VREDESTEIN Onderhandelingen over cao verlopen moeizaam WAJANG Centrale regeling voor overheidspersoneel Handelsreizigers hebben nog steeds geen c.a.o. Signaleren sterk meer en met zo polemiseren V83 Een kanttekening Een woord voor vandaag ACCC protesteert tegen berichtgeving van A.P. en U.P.I. STEMT 15 MEI ANTI-REVOLUTIONAIR inschakelen op Schakel 'aaróord/daasAltrfauuir Feestelijke huldiging prof. Vollenhoven Ds.H.J. Heggerwerd predikant-directeur ONGEKENDE EXTRA VEILIGHEID 1 ZATERDAG 11 MEI 196J SCHEEPVAART IN WOELIG WATER J^E scheepvaart worstelt al jaar en dag met moeilijkheden. De hoogconjunc tuur, waarin de meeste bedrijven rich sedert 1959 kunnen verheugen, is dan ook aan de deur van de scheepvaartdirecties voorbijgegaan. Sterker, de scheepvaart heeft zich van de algemene terugslag in 1957 praktisch nog| niet kunnen herstellen. Deze week bleken de moeilijkheden nog eens duidelijk uit de woorden van de scheidende voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereni- ging op de algemene jaarvergadering. Zo zei hij op een gegeven ogenblik, dat de bijdrage van de scheepvaart aan het nationale inkomen door de i teleurstellende resultaten sterk is gedrukt. Hebben wij het over scheepvaart, dan denken wij aan passagiersschepen,' die op de lijnvaart zitten. Op 1 januari jl. hadden wij 57 passagiersschepen. In de tweede plaats noemen wij de vrachtschepen, die ten dele in de lijn vaart ritten, maar ten dele m de wilde vaart. Op 1 januari jl. hadden wij 426 vrachtschepen van 500 BRT en groter. Onder de vrachtschepen vallennieuwe C.a.O. lopen traag en moei- W>ok de kustvaarders van 500 BRT en kleiner. Vóór de oorlog voeren die zaam deeide gisteravond de vice- voornamelijk op de Oostzeelanden, maar vele gaan thans ook naar ^evoorzitter van de Protestants- Mi<M«lland« Z«« Op 1 Jwuari jl. wpren tr 921 kleine vrachtschepen. En christelijke journalistenkring In de laatste plaats zijn er de tankschepen, waar wij er op 1 januari jl. 121 (prjjo me van hadden. - - De malaise in de scheepvaart is geen typisch Nederlands verschijnsel; het isf®meiVf vergadering in Lunteren. W. C. F. Sclieps tot christen-journalisten De onderhandelingen over een waar ruim 90 journalisten tegenwoordig waren, na een debat van 3 uur met 41 tegen 20 stemmen het besluit een for>jv\ j„i ven. or daarvan een sectie vormen. (PGJK) mede op de vijftiende St-Maar (je meerderheid vond organisatie Als christen-journalist zei hij evenwel de toestand van gewa- een wereldprobleem, dat voortvloeit uit een wanverhouding tussen vraag naar en aanbod van scheepsruim te. In de goede jaren 1954/56 was er veel vraag naar scheepsruimte en daar pende vrede verwerpelijk te vin- hierdoor de vrachtprijzen behoorlijk opliepen, werden niet alleen veel ver- den. Er zal gezocht moeten wor- ouderde schepen in de vaart gehouden maar werden er ook veel schepen jden naar een permanente bedrijfs.|ke samenspel der drie kringen. Het is niet gegaan zonder offervaardigheid van een kleine groep maar de PCJK op stapel gezet. Vanzelfsprekend hadden de werven hierdoor toen een goede tijd, zoals zei nu door het gebrek aan opdrachten een slechte tijd meemaken. Maar dat1 zou een verhaal apart worden. (vrede. onder eigen banier geboden. De toenmalige vereniging startte en had als ideaal 150 leden. Dit getal is met tientallen overtroffen en de PCJK die al spoedig toegang tot de Federatie o van Ned. Journalisten vroeg is eenj^gn wordt aan de scherpe tegenstellin- j: v-. gen het ogenbiik de kerken be heerst. De raad heeft in het bijzonder bezwaar volwaardige partner in het journalistic- Na een welkomstwoord wierp hij al lereerst een terugblik op de geschiede nis van de PCJK. Men kan zijn geboorte In 1957 kwam de terugslag. De vraag naar scheepsruimte liep terug, maar)niet direct voorspoedig noemen. Op 3 het aanbod werd door het van stapel lopen van nieuwe schepen juist groter; elk jaar werd de verhouding tussen vraag en aanbod ongunstiger. ■Voor