Theologie moet antwoord geven op actuele vragen Uw probleem is het onze WWMWIÏI F.Q.I.-congres over lichamelijkheid Baptisteiigemeenten uit de Wereldraad getreden Uitgestoken hand van de industrie niet afwijzen Vaticaan zond diplomaat naar Boedapest Een woord voor vandaag Slotzitting synode Evang. Luth. Kerk „Lekkere"honger? Neem een KitKat! Gauw en goed verdiend, mevrouwl TZhcVi Kippen bouillon Waarschuwing van radio-Vaticaan tegen communisme VRIJDAG 10 MEI 196* Unie zal wel waarnemers zenden De Unie van Baptistengemeen ten treedt uit de Wereldraad van Kerken en de Nederlandse Oecu menische Raad. Zij trekt zich echter niet geheel terug, want de Uniecommissie (het moderamer») zal wel waarnemers benoemen die als gastlid de vergaderingen van de Raad zullen kunnen bijwonen. Dit besluit werd genomen op de algemene vergadering, die deze week in Sneek werd gehouden. De Unie van Baptistengemeenten zal dus in het vervolg in dezelfde verhou ding tot de Oecumenische- en Wereld raad staan als de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten. Deze bond zal even eens dit jaar, op de komende jaarlijkse bondsvergadering van 2 en 3 juli. zijn verhouding tot de oecumenische bewe ging opnieuw bepalen. De unievergadering moest voorstellen van de gemeenten van Leiden en Hoo- gezand behandelen waarin verzocht werd uit de Wereldraad te treden. Er was een voorstel ingediend door de Uniecom missie om wel uit te treden als Unie, maar om de gemeenten die zich wel willen aansluiten te laten vertegenwoor digen door het moderamen. In een brief had de secretaris-gene. raai van de Wereldraad van Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft, intussen mede. gedeeld dat deze vorm van lidmaatschap nog onbekend was in de Wereldraad. Deze brief liet kennelijk de uitslag door slaan in de richting van een volledig uittreden. Amendement Er kwamen amendementen van ge meenten die voorstelden om het lid maatschap om te zetten In een waar nemerschap. Nadat door dc verg2«lering was uitgesproken, dat men, hoe de be slissing over deze voorstellen ook zou uitvallen, dc broederlijke eenheid in leder geval zou bewaren, en het voor stel van de Uniecommissie op grond van de brief van dr. Visser 't Hooft was Ingetrokken, werden de voorstellen van Leiden en Hoogezand met een kleine meerderheid aangenomen. Met grote meerderheid werd vervolgens het be sluit genomen om waarnemers te zen den naar de vergaderingen. Tot nieuw lid van de Uniecommissie werd gekozen ds. F. E. Huizinga van Hengelo Ov., in de Uniezendingscommis- sie ds. G. van 'tWout van Muntendam, die als zendeling werkzaam geweest is in de Kongo, in de evangelisatiecom missie, ds. W. Veenstra te Musselkanaal in de commissie voor de opleiding wer den gekozen ds. H. Th. Plevier uit Nieu- we-Pekela en de heer E. Schalkwijk uit Zutphen. (Van een onzer medewerkers) Op haar laatste zittingsdag hield de lutherse synode zich bezig met de fi nanciën. De pensioenen van emeriti en predikantsweduwen worden met ingang van 1 januari 1963 verhoogd. De basis van de betaling der pensioenen wordt verlegd naar het omslagstelsel; polis sen zullen niet meer worden afgesloten. Er wordt gepleit voor het geven van studieverlof aan de predikanten. De verkiezing van synodeleden zal anders geregeld worden. Trad tot nu toe ieder jaar één vierde der synodeleden af, in de toekomst zal eenmaal in de vier jaar een geheel nieuwe synode gekozen wor den. De leeftijdsgrens voor de verkies baarheid als synodelid wordt op 70 jaar gesteld. *4ste UNIECOLLECTE, JA ARC O LLC TE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL LIJST 25 Transport lijst 24 1962 413.993,34, Leek 416, Onstwedde II 293,-, Thesinge 193.-. Uit huizen 414,-, Rljperkerk 441,-. Schettens 190,46, Surhulzum 181,25, Coevorden 1.146.55, Gassel- tcr-NiJveen 289,75, Nieuweroord II 330.50, Nleuweroord (Nieuw-Ballnge) 168.60, Rulner- wold 203,50, Enter >1.282.50, Ommerkanaal 106,- Zegvald 21031, Zeist .1.950.57. Vijfhuizen 312.55 Heerjansdam 809,—, Hendrik Ido Ambacht I 805,95, Moordrecht 723.08, Rotterdam VII J76.80. Valkenburg 292.50, Sluiskil 179,50, hessen 886.