jPSP én CPN zitten vaaki in dezelfde hoek SKODA'63 m DE BLAUWE TREIN N.C.V.B. telt 93.000 leden j Zelfs „De Bilt heeft het wel eens mis Portretten van lijsttrekkers (VII) POSITIE KLEDING J. HAASNOOT Tweeslachtig HAASNOOT's KLEDING I Directeur vertrouwt Koningin toe: NTS negeert corrida in Tilburg C.P.N. Ontslag Spaanse mijnwerkers was geheel terecht Tarieven van huisartsen Vrijspraak in eerste zaak Fagelstraat Krans gestolen j (Mschake! over op Gulfpride Hilversums jongetje i in beerput gevonden j F rankrijk-Nederland l&tfilCC/' Filmreportage uit Bali R.T.N. krijgt geen zendtijd van de VARA NIEUWE LEIDSE COURANT 13 VRIJDAG 10 In onze speciale Baby afd. brengen wij U GROTE SORTERING WANDELWAGENS COMMODES LEDIKANTJES BOXEN KINDERSTOELEN WIEGEN ook REISWIEGEN enz. enz. Voor as. Moederdag ontvangen wU enorme voorraden Dusters, Nylon nacht goed enz. enz. van „Hollandia". In truitjes, vesten, japonnen, blouses en rokken, alles ruim gesorteerd. Door onze enorme inkopen, alles rechtstreeks van de beste fabrieken (geen tussen- handel) garanderen wij u de laagste prijs. Loop daarom vooral eerst even aan bij BABYGOEDEREN. U kunt bij ons rustig en apart uw baby- en linnenuitzet kopen. TN de Tweede Kamer was de tweemansfractie van de Pacifistisch Socialistische Partij tot dusver de kleinste van de drie kleine fracties. Het ziet er evenwel naar uit, dat ze op 15 mei de staatkun dig-gereformeerden en de communisten achter zich zal laten. De PSP rekent zelf op vijf zetels in de nieuwe Kamer en gezien de uitslag van de staten- en radenverkiezingen van vorig jaar kon ze daarin weieens gelijk krijgen. Deze snelgroeiende partij trekt een zeer gemêleerd kiezersgezelschap aan. Daar zijn in de eerste plaats de idea listische P.S.P.-ers, de principiële pa cifisten die tegelijk radicale socialisten zijn. Zij vinden de P. v. d. A. te „rechts" en zouden zich goed thuis hebben gevoeld in de oude S.DA.P. (die de langste tijd van haar bestaan ook pacifistisch, althans antimilitaris tisch is geweest). Zij hebben de P.S.P. opgericht en het pacifisme gekoppeld aan een links socialisme, omdat naar hun mening een duurzame vrede niet tot stand kan komen als niet tevens de oorzaken van de oorlog (economi sche en sociale tegenstellingen) wor den weggenomen. Eén van hun uit gangspunten is, dat de grond en de productiemiddelen aan de gemeen schap behoren. Deze idealisten vormen maar een betrekkelijk kleine groep. De P.SP. dankt haar groei vooral aan de grote masa kiezers, die alleen uit angst voor een kernoorlog P.S.P. stemmen en die de zeer linkse P.S.P.-eisen voor maatschappijhervorming op de koop toe nemen.Verder zijn er nog de oud-communisten, die zich aan de H. J. LANKHORST P.v.d.A. te rechts greep van Moskou hebben ontwor steld, maar voor wie de overgang naar de P. v. d. A. nog te groot bleek. En tenslotte schijnt de P.SP. een deel van die „zwevende kiezers" aan te trekken die in het stemhokje uiting plegen te geven aan hun gevoelens van onlust. Zij voelen zich in feite pacifist noch socialist, maar zijn ge woon boos op de maatschappij en op de politiek en daarom stemmen ze graag op een rebellerende minder heid. TYE P.S.P. wil de ontwapening van Nederland als begin van algehele eenzijdige ontwapening van het Wes ten. Haar aanvallen op de nationale defensie en de NAVO drijven haar meermalen in één hoek met de com munisten. Dat gebeurt dan vaak on gewild, want in theorie distantieert de P.S.P. als democratische partij zich van het ondemocratische totali taire communisme, dat zijn kracht in wapengeweld zoekt. Dat neemt niet weg, dat de P.S.P. in de praktijk een bedenkelijk twee-slachtige houding aanneemt. Ze attaqueert het Westen, maar spaart het Oosten. Ze protes teerde tegen het Amerikaanse optre den tegenover Cuba, maar niet tegen de Russische rakettenleveranties aan Fidel Castro. Ze protesteerde even min tegen de Chinese agressie tegen India. Deze tweeslachtigheid heeft ook 't optreden gekenmerkt van de pacifis- tisch-socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, de heer H. J. Lank horst, die nu als P.S.P.