Bollencorso is deze keer sierlijk en speels Massale koorzangavond in Maranathakerk van het draaiboek Vanmiddag druktemuziek en veel vrolijke kleuren Toch jammer... Rotary-landdagen in Leiden Toogdagen N.Z.V. PERSOONLIJKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK Fa H. L. VAN KAMPENHOUT Zn Grotere aanvoeren; slachtvee goed en fokvee redelijk NIEUWE LEIDSE COURANT 4 ZATERDAG 11 MEI 1963 VANMIDDAG reden ze er weer, de praalwagens, versierde personen auto's en reclamewagens. Voor het eerst langs een gewijzigde route en sierlijker dan ooit. De gezellige sfeer rond de corsodrukte, de heldere kleu ren en doordringende hyacintengeuren horen éénmaal per jaar bij de bol lenstreek. Even vanzelfsprekend stonden talloze ouders, kinderen, buiten landers en „eigen" mensen langs de veertien kilometer lange route te kijken. Velen van hen zouden het jaarlijkse schouwspel niet graag mis sen. Vooral niet nu dit jaar voor het eerst een nieuw opbouwsysteem is toegepast, waardoor de wagens luchtiger, prettiger van vorm konden worden. En missen hoeft men het corso niet, want het corsocomité is vast van plan het jaarlijkse bloemenfestijn te handhaven „Fantasie en Werkelijkheid" was het thema van de Lenteparade 1963, De wer kelijkheid wès er zaterdag, de fantasie ontbrak evenmin. Achter deze werke lijkheid steekt meer dan men als be wonderende toeschouwer wellicht denkt: voordat het corso door de streek kan rijden zijn er kwekers, vakorganisaties, ontwerper Van Driel, smeden, strobin ders, bloemstekers en -sters, arrangeurs, kostuumnaaisters, muziekkorpsen, rijks politiemensen en talloze anderen in de weer geweest met tekeningen, bloemen, muziekstukken, routebeschrijvingen, en zovoort. Maar vanmiddag om één uur was alles kiaar en de uit 28 praalwagens en 5 pesonenauto's bestaande stoet kon ver trekken met de door dc jury toege kende prijzen al (figuurlijk) in de zak. Muzikaal Van dat moment af zagen duizenden een lint van bloemenwagens van het zuiden naar het noorden trekken, een lint met hier en daar een lichte of don- -kere onderbreking: de geuniformdc mu ziekkorpsen (25) die van heinde en ver. re waren gekomen om hun luchtige bij drage aan het bollenfestijn te leveren. Een even statig als kleurrijk jofferke presenteerde zich op dc wagen „Promenade". Zo zette in Sassenheim de IJmuider Harmonie om één uur een pittige mars in. De Koninklijke Harmonie ,,'s-Herto- genbosch" liet zich in Lisse even onbetuigd. Uit Noordwijkerhout de R.K. Muziekvereniging „St. Jeanne d'Arc" gekomen, uit Voorschoten de Harmonie-Vereniging „Benvenuto". Be- verwijkse klanken waren in Sassenheim te horen en Hillegomse „Crescendo"- muziek onder meer in Bennebroek. Warmonds Fanfare deed het in Lisse best, waarna „Trou moet Blycken" uit Lisse de trom goed roerde in Hillegom. „Crescendo" uit Sassenheim en „Excel sior" uit Noordwijk, het eerste Leidsa jeugdorkest en drumband „De Burcht" cn het Harmonie-orkest der Koninklijke Scheepjeswolfabrieken uit Veenendaal lieten de ene mèrs ha de andere horen. Ook het Alphense „Crescendo", Moer- wijk's Harmonie „Voorwaarts" uit Den Haag, het muziekkorps van de Holland- Amerlka Lijn uit Rotterdam, „Arti et Religioni" uit Haarlem, „Canlte Tuba" uit Lisse, „De Pionier" uit Gouda, „St. Matthias" uit Warmond, „St. Mtchaël" uit Heemstede de Noordwijks „Cresen- do", ,,St. Cecilia" uit Voorhout en „Uni" 'uit Katwijk aan Zee