Europees eiland in de tropen Chinese delegatie naar Moskou Auteur onzin onbekend Bonn steunt Amerikaans N. A. V. O. - plan volledig /ft eeft fcaafce hij, Amerikaan op de Mount-Everest Hotel Indonesiaeen luxe welkom MOEDERDAG Arrestaties in Syrië Tekenend voor de verandering TOCH IS HET ZO! PtC ziet 't Modenieuws in modern nylon en Terlenka MOEDERDAG èn SUNIL is nylon-actief SUNIL WAST STRALEND WIT VRIJDAG 10 MEI 1961 Volgens een ln Nieuw Delhi opgevan gen bericht heeft de 32 jaar oude Ame rikaan James W. Whittaker op 1 mei de top van de Mount Everest bereikt Het bericht is per radio uitgezonden door de leider van de Amerikaanse Mount-Everestexpedltie. Op de 8880 meter hoge top hadden zij een half uur vertoefd maar geen sporen gevon den van vorige succesvolle beklimmin gen van de Everest. De Amerikanen zijn van plan het Hoogste punt van de Everest nog van drie andere kanten te bereiken. had gestaan, zou ik er waarschijnlijk minder ophef van hebbén gemaakt. Maar nu het in Djakarta is gebouwd, waar honderdduizenden Nederlanders zo veel dierbare herinneringen hebben lig gen. is het tekenend voor de verande ringen, welke onder het regime van pre sident Soekarno tot stand worden ge bracht. De Indonesische hoofdstad van vandaag is niet langer de koloniale hoofdplaats van gisteren. En hoe hij er morgen uit zal zien, is beslist nóg ver- der weg van de situatie van vroeger. Hotel Indonesia is voortdurend goed bezet. Elke buitenlander, die op het vliegveld Kemajoran arriveert. niet veel veranderd, behalve dan dat er een restaurant is bijgebouwd en dat de start- en landingsbanen verlengd zijn gaat er vrijwel automatisch heen. Soms wemelt het er plotseling een dag of twee, drie van Amerikanen, die met de Sbruikelijke sneltreinvaart een reis om wereld maken. (Advertentie) MET GROTE VERRASSING rr PERFECT L ACVI AUTOMATISCH HANDIGE OPEN GREEP VEDERLICHT De Syrische minister van binnen landse zaken, brigade-generaal Amin el Hafez, heeft gisteravond te Damas cus tegenover verslaggevers verklaard, dat in de afgelopen twee dagen on geveer driehonderd personen in Da mascus en Aleppo zijn gearresteerd. Te Damascus en Aleppo gevestigde ..rechtbanken voor de handhaving der nationale veiligheid" zijn begonnen met de berechting van „oproerige elementen". (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Djakarta8 mei Selamat datang" „Welkom, welkom". Met ziet deze groet in brons ver eeuwigd op het ranke monument, dat midden in een met waterlelies bedekte vijver staatop de rotonde, die de scheiding vormt tussen DjalanTamrin en Djalan Raja Djenderal Soedirman. Hoog boven Djakarta wuift een uit een man en een vrouw bestaande beeldengroep iedereen, die daar voorbijkomt, enthousiast tegen. In zijn conceptie doet het monument wat Russisch aan. Het contrasteert dan ook sterk met de groene palmen en rode daken, welke het oog tot in de verre omgeving aanschouwt, hoe- wel men beslist niet kan zeggen dat het lelijk is. (Advertentie) Heel licht zijn die DRAKACEL matrassen 1202) Werd in het laatste kwart van de vorige eeuw lu Nederland ln brede kring ingezien, dat het Oera Linda Boek een vervalsing was, waarvan de maker de draak bad willen steken met de kwa«i-weten- schap die in bepaalde kringen opgeld deed, één belangrijke vraag bleef nog open, n.l. wie de opsteller van dit document is geweest. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de scheeps timmerman Cornelia over de Linden hiervoor verantwoordelijk kan wor den gesteld, want het manuscript waa bij alle on zin die het bevatte een groots opgezet werk, waarin een hoeveelheid kennis w*s vervat (o.m. van de oud-Friese taal) die Cornells over de Linden be slist niet heeft be zeten. Wie de ma ker wèl is geweest, kunnen we niet met zekerheid zeggen. Er zijn vele geschriften hierover verschenen, en verschillende namen zijn genoemd, maar een zekere uitspraak kan hier over niet worden gedaan. Volgens velen moet E. Verwijs, hetzij al leen, hetzij ln samenwerking met anderen, ais de dader worden aan gewezen, maar volstrekte zekerheid bestaat hierover niet, zodat we er ons bij moeten neerleggen, dat er een Oera Linda Boek-geheim be staat, dat niet is opgelost. Hiermee was de zaak echter niet afgedaan, want terwijl men zich hier te lande nog bezig hield met de vraag, wie de maker van het Oer» Linda Boek zou kunnen zijn, kreeg deze vervalsing in Duitsland In de dertiger Jaren een betekenis, waarvan niemand in het nuchtere Nederland ooit had kunnen dromen. De diabolische gevoelens die zich ln het Duitse volk hadden ontwikkeld in de strijd tégen vreemde invloe den, en vóór een eigen Germaan se kuituur, vroegen om een eigen geestelijke erfgoed en zelfs om een eigen oorspronkelijke godsdienst, die op de bodem van het Noorden zou willen stoelen. Velen waaronder het warhoofd Herman Wirth, die tevergeefs ge tracht heeft het Oera Linda Boek In Friesland als Friezen-bijbel te lanceren meenden dit te kunnen vinden in het Oera Linda Boek, dat door een verkorte vertaling voor Duitsers toegankelijk werd gemaakt. Geheel onvoorbereid deden Wirth en zijn trawanten dit werk niet, want een geweldig prehistorisch materi aal en een drietal boeken, waarin de zonderlingste theorieën waren verwerkt, dienden als voorlopers. Voorlopers, die overigens veel op zien baarden en bij mensen die over karakter beschikten nog meer kritiek uitlokten. Na deze voorlo pers kwam Wirth met het Oera Linda Boek, waarin de z.g.n. Wralda-mys- tiek was verwerkt. Dit vervalste docu ment scheen de rechtvaardiging van Wlrth's „weten schappelijke" werk, zodat hij met méér succes kon op treden als apostel van dit Germaan se evangelie, dat bij de Duitsers goed insloeg. De onderwijzers lazen er de jeugd uit voor en With do ceerde het de studenten. Het is duidelijk dat de Duitse wetenschap en ln het bijzonder de prehistorische en taalwetenschap zich verontrust en geblameerd voel den nu deze leken hen te hulp snel den. Noodkreten bereikten ons land (waar het Oera Linda Boek Immers reeds lang uit dc doeken was ge daan) cn de Duitse pers wemelde tijden lang van de pro- en contra campagnes. Tijdens een grootse de monstratie van Duitse geleerden In dc aula van de Rerlijnsc universi teit, werden Wirth en de nieuwe heidenen in 1934 onder een vracht van tegenbewijzen en -argumenten verpletterd. Hetgeen overigens geen beletsel is geweest dit gekke boek In dc bezettingsjaren hier te lande nogmaals te Introduceren! Maar genoeg. Laten we thans eens zien naar een paar afleidin gen van plaatsnamen die naar wil lekeur Sn elkaar worden geflanst om in bepaalde redeneringen als sluitstuk te dienen. Nadruk verbóden. T~\JAKARTA vandaag is een we- reldstad geworden en heeft, evenals zovele grote steden, zijn vervoersprobleem.. Hier ziet men wachtende passagiers langs de vroe gere Harmonielaan. Hotel Indonesia, dat er reóht te- genover staat, is een andere uit beelding van „selamat datang". Dit super de luxe Djakartaanse hotel geldt als het mooiste van heel Azië en dwingt bij de meest verwende buitenlander bewonde ring af. Het is een