Djakarta heeft een nieuwe skyline Jaarlijks jeugdreferendum over actueel probleem ]jh een. fcaafce h# Taalkundige afleidingen Pianist Asjkenazy ondanks asiel toch naar Moskou VAKANTIEREIZEN Bijverdienste Grootste stad Weinig veranderd Djalan Tamriii Na verkiezingsstuntvoor jongeren: TOCH IS HET ZO! ZATERDAG 11 MEI 196J D# Sowjet-pianiat Wladimir Asjke nazy heeft gisteravond meegedeeld, dat hij naar Moskou gaat voor een bezoek. Hij zei niet te denken dat de Sowlets zullen proberen hem daar te ouden. Da 2S-jange pianist heeft de vorige maand vergunning gekregen in Enge land te wonen. Hij zei, dat hij In F.ngr- hij Ir liin erd n land wilde blijven omdat die ep IJsland geboren werd maar in Engeland opgevoed, aan het leven in Engeland de voorkeurge eft. Asjkenazy zei, dat zijn verzoek niel gebaseerd is op politieke gronden Hij gaat naar Rusland terug voor het ge ven van concerten. Het paar vertrekt aanstaande dinadag nar Moskou voor 10 dagen. Hun kindje laten zij achter bij baar oudera. Advertentie) per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende watltijdveizorging. geen lunch pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet: matige priizen. Vraagt programma 1963. Reisbureau Groene veld, Botersloot 52, Rotterdam tel.112535 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Djakarta, 7 mei. M 'N taxi rammelt door de bene denstad. Als uit een oven ko mend, slaat de hitte door de geopende ramen een benauwde hitte, die vies en kleffig maakt. Het vocht lijkt met. geweld uit m'n poriën te breken; volgens de ka lender is de droge moesson ten slotte net begonnen. Vooral des avonds gutst de regen nog met bakken tegelijk uit de hemel, ter wijl de bliksem verblindende schichten naar de aarde zendt. Het harde licht zet de omgeving in een vreemde gloed. De sfeer van de tropen, je ziet, hoort en proeft haar. De contouren van kaarsrechte pal men, die een Indianenhoofdtooisel lijken te dragen. De donkere wol ken, die in het nachtelijk zenith lijken te zijn geëtst. De zware droppels, die op zinken daken klet teren en spetteren. De taxi is oud Het is efen Hud son uit het jaar 1946, die al heel wat onderhoudsbeurten heeft ge mist. De chauffeur, een frêle Am- bonnees, hangt met z'n volle ge wicht aan het stuur, dat een afwij king moet hebben. Hij rijdt goed, bijzonder goed zelfs. De ruitewis- sers werken niet, maar toch komt hij overal feilloos door. Hij spreekt Nederlands, die chauffeur. Hij is er meteen meei begonnen, toen hij mij als Hollander herkende. ,,Ha, meneer. Nee, ik ben 't r.jel vergeten. Ik ben op een school ge weest, waar de Nederlandse taal werd onderwezen. M'n vader was bij het KNIL. Ja, hij leeft nog. Hij woont tegenwoordig in Den Pasar op Bali. Kijk" we rijden lancs Lapangan Benteng. het voormalig Waterlooplein ..daar achter heb ben we vroeger gewoond." De Ambonnees is geen beroepstaxi chauffeur. Hij werkt 's morgens als lo ketbeambte in een postkantoor, "s Mid dags en 's avonds trekt hij er met z'n wagen op uit, die hij ,,bij elkaar heeft versierd". De ruitéwissers mogen dan niet werken, de ramen mogen gebar sten zijn. de bekleding mag in rafels en vellen naar beneden hangen, hij is wat trots op z'n oude Amerikaan. Als hij hem verkoopt, is hij bovendien enkele honderdduizenden roeplahs waard. ,.Ik heb een vrouw en twee kinderen", zegt hij. ,,Met m'n loon als beambte kom ik er niet. Net zoals iedereen in Djakarta moet ik er wat bijdoen. Ja, het gaat. We hebben in ieder geval al tijd goed gegeten. Rijst kost 75 roeplab Ser liter op de zwarte markt. Officieel de prijs 10 roepiah per liter, maar T'OOR DE voormalige Harmonie y heerreen gezellige drukte. En de trap van hef bordes is altijd, een dankbare zitplaats. Spoedig zal dit beeld veranderen. De Har monie. waaraan zoveel herinnerin gen bestaan, za.I