waren za terdag present om met man en macht (soms ook met vrouw en macht) dc feestelijkheid van de dag te verklanken Zoals wij in de inleiding al aanroer den, waren de praalwagens volgens 'een nieuw systeem opgebouwd. Voorheen had men, behalve de grote platte wa gens voor het eigenlijke onderwerp, af zonderlijke trekkers nodig, die dan vaak méé werden opgetuigd. Het geheel van trekker en wagen maakte veelal een wat plompe, grove indruk, die afbreuk deed aan de' sierlijkheid van het hele corso Men kon echter nu eenmaal niet an- dtrs, want zonder trekkers kon het cor- so niet rijden Ook dit jaar heeft men geen corso- zonder-trekkers, maar wel een corso- zondcr-platte-wagcns. Ontwerper Van Driel kwam namelijk op een lumineus Idee: waarom zouden zijn ontwerpen niet worden uitgebeeld op de trekkers zelf. die dan indien nodig van voren en van achter konden worden ver lengd Men experimenteerde, berekend en bekeek het idee van alle kanten, hakte de knoop door en bouwde dc ontworpen en om de trekkers, die vaak van vo ren een metalen verlengstuk kregen met aan de punt een klein, wendbaar wieL Achter de trekkers kon men zoveel klei ne versierde wagentjes haken als men wilde, hetgeen op esthetische wijze ge schiedde bij de wagen „Vrolijke vaart". Het resultaat van dit alles werd een corso dat er, wat sierlijkheid en speels heid betret, mooier uitzag dan ooit. Het Is een idee gebleken, dat ook voor de komende corso's nog veel mogelijkhe- den biedt en het corsocomité is dan ook van plan dit systeem voortaan toe te passen Langs de route stonden niet alleen zeer veel mensen in dikke rijen te kij ken na8r de praalwagens, maar ook schonk men aandacht aan de prachtig in bloei staande tulpenvelden en de talrijke artistieke mozaïeken in de tui- nen. Inwoners van de bollendorpen ver sierden zelfs de gevels van hun huizen met aardige bloemen-snuisterijen. Zo zagen we in Lisse roze schildpadden tegen de gevel van een woning opklim men, elders waren het bloemensterren die de aandacht van de voorbijgangers op dc feestvierende Inwoners van de bollenstreek vestigden. De versierde wagens droegen hun ly rische, humoristische en romantische namen met ere. Vrolijk wuifden de fi- gurantjes, die boven bloementoeven en -slingers uittroonden, naar de menigte en even feestelijk zorgden de tulpen narcissen, hyacinthen en „bijgoed" voor geuren en kleuren. Grappig Er waren grappige vondsten: dc zick- zoeker met zijn paraplu (van H. Wil- lems.0 ir en van Engelen„te Hil. lcgom), de kip aan 't spit ivan.'WPro* duktschap voor Pluimvee on Eieren), de joffer met haar hondj$, (flp.jPromo- nade van de afd. Lisse'van Bloembol lencultuur, de clown en de circusdirec teur (Hooggeërd publiek" van Warnaar Co, Baartman Koning, Frylink Zoon, Zonneveld Co, Gebrs. Zonne veld Sc Philippo, allen te Sassenheim en de school vissen („Vrolijke vaart" van Vicon). De Vereniging „De Tulp" liet een fees- tclijk opgetuigd schip in de stoet „va ren", dc Bond van Detail-Bloembollen handelaren tc Haarlem zette „Bollen', land" In, de Stichting Mechanisatie Bol lenstreek te Lisse kwam met „Vooruit gang", Keukenhof met „Flowershow". Verdugt's Industrie- en Handelsonder neming te Tlel en de fabriek van Che mische produkten N.V. Vondelingen- plaat te Rotterdam gezamenlijk met „Jeboman", de Black Diamond .Lines met „Holland schildert met bloemen". Dc Holland Amerika Lijn N.V. met „Hebt u geen