onderwijs en vergroting van de subsidie- verlenende taak van de overheid, intensi vering van de bedrijfsvoorlichting, uit bouw en verdieping van de financierings mogelijkheden. verantwoorde verdeling van de vestigingspunten in de koop- en verzorgingscentra, bevordering van wet telijke maatregelen op het gebied van de oneerlijke concurrentie, de sociale verzekering voor de zelfstandigen en het vraagstuk van de premiedruk, een even wichtige belastingheffing, rekening hou dende met de specifieke aard van het middenstandsbedrijf, het te voeren loon- en prijsbeleid, rekening houdend met de eis dat de middenstand zijn recht vaardig aandeel behoeft in de economi sche groei, alsmede bevordering van het wetenschappelijk onderzoek inzake mid- denstandsproblematiek. De brommissoris... De brommissaris van Breda Moest zakelijk naar Appelscha, Dus werd het bromrijwiel bestegen En voort ging het langs vele wegen. Des brommissaris' brommachien Was van bijzond're kracht voorzien: Geen motorwanklank werd vernomen, Gezwind is 't doel nabijgekomen. Ook toen de terugreis werd aanvaarc Ging 't rijden met plezier gepaard, 't Geheim De stoere brommachine Krijgt Esso olie en benzine MET ESSO BENT U BETER UIT I Jaarvergadering van Ned. Zondagsseh. Ver. Op 24 en 25 mei aanstaande zal dc 97ste Jaarvergadering van de Neder- landsche Zondagsschool Vereeniging in de Stadsgehoorzaal te Leiden gehouden worden. De leiding van deze ontmoe ting berust bij de voorzitter van de ver eniging ds. J. ter Schegget, te Amster dam. De voorzitter zal op de eerste dag een jaarrede uitspreken getiteld: ..Wie is Jezus voor de kinderen?". In de middagvergadering voeren verder nog het woord ds. J. Langenbach, jcugd- predikant te Amsterdam en dr. J. H. van Beusekom, te Amsterdam. De onderwerpen van de tweede dag dragen meer het karakter van instruc tie en voorlichting. Prof. dr. J. Scho- neveld. te 's-Gravenhage spreekt over .Koningen van Israël' in hun tijd en achtergrond". Mevrouw H. M. Goudt- Christiaanse behandelt ,.De techniek van het vertellen." De dagen worden besloten met een igsdienst zaterdagavond om 7 uur Stadsgehoorzaal. Ds. P. W. Spruyt ais bestuurslid van de N.Z.V. zal de Tijdens een bijzonder rumoerige verkiezingsvergadering van de V.V.D. in Amsterdam, waarop het woord werd gevoerd door minister mr. E. H. To xopeus en mevrouw H. van Someren- Downer, heeft de ex-defensieambte naar F. H. van der Putten uit Bussum enig tumult veroorzaakt. Hij wilde weten of het juist is dat zich in de V.V.D. strubbelingen hebben voorge daan betreffende de beoordeling van het beleid van minister Visser en de herverkiezing van prof. mr. P. J. Oud. „Niets vanwaar, allemaal leugens", zo antwoordde mevrouw Van Someren, waarop de heer Van der Putten liet weten dat hij zijn vragen had geba seerd op in zijn bezit zijnde „geheime notulen" van een vorig jaar op 29 sep tember gehouden vergadering van het .partijkabinet van de V.VJ)." De heer Van der Putten toonde het stuk. Het bleek, naderhand, vals te zijn en na de vergadering werd er nog even over gepraat met een V.V.D.- functionaris, de heer Van der Putten en de pers. „Ze hebben een vals spel met me gespeeld", zo reageerde de heer Van der Putten op de onthullende mede deling dat de fotokopij van a tot z vals was. „Ik heb dat stuk gehad van de heer G. Kost sr. (een automobiel handelaar in Amsterdam en lid van de V.V.D.) ten bewijze dat de V.V.D. achter me stond. Ik had geen ver trouwen meer in de V.V.D. en toen kwam de heer Kost op de proppen met dit stuk, dat hij van de heer Van Oscha (ook een V.V.D.