bouwwerk van beton, aluminium, mozaïk en glas, dat kan concurreren met 't beste, dat Hilton te bieden heeft. Het is bovendien als een Europees eiland in de tropen, in menig opzicht zó geïsoleerd, dat men vaak moeite heeft zich in Indonesië te wanen. Men zegt dat Hotel Indonesia ge- bouwd door de Japanners binnen het raam van de herstelbetalingen 22 miljard roepiah heeft gekost. Hoeveel dat in guldens of dollars Is, is me niet bekend, daar de koersen hier en er zijn er nogal wat! met geen logisch argument kunnen worden benaderd. Wat men ook beweert, is dat het hotel ver lies lijdt. Als reden hiervoor wordt o.m. opgageven dat het beheer in handen Is van een staf van Amerikanen en andere buitenlanders, die hun salaris ln harde valuta in handen krijgen. Ook het feit. dat bijna alles wat men er gebruikt, moet worden geïmporteerd, kan als een belangrijke aanslag op de deviezenpot worden gezien. President Soekarno is de grondlegger van het veertien verdiepingen tellende hotel, dat 425 kamers heeft. Het Indo nesische staatshoofd ziet in de toeristi sche ontplooiing van z'n prachtige land bijzonder veel. Vandaar aat het niet bij de bouw van één zo'n luxueuze bezor kersverblitfplaats zal blijven. Bij he Merdekaplein zal het even moderne Ho tel Banteng verrijzen. En in 'andere plaatsen op Java zou men ook niet stil willen blijven zitten. Geen jenever LATEN we in versneld tempo een toertje door Hotel Indonesia maken. De kamers, die tot zeventien dollar per nacht gaan (exclusief tien procent be diening en tien procent opbouwbelas- ting), zijn in principe alle gelijk. Voor de aankleding is 't beste van 't beste gebruikt: djatihout, vaste, wollen vloer- kleden, achter lambrizeringen verscho len neonbuizen en dure schemerlampen. Er bevindt zich een schrijftafel in, een ingebouwde radio met vijf kanalen, een firote air-conditioner, twee bedden met eder twee schuimrubber matrassen, een telefoon, bediende-schellen enzo voorts. De badkamer bezit een toilet, een bidet en een combinatie zitbad/dou che, terwijl er elke dag acht schone handdoeken worden opgehangen. De kastruimte ten slotte Is fenomenaal. Al les wat een uit vier personen bestaand gezin voor een lange reis nodig heeft, zou erin kunnen worden opgeborgen. De liften, vier naast elkaar en aan de zijkant nog eens twee, zijn dag en nacht bemand. Men behoeft slechts met de vinger naar een elec. trisch oog te wijzen om een geruis loos werkende zweefstoel naar de ge wenste verdieping te krijgen. Al het personeel in totaal moeten er en kele honderden mannen en vrouwen zijn zijn in kleurrijke uniformen van een uitzonderlijk goede kwaliteit gestoken. Er zijn drie bars, twee restaurants, een koffiè-shop, vier banketzalen (alles air-conditioned), waarvan de grootste, ,die naar het eiland Bali is genoemd, duizend mensen kan herbergen. Bijna elke Europese of Chinese schotel kan men er bestellen, evenals de meeste dranken, merkwaardig genoeg met uit zondering van jenever. Daarnaast nog alle mogelijke Indonesische gerechten, waarbij opvalt dat weinig reclame met nasi en wat daarbij komt, wordt gemaakt. Hotel Indonesia heeft het mootate zwembad, dat ooit in de Archipel werd gebouwd. Er ln een overdekte tribune bij opgericht, terwijl er internationale wedstrijden kunnen worden gezwom men. Al luierend op beweegbare ligstoe len kan men zich vanuit een erbij heho- rende snackbar een frisse drank of een sandwich laten serveren. Mondain nesta het mondaine uitgaanscen trum van de Indonesiër zelf gewor den. Ministers en hoge