tijd, ga met de boot". American Cigarette Company Ltd met een „internationaal paspoort tot rook genot" en Lucas Bols met „Bolsberry". „Perspectief" was de bijdrage van De Vroomen Zonen te Sas senheim, Verdyn en Tenhagen te Lisse, Waling en Van Geest te 's-Gravenzande en Iioman Co te Oegstgeest. Voor „Romantiek'' zorgden „Bulbhorst" te Sassen heim, Nelis Zoon te Heemstede en Gebrs. Oriehuizen te Lisse. waarna via Miss Brill 1963 (Stich ting Oog en Bril) de Zeepaardjes van Stassen Junior N.V. en Ryn- veld Zoon N.V. te Hillegom kwa men aanzwemmenEr waren trouwens nog meer dieren: Vlin- dervis" van de afdeling Voorhout van Bloembollencultuur, „Pape gaai" van de afdelingen Katwijk Noordwijk, Voorschoten, Warmond en Wassenaar gezamenlijk. De Noordwijkhoutse afdeling zette „Harp" in. de Bond van Bloemboljen- handelaren te Haarlem bepaalde zich bij „Mei" en de groep bloembollenkwekers en belanghebbenden te Dc Zilk liet „Ba zuinen" schallen. „Kwiek" kwam van dc gemeente Lisse, „Vormenspel" van de Hillegomse afdeling van Bloembollen cultuur; de afdeling Bennebroek-Voge- lenzang zocht het in de (beslist niet grij ze) oudheid met „Orpheus en Euridice" Deze clown van bloemen reed vandaag mee in het corso op de wagen „Hooggeëerd publiek". de Bond van Bloembollenveilingen te Haarlem toonde een lentetuin- Idyllt Sassenheiips afdeling van Bloembollen cultuur had een „Idylle" geschapen, doch was daarin niet de enige. Het gehele c'orsq werd namelijk 'n idyllische speel se stoet waarvan duizenden grote en kleine mensen vanmiddag hebben geno ten. En niet alleen deze toeschouwers, maar ook de figuranten zelf, de kwe kers, de ontwerper, bloembinders en -stekers, en anderen hadden plezier in de resultaten van hun arbeid. Boven dien zullen velen nog van de gelegen heid gebruik maken om morgen (van 1 tot 8 uur) en maandag (van 10 tot 8 uur) de wagens in dc nieuwe velling- huis aan de Hobahostraat te Lisse te bewonderen. „Later enkele opklaringen". Dat was het enige lichtpuntje vanmorgen ln de weersverwach ting van acht uur. Het enige, want er werden windsnelheden van 0 tot 12 meter per seconde opgegeven, uit zuid- tot noord westelijke richtingen. Af en toe regen Het weer alt niet mee in leder geval. Dit heeft zichtbaar zijn invloed op het bloemencorso gehad. Niettemin hebben dui zenden de gelegenheid niet voorbij laten gaan dit machtige schouwspel van onze beroemde voorjaarsbloemen tc gaan zien. Ondanks de 9 tot 12 graden, de windsnelheden van 9 tol 12 meter per seconde on af en toe de regenbuien. Hel district 160 van Rotary Interna tional, omvattende de provincies Zuid- Holland, Zeeland en Noord-Brabant hield gisteren en vandaag in de stads gehoorzaal te Leiden dc jaarlijkse land dagen, die ruim 500 leden van rotary, clubs In binnen en buitenland worden bijgewoond. Het thema van do landda- gen is „Verschuivende maatstaven, biy. vendc waarden". Sprekend over enlgf aspecten van de moderne kunst stelde prof. dr. H. van de Waal, hoogleraar in de kunstgeschiedenis te Leiden, in de eerste voordracht over dit thema, dal sommige verschijnselen in de Interna, tionale kunstwereld en vooral in de kunsthandel weliswaar aanleiding geven tot argwaan, maar dat men op grond daarvan niet „het kind met het badwater moet weggooien". Het betoog van prof Van dc Waal was er in sterke mate op gericht dat de kunst niet zetelt in hol verleden maar zloh evenzeer