-er in Amster dam) zei te hebben gekregen. Maar nu begrijp ik dat ze me alleen maar koest hebben willen houden." „Woordbreuk" De heer Kost liet blijken, dat hij het stuk inderdaad aan de heer Van der Put ten heeft gegeven, maar hij beschuldigde deze ervan „woordbreuk" te hebben ge- pleegd. Je zou er geen gebruik van maken riep de heer Kost in de hal van Bellevue uit. waar zich zeker honderd mensen om de luid discussiërende partijen groepeer den. In een klein zaaltje werd het ge sprek daarop voortgezet, doch de heer Kost bleek inmiddels te zijn verdwenen. „Een ordinaire vervalsing", noemde de secretaris van de V.V.D. in Amsterdam en secretaris van de landelijke kamer centrales van de V.V.D., de heer H. J. L. Vonhoff. het door de heer Van der Put ten geproduceerde stuk. De heer Van der Putten zei ook nog dat hij enige tijd geleden door een drietal V.V.D.-ers (dc heren Gruyters. Kost en Van Osch) is uitgenodigd voor een gesprek in café „De Adelaar m Weesp. „Het heeft geen zin te blm-en door douwen. Ze zien je anders alleen maar als querulant. Stel de V.V.D. in staat voort te zetten wat ze al voor je ge daan heeft, zo vatte de heer Van Osch dit gesprek samen. .Dat was een persoonlijk initiatief aldus de heer Van Osch. die ontkende dat hij de zgn. geheime notulen aan de heer Kost heeft gegeven De heer Vonhoff verklaarde dat de V V.D. van deze hele gang van zaken met op de hoogte is geweest. „Er bestaat geen partijkabinet in de V.V.D., de kamerleden waren niet bij de vergadering, die trou wens niet in Den Haag, maar in Utrecht werd gehouden. Er is geen motie van wantrouwen aangenomen in het beleid van de heer Oud. Er is alleen gesproken over reglementswijzigingen en met geen woord is er gerept over de kandidatuur. De naam van minister Visser is zelfs niet genoemd....", aldus onthulde de heer Vonhoff. „Dan moet de rechter het maar uit zoeken en moet de heer Kost maar onder ede verklaren hoe hij aan die notulen is gekomen", zei de heer Van der Putten nog toen de verslaggevers hem wegens het late uur snel in de steek lieten. Advertentie Voorkeur De commissie is er van uitgegaan dat het midden- en kleinbedrijf een onont- beerlijk element in de moderne maat schappij vormt. Overal en altijd wan neer het kleine tn het middelgrote be drijf, eventueel door onderlinge vrijwil lige samenwerking, kan concurreren met het grootbedrijf, heeft dit bedrijfs- type de voorkeur. De overheid heeft dan ook tot taak een gunstig klimaat te bevorderen, waarin het midden- en kleinbedrijf tot ontplooiing kan komen. Gelijkheid van kansen is niet voldoen de. Beroepingswerk GEREF. KERKEN Beroepen te Oude en Nieuwe Bildtdijk n te Uithuizermeeden: J. A. A. de Boer. te Schiermonnikoog; te Schoondijike: G. Maneschijn, kand. te Amsterdam. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Sliedrecht-Middeldiepstrast: I. S. Roos, te 's-Gravenizande en N. Brandsma. te Nieuw-Amsterdam; te Har derwijk: I. de Bruyne, te Rotterdam-Cen trum en C. Verhage, te Hilversum-Cen- trum. i Langendljk: W.1 GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Loosdrecht: D. J. van j Stelten, kand. te Kampen. Aangenomen naar Gramsbergen-Lutten I d. Dedemsvaart: H. W. Noordman, te' Drissum. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Zwolle: W. Veenstra, te Musselkanaal. Prof. dr. J. Keuning van de Rijksuni versiteit te Leiden zal een dezer dagen voor de derde maal naar Nigeria voor een studiereis vertrekken. Het doel van de reis van prof. Keuning, die volksrecht en rechtsontwikkeling in de niet-westerse samenlevingen aan de Leidse universi teit doceert, is te onderzoeken hoe de radicale hervormingen in de inheemse rechtspraak van het land sinds 1961, in de rechtspraktijk zijn verwerkt, en welke gevolgen deze hebben gehad voor de rechtsbedeling naar volksrecht en welke repercussies in het algemeen daarvan het gevolg zijn. Van zijn verblijf dat ongeveer twee maanden zal duren, wil prof. Keuning tevens gebruik maken om de laatste hand te leggen aan een publicatie over het huidige Voruba-volksrecht door in houd en conclusies te bespreken met Yorubas uit verscheidene maatschappe- kc kringen. De Yorubas zijn het voor naamste volk ongeveer vijf en een half miljoen zielen van West-Nigeria. Historisch moment in New York Met luid boe-geroep, interrupties en andere uitingen van ontevredenheid heb ben ongeveer 40 Amsterdamse brand weermannen tijdens een verkiezingsver gadering van de WD. die gisteravond in Amsterdam werd gehouden, de liberale lijstaanvoerder mr. E. H. Toxopeus la ten blijken hoe ze denken over het wijdings in de 5t t door denis van de rooms-katholieke kerk heeft paus Johannes XXIII zich rechtstreeks gericht tot het internationale forum der wereld. Dit gebeurde gistermorgen toen in opdracht van paus Johannes kardinaal Suenens van Mechelen, de specialist in internationale za ken, aan secretaris-generaal Oe Thant van de Ver. Naties eenidc0 paus spreekt een eenvoudige taai, pypmnlaar van de encvcliek Pa-idirect- van mens tot mens. De pause- exempiaar van ae enLyciie* „rd Jijke oproep komt voort uit een groot moord, of zij kiezen voor een groeiend vertrouwen als basis voor een stabiele vrede." Initiatief Het initiatief tot de overhandiging is kort na het verschijnen van de ency cliek genomen door de V.N.-commissIe der Ver. Staten. Dc kardinaal verklaar de dat de encycliek overal in de we reld goed is ontvangen, zowel door de regeringen als door de mensen. Want Kerk en Israël-dag De Kerk en Israël-dag van de Her vormde Raad voor de verhouding van kerk en Israël zal dit jaar op woensdag 10 juli 1963 op het landgoed „Ter Veken te Wassenaar gehouden woeden. Na de opening, om 10.30 v.m. door d«. H. Dekker, te Amsterdam, zal ds. A. v. d. Ven. te Stockholm een korte wij- dingsdienst verzorgen. Het hoofdthema De betekenis van Jezus" zal behandeld worden door ds. M. Enker. te Middelburg en ds S. P. Tabaksblatt. te Den Haag. Deze 18e Kerk en Israël-dag begint 10.30 v.m. en eindigt om ongeveer 16.00 uur n.m. Jaarlijkse bondsdag herv.-geref. jeugd Ook de hervormd-gereformeerde jon geren hebben naast vele andere vere nigingen. de Hemelvaartsdag van dit jaar uitgekozen voor het houden van hun jaarlijkse bondsdag. De bijeenkomst zal te Bameveld gehouden worden, met als thema: ..Lerende en onderhouden". van Brummelen, te Giessen- dam zal 's morgens een korte Hemel- vaartspreek houden, terwijl ds. P J. Bos. te Sprang daarna de betekenis van het thema zal toelichten. In de middagvergadering zal ds. Jorissen. jeugdpredikant. in een samen vattend woord van appel deze boo '.schap der jongeren afsluiten. Tevens is prof. J. Scverijn uitgenodigd tot het spreken van een slotwoord. De morgenvergade ring zal om 10.30 uur precies beginnen. Het contact-adres is Herv. Bondscen- trum, Pr. Bernhardlaan 1, Bilthoven. minister Toxopeus geschorste saiarisbe- sluit van het