de hand zou het liggen, dat er veel schepen uit de vaart zouden worden genomen en dat verouderde schepen op de schroothoop terecht zouden komen. De prikkel om deze stap te nemen werd echter door de dalende schrootprijzen voortdurend kleiner. Uiteraard daalden door het grote aanbod van scheepsruimte de vracht prijzen en de reders in de wilde vaart trachtten deze druk op te vangen door lijn vaartdiensten te openen, waardoor in deze sector de concurrentie weer scherper werd. Tankers, gebouwd voor het vervoer van vloeistoffen, gingen o.m. granen vervoeren. In het jaarverslag van de KNRV over 1962 wordt dan ook ronduit gezegd, dat de situatie op de vrachtenmarkt, vooral voor de schepen die droge lading vervoeren, riecht is. De vrachttarieven in de wilde vaart hadden vorig jaar het laagste peil sedert 1945 bereikt. Wil dit alles nu zeggen, dat onze scheepvaartmaatschappijen met verliezen moeten werken en nauwelijks het hoofd boven water kunnen houden Ge lukkig niet. De financiële positie van onze maatschappijen de aftredende voorzitter van de KNRV onderstreepte dit nog eens is hecht en sterk. In voorgaande jaren zijn de directies voorzichtig tewerk gegaan en van deze politiek worden thans de vruchten geplukt. Maar dat niet alleen, dank zij die financiële kracht konden de maatschappijen bijtijds oudere schepen vervangen en extra schepen aanschaffen. De gemid delde leeftijd van de schepen van de Nederlandse vloot is 9,4 jaar. Hierdoor hebben wij in deze tijd van scherpe internationale concurrentie een vloot met grote mogelijkheen gekregen. Inderdaad scherpe concurrentie. In verscheidene, zo niet tal van landen, wor den de maatschappijen op verschillende, vaak fiscale wijzen door de staat ge steund. 2Ïij kunnen hierdoor, zoals dat heet onder een goedkope vlag varen. De teruggelopen inkomsten, de gestegen kosten, de hoge afschrijvingen en reserveringen zetten natuurlijk de winst onder druk, hetgeen de aandeel houders weer in hun dividend terugvinden. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn er door de maatschappijen die aan de beurs noteren, 11 dividenden gedeclareerd, waarvan er vier naar beneden gingen. Van een dividendverho- giog was geen sprake. Ter illustratie enkele voorbeelden van dividend uitkeringen. 4 april 1947 viel te Amersfoort, PLANTEN MARGARINE 8 8 7J 5 6 14 1961 Holland Amerika Lijn 7 KNSM 8 KPM 8 Mij Nederland 8 Rotterdamsche Lloyd 6 Van Nievelt Goudriaan 6 Van Ommeren 14 Zo op het oog krijgen aandeelhouders nog een behoorlijk dividend. Wij moe ten echter niet uit het oog verliezen, dat voor een aandeel op de beurs meer dan het nominale bedrag van 1.000 betaald moet worden, waardoor er een lager rendement uit de bus komt. Het zal zo rondom de 5% schommelen. Scheepvaartmaatschappijen zijn niet alleen voor de aandeelhouders, maar voor onze gehele economie van betekenis. Zij geven veel werk, zij investeren veel en plaatsen dus grote bestellingen, zij hebben reparatiewerk, zij kopen brandstof fen, scheepsbenodigdheden, levensmiddelen en dranken, zij betalen verzeke ringspremies alsmede loods-, haven- en kadegelden. En in de laatste, maar niet de minste plaats: zij brengen deviezen in het laatje. Uitwisselingsplan Nederl.-Nigeria van medische studenten Tijdens zijn bezoek aan Nederland, dat bijna een week in beslag heeft ge nomen, heeft de directeur van het Ni- geriaanse rijksontwikkelingsbureau, sir Kofo Abayomi, in Leiden besprekingen gevoerd over uitwisseling van Neder landse en Nigeriaanse medische stu denten en artsen. ,,Wij hebben in Iba- dan een zeer modern nieuw ziekenhuis, waar voor deze uitwisseling zeker plaats is. Nederlandse studenten zouden er kunnen werken en studeren en zich bekwamen op het gebied van de tropi sche ziekten", zo verklaarde hij van ochtend voor hij van Schiphol naar Schotland vertrok. Er wordt aan een studieperiode van minstens 6 maanden gedacht. Sir Kofo, die destijds zelf zijn artsen diploma's in