worden afgebro ken. alleen met je bonnen kom je er niet. De hele levensfilosofie van deze. i het nieuwe Indonesië wonende Ambon nees blijkt even later uit de volgende woorden: „Aan politiek doe ik niet. Wat heb je eraan ik wil alleen maar geld verdienen. Goed", voegt hij er met een slim lachje aan toe. „Ik moet er natuurlijk wel iets vanaf weten. Als ik de politiek niet zou volgen, zou ik ook geen geld kunnen verdienen." Het is druk in dé straten van Indone- sië's hoofdstad anno 1963. Of men nu door de kota rijdt, door de Chinese wijk Glodok met z'n bijenkorfgezoem. rond Medan Merdeka. dat vroeger Konings plein heette, of door Kebajoran, de nieuwe woonwijk ten Zuiden van de stad. overal is veel en zich haastig voortbewegend verkeer. Behalve oude auto's sommige dateren van ver voor de oorlog zijn er ook veel mieuwe. De laatste modellen van Cadillac, Mer cedes. Fiat en Chevrolet ontbreken ze ker niet. De delman. het ponywagentje, is zo goed als geheel uit het straatbeeld ver dwenen. Maar de betja. de driewieler, waarmee magere Chinezen met van zweet glimmende armen en benen soms drie mensen tegelijk naar hun bestem ming trappen, ziet men er bij duizen den. Hpt zou een waar genoegen kunnen zijn in zo'n fietstaxi te zitteh;: Ware het? niet dat de bestuurders ervan soms de i. reemdste capriblen en de gevaarlijkste manoeuvres maken. Naast bussen zijn er ook bemo's. kleine, driewielige motorvoertuigen, die vier tot zes personen kunnen bergen en een vaste route rijden. Ten slotte nog oplets: omgebouwde bestelwagens, waarin misschien wel twaalf personen een plaats kunnen vinden, en die voor hetzelfde doel worden gebruikt. LTOEWEL er misschien wel tien keer 1 zoveel auto's dan onder de Neder landers in Djakarta zijn, blijft het transportprobleem onvoorstelbaar groot. Om een taxi moet bijna worden gevoch ten; de Europeaan, die geen vervoer kan organiseren, of tot z'n beschikking krijgt, is een ongelukkig mens. Lopen is uitgesloten in deze. zich naar alle kanten uitbreidende metropool. Het feit, dat Djakarta thans reeds drie miljoen inwoners telt. en zich reeds lang de grootste stad van Zuid-Oost-Azië mag noemen, zegt wel iets van z'n grootte. De chauffeur rijdt me langs de vroe gere Molenvliet, sinds jaren G-adjah Mada geheten. Evenals in de andere kanalen, die de stad zo Nederlands doorsnijden de kanalen van Tjlli- woeng, zoals ze worden genoemd ziet men in sarong geklede vrouwen er de was doen. Ook hele families baden in het goorbruine water. Het moet het kan niet anders. Nog niet iedereen in Djakarta.kan thuis de kraan opendraai en. Aan beide zijden van de bekende Mo lenvliet wemelt het van mensen. Men ziet er studenten op de fiets, de bagage drager volbeladen met boeken. Men merkt zich naar hun kantoor spoeden de jonge, modem geklede vrouwen op. Men hoort de roep van de koopman, die met z'n bakoels balancerend aan een schouderstok als op eieren lopend voorbij schuifelt. BIJ Hotel des Ind.es, het vroeger zo voorname hart van Djakarta, zet de chauffeur me af. Er is weinig veran derd, behalve de naam. die thans Hotel Datu Indonesia luidt. In de grote eet zaal worden op hagelwitte lakens rijst tafels geserveerd. Op het terras ervoor, waarvan het dak gedragen wordt door vierkante pilaren met Ingemetselde na tuurstenen. waaien do palmen boven de rotan zitjes. Het Is er schoon men zou van de vloer kunnen eten. De blauw wit geblokte tafelkleedjes dragen de initialen H.d.I. Ze kunnen op Hotel des Indes slaan, maar ook op Hotel Datu Indonesia. De volle naam van vroeger Is nog op de rubber matjes op de vloer te vinden. De eigenaar van het hotel is nog al tijd de heer Daniëls. Hij is in Djakarta gebleven om z'n bedrijf voort te zetten. Goed, het is er minder vol dan vroe ger. Maar de bediening is perfekt; het eten trouwens