Het gezicht Blad BENT V OOK ZO N MAN 0pen briel WIL OOK WAT... m Kerrie-eieren Verborgen verleiders ZATERDAG 11 MEI 196S Internationale week der schoonheid Wat z\jn wü, Nederlandse vrouwen, toch goed op de hoogte, hoe we huis en haard schoon kunnen houden! We weten er zelfs allemaal nog extra handigheidjes bjj te bedenken, die je op geen huishoudschool leert, onze eigen Tip-parade, die wekelijks in deze kolommen mee- marcheert, is er een sprekend voorbeeld van. Niets dan goeds overi gens daarvan! Maar weten we ook hoe we ons huidje moeten ver zorgen op de meest doeltreffende manier? Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat de Nederlandse vrouw (en ik wil daar mezelf graag bjj insluiten) zeer gesteld is op glanzende meubelen en een opgeruimd huis, maar met een grote boog om een glanzende huid en een opgeruimd uiterlijk heenloopt. Is schoonheids verzorging een luxe? Het gezicht wil ook wat, dat be amen we als het om verpakking of versiering gaat. maar dat ge zicht van ons wil ook wat, na melijk goede verzorging en voe ding op zijn tijd. Soms gaan we zelf wat experimenteren, kopen een tube crème, wat poeder, een lipstick en het resultaat is na venant, wie in de gelegenheid is om haar medezusters te observe ren ziet het dagelijks: ongewenste gevolgen, een clownesk uiterlijk, of te dikke poederlaag. De Alge mene Nederlandse Bond van Schoonheidsspecialisten vierde de ze week (van vijf tot elf mei) de Internationale Week der Schoonheid, een primeur voor Ne derland, die onder auspiciën van het Comité International d'Esthé- tique et de Cosmétologie (Gides- co) gelijktijdig in veertien landen georganiseerd werd. Deze week werd bij de Anbos aangesloten schoonheidssalons een gratis ad vies over de huid gegeven, dan wel een cadeaubon verstrekt die recht gaf op een behandeling met een korting van 25 pet. Mis schien op deze zaterdagmiddag nog een idee op de valreep voor Moederdag? Wat precies Wat gebeurt er nu precies in zo'n salon, zult u zich nieuwsgie rig afvragen. Wij wisten het eer lijk ook niet, totdat de Anbos ons een behandeling aanbood, louter om u voor te lichten. Schoon heidsverzorging ligt namelijk in de persoonlijke sfeer, zoals u ook Artistieke schoorsteen decoratie Wie is er nog niet klaar met de schoonmaak? Voor haar is er een aardig nieuw tje op hehangselgebied. Wer den de laatste jaren de schoorstenen beplakt met een bonte Picasso-rol, en gaven de ouderen onder ons warm te aan de schoorsteen door een worteldoek", er is nu fresco-print. Een extra lange rol vrij neutraal be hang, waarmee iedere schoor steen beplakt kan worden, althans wat de lengte betreft. Het bijzondere is dat slechts éénmaal in meerkleuren druk een voorstelling op groot fonnaat werd aange bracht, die in het midden van de schoorsteen wordt geplakt. De foto vertelt er alles van. Er is keuze uit zeven ver schillende voorstellingen, wie zijn hart heeft verpand aan schepen, kan er in terecht, maar ook de liefhebbers van vogels en landschappen komen aan hun trek. Dit nieuwtje is te koop met een handleiding van het zelf plakken bu uw behanger en het kost u 12,75 per rol. een tandarts of huisarts bezoekt, strikt privé. Met huidverzorging timmer je niet aan de weg, en toch wil men ons, vrouwen, cos- metica-minded maken, twee din gen die elkaar niet verdragen. Zo nieuw is trouwens de schoon heidsbehandeling voor de gewone man nog niet: in 1880 gingen bij voorbeeld alleen personen van koninklijken bloede en uit de hof kringen naar de kapper, terwijl in 1963 tachtig miljoen gulden in ons land aan cosmetica worden uitgegeven, een bedrag van zo'n twintig gulden per gezin. Er is dus al iets aan het veranderen. Het is heerlijk, als je altijd an deren aan het verzorgen bent, thuis of in een beroep, nu zélf eens heerlijk alle aandacht en verzorging te