Feijenoord: geen Europa-cup Benfica was beste ploeg Zwakke arbiter haalde R'dammers uit hun spel Geen sfeer, wel chaos Weinig goede woorden voor arbiter Barberin Schotland-Oostenrijk haalde einde niet In Lissabon euide van alle illusies Engeland weerstond Brazilië: 1-1 NSF present Unicum in voetbalhistorie Herinneringsbord voor Sjoukje 7 DONDERDAG 9 MEI 1963 (Telefonisch van onze sportredactie) LISSABON, woensdagavond Geen Europa-cup voor Feijenoord. Dat is de realiteit van Lissabon. Ben fica heeft aan alle illusies een einde gemaakt Na een overigens bewonderenswaardig knappe race hebben de Rotterdammers de tweede helft van de demi-finale niet overleefd. Voor eigen publiek won een speciaal voor rust goed voetballend Benfica met 3-1 verdiend om zich daarmee naast Milaan voor de op 22 mei te houden finale in het Wembley stadion in Londen te plaatsen. Vele Rotterdammers om maar vooral niet te laat te zijn die reeds passage hadden geboekt voor de Engelse hoofdstad, zullen zich nu met hangende Verloor een team als Tottenham Hot spur hier ook niet imet 31? Clubs van naam als Austria, Neurenberg en Ujpest brachten het er in de loop van de laatste jaren bepaald minder af in het Estadlo da Luz Dat zy Feijenoord tot schrale troost én ook al de supporters, die do lange trip naar Portugal hebben gemaakt. Maar zij zullen allen eerlijk moeten toe geven, dat Benfica de betere ploeg was Dat kan niet worden ontkend, ondanks het feit dat de Portugezen meer vrije trappen tegen zich kregen dan Feijen oord, dat door de Benfica-aanval ver schillende malen verwijten werden ge maakt voor het te hard aanvallen van Eusebio en Torres, hetgeen inderdaad ook enkele keren gebeurde. Maar daar staat tegenover dat zowel Bergholtz als Moulijn evenmin de vrije doortocht werd verleend wanneer ze dat wilden. Geen sliding Het was zo jammer dat de wedstrijd er na een goed eerste half uur volkomen door verliep. Dat laatste moet toch wel worden toegeschreven aan de geheel niet voor zijn taak berekende scheidsrechter, die de vreemdste beslissingen nam, waar door een geprikkelde stemming ontstond. Feijenoord werd bovendien geheel uit zijn spel gehaald doordat de heer Bar- barin blijkbaar geen voorstander is van het gebruik van de sliding-tackle. In tegenstelling tot in Rotterdam heeft Benfica deze wedstrijd zo goed als vol ledig beheerst. De Portugezen maakten nu niet de fout Feycnoord het initiatief te laten, want zoals w(j in onze prognose reeds aankondigden: Benfica speelde fel op de aanval. Die voorhoede van Benfica was heel wat gevaarlijker en doortasten der dan in Rotterdam. Eusebio was met uitstekende verrichtingen de motor vau de Portugese aanval, terwijl zowel de vreemd lopende Torres (midvoor) of de razendsnelle Simoes aanwinsten be- tekenden^ Het eerste half uur kon Feijenoord van tijd tot tijd nog tot enige tegenaan vallen komen, maar van meet af aan toonde Benfica bij de opbouw van de aanval zijn meesterschap in de techniek. Verdedigend was het bepaald minder, maar Feijenoord scheen dc ,,dash" te mis sen om toe tc tasten. Ook kreeg het te weinig steun van de middenlinie. Er werd vaak sleoht geplaatst. Vooral door de binnenspelers Bouwmeester en Ben- naars. Ook de anders op de millimeter nauwkeurige passes van Moulijn ontbra ken. En dat was jammer, omdat wij erbij blijven dat de Portugese defensie zeker niet onpaseeibaar is. Tempo bepalend Het verschil in tempo, waarmee de Benfica-spelers hun aanval opbouwden via de beide kanthalves Humberto en Coluna zijn mede bepalend geweest voor de uitslag. Bij rust naar later bleek was toen hot aantrekkelijk gedeelte van de wedstrijd voorbij bleef er weinig over