AARDGAS „NEDERLAND WORDT GROTER" 0; Koken, stoken, baden, wassen en vriezen op ZONDAGSBLAD ver vier laar: indrukwekkend boekwerk ZATERDAG 11 MEI 196S Maar eerst apparatuur ombouwen /AVER vier jaar zal heel Nederland zijn aan- gesloten op aardgas. Groningens gasbel bij Slochtcren opzienbarende vondst van drie jaar terug zal dan zijn weg hebben gevonden naar alle uithoeken van het land. Nog dit jaar komen Groningen en Friesland aan de beurt: binnenkort zal worden begonnen met de aanleg van een nieuwe leiding, die aansluiting krijgt op de leidingen van het Staatsgasbedrijf in deze provincies. Daarna volgt de rest van Nederland. Duizend kilometer nieuwe leiding zal bet land doorkruisen en deze nieuwe en goedkope ener giebron in alle huishoudens brengen. AARDGAS, de onverwachte schat onder Gro- ningens klei, neemt heel het land in zijn greep Vierhonderdvijftig miljard (450.000.000.000!) ku bieke meter liggen klaar om weg te stromen naar de Nederlandse woningenDrie jaar lang is ge werkt aan de voorbereidingen voor deze monster distributie. Maar nu is men dan bijna zover dat de kranen kunnen worden opengedraaid. Het tracé voor de pijpleidingen (1 meter mid dellijn) is al gepland en allerwege worden bespre kingen gevoerd over de vraag hoe het nieuwe NAM-gas zo snel en zo efficiënt mogelijk aan de Nederlander dienstbaar kan worden gemaakt. Want dat is de bedoeling: niet in de eerste plaats zal het aardgas naar de industrie gaan, het zal de Nederlandse huisvrouw zijn, die er het meest van profiteert. Huishouding Gas zal in de toekomst een belangrijke plaats gaan innemen in de huishouding. De reden is dui delijk: de door moeder aarde gratis geleverde bel zal aanzienlijk goedkoper zijn dan het tot nu toe gebruikte gas dat gemaakt moet worden. Al moet daarbij niet vergeten worden dat er forse bedragen zijn gemoeid met exploratie, transport en organisa tie. De duizend kilometer nog te leggen leiding zal bijvoorbeeld niet minder dan 300 tot 400 miljoen gulden gaan kosten! Hóe de prijzen zullen komen te liggen is overigens nog niet be kend. Dat hangt voor een be langrijk gedeelte ook van de ge meenten af. De Gasunie (een on langs opgerichte maatschappij, waarin de Staat, de Staatsmij nen, Shell en Esso voor resp. 10, 40, 25 en 25 pet. participe ren en die zich speciaal zal be zighouden met het transport en de verkoop) zal het gas aan de gemeenten leveren tegen een nog te bepalen prijs, maar de ge meenten zullen tenslotte zelf de prijs vaststellen die de consu ment zal moeten betalen. Immers, ook de plaatselijke distributiekosten zullen in de uit eindelijke prijs moeten worden verrekend. En die kosten bewe gen zich voor particulier ver bruik zo rond de vijftig procent van de gebruikelijke particuliere gasprijs. De prijsverlaging zal dus vooral moeten komen van die andere 50 pet., de produktie- Icosten. Verwarming Voor de hand ligt in ieder ge val en minister De Pous heeft dit ook voorspeld dat het gas verbruik door de attractieve prijs aanzienlijk zal stijgen. Wordt er thans gemiddeld per aansluiting (er zijn er ruim twee miljoen) per jaar 300 kubieke meter gas verbruikt, de Gasunie rekent in de toekomst op een toename tot 1500 m3. Vooral voor de ruimteverwarming zal meer en meer gas worden aan gewend. De gaskachel, die tot nu toe in zekere zin nog een luxe-arti kel was (gasverwarming is nu nog ongeveer driemaal zo duur als kolenverwarming) zal zo is de verwachting zijn entree maken in steeds meer huiska mers en de kolenkachels goed deels gaan verdringen. Niet al leen omdat gasverwarming goed koper en minder stoffig zal zijn, maar ook omdat aardgas een medium is dat zich gemakkelijk laat beveiligen. Het gasinstituut eist bijvoor beeld dat elke gaskachel