krijgen. Onze salon was een gesloten huis, een een mans-bediening, strikt privé dus. Na de ontvangst verzoekt men u, de hals te ontbloten (trekt dus iets tweedeligs aan) want ook die spieren krijgen een intensieve be handeling en zijn belangrijk voor de gelaatsspieren en •uitdrukking, even als de bovenarmen. - U vlijt zich neer op een tandarts stoel met de schoe nen uit, en dan wordt het voeten eind omhoog ge bracht, heerlijk met de onderdanen omhoog begint u zich al te ontspan nen. Vervolgens wordt u in de dekens ge pakt als een baby. Met argusogen wordt de huid van uw gezicht beke ken, soms wordt de constructie zelfs bezien door de loupe: lach er niet om. want het is noodzakelijk, de huid kan verkeerd op een preparaat reageren. Het is dan ook voor de schoonheidsspecia liste een examen opgaaf, die diagno se van de huid. Hierna besluit ze, welk middel er speciaal voor u no dig is. Het gezicht wordt schoonge- poetst, met een middel dat geschikt is voor uw soort huid of die nu vet, droog of gevoelig is. Nerveuze Huid Ooit gehoord van een nerveuze huid? Het is een vakterm! Ver volgens krijgt u warme compres- sen, hiervan openen zich de po riën terwijl u in verrukkelijk nietsdoen herinnerd wordt aan uw kleuterperiode, waarbij moe der al mopperend met een voch tige washand over uw smoezelige toet poetste, althans zo ging het mij. Die open poriën zijn ook al zo belangrijk, ze kunnen gastvrij het vocht en de voedingsstoffen opnemen in de huid, die u straks worden toegediend. Hebt u mis schien een miniscuul snorretje, of wat ondeugende haren op de kin? Uw wenkbrauwen iets te fors of ongeregeld? Schoonheidsfoutjes, die nu ver dwijnen, dank zij de harsbehan deling. Een warme nattige brij wordt op de euvelen gespreid, die substantie wordt aldra hard. Met een flinke ruk (au, het lijkt nét een pleister die er af moet) wordt het hars verwijderd, di rect voelt u de vingertoppen van uw privékamenierster drukken op de gevoelige plek: ze houden het bloed uit de bloedvaten terug en zo wordt irritatie vermeden. Weg hars, weg overtollig haar. Voor het harsen zal u een apar te rekening worden aangeboden, het epileren van wenkbrauwen is soms service, soms wordt het extra in rekening gebracht. Ozon, dat pittige luchtje wat u ruikt na een onweersbui, levert u de schoonheidsspecialiste ook in de vorm van een vapozone. Het is een apparaat, dat voch tige lucht uitsproeit op uw ge- Ontsierend haar op de kin Hei pincet weet er raad op: epileren. anders komen er barstjes in het masker" en even later: „Keurig gedragen, er zit geen barst in!" Nu volgde de laatste schoonmaak waarbij de huid goed ontvet werd en de hals gemasseerd, de hals die met zijn verraderlijke rim pels de leeftijd van de vrouw ver raadt. Voor dat ontvetten heeft iedere salon zijn eigen methode, met washandjes, compresdoeken sponsjes etc. Wie? Beweeglijke vingertoppen mas seren de gelaatsspieren en brengen voederende bestand delen in. W/ÊÊ -. i' HET RECEPT VAN JUSTINE Voor 2 personen: 4 eieren, 150 g rijst, zout en peper naar smaak. 3 eetlepels gewelde rozijnen, het sap van citroen, 2 in dikke plakken gesneden bananen, 50 g boter, afgestreken eetlepel kerriepoeder, 1 gesnipperde ui, 1 kruidnagel, 1 klein laurierblad, 1 mespunt gemengde kruiden, 1 afgestreken eet lepel bloem en als vocht 2 dl melk, of half yoghurt half room. Kook de eieren de laatste 10 minuten hard, spoel ze even koud af en pel ze. Bedek de rijst met 1 platte handhoog water, laat aan de kook komen en in een toegedekte pan op een lage hit- tebron in 17 minuten gaarworden. Bruineer de boter in een pan netje, fruit de uiesnippers goudbruin en doe er dan bü: hef kerriepoeder, kruidnagel, laurierblad, gemengde kruiden, de uit gelekte rozijnen met zout en peper naar smaak. Roer en meng er de bloem doorheen. Leng aan met het gekozen