om Wederzijds dreigement landingsrechten te annuleren Commentaar Indonesiërs komen plotseling praten Ook de K.L.M. houdt voet bij stuk Syrisch kabinet trad af; VAR was in gevaar Duitse TV in heel ons land Schelde-Rijn-akkoord maandag getekend a r aardgas Handelsmissie in Nederland Luch tvaartoorlog A merika-Europa \ieuws in één oogopslag Wel beloofd maar ,niet nodig" BULTHUIS Drie kinderen in Nijmegen verbrand Amerikanen weg uit Haïti M Prinses Margriet reikt prijzen uit Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvestigh it gheblever» mijn hert in teghenspoet" Zaterdag 11 mei 1963, 44ste jaargang Koken, stoken, Laden, wassen en vriezen op Zie Zondagsblad Kantoren Leiden Steenstraat 37 - Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 uur Deze uit bloemen vervaardigde heer heeft bijtijds maatregelen genomen tegen het weer van vandaag. Gewapend met een paraplu trok hij welgemoed door de Bollenstreek, waar velen de regen trotseerden om het bol- lencorso te kunnen zien. GEHEEL onverwacht is gisteren op Schiphol aangekomen een uit drie leden bestaande Indonesische handelsmissie, die tot dinsdag met lei dende figuren uit de Nederlandse industriewereld van gedachten hoopt te wisselen. De missie staat onder leiding van dr. Harsono Reksoatmodjo, pre sident-directeur van negen staatshandelshuizen der Indonesische regering in Djakarta. Hij wordt begeleid door de voormalige Nederlander, dr. Ch. V. de Villneuve, economisch adviseur van de Indonesische ambassade in Londen, en de Indonesiër Mohammed Zein Saffrei uit New York. Dr. Harsono wilde niet onthullen met wie de missie precies contact zou opne men. Maar dat werd al heel gauw dui delijk toen de missie in Den Haag een vergadering had met enige Nederlandse industriëlen, onder wie H. P. Gelderman uit Oldenzaal, M. H. Damme (VM.F.) A A. A. Dikkers (Philips), prof. Kruin (Unilever), C. J. Middelkoop (Coöp. Zuivelfabriek Bedum) en meer verte genwoordigers van Nederlandse be drijfstakken. zoals de scheepsbouwin- dustrie. Oriëntatie De besprekingen waren belegd om zich te oriënteren over de mogelijk heden tot hervatting van de econo mische verbindingen met Indonesië. Dr. Harsono gaf een omstandige uit- eenzetting over de wensen van Indo nesische zijde. Hij gaf uiting aan zijn verlangen om tot samenwerking op nieuwe basis te geraken en naar nieu we wegen te zoeken, die zullen leiden tot vruchtbare, economische samen werking ten nutte van beide landen Van Nederlandse zijde werd blijk ge geven van de wil om de relaties weder om aan te knopen en een basis te zoeken waarop dit mogelijk moet worden geoor deeld. De heer Harsono maakte daarop zijn opwachting op het ministerie van buitenlandse zaken, terwijl maandag een gesprek met de directeur-igeneraal van Nog onverwacht is gisteren een Indonesische missie in ons land aange komen om de mogelijk heid van nieuwe zakelijke contacten (en contracten?) te bespreken. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat mor gen het luchtvaartver- keer over de Atlantische Oceaan volledig zal wor den stopgezet. Amerika en Canada weigeren zich neer te leggen bij de ta riefsverhoging, die dit weekeinde moet ingaan. In Syrië heerst een ernstige politieke crisis, die het aftreden van het kabinet-Salah el Bitar tot gevolg heeft gehad. De crisis bracht de in wor ding zijnde federatie met Egypte en Irak in gevaar. De Russische aanklager heeft in het spionageproces te Moskou de doodstraf geëist tegen de Rus Pen- kofski en tien jaar tegen de Engelse zakenman Wynne. Vanavond wordt de uitspraak verwacht. President Soekarno" is nog altijd van plan een be zoek aan Nederland te brengen, heeft hij Neder landse