-lijstaanvoer- der fungeert. Hij heeft het niet ge makkelijk "in de Kamer: zijn rede voeringen over de defensie en de buitenlandse politiek lokken altijd juist vanwege het heimelijke geflirt met allesbehalve pacifistische mach ten aan gene zijde van het IJzeren Gordijn scherpe reacties uit. De heer Lankhorst geen briljant, wel een goed spreker heeft echter een grote bedrevenheid in het opvangen van interrupties en helaas ook in het ontwijken van essentiële vragen ont wikkeld. Bij alle voorkomende gele genheden spuit hij zijn pacifisme en zijn linkse opvattingen, maar doet dat meer defensief dan offensief, want in het parlementaire leven van elke dag maakt hij bepaald niet de indruk een fanatiek idealist te zijn. De Kamer heeft hem integendeel leren kennen als een bedaard en ijverig volksver tegenwoordiger, die met vele anders denkenden goede persoonlijke contac ten onderhoudt. De heer Lankhorst is 49 jaar. Vóór de oorlog was hij actief in de jeugd beweging. Van het Nederlands Chris telijk Jongeren Gilde (een zeer pro gressieve christelijke jongerenorgani satie) was hij voorzitter. Zijn naoor- OP DE SLUISWEG TELEF. 2541 en A DM. DE RUYTERLAAN TELEF. 3616. j En op de Voorstraat: J ENORME VOORRADEN IN J HERENCOSTUUMS JONGENS TWEN COSTUUMS SPORTCOLBERTS en i PANTALONS REGENJASSEN ENZ. ENZ. OVERHEMDEN, zoals de bekende 1 merken „KENMORE" EL MIOR Een mooie collectie weekenders i enz. enz. P. DE GROOT ....schildknaap Bakker logse functies: van 1945 tot opheffing secretaris Chr. Democratische Unie, sinds 1946 hoofdbestuurslid van „Kerk en Vrede", medeoprichter (en tot '59 secretaris) P.S.P., van 1958 tot 1962 lid Provinciale Staten van Noordholland, sinds '59 Kamerlid. De heer Lankhorst is lid van de assuran tiefirma Recourt en Lankhorst. Hij is lid van de Nederlands Hervormde Kerk. Na hem op de P.S.P.-lijst ko men de heren mr. H. G. Slotemaker De Bruine (zoon van de voormalige c.h. minister van O. K. en W.), P. K. Burggraaf (voorzitter P.S.P.), A. J. Bruggeman en drs. H. Bovenkerk. Het is echt de moeite waard eerst even onze sortering te bezien. 2 VOORSTRAAT 45 naast het postkantoor. Katwijk aan Zee. Telefoon 4417 De Nederlandse Televisie Stichting /"ANDANKS zijn zwakke gezondheid is Paul (Saul) De Groot opnieuw lijstaanvoerder van de Communisti sche Paftij Nederland. Deze 63-jarige exdiamantbewerker (van Belgische en joodse afkomst) is sedert 1930 se cretaris van de C.P.N. en sinds 1945 Kamerlid. In de Kamer ziet men hem vrijwel nooit, maar des te actiever is hij in zijn partij, waar hij de onbeperk te alleenheerschappij uitoefent. Hij heeft democratisch Nederland zeer aan zich verplicht door een krachtige per soonlijke bijdrage te leveren tot de ge stadige achteruitgang van het commu nisme in ons land. De persoonszuiverin gen die de C.P.N. in de loop der jaren heeft ondergaan, kunnen alle op zijn rekening worden geéchreven. Enkele jaren geleden zette hij prominente communistenleiders als Wagenaar en Gortzak („Brug"-groep) buiten de partij. De Groot laat in de Kamer de vuile was opknappen