NIEUWE AANVOER Sunkist !!©M©JIS Sociale lasten te zwaar voor kleine bedrijven Britten wilden Penkofski met onderzeeër lialen Geen uitspraak over een Europese kernmacht ]jh een. &onta Boek vol onzinnigheid Haïti verwijt Dominicanen meespelen in duivels spel Alstublieft... voor 1.40 kunt u IO x genieten Oostenrijk zou uittreden Sancties aanbevolen tegen Z.-Afrika Diepe krater na kernexplosie Noorse vrachtboot na ontploffing geheel uitgebrand TOCH IS HET ZO! DONDERDAG 9 MEI 1963 Veiligheidsraad behandelt conflict TPVE inderhaast bijeengeroepen ■t-J Veiligheidsraad heeft zich gis teravond uitvoerig beziggehouden met de klacht, die de negerrepu bliek Haiti tegen de Dominicaanse republiek, haar buurland op het eiland Hispaniola, van de groep der grote Antillen, heeft ingediend. Gisteravond beperkte de raad zich tot het aanhoren van de beschul digingen die de afgevaardigden van de beide staten elkaar toe riepen. Het V.N.-lichaam zou de moeilijkheden op het eiland van daag opnieuw onder ogen zien. De vertegenwoordiger van de Haïti- aansê regering, de minister van bui- ten'landse zaken, René Chalmers, ver weet de Dominicaanse republiek zich te hebben „geleend voor het mede spelen van het duivelse spel van hen, die de enige zwarte natie op het Amerikaanse vasteland en het door önze staat gegeven voorbeeld, willen vernietigen". Chalmers sprak in dit verband over een campagne tegen Haïtidie op bekwame wijze wordt (Advertentie) E.V.A. in Lissabon Na een druk bezette dag van bespre kingen over bilaterale overeenkomsten voor boter en vis, maakten de zeven nationale delegaties van de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.) zich ge reed voor wat volgens dc secretaris generaal de moeilijkste conferentie in de geschiedenis van de associatie zal worden. De secretaris-generaal voorzag niet dat er leden van dc E.V.A. zouden uit treden. Hij bevestigde echter wel dat Oostenrijk, een van de zeven leden, had laten weten dat het pogingen doet zich bij de E E.G. aan te sluiten. Het Portugese dagblad Diario de No- ticias schreef uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Oostenrijk van plan is tijdens de conferentie in Lissa bon met de voorgeschreven termijn van een jaar de E.V.A.-groep te verlaten en dat Denemarken en Zweden een soortge lijke stap overwegen. Een woordvoerder van de Deense de legatie beschreef de in Lissabon gepu bliceerde berichten, als zouden de De nen van plan zijn de leiding te nemen bij het verlaten van de E.V.A., als I „hoogst onnauwkeurig". (Advertentie) geleid door een even machtige als zelfvoldane buurstaat". De Haitiaanse minister verklaarde ver der dat de bedrijver van de aanslag op de kinderen van president Duvalier een ka pitein was van het Haitiaanse leger. Deze had volgens hem een toevlucht gevonden in het gebouw van de Dominicaanse am bassade in de Haitiaanse hoofdstad Port- au-Prince. ,,Hij is echter uit zijn schuil plaats te voorschijn gekomen, om zijn misdrijf te begaan", aldus Chalmers. Naar de mening van deze Haitiaanse mi nister was de Dominicaanse regering be trokken in een samenzwering om pre sident Duvalier te vermoorden, „doch Haïti is bereid zijn geschillen op vreed zame wijze te regelen". MACHTSMISBRUIK De afgevaardigde van de Dominicaanse republiek schreef de bestaande spannin gen toe aan „hei machtsmisbruik van president Duvalier, die van de oppositie tegen zijn bewind martelaren maakt en die de Dominicaanse republiek te grove beledigingen heeft aangedaan door haar ambassade te Port-au-Prince door mili tairen te doen bezetten". Hij verzekerde de Haitiaanse afgevaar digde dat de Dominicaanse troepen zich met geen enkele agressieve bedoeling in het grensgebied bevinden. Onze troe pen zijn alleen in het grensgebied samen getrokken om schending van de grens door Haitiaanse militie, bij het achter volgen van vluchtelingen, te voorkomen, aldus de Haitiaanse vertegenwoordiger, voed. Intussen heeft de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) gisteren besloten de bij het conflict betrokken landen haar goede diensten aan te bieden om te trachten tot een spoedige