Edinburgh en Oxford be- ig vandaag ze~ggen: hulpe van God verkregen hebbende staan wij tot op deze dag. Een van de opzienbarendste gebeur tenissen in het afgelopen jaar is wel geweest de langdurige krantenstaking in New York. Meer dan ooit is aan het licht gekomen welk een invloedrijke functie het dagblad in de moderne sa menleving inneemt Actueel werd daar door ook de vraag of ook in de sector van de uitgeverij naar het wapen van de staking mag worden gegrepen dan wel of het principe van de ononder- i broken nieuwsvoorziening fundamen teel is en publieke voorlichting staat uuveii hei siaxingsrecht. Kan hier een systeem als in Zweden worden ontwik- 'keld en zitten er mogelijkheden in de wet op de bedrijfsorganisatie? Het be stuur zal nog tijdens deze vergadering komen met een voorstel tot instelling van een commissie ter bestudering van deze problematiek. Wat de sociaal-economische positie van de journalist betreft zijn wij, aldus de heer Scheps, met grote zorg ver vuld. Sinds jaar en dag verlopen de on derhandelingen met de dagblad-uitge vers traag en moeilijk en er is over en weer onbehagen en nauwelijks be grip voor elkanders standpunt. Het compromis valt moeilijk te bereiken en de onderhandelingen lopen telkens vast. Dank zij de strijdvaardigheid van de journalistieke organisaties hebben de journalisten-salarissen tot omstreeks 1959 de ontwikkeling bij wat in verge lijkbare beroepen gebeurde kunnen bij houden. De situatie dat het salarisniveau van de B. C en D bladen niet minder dan 10 tot 30 pet. bij dat van de A bladen achterblijft is onhoudbaar. Pogingen tot verandering hadden maar weinig resul taat. De achterstand der journalistensa larissen bij die van vergelijkbare groe pen loopt snel op als gevolg van deni- velleringsmaatregelen der overheid. Reeds nu is een eerste klasser bij een A-blad afgezakt naar het niveau van een hoofdcommissies A bij 'het rijk en dat zal in de komende 2 jaar nog schrijnender worden. De directies van de dagbladen willen en kunnen dit denivelleringsproces niet bijhouden en van vergelijkbaarheid met andere beroepen in de overheids- en onderwijssector willen zij niet weten en als nieuw argurdent wordt thans gehanteerd, dat de journalistensalaris sen te ernstige repercussies in andere sectoren van het dagbladbedrijf gaan verwekken. Maar wij stellen dat de journalisten nog altijd de werkende oor zaak zijn van de krant. De journalist neemt een eigenaardige positie in bij de krant, maar ook in de samenleving als geheel. Een krant Als de apostel Paulus de gemeenten in Galatië met de groot3t mogelijke ernst heeft gewaarschuwd voor het accep teren van een verdraaidevangelie, aangeprezen door stich ters van verwarringstelt hij de op het eerste gezicht wat vreemde vraag, of hij nu tracht mensen te winnen of God. „Of zoek ïk mensen te behagen?", zo vraagt hij. En onmiddel lijk, volgt zijn antwoord: Indien ïk nog mensen trachtte te be hagen, zou ïk geen dienstknecht van Christus zijn". Paulus beseft als geen ander, dat het Evangelie de meest radicale ver oordeling geeft van de mens. Hij weet ook, dat het voor velen zo aangenaam zou zijn te horen, dat zij met hun wijze van leven kunnen doorgaan met een beroep op het Evangelie. Dat is dan pasklaar gemaakt voor de mens, die uiteindelijk toch niet het hoofd wil buigen. Zou de apostel daaraan meewerken, dan komt hij die mensen in het gevlij, dan behaagt hij deze mensen. Maar dan weet hij ook, dat hij door zo te handelen niét langer dienstknecht van Christus is. Als hij de boodschap, die hij moet brengen, afzwakt of zelfs prijsgeeft, dan heeft de Heer hem niet meer nodig. En daarom neemt Paulus het risiso, dat de mensen hem helemaal niet zo sympathiek vinden, omdat hij hen voortdurend wijst op hun verkeerde levenswijze. Dat ligt dan niet aan degene, die de boodschap brengt, maar aan de inhoud van de boodschap, van het Evangelie! (Advertentie) T0GAL TEGEN REUMATIEK - SNELLE STILLER VAN PIJN Uop*dU.'