ook. De misschien wat uit gewoonde kamers in de grote bijgebou wen zijn aan tijdelijk in Djakarta resi derende buitenlanders verhuurd. In het •hoofdgebouw is verder nog de Nieüw- ■Zeelandse legatie ondergebracht. T~iE FIETSTAXI, de zogenaamde betja, is nog steeds te zien in de straten van Djakarta. Maar toch veel minder dan vroeger. rpWEE nieuwe vervoersmiddelen, de oplet (links) en de bemo (rechts) hebben hun intrede ge daan in Djakarta. Helaas zijn er veel te weinig van deze voertuigen. richt, dat uitdrukking zal mogen geven aan de tegenwoordige grenzen van het Indonesische rijk, welke van Sabang tot Merauke reiken. Is er in de benedenstad weinig ver anderd. ten juiden van het Merdekaplein houdt bet herinneringsvermogen van de beste kenner van het vroegere Djakarta op. Wat daar onder de persoonlijke lei ding van president Soekarno is geschied, is niet alleen indrukwekkend, maar ook bijzonder stijlvol. KERST de Djalan Tamrin genoemd naar een Indonesische verzetsheld een brede autobaan met drie rijstroken aan beide kanten. Hypermoderne ge bouwen zijn er verrezen. Prachtige, vele verdiepingen tellende banken, het minis terie van godsdienstzaken, het pershuis. het luxe. boven alles uittorende Hotel Indonesia. Via aan elkaar gekoppelde reusachtige rotonden gaat het naar de Djalan Itaja Djenderal Soedirman ge noemd naar de in 1950 overleden T.N.I.- generaal een nog nieuwere autostra- feur, terwijl hij naar de oude. lage hui zen naast deze wegen wijst. ..Er komen hier alleen maar gebouwen, die ten min ste vier verdiepingen tellen. Ja. Djakar ta wordt mooi. Ni$t meteen natuurlijk, maar geleidelijk later." Niet ver van het door Russen en Ja panners gebouwde stadion met z'n meer dan 'honderdduizend plaatsen een ju- (Van een onzer redacteuren) Ruim veertigduizend leerlin gen van het voortgezet onder wijs, die ouder dan vijftien jaar zijn, zullen woensdag a s., tege lijk met zes miljoen kiesgerech tigde Nederlanders, hun stem gaan uitbrengen op èèn dergenen die kandidaat staan voor een lidmaatschap van de Tweede Kamer. Die veertigduizend stemmen, ofschoon officieel van onwaarde, kunnen uitermate waardevol genoemd worden. In de eerste plaats omdat ze even zovele middelen zijn om bij de jonge ren iets san te kweken van wat men zou kunnen omschrijven als ,,een beet je liefde voor de democratie". En ten tweede omdat er uft die jeugdstem- merlj een hoeveelheid wetenschappe lijk werkmateriaal kan resulteren dat wel eens een uitermate Interessante studie zou kunnen wettigen. Bijvoor beeld in de vorm van een proefschrift over inzichten van hedendaagse Jon geren in de politiek. Want in afwijking van hetgeen de échte stemmers moeten doen: een hokje rood maken zonder meer. wordt van de jonge ..kiezers" verwacht dat ze hun stem ook zullen motive ren. Zij zullen dus duidelijk dienen te maken waaróm hun keuze op die of die kandidaat is gevallen. Op hun ..stembiljet" is een flinke ruimte voor die motivering opengelaten. Zij, die deze stemming organiseren, waarover straks, zien heel duidelijk de tendens dat volwassenen steeds min der bewust gaan kiezen, met als be paald niet denkbeeldig gevolg dat de jongeren in dit opzicht nog verier van huis raken, nu ze er niet zozeer, gelijk vroegere generaties, meer „in opgroeien". Mede door deze op touw gezette jeugdstemming wil men de Jongeren leren dat 'liefhebben van de democra tie betekent politieke mede-verant woordelijkheid dragen, wat zich dient te uiten In een bij verkiezingen be wust je keuze doen. Wereldwijs maken De organisatie van een en ander be rust bij het maandblad ..Reflector" (van het hedendaagse wereldgebeuren) voor leerlingen van het voortgezet on derwijs. een maandblad dat heel dui- Ikvbestel er een biertje. Het is goed gekoeld. Zeg overigens geen djongos meer bij het aanroepen