vocht. Laat deze smeuïge saus 10 minuten in de gesloten pan zachtjes koken. Maak af met het citroensap. Deponeer de gekookte rijst in een warme schotel, leg de eieren erop en bedek met een beetje van de saus. Geef de rest er apart bij, evenals de gebakken bananen. Met uw eigen gezicht, alleen wat jonger, naar huis, na de opknapbeurt. zicht, en u krijgt het advies, diep in te ademen. Dit goedje is des infecterend en goed voor iedere huid, mits het verstandig wordt gebruikt. U bent al zo ver, ont spannen dat u met gesloten ogen luistert naar het geluid van het apparaat, dat zoemt als uw elec- trische koffiemolen en prettig aandoende vochtige lucht in uw gezicht staat te blazen, tien mi nuten lang. Voorzichtigjes breng ik te berde, dat ik wel eens poriën uitknijp, maar glimlachend verzekert de specialiste: „Dat had ik al gezien aan de litteken tjes; foei, niet meer doen hoor! Er zijn trouwens preparaten te gen puistjes of acné in de han del. Ze zijn niet zo duur als u denkt." Massage Met haar beweeglijke vinger toppen, waaraan het een of an dere vette spul zit, masseert ze de spieren van uw gelaat, rolt erover, duwt en knijpt zachtjes, voelt dat u nog niet voldoende ont spannen bent. Ook de spieren van schouders, armen en rug krijgen een beurt, en ze vertelt van de „schoonmoederknobbel", die zich in de nek bevindt. Nooit geweten dat ik zo'n ding rijk was; trou wens, mijn neus bleek een rug „Door het indringende karakter van de TV reklame wordt de ver leiding voor veel mensen om zich allerlei dingen aan te schaf fen die zij niet zo nodig hebben en daarmede het gevaar voor overbestedlng wel bijzonder groot", zo lezen we in de Consu mentengids, het orgaan van de Nederlandse Consumenten bond, van april. De Bond zag zich graag ver tegenwoordigd in de programma raad van de commerciële zender, en wenst daarnaast gratis gele genheid om haar stem te laten horen, om zodoende op eventuele gevaren te wijzen en reclame boodschappen te bespreken, niet in de vorm van critiek op be paalde advertenties, maar door het bespreken van het algemene karakter van veel reclame, zo dat de consument zich enigszins kan wapenen tegen „verborgen verleiders". U hebt al wel begre pen. dat de bond tégen reclame in de TV is en zo die komt, haar zegje ook wil zeggen, in het be lang van de Nederlandse huis houdbeurzen. te hebben: „Uw neusrug ben ik vergeten met epileren". Als de huid voldoende vette en voedende bestanddelen heeft opgenomen volgt het masker. Afhankelijk van het huidtype zijn er allerlei ver schillende maskers, te veel om op te noemen. Fabriekspreparaten, maar ook yoghurt en „schoon- heidsklei" worden ervoor ge bruikt. Uw redaktie rook een sterke kamferlucht en dat klopte, want zij kreeg een kamfermasker opgesmeerd, de ogen werden be dekt met compressen en konden nu niet meer geopend worden. Een kwartiertje, waarbij we al- lee'n werden gelaten, en een strak gevoel kregen van het hard wor dende masker. „Niet praten hoor," waarschuwde de specia liste toen ze weer binnenkwam, Wie bezoekt de schoonheidssa lon? Werkende vrouwen en huis vrouwen uit alle lagen van de be volking, aldus onze zegsvrouwe, terwijl ze zich opmaakt voor de make-up, de finishing touch van- haar werk. „Modern maar", be sluit ze. Wat make-up mode anno 1963 is? Geen rouge, wel zachte kleuren van lipstick, en ook oog schaduw is up to date. Een donkere basiscrème en daarover wat lichte poeder. „Gaan de poriën niet dicht?" in formeren we bezorgd. „De dag crème beschermt de huid voor binnendringend poeder en vuil", en vertelt u dat vooral aan uw lezeressen: in ons klimaat is dagcrème altijd vereist als een bescherming voor de huid, zeker als er coupe rose (kleine rode adertjes) is. De poeder is niet schadelijk, mits iedere avond een reinigingsbeurt wordt toegepast, een beetje