—, Sprang (Waalwijk) 53,47. To taal van 625 lokale comlté's 425.749.18 378.372.14, vorig jaar). Advertentie MOEDERDAG - 12 MEI Zeg het 7 7 met bloemen Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Leerbroek: J. C. Terlouw, te Lage Vuursche. GEREF. KERKEN Beroepen te Haulerwijk: C. A. Ver hoog, te Winsum (Fr.); te Diemen ta.t. vac. Chr. W. J. Teeuwen). Beroepbaarstclling: W. E. Hoekstra, Schouwweg 101, Wassenaar; G. J. Ter- laak, Badhuisstraat 128, Schevenlngen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Amersfoort (2e beroep, 3e pred.pl.): J. Kok, te Enschede-Z. Beroepbaars tellingD. J. van Stelten, Apeldoornsestraat 77 I, Kampen. CRHIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht: M. Vlietstra, te IJmuiden; te Arnhem: J. Keuning, te Veenendaal. Feestelijke Theol.-Hogeschool-dag in Kampen (Van onze kerkredactie) Vol was de Burgwalkerk te Kampen gisteren. En toch. on danks het eeuwfeest van het Kam per studentencorps, iets minder vol dan we gewend zijn. Ondanks de feestelijke bijeenkomsten van deze Theologische Hogeschool dag lag er toch een vleugje van bezorgdheid over het samenzijn. In de eerste plaats wel door de (Advertentie) Een ven de meest verkochte chocoladerepen ter wereld De nieuwe.romige, Engelse choco ladereep met vers-knisperende wafelvulling, mmm... wat V^l;/ een heerlijke combinatiel x Neem een Kitkatl twee-staaf reep C A ROWNTREE PRODUCT Discussie over geneesmiddelen: Het „softenon-drama" hoewel niet met name genoemd stond mede op de achtergrond van de inleidingen, gistermiddag gehou den op de „Nepropharm-voorlich tingsbij eenkomst" die gewijd was aan de veiligheid van nieuwe ge neesmiddelen. In deze bijeenkomst werd o.m. gepleit voor meer sa menwerking tussen de medici en de geneesmiddelenindustrie. „Re cente dramatische gebeurtenissen bewijzen de noodzaak van een in nige samenwerking, overleg en uitwisseling van ervaring en on- derzoekmethodieken", aldus werd opgemerkt. Het gemeenschappelijk de hand aan de ploeg slaan werd de plicht genoemd van een ieder, die zich ern stig met het welzijn van de mens en primair van de zieke mens bezig houdt en daarin een levensopgave ziet. De heer J. W. Noorduyn, vice-voorzit- ter van de „Nepropharm" (de Neder landse vereniging van fabrikanten van Rharmaceutische producten) sprak de oop uit, dat „de hand, die de indus trie uitsteekt, zal worden gegrepen door hen, wier levensopgave het welzijn van de zieke mens is". Prof. dr. S. E. de Jong (Leiden), die sprak over de mogelijkheden en be grenzingen van het farmacologisch on derzoek, achtte het „Softenon-drama" een karakteristiek voorbeeld van een diep teleurstellende ervaring uit de dische praktijk, die de vinger legde op een schadekans waaraan tevoren niet was gedacht. „De mogelijkheid, dat een medicament, indien toegediend in een vroege periode van de zwanger schap, rampzalige invloeden kan heb ben op de ontwikkeling van de vrucht, is begrijpelijkerwijze a priori niet on der het oog gezien", zo stelde hij. De hoogleraar meende, dat na de gebeur tenissen, die zich in dit opzicht met het slaapmiddel hebben afgespeeld, dit ver zuim zodanig in het tegendeel dreigt om te slaan, dat z.i. van een over schatting kan worden gesproken. „De houding die de industrie thans terecht inneemt is deze, dat het uitsluiten van dergelijke kwade kansen voor elk in de toekomst op de markt te brengen medi cament dure plicht is." Prof. De Jongh, die o.m. had gezegd, dat de eis tot het aantonen van abso lute onschadelijkheid niet kan worden gesteld, noemde het voorbarig uit de grote stroom van nieuwe, bijzonder machtige farmaca af te leiden dat men bij het invoeren van een nieuw genees middel lichtvaardiger te