van een be diende. Het zou als getuigend van een koloniale geestesgesteldheid kunnen worden uitgelegd. De verbluffend be leefde kelner in het Indonesië van van daag wordt met ..boeng" aangespro ken, watvriend" betekent. Verder, naar de vroegere Harmonie: de zo bekende sociëteit, die op 't ogen blik Wisma Noesantara. of wel Archipel- hal heet. De biljarts zijn weg, de poort voor is weggebroken. In de hal nangt een groot portret van president Soekar no, geflankeerd door twee nationale vlag gen. Maar de garderobe, de kristallen kronen, de zitjes, de bar alles is er nog. Ook het grote terras aan de ach terkant dat gelardeerd lijkt te zijn met planten. In de Wlsma Noesantara wordt thans bijna elke avond gedanst. Jonge Indo nesiërs zwieren er over de vloer, of gebruiken er een verversing. Lang zal dit echter niet meer duren. Het gebouw met z'n lange, witte gevel en z'n pnt- palmen voor het bordes zal worden af gebroken onder het In 1961 begonnen, eerste ontwikkelingsplan, waarvan de uitvoering op acht jaar is gepland. De chauffeur rijdt me dan naar het Merdekaplein. Het zeventien-augustus- monument, een tientallen meters hoge gedenknaald, is daar nog in aanbouw. Niet ver er vandaan wordt het vrij heidsmonument van Irian Barat opge- weeltje van bouwtechniek, dat ter gele genheid van de Afro-Aziatische Spelen tot stand kwam, evenals een nog be scheiden televisienet, dat op 't ogen blik 25.000 schermen in Djakarta bedient begint Kebajoran, een fonkelnieuwe woonwijk. De huizen, prachtig verscho len in het groen, zij 't, door het op lopen van de grondprijzen, met minder grote tuinen dan weleer, zijn in deze satellietstad met bijzonder veel smaak en onder alle mogelijke architectuur (o. rn. Italiaans en Deens) gebouwd. „Het is nog niet alles", lacht de chauffeur. „Om de Noord-Zuid-groci van de hoofdstad wat uit te balanceren, zijn er ook grootse plannen voor Ped- jompongan, Grogol, Tjipaka Poeth en Poclo Nas in ontwikkeling. Het is al lemaal het werk van de president, die er persoonlijk toezicht op houdt. Glimmend voegt hij er nog aan toe: „Vergeet niet dat Boeng Karno van huis- uit architect Is en dat hij zich altijd vi bouwwerken heeft geïnteresseerd." De georganiseerde arbeiders hebben met grote meerderheid van stemmen besloten akkoord te gaan met een compromis dat een einde brengt aan de kostbare staking van de metaalar beiders i<n de staat Baden-Wuerttem- berg. Van de zijde der vakbond is meege deeld dat 73 pet. van de 200.000 kiesge- (Advertentie) 2 joor gratis verzekerd P De Amerikaanse poli tie heeft in twee steden met de gummistok een einde moeten maken aan een demonstratie van honderden studen ten die het voorjaar in het hoofd hadden. Zij trokken dwars door de stad naar de universi teit om de meisjes slaapzalen te bestor men. Een gunstig te ken was het dat zij aan hun voornemen rucht baarheid hadden gege ven. De meisjes von den die vechtpartijen, waarbij ook gebruik werd gemaakt van hon den, toch wel leuk. Zij wierpen kledingstuk ken naar buiten die door de dankbare Don Juans in triomf wer den meegevoerd. Een fabriek in Beie ren had tien woningen neer laten zetten om Italiaanse arbeiders te verlokken in het bedrijf te komen werken. De huizen bleven echter leeg staan. De Italia nen kwamen niet. Re den: het was hun te koud in Beieren. I Op de veiling in Pur- merend zijn gisteren de eerste nieuwe aardap pelen aangevoerd. Het waren twee partijtjes van elk vijf kilo, die werden verkocht voor respectievelijk 1,39 en j" 1,66 per kilo. Een nog onbekend persoon die klaarblijke lijk een hekel heeft aan bureaucratie maakt er gewoonte van in Rome in te breken in kanto ren en daar de boel kort en klein te slaan, vooral bureaus moeten het ontgelden Daarna belt bij de politie op met de mededeling: „Dit is weer de vijand