gemeentebestuur van Am sterdam met betrekking tot de salarissen voor het brandweerpersoneel. „Bij de nadering van de verkiezingen wordt boegeroep steeds luider", zo rea geerde mr. Toxopeus tijdens zijn her- iaaldelijk door interrupties onderbroken redevoering. „En terecht", klonk het daarop in brandweer-koor vanuit de zaal. ,.U liegt", voegden de brandweermannen op een gegeven moment de bewindsman toe toen hij de aanvankelijke strenge controle van de regering op het vrije loonbeleid verdedigde. „Het was moei lijk met die vrijheid, want de werkgevers waren na 14 jaar niet meer gewend ver antwoordelijkheid te dragen", aldus mi nister Toxopeus. die daaraan de vraag toevoegde: „en wat doe je dan?", waarop de geüniformeerde luisteraars reageerden met „schorsen". De heer Toxopeus noem de dat een belang voor Nederland, om dat het niet mogelijk is iets te doen zon der reglementering. „En dat voor 30" man klonk het honend uit de zaal. Zo bleef het rumoerig in de zaal tot minister Toxopeus was uitgesproken, een luid en demonstratief applaus van zijn aanhangers had mogen incasseren en de pauze was aangekondigd. Mededeling dr. Berghuis: Schakel (a.r.) maakt bezwaar tegen perspublikaties voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, de heer W. P. Berghuis, heeft op een gisteravond in Soest ge houden verkiezingsbijeenkomst van zijn partij kritiek geoefend op publikaties, die volgens hem onrecht hebben aan gedaan aan de democratische instelling der Anti-Revolutionaire Partij. De heer Berghuis doelde hierbij op mededelin gen, die zijn gepubliceerd over de a.r.- kandidaat de heer M. W. Schakel, die op de vijftiende plaats staat. Volgens deze publikatie zou de heer Schakel een spreekverbod zijn opgelegd. De partijvoorzitter verklaarde nadruk kelijk dat ieder van de anti-revolutio naire kandidaten een brief heeft ontvan gen met het verzoek te melden of men instemt met het beginsel en actiepro gram van de A.R.-Partij. Op gTond van eventueel aangevoerde bezwaren te gen deze programs kan het moderamen van de partij een kandidaatstelling wei geren. Geen der kandidaten is evenwel geweigerd. Wel is de kandidaten ver zocht na bestudering van de aangevoer de bezwaren op het gebied van de kwestieuze punten geen bepaalde acti viteiten te ondernemen. Dit betekent, al dus de heer Berghuis, bepaald geen spreekverbod. Ook de heer Schakel is deze mening toegedaan en heeft inmid dels zijn bezwaren tegen deze onjuiste publikaties ingediend. cem in terris" overhandigde. Voor de delegaties van meer dan 100 staten-leden sprak hij daarna in het Frans en Engels in de ver gaderzaal van het V.N.-gebouw te New York een grote rede uit. Kardinaal Suenens zette daarin de beginselen uiteen waarop paus Johan nes zijn oproep tot vrede en samen werking in liefde en vrijheid heeft ge baseerd. Paus Johannes wijst in zijn encycliek het beginsel van het machts evenwicht als basis voor de vrede af en stelt daarvoor in de plaats een ge leidelijke opbouw van het wederzijdse vertrouwen, zo verklaarde de kardi naal. „Wanneer de wereld zich blijft bewa penen". aldus kardinaal Suenens. ..be hoeft er maar weinig te gebeuren of er breekt een conflict los. De mensen heb ben geen keus: of zij kiezen voor de bewapeningswedloop met het voortduren- vertrouwen op God en In de mens. Kardinaal Suenens bracht hier een ge sprek in herinnering dat hij met de paus over de encycliek had gehad en waarin de paus had gezegd: „Er zijn van die mensen die eenvoudige zaken