oplossing te ko men en de bedreiging van de vrede en de veiligheid op het westelijk halfrond af te ronden. Tevens besloot de O.A.S nog maals een beroep op beide partijen te doen niet hun toevlucht tot geweld te nemen. De Nederlandse regering heeft de Ne derlanders die zich op het ogenblik op Haïti bevinden (ongeveer zestig) aange raden het land onmiddellijk te verlaten. De eerste honderd Amerikaanse staats burgers die uit Haïtti zijn geëvacueerd, zijn gisteren in Miami aangekomen. Van daag zouden zeshonderd anderen op het Amerikaanse vastland aankomen. De Nederlandse regering heeft gisteren een Haïttiaans vliegtuig toestemming ge geven op het vliegveld van Willemstad te landen. Enige uren later liet de Haitiaan se regering echter weten de vlucht te hebben afgelast. Men weet niet wie met het bewuste toestel zouden zijn ver- De speciale commissie van de V.N. voor apartheid heeft gisteren in een rapport aan de Algemene Vergade ring de Veiligheidsraad aanbevolen, dat alle latiden, die nog steeds diplo matieke en commerciële betrekkingen met Zuid-Afrika onderhouden, deze betrekkingen direct verbreken. Acht staten, aldus het rapport, ne- aen samen ruim drie kwart van Zuid- Afrika's im- en export voor hun reke ning, wapenleveranties inbegrepen. De Algemene vergadering en de Veiligheids raad zouden druk op deze landen moe ten uitoefenen om een eind hieraan te maken. Volgens het rapport moeten speciaal Engeland en Portugal landen die ver antwoordelijk zijn voor het bestuur van gebieden die aan Zuid-Afrika grenzen zorgen voor uitvoering van de reso lutie over sancties tegen Zuid-Afrika, het vorig jaar door de Algemene Ver gadering aangenomen. Syrische delegaties naar Cairo Een Syrische delegatie onder leiding van generaal majoor Loeay heeft gis teren een kort bezoek aan Cairo ge bracht. Waarnemers veronderstellen, dat de delegatie in de Egyptische hoofd stad besprekingen heeft gevoerd over de scherpe tegenstellingen, die sinds de proclamatie van de nieuwe Verenigde Arabische Republiek zijn gerezen tus sen de Syrische baathpartij en de voor standers .van president Nasser. Volgens een later uitgegeven communiqué zullen in de komende dagen nieuwe besprekin gen worden gevoerd voor bespreking van praktische maatregelen voor de ver wezenlijking van de nieuwe V.A.R. Radio Damascus meldde nog, dat aan twee Nasser-gezinde dagbladen in Da mascus een verschijningsverbod i3 op gelegd, terwijl de eigenaren werden ge arresteerd. Volgens in Damascus ontvangen be richten is in Aleppo, in het noorden van Syrië, een uitgaansverbod afgekondigd na demonstraties in het district Kalas- sah, dat pro-Nasser is. Bij een ondergrondse proef met een waterstofbom, het vorig jaar juli in Ne vada genomen, is een reusachtige kra ter van rond 95 meter diep en 365 meter breed ontstaan. Dit hebben journalisten kunnen con stateren die op excursie zijn geweest naar het proefterrein in Nevada. De ontploffingskracht van de bom was gelijk aan die van 100.000 ton tnt. De bom. die op een diepte van 190 meter ontplofte, joeg in drie seconden 12 mil joen ton aarde de lucht in. Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. Endenk er om. dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD in vele prijsklassen Melkverbruik gaat weer stijgen President Kennedy heeft een speel ale commissie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de vraag hoe het komt dat de opkomst bij verkiezingen in West-Europa veel groter is dan in de Ver. Staten. (Van een onzer verslaggevers* Vormen de toenemende lasten als gevolg van de sociale voor zieningen voor een kleinere han delaar in melk- en zuivelproduk- ten met een jaarinkomen van 6000 tot 8000 gulden eigenlijk niet een te zware belasting voor zo'n bedrijf en wordt hierdoor o.m. niet een ernstige belemmering geschapen voor noodzakelijke uit breidingsmogelijkheden? Deze vraag, door de afdeling Over ijssel van de Prot. Chr. Bond van han delaren in melk- en zuivelprodukten gisteren op de jaarvergadering van de ze bond te Amsterdam gesteld, ver tolkte blijkens de adhesie van vele aanwezigen wel heel duidelijk een