van de bureaucratie". I In Engeland wacht nog een bedrag van 20 miljoen dollar op de rechtmatige eigenaar. Het zijn gelden die vlak voor de tweede we reldoorlog in deposito zijn gegeven. De eige naars zijn echter nooit op komen dagen. Men vermoedt dat dit allen mensen zijn geweest die in de concentratie kampen in Duitsland zijn omgekomen. Het boek van de Rus sische ruimtevaarder Joeri Gagarin, De weg naar de sterren, be hoort tot de 33 publika- ties, die in het Zuidafrl- kaanse regeringsblad „onfatsoenlijk, obsceen en verwerpelijk" wor den genoemd. Dat be tekent dat bet boek niet in Zuid-Afrlka ver kocht of verspreid mag' worden. Commentaar van C. J. Canters Tienduizenden scholieren zul len op de verkiezingsdag, volgen de week woensdag, hun (ongel dige) stepi uitbrengen op één van de officiële kandidaten voor de Tweede Kamer. Over doel en achtergronden hiervan hadden we een gesprek met de auctor intel lectualis dezer „jeugdverkiezin- gen", de heer C. J. Canters, te Voorburg, leraar aan een middel bare school te Den Haag. De heer Canters' js hnofdredar- teur van twee maandbladen voor leerlingen van hel voortgezet on derwijs. Geen schoolkranten waar in doorgaans leerlingen schrij ven, maar bladen die als leer middel moeien worden aange merkt. Ook hiervan is hij de geestelijke vader. Ten behoeve van hat die er belangstelling voor mochten heb ben: deze bladen, die tien maal per jaar verschijnen, te weten „Reflertor" voor oudejaar* en „Blik Opener" voor leerlingen der lagere klassen, worden uitge geven door „Systemen Kresing". Ruysdaels'traat 7175 te Amster dam-Zuid. lux Raad. het Europese parlement, het parlement van de Westeuropeae Unie, de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa, de Noordatlantijcha Verdragsorganisatie. Het, spreekt welhaast vanzelf dat het zelfstandig politieke denken der jongeren bevorderd wordt als ze niet alleen hun stem moeten uitbrengen op een van dezelfde kandidaten waaruit alle klesgerechtigen een keus moeten maken, maar óók nog moeten uiteen zetten waaróm ze dat doen. Verder schrijven zo, jn afwijking van de offi- ljet. het derwerp naar voren. Deze genuanceer de voorlichting leidt vaak tot goede discussies in ae klas. Blik-Opener... delijk leermiddel wil zijn. Het beoogt de scholieren wereldwijs te maken en in te leiden in het gebeuren van de eigen tijd. Het blad kent een aantal vaste ru brieken. zoals een maandelijks over zicht van de voornaamste internatio nale ontwikkelingen; een geschreven portret van een der hedendaagse cul tuurdragers bijv,, van Guardini, Toyn- bee. Kraemer. nutzlngfe. Buber, Van der Leeuw, paus Joannes XXIII: dis cussieonderwerpen, zoals de doodstraf, de verhouding met Indonesië, die uiteraard van diverse zijden worden belicht, een rubriek Twintig jaar ge leden, die in het kort de Tweede We reldoorlog behandelt, een ingezonden stukken-rubriek onder het motto ,,Ik vind. en verder kernachtige arti kelen over de meest uiteenlopende on derwerpen welke in de actuele sfeer liggen, zoals Amerikaanse hulpverle ning in nieuwe banen, Samenwerking in Europees verband. Afrika op zoek naar eenheid. De Nederlandse buiten landse politiek. Tenslotte ook korte, heldere uiteenzettingen over het mo derne humanisme (dr. J. P. van Praag), het protestantisme (ds. C. Aalders), het katholicisme-nü (prof. dr. W. K. Grossouw). Hoezeer dit blad in een behoefte voorziet blijkt uit zijn groei: in zijn vierde jaargang heeft het thans 45000 abonnees. De meeste scholen moedi gen bij hun leerlingen vanaf de twee de öf derde klas het nemen van een abonnement aan, sterker nog: zetten het vaak ook op hun boekenlijst en bespreken datgene wat er in de diver se afleveringen aan de orde gesteld wordt nader in de klas. Daar zijn mogelijkheden genoeg voor. immers ook al ligt deze materie niet