! Zor» T°S"I hu* V.iliS» «HU" vin grot. en klein» pijnen, encycliek van paus Johannes publiceer- Reumatiek. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles verdwijnt snel. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. (Van onze kerkredactie) In Californië is de jaarlijkse bijeen- i komst gehouden van de Amerikaanse j Raad van Christelijke Kerken, de or- ganisatie van kerken in de Verenigde j Staten die bij de I.C.C.C. zijn aan- gesloten. Tijdens de besprekingen is eigen organisatie in het teven te roe- een mo(je aangenomen waarin de pen. Vele protestantse journalisten voel: grootste wereldorganisaties on den niet voor een eigen organisatie. Zij f e wereldorganisaties op wilden in de algemene vereniging blij- het gebied vari nieuwsvoorziening, of daarvan een sectie vormen. Associated Press en United Press International, worden aangevallen om hun eenzijdige berichtgeving. Beide persorganisaties worden opge roepen om te komen tot een objectieve evenwichtige nieuwsvoorziening op ker-1 kelijk gebied als er aandacht geschon- j den en geen aandacht schonken aan de Door Togal. Maagveiliq. afwijkende mening en de aanval op de encycliek van dr. Carl Mclntire. De raad verzette zich in het bijzon der tegen de berichtgeving van de bei de kerkelijke redacteuren van deze pers bureaus, namelijk George Cornell van Associated Press en Louis Cassels van 'united Press International, In het blad van dr. Mclntire, Chris tian Beacon werd1 nog niets gepubliceerd over andere moties die op deze verga dering zijn aanvaard. Advertentie j ONDANKS ALLES MAAR DAN: Nummer 15 van lijst 4. NCBO over wetsontwerp-AOV Het algemeen bestuur van het Waar-1 tenaren borgfonds voor het kruideniersbedrijf heeft een aantal maatregelen geno men, die ten doel hebben de krediet mogelijkheden voor de overname van zaken en de werkwijze van het fonds beter aan te passen aan de nogal in grijpend gewijzigde omstandigheden en behoeften. (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft in zijn jongste officieel or gaan instemming betuigd met de beslissing der regering om de wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, waarvan het ont werp onlangs bij de Tweede Ka mer in ingediend, niet van toe passing te verklaren op de amb- Eén der belangrijkste beslissingen is wel. dat het kredietmaximum met niet minder dan ƒ35.000 is verhoogd, nl. van ƒ40.000 tot 75.000 waardoor het mogelijk is geworden ook bij de over name van grotere zaken afdoende 'fi nanciële hulp te bieden. Voorts is o.m. besloten de behandelingsprocedure aan merkelijk te vereenvoudigen en te ver snellen. In een voorlopig commentaar op het wetsontwerp-A.O.V. brengt de N.C.B.O. enige richtlijnen naar voren, die vol- 5ens de bond bij de komende onderhan- elingen over deze materie ten behoe ve van het overheidspersoneel als uit gangspunten zouden kunnen dienen. Ook voor het overheidspersoneel, al dus de N.C.B.O., dient de eigen rege ling er primair op gericht te zijn de getroffen ambtenaar weer geschikt te doen maken voor zijn functie of voor een andere functie bij de overheid in de meest brede zin des woords. De bond pleit daarom voor een centrale regeling voor het gehele overheidspersoneel met een centrale medische dienst. Onder handhaving van de periode, ge durende welke het salaris van een zie ke, een invalide of een door een onge val getroffen ambtenaar wordt doorbe taald, dient er naar de voorlopige opvat ting van de N.C.B.O. een goede aanslui ting, te komen, opdat vroegtijdig zowel de medische behandeling als de bepa ling van de te nemen maatregelen op het vlak van revalidatie en herplaatsing kan geschieden. „Met name aan de re validatie en herplaatsing zal door de overheid voor haar personeel veel meer aandacht moeten worden geschonken dan tot dusver het geval was". Bij een centrale regeling zal een afzonderlijk in- validiteitsfonds tot stand moeten worden gebracht, waaruit niet alleen de pensioe nen, maar ook