is voor zien van een thenmo-electrisch beveiligde kraan. Men kan daar door de kachel, die op de schoor steen kan worden aangesloten, dagen laten branden zonder er naar om te kijken. Overigens zal de gaskachel niet alleen in de huiskamers een plaats innemen. Aardgas, dat in tegenstelling tot het normale gas niet giftig is, biedt de mogelijk heid op ruimere schaal over te gaan op verwarming van het he le huis. Minister De Pous heeft al visioenen geschilderd van tal loze koude Nederlandse slaapka mers, die zullen worden omgeto verd in heerlijk verwarmde ver trekken. De acht procent, die het gas nu uitmaakt bij de to tale ruimteverwarming, zal dan ook aanzienlijk stijgen. Meer baden Stijging van het gasverbruik wordt ook verwacht door de heet- watervoorziening, welke nog ve le uitbreidingsmogelijkheden heeft. Voor de heetwatervoorzle- ning gebruikt Nederland gemid deld namelijk nog maar de helft van de hoeveelheid gas die wordt aangewend voor kookdoeleinden. Dit ondanks het feit dat geisers een steeds vertrouwder beeld gaan vormen in Nederlandse wo ningen, vooral in de nieuwbouw- flats. Se conclusie ligt voor de hand: Duizend kilometer pijpleiding zullen worden aangelegd om het Groningse aardgas naar alle delen van ons land te transporteren. Op de kaart is het tracé van deze leiding aangegeven met een „punt-stippel-lijn". De andere lynen laten zien hoe het huidige leidingnet loopt: de leidingen van de Staatsmijnen (voor Limburg en Brabant), de Hoogovens (voor Noord-Holland), de Pemis-raffina- deryen (voor Zuid-Holland), de cokesovenfabriek in Zeeuws-Vlaan- deren (voor Zuid-Bcveland en Walcheren) en het grootste van het Staatsgasbedryf (voor het noorden, oosten en centrum van ons land). Zoals bekend wordt via het net van het S.G.B. aardgas vervoerd uit bestaande putten. Dit net voorziet 600.000 aansluitingen, vnarvan 240.000 van puur aardgas. Met de aansluiting van de rest van Neder land op aardgas zal worden begonnen zodra de nieuwe hoofdleidingen gereed zyn. Het eerst zyn dan aan de beurt de woningen in die gemeenten die het dichtst by het einde van deze leidingen liggen. Van daaruit trekt men dan naar het punt van uitgang terug. aardgas zal de Nederlander in gemeenten, die tot nu toe grond- staat stellen vaker dan tot nu gas gebruiken (gas uit bestaan- toe een bad te nemen en zich de putten als Winterswijk. Tub- niet te beperken tot de traditio- bergen en Anloo) hebben dat on- nele zaterdagavond. dervonden. De geiser zal overigens ook kunnen worden ingeschakeld voor Voordat aardgas vrijuit de tvo- de centrale verwarming. Er is ningen kan binnenstromen zul- al een installatie voor flats en len eerst voorzieningen moeten Sri ^Teïso-ïe,dene ~"difS: «orden ge.ro,en. Da. he.ek.nt ren verwarmt. dan me' name ombouw van de En voor de huisvrouw zijn er apparatuur, nog meer voordelen, die Gronin- Bii ie gaskachels en kooktoe- gens gasbel biedt. Want ook voor de ijskasten en wasmachines zal s,elIe" zul!e" meuwe branders het nieuwe gas een waardevolle moeten worden aangebracht. Dit energiebron zijn. Deze apparaten als gevolg van het feit dat aard- wen.,i'wrt1e!?2f™,aa^Iïi?°h,':S °nd" een aanzienlijk hogere het elektriciteitsnet, maar hun J energie putten uit een gasbran- dl'uk wordt geleverd dan het der. Om dan nog maar niet te stadsgas en bovendien een twee- spreken over de voordeeltjes bij maai z0 hoge calorische waarde het koken. Ander comfort: ver- warmde sporttribunes, blokver- hee,t <wat dlt laatsle betreft: warming en zelfs stadsverwar- men zal dus in verhouding met ming. Allemaal gemakken, die de huidige situatie slechts de straks binnen het bereik van helft van het gas nwJlg hebbea om een bepaalde hoeveelheid warmte te verkrijgen). En