zelfdiscipline is hier wel op zijn plaats, nooit overslaan die laatste reinigingsbeurt voor het slapen gaan, ook de huid moet rust hebben Voorzichtig pen seelt ze de contouren van de lip pen, bekijkt het meesterstuk van een afstandje, lippen wrijven, af- happen in oen tissue, wat mascara op de wimpers (een kriebelig ge voel hoor maar het -at keurig, dat moet gezegd) en wat ogen- schaduw want dat is nu eenmaal mode. De stoel werd omhoog ge wipt, nieuwsgierig bekeek ik m'n spiegelbeeld: tien jaar jonger, wat vreemde maar wel verzorgde ogen. Het commentaar thuis viel mee: „Mam, wat ben je een ijdel tuit", en „wat een mooi gezicht", daar konden we het wel meedoen. Wat u zo'n schoonmaakbeurt gaat kosten? Acht gulden voor de mas sage, twee gulden voor de vapo zone en eenvijftig voor de hars behandeling. En de belofte wordt u geschonken, jong te blijven. Mocht u op oudere leeftijd toch nog wat rimpels ontdekken, dan is er een nieuwigheidje uit Parijs: een elastiekje dat vanachter om het haar geklemd wordt naast de slapen en zo de kraaiepootjes wegtrekt: u draagt het als u uit gaat: het heet anti-rides en kost tien gulden. Een beetje een strak gevoel lijkt me, maar, dat wist uw grootmoeder al die papillotten draaide: wie mooi wil zijn, moet pijn lijden. Na het stookseizoen zint u, die het kolenscheppen niet direkt tot uw liefste bezighe den rekent, misschien op een manier om dit huishoudelijk karweitje wat te vergemak kelijken. De heer J. van der Mey uit Katwijk aan de Rijn heeft dit ook gedaan en hij heeft er inderdaad wat op gevonden. Hij had het geluk nu ja, gelukeen nieuw kolenhok te moeten maken, maar zijn idee is ook in een bestaand kolen hok we toe te passen als u er tenminste enig werk voor over hebt. Laten we echter uitgaan van een nieuw hok. De maten kunt u het beste zelf bepalen en zijn soms afhankelijk van de plaats waar het geval moet komen. De normale platte bodem ver- vangt u en dat is het truc je door een enigszins ronde schuinaflopende bodem. Met de spanen van een ton gaat dit uitstekend, verzekert u de heer Van der Mey. De laagste kant van de bodem moet zodanig hoog zijn, dat de kolenkit in schuine stand voor de opening gezet kan worden. De tekening vertelt er trouwens al heel wat over. Vlak onder die opening komt een smal balkje, dat ook een beetje is uitgehold om de „mond' van de kit er op te kunnen laten rusten. In de opening bevestigt u een stukje precies in de opening zit, een beetje is samengeknepen en zo als trechter dienst kan doen. Een leeg conservenblikje is er b.v. prima voor. Om kolen in uw kitje te krij gen legt u de monding van de kit op de uitholling van het balkje, u trekt het luikje een klein eindje omhoog, schuift gelijktijdig de kit onder de trechter en de kolen glijden er gelijk in. Dat niet alleen ko len scheppende huisheren, maar zeker ook dito huisvrou- blik. de kant, die 4C+tei»uvor UslkC. IMDffi vam o« eoiqckt &teuw pulnfc ivmipbin iets uithollen 6NIM0IC «ONOiwq -HCrcoPS6>e.vfiV*«.l»; Jslcmmbn; ook of au vactzcttcm .en zo n vrouwc De tips zijn de laatste tijd een beetje in de verdrukking geraakt en dat gaan we van daag een beetje goed maken door er weer eens een heel stel mee te nemen. De eerste be treft: Voordelige opknapbeurt. Wie niet wil gaan behangen en verven een te omvangrijk kar wei vindt, kan dit jaar een middenweg bewandelen, zoals mevrouw Braanker uit Den Haag dit deed. Zij nam een paar eetlepels plastic-kalk, en deed daar, na aanmaken, wa ter bij tot zij ongeveer een halve emmer vloeistof had. Met de wiitkast behandelde zij met deze oplossing, die er nu weer fris uitzien. Geen getob. Wie en het is niet te hopen eens een pols kneust of breekt, zal maar lastig de mantel of jas kunnen aantrekken. Mejuffrouw N. de Ruiter uit Rijswijk adviseert deze ongeluksvogels de onder ste naad van de