werk gaat dan voorheen. „Eerder het tegendeel is waar." (Advertentie) Profiteer van de tijdelijke, extra voordelige aanbieding: 3 dubbeltabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1,- 2 dubbeltabletten Knorr kippenbouillon voor slechts 75ct Krachtige Knorr bouillon als smaakver- fijner van Uw soepen, Uw groente- en vleesgerechten, Uw sausen. Ontdek zélf hoe lekker! Ook als drlnkbouillon smaakt t heerlijk. TZhcVi IWiMGflkM bouillon is kracht bouillon ernstige ziekte van de voorzitter van het curatorium, ds. P. D. Kuiper van Sassenheim maar ook om het veel te lage aantal ze ven nieuwe studenten. Juist daarom zei de rector, prof. dr. J. T. Bakker waarschuwend: „Het is niet nodig om bijvoorbeeld naar Oost- Duitsland te gaan of naar een andere faculteit om te zwaaien om met de mens in aanraking te komen Kerk, student en hogeschool zijn elkaar deze dienst schuldig." Hij bedoelde dat het juist in de theologie moet gaan om de ontmoeting met de mens. Met grote nadruk stelde hij dan ook dat de theologie contact moet hebben met de werkelijkheid. Zij moet een antwoord geven op de vragen, die aan de orde zijn. Met Karl Barth zei hij dat deze theologie open vensters moet hebben naar het haar omgevende le ven van kerk en wereld, maar ook een bovenlicht dat open is naar de hemel, naar het Woord van God Prof. Zuidema Was prof. dr. S. U. Zuidema woens dagmiddag de hoofdreferent van de Bond van Gereformeerde Mannenver- enlgingen, gisteren was hU de referent van de ochtendbijeenkomst van deze Theologische Hogeschool-dag. HU had als onderwerp gekozen „Maar de tekst blUft staan." Deze titel Is een variant op de bekende uitspraak van Luther: Ze zullen het Woord laten staan. Sprak Luther over het geheel van de openbaring, het werd al spoedig dui delijk dat Zuidema met „tekst" de „teksten" van de bijbel bedoelde. In een toespraak waarin zijn thema veelvul dig werd herhaald gaf hij als zijn me ning te kennen dat de tekst het begin is en dat bij dit begin het beginsel hoort dat God bij die tekst staat Daarin ligt het gezag van de Schrift, die in zichzelf duidelijk is. want „het Woord is een licht op mijn pad, zegt de bijbel, en daar behoeft geen licht meer bij, aldus prof. Zuidema. In die Schrift gaat God ons iets zeggen, wat we anders niet geweten zouden hebben en daarom vraagt de Schrift om ge loofsgehoorzaamheid. Die tekst, waar God bij staat, is een uitdaging aan ons, die zegt: Nou u! In zijn uitvoerig betoog gaf prof. Zui dema te kennen, dat noch de nood en de moeite van dit leven, noch onze on gehoorzaamheid noch onze exegese en studie de tekst mogen of kunnen aan tasten. De tekst roept wel om uitleg, maar niet omdat de tekst onduidelijk is, die uitleg en exegese moeten aantonen hoe duidelijk de tekst tot ons spreekt. Daarom mogen wij de tekst niet naar onze hand zetten, maar moeten we onze hand naar de tekst zetten. Gloriekroon In de middagbijeenkomst sprak nog ds. H. Torenbeek van Den Ham over „Waar gloriekronen breken. Hij liet zien dat de dominee en zelfs al de kan didaat mannen van gewicht zijn en het licht van de kerkelijke belangstelling op hen valt. Maar die gloriekroon begmt al spoedig stoffig te worden Het gevaar is groot bovendien dat de dominee zich meer "he,er," „dienaar" gaat voelen. Juist dat laatste moet hij echter zijn. Door het zondige en betrekkelijke te gaan zien van eigen werk kan men leren dat dit soort glo riekroon wel blinken kan, maar niet van zuiver goud is. Dan kan men de weg vinden om dienaar te worden. Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Nieuwe toekomst voor Mindszenty? De Hongaarse kardinaal Minds- kardinaal Koenlg van Wenen.aan Minds zenty is indertijd gemakkelijker de Amerikaanse legatie in Boedapest binnengekomen, dan hij er nu uit komt. Maar zijn vrienden en het Vaticaan geven het niet op. Op nieuw worden diplomatieke pogin gen ondernomen om hem uit Hon garije weg te krijgen. Een verte genwoordiger van het Vaticaan, Agostino Casaroli vertrok enige dagen geleden met een geheime zending naar Hongarije. Inmiddels is algemeen bekend geworden dat hij bezig is contact op te nemen met de communistische regering, om Mindszenty vrij te krijgen. Het eerste doel van Casaroli schijnt te zijn om een garantie van de Hon gaarse regering te verkrijgen tot vrije uitoefening van de rooms-katholieke godsdienst. Dit is de enige voorwaarde waaraan kardinaal Mindszenty zijn per soonlijk lot ondergeschikt wil maken. Twee punten, die bij de besprekingen vooral op de voorgrond treden zijn een ongeschonden benoemingsrecht van het Vaticaan ten aanzien van bisschoppen en van de bisschoppen ten aanzien van de lagere geestelijkheid, alsmede niet- inmenging van de staat in kerkelijke zaken. Kardinaal Mindszenty schijnt al lerminst tegen een regeling van de ver houding tussen kerk en staat in Honga rije te zijn, doch hij verlangt zekerheid dat de eigen rechten der kerk worden erkend. Vrijheid Casaroli heeft contact opgenomen met zowel kardinaal Mindszenty als dc Hon- gaarse regering. Hij heeft urenlange be sprekingen gevoerd met belde partijen. Casaroli bracht zijn bezoek aan Boeda- j pest toen een week na het bezoek van Prof. dr. J. Ariens Kappers: benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam om on- I derwijs te geven in de neuro-anato- mle. Vac, die respectievelijk zes en tien jaar naar Nejce verbannen waren geweest, weer vrijheid van beweging hadden ver kregen, Later bleek dat ook de hulpbisschop pen van Eger en Kalocsa weer volle vrijheid van beweging ontvingen, nadat zij enkele jaren lang onder huisarrest hadden moeten leven. Het is echter no) niet bekend of zij hun geestelijk werl weer mogen verrichten van de staat. Welingelichte kringen in Wenen nemen aan dat er toch nog geen beslissing op zeer korte termijn is te verwachten. De besprekingen op hoog niveau tussen Boe dapest en het Vaticaan zullen zeker nog enige weken in beslag nemen. (Advertentie) (Ingezonden mededeling) een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten' machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. fa. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG Ds. A. M. van den Berg overleden In de ouderdom van ruim 85 jaar is te Woerden overleden ds. A. M. v. d. Berg, emeritus-predikant van de Gere formeerde Kerken. Ds. Adrianus Martinus van den Berg werd 26 augustus 1877 te Delft geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Delft en studeerde aan de Vrije Uni versiteit theologie om in februari 1905 kandidaat te worden. 22 oktober 1905 werd ds. v. d. Berg bevestigd in zijn eerste gemeente te Moordrecht. In 1910 vertrok ds. v. d. Berg naar Landsmeer om in 1916 te Overdoes intrede te doen. In 1921 kwam hij in Nieuwerkerk a. d. IJssel en 20 september 1925 verbond ds. v. d. Berg zich aan zijn laatste gemeente te Vrees wijk waar hij werkzaam was tot aan zijn emeritaat op 21 oktober 1945. Hij vestigde zich daarop te Woerden waar hij de kerk als hulpprediker heeft ge diend. Ds. v. d. Berg was in zijn eerste ge meente deputaat voor de zending, voor zitter van de Chr. school en bestuurs lid van het Groene Kruis. Ook in zijn andere standplaatsen is hij zendings- deputaat geweest. Gedurende zijn ver blijf in Vreeswijk was ds. v. d. Berg kerkvisitator van de classis Utrecht. In de Goudsche Kerkbode zijn van zijn hand tal van bijdragen verschenen. De begrafenis zal plaats vinden zaterdag 11 mei op de Algemene Begraafplaats te Woerden. Vertrek van ihet sterfhuis n.m. 1.