voor de ijskasten en was- Overschakeling op aardgas zal machines zal een geheel nieuwe echter niet zó maar gaan. De installatie moeten worden aange- honderdduizenden kunnen komen. Overschakeling bouwd. Nieuwe leidingen zijn eveneens nodig. Hoewel hiervoor nog geen richt lijnen zijn, ligt het wel in de lijn der verwachtingen dat de ge meente deze kosten voor haar re kening zal gaan nemen. In de plaatsen, die tot nu toe van aard gas zijn voorzien, is dit ook het geval geweest. Daarvoor zal voordat imet de ombouw-actie wordt begonnen een enquête wor den gehouden onder de bevolking. In Hilversum, waar begin volgend jaar de eerste woningen op aard gas (nog uit bestaande putten) worden aangesloten, heeft men bijvoorbeeld enkele maanden ge leden een dergelijke enquête ge houden. De huisvrouwen kregen formu lieren thuisgestuurd, waarop zij moesten invullen welke appara tuur in aanmerking kwam voor omschakeling mét de vermelding van merk, bouwjaar en type. Daarbij werd tevens de moge lijkheid geboden apparaten, die aan het eind van hun leven wa ren, en waarvoor ombouw dus niet lonend was, in te ruilen te gen nieuwe, die voor geredu ceerde prijzen werden geleverd. De vergoeding die voor de oude apparaten werd geleverd was Indrukwekkend zien de installa ties in Slocliteren, teaarmee hel aardgas naar boven wordt ge haald, er niet uit. De N.AM. probeert door beplanting de loca ties zoveel mogelijk aan de lande lijke omgeving aan te passen. Personeel zal er vrijwel niet ko men, want de exploitatie zal ge heel op afstand via een gesloten televisiecircuit geschieden. zeer genereus. Er was zelfs een huisvrouw die voor een voor de oorlog gekocht fornuis meer te rugkreeg dan zij er destijds voor had betaald. Puur aardgas Met deze ombouw is men nog in een experimenteel stadium. Een duidelijke algemene handlei ding is er nog niet, kan er ook nog niet zijn omdat in de tot nu toe op aardgas aangesloten ge meenten niet overal hetzelfde gas wordt gebruikt. Er zijn gemeen ten die de voorkeur geven aan een mengsel van aardgas en lucht, of van aardgas en ,,oud gas Dit heeft het voordeel dat de ombouw niet zo ingrijpend is bovendien dat de druk lager is, wat minder zware eisen stelt aan de plaatselijke leidingen (minder verlies door lekkages). De Gasunie streeft echter in de toekomst naar gebruik van puur aardgas. Dit heeft, zoals gezegd, een dubbele calorische waarde en een aanzienlijk hogere druk, wat betekent dat de capaciteit van het bestaande leidingnet automatisch enige malen wordt vergroot. Daarnaast zal één soort gas, dat overal wordt gebruikt, de om bouw vereenvoudigen omdat die uniform en op grote schaal kan worden uitgevoerd, wat eveneens betekent dat men het materiaal goedkoper zal kunnen aanschaffen. De gemeenten zullen zélf moe ten beslissen hóe deze ombouw het meest economisch kan wor den uitgevoerd. Er zijn verschei dene mogelijkheden. Men kan de apparatuur naar een centrale werkplaats brengen en de huis vrouw leenkomforen geven en men kan de werkzaamheden ter plaatse verrichten. Ook is het mo gelijk een bepaald type brander uit te brengen dat zowel voor oudgas als voor aardgas kan wor den gebruikt, en waarbij slechts een ander spruitstukje hoeft te worden aangebracht om over te schakelen op aardgas. De keuze uit deze mogelijkheden zal de ge meente zélf moeten maken. Het gebruik van puur aardgas houdt in dat de oude gasbronnen in de toekomst zullen worden af gesloten, althans voor de huishou ding. De oude bronnen, dat zijn de gemeentelijke gasbedrijven, het Gasdistributiebedrijf van de Staatsmijnen, de Hoogovens, en twee kleinere leveranciers: de olieraffinaderijen bij Pernis en een cokesovenfabriek in Zeeuws- Vlaanderen. Nieuwe kachels Uiteraard