baseert op het heden, in hedendaagse beginselen en voorwerpen. Hfj concludeerde, dat de hedendaagse kunst niet buitennissig nieuw is, doch even nieuw als de onge wone en Ooit te voren in dit tempo ge ziene verschuivingen in de maatschappU. Gistermiddag had in de burgerzaal van het Lcidse stadhuis een officiële ontvangst plaats door het gemeentebe stuur. Onder de aanwezigen waren de com missaris van de koningin ln Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de vice-president van de adviescommissie voor Europa en Noord-Afrlka en de landen ten oosten van dc Middellandse Zee. dr. Harald Mandt, als vertegenwoordiger van de president van Rotary International en de gouverneur van het Belgische dis. strict, dc heer Maurice Mathy. Sfeer in t gezin De „Nieuwe Leidse" er in DE samenwerkende zangverenigingen uit Woubrugge (De Lofstem), Oegstgeest (Hervormd Kerkkoor en de Hervormde Cantory), Leider dorp (Excelsior en Mannenkoor) en Oegstgeest-Hoge Mors (Die Rhijn- sanghers) gaven in de Leidse Maranathakerk een massale koorzangavond. Dit samen-optreden vierde hiermee een jubileum. Sinds 1955 hadden der gelijke groot opgezette zangconcerten namelijk tien keer plaats. Door radio, en grammofoonplaat werden ze algemeen, tot over de grenzen be kend, Op 31 mei zal men via de radio weer drie opnamen kunnen be luisteren. niaal bewerkte, schone oud-latijnse Om het publiek, dat daarbij niet aan wezig kon zijn, te gerieven, werden nu reeds de voor de plaat uitgevoerde liedé ren ten gehore gebracht. De eerste avond stond destijds onder auspiciën van Die Rhijn sanghers; dit was nu ook weer het geval met de tiende. Het publick heeft, jammer genoeg, deze massale zang. niet in massa bijgewoond. De belangstelling was vrij schraal. Ook flans Boelee, die al die koren dirigeert, jubileerde. Hij voert nu al l2Mz jaar het artistiek bewind over Die Rhijnsanghers en wel, zoals be kend, Ynet'veël succes. Ds. H. Heule, Gereformeerd predikant te Leiden, hield, ter inleiding, een geesti ge, feestelijk gestemde toespraak. Het is hier niet de plaats, om het voor en tegen van korencombinaties in den brede piteen te zetten. Misschien vloeit ér nog'wel eens een artikel over uit onze pen. We willen nu volstaan met de op merking, dat het zeer wel mogelijk is. een aantal koren, door volgehouden re petities op de duur tbt één bevredigend homogeen geheel samen te smelten. De Oegstgeester Cantorij en de com binatie wisselden elkaar af of werkten samen. Bovendien hoorde men een koper kwartet van leden uit dc chr. muziekver eniging Concordia, Dick Nicolai bespeelde het orgel. De Maranathakerk bleek voor het ver werken van deze massale zang weinig geschikt Dit bezwaar klemde niet altijd even sterk. We betreurden het echter heel org, dat het door Hubert Cuypers ge- Drukkerij De Gruyter te Sas senheim maakte dit mooie mozaïek. kerstlied Transeamus er min of meel de dupe van werd. Dit Lied verlangt de grote ruimte om zich te kunnen uitleven in de prachtige engelenzang. Er was nog meer moois te horen in de Liederencyclus rond het kerkelijk jaar". (..Juicht vrolijk nu, gij vromen", „Ln bidden en in spreken", e.a De koren zijn op al dit werk goed ingezongen geraakt, zodat Boelee in staat is. er ook expressief iets van te maken. Enkele liederen konden nog wel wat meer vaart en aandrift verdragen („Wilt heden nu treden". Psalm 136), maar we moeten toch ook erkennen, dat