dan vast te stellen dat Benfica de betere ploeg was. Feijenoord moest het hier tegen afleggen, omdat de Rot terdammers in kwaliteiten tekort kwa men. Enthousiasme en ijver konden niet goedmaken, wat Benfica aan voetbal voorschotelde. Dat Feijenoord in die eerste helft meer terrcinvoordeel verkreeg dan Ben- pootjes distanciëren. Het is overigens spijtig dat een duidelijk waarneembare fout van scheidsrechter Bar- barin uit Parijs de strijd van Feijenoord heeft be- invloed. Het tweede doelpunt maakte rechtsbuiten Augusto namelijk juist na een kopbal van Torres met de band. De stand kwam daarbij op 2-0. Hetgeen voor Feijenoord reeds een weinig perspectief biedende score was. Maar die bovendien door de wijze waarop deze tot stand kwam de totale rust en concentratie uit de ploeg haalden. Dat was fnuikend en bepalend tevens. Toch heeft Feijenoord zich niet onder de voet laten lo pen. En de 3-1 score in deze harde en tevens onvrien delijke wedstrijd waren zeker eervol, voor de genoem den. ders zo hechte en onneembare verdedi- gingsmuur van Feijenoord. Mede door het minder goed opbouwen de spel kwam Moulijn na het begin op een eilandje te staan. In feite echter de gehele Feijenoord-voorhoede. Dat bete kende eigenlijk het begin van het einde. Zo is het ook gebeurd. Een meesterlijk genomen hoekschop van Augusto werd in de 8e min. keurig weggewerkt door Pieters Graafland. Een kopbal van Euse bio mociht dan door P.G. onschadelijk zijn gemaakt, in de 10e min. was er geen houden aan. Na een dieptepass veel meer door Benfica toegepast dan in Rot terdam van Coluna kreeg Torres een schietkans. Een snelle reactie van P.G. hield de bal weer uit de doelmond, maar de bal kwam juist terecht voor de voe- ten van Eusebio, die ijzig kalm inschoot (1—0). Een duel om de bal tussen v.l.n.r. Augusto, Veldhoen en Pieters Graafland. fica, was voornamelijk toe te schrijven aan de sterke wind, die in de lengte richting over het veld stond. Die wind had Feijenoord voor rust namelijk in do rug. Niettemin bleven de Rotterdam, mers de meeste aandacht schenken aan de verdediging. Daarbij bleek dan, dat vooral het tempo van Benfica voldoende was om openingen te krijgen in de an- de 38e minuut ook niet aan Augusto, want zijn ziedend harde schot werd door PG net tot corner verwerkt. Daarmee zijn de grote daden van Feijen oord voor dit Europese bekertoernooi beschreven. Het waren er vele. Hulde. Men is zoals toch algemeen werd ver wacht gesneuveld. Maar tegen een der gelijke tegenstander als Benfica is dat met ere. Geen zoden aan dijk De Feijenoord-voorhoede kwam in de beginperiode wel tot enkele goede indi viduele acties een schot van Bouw meester in de 35e min. was daar de af sluiting van het zette toch geen zoden aan de dijk door een gebrek aan geslo tenheid en combinatietalent. De 23e minuut van de eerste helft is bepalend geweest voor de wedstrijd. Een uitstekende voorzet van Eusebio uit een moeilyke hoek werd door Torres ge deeltelijk gemist, want hy schoot de bal voor het doel langs, waarna Kraay deze tot hoekschop verwerkte. Daaruit kopte de lange Torres goed in, maar Augusto tikte de bal juist voor de toestormen de Kcrkum in het net. Alle protesten van PG en Kerkum hielpen niets. Mon sieur Barbarin besliste 20. Ongunstige zin Deze fout van Barbarin heeft er niet toe bijgedragen, dat de wedstrijd zich in gunstige zin ontwikkelde. De tweede helft is namelijk vrij grof geweest van beide zijden- Moulijn enerzijds en Euse bio anderzijds moesten het ontgelden Het regende vrije schoppen. Bovendien kwam de Feijenoord-voorhoede helemaal niet meer tot ontplooiing, terwijl Ben fica na een aanvankelijk aanvallende