in de examensfeer: er zijn vol doende aanknopingspunten bij vakken als geschiedenis, aardrijkskunde, eco nomie en niet te vergeten maatschap pijleer. een vak dat bij het in wer king treden van de Mammoetwet ver plicht wordt gesteld. Het blad wil geen uitgesproken signatuur hebben: brengt zo nodig diverse meningen over één on- Naast „Reflector" bleek ook behoef te te bestaan aan een soortgelijk blad voor jóngere scholieren, dat (uiter aard) eenvoudiger van opzet is, maar in principe op dezelfde basis werkt als „Reflector". Ook dit blad. dat de ori ginele naam „Blik Opener" kreegt heeft zich jn korte tijd thans derde jaargang) een omvangrijke jonge le zerskring weten te verwerven. De zelfwerkzaamheid onder de jon- Ïe lezerskring aanmoedigen staat bij e redactie der bladen centraal. Dit blijkt uit reeds geslaagde pogingen het in de bladen aan de orde gestelde na der in de klassen te doen behandelen; oit de discussies erover In klassever- band (bij controversiële onderwerpen wordt nogal eens een forum uit de leerlingen geformeerd); uit de inge zonden stukkenrubriek en tenslotte uit de Jeugdverklezingen welke het blad thans heeft georganiseerd. Daarvoor zijn alle scholen voor voort gezet onderwijs in den lande aange schreven. Resultaat: 300 onderwijsin stellingen doen thans mee met gemid deld 130 leerlingen per school. Meedoen betekent uiteraard niet alleen het la ten invallen van de „stembiljetten", maar ook het tevoren voorlichten van deelnemende klassen over de thans in de Kamer zitting hebbendé partijen in totaal acht stuks, iets wat onge veer drie lessen in beslag neemt. „Reflector" zélf nam in zijn laatst verschenen nummer van mei twee ar tikelen ter voorbereiding van deze „ac tie" op: één over de functies van dë partijen (selectie van kandidaten, re- Êresentatie van het volk en vormen en analiseren van meningen) en één over het feit dat de invloed van de kiezer, ook over de grenzen heen reikt door onze vertegenwoordigingen in de Bene- ciële stembusgangers, hun geslacht, hun school en hun leeftijd op het bilj Dit laatste omdat een analyse van 1 totaal-resultaat daardoor veel meer diepgang kan krijgen. In eerste instantie zal natuurlijk be- zien kunnen worden op wie de stem men der jongeren zijn uitgebracht; het uitzoeken hiervan zal ongeveer een week vergen. Daarna komt het veel interessantere materiaal voor onder zoek aan de orde het nagaan van de motiveringen. Dit is bij ruim 40.000 stemmen uiteraard niet één, twee, drie bekeken Wanneer er niet al teveel Jongeren zijn die bijv. als motivering invullen: ..Ik stemde lijst drie omdat ik dit zo'n aardig getal vindt" (hoewel ook een dergelijke motivering natuurlijk wel het nodige zegt), dan kan hier, over een aantal maanden, belangwekkend atu- diemateriaal u't voortkomen, waar on getwijfeld ook de partijen-zelf hun voor deel mee zullen kunnen doen... Deze stemming dient beschouwd to worden als een voorloper van een straks regelmatig jaarlijks weerkerende acti viteit van net blad „Reflector" en „Blik Opener". De hoofdredactie ia namelijk van plan elk jaar een jeugd referendum te houden inzake een be paald op dat ogenblik actueel onder werp waarover verschillend gedacht wordt, dus dat controversieel is. Ook in deze gevallen zal eerst over zo'n onderwerp genuanceerde redactionele voorlichting worden gegeven. „Bokssport" verbieden? i Onderwerpen die voor zo'n referen dum in aanmerking zouden kunnen ko men zijn: Particulier initiatief of over heidsbemoeiing? Europese eenwor ding of nationale zelfstandigheid, dan wc', een soort combinatie van beide? Ontwapening of bewapening Al of niet een vrije zaterdag voor de jeugd? Voor nf tegen commerciële televi sie? ..Bokssport" al of niet verbie den'' Verlaging van kiesgerechtigde- leeftijd, ja of neen? Aanvankelijk hebben