deze gewetensvolle en ook muzikale dirigent in de loop van de jaren pittiger en meer inspirerend in zijn directie is geworden, Leiderdorps Chr. Mannenkoor zong op Bloemen voor moeder niet goedkoop Onder invloed van de vraag uit hét buitenland vertonen do bloemenprijzen op de veilingen de laatste dagen een stijgende tendens. De winkelprijzen zul len dus vermoedelijk iets hoger liggen dan aanvankelijk werd verwacht. Om misverstand te voorkomen de len wij naar aanleiding van ons be richt van gisteren nog mee, dat de toogdagen van de Ned. Zondagsschool- Vereniging in Leiden worden gehou den oP 24 en 25 mei. keurige wijze o.a, Gebhardts Ambrosiani- scher Lobgesang. Verder hoorden we van de koren „De zon schijnt in mijn ziel" (het Noorse lied, uit de Nieuwe Kerk in Delft tijdens de bijzetting van koningin Wllhelmina bekend geworden) en ..Door de wereld gaat een woord" (melodie Is raëlisch Volkslied), op het congres van de „achttien"' gezongen. Een uitstekende compositie van Boelee zelf (P6alm 147, onberijmde tekst met refreinen, zoals Andvé Verwoerd dat reeds met enkele psalmen.deed), vorm de een wél geslaagd besluit, dat de moeite waard is, in herinnering te wor den gehouden. Nadat voorzitter G. Smit van Die Rhyn- sanghers Hans Boelee op zeer waarde rende wijze had toegesproken, werd de avond met gezang 116 gezamenlijk be sloten. Joh. van Wolfswinkel worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de Tussen de bladzijden Moord in trein 16.50 CASINO. De Engelsen verstaan als geen ander het geheim een fopthnller te maken: een ernstige historie wordt op eon uitermate geestige wijze omge bogen tot een allergenoegelijkst. vrolijk en onderhoudend verhaal. „Moord in trein 16.50" (Murder, she said) geregis seerd door George Pollock naar Agatha Christie's „Trein 16.50" mag als een voorbeeld voor het gehele genre gelden. Op ccn voortreffelijke wijze wordt men hier geconfronteerd met de beleve nissen van een detectives-verslindende oude vrijster, miss Marple, die zittend in een trein in een coupé van een inhalen de en voorbijrijdende trein een moord ziet plegen. Miss Marple geeft het misdrijf aan, maar de politie vermoedt, dat haar brein volgestouwd met detective-verhalen, dit maar gedroomd heeft. Dan gaat de kor date dame er zelf op af, weet zich al9 dienstbode tc verhuren in het huis van de moordenaar en ontmaskert de ware dader. De Engelse spoorwegen zijn een be zienswaardigheid apart en dat heeft George Pollock in zijn beginbeelden uit nemend uitgebuit en zo is hij ook uiter mate gevoelig voor de sfeer op een oud» Engels landhuis. Maar zijn grootste troef is toch wel de vermaarde Margaret Rutherford, die voor de onverschrokken miss Marple speelt. Zij, die in lie algemeen niet bepaald op thrillers zijn gesteld, kunnen deze film zonder bezwaar en met groot ple zier savouroren; in zijn soort eon mees terwerkje. Met aparte vermelding voor het heerlijke muziekje. (Schitterende fopthriller). Slavenschip TRIANON. In 1765 vertrekt uit Londen de „Albatros" met dertien vrou welijke gevangenen en een groep tot dwangarbeid veroordeelde misdadi gers aan boord met bestemming de En gelse koloniën in Amerika. Onder de vrouwen is de „mooie Polly" (Pier An. geli) die kans ziet de mannelijke gevan genen te bevrijden en zo komt het schip onder leiding van dr. Bradley (Edmund Purdom) in bezit van de opstandelin gen. De messentrekker