door z(jn schild knaap Marcus Bakker, de intelligent 39-jarige hoofdredacteur van de Waarheid. In weerwil van ztfn extre mistische opvattingen luistert de Ka mer graag naar de heer Bakker, om dat hü vaak scherpzinnig, geestig en gevat is en over het algemeen wat menselijker aandoet dan zijn Stalinis tische meester. Minister De Pous: De begin april door de Staatsmijnen tegen een aantal stakende Spaanse mijn werkers genomen maatregel, bestaande in ontslag wegens dringende reden bö werkweigering zonder redelijke grond, is naar de mening van de minister van eco nomische zaken, drs. J. W. de Pous, en van de ministers van binnenlandse zaken en van justitie geheel overeenkomstig het in Nederland geldende arbeidsrecht. Er is volgens de ministers geen reden om aan te nemen, dat deze maatregel de arbeidsrust bij de mijnen zal verstoren en derhalve schadelijk zal zijn voor de kolenproduktie. Minister De Pous ziet daarom geen aanleiding van de hoofd directie van de Staatsmijnen een herroe ping van haar besluit te verlangen of haar enige andere aanwijzing te geven. Dit wordt gezegd in het antwoord, dat 'minister De Pous mede namens de minis ters Toxopeus en Beerman, heeft gegeven op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Bakker (C.P.N De heer Bak- onmiddellijk tegenover de betrokken mijnwerkers een reeks politiemaatregelen werd getroffen en of de regering niet van mening is, dat deze maatregelen praktisch neerkomen op een stakings verbod voor buitenlandse arbeiders. De tarieven der huisartsen voor parti culiere patiënten zullen per 1 juli een gulden per visite duurder worden, nadat dit op 7 juni door de huisartsen op hun ledenvergadering in Utrecht officieel zo zal worden beslist. De plaatselijke orga nen hebben dit advies van de landelijke huisartsenvereniging reeds ontvangen. Volgens de vereniging is deze regeling beter aangepast aan de huidige ontwik keling van lonen en prijzen. De patiënten in de laagste inkomens klassen (van f8.000 opgetrokken tot f8650) moeten nu per visite vijf gulden gaan betalen, en voor een visite aan huis vijf of zes gulden. Voor de patiënten in de tweede klasse (opgetrokken tot f 13.000) worden de tarieven zes of zeven en zeven of acht gulden, terwijl de der de klasse-patiënten (tot f20 000) zeven of acht en acht of negen gulden moeten gaan betalen. De hoogste klasse, vanaf 20.000 per jaar) gaat bij een bezoek aan de huisarts acht of negen gulden en bij een visite thuis tien gulden betalen, ter wijl de tarieven voor narcose en assisij tentie vijf gulden hoger worden, name lijk 30 gulden. Verloskundige hulp zal in plaats van 100 gulden dan 125 gulden gaan kosten. In het gebouw Tivoli te Utrecht waren gisteren het hoofdbestuur met de afgevaardigden van 729 afdelingen van de Ned- Christen-vrouwenbond bijeen. De presidente, mevrouw S. H. En- gelkes-Wijngaarden, constateerde, dat de bond een belangrijke plaats in neemt in het leven van de ruim 93.000 leden. In Nederland heeft zij een ver antwoordelijke functie, niet in de laatste plaats als grootste vrouwen organisatie. De verslagen over 1962, eerder gepu bliceerd in het eigen orgaan „De Chris tenvrouw" werden aangenomen, even als de voorstellen inzake financiën en de proefnemingen met het houden van regionale bondsdagen. Goedgekeurd werden eveneens de ver slagen van de beide fondsen voor onder linge hulpverlening, het „Magdalena- fonds" en het „dr. Albronda van der Nagelfonds". In de middagvergadering heeft de voorzitter van het Nederlands Bijbel Genootschap, ds. J. H. Sillevis Smit. esproken en belangrijke mededelingen edaan over dit genootschap dat bin nenkort het 150-jarig jubileum zal vie- :en. Afscheid werd genomen van de aftre dende hoofdbestuursleden mevrouw J P. Engel-Meyer, mevrouw N. Homburg* Hoekveld. Bovendien heeft, na jaren lange arbeid in de bond mevrouw J. Buesink-Oskam, deze werkzaamheden beëindigd. Als hoofdbestuursleden werden geïn stalleerd mevrouw A. M. G. Batelaan- v. d. Berg, mevrouw J. H. de Jonge-De Jonge^ mevrouw M. Klijn-Vogelesang. mevrouw C. M. de Meijer-Pronk en mevrouw C. M. Tonkens-Kaajan. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren de 23-jarige kelner Freek H. conform de uitspraak van de rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aar, bewijs. De procureur-generaal bij het gerechts, hof had een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek geëist wegens aanran ding van een 32-jarige vrouw in een huis in de Fagelstraat te Amsterdam. Deze zg. eerste zaak Fagelstraat kwam aan het licht nadat in datzelfde huis een 17- jarig meisje uit Hilversum ernstig was mishandeld. Uit het onderzoek in deze zaak kwam toen vast te staan, dat reeds eerder iets dergelijks in het bewuste huis zou zijn gebeurd. Het gerechtshof achtte dit echter niet bewezen. De vierjarige Evert Bakker uit Ter- neuzen is gisteren door een auto over reden, toen hij plotseling de weg over stak. Het kind was op slag dood. Op de Bosscheweg in Tilburg is gis teren de 33-jarige vertegenwoordiger L. J. H. Peters uit Venlo bij het over steken van de weg door een personen auto gegrepen en enkele uren later overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. De Koningin heeft gisteren kun- nen vernemen dat ook De Bilt wel J eens faalt. Tot deze ontboezeming kwam de hoofddirecteur ir. C. J. Warners, van het Koninklijk Neder- lands Meteorologisch Instituut tij- J dens de rondgang die koningin Ju- liana daar gisteren maakte. De Ko- ningin bezocht ook nog de N.V a Grontmij. Zij liet zich uitvoerig voorlichten over de wijze waarop de meteoro- J logen in De Bilt hun werk doen. Ir. J Warners zei dat het beroep van de meteoroloog een moeilijk beroep is. a Dat ervaart een ieder die wel eens J naar de weersverwachtingen luistert en dan deze verwachting vergelijkt met het weer van de daaropvolgende i dag. Ook de meteoroloog kan nog J niet alles weten. Wat De Bilt doet, is dan ook geen voorspellen maar het publiceren van verwachtingen. De meteorologie, aldus 1 ir. Warners, is een kostelijke en rijke J wetenschap. De meteoroloog heeft de hele wereld nodig om te kunnen wer- J ken. Het mooie is dat hierbij geen sprake a is van politieke demarcatielijnen, een van de schoonste dingen die de mens 2 kan ervaren. In de wereld zijn er zelfs meteorolo- 2 gische stations die af en toe hun deuren sluiten, omdat men er daar wel zeker J van is dat het weertype gelijk blijft gedurende een bepaalde periode. In Ne- derland bijvoorbeeld zou men 'met 30 a procent zekerheid kunnen voorspellen. dat het weer van vandaag gelijk is aan 2 het weer van morgen. Oqi die trefkans i tot tenminste 83 procent op te voeren, J heeft het KNMI miljoenen geïnvesteerd in gebouwen en instrumenten. De ko- ningin toonde veel belangstelling voor het totstandkomen van de weersver wachting. Dat daarvoor veel belangstel ling bestaat blijkt uit de 18 miljoen tele fonische aanvragen die jaarlijks binnen komen op 003. In de wintermaanden van dit jaar was dit aantal reeds negen miljoen. Aan het slot van het bezoek nam de koningin nog een kijkje in -de seismografische afdeling van het insti- g tuut. In De Bilt zelf werd de