speeltrant nu met een 4—24 opstelling zich meer defensief instelde. Costa Pe- reira heeft vrijwel geen werk gehad. Het dreigde even een spel van kat en muis te worden toen Santana in de 18e minuut na rust na een kopbal van Torres de stand op 30 bracht. Feijenoord gaf de strijd zichtbaar gewonnen. Kwam ex nog eens een tegenaanval dan werd het spel te lang opgehouden om gaten te maken in de Benfica-achterhoede. Dat Feijenoord er nog in slaagde de eer te redden, kwam dan ook eigenlijk als ver rassing. Bouwmeester schoot een door spil Raul weggekopte bal met een keuri ge boog linea recta in het Portugese net Zou Feijenoord in de laatste minuut nog driftig kunnen terugkomen? Het werd alles of niets. Maar noch de naar voren gekomen Kerkum, noch Kraay slaagde erin de score te veranderen. Dat lukte in Nederlaag voor organisatoren (Telefonisch van onze sportredactie) LISSABON, woensdagavond Een chaos! Dat is het enig juiste woord voor een beschrijving van de situatie zowel voor als na de wedstrijd in en buiten het Estadio del Luz. Byna twee uur van tevoren zaten de twee enige aanvoerswegen naar het stadion volledig verstopt en vielen de gaten op de tribune spoedig dicht. Politie te paard en met vervaarlijke helmen op het hoofd, hield de naar de hekken oprukkende toeschouwers met niet van gevaar ontblootte actie der paar den in toom. Met de duizenden moest de groep Nederlandse sportjournalisten zich ook door een van de drie hekjes wringen, omdat de politie ten enenmale weigerde toegang te verstrekken door de hoofdingang. Was het moeilijk het stadion binnen te komen zonder schrammen of bulten, bin nen de hoog oprijzende muren van het Benifica stadion mistten wc veel, dat in Holland bij voetbalwedstrijden gebrui kelijk is. Het programmablad was in geen velden of wegen te bekennen. Wel kilo's apenootjes en venters, die tot ver velens toe zich door de rijen een weg baanden om limonade of bier aan de man te brengen. De naam van de scheids rechter en de naimen van het Benfica- team bleven tot het laatste ogenblik on bekend. T.V.-commentatoren en verslag gevers van de ochtendbladen moesten improviseren om hun werkzaamheden naar behoren te verrichten. Een - uur voor de aanvang was meer dan de helft van het stadion bezet. De duizenden op de winderige tribunes hielden zich bezig met het afschieten van vuurwerk of trachtten elkaar te overstemmen met al lerlei yells. Toen de Feijenoordspelers omstreeks negen uur arriveerden en nog even de grasmat inspecteerden, klonk uit de Feijenoordhoek meteen het „Hand in hand. kameraden". Het was overigens ook de enige keer dat de 3000 Nederlan- ders cr landden woensdag in de loop van de dag 23 charter-vliegtuigen let terlijk en figuurlijk een stem in het ka pittel kregen. De knetterende muziek uit de luidsprekers ging volledig verloren in het kabaal op de tribunes. Een mu- ziekkorps in Holland altijd een deel van de stemmige entourage ontbrak. Het was tn de Portugese hoofdstad dan ook lang niet zo gezellig en sfeervol als op die tiende april in Rotterdam. Dat kwam mede door de ruimere bouw van het stadion. In de Feijenoordkuip zit de massa meer op elkaar en weerklinkt het geluid meer. Zodoende is deze wedstryd in meer dan een opzicht een teleurstelling ge. worden. Mogen de Portugezen ons een voetballesje kunnen geven, de mannen van dc Benfica-leiding kunnen in Hol land iets wyzer worden op het gebied van de organisatie. Want daaraan ont brak het ten enenmale Na nederlagen tegen Portugal (0—1). België (15), Nederland (01) en over winningen op Frankrijk (3—2) en West- Buitsland (21) heeft Brazilië woensdag In het Wembleystadion te Londen met 11 