graag in gewikkeld maken. Ik voor mij wil liever gecompliceerde zaken eenvoudig voor stellen." Dat wil niet zeggen, aldus kardinaal Suenens, dat de encycliek de oblemen nu maar over het hoofd ziet. tegendeel, de encycliek is eenvoudig, aar niet zo dat zij de tegenstellingen en problemen simplificeert. De paus heeft naar een basis gezocht die alle mensen gemeen hebben en hij heeft die gevonden in de bereidheid elkaar te vertrouwen. In plaats van het systema tische wantrouwen, waaruit de hele be wapeningswedloop voortkomt, vraagt paus Johannes nu met klem aan de wereld toenadering te zoeken en tot een gesprek te komen. Want tussen het blin de vertrouwen aan de ene kant en 'het systematische wantrouwen aan de ande re kant is er plaats voor een geleidelijk groeiend vertrouwen tussen de volkeren, aldus kardinaal Suenens. De dag des Heren, komt als een dief in de nacht. Dat wil zeggen: Christus komt onverwacht, op een moment, dat nie mand erop rekent. En toch is dit niet de gehele waarheid. Die wederkomst behoeft ons niet te overvallen, wij kunnen geheel voorbereid zijn op die dag. De apostel Paulus zegt dit tegen de Thessalonicenzen: „Maar gij, broeders, zijt niet in de duisterniszodat die dag u als een dief overvallen zou: want gij zijt allen kinderen des lichts en kinderen des dags". U ziet het: dit is toch wel een heel ander geluid. Paulus brengt de vraag, of wij al dan niet door Christus' wederkomst zullen worden overrompeld, in direct verband met licht en duisternis, met dag en nacht. Een vreemde gedachtensprong? Toch niet: duisternis is naar Bijbels begrip het leven in het horizontale vlak, zonder geopende vensters omhoog en zonder licht, dat uit de hemel over al ons doen en laten valt. Licht is volgens het Evangelie het leven met de Heer, Die ons heeft ontdekt aan de betrekkelijkheid van ons bestaan en aan Wiens uitnodiging tot volledige overgave wij gevolg hebben gegeven. Dit laatste betekent ook, dat wij wéten wat eenmaal komtzonder het ogenblik te weten. Het is een leven met toekomstmuziek, in wezen het enige en tegelijk het eeuwige leven! (Van een onzer medewerkers) Vandaag wordt de vooral bij de ou dere generatie bekende en geliefde, schrijfster Wilma negentig jaar. Zij heeft verzocht van deze dag geen ophef te maken. Dit verzoek vindt niet slechts steun in haar hoge leeftijd, maar ligt geheel in de lijn van haar leven. Bij het klimmen der jaren wordt het heden steeds minder belangrijk. Wilma heeft trouwens nooit aandacht voor zichzelf gevraagd. Zij heeft zich, zowel in haar persoonlijk leven als in haar naar buiten gerichte literaire arbeid, steeds ingezet voor anderen. Wanneer wij toch even bij deze ver jaardag stil staan, is dat om de schrijf ster te eren, maar tegelijkertijd om te proberen haar betekenis voor het christelijke leven vast te stellen. Wat het meest opvalt bij deze schrijf ster is dat werk en persoon zo onaf scheidelijk zijn. Bij heel wat groten in de literatuur vormen die twee een contrast; bij Wilma nieit. Voor haar wa ren de boeken die zij schreef steeds een manifestatie van wat zij in een bepaalde periode van haar leven had meegemaakt en vaak in innerlijke strijd zich eigen had gemaakt. Uit de lange rij van haar boeken zijn hier genoemd ..De Produndis", haar eersteling, uit 1908. ,,De Lichte Nacht" (1929), „De Kruisboom" (1931) en het boek dat nog leverbaar is ..Als het dode hout gaat zingen" (J.N. Voorhoeve, 1962. Met haar persoonlijke ervaring kwam zij naar voren: het