mantel open te tornen en er, zolang men last heeft van de pols. een ritsslui ting in te zetten. Mode. De laatste tijd dra gen heel wat heren een pochet van dezelfde stof als de strop das. Daar het nog al wat fi nanciële bezwaren met zich mee brengt, schrijft mejuf frouw R. de Vos uit Baren- drecht, de oude stropdassen voor nieuwe-met-zo'n-lapje-er- bij te vervangen, verzon zij wat anders. Van het smalle „^^örouwke", óprak hij, „vrouwke l'yn" „Zeg mij hoe staat mij die kedelljn?" Och ja, ook voor de man geldt de wet van goede smaak op het gebied van de mode en misschien staat uw gade voor u met een stropdas op een sport hemd of een stropdas met nopjes op een geruit of gestreept over hemd. Uw antwoord zal dan wel niet zijn zoals „vrouwke van de boer uit Zwitserland": „ge hebt een lijf gelük een koe", maar het is wel zaak, een beetje de kleinigheidjes In het oog te houden wil hij het predlcaat „correct gekleed man" verwerven. Marie-Claire, een Frans maandblad, geeft nog meer van die overtredinkjes: agenda, kam, ballpoint die uit borstzakje piepen: zeer slordig. Sokken in strandsandalen, dat past niet, vindt Marie-Claire, en bij het donkere pak behoren beslist fineerd elegant is ook uit den bo ze: duidelijk oververzorgd is nu ook weer niet je hèt. Gekleurde vesten moet manlief achterwe ge laten, alsook schoenen van gekleurd peau de suède echter voor de kleur bruin wordt een uitzondering gemaakt. geen lichte sokken, sportschoe- Toen ging hij voor zijti vrouw- nen met brede uitstekende zolen ke staan, Laberdi laberda laber- of te lichte stropdas. Te geraf- donia. a.*#*#*#*# *a*a*a*a*a*a*a*a*a*a*a*a*#*#*-a-*#*#*#* a a A LS er één ding is dat de mens steeds achtervolgt in zijn leven, dan is dat wel zijn tekort. Je dóet de dingen wel, maar je doet ze niet goed. Of je doet ze goed, o ja, maar het kon be ter. Of je laat iets juist waar je had kunnen doèn. Of je weet niet eens hoe je iets moet aan pakken. Of het tekort nu groot of klein is, het is er. Het is ook eigenlijk niet te meten met klein of groot, want dan zou je naar gelang kunnen aanvullen. Maar nee, het is geen suiker die je bijkoopt het is iets dat bij je hoort. Mens-zijn is tekort schie ten. Als ik dat nu eens eenvou dig kon uitleggen. Dan had ik hier drie brieven beantwoord. WANT het zün niet de meest zorgeloze» onder ons die zich steeds zien tekortschieten. Nee, het zijn de mensen die graag iets voor een ander doen, en meer: die graag iets voor een ander zijn. Zij beginnen meestal met een ideaal te stellen waaraan zij aiet reiken. Daarom doen zij des te meer hun best. En zo, staande naast hun geestelijke schoenen, niet ziende wie zij mógen zijn maar altijd bezig met wat zij menen te móeten zijn, constate ren zij een tekort. Even een voorbeeld. Het minst ingrijpende voorbeeld. Een jonge vrouw geeft enkele lessen aan een school. Zij ontmoet hierdoor jon ge meisjes van een leeftijd die zij nergens anders heeft leren ken nen. Dat kan. Als je 35 bent met zussen en broers van 28 tot 33, dan hebben je getrouwde fami lieleden kleine kinderen, maar de jeugd die men met de naam pubers aanduidt, komt via de fa milie je niet dagelijks onder de ogen. Geen wonder dat dcor het onverwachte lesgeven - een eindje van je eigenlijke baan van daan deze groep je fascineert en dat je in die groep boeiende contacten maakt. Nu komen er een paar meisjes je wat nader: ze brengen je een bezoekje, ze „bomen" met je, ze schrijven je een brief, ja, ze raadplegen je over hun toekomst. Daar hoort praten over omgang met jongens bij een gesprek dat ze vast en zeker thuis niet voeren en daar hoort hun me ning over de kerk en kerkmen sen bij. Je staat versteld als je merkt hoe een meisje nog nooit met haar ouders over ook maar iets gesproken heeft en dat „kerk" voor haar iets is waar in zij 's zondags tweemaal