gelijkgespeeld tegen Engeland. De Brazilianen die in deze wedstrijd niet over Pele en Zito beschikten, mochten over de uitslag meer dan tevreden zijn, want de Britten hadden vaak het betere van het speL Brazilië nam in de 10e min, de'leiding, toen linksbuiten Pepe uit een vrije schop scoorde. Het duurde weliswaar tot zes min. voor het einde eer rechtsbuiten Douglas erin slaagde de achterstand weg te werken, maar in tussentijd hadden de Engelsen al zoveel kansen gehad, dat het een klein wonder mocht heten dat de score zolang ongewijzigd bleef. Al lr. de 9e min. hadden de gasten geluk toen Douglas vlak voor doel over de bal struikelde, terwijl doelman Gylmar al geslagen in de hoek lag. In de 58e min. trof Jimmy Greaves de kruising van lat en paal en 3 min. later redde Eduardo op de doellijn. De Zuidamerikanen maak ten opnieuw indruk door hun grandioze baltechniek. Op het middenveld en bij de opzet van de aanvallen gelukte hun alles. Aan de afwerking ontbrak echter veel en dat verbeterde niet, toen Ama- rildo dn de 40e min. werd vervangen door Ney. Voetbal Het Oostenrijkse B-elftal heeft woensdag in Wenen met 20 ge wonnen van Italië-B. Bij rust leidden de Oostenrijkers met 10. Feijenoord scoorde in Lissabon: de eerste en enige maal. Van l.n.r Bennaars, Cavem en Pereira. WU vertegenwoordigen de ge- hele Ned. sportwereld, die niet in Lissabon kan zUn, zei ons dr. W. van ZU1I, secretaris van de Ned. j Sportfederatie. Samen met voorzitter Jhr. mr. Feith en penningmeester drs. Bak- kenist, was hy woensdag nog vrU onverwacht naar Portugal getrok- l ken. Om het zover te schoppen in da strijd om de Europa-beker vinden 5 wij van Feyenoord een schitta- rende prestatie. Vandaar dat wfj j als sportorganisatie hebben ge- i meend bij dit belangrijke duel niet te mogen ontbreken. De liel was losgebroken bU de inter land SchotlandOostenryk, die woens dagavond in Glasgow werd gespeeld. Na 79 min., toen Schotland met 41 de lei ding bad, staakte de Britse scheidsrech ter Finney de wedstryd nadat hU tevo ren twee spelers uit het veld had ge zonden. Het was een einde zonder precedent in een internationale, wedstrijd. Het Oos tenrijkse team was al voor rust ge re- LISSABON, woensdagavond Dc stemming in de Feijenoordkleed- kamer was te vergelijken met die in Boedapest na het 2-2 gelijke spel te gen Vasas. Veel had toen voor Feijenoord op die 28e november van het vorig jaar afgehangen van de fatale beslissing van arbiter Cam- panati: Vasas scoorde uit een du bieuze strafschop 2-2. Nu was er weinig goeds te horen over scheids rechter Barberin uit Parijs. Het was een pure home-referee, vond Jan Klaassens. Kreijermaat en Bennaars zeiden: ,,We hebben tegen twaalf r gespeeld". Kerkum kon niet begrijpen dat een dergelijke arbiter zo'-n belang rijke wedstrijd mag leiden Die man heeft Feijenoord door zijn vreemde beslissingen volkomen uit zijn concentratie gehaald. Daar lag zo meende trainer Fuchs de oorzaak van de nederlaag. Die tweede goal was een duidelijk hands-geval. Dat haalde de rust de ploeg, terwijl de achterstand hopeloos werd. Zuiver hands zei Pieters Graafland. Natuurlijk, vulde Kerkum aan. De kop bal had geen doel getroffen, want ik wilde hem wegkoppen. Plotseling zie ik dat handje van Augusto. Wat jammer dat de scheidsrechter dat toch niet zag. De grensrechter vlagde wel, maar ont kende dat later weer De Feijenoord-aanvoerder had deze nederlaag niet verwacht. En vond deze gezien het spel van vanavond ook niet verdiend. Krulver echter wel. We heb ben verdiend verloren Maar niet eerlijk. Benfica speelde beter dan in Rotterdam. meende de blonde Zaankanter. Dat wa ren Kreijermaat en Bennaars met hem