eigene van die er varing moest juist de anderen dienen en verrijken. Min of meer waren al haar boeken verkapte autobiografieën, tot op dat voortreffelijke boek, uitgege ven ter gelegenheid van haar 80e ver jaardag, nu 10 jaar geleden, bij Uitge- versrruj Holland. „Het heilig wonder van mijn leven." Haar levensgeschiedenis is een ge schiedenis mét en voor anderen, en daarin, door diepten en duisternis heen, mét en voor en door de Heer. Réveil Wilma was, en is, een kind van het réveil. Wie haar boeken leest, met een oordeel des onderscheids, gevoelig voor stijl en toon, wordt, vóór dat zij in dit laatste boek het réveil noemt, voort durend aan deze diep-religieuze, fijnge voelige gemeenschap uit de eerste helft van de vorige eeuw herinnerd. In dit verband noem ik even het kostelijke boek van Allard Pierson „Oudere Tijd genoten" reeds lang uitverkocht dat aan figuren van het réveil gewijd is. Ook al was Pierson aan het geloof van de mannen van het réveil totaal vreemd geworden, hoe treffend heeft hij dit klimaat getypeerd. Er zijn enkele trekken in het réveil die we bij Wilma onverzwakt terugvin den, adel des geestes, ccn grote bijna zakelijke gevoeligheid en iets wat ik met een moderne term zou willen aan geven, nonconformismc. Dit alles re sulterend in een sterke persoonlijkheid, die zich niet Ücht ln een school of groep laat onderbrengen. Daarin twee eigen schappen, die eikaars tegengestelden lijken: gevoeligheid tot brekens toe én kracht, taaiheid, geest. Verleden Wilma is zich bewust geweest dat haar visie op mens en wereld voor velen, tot zelfs in eigen kring, vreemd of on aanvaardbaar was. In haar mémoires schrijft zij eenmaal daarover. Zij ver weert zich tegen het zachte verwijt, dat haar figuren te edel of te goed zouden zijn, met het kinderlijk argument, dat (Advertentie) zij dergelijke mensen ontmoet heeft, i Maar, zegt zij dan, ik weet van het slechte in de mens. Het is dit de boventoon voerende optimisme, deze blijmoedigheid in I haar kijk op de mens, dat in onze zoveel zakelijker en ruwer tijd geen voedingsbodem meer schijnt te heb ben. v De vraag doet zich voor: Stoten wij j. hier op de beperkingen waaraan ook het werk van deze vrouw onderhevig was? Ligt hier de oorzaak dat Wilma's literaire arbeid nooit grote literatuur ge worden is? Het vragen verspringt hier. u van het persoonlijk vlak naar het span- a ningsvlak der generaties. In wat wij'; met een globaal woord „moderne tijd" noemen ligt het accent niet op het ede le van de mens, maar op zijn gering heid, op zijn slechtheid, en soms zelfs,! naar het mij voorkomt, met een zeker," behageh. Aldus niet Wilma. Niet in het tekort, v in het faillissement van de mens gelooft I zij, zij ziet in hem dc beelddrager |T Gods, zelfs in zijn val en dat bepaalt tevens het beeld van heel haar werk. u Wellicht heeft haar vrouwelijk gevoel, haar overtuigingskracht, haar ertoe ge bracht, dc wereld wat idyllisch te kleu- 0 ren. Dat is althans de grondtoon van haar werk. Maar kost het niet méér kracht, het positieve gestalte en reliëf te verlenen? Sj Het negatieve, 'het tekort, dat ons zo g zeer voor ogen staat leent zich beteri tot boeiende en realistische weergave, Daardoor is Wilma wat men wel! noemt naïef gebleven. Naïef is de mens!" die steeds open blijft naar de toekomst en steeds het goede hoopt. Zo iemandjgi lijkt vreemd aan de werkelijkheid, om dat zij die werkelijkheid niet tot het!ir hier en nu beperkt ziet. Er schuilt iets boventijdelijks