kern probleem \vaarmee deze branche te maken heeft. Het is overigens niet specifiek een brancheprobleem maar een algemeen middenstandsprobleem, zo stelde bonds voorzitter A. van Buuren uit Delft vast. Een vertegenwoordiger van de Chr. Middenstandsbond, namens deze centrale organisatie aanwezig, onder streepte dat. en deed de suggestie aan de hand om een en ander op de ko mende vergadering van de CMB, die maandag gehouden wordt, aan de or de te stellen, waarop van de zijde van het bondsbestuur werd ingegaan. Na tuurlijk spraken allen uit dat de socia le voorzieningen nodig zijn, maar de keerzijde van de medaille is, dat met name kleine middenstandszaken daar de dupe van dreigen te worden. Hiér moet dus wat aan worden gedaan. In de vergadering van gisteren is door verscheidene sprekers naar voren gebracht hoezeer het werk van de bondsvoorzitter door allen wordt ge waardeerd. De vergadering nam een principebe sluit, hetgeen, nadat enkele statutaire barrières zullen zijn „genomen", moet gaan voorzien in een instituut van plaatsvervangende bestuursleden. De vraag of het bondsbestuur een acade mische kracht moet aantrekken eventueel in samenwerking met ande re bonden waarover nogal wat dis cussie ontstond, achtte het bestuur thans nog niet opportuun. Wynne in macht van geheime dienst Nerveus en toch een romannetje De Britse zakenman Greville Wynne, die in Moskou terecht staat op beschuldiging van spionage, heeft gisteren gezegd, dat zijn Rus sische medebeklaagde, Oleg Pen kofski, door de Britse geheime dienst was uitgenodigd in een on derzeeboot uit de Sowjetunie te ontsnappen. De tweede dag van het proces was de dag van Wynne, wiens vrouw op de tribune zat. Hij was nerveus, hoe wel zijn Russische advocaat later zei, dat hij tussen de verhoren door de tectiveromannetjes had zitten lezen. Wynne werd scherp aangevallen door Penkofski die hem verweet zijn rol in het spionagespel te willen klei neren. Wynne zei onder meer, dat hij nooit op de hoogte was geweest van de werkelijke bedoelingen van zijn ac tiviteiten. Toen hij het in de gaten kreeg was het te laat. Hij zat in ken en wilde zijn levenswerk, zoals hij het noemde, niet laten vernieti gen door een eenvoudig telefoontje van een lid van de Britse geheime dienst naar een van zijn directeuren. Gelach Britse functionarissen hadden hem ge zegd, vertelde Wynne, dat zijn activi teiten niets te maken hadden met spionage. Hij gaf de Britten de schuld van het feit dat hij nu in de beklaag denbank stond. Zij hadden hem bedro- Een zware ontploffing in een koelinstal latie van het 3.000 ton metende Noorse schip Randi Broeviig is er de oorzaak van geweest, dat de vrachtboot voor de kust van Brazilië geheel is uitgebrand. De Randi Broevig was op weg van Rotter dam naar de Braziliaanse havenplaats Santos. Op 29 april was het schip van de Kanarische eilanden vertrokken. Er zou den zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Alle bemannings leden zijn in veiligheid. Oud-minister Beyen president-commissaris Rotterdamsche Bank Ter voorziening in de vacature, die is ontstaan door het overlijden van de heer W. N. H. van der Vorm, heeft het college van commissarissen der Rotter damsche Bank N.V. uit zijn midden tot voorzitter benoemd mr. J. W. Beyen, oud-minister van buitenlandse zaken er. tot voor kort ambassadeur der Neder landen in Parijs. Mr. Beyen is van 1927 tot 1935 direc teur geweest van de bank. Sinds mei 1946 met een onderbreking van 1952 tot 1957, zijn ministeriële periode maakt hij deel uit van de raad van commissarissen. Te druk Grote teleurstelling was er in de zaal, toen medegedeeld werd, dat de staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvlnk, wegens overdrukke werkzaamheden in verband met de ver kiezingstijd, zijn in het programma vermelde rede over het loon- cn prijs beleid met betrekking tot de melkhan del niet kon houden. Als referent trad nu op de heer F. Baart, die sprak over de activiteiten van het Nederlands zuivelbureau, waar van hij directeur is. Hij toonde met overvloedig cijfermateriaal aan hoe de gelden die de melkhandelaren mede voor dit bureau moeten opbrengen wor den besteed. Hij stelde voorts vast dat het melkverbruik in ons land thans hoegenaamd geen dalende tendens meer vertoont en dat spoedig zelfs van een toenemend verbruik sprake zal zijn. Ds. W. van Boeijen, geref. predikant te Amsterdam-Zuid, sloot de vergade ring. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Kolkman te Daarierveen en O. Rienstra te Den Haag herkozen. De heren P. Krijgsman te Voorburg en G. Polderman te Vlissingen die zich niet meer herkiesbaar stelden, werden blij kens de verkiezingsuitslag vervangen door de heren A. Jeronimus te Rotter dam en D. Stroo te Koudekerke. De Britse regering heeft gisteravond een bataljon soldaten en bepaalde steu nende eenheden bevolen zich gereed te maken om over 12 uur te kunnen ver trekken naar Brits Guyana, waar de linkse premier Cheddi Jagan staat tegen over een dieper wordende binnenlandse crisis. (Advertentie) Raad van Europa in Straatsburg: I Een inwoner van Utrecht die onbekend wenst te blijven heeft het Centraal museum in Utrecht een schilderij van Vincent van Gogh aangeboden. Het doek stelt een landschap bij avondlicht voor en is ge dateerd 1885. De eige naar heeft de voorwaar de gesteld dat het mu seum er zorg voor moet dragen dat het schilderij nooit uit het museum kan worden ontvreemd. Blij kens de Van Gogh-lite- ratuur neemt dit werk een belangrijke plaats in de ontwikkeling van de kunstenaar in. Dat de dienst publieke werken van Amsterdam niet voor één gaatje is te vangen, is gebleken uit het feit dat deze dienst sinds 1956 14.000 gaatjes heeft geboord in beton, graniet en hardsteen om de 20 centimeter hoge be- schermhekjes langs de grachten „de laatste strohalm voor automobi listen" te kunnen be vestigen. Van de totale lengte van 22 kilometer is thans 19 kilometer klaar. De door de pro feet Mohammed geschre ven brief die in het be zit is van een bekende Libanese verzamelaar is als authentiek erkend. De brief wordt als het enige bekende manus cript van de profeet be schouwd. Hij dateert van 630 na Chr. en bevat een verzoek aan de Perzi sche keizer om zich tot de Islam te bekeren. I Het verhaal van een sjofel uitziende man die vrijdag heeft gepoogd in Amsterdam politiek asiel te verkijgen, omdat hij een gedeserteerde Pool se militair zou zijn, blijkt te zijn verzonnen. Hij is Pool, woont sinds 1949 in Bochum, is daar getrouwd met een Duitse. Deze trouwerij is de aanleiding tot zijn vlucht geweest. Na een ruzie werd het hem te mach tig, hij is het huis uitge lopen en fietste naar Amsterdam. I De bloesempracht van de bloeiende krentebos- sen in Ommen en Dwin- gelo zal deze week haar hoogtepunt hebben be reikt. Het is een onver getelijk gezicht om de miljoenen witte bloe sems zich tegen de nog prille lentelucht te zien verheffen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren geer» uitspraak gedaan over de wenselijkheid van een Europese kernmacht. Als gevolg van een krachtig verzet van vele afgevaar digden tegen de vormnig van eeri dergelijke macht besloot de poli tieke commissie van de assemblee halverwege het debat de omstre den passages te schrappen uit een ontwerp-resolutie, die de Franse christen-democratische oud-pre mier Pierre Pflimlin als rappor teur had opgesteld. Aan het eind van een debat van twee dagen over de politiek yari de Raad van Europa en over de Europese economische betrekkingen aanvaardden de afgevaar digden uit de zeventien lidstaten van de Raad zonder tegenstemmen, bij vier ont houdingen, de gewijzigde resolutie. Hierin wordt gepleit voor een top- overleg over de problemen binnen Eu ropa en de verhouding tussen Europa en de Ver. Staten, zulks ter verzekering van het succes van de door president Kennedy voorgestelde tariefbesprekin gen en ter realisering van wereldomvat tende akkoorden voor bepaalde land bouwprodukten. Ten slotte hoopt men dat het top- overleg zal bijdragen tot het ontstaan van een wezenlijk deelgenootschap op voet van gelijkheid tussen Europa en de Verenigde Staten. De afgevaardigden hebben voorts een aanbeveling van de economische com missie aanvaard gebaseerd