eens, ook el waren zy niet te spreken over de gemene trucjes van de Benfica- spelers. Coluna greep me gewoon in myn nek, vertelde Kreijermaat en Bennaars zei: ..Ik vind het jammer te vertellen maar vooral Eusebio is een doortrapt iemand". Zowel Bennaars als Kreyer- maat vonden het overwicht van Benfica deze avond niet zo overtuigend als het overwicht van Feijenoord in Rotterdam. Klaassens stelde het nog zo. „Ik heb van tevoren de clubleiding nog gewaar schuwd. Het niet bekend zyn van de scheidsrechter was voor my het duide- lykste bewUs dat we het schip ingingen. Geen sliding keurde hy goed. Van der Gijp, die wegens een blessure niet had kunnen meespelen bekeek de zaak wat laconieker. Zeker, de Dordte- naar vond de arbiter niet sterk, maar hij verdeelde zijn fouten over beide par- tyen. Het was een slechte en onaange name wedstrijd, laten we dat even voor opstellen En met dat laatste kan ook Moulyn het volledig eens zijn. Ik heb slecht ge speeld, oordeelde de Rotterdamse links buiten zelf. Het ging gewoon niet, hoewel Cavem niet sterker speelde dan in Rot terdam. Het bleek nu eenmaal onmoge- lyk in een hoog tempo een gevaarlijk? aanval in te zetten. Dat kon Benfica wel en daarom won het verdiend. Hoog opspringend onderschept doelman Pereira een Feijenoord- aanval. Van l.n.r. Humberto, Rinus Bennaars. Torres. Pereira en Raul Complimen t voor t.v.-team Al begon het met mistig beeld en zwaar-knetterend geluid, weldra was alles goed geregeld en kreeg men in Nederland aan de beeldbuis een uit stekend tribuneplaatsje bij de wed strijd Benfica-Feijenoord in Lissabon. De regulatie van het geluid, ook bij de radio, liet langer op zich wachten dan die van het beeld, hoewel men juist voor het beeld zo had gevreesd. Maar het Ned. team dat, hoewel ter plaatse voortreffelijk geholpen, toch onder onbekende en moeilijke omstan digheden moest werken om de ver binding Lissabon-Madrid in recordtijd tot stand te brengen, heetf zeker een paar miljoen kijkers enorm aan zich verplicht. Een groot compliment voor deugdelijk werk heeft deze groep meer dan verdiend. Inderdaad was er in het begin nog wat storing op de geluidslijn van de televisie, zodat er voor korte tijd moest worden overgeschakeld op de radio- lijn en toen sprak dus Dick van Bom mel in plaats van Leo Pagano en kre gen we even een parallel tussen geluid en beeld. De voor deze gelegenheid keurig ontworpen storingsbordjes behoefden echter pas (om in voetbaltermen te blijven) in de 27e min. van de tweede helft dienst te doen en dat nog maar voor korte tend. Nogmaals verving het radioverslag het televisiegeluid, later viel ook de radiolijn uit, toen het beeld, nogmaar slechts een minuut zaten we helemaal zonder, daarna was alles al weer hersteld. Afgezien van een paar schichten over het beeld zo nu en dan verliepen beide uitzendingen prachig. De beel den leden praktisch niet onder de ver taling, kortom de wedstrijd werd vol uit thuis gebracht. En dat er op top- dichtheid gekeken is, daarvan kunnen we zeker zijn. Helaas gelukte het de radioreporters in het overvolle stadion niet in de rust de voorgenomen vraaggesprekken uit tev oeren, maar wij hoorden dan toch iets van de vreugde, die aan een vijftigtal patiënten van de Hoogstraat was bereid door hen naar Lissabon te laten vliegen. Van de duizenden Ne derlandse supporters zagen we alleen voor het begin enkelen, tijdens de wedstrijd gingen zij verloren in de Portugese menigte op de tribune. Bij ZWEMMEN Rusland-Australië sneuvelden records Op de eerste dag van de zweminte'rland Rusland—Australië in Moskou zyn één Europees en vier nationale records broken. Karetndkof won de 200 m schoolslag