koningin hartelijk toegejuicht door honderden J schoolkinderen die enthousiast wuif- den met rood-wit-blauwe vlaggetjes. Twee kinderen mochten haar namens i de jeugd bloemen aanbieden. In het dorp Rijsenhout is een bloe- 2 menkrans, die door de bevolking bij het plaatselijke monument, ter nage- J dachtenis van de gevallenen, was ge- legd, gestolen. De gemeentelijke poli- tie in de Haarlemmermeer heeft de dader nog niet kunnen aanhouden. SELECT SINGLE-G De vierjarige Henry Geitenbeek uit Hilversum, die sinds 11 april werd ver- mist, is gevonden in een beerput achter J een pand aan de Oude Pijlsweerstraat I 50 in Utrecht. Hij logeerde aan de En- gelen van Pijlsweerstraat 18 bij familie. 2 Waarschijnlijk heeft het jongetje het deksel van de beerput gelicht, is voor- J over in de put gevallen en daarbij ge- stikt. Aan misdrijf wordt niet gedacht. gedacht. commemaar Programma ener „De Kersentuin90-jarige Wilma De békende Nederlandse schrijfster Misschien hebben jongeren, die nog Wilma wordt op dinsdag 14 mei 90 jaar niet naar de schouwburg gaan voor Aan de vooravond van haar verjaardag een klassiek stuk, maar wel willen kij- op maandag 13 mei. zendt de N.C.R.V. ken als dat op de beeldbuis komt het om 11.35 uur een programma uit, dat kijken naar ,,De Kersentuin", een' van gewijd is aan het werk van deze Tsjechow's meesterwerken, toch opge- schrijfster met o.m. een door haar per- geven. Het was inderdaad in het begin soonlijk uitgesproken boodschap. moeilijk, de veelheid van vaag aange duide personen te rangschikken. Daar bij had men de gedrukte rolverdeling hard nodig. Toch is het een van de grote verdiensten van de regie, dat al deze trage actie gevangen kon worden in een zo klein cameraveld, terwijl men toch volkomen de indruk kreeg van de enorme ruimte op en om het ten dode opgeschreven landgoed. ,De Kersentuin" vergde een ononder broken aandacht, inaar gaf dan ook een avond van intens televisiegenot. Pathe tisch in de snel met tranen gemengde luchthartigheid, werd ons de geest van de bourgeoisie in het vergane Rusland heeft om principiële redenen geweigerd rondom de eeuwwisseling tot werkelijk- aandacht te besteden aan de Spaanse heid gemaakt. Onnavolgbaar speelde Ida corrida, het stierengevecht, dat zater- Wasserman, die ontegenzeggelijk het dag en zondag in Tilburg wordt ge- gehele stuk droeg, de figuur van de houden in het kader van de lustrum meesteres Ljoebow. Paul Steenbergen viering van het studentencorps St Olaf, overtuigde eens te meer in de rol van zo heeft de lustrumcommissie medege- de op grote roet verarmde broer. Jules deeld Naar bekend is, heeft de Neder- Crouet .speelde met de juiste verve de landse verenigtog ,ot bescherming van In! 'a rü°.r1«aa he' haar misnoegen uitgesproken allen van moorden moe, Mbben. ovcr het houden van J,, stjere„gïvecht. Wij zagen Joris Diels in de uitsteken- Engelse en Duitse televisie en naar de creatie van de landeigenaar-buurman verwacht wordt ook de Vlaamse televisie en voor de camera kwam het fijne spel zullen wel opnamen maken. De corrida van Jan van Ees als de oude lijfeigene nog fraaier uit dan op het toneel. Mis schien detoneerde juist door de indruk van cameraregistratie de dolheid van de gouvernante Charlotte (een overigens goede rol van Georgette Hagedoorneen beetje te veel. Maar over het geheel genomen was dit een van de beste dra- matische toneelprodukten televisieseizoen. Van tevoren had de Vara een zeer geslaagde directe reportage van de-IJ- tunnelwerken in Amsterdam gegeven, met goede voorlichting en belangwek- V 61 kende