journalisten ver teld tijdens een geani- meer gesprek op de voor galerij van zijn paleis. Eindelijk is dan het ak koord tussen België en Ne derland tot stand gekomeh over een Schelde-Rijn verbinding, Maandagmid dag zal het nieuwe ver drag door de beide par tijen worden ondertekend. Volksstemming Irian De Indonesische minister van v< lichting, Abdoelgani, heeft gezegd, dat Indonesië zal trachten door zijn publici teitscampagne over de ontwikkeling m West-Irian, de wereld te laten zien dat een volksstemming over zelfbeschikking voor dit gebied niet nodig zal zijn. Tij dens een diplomatieke lunch zei hij, dat hoewel een volksstemming was beloofd, deze niet werkelijk noodzakelijk was. daar het volk deel wil blijven uitmaken van de republiek Indonesië. De Zweedse Tweede Kamer heeft gisteravond met 175 tegen 34 stemmen besloten rechts verkeer in 1967 in te voeren. (Advertentie) LINOLEUM KROMMENIE -i Nieuwe kleuren LINOFELT 200 cm breed 7.90 MARMOLEUM 200 cm beed 13.50 Vraag vrijblijvend prijsopgaaf. WONINGINRICHTING BOTERMARKT 23 De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat morgen het luchtvaartverkeer over de Atlantische Oceaan volledig zal worden stopgezet. De Amerikaanse en Canadescs autoriteiten en die van de Europese landen hebben weder zijds gedreigd, de landingsrechten te zullen annuleren, die zij elkaar hebben toegestaan. Met ingang van morgen moeten nl. de hogere tarieven worden berekend die op een vorig jaar gehouden IATA-conferentie werden vastgesteld. Amerika en Canada weigeren dit en dat is de bron van alle ellende. Intussen lijkt het er op, dat de soep ook hier niet zo heet zal wor den gegeten, als zij wordt opgediend en dat er een redelijke kans is op een vrijnormaal luchtverkeer over de oceaan. Vanochtend bestond hierover echter nog geen zekerheid. Engeland heeft gisteravand een in krachtige bewoordingen vervatte nota aan Washington gezonden. Ook de an dere Europese landen zouden soortge lijke nota's aan de Amerikaanse rege ring hebben, gestuurd. Van deze berich- ten was echter geen officiële bevesti ging te verkrijgen. Wat het annuleren van landingrechten betreft deelde mer> in Londen desgevraagd mede, dat „in elk geval de legale weg"' zal worden ge volgd. de buitenlandse economische betrekkin gen van het ministerie van economische zaken zal plaats vinden. Op Schiphol deelde dr. Harsono mede. dat de eerste bespreking reeds 's mid dags in Den Haag op het programma stond, waarbij de naam van Stokvis viel. ,,Dit bezoek aan Nederland is een initiatief van mijzelf," zo vervolgde hij „U moet het beschouwen als een oriën tatiereis als eerste stap op weg naar herstel van de vroegere industriële ban den tussen Nederland en Indonesië. Wij zouden toch zeker graag willen mede delen in de vooruitgang van de Neder landse industrie en wij hopen, dat Ne derland Indonesië zal kunnen gaan hel pen bij haar economische ontwikkeling van het produktie-apparaat" Bij een felle brand In een kleine wo ning aan de Valkenburgseweg in Nij megen z(jn gisteravond drie meisjes om het leven gekomen, een tweeling van acht jaar en een meisje van vier jaar. De slachtoffers zijn kinderen uit het gezin van de 46-jarige schillenophaler M. F. Smits, die het kleine huis be woonde met zijn vrouw, zijn moeder en twaalf kinderen. De brand is ontstaan in de buurt van de schoorsteen. Het staat niet vast of do oorzaak is gelegen in spelen met vuur of In een defect aan de schoorsteen. Toen de beide jongens die dichtbij dc trap op zolder sliepen, de brand ontdek- ten, zijn ze in paniek naar beneden ge rend. Direct daarop zijn zc echter terugge keerd, maar toen was het al te laat om de meisjes, die op