alle uitkeringen, vergoe dingen enz., dienende tot herstel van de arbeidsongeschiktheid, bij revalidatie en bij herplaatsing, zullen moeten worden betaald, aldus de N.C.B.O. (Advertentie) (Advertentie) haalde, bezocht in Nederland in de af- o o gelopen week tevens de Deltawerken en ïn Nederland veel te goedkoop en de j stond verbluft te kijken, toen hij in de weinige armslag van de directies ligt j BIOJKOSMA uit Zwitserland - voor uw huid! het „natuurlijke geheim van jeugd en schoonheid Noord-Oostpolder het geheel op schaal vervaardigde model zag van de haven van Lagos, zelfs met kunstmatige golf- „Net slag. als in Nederland moeten wij In 1961 ontvingen onze rederijen na ajtrek van de ln het buitenland tegenover de zee die ook onze natuur. B Jliikp vnand is steeds waakzaam znn gemaakte kosten 1.864 miljoen en in 1 1.867 miljoen. Als wij nu lijke vijand is. steeds waakzaam zijn' vertelde hij. ,,en er valt hier in dit op- e, - - vt ticiuc 111J,,C11 921 weten, dat wij in 1962 voor een bedrag van 15.871 miljoen aan goederen zjcht veel te leren.' uitvoerdrn on dat de in hot buitenland belegd, kapitalen 1.395 miljoen I Hij maakt een atudiereia van enkele onze scheepvaart in onze economie een heel goed figuur slaat. zijn bevindingen rapport uitbrengen aan de Nigeriaanse regering. (afjuayaapy) variaties: Kindermeel Bordklaar Kinderbloem Kindergries Op dinsdag 26 oktober 1926 aanvaard de prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven aan de Vrije Universiteit te Amster dam. als opvolger van prof. dr. G. H. J. W. J. Geesink, het ambt van ge woon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de filosofie en de psycho logie. Tegen de zomer van dit jaar hoopt prof. Vollenhoven een afscheidscollege te geven, omdat hij 1 november van het afgelopen jaar de leeftijd van ze ventig jaar bereikte. Er is een erecomité gevormd om prof. Vollenhoven bij zijn afscheid feestelijk te huldigen. Het plan is gerezen om hem zijn geschilderd portret, een album met handtekeningen, een receptie en zo mogelijk nog een naar eigen goeddun ken te besteden bedrag aan te bieden. Aan de kunstschilder Roeland Konini te Wassenaar werd in overleg met prol Vollenhoven opdracht gegeven hem uit te schilderen. Ter uitvoering van dit plan werd een klein werkcomité sa mengesteld, bestaande uit de heren prof. dr. S. U. Zuidema, voorzitter prof. dr. M. C. Smit, lid <n dr. J. Stelling werf f. secretaris. Zij dragen de zorg voor de organisatie en de financie ring van deze hulde. Men kan indien bereid bij te dragen ln de kosten, die zowel aan de geschen ken als aan de viering verbonden zul len zijn. de bijdrage storten op postgiro 549777, ten name van de secretaris van het werkcomité, Haagbeuklaan 80. te Amstelveen, onder vermelding hulde blijk prof. Vollenhoven. aan de prijs van hun product, dat de prijs van een pakje margarine weke- j Ujks nauwelijks te boven gaat. De na de oorlog gevoerde prijspolitiek leidt thans tot onaangename consekwenties. Daarom gaan we, aldus de heer Scheps de toekomst niet zonder zorg tegemoet en vrezen we verscherping van de te genstellingen. Wij zouden willen dat uitgevers en journalisten elkander vonden in een grootscheepse aanpak van de on derhandelingen van de cao '65 om zo de vicieuse cirkel te doorbreken. Dat kèn als men het over en weer eens wordt over een vergelijkbaarheidsclau sule. Als chr. organisatie verwerpen wij een toestand van aanhoudende ge wapende vrede en kiezen wij voor een permanente bedrijfsvrede. Dat hier mo- I gelijkheden zijn bewijst wat er thans met de vakopleiding aan de hand is. Zij moet op geheel nieuwe en moder ne leest worden geschoeid. De verhef fing van het beroep zal er bij gebaat zijn. Ook de gang van zaken bij de pro testants-christelijke dagbladpers aldus de voorzitter, vervult ons met grote zorg. De ontwikkeling van die pers is sedert de bevrijding in nederwaartse richting gegaan. Na de debacle met het Zeeuws Dagblad zijn er