houden de fabrikan ten de ontwikkeling in de ener gievoorziening nauwlettend in de gaten. Het ligt voor de hand dat zij de boot niet willen missen, als heel Nederland straks het aard gas binnenhaalt. Er zijn reeds ontwerpen voor nieuwe grote gaskachels, die di rect op de aardgasleiding zullen kunnen worden aangesloten, kachels met gesloten verbran dingskamers (geen staafjes). Allerwege is men druk bezig de ideale kachel te construeren. Men is er al achter dat in de ogen van de Nederlandse gebruiker de ideale verdeling is; 70 pet. con vectie (hete lucht)-warmte. 20 pet. donkere straling en 10 pet. lichte (zichtbare) straling. Het is duidelijk, dat het juist deze fabrikanten zijn, die in de toekomst goud kunnen gaan ver dienen, althans als de verwach ting van de Gasunie dat de ruim teverwarming sterk zal toenemen bewaarheid wordt. Wat die toekomst betreft: de Gasunie rekent erop dat Neder land zeker dertig jaar zal kun nen koken, ver.warmen, vriezen en wassen op de Groningse bel. Ook bij een sterke toename van het gasverbruik. Een toename die zij wil stimuleren. De gasbel zal zo snel en zo effectief mogelijk moeten worden „geconsumeerd' want nu al wordt de „hete adem van de kernenergie" gevoeld... Industrie Zoals gezegd: het Groningse aardgas zal in de eerste plaats naar de woningen gaan. Maar daarnaast zal het nieuwe gas ook kunnen worden gebruikt voor de industrie. In eerste instantie is daarvoor van de 450 miljard m3 al 25 miljard m3 (gelijk aan 25 miljoen ton steenkolen) gereser veerd. En uitbreiding daarvan is mogelijk. Vooral voor gebruik in de zomermaanden. Immers het toenemend verbruik van gas in de huishouding en speciaal voor de ruimteverwarming, zal een steeds groter wordend verschil doen ont staan tussen zomer en winter: 's winters een hoge piek, 's zo mers een sterke daling. Deze da ling in de zomermaanden zou kunnen worden opgevangen door speciale voordelige contracten met bepaalde industrieën, die bereid zijn van bv. olie op gas om te schakelen. Voordeel hebben al uitgerekend dat Gro ningens gasbel de Nederlandse de- viezenposltle per jaar met 600 mOjoen (bruto) zal kunnen verbe teren. Over 30 jaar betekent dat het forse bedrag van 20 mil jard. Het zal de Staat, die zelf 10 procent en via het aandeel van de Staatsmijnen nog eens 40 pet. van de aandelen van de Gasunie in handen heeft, dus geen wind eieren leggen. Ruw geschat kan men zeggen dat de overheid in clusief de op te 6trijken vennoot schapsbelasting enz. ongeveer 70 procent van de winsten binnen haalt. Niet voor niets heeft men minister De Pous wel eens de „Sheik van Den Haag" genoemd. Wat overigens niet betekent dat de Gasunie een commerciële organi satie pur sang is. Juist om on beperkt winstbejag van particu liere maatschappijen en het ves tigen van een monopoliepositie van deze bedrijven te voorkomen heeft de Staat gezegd: ook de overheid moet een vinger in de pap hebben. Want het is duide- Een grillige vlam zet de omgeving van Slocliteren 's nachts in rode gloed: vurig teken van Groningens rijke bodemschat. lijk dat de aardgasbel een groot algemeen belang dient. Perspectieven Het aardgas biedt Nederland grote perspectieven. Onverwacht. Want dat de Groningse bodem zo'n rijke schat zou verbergen had zelfs de meest optimistische geoloog niet durven voorspellen. En nóg niet weet men of men deze schat in haar ware omvang kent. De boringen bij het Friese Blij a hebben nieuwe bellen aange toond, al zijn deze dan aanzien lijk kleiner dan die onder het Groningse Slochteren. Wellicht echter zal nog meer gas worden gevonden onder de Waddenzee. De boringen worden in ieder ge val voortgezet. Ook in Duitsland (ten oosten van de Eems) is men afgaande op het Nederland se