een afzonderlijk zol derkamertje sliepen, dat het verst van dc trap was verwijderd te redden. Ook bu ren hebben nog pogingen daartoe ge daan. maar tevergeeft. De heer Smits was niet thuis toen de brand uitbrak. De slachtoffers zijn José en Ans. beiden acht jaar, en Beppie (4). De moeder, in verwachting van haar dertiende kind, heeft voorlopig onderdak gevonden bij haar ouders in Nijmegen De andere kinderen zijn ondergebracht in het jeugdhuis „Graalburcht" te Nij megen. De burgemeester van Nijmegen, mr Ch. Hustinx, de hoofdcommissaris van politie de heer Gielens en de officier van politie de heer Gielen en de officier van justitie mr. F. Pfeil hebben zich ter plaatse van de situatie op de hoogte ge steld. Een groep Amerikaanse evacuécs heetf toestemming gekregen Haïti te verlaten. Naar van de zjjde van de Amerikaanse ambassade in Port- au-Prince werd gezegd, is de toe stemming verleend nadat de gezant had gedreigd, dat Amerikaanse oorlogsschepen die voor de kust kruisen, de haven zouden binnen varen. President Juan Bosch van de Dominicaanse Republiek heeft gis teren meegedeeld, dat zijn regering zal overwegen de troepen van de grens met Haïti terug te trekken, als Haïti de politieke vluchtelingen veilig uit het land laat gaan Twee-en-twintig Haïtianen allen tegenstanders van dictator Duva- lier, hebben asiel gekregen in de Dominicaanse ambassade in Port- au-Prince de hoofdstad van Haïti. In totaal zouden in Port-au- Prince in verschillende Latijns- Amerikaanse ambassades 42 vluch. telingen zitten. Duvalier zou bereid zijn allen op zeven na vrij te laten. Deze zeven zouden hebben samen gezworen tegen het leven van het Haïtiaanse staatshoofd. De K.L.M. en de B.O.A.C. hebben laten weten, dat zij de hogexe tarieven zullen beiekenen. Zij lopen hiermede gevaar dat de landingsvergunningen tijdelijk of voorgoed kunnen worden ingetrokken. Dit is met name in Ca nada het geval, waar de raad voor de luchtvaart het recht heeft, zijn tarief- besluiten uit te voeren. De raad heeft elf buitenlandse maatschappijen die op Canada vliegen, verboden hun ta rieven te verhogen. Het Amerikaanse bureau voor de bur- gerluchtvaart heeft getelegrafeerd ta riefsverhogingen niet te kunnen accepte ren en gedreigd, de landingsrechten ir zullen annuleren van de Europese maat schappijen, die zich niet aan ztjn waar schuwing storen. Dit geschiedde ondanks het feit, dat de I.A.T A. voor 16 mei 1-. Bermuda een spoedconferentie had btl- In Syrië heerst weer een ernstige po litieke crisis, die alles te maken heeft met liet voornemen van de leiders van dit land, met Egypte en Irak te gaan samenwerken in de Ver. Arabische Repu bliek van Nasser. De Syrische revolu tionaire raad heeft het ontslag aanvaard van premier Salah cl Bitar in een po ging, de moeilijkheden het hoofd te bie den. Ook gisteren deden zich bijzonder woelige demonstraties voor en zagen do militaire autoriteiten zich genoodzaakt, de Palestijnse vluchtelingenkampen aan de Israëlische grens af te grendelen. dr. Sami el Joendi is aangewezen om een nieuw kabinet te vormen. Deze was in het door aftredingen geteisterde ka binet van Salah el Bitar minister van voorlichting. Hij was de enige overgeble ven minister, die niet behoorde tot do regerende Baathpartij. Het aftreden van Bitar kan betekenen, dat de partij van Baathsocialisten haar poging, de regering en het leger volledig in haar macht tc krijgen, heeft opgegeven. Dit streven was door Nasser gebrandmerkt als een schen ding van de overeenkomst van enkele weken geleden, krachtens welke de drie deelnemènde landen een nieuwe VAR zouden vormen. Joendi, die een van de ondertekenaars van deze overeenkomst is