regeringsfunc tionarissen komen er regelmatig eten. Er wordt gedanst, er zijn orkesten, er worden reünies en herdenkingsbijeen komsten gehouden. De Indonesische gasten zorgen voor het enige stukje oosterse sfeer, dat men er proeven kan, op de aanwezigheid dan van de bediendes na. Hoewel de mannen er van top tot teen Europees gekleed uit zien, zijn de vrouwen vaak nog in sa rong gestoken, waarbij men de fraai ste, gebatikte schouderdoeken ziet. De elegance, die door de laatsten wordt opgebracht, is van een bekoorlijkheid, die men niisschien alleen nog in Ja pan of China kan aanschouwen. Hotel Indonesia Is helemaal zelfver- zorgend. Het is, als men het zo ten-, minste noemen maf. een deviezeneiland in het helaas zo deviezenarme Indone sië. De kamers moeten in dollarcheques worden betaald, waarbij niet over een koers wordt gesproken (officieel is deze 45 roepiah voor een dollar). Voor uitga ven buitenshuis is de koers van de dol lar op 108 roepiah gesteld, wat vrij wei nig is. als men bedenkt dat een kaart van Java si 350 roepiah kost. Voor maaltijden en dranken daarentegen krijgt men. ,2ij 't niet in de hand. vijfhon derd roepiah voor een dollar. Men te kent hiervopr een bonnetje af. dat men bij afrekening bij de hotelrekening vindt die in harde valuta moet worden vol daan. Als geïsoleerde eenheid eigenlijk als een geheel apart deviezeneiland TfEN riant en imposant gebouw, dat in het stadsbeeld domineert, is hotel Indonesia. Maar hier boven uit torent nog het ranke welkomst monument. is Hotel Indonesia nog in andere opzich ten interessant. Het zou een voorbeeld kunnen zijn er wordt in deze rich ting meer dan eens gepraat voor het herstel van de Indonesische economie, die door een steeds verdere ontwaarding van het geld geteisterd wordt. De oor zaken hiervan doen in dit artikel weinig terzake. Feit is dat president Soekarno vast besloten is aan het herstel van de roepiah te gaan werken, met andere woorden: aan het opvoeren van de koopkracht in zijn land, In vele kringen hoort men de gedach te opperen dat het zowel voor Djakarta als voor buitenlandse beleggers interes sant zou zijn de cultures in afgesloten eenheden opnieuw op te bouwen. Een suikerfabriek, of een rubberplantage bij voorbeeld zou het met de status van een deviezeneiland beslist kunnen doen, uiteraard niet alleen ten voordele van de investeerder. Indonesië, op welks grond gebied zo'n project tot stand komt dient er uiteraard mede van te profiteren. Een moeilijkheid zal misschien later de integratie van al deze deviezeneilanden zijn. Op korte termijn vormt dit echter geen probleem, daar een opzet als de ze voor vele jaren in de toekomst zal moeten worden gepland. Van deze afsluiting, dit financleel- economlsch isolement dus, zien we al iets in Irian Barat. Daar is op 1 mei jl. de Irlaanse roepiah ingevoerd, die, net zoals dc Indonesische roepiah in meer glorieuze Jaren, gelijkgesteld is met de waarde van een gulden. Het wordt hier In Djakarta beschouwd ajs een experiment, dat alleen maar kans van stagen heeft, als de Irlaanse roepiah niet door dc Indonesische roepiah wordt geïnfecteerd. Andere voorwaarden zijn nog dat er in de beginperiode harde valuta naartoe moet worden gepompt inmiddels geschiedt cn dat men na tuurlijke rijkdommen zal moeten exploi teren of vinden. TJOTEL Indonesia heeft een mo- dern zwembad, dat geheel wes- sters aandoet. Alleen een Balinese beeldengroep herinnert aan de oosterse wereld. Europa Adverteiilie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rustl EEN