opnieuw dingen gebeurd, die wij ronduit beden kelijk noemen. Het is duidelijk dat de organisaties op de bres behoren te staan voor hun leden, die niet bij con centraties etc. als pionnen op het bord kunnen ge- en verschoven worden. De organisatie moet een schild zijn voor de zwakken en zij zullen een rechtsorde voor het leven van de arbeid met na druk moeten stellen. Beroepingsiverk Blad „De Protestantziet nieuive taak ER is nog veel, zeer veel werk aan de winkel, want we zijn nog lang niet waar we wezen willen", zo sprak de voorzitter van de Beroepsgroep Handels reizigers en -agenten van de Ne derlandse Christelijke Beambten- bond hedenmorgen in de algeme ne vergadering van deze organi satie, vandaag in Utrecht gehou den. En hij doelde daarbij op de sooiaal-economische rechtsposi tie van de handelsvertegenwoor digers, waarvoor nog veel te wensen over is. Wat de primaire arbeidsvoorwaarden betreft, in het bijzonder de salariëring, zoeken de betrokken organisaties nog steeds naar de juiste weg. Tn tal van bedrijfstakken bestaat nog geen collec tieve arbeidsovereenkomst voor de han delsvertegenwoordigers. Weliswaar is er inmiddels een algemene minimum-r ling van arbeidsvoorwaarden, doch bevat volgens voorzitter J. Land slechts ..noodrecht". ..Het moet echter komen tot bedrijfstaksgewijze collectieve con tracten. Specifieke bijzonderheden, die in elke bedrijfstak weer anders liggen, kunnen niet worden opgevangen in een algemene regeling. Daarom is stevige actie om per bedrijfstak tot een c.a.o. te komen, meer dan ooit nodig", aldus de heer Land. Hoe hoog? Van de bedrijfstakken, die daarvoor ln aanmerking komen, noemde hij de tex- tielgroothandel, de suikerverwerkende industrie, de textiel-, de meubel- en de drankindustrie. De voorzitter noemde het ook van belang, dat er een srnstlge studie wordt gemaakt van het Inkomens niveau van de vertegenwoordiger. (In een voorlopige studie werd geconclu deerd, dat dit niveau tenminste gelijk zou zijn aan dat van leidinggevend kan toorpersoneel) Ook de vakopleiding verdient alle aan dacht. aldus de heer Land. die op deze vergadering in het bijzonder een aantal verzekeringsinspecteurs verwelkomde, met wier beroepsgroep de handelsreizi gers een fusie hebben aangegaan NED. HERV. KERK Bedankt voor Nijverdal ivac. G. Ju- kemaï: E. Holtrigter te Weesp. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen de benoeming tot pre dikant voor het bejaardencentrum te Hengelo Ov. J. v. d. Leek te Kapelle- Blezelinge. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Barneveld: P. Blok te Dirksland. f en jeugdpuistjes PUROl-POEDER f1.60-fl.- (Van onze kerkredactie) Het blad ,,De Protestant" van de Evangelische Maatschappij ziet het niet langer als haar taak in de eerste plaats te polemiseren tegen de Rooms Katholieke Kerk, maar te signaleren. In een re dactioneel artikel over de taak van ddl blad, schrijft het dat het nu de taak is geworden om ,,mqt grote aandacht de ontwikkeling te volgen van de feiten en de ge dragslijn der Kerk in verband met het concilie en ook met betrek king tot de sterk van elkander af wijkende meningen van geeste lijken en leken Wanneer wij niet duidelijk voor ons zelf en met elkander kunnen nagaan, hoe wij moeten staan tegenover de Rooms Katholieke Kerk, wordt verder gezegd, lopen wij het gevaar dat wij ons misrekenen en dat ook de echt gemeende jovialiteit en welwillendheid tegenover elkaar straks zich oplost als een lichtnevel. In de tweede plaats ziet het blad als taak, ook datgene ernstig te nemen, wat wettig protest blijft uitlokken: „Wij denken daarbij zowel aan theore tische als aan practische dingen. Prac- tisch: de nog altijd voor protestanten bedenkelijke toestand in Spanje en in sommige staten van Zuid-Amerika. Ook denken we aan het gemengde hu welijk. Nu en dan openbaart de R.K. 