geweest, is 40 jaar. Hij was de leider van de socialis tische unionistische beweging, een van de drie Nassergezinde groeperingen, wel ker ministers zijn afgetreden om voor Nasser meer zeggenschap in de Syrische regering te kunnen eisen. Maar Joendi hield zich buiten het geschil en werd vorige maand door zijn partij geroyeerd. De verandering van vannacht betekent blijkbaar, dat de Baathisten, die de cri sis hadden verergerd door het ontslag van legerofficieren die voor Nasser zijn. thans hebben toegestemd in een nieuwe „start", die de voorstanders van Nasser een belangrijke rol in het landsbestuur toebedeelt. (Zie ook de „Woelige We reld" in het Zondagsblad). een geroepen om de tariefsverhoging nader te bespreken. Zoals bekend is, be staat deze tariefsverhoging uit een vei- mindering van de korting op retour vluchten van 10 tot 5 procent. Amerika en Canada vinden, dat de verhoging niei economisch gerechtvaardigd ls Met wisselend succes Staatssecretaris Scholten heeft aan de tweede Kamer meegedeeld dat de tele visiezender te Wesel (Did) die volgend Jaar in de ether komt, in een zone tot 56 km rond dé zender een zeer goede ontvangst zal bieden. Dat betekent: tot en met Zutphen, Arnhem en Nijmegen. Tussen 56 en 87 km (tot en met Olden zaal, Barneveld, Den Bosch en Sittard) zullen velen regelmatig een aanvaard baar beeld ontvangen. Tussen 87 en 126 km (t.m. Hoogeveen. Lelystad, Hilversum, Woerden, Breda en Maastricht) is de ontvangst sterk van het weer afhankelijk en kan men met extra antennevoorziening voor 50'/» van de tijd op een goede ontvangst hopen. Hetzelfde geldt met een percentage van 20 voor de rest van het land, met uit zondering van de Waddeneilanden en een deel van Zeeland. Bouwvakvakantie '64 20 juli-1 augustus Dc Bedrüfsraad voor het bouwbedrijf heeft de bouwvakvakantic voor 1964 thans definitief vastgesteld van maandag 20 juli tot en met zaterdag 1 augustus. Vanuit de diverse sectoren van het bouw bedrijf waren drie verschillende sugges ties gedaan, t.w. van 20 juli t/m 1 augus tus. van 27 juli t/m 8 augustus en van 3 augustus t/m 15 augustus. Dc Bedrüfs raad heeft hieruit nu dc eerstgenoemde periode gekozen. Het akkoord tussen België en Ne derland over het aanleggen van een ScheldeRijn-verbinding is thans de finitief. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft mee gedeeld dat de Nederlandse en Belgi sche delegaties, die tezamen werden belast met de onderhandeling inzake dit vraagstuk, hun eindverslag aan de beide regeringen hebben uitgebracht in de vorm van een voor onderteke ning gereed gemaakt ontwerp-ver- drag. Het verdrag is door de regeringen Inmiddels goedgekeurd en maandagmid dag zal het op het ministerie van buiten landse zaken worden getekend. Voor Nederland tekenen minister-pre sident De Quay en minister Luns, voor België, eerste-minister T. Lefèvre en de minister-adjunct voor buitenlandse za ken H. Fayat. Van Belgische zijde zullen bij de on dertekening onder meer aanwezig zijn dc heren G. Bohy, minister van open bare werken. A. Bertrand, minister van verkeerswegen, baron van der Straten Waillet, ambassadeur te Den Haag, ba ron H. de Gruben, voorzitter van de Bel gische delegatie, J. van den Bosch, se cretaris-generaal van buitenlandse za ken. M. A. Malderez, secretaris-gene- raai verkeerswezen. G. Willems. 