van de meest Europees aandoen de onderdelen van het hotel is de arcade, die langs de hele zijkant gaat. Hij worejt de „Champs Elysées" ge noemd, omdat men er op rieten stoel tjes onder rood-wit gestreepte markie zen kan zitten. In dit paradijsje van mozaïk en aluminium alle plafonds zijn van dit blinkende materiaal ge maakt bevinden zich bijkantoren van drie intercontinentale luchtlijnen, een boekwinkeltje, een bank, souvenir-shops, een kapsalon enzovoorts. Dan Is er nog een bioscoop- ook alr-conditioned na tuurlijk een taxi-centrale (met ove rigens te weinig materieel) en een was serij annex stomerij. (Advertentie) Terlenka jacket, helemaal nylon-gevoerd. Nu al aan modesuccea, door de grappige knoopgarnerlng. En vooral door de overhemdmanchetten mèt manchet knopen: heel vlot en charmant I 49 en daarbij past heel leuk Helanca pantalon. Mode zó uit Amerikfl. nu alléén bu p c. 24 75 Exclu8lef nylon jacket, waar geen druppel regen door heen komt. Met voering in modieus pepita desaln. En... leukl die ritsen op de zakkënl 29 en daarmee combineert allerliefst Helanca pantalon, let maar eeno op het slanke model en het pepita dessin! 75 loop vrll binnen kijk vrij binnen West-Duitsland zal op de NAVO- ministersconferentie in Ottawa, die op 22 mei begint, zijn volledige steun geven aan het Amerikaanse voorstel tot oprichting van een multilaterale NAVO-kernstrijd- macht. De Bondsregering is het ook eens met het Amerikaanse plan voor de schepping van een met Polaris-raketten uitgeruste bovenwatervloot, bemand met ge mengde uit meerdere landen af komstige bemanningen. Dit hooft de Westdultae minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel ln de Bondsdag meegedeeld bij dc behande ling van de defensiebegroting. Hij zei voorts, dat de Wostduitsc re gering zich ervoor zal inspannen, aat op het punt van de zeggenschap over deze vloot de V.S. tegemoetkomen aan de opvattingen van Frankrijk, zodat dit land „op zekere dag" aan de Polaris- atoomstrijdmacht zal kunnen deelnemen. Bij deze gelegenheid heeft, voor de eerste maal in ac geschiedenis van het fiarlement in Bonn, de sociaal-democra- Ische oppositie de defensiebegroting en daarmee de verdedlgingspohtiek van Communistisch China zal in juni een delegatie naar Moskou sturen om door middel van bila terale besprekingen het geschil in dc communistische wereld uit te praten. De Chinese delegatie zal worden geleid door Teug Sjao Ping, de secretaris-generaal van het centrale comité van de Chi nese communistische partjj en I Pefig Ten, lid van het politieke bureau en burgemeester van Peking. Het desbetreffende voorstel is gis teren door premier Tsjou En-Lai over handigd aan.de Russische ambassa deur Tsjerwönenko. Bij die gelegen heid zei de Chinese premier, dat. Chi na op een later tijdstip de brief van het Russische centrale comité die 30 maart js gedateerd, zal beantwoorden. Chinsi wil dus de ideologische bespre kingen midden juni houden en niet, zo als de Russen hadden voorgesteld, mid den mei, In de brief van 30 maart wezen de Russen op beleefde wijze de Chinese suggestie dat Chroesjtsjéf naar Peking zou kómen om te spreken over de Chi nees-Russische meningsverschillen van de hand en nodigden zij in plaats daar van Mao Tse Toeng, de Chinese leider, naar Moskou uit. Wanneer aanvaarding van deze uitnodiging onmogelijk zou zijn, stelden de Russen besprekingen op hoog niveau tussen beide partijen voor. Op deze suggestie zijn de Chinezen nu inge gaan. Dé Belgische spoorwegstaking die was aangekondigd voor