succes gestart met proeven. De Groningse gasbel, die zelden in een zo'n grote omvang voor komt, heeft de aandacht getrok ken tot ver over de grenzen. Dat kon overigens wel worden ver wacht, want de voorraad bij Slochteren is groter dan die in het Zuidfranse Lacq (175 mil jard) en in de Italiaanse Povlak- te (75 miljard) tezamen. Zij is waarschijnlijk even groot als het door Frankrijk met veel fanfare aangekondigde aardgasveld Hassii r'Mel in de Algerijnse Sahara. De Nederlandse vondst zal dan ook grote mogelijkheden voor ex port bieden. Nu al is men hier voor uit het buitenland zijn licht komen opsteken. Maar de grootste attractie vormt de bel voor Nederland zelf. Ons land heeft er een nieuwe goedkope energiebron bijgekregen, een bron die straks gretig zal leegstromen In de Nederlandse woningen en in de fabrieken. Voor de Limburgse mijnen be tekent de introductie van de Gro ningse gasbel in de Nederlandse huiskamers geen strop. Immers, de Limburgse bodem levert bij lange na niet voldoende kolen om heel Nederland te voorzien. Toe neming van het aardgasverbruik heeft dus alleen een daling van de import tot gevolg en dus een economisch voordeel. Financieel voordeel. Het aard gas zal miljoenen kunnen binnen brengen. Ijverige rekenmeesters van de Nederlandse economie „Nederland wordt groter" Dit is de titel van een in drukwekkend boekwerk, da verschenen is bij Uitgeveri. De Bezige Bij en waarvooi de betiteling „standaard werk" beslist niet overdre ven is. Men kan zeggen, dat het in dit boek gaat om de ruimtelijke ordening in al haar facetten. Men mag ook stellen, dat het werk een in ventarisatie bevat van een bijna onoverzienbaar aantal vraagstukken, waarvoor de grote bevolkingsuitbreiding van Nederland ons stelt. Maar daarbij zal ieder, die dit boek leest en de vele fo to's plus tekeningen en gra fieken bekijkt, steeds weer onder de indruk geraken van de prestaties, welke tot heden zijn geleverd op elk gebied, prestaties, die ertoe hebben geleid, dat wij in dit land welvarend zijn. Stormachtig is (en blijft voorlopig) de ontwikkeling die Nederland doormaakt. De industrialisatie Qnmis- baar voor een volk, dat zich snel uitbreidt gaat door en parallel daarmee loopt de verstedelijking. Het wegen net moet met dat alles gelij ke tred houden. Het is een opgave voor deskundigen en technici op schier elk gebied van de samenleving, die haar weerga in onze geschiedenis niet heeft: De groei naar grotere (Europese) verhou dingen is eveneens van in vloed op het heden en de toe komst van Nederland. Wie „Nederland wordt groter" heeft doorgenomen, zal de conclusie onderschrij ven: wij hebben méér dan tulpen, kaas, klompen en mo lens. Wij zijn vooral na de Tweede Wereldoorlog, ge groeid tot een van de meest geïndustrialiseerde naties ter wereld. En nog is het einde niet. Vier mannen hebben dit boek gemaakt. De samenstel ling berustte bij drs. Eldert Willems, redacteur van de driemaandelijkse uitgave Deltawerken van Rijkswater staat (die ook de tekst ver zorgde). Hans Barvelink voor vormgeving en technische verzorging, P. van Koppen, die de kaarten en de beeld grafieken verzorgde, terwijl vooral Aart Klein tekende voor de foto's. De heren ir. H. A. M. C. Dibbits en dr. L. van der Land traden op als adviseurs. Door een voortref felijk samenspel is het werk een eenheid geworden: tekst, foto's, grafieken, het is vol komen op elkaar afgestemd. Voor de documentatie is zeer deskundig uit een aantal be langrijke rapporten geput, terwijl van tientallen instel lingen en bedrijven materi aal werd ontvangen en ver werkt. Een uitgebreid regis ter maakt het boek tot een ook in de praktijk zeer bruik baar naslagwerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13