6ecre- L ris-generaal openbare werken. L. C:aeybeckx, burgemeester van Antwer pen, en E. Claeys, burgemeester vaD Gent. Van Nederlandse zijde zullen onder meer aanwezig zijn de ministers drs H A. Korthals, drs. J. W. de Pous. prof. dr. J. Zijlstra, de staatssecretaris sen dr. H. R. van Houten en de heer F. G. Stijkel, de Nederlandse ambassa deur te Brussel, jhr. mr. P. D. E Teixeira de Mattos, de directeur-gene raal politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, jhr. T^jarda van Starkenborgh Staohouwer, voorzitter van de Nederlandse delegatie. Na afloop van de plechtigheid biedt de Nederlandse regering de Belgische gasten een diner aan in het Maurits- huis. Hieraan zullen behalve de bo- vengenoemden ook aanzitten de burge meesters van Amsterdam en Rotterdam en de voorzitters van de kamers van koophandel van Amsterdam en Rotter dam. TTET NEDERLANDSE volk pleegt, als andere zaken, ook de politiek ernstig te nemen. Wie in deze dagen die aan de verkiezingen voorafgaan, alleen let op de rust, loopt kans zich te verküken. Zij is geen gevolg van onverschilligheid. Maar waarom zou ernst met rumoer gepaard moeten gaan? Bij de verkiezingen, ook die van volgende week, gaat voor ons als christelijk-natio nale krant de voorkeur uit naar protes tants-christelijke partijformatie. Niet dat minder christen zou zijn, wie zijn keus anders bepaalt: men zal daarbij veelal door respectabele motieven worden geleid. Wij echter menen dc keuze van een chris telijke partij toch meer in het verlengde te zien liggen van het christenzijn, óók in de politiek, zoals dat van ons allen mag worden geëist. De christelijke partUen hebben ook in deze verkiezingscampagne weer enkele verwij ten tot zich gericht gezien van welke mocht worden gehoopt dat ze als onjuist zouden zijn losgelaten. Een tweetal willen we noemen. Daar is dan het verwijt, met name komend van socialistische zowel als van liberal* kant. dat de christelijke partijen een be lemmering zouden betekenen voor de de mocratie. Zelfs is wel gerept van een ge vaar voor de democratie. Het verwijt is onbillijk jegens partijen die zich ook in haar democratische gezindheid oprecht mogen weten. Wie zelf democraten willen zijn behoorden met hun beschuldi gingen in dit vlak wat voorzichtiger te zijn. Juist bij partüen die zich ook als zo danig levensbeschouwelijk gefundeerd we ten, mogen waarden als dc democratie ge acht worden veilig te zijn. Laat men zulke verwijten, die alleen wrevel kunnen wek ken, toch achterwege houden. Een ander verwijt is, dat christelijke par- tiijen destijds misschien nodig en nuttig zijn geweest, maar dat het wezenlijke i% bereikt van hetgeen zij zich hebben voor gesteld en dat zU dus nu wel kunnen ver dwijnen. Met andere woorden: het zijn slechts dusgenaamde emancipatie-partijen. Antwoordend op dit betoog zouden de aanhangers der christelijke partijen kun nen opmerken, dat de erkenning van die nodigheid en nuttigheid wel wat Iaat is gekomen. Bovendien, wie de christelijke partijen, alleen of overwegend, als eman cipatiepartijen ziet, kijkt aan een belang rijk deel van haar betekenis voorbij. Niet dat er destijds voor christelijk Neder land niets te emanciperen viel. Heel veel zelfs, en met name de christelijke partijen hebben zich hier niet onbetuigd gelaten. Maar in dit verband rijst de wat pijnlijke vraag: hoe is het mogelijk, dat christelijk Nederland in een situatie was geraakt dat het geëmancipeerd moest worden? Ons dunkt, omdat de buitenwereld maar al te spoedig geneigd was, de christen ach terop te stellen in wat deze voor de volks gemeenschap zou kunnen betekenen. En gesteld dat de christelijke partijen van daag zouden verdwijnen, dan zouden we niet anders dan bescheiden illusies koes teren voor de erkenning van de christen- hurger in de toekomst. Dit is dus al een negatieve reden om maar niet tot opheffing over te gaan. Er zijn voor dezelfde conclusie overigens ook po sitieve overwegingen aan te voeren. Waar bij we mogen uitgaan van het feit, dat