-30 uur. Zendingsf eestdag o te Doorn Op Hemelvaartsdag wordt op de terreinen en in de gebouwen van het conferentiecentrum ,,'t Brandpunt" te Doorn een zendings-feestdag gehouden waaraan zendelingen van onder andere de Africa Inland Mission, de China In land Mission, de Evangelische Unie van Zuid-Amerika, de Dorothea zending uit Zuid-Afrika, de Europese Evangelische Zending, de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht zullen meewerken. Een grote tent voor de samenkomsten, die om 10 uur, 2 uur en 5 uur plaats hebben, wordt vóór deze gelegenhed op geslagen. De gastspreker is ds. A.H. van Gent, evangelist van Radio Luxem burg. Algemeen leider is de heer J. Kits, directeur van 't Brandpunt. Prof. dr. J. Kok: benoemd tot rector magnificus van de Universiteit van Amsterdam voor het studiejaar 1963- 1964. Prof. Kok gaat hiermee zijn vijfde rectoraatsjaar tegemoet. Een ander evangelie is niet hèt Evangelie. In de gemeenten van Galatië waren er mensen, die de christenen in verwarring brachten en het Evangelie van Christus wilden verdraaien. De apostel Paulus waarschuwt zeer ernstig daartegen. In hei lige boosheid bezweert hij de gemeenten: „Ook al zouden wij, of een engel uit de hemel, u een evangelie verkondigenaf wijkend van hetgeen wij u verkondigd hebben, die zij ver vloekt!" Wij zijn tegenwoordig zo vlug geneigd te zeggen (als wij het niet met elkaar eens zijn of eronder uit willen komen, omdat het Evangelie ons niet in het gevlij komt), dat het een kivestie van interpretatie is en dat er ook nog zoiets bestaat als christelijke vrijheid in dit opzicht. Nu kan men met inter preteren inderdaad een heel eind komen en er is vaak zelfs weinig fantasie voor nodig om naar zichzelf toe te interpre teren. Maar dan moeten wij wél bedenken, dat de grens naar de verdraaiing, waarover Paulus het heeft, vlug is overschre den. Heeft elke ketter niet zijn letter? Het Evangelie van Christus, zoals Paulus dat verkondigde en zoals dat de eeuwen door werd en wordt gepredikt, is in wezen een eenvoudige, maar ook gevaarlijke zaak. Eenvoudig, omdat het de mens oproept afstand te doen van zichzelf en zich met zijn gehele bestaan over te geven aan Christus. Gevaarlijk, omdat de mens zichzelf voorgoed de pas afsnijdt, als hij het verwerpt of pro beert het pasklaar te maken voor eigen opvattingen en manier van leven. (Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras Ter gelegenheid van eeuivfeest In het forum «wamen enkele saillante punten uit de referaten aan de orde. Dr. Esser wees op het merkwaardige dat we de trekken van het menszijn juist leren kennen uit de pathologische overdrijving van ü,et i.ormale. Dr. Kwant ging uitvoerig in op de vertiouding theo- logie-filosofie, hij sprak liever van de verhouding christen-filosoof. Als christen-filosoof \varen bepaalde conclusies voor hem persé afgesloten. Bv. de ontkenning /an God door Sartre en Karl Marx. Dr. Kuitert gaf als zijn mening te kennen dat de theologie al tijd even sterk betrokken is op de ver kondiging. Prof. Ridderbos zat met het probleem hoe je vanuit de filosofische mensleer moet spreken over het begin van de ge schiedenis. Hij zat met de moeilijkheid wat je aanmoet met b.v. de zondeval. De verschillende forumleden gaven ook nog hun visie op de stelling van dr. Esser dat de mens meer is dan de mens-in-relatie. Hij wees op de strijd om zelfstandigheid in de puberteit. De prae- ses van de lustrumcommissie, de heer P. C. Moleveld sloot na het forum het congres. (Van een onzer medewerkers) Bij een lustrum hoort een con gres, en zeker bij een studenten lustrum, dat heeft althans ook de honderdjarige Fides Quaerit In- tellectum, het corps van Kamper theologische studenten, gedacht. Wie echter zou verwachten dat het zou gaan over geest en ziel, kwam bedrogen uit. Het thema was juist de beleving van de lichamelijkheid. Het corps had verschillende studenten van de Vrije Universiteit en van enkele rooms-katholieke seminaries uit genodigd. Het onderwerp werd door dr. H. P. Esser belicht vanuit de psychologie, door prof. dr. R. C. Kwant vanuit de filo sofie en door dr. H. M. Kuitert vanuit de theologie. Het congres werd besloten met een forum onder leiding van prof. dr. J. T. Bakker. Dr. Esser poneerde de stelling