moet zitten (luisteren) en waarvan zij zegt dat zij dót in ieder geval gauw zal afdanken als zij op eigen benen staat. EN ZO, als vanzelfsprekend, be gin je eigen rijkdom, eigen 'n- nerlijke verworvenheden uit tt delen. Probeer je duidelijk te ma ken Wat „kerk" voor jou is, om nu maar één ding te noemen. En al pratend en luisterend, want luisteren doe je het meest, word je bang: ben je niet bezig eens anders tekort aan te vullen? Treed je niet te opzettelijk in de plaats van de moeder? Moet je dit kind niet terugwijzen naar haar ouders? Schiet je juist door je open huis en open hart niet schandelijk tekort? En dan: zelfs als je moogt doen wat je doet: is er niet een jammerlijk tekort bij jezelf? Wat moet je wel, wat niet zeggen? Daarop zou ik dit willen antwoor den: je moet jezelf zijn. Dat wil zeggen: je mag een mens zijn, met on-af gedrag, met ge dachten die nog geen conclusie vonden. Je mag best tegen die kinderen zeggen dat je het zelf dikwijls niet weet. Daar zijn ze toch al lang achtergekomen. Je mag ook in de plaats van de moeder treden als de moeder zoveel naliet te doen. Als jij het niet doet, doet een ander het. Je stoot niemand van een troon als er voor die iemand nergens van een troon sprake is. Bo vendien: je functie blijft altijd een andere. Moeder-zijn is niet een zaak van veel praten, en zo van alles en nog wat met je kinderen aansnijden. Het kón, en het is mooi als het bestaat tus sen ouders en kinderen: open heid en gesprek, maar waar ge dachten zich vermenigvuldigen, blijft er dientengevolge ook weer veel ongezegd: wij moeten onze kinderen ook durven laten zwij gen. MOEDER-ZIJN is echter genuan ceerder dan alleen maar praten. T IEFDE is oneindig veel fijner k-1 samengesteld dan wat er aan uitingen van liefde blijkt. Een moeder kan lui zijn, geprikkeld, driftig, snel met een tik om de oren, en toch is zij de moeder van haar kind en het kind weet het. Jongelui kunnen heer lijk bomen bij anderen, zich uit spreken zoals thuis nooit zou gaan maar thuis zijn vader en moeder. Binnen de ruimte van liefde bestaan de vreemdste tegenstrijdigheden. Maar om dit met mij mee te kunnen denken, moet mijn briefschrijfster van haar ideaal-gedachte aangaande liefde af. Binnen de ruimte van huwelijk en gezin kan schier al les mogelijk zijn: een vrouw kan van een man houden die drinkt. Begrijp tne goed: zij houdt niet van hem op het mo- mènt, maar er zijn zoveel mo menten: er zijn momenten van wonderlijke ontferming, er is zo veel als het bewegen van een ooglid nodig om een stroom van herinnering en vertedering te ontketenen: of zoVeel. zo wéi nig kun je beter zeggen. Zo kun je een kind hebben dat je niet begrijpt. Maar het blijft toch je kind. Zo kun je een vader, een moeder hebben die je niet duidelijk maken waar uit nun christen-zijn mag be staan; misschien weten zij het zelf niet, misschien is dat twee keer naar de kerk wel alles, terwijl je schreeuwt om bewust wording maar het blijven toch je ouders. En die juffrouw bij wie je zo fijn uitpraat, blijft wie ze is. ALS ze dan ook maar is die ze is: ziohzelf. Geef je zelf weg, zonder gepieker, spon taan. Natuurlijk is het dan on af. Natuurlijk vraagt alles om meer. Heel ons bestaan, als we er eens aan beginnen en ge lukkig. je begint er aan roept om volmaking. Er is een briefvriendin die me schrijft dat zij dacht dat zij er was. beiden 60 jaar geworden, haar man en zij, en zeer geluk kig met elkaar. Geen wanklank, geheel op elkaar ingesteld. Maar zie, de man moest een operatie ondergaan, en opnieuw wisten zij: hoe on-af zijn wij. deze nieuwe situatie moeten wij nog leren. Zijn we dan nooit klaar? Is er ooit rust? Toch. Even goed kijken. Naar Hem die ons in ons mens-zijn al verder ziet. Wij zijn prutsers, ploeteraars, onvolkomen mensen. Vreugde-dovers. Hij ziet vel den wit