ook een politieke partij als zodanig een zaak van gewicht is. Zij is een instrument om "te formuleren en uit te dragen wat onder de burgers leeft aan inzichten, denk beelden en wensen met betrekking tot het staatsbeleid. Ook voor een christen zullen deze inzich ten. denkbeelden en wensen altijd recht streeks samenhangen mèt en voortvloeien uit zijn levensbeschouwing. Maar dan mag een christelijke partijformatie ook geacht worden, voor de hand te liggen. Men voert de christelijke partijen soms gebrek aan eenheid tegen. Nu. de ervaring heeft al geleerd, dat ook binnen andere partijen die eenheid bepaald niet is gega randeerd; we zullen er maar niet te veel van zeggen. Veeleer mag van die andere partijen worden staande gehouden, dat zij zelf door haar innerlijke structuur tot een zekere levensbeschouwelijke machte loosheid zijn veroordeeld. Wie zelf een levensbeschouwing aanhangt, botst erg spoedig tegen andere levensbeschouwingen op, die niet minder rechten hebben dan de zijne heeft. Niet voor niets leidt dit meermalen tot gevoelens van onbehagen, zoals ook in dc publiciteit tot uitdrukking komt. Dit ontslaat overigens de christelijke par tijen niet van de plicht, zoveel mogelijk naar onderlinge toenadering te streven. Juist vanuit een gemeenschappelijke le vensbeschouwing moet dit, dunkt ons, kunnen. Het valt niet te ontkennen, dat de verscheidenheid tussen de christelijke par tijen nu wel zeer tegemoet komt aan de verscheidenheid zoals deze nog altijd on der christenen wordt gevonden. i FAE meimaand levert tot nu toe weinig hogedrukgebieden op. Hierdoor heb ben de depressies van de oceaan vrij spel en kunnen met hun regenfronten tot diep in Europa doordringen. Ook vandaag passeerde weer een de pressie de Waddeneilanden in oostelijke richting met enige regen en langs onze kust een krachtige tot harde westen, wind. Tegen de avond bereikten ons Prinses Margriet heeft gistermiddag ln de Isabella-kazerne in Den Bosch de prijzen uitgereikt van de vierde Europese politie schermkampioen- schappen, die de afgelopen week in deze kazerne zijn gehouden. De prin sen werd bü de schermzaal verwel komd o.a. door de commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, de burgemeester van 'sHer- togenbosch mr. R. J. J. Lambooy en de kazernecommandant kolonel J. Zul- dema. De prijs voor de kampioen degen reikte de Prinses uit aan de leider van de Duitse ploeg, de heer W. Beuys uit Dusseldorf. De prijs voor de kampioen sabel ontving de heer D. Verzijden, hoodinspecteur van politie te Leiden! De prijzen waren beschikbaar gesteld respectievelijk door prins Bernard en de Koningin. weer opklaringen en morgenochtend passeert een rug van hogedruk met aan vankelijk zonnige perioden. Een volgend storingsfront bereikte vandaag Ierland en kan zondag later op de dag de be wolking weer doen toenemen, zodat het algemene weerbeeld een sterk wissel vallig karakter houdt. Door luchtaan- voer via de Noordzee waarvan 't water een temperatuur van 8 graden heeft, blijft de temperatuur aan de lage kant. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en geleidelijk af nemende westelijke wind. Vervolgens enkele opklaringen, maar daarna weer wat meer bewolkt met opnieuw kans op enige regen cn tot matige of weer krach tige toenemende naar zuidwest tot zuid krimpende wind. Enige stüglng van temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 12 mei: zon op 04.52, onder 20.21; maan op onder 7.21. Maandag 13 mei: zon op 04.51, onder 20.22: maan op 0.003. onder 0 809. Donderdag 16 mei: laatste kwartier. 12 mei: 5.11 v.m.; 1732 n.m. 13 mei: 5.43 v.m.; 18.05 n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1