dat de gezonde mens zijn lichaam niet beleeft. De beleving van het lichaam komt pas in het centrum als er sprake is van een stoornis en als de mens in bepaal de leeftijdsfasen verkeert, nl. de puber teit en de middelbare leeftijd. Op grond van de belevingen in deze leeftijdsfasen stelde dr. Esser dat er sprake is van een empirisch dualisme, d.w.z. dat de mens positie kan kiezen tegenover zijn lichaam. Onderscheid Dr. Kwant vroeg zich af hoe de mens er toch toe komt om in zijn bestaan onderscheid te maken tussen lichaam en ziel. Hij vond de aanzet hiertoe in de ervaring dat er verschillende lagen zijn in de beleving van de werkelijk heid. Hij stelde dat in onze tijd twijfel bestaat aan de juistheid van de schei ding tussen lichaam en ziel en gaf daar drie redenen voor op. a. De herontdekking van het mysterie in de materie. b: De ontdekking dat de vitale krach- ten aan de materie gebonden zijn. i c: De overeenkomst tussen de ver- t schillende soorten organismen. Dr. Kuitert wees op het opvallende in het Oude Testament dat de gehele mens daar aangeduid wordt door een t -- - typerend deel of een orgaan, bijv. stof, materie, en vjees en ziel. Hij concludeerde dat voor de bijbelschrijvers de mens altijd de Bestrijding van het communisme uit- concreet-functionerende mens is. en f,1"?*™1 °P economisch gebied in een dat deze concreet-functionerende mensi^.00^ 0T de hoogste levensstandaard, zijn geheim niet in zichzelf heeft. De onderscheiding van lichaam en ziel lo- caliseert het geheim van de méns juist in hem zelf. Radio-Vaticaan heeft deze week een waarschuwing doen horen tegen het communisme, dat „als dogma onecht, en ln zijn praktische toepassing anti- menselijk Is". Radio-Vaticaan verklaarde: „Het is nodig te zeggen, te herhalen en de men sen ervan te overtuigen, dat het com munisme niet is wat het de mensen wil doen geloven: de paladijn van de onder drukten, de ridder van de onafhanke lijkheid van volkeren, de verdediger van de vrede. Het is nodig te zeggen, te herhalen en de mensen ervan te over tuigen, dat de communistische ideologie in haar beginselen absurd is, als dogma onecht, anti-menselijk in haar toe passing". Bovenal is het communisme «en ideo- gie en niet louter een economische aan gelegenheid, een levensopvatting en niet een „maecenas van hogere lonen", aldus radio-Vaticaan. „Het is een religie, wel- Advertentie) betekent de verspreiding, in elk geval indirect, van de gedachte aan deugde lijkheid van zijn materialistische con ceptie omtrent de mens en zijn be stemming. Het laten afhangen van de uitslag van de strijd tegen het communisme van eenvoudige concurrentie op het gebied van produktie en distributie van mate riële goederen leidt tot de twijfelachtige opvatting, dat de bezieling van de ideo logieën uitsluitend kan worden afgeme ten naar de hoeveelheid aardse goederen die zij in omloop kunnen brengen al dus radio-Vaticaan. Op zaterdag 15 en zondag 16 juni zal op Woudschoten de jaarlijkse landelijke conferentie van „Kerk en Vrede" ge houden worden. De bijeenkomst staat onder leiding van de voorzitter van Kerk en Vrede prof. dr. J. de Graaf. Het thema zal zijn: Op weg naar de vrede. Hoe komen we verder? De inleidingen van mr. A. H. Hee- ring en W. A. de Pree handelen over: De dynamiek van weerbare geweld loosheid. Nadere bijzonderheden zijn te ver krijgen bij het algemeen-secretariaat Oud-Ehrenstein 18, te Amsterdam. Vraag: Ons hondje is wel eens on zindelijk binnenshuis. Op vloerbedek king worden de daardoor veroorzaak te vlekken geel en op cocosmatten blijven ze lang nat. Ik heb daartegen al verschillende middelen geprobeerd. Wat is het beste middel? Antwoord: Dergelijke vlekken kunt u verwijderen met citroensap. Dit sap moet u op de vlek druppelen, laten in trekken en nabehandelen met schoon water of zo nodig met sop van een synthetisch wasmiddel. Eerst moet u op een onopvallend plekje proberen