in de nieuwe Eur. recordtijd van 2.32.4 voor Kolesnikof (2.34.3), Semidetnof (2.35.0) en Jan O. Brien, die met 236.4 een nieuw Australisch record vestigde. Op de 200 m schoolslag zwom het 14- jarige meisje Galina Prozumenschikova een nieuw Russisch record op de 200 schoolslag met een tUd van 2.51.5. Op de 100 m vrije slag verbeterde Natala Us- tinova het nat. record door deze afstand te winnen in 1 min. 4,4 sec De Australische gasten waren superieur op de 100 m vrije slag, waarop David Dickson met 35.6 sec. eerste werd voor zyn landgenoot Robert Windle (5.5.7). De Russen beheersten de rugslag. Dit nummer werd gewonnen door Viktor Mazanof in 2.17.4 voor Leonid Barbier (z.U en Garold Kreis (2.21.8). Engels voetbal De uitslagen van de woensdag voor de Engelse league ge speelde wedstrijden luiden: Eerste divi sie: Aston VillaManchester City 31. Tweede divisie: Newcastle United— Walsall 0—2. duceerd tot tien man, toen middenvoor Nemec uit het veld werd gestuurd, na dat hij op onheuse wijze met de scheids rechter had gedisputeerd over het twee de Schotse doelpunt De Oostenrijkers verloren nog een tweede man, doordat Hof een gemene charge uitvoerde tegen een Schotse spe ler. Het einde kwam toen de Engelse arbiter Jim Finney het veld uitliep en beduidde dat de wedstryd voorlbij was. De wederzijdse officials gaven daarop de spelers opdracht naar de kleedkamers te gaan. Het gebeurde één minuut nadat Hof het veld was uitgestuurd en vlak nadat, de Oostenrijkse rechtsbuiten Lin- hart en Denis Law begonnen waren een duel met vuisten en voeten te beslech ten. Arbiter Finney verklaarde later: „Ik staakte de wedstrijd omdat ik niet meer wist hoe het zou moeten eindigen. Er waren vast en zeker ernstige gewonden gevallen." De meer dan 100.000 toeschouwers wa- :n over de beslissing van de scheids rechter zo verbolgen dat zU meer dan tien minuten op hun plaatsen bleven joelen en schreeuwen. Het publiek ver liet pas het stadion nadat een officieel politiebericht het einde van de wedstryd had aangekondigd. Het was de eerste maal dat een interlandwedstrijd in Groot- Eritannië werd gestaakt wegens gemeen spel. (Advertentie) MEI KUNSTRIJDEN De vice-voorzltter van de Ned. Sport federatie, drs. C. E. van der Ploeg, heeft woensdag ten huize van de familie Dijkstra in Amstelveen tydens, zoals h|J het noemde „de kleinste huldiging, die u ooit hebt meegemaakt" namens de N.S.F. een Delfts-blauw herinncrings- bord aan Sjoukje Dykstra overhandigd, als waardering voor haar tweede in Cortina d'Ampezzo behaalde wereld titel. Een dergelyk speciaal vervaardigd wandbord heeft deze winter ook Relnier Paping gekregen. Drs. Van der Ploeg uitte zijn grote be wondering voor de prestaties van Sjouk je en sprak de hoop uit, dat de Amstel- veense in het komende seizoen, waarin de Olympische Winterspelen in Inns bruck vallen, evenveel succes zal boe ken. Sjoukje had voor deze korte plechtig heid, die namens de K.N.S.B. werd bij. gewoond door dr. Engelfriet, het gezel schap even moeten laten wachten, omdat zy vanochtend naar Baarn was geweest, waar de muziek voor haar wereldkam- noenschapskuer opnieuw op plaat en >and (voor reserve) was gezet. Zy zal namely k de komende toernooien precies dezelfde kuer als de afgelopen winter Uitvoeren. Nu al is Sjoukje met haar gedachten geheel bij het komende belangrUke sei zoen. Dat kan trouwens moeilyk andera want er stromen uitnodigingen binnen voor demonstraties, die tegen het eind van dit jaar moeten plaatsvinden. Samen met Gerswiler gaat zy uit deze verzoe ken een selectie maken, want „het mag |niet te overdreven worden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7