'kerk zich nog altijd als een faalf- politieke, half-godsdienstige macht, die wanneer een meerderheid haar daartoe in staat stelt, een vrijheid belemme rende overmacht wordt. Maar ook wanneer de ontwikkeling in de wereldtoestand van dergelijke geva ren ons zou bevrijden, dan blijft nog, theoretisch "maar ook practisch het roomse dogma met zijn „ex sese" (de volmachtige en eigenmachtige „onfeil bare" uitspraak) van de paus; met de transsubstantiatie (omzetting van het brood in Christus zelf; bij het avond maal; met de lijfelijke verering van Maria (in ontvangenis en hemelvaart): het dogma met zijn anathema's voor wie zich er niet mee kan verenigen: opgevat als de onfeilbare vormgeving van een alléénzaligmakende kerk. Wij weten, dat er heden ten dage duizenden rooms-katholieken zijn, die ook in dit opzicht wel degelijk bezwa ren koesteren en voor wie het evange lie van Jezus Christus en de eenheid in Hem het voornaamste is. Om al de ze redenen blijft het nodig, de gang van zaken nauwkeurig te volgen en kritisch te signaleren. Enerzijds kan dit dienen om sommi ge protestanten die altijd nog in Rome zonder meer de antichrist zien, van hun ongelijk te overtuigen door te wijzen op zekere kentekenen van „de ware kerk" die onder paus Johannes zich aan ons kenbaar maken. Anderzijds kan dit signalement waarschuwing dienen tegen een al te groot optimisme van wie menen, zonder meer met Rome te kunnen samenwer ken en die dientengevolge in hun mild idealisme de pretenties van dit eeuwen oude Instituut zouden voorbijzien, aldus het blad. De bekende ex-rooms-katholieke priester en nu gereformeerde predi kant ds. H. J. Hegger is benoemd tot predikant-directeur van de stich ting „In de rechte straat", die hij zelf heeft opgericht. Het doel van de ze stichting is in de eerste plaats om hulp te verlenen aan priesters die uit hun ambt zijn getreden of willen overgaan naar een van de protestant se kerken. Ds. Hegger heeft in vérhand met de ze benoeming zijn functie in het be stuur van de stichting neergelegd. De classis Dordrecht van de Gereformeer de Kerken, waaronder ds. Hegger valt, omdat hij predikant is geweest van Denderleeuw, heeft dit besluit goedge keurd en ds. Hegger toestemming ver leend deze functie te aanvaarden. In verband met het feit dat zij eigen lijk te ver woont om regelmatig de be stuursvergaderingen van de stichting bij te wonen is ook mevrouw I. Th. Nij- man-Demandt uit Frgneker uit het be stuur getreden. Het bestuurslid de heer H. Plantinga werd aangezocht het in terne accountantschap op zich te nemen en trad daarom eveneens uit het be stuur. In deze drie vacatures werden be noemd de vrij-evangelische predikant van Amsterdam, ds. J. Hamers, de christelijk-gereformeerde predikant ds. Th. Rutters te Nijmegen en de predi kant van de Gereformeerde Gemeente te Gouda, ds. H. Rijksen. Herstel eenheid onder prot.-chr. verplegenden Op initiatief van het hoofdbestuur van de Bond van Protestants-Christe lijke Verplegenden vinden thans be sprekingen plaats tussen een afvaardi- diging van deze organisatie en een dele gatie van liet hoofdbestuur en de groep Volksgezondheid van de Nederlandse Bond van Overheidspersoneel. De besprekingen worden op verzoek van beide delegaties geleid door de heer M. Ruppert. lid van de Raad van State. Doel van het overleg is het herstel van de eenheid onder de protestants-christe lijke verplegenden. Het resultaat van dit overleg zal waar schijnlijk binnenkort aan de bevoegde instanties van de beide organisaties ter beslissing kunnen worden voorgelegd. (Advertentie) zij voor het eerst een i met algemene vergadering hielden. In de ochtendvergadering werden tal van huishoudelijke zaken afgedaan, waarbij ook de al lang gewenste naams verandering weer ter sprake kwam. 's Middags besteeg een reclamedeskun dige het spreekgestoelte om een discus sie-inleiding te houden over „Christen en reclame". VREDESTEIN Grijp ruhber VOOR UW AUTO ongeëvenaarde ■anti-ilip en duurzaamheid V83 wordt zonder prijsverhoging geleverd

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2