Galico Jack (Ar- mand Mestral) faalt al spoedig als ka pitein en leider. Er wordt teveel SCHOENHERSTELLERS TELEFOON 25068 Bonairestraat "17 dronken en gevochten en dit alles te gen de zin van dr. Bradley. Er vallen teveel doden en het schip komt op deze manier nooit aan op het pirateneiland Tortuga. Een woedende storm noopt Bradley een beroep te doen op de eigenlijke ka pitein Cooper (Ivan Desny) die zich laat bepraten en het stuur overneemt maar nu keert de bemanning zich tegen Brad ley. Het wordt een weergaloze chaos waar- In de een do ander afmaakt, totdat eon Engelse oorlogsbodem een eind aan do ellende maakt, waaruit een gelukkig einde volgt voor de overlevenden. „Slavenschip" is een te opzettelijke vertoning van wreedheden, die de film ongeschikt maken voor jeugdigen, al steït dan de keuring de leeftijd van 14 jaar. (Al te bont). De wraak der 'Apachen LUXOR De wraak der Apachen is een onv.ervalste Indianenfilm, waarin de vijandelijkheden tussen roodhuiden en bleekgezichten niet van de lucht zijn. Het gaat er heel stoer toe. Een zogenaam de blanke Apache wprdt door de blanken als verrader gedoodverfd, maar tenslot te is hij het die na een man-tegen-man gevecht de vrede bewerkstelligt. Er vallen heel wat doden. Om de toe schouwers wat op te vrolijken is daarom ook aan de romantiek gedacht. Twee vrouwen spelen een rol in dit bonte verhaal, waarin op een schot meer of minder niet wordt gekeken. (Rood -wit) diXMMl Bachstraat 318. LEIDSE VEEMARKT Gisteren u-aren de aanvoeren wederom groot, met name bU de rundvee en scha pen. De grasgroel Is nog traag en daar door fs de animo om gebruiksvee te ko pen nog niet groot. Zij het Iets minder sterk, toch ook gisteren hetzelfde beeld als vrijdag 3 mei: de handel In de slachtvee-sector vlot; bU het verbrulksvce was het nogal kalm. Dc handelaren in gebruiksvee hadden nogal waf, vee in voorkoop; ze hebben het bij het zaken doen niet zo gemakke lijk gehad, toch was er een grote aan voer. Men kan niet zeggen dat de prij zen daalden. Wij hebben de indruk, dat de goede kwaliteit de prijs wel opbracht; voor de mindere soorten was het een hele toer. Notering. fokstieren f 500—f 850; melkkoeien 7501050; vare koelen f450—925. De handel in jongvee, zoals pinken en graskalveren voor het leven had over het algemeen een kalm tot redelijk ver- loop Op de slachtvee afdeling heerste meer bedrijvigheid; er was een grote aanvoer van slachtrunderen die allen vlot en vlug werden verkocht. De handel had een levendig verloop met zichtbaai hogere prijzen. Notering: f 2,70/3.30 ges], gew. per kg de beste dieren braohten het zeker tot f 3.50, De aanvoer van vette kalveren was goed doch niet overdreven groot. De handel had een vlot en willig verloop mei hogere prijzen nl. f 2,20/2,85 per kg. lev gew. Nuchtere kalveren: voor de tijd van het jaar nog ruim aangevoerd, werder. ze traag verhandeld; in doorsnee lagen de noteringen gisteren op f 0,95/1,15 pei kg. lev. gew. of f 25/40 per stuk Varkens: De slachtvarkensmarkt gaf geen grote aanvoer te zien. Op al cli> markten zijn de aanvoeren niet groot waardoor de prijzen zich konden hand haven. De handel was over het algemeen matig, daar komt nog bij, dat dt velf markten voor de varkens gesloten zijp en de beurshandel is eveneens van be perkte omvang. De handel in Ilchfp varkens en biggen staat onder invloed van ln sommige gedeelten van het land (gelukkig niet in Holland) heersende mond- en klauwzeer. Wij vragen ons wel af of het goed is, dat men zoveel publiciteit geeft over deze zaak. Nergens in de E.E.G.