indrukken van dit reusachtige werk, dat slechts vierentwintig uur per week stil ligt. Arie Kleywegt had twee teleurgestel de Feijenoordspelers in de studio: aan voerder Kerkum en Kreijermaat, vers pan Schiphol naar Bussum gehaald. Zij Verkiezingsprograi beklaagden zich in duidelijke taal over *?,-re?or,age R°nd® va" Nederland 1963 j D 19-35 Jeugd en boeken 19.40 Lichte gram de hardhandigheid van Benfica-spelers 2o.30 Actueel programma voor jongeren en onbegrip van de Franse scheidsrech- van 20 tot 3o 21.00 Jazzmuz 21.20 My fair ter. al erkenden zij ruiterlijk de teel,- nische kwaliteiten van de Portugese gram 22.15 32.25 Boekbespreking club. Door dik en dun houden zij vol, 22 30 Nws 22.40 Fis met boventonen, hoor- do. het tweede doelpunt door honds werd gemaakt: „Ik voelde de hand langs 19.10 Wind in d zeilen: zeemansliederen mijn hoofd gaan", zei aanvoerder en -Yerhalen VPRO: 19.30 uit de kunst, veertiendaags magazine 20.00 Nws 20.03 Fluit, viool en altviool; kiass muz 20.23 Boekbespr 20.40 Fluit, viool en altviool; moderne muz. VARA: 21.00 Tango-rum ba orkest met zangsolisten 21.25 Zonder blinddoek, debat 22.00 Chansons 22 30 Nws. VPRO: 22.40 Straf, discussie. VARA 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.10 Lichte gram 23.55—24.00 Nws. gaat in elk geval door. De stieren zullen donderdag in Tilburg arriveren. In Parijs wordt zaterdag 18 mei de interlandvoetbalwedstrij d Frankrij k- Nederland (zaterdagvoetbal) gespeeld. het K.R.O.-reporter Leo Pagano zal van 17.40-18.00 uur een korte radio-repor tage verzorgen. De gebruikelijke uitzending van het KRO-octet zal hierdoor komen te ver- vanavotitf Kerkum verontwaardigd. Maandagavond (13 mei) komt om 8.20 uur de documentaire filmreportage welke een NTS-ploeg op Bali heeft gemaakt, uitgezonden. Hierin zullen beelden worden getoond van de ge volgen, welke de uitbarsting van de «ngsprogramma. KRO: 20.30 Brandpunt vulkaan Gunune Aeun? heeft Pehnd 20',55 Rens van Dorth komt even lan,?8- vuutaan v*unung-Agung neeit genaa. cabaretprogr 21-23 De Fuik. TV-spcl De documentaire, die gemaakt werd cueel 8) 22.10 Ere Titanen, documentairo door Didier van Koekenberg (camera) van de BBC. NTS: 22.55 Journaal 23.00- Jan van der Kolk Iprodukt.e, en Jan B«W: Gerritsen (regie, samenstelling en com mentaar), duurt 25 minuten. OMDAT SKODA LANGER MEEGAAT DOOR UITZONDERLIJKE DEGELIJKHEID onverwoestbare motor - 1089 cc - 43 pk - 125 km/u oersterk buisliggerchassis- knikweerstand 70 000 kg geheel stalen carrosserie- van 1 mm dikke staalplaat Geheel compleet - v.a. f 5250, Octavia Combi v.a f 6475, een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V. - DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. (01717) 2010* dealers: Autobedrijf V. A. REYS, Hoge Rijhdijk 55, Zoeterwoude, tel. 22381 Automobielbedrijf L. C. OTTO, Herenweg 21, Noordwijk-B., tel. 2820 51 „Minder dan we wel zouden willen. Hij werkt achter de schermen. Hij heeft ondergeschikten die het vuile werk voor hem doen. Maar hij is zelf van goede familie. Daarvan zijn we zeker. Hij komt niet uit misdadigerskringen voort." „Een Fransman?" „Ja-ja. Tenminste, dat denken we. Maar ze ker weten we het niet. Hij heeft gewerkit in Frankrijk, Engeland en Amerika. Een senie be rovingen in Zwitserland in de vorige herfst wordt ook op zijn rekening geschreven. In ieder geval is hij een grand seigneur, die even goed Frans als Engels spreekt. Zijn afkomst is een mysterie." Poirot knikte en maakte zich gereed om te vertrekken. „Kunt u ons niet ieta meer vertellen, mon sieur Poirrot?" drong de commissaris