om te oogsten. De tranen en moeiten van wie ons lief zijn, kosten ons zorg en gepieker. Zij kostten Hem bloed. Wij zeggen van onszelf: daar sta ik nu met al mijn goede be doelingen. ook niet veel aan. Hij zegt: zie hier mijn liefste kin deren. Een rustgevende gedach te. Van verrader tot kind. Van gebrokenheid tot verzoend be staan. Van onrust tot vrede. gedeelte van de das werd een reepje afgeknipt ter grootte van het pochette-zakje. Nadat de das was afgewerkt, werd van het reepje het naadje los gemaakt, waarna het een strijkbeurt kreeg en vervolgens verstevigd met een stukje tail leband van vier vijf centi meter aan de achterkant. Eén naad werd opengelaten en na omdraaien het nog open naad je dichtgezoomd. Nog even persen, het geval met kleine steekjes in het zakje gezoomd en de drager was modern, zonder dat het een cent had gekost. Rechte steek. Bij het brei en van een raglanmodel wil het wel eens voorkomen, dat de naad gaat trekken. Daar heeft u volgens mevrouw A. 't Lam te Veen geen last meer van als u de eerste en laatste steek recht breit. Verf er uit. Deze periode is er uitgerekend eentje, waar in men een verse verfvlek op de kleding kan krijgen. U kun£ lees ik in de brief van me vrouw J. M. van der Hoek- Velthuls, uit Den Haag, die vlek er uit halen door <met een nagelborsteltje warm water en groene zeep er op te smeren. De verf gaat er gegarandeerd uit, aangenomen dat u deze behandeling onmiddellijk toe past, zodra de vlek er op zit. Van een shawl. Bij het op ruimen van de kledingkast komt men vaak shawls tegen, die nog goed zijn, maar die men toch niet ergens onder kan dragen. Dat overkwam ook mevrouw J. Kraay-Christiaan- se uit Alphen aan de Rijn. Het betrof hier een gezellig gerui te wollen shawl. Inplaats van het geval weer in de kast te leggen, maakte zij er een rok je voor haar kleindochter van! Eerst de franje op elkaar ge legd, toen aan de bovenkant plooitjes gemaakt op taillewijd te van de kleindochter, aan de onderkant kon er nog net een stukje af voor een boordje aan de bovenzijde en klaar was het rokje. Een persbeurt voor de plooitjes en de jongste van de familie had er weer een kle dingstuk bij. Penseel maken. Uw kinde ren willen gaan verven en dan blijkt er voor de een wel en voor de ander geen penseel te zijn. Als dan bovendien de win kels nog dicht zijn kunt u „huiselijke moeilijkheden" voorkomen door zelf een pen seeltje te maken zoals me vrouw A. L. Looy-Vos uit Delft dit deed. Uit een kleerborstel knipte zij één plukje haar, dat werd verdeeld in een dik en een dun penseel. Met een elas tiekje bevestigde zij het aan een oude penseel of des noods een potlood (erg strak er om winden) en de kinderen konden aan het werk. Handig bakje. Als u de la den aan het opruimen bent moet u eens denken aan die handige plastic vorken- en messenbakken, die nog geen gulden kosten. Mevrouw G. J. Blocmendaal-van Ingen Sche- nau uit Winterswijk nam er ook een paar. Omdat er b.v. in de toilettafella krulspelden, veiligheidsspelden, crème, manchetknopen en noemt u maar op een goed plaatsje in kunnen krijgen. Ook in de huis kamer- en in de keukenla zyn ze ideaal, omdat al die kleine spulletjes anders direkt na de schoonmaak toch weer door el kaar raken. 'T IS JAMMER. MAAR... Niet in aanmerking voor olaatsing komen helaas de in zendingen van dhr. J. de G. te Den Haag; dhr. J. A. te Ba- rendrecht; mevr. J. A. B.-van E. te Rotterdam; mevr. D. W. B.-v.d. H. te Gorinchem; de heer A. J. W. te Rotterdam. Iedere gepubliceer de „Bent u ook zo'n man"-inzending dingt automatisch mee in de wedstrijd: „Wfti hon derd gulden voor uw vrouw". Voor iedere tip en elk doe-het-zelf idee in deze rubriek ontvangt u een van onze tipboeken: „Dat zit zo" of „Tippa- rade Twee" (naar keu ze).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 15