maandag 13 mei gaat niet door. De besturen van de so cialistische en christelijke vakbonden van spoorwegpersoneel hebben de aan gekondigde 24 uursstaking afgelast, na dat zij van de regering de door hen verlangde toezeggingen hadden gekre gen ten aanzien van een aanpassing van de loonschalen voor de bij hen aangesloten leden. (Advertentie) (Advertentie) MET GROTE VERRASSING A Cr PERFECT L ACU AUTOMATISCH SPIEGELGLADDE STALEN ZOOL VEDERLICHT de regering geaccepteerd, hoewel de woordvoerder voor de sociaal-democra ten, Erler, zich distancieerde van de Franse pogingen een eigen kernatrijd- macht te vormen. Eventuele officiële Westduitse goedkeuring van dit Franse streven was bij dit debat echter niet in het geding. Op enkele kleine punten had de opposi- tie kritiek en wel het Starflghter- en het onderzeebootprogramma. Het had geen zin, meende Erler. te loochenen, dat aan de Starfighter gebreken kleefden. Met de ze door Nederland. België en de Bonds republiek gemeenschappelijk in pro- duktie genomen straaljager deden zich volgens hem meer ongevallen voor dan met welk ander toestel dan ook en da prestaties bleven ver onder de ver wachtingen. Bovendien waren de produk- tiekosten steeds hoger geworden. De sterkte van het leger zal geei verandering ondergaan. Minister Von Hassel sprak tegen dat de V.S. hebben aangedrongen op opvoering van deza sterkte van een half miljoen tot 750.000 man zoals enige malen is beweerd. De mannen, die leiding zullen geven aan de op Amerikaanse leest geschoei de vredeskorpsen van elf landen, zijn gisteren door president Kennedy ont vangen. Ook Nederland was vertegen woordigd. De vredeskorpsleiders verblijven veer tien dagen in Washington om de lei ding van een vredeskorps, het aanwer ven van vrijwilligers en het organise ren van opleidingscursussen te bestude- I Dc president-directeur van het Russische pers bureau Tass, Dmitri Gorjoenof, is gisteren in Londen aangekomen waar hij een week de gast zal zijn van het Engelse persbureau Reuter. Gorjoenof werd op liet vliegveld van Londen begroet door de president-directeur van Reuter, Long. Gorjoenof zei dat hij kennis wilde maken met Long (dat was al gebeurd want dc twee mannen hadden el kaar juist de hand ge drukt), en wilde zien hoe Reuter werkt (dat bleek al uit de aankon diging van zijn bezoek: hij zou een week een kijkje komen nemen bij Reutfer). i Sir Charles Vyner Brooke, die als de eni ge blanke radja ter we reld 30 jaar lang het bewind over Serawak In Noord-Borneo voerde, is gisteren op 88-jarige leeftijd overleden. Sir Charles heeft Serawak aan de Britse regering overgedragen en trok zich in 1946 in Londen terug. In 1840 werd Se rawak door de sultan van Broenei aan de voorouders van Brooke geschonken, uit dank baarheid voor het hel pen onderdrukken van een opstand. Bijna 100 meter lang is de romp van een drieduizend ton metende veerboot die helemaal van Sunderland in En geland naar een werf in Bremen moet worden gesleept. Het vaartuig zal daar worden afge bouwd en zal deze zo mer in dienst worden gesteld tussen Kopenha gen en het eiland Björn- holm. I Een Amsterdamse se- ml-arts behoeft zijn wo ning in Amsterdam niet te ontruimen. De presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft bepaald dat er in dit geval geen sprake is van onbehoorlijke bewo ning, zoals de huiseige naar had gesteld. De semi-arts zou misbruik hebben gemaakt van de woning door er regel matig samenkomsten voor marihuana-roker* te beleggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9