de „Reflector"- j samenstellers gedacht als datum voor dit jeugdreferendum te nemen de der de dinsdag in september. Prinsjesdag dus. Omdat dit tijdstip in verbana met de pas begonnen cursusjaren op de scholen wat vroeg valt is de keu ze thans gevallen op de tiende decern- ber, de dag van de verklaring van de rechten van de mens. Samenvattend; „Reflector" en1;, j „Blik Opener" doen met de hier-; boven aangeduide activiteiten bij-; zonder nuttig werk. Deze bladen, enig in hun soort, zouden op meer scholen „vaste voet" moeten ver krijgen. In kortheid, deskundig heid en helderheid munten ze uit. En, hoewel het niet de opzet is: ook buiten schoolverband zijn ze het lezen meer dan waard. 1203) Onder de pseudt-wetenschap pelijke be-vijzen, nemen de taalkun dige afleidingen zeker niet de ge ringste plaats in. Zo heeft Donelly er destijds op gewezen dat de namen Atlas en Atlantis niet uit oud-Europe- se talen kunnen worden afgeleid, maar wèl verband houden met de taal der Nahuatl-Indlanen in Mexico, waar de stam ,,atl" zoveel betekent als „water", „oorlog" en „schedel", terwijl „atlan" de betekenis heeft van „aan de oevers". Hierin meende hij een bewijs te zien voor de samenhang tussen Atlantis en Mexico. Dit zijn natuurlijk dwaashe den die niet waard zijn ernstig weer legd te worden. Toch speelt een dergelijke bewijs voering in vele kwasle-wetenschappe- lijke betogen een belangrijke rol. En voor eigenhandige oplossingen moe ten we ons in dit opzicht vel in het bijzonder hoeden. Wie denkt hierbij niet aan de stad Delft, wier naam volgens het verhaal te danken zou zijn aan iemand, die daar te plaatse aan het delven was? De stad is ech ter genoemd naar de gegraven v: -rt, Delf geheten. Veel Indrukwekkender is de afleiding van de naam Antwer pen. Daar ter plaatse zou een reus zich hebben bezig gehouden met het afhakken van de handen van allerlei mensen, welke handen hij onver schillig in de Schelde zou hebben ge worpen. Aan dit gruwzame bedrijf dan, zou de stad haar naam hebben ontleend, t.w. Handwerpen, later door aldegenen die de h niet konden zeggen, vervormd tot Antwerpen. De reus zelf werd vereerd met een reus achtig standbeeld in de stad, waar door de legende en de naamafleiding nog aan waarschijnlijkheid dreigden te winnen. Althans bij buitenlanders. Laten zij dan weten, dat Antwerpen de naam verkregen heeft dank zij een aarden wal die daar ter plaatse tegen hej water werd opgeworpen. Van Leiden hebben we destijds eens verteld, dat de naam niet is'af geleid van Lugdunnum, gelijk men vroeger meende, maar van een wa ter een lee, of lede. Veel indrukwek kender 1s echter de afleiding die we by een fantast aan troffen en die Lel den wilde zien als de stad van de godin Lyda. Een ander verklaarde Leeu warden als de plaats van de waard Lleu- we, die populair zou zijn geweest by dc schippers die de Middelzee bevoeren, zodat zU van een „lieve, aangename waard' terp) gingen spreken. Wie dergelijke zoet- sapplTheid van middeleeuwse Mid delzeeschippers niet zou verwachten, moge zich troosten met de weten schap dat de oorsprong van de naam Leeuwarden in de namen Lulnvert/ Liwert moet worden gezocht, maar dat over de afleiding daarvan niets met zekerheid bekend is. Een Was senaar heeft niets te maken met het feit dat wassen naar Is, gelijk onze dienstbode me lang geleden met klem verzekerde, doch dat de naam uitslui tend verband houdt met de halve (wassende) maan, die trouwens ook zeer nadrukkelijk in het wapen der ambachtsheren en in dat van het dorp tot uiting is gebracht. Het Is trouwens opmerkelijk, dat zo veel op elkaar lijkende woorden niets met elkaar gemeen hebben, en termen die grote verschillen verto nen juist aan elkaar verwant blijken. Nadruk verboden. H. PKTILLQN

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9