in het werk van Wilma, tot in haar autobiografie toe. Haar werk is niet naar de geest des tijds, die weinig meer ziet dan het hicrn en nu. Wellicht zijn WUma's boeken nletw meer dan een stamelen, een kinderlijk stamelen, dat nog groeien moet en dat ook doen zal, als de draagster van de stem niet meer onder ons Is. Dat ze er nog is, is iets feestelijks en tegelijk een teken, dat niet onopgemerkt mag f blijven. w Op dinsdag 4 juni aanstaande zal in Utrecht het Convent voor een nieuw! politiek ethos een bijeenkomst houden" in hotel Smits. Gesproken zal wordenj'i over Het synodale rapport over kern wapenen.. en wat verder? Ja Prof. dr. H. Berkhof, te Leiden en drsJ H. M. Franssen. lid der Tweede Kamcrdc zullen het onderwerp inleiden. jdu Jhr. dr. ir. E. J. J .M. de Roy van Zuydenwijn: benoemd tot lector in de afdeling der scheikundige technologie aan de T.H. te Eindhoven, om onder wijs te geven in de leer der kunst stoffen. Vraag: Weet u een weg om achter de tekst te komen van het gedicht van de redding van de Britannia. Het be gint met de regels: ,,'t Was in de tijd dat Engeland met Frankrijk oorlog voerde en menig kaperkapitein op En- gelands schepen loerde." Verder wordt verteld hoe de Britannia door een ka per werd aangevallen maar er waren zendelingen aan boord en God heeft hen gered. Later vertelde die kaper dat hij velen met woeste blik om het schip heen zag zweven. Het angstzweet brak bij alle kapers uit en zij kwamen tot bekering. Het is een lang gedicht maar mooi. Antwoord: Het gedicht kunnen wij niet vinden als we geen verdere ge gevens hebben. Misschien kunnen de le zers ons op de goede weg helpen. Vraag: Wanneer men inkomstenbe lasting betaalt, is dan de aanschaf van een auto. die uitsluitend voor privége- bruik dient, daarop van invloed? Moet dit worden opgegeven, zoals het bezit van een pand? Zo ja. mogen dan kos ten worden afgetrokken en kan men afschrijving toepassen? Indien er een tweedehands-auto wordt gekocht, wel ke waarde moet dan worden opgegeven? Antwoord: In dit geval dient de auto niet voor verwerving van inkom sten. Zij dient alleen voor besteding van inkomen. De auto heeft dus generlei invloed op het inkomen en U behoeft dus geen opbrengst aan te geven en daarvan mag U dus geen kosten of afschrijving aftrekken. Indien U in de vermogensbelasting valt, dient U ieder maakt was. begint het linoleum steeds meer te golven. Het linoleum ligt op een betonnen vloer. Misschien hadden we beter gedaan, het linoleum meteen op te nemen. Wat kunnen we nu nog doen? Antwoord: Daar de bovenlaag van linoleum een stof is, die u het beste met een heel dikke stijve stroop kunt vergelijken, zult U begrijpen dat het niet mogelijk is dit glad te krijgen na dat het eenmaal is gaan golven. Net zoiets als wanneer er knieën in een jaar de waarde op januari op te geven en wel de verkoopwaarde, die van jaar tot jaar verschillen zal. Voor een tweede hands-auto geldt hetzelfde. Denk aan de keuring van tweedehands auto's door de ANWB. Vraag: Een bij de ouders wonende dochter is niet in staat te werken. Haar moeder is nu overleden. Haar vader zal spoedig zijn intrek nemen in een tehuis voor ouden van dagen. Kan zij in aanmerking komen voor steun? Antwoord: De tijdelijke bijstandsre- gellng voor mindcr-validen is bedoeld voor hen, die ten laste van onderhouds plichtige familieleden komen. Zij kan zich het beste in verbinding stellen met de afdeling sociale zaken harer ge meente. Deze dienst houdt zich bezig