op een rapport van de Nederlandse socialist ir. H. Vos waarin gepleit wordt voor een open politiek van de E.E.G., ter bevor dering van de Europese integratie en de internationale samenwerking. In een derde uitspraak richtten zij aan het comité van ministers de aanbeveling, de Raad van Europa te gebruiken als kader voor politiek en economisch contact, dat zou kunnen leiden tot een hervatting van de besprekingen tussen Engeland en Europese gemeenschap van de zes. gen en bedreigd. De Russen op de tri bune lachten luid toen hij dit vertelde. Wynne zei zich pas volledig bewust te zijn geworden van zijn „smerige" werkzaamheden toen hij in Moskou was gekomen. Penkofski had nooit willen zeggen wat de inhoud van de pakjes was die hij had overhandigd. Penkofski bestreed deze verklaring van Wynne. Hij was er eindelijk achter gekomen toen hij aan Penkofski een pakje met versnaperingen voor de kinderen van de Britse ambassade-employe Chisholm had gegeven. De pakjes waren midde len voor het overbrengen van berichten. Trouwens. Wynne zei nooit reden te hebben gehad tot wantrouwen, want al zijn contactmensen in Moskou waren le den van de Britse ambassade. De ver dediger van Wynne stelde hem vervol gens vragen met het doel aan te to nen, dat de Britse zakenman zodanig in de macht van de Britse geheime dienst was gekomen dat hij niet langer een vrij mens was. Middelen De openbare aanklager op zijn beurt probeerde van Wynne los te krijgen dat de Britten en Amerikanen van alle nio- gelijke middelen, ook vrouwen, gebruik probeerden te maken om hun slachtof fers in dit geval de spionnen, aan zich te verplichten. Wynne gaf op dit punt niet toe. Het proces wordt vandaag achter ge sloten deuren voortgezet omdat de In lichtingen die Penkofski aan het Westen heeft doorgegeven, ter sprake zullen komen. (Advertentie) Verse SUNKIST of "SK" citroenen zijn overal weer volop verkrijgbaar. wettig gedeponeerd 9 De warme zeestr'oming langs de Ja panse kust, bekend als de „zwarte stroom" heeft zich verplaatst waardoor de temperatuur van het zeewater ter plaatse dertien graden lager is dan ge woonlijk. Als gevolg hiervan is veel vis in het gewoonlijk rijke viswater doodge gaan of heeft het warmere water opge zocht. De meningen over de oorzaak van de temperatuurswijzigingen zijn vele. 1201) Deze rubriek zou gemakke lijk een jaar kunnen draaien met het weerspreken van alle onzinnig heden die verwerkt zijn in het Oera Linda Boek, de z.g.n. familiekroniek, die „in zijn gehele opzet, en in al zijn delen, een parodie is op het door frislomanle beheerste dilettantisme van de Friese taal-, geschied- en oudheidkundige wetenschap, zoals die beoefend werd in de kringen van het Friesch Genootschap, omstreeks het midden van de 19de eeuw", ge lijk dr. M. de Jong het, wellicht wat té generaliserend, uitdrukt. De redaktie van onze krant wenst echter niet, dat we een jaar lang deze plaats voor het Oera Linda Boek inruimen, daarom moeten we trachten een willekeurige, maar wel sprekende greep te doen. Dan treft ons in dit geschrift bijv. de naam Min- uo, beter bekend als Minos, koning der Kretenzen, aan wie hij wetten ge geven heeft, zodat de wetgeving in één van dc oudste cultuurcentra in de Middellandse Zee haar bestaan aan de Friezen heeft te danken. Hier over behoeft niemand zich te ver bazen, want in 1551 v. Chr. was een kolonie Friezen reeds door het Suez- kanaal en de Rode Zee in de In dische Oceaan doorgedrongen en hadden zij zloh aan de monding van de Indus gevestigd, zodat deze stam wel enige notie had van koloniale expansie. Hun contacten met Griekenland en Italië waar te Rome, naar Fries model, dc maagden-eredienst werd ingericht schijnen in dit verhand onbeduidend, evenals de stichting van de stad Tyrus, die haar be staan ook al aan de Friezen had te danken. De tijdrekening waarvan in het Oera Linda Boek wordt uitgegaan Ls bijzonder belangwekkend, want zij begint te tellen vanaf de ondergang van Aldland, „door de zeelleden At- land geheten", waaruit de speurende lezer direct de naam Atlantis zal kun nen afleiden. Ook dit gebeuren uit de oudheid was in