aan. „Op het ogenblik niet", zei Poirot, „maar misschien wacht mij in mijn hotel wel nieuws. Au revoir, messieurs, als ik iets belangrijks heb zal ik het u onmiddellijk laten weten." Hij liep met een ernstig gezicht naar zijn hotel. In zijn afwezigheid was er een telegram gekomen. Het was een lang telegram en hij las het tweemaal over, eer hij het in zijn zak stak. Boven wachtte Georges zijn meester: „Heb je mademoiseLle Papopoulos opgebeld?" vroeg Poirot. „Oui, monsieur. Zij en haar vader zullen met genoegen vanavond me.t u dineren." „Ah," zei Poirot in gedachten. Hij dronk zijn chocolade, zette kop en schotel netjes in het midden van het tafeltje en sprak, meer tot zichzelf dan tot zijn knecht: „De eekhoorn, Georges, verzamelt in de herfst beukenootjes, zodat ze hem later van pas komen. Om onder de mensen succes te heb ben moeten we de lessen uit het 'dierenrijk ter harte nemen. Ik heb dat altijd gedaan. Ik ben als de hond die het spoor volgt en zijn neus er niet van af houdt. En ook, Georges ben ik als de eekhoorn, die nootjes verzamelt. Ik heb hier feitje weggelegd en daar nog een feitje be waard. Nu ga ik naar mijn voorraadschuur en ik neem er een nootje uit, dat ik er laat Het geheim van door AGATHA CHRISTIE eens zien zeventien jaar geladen heb neerge- ledd. Be grijp je goed, Georges?" „Ik had niet kunnen denken, monsieur", sprak Georges, „dat nootjes zo lang goed bleven, of schoon men wonderen kan doen met stopfles sen." Poirot keek hem aan en lachte. Poirot vertrok drie kwartier te vroeg voor het diner. Hij had daarmee een bedoeling. De wagen bracht hem niet regelrecht naar Monle Carlo, maar naar de woning van Lady Tamplin te Cap Martin, waar hij naar mademoiselle Grey vroeg. De dmes waren zich aan het kle den en Poirot moest wachten in een kleine salon. Enige minuten later kwam Lenox binnen. „Katherine is nog niet klaar", zei ze. „Kan ik haar een boodschap overbrengen? Of wacht u liever tot ze zelf komt?" „Neen", zei hij, „ik geloof niet dat het nodig Is dat ik wacht. U wilt haar misschien wel zeg gen dat uiw vriend monsieur Kettering, vandaag gearresteerd is wegens moord op zijn vrouw." Zij wend bleek en haalde snel adem, alsof ze hard gelopen had. „Moet ik haar dat zegigen? Denkt u dat zij het zich erg zal aantrekken?" „Dat weet ik niet. Waarschijnlijk kunt u dat beter beoordelen dan ik." Ze zweeg enige ogenblikken, met gefronste wenkbrauwen. „Gelooft u dat hü het heeft gedaan?" vroeg Nederland, filmverslag. Programma voor morgen g Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws g7.10 Morgengebed 7.15 Moderne en oude igram (7.307 35 Strip voor de jeugd) g 7.45 Geestelijke liederen 7.55 Overwe ging 8.00 Nws 8.15 Lichte gram 9.00 DJinn: gevar progr 12.30 Licht ensemble en zangeolisten 12.55 Katholiek nieuw* 13.00 Nws 13.15 Platennieuws 13.2o Mu sicerende dilettanten 13.45 Franse les ■l4.05 V d jeugd 15.00 Lichte ork muz en Jzangsolistcn 15 30 Harmonie-orkest 16.00 ÏAls de dag van gisteren, klankbeeld 16.30 gLlchte gram 17.00 V d jeugd 17.15 Franse gchansons 17.30 Boekbespreking 17.40 Mu- gzlekperiodiek 16.00 Kunstkroniek 18.30 Pianospel: lichte muz 18.50 V d kleuter». Hilversum ii, 298 m. VARA. 7.00 Nws 27.10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strjjd- ,lied 7.23 Lichte ochtendklanken (gr) 7.45 gOrgelspel: Nederlandse bedjes en melo- idietjes 8.00 Nws en socialistisch strijd lied 8.18 Lichte gram 8.50 Wegwijs, tip* voor trips en vakanties 9.00 Postdulven- berichten cn ochtendgym voor het gezin 9.10 Klass kamermuz (gr) 9.45 Buitenland» ■weekoverzicht