-landen gebeurt dit zo. In Nederland wordt de „vuile was" wel wat erg builen gehangen. De handel in zeu gen, schrammen en biggen was nogal redelijk. Notering: lopers f 80/110; biggen f 46/ 50/56. Wolvee: De aanvoer van wolvee was gisteren weer aanmerkelijk ruimer. Notering: vette schapen f 90/145: fok- schapen 1 lam f 130/160; fokschapen 2 lamm. f 190/230 24 mei a.s. vindt dê eerste grote larn- merenmarkt plaats en dan volgen er nog vijf. Met enige spanning ziet men deze markten tegemoet. Kaas: nog weinig aanvoer; handel ma- T: prijs tot 2,14 Goudse. Zoekt u een GERO - CASSETTE van 40.— of 400.—. De Gero Specialist v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Chans LIDO. De Zweedse film „Chans" (Heeft zij een kans?) met Lilevi Berg man en Gösta Ekman, is een weinig gelukkig produkt, dat niets verrassends heeft en waarbij men zich afvraagt wat de producers voor ogen heeft ge. staan. Een ontspoord meisje wordt ontsla gen uit een rijkswerkinrichting om een haar aangewezen baan tc aanvaardeii Doch zij ontvlucht en lift naar Stock holm. Op weg naar haar oude relaties, die allen min of meer aan de zelfkant van het leven staan, wordt elke welwillend heid en elk onderdak met haar eer be- taald. De oude bende stelt kennelijk haar terugkomst niet op prijs en hel. slot is. dat de politie haar aantreft in het htns van een aan narcotica verslaafde dé généré. Een diep treurig verhaal dat, en daar gaat het nu juist om, onmogelijk een doel in zichzelf kan hebben. Nergens geeft de film een antwoord op het waar om. Hoe kwam dit meisje zo, hoe kwamen al deze lamlendige mensen zo? Heeft men dit leven ten tonele gevoerd al leen maar om anderhalf uur van die gevaarlijke capriolen te genieten? Indien fnen niets te zeggen heeft Is zo'n film alleen maar wreed en kwalijk amusement, waarbij de vraag „of zij nog een kans heeft" er bij hangt al3 een vlag in de,regen, (Zinloos). Jungle-duivels REX Met de titel Jungle-duivels wordt gedoeld op vijf Amerikaanse ma riniers, die in de tweede wereldoorlog op het eiland Kauai op zoek zijn naar een Franse planter. De bedoeling is er achter te komen of de door deze planter radiografisch overgebrachte mededelin gen over Japanse mijnenvelden betrouw baar zijn. De zaak blijkt in orde, maar voordal de mariniers dat zeker weten, is er heel wat bloed gevloeid. Hoe groot de moei lijkheden evenwe! ook zijn en hoeveel gevaren er loeren, de mariniers geven geen krimp, tonen zich keiharde kerels, die nog nooit van angst hebben gehoord. .Regisseur Stuart Jeislér heeft het alle maal mooi in beeld gebracht, een beetje te mooi naar onze zin. Het is op deze ma nier heel moeilijk aan de echtheid van die vreesloze helden te geloven. (Oorlog is geen pretje). A vondmaalsgasten STUDIO. Ingmar Bergmans gepro longeerde film Avondmaalsgasten stelt het probleem van het zwijgen Gods aan do orde. Aan uiterlijk gebeuren is deze rolprent uitermate arm, maar daaren tegen aan diepzinnige gedachten buiten gemeen rijk. Hier heeft de dramatiek der ziel gestalte gekregen. Hoofdper soon is een predikant, die na dc dood van zijn vrouw zijn geloof in Gods liefde heeft verloren. (Geestelijk onderwerp treffend in beeld gebracht).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 4