of de kleur er wel tegen kan. Vraag: In mijn bezit is een oude ko peren munt, iets groter dan de tegen woordige cent. Het opschrift is „India Bata 1808". Kan u ook zeggen wat voor munt dit is. Antwoord: Dit is een munt van „Bataafsch Indië", zoals men het la tere Nederlands-Indië noemde ten tij de van de Bataafse republiek. Raad van lezer: Onlangs las ik in uw rubriek over wagenziekte. Een pro baat middel is wat klein gesneden zu re augurkjes mee te nemen en dan nu en dan eens een stukje in te nemen. We hebben er veel baat bij gehad met een persoon, die steeds last van de ziekte had, maar nu in het geheel niet meer nu zij van dit middel ge bruik maakt. Vraag: Hoe zijn instellingen als het Rode en Groene Kruis ontstaan, en welke diploma's zijn er en welke kruisjes? Antwoord: Men moet onderscheiden tussen het Rode Kruis en de verschil lende kruisverenigingen. Het interna tionale Rode Kruis, waarbij het Ne- derlandsche Roodc Kruis is aangeslo ten. is opgericht op aansporing van Henri Dunant die zag hoe na de slag bij Solferino tienduizenden gewonden onverzorgd bleven liggen. Op 26 okto ber 1863 riep de Zwitserse regering een internationale conferentie bijeen en op 22 augustus 1864 werd het Land- Rode-Kruisverdrag gesloten. Het Rode Kruis is een internationaal erkende in stelling en het teken van het Rode Kruis moet internationaal geëerbiedigd worden. Behalve voor de gewonden in oorlogen, verricht het Rode Kruis een veelzijdig internationaal werk o.a. voor krijgsgevangenen en bij natuurrampen, enz. Het Nederlandsche Roode Kruis is opgericht bij koninklijk besluit van 19 juli 1867 staatsblad 210. De kruisverenigingen zijn instellin gen voor gezondheidszorg. In 1875 volgde op de wet op de besmettelijke ziekten de oprichting door de inspec teur van de volksgezondheid in Noord holland van het Witte kruis, in 1900 >n Zuid-Holland die van het Groene Kruis, welk voorbeeld binnen 10 jaar in alle andere provincies gevolgd werd. Het overkoepelend orgaan werd in 1911 de Algemeene Nederlandsche Vereeniging het Groene Kruis. Hierbij zijn 1.3 miljoen gezinnen aangesloten. Er zijn bijna 1600 wijkverpleegsters in dienst. Cursusopleidingen worden ge geven in Utrecht, Groningen, Deven ter en Rotterdam. In 1925 volgt de oprichting van de rooms katholieke Nationale federatie „Het Wit-Gele Kruis" met ongeveer 700.000 leden en 1200 wijkverpleegsters. In 1938 werd besloten tot bundeling van alle protestants-christelijke ver enigingen voor wijkverpleging, welke tot toen toe door de diaconessenhuizen werd verzorgd. De bond nam in 1948 het teken van het Oranje-Groene Kruis. Aangesloten zijn 300.000 leden. Samen bestrijken deze drie organisaties onge veer 10 miljoen mensen. Hiernaast bestaan nog eigen specia le verenigingen, zoals het Oranjekvuis van de Koninklijke Nationale Bond voor het Reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken (niet de bekende E.H.B.O.) en verder het Ivoren Kruis voor mond- en tandhygiëne. helmhouding Is verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar ln verband staan, moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Wanneer u in verpleging wilt gaan, dient u eerst het diploma verpleegster te halen (3 jaar). Een verdere uitbrei ding is kraamverpleegster (1 jaar). U ontvangt dan een ooievaar op de ver- pleegsterspeld, wijkverpleging, kinder verpleging en als zwaarste opleiding zwarte kruis, waarmee u verpleegster in inrichtingen voor geestezieken kan worden. Vraag: Waar is het secretariaat ge vestigd van de Vereniging ..Philadel phia", ik meen een christelijke ver eniging voor ouders van onvolwaardi ge kinderen? Antwoord: Het kantoor van de pro testants christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijkend kind ..Philadelphia" is Sarphatikade 17. Amsterdam, tel. 34123. Driemaal in het jaar wordt een contactblad uitge geven,

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2