VPRO: 10.00 Samen thuis, ■praatje 10.05 Bijbelse miniaturen: godsd ■lezing met orgelbegeleiding. VARA: 10.20 Klass gram '0.45 Geknipt voor herhaling ,".2.20 Politiek in de wachtkamer, toe spraak 12.30 Meded ten behoeve van land- ,en tuinbouw Aansluitend, postdulven- i berichten 12.34 Tussen start en finish: actueel sportnieuws 13.00 Nws 13.15 VARA varia 13.20 V d jeugd 14.10 V d jeugd 14.45 Radio Jazzclub 15.15 Van de wieg tot het graf. lezing 15.30 Lichte muztek- ■matine: 15.30 Metropole-orkest; 16.10 Pla- ■nospcl: 16.25 Boekenwijsheid: 16.45 Bala- ■latkaijensemble met zangsolisten; 17.15 .17.30 Licht lnstrumtaal sextet 17.30 Actua liteiten 18.00 Nws en comm 18.20 Ver- g kiezingsprogramma 18.30 Promenad*-ork en solist. J TELEVISIE AVRO: 15.00 Weekendjournaal 17.00— Luipaard op 17.45 V d kinderen «schoot. TV-film. NTS: 20.00 Jtoürnaal èn coupé te zijn geweest." Jweeoverzicht 20.20 Verkiezingsprogramma met gefronst voorhoofd ,AVRO: 2030 Televlzier 20.40 Sterren en mei geuonsc voomooia. «streken, gevar progr 22.0o De Verdediger», ■TV.flIm MTS 00 SS ,i ti nn oo Zij. „Ah", zei Lenox, „u verbergt iets. Er is dus iels te verbergen." Poitot haalde zym schouders op. „De politie beweert het" Met een van haar bruuske bewegingen trok Lenox een stoel naar zich toe en gin.g aan de tafel zitten, met haar. eilebogenop het blad ge leund en het gezicht in de handen. Zo keek ze Poirot recht in het gelaat. „Wat zegt Derek op de beschuldiging?" „Hij ontkent in de „Idioot!" zei Lenox, „Weet niemand wanfleer ze precies gestor- jtv-fiim. "nts. "22.55 Journaal 23,00—23ÏÓ Storven moet zijn4" gExtra Sport In Beeld: Ronde van Nc- „De dokters kunnen dat niet precies zegigen", zei Poirot, „ze zyn geneigd aan te nemen dat de dood is ingetreden nadat de brein Lyon ver liet. En we weten in ieder geval dat mevrouw Kettering enkele minuten na het vertrek uit Lyon dood was." „Hoe weet u dat?" Poirot glimlachte. „Iemand kwam in haar compartiment en vond haar dood." En die zei niets, tegen niemand?" „Neen, daar had hü zün reden voor." „Weet u die reden?" „Dat geloof ik wel." Lenox zat zwügend over alles na te denken. Eindelyk keek ze op. Haar wangen vertoonden een lichte blos en haar ogen begonnen te schit teren. „Udenkt dat iemand die zich in de trein be vond haar gedood moet hebben. Maar dat is volstrekt niet nodig. Waarom zou er niet iemand hebben kunnen instappen, toen de trein te Lyon stilstond? Die kon regelrecht naar haar coupé gaan, haar worgen, de robünen nemen en de trein weer verlaten, zonder dat iemand er iets van wist. Ze kan best vermoord zij.n op het ogenblik dat de trein te Lyon stond. Dan heeft ze nog geleefd toen Derek in haar com- patiment kwam en was ze dood toen de ander haar vond." (Wondt vervolgd.) De president van de rechtbank te Am sterdam heeft gisteren, in kort ge ding. de eis -van het initiatief-comité „Stichting Radio en Delevisie-Neder land" R.T.N. tegen de VARA om twee maal vijf minuten zendtijd beschikbaar te stellen aan de voorzitter van de R.T.N., de heer P. A. G de Ruwe uit Laren, afgewezen. De heer De Ruwe wilde zich voor de VARA-microfoon rechtvaardigen tegen aantijgingen als ..gangstermethoden en pogingen tot chan tage van Kamerleden", Deze kwalifi caties heeft de VARA gebruikt in twee commentaren. Naar aanleiding van het op 18 en 19 maart j.l. door de R.T.N. als advertentie in een groot aantal bla den gepubliceerde manifest aan de leden van de volksvertegenwoordiging. Aan de vooravond van de Kamerdebatten over de televisie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 13