met moeilijke gevallen, die alle op zich zelf worden behandeld. U kan een af spraak maken om daar eens te komen praten en het geval géheel uit de doe ken te doen. Vraag: Hoe wordt de familieverwant schap in graden berekend? Antwoord: Bloed- en aanverwant schap wordt naar boven en naar bene den berekend naar het aantal tussen liggende geboorten. Bijvoorbeeld tus sen vader en zoon, èèn geboorte dus èèn graad, grootvader en kleinzoon twee geboorten, dus twee graden, enz. meen dat bijvoorl In de zijlinie berekent men de ver- van Assisi en de onlangs overleden wantschap naar het aantal geboorten Therèse Neumann .gestigmatiseerd wa in beide linies tot de gemeenschap- ren. Ik heb althans nooit van twijfel pelijke stamvader, bijvoorbeeld broers daaraan gehoord. Nu is mijn vraag: 1- Zijn er in de geschiedenis of in het heden meer vaststaande gevallen be kend? Bestaat er een serieus boek of boekje dat dit onderwerp behandelt en bijvoorbeeld tracht te verklaren? Antwoord: Franciscus van Assisi wordt wel de eerste gestigmatiseerde Be be Brieven, die niet zijn voorzien van naam en adres, kunnen niet te behandeling worden genomen. Ge' hclmhoudlng is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar teca verband staan, moeten in afzonderbe Hike brieven worden gesteld. PcreL] brief dient een gulden aan post-m; zegels te worden ingesloten. de Ca genoemd. In elk geval was hij de eer-jjje ste. die zich met dit verschijnsel op?a bezig gehouden. Het ver-®1- zettelijk heeft t broek zijn ontstaan U kunt natuurlijk schijnsel is genoemd naar het Grieksf nog raad inwinnen bij een stoffeerder. woord stlgma 0f merkteken. Met een die veel met linoleum werkt of bij de beroep oo Galaten 6 vers 17 (nieuwe #.,*,.1.1w»t vertaling „want ik draag de littekenen van Jezus in mijn lichaam") word!jc wel eens gezegd, dat Paulus ook fabriek. Het enige wat verder zou kun nen helpen, is het linoleum op te ne men, als de golven niet te groot zijn, ÜP^IH alles goed te laten drogen en het uan stLgTnatisee'rd zou zijn geweest, hetgi te plakken. Het moet enkele dage.i goed gezien Paulus' veelvuldig lijden r... belast worden, speciaal op de golven- het geval behoeft te zijn. Na Frai de plekken en misschien wordt het dan ciscus is in driehonderd gevallen bi; wel weer vlak. Garanderen kunnen wij echter niets. Misschien zou u het nog kunnen laten walsen en dan verder de slechte stukken wegsnijden en vervan gen. Vraag: Vast $taat wel naar ik meen dat bijvoorbeeld Franciscus twee graden, ooms en neven drie gra den, volle neven vier graden, enz. Vraag: Door een ongelukje is onze keukenvloer ondergelopen met sop. Hierdoor is ook onder de linoleum- vloerbedekking veel zeepwater geko men. Nadat de vloer goed droogge- roorns katholieken stigmatisatie gecon stateerd, o.a. bij de nog levende pad-r' Pio in Italië, een priester van 74 jaar i die de tekenen niet alleen op vrijdag, of in de lijdenstijd, maar steeds veff toont. Van de gestigmatiseerden zijr' 1 60 zalig of heilig verklaard. De R.K kerk acht hierbij de stigmatisatie ecbln ter van ondergeschikt belang. Er bf staat een overvloed van literatuur. A'^n leen reeds inzake Therèse Neuman*" kan men vele planken vullen. Een go<— de publicatie vindt men in het jaarbot'fili 1953 van het werkgenootschap van k>iaa tholieke theologen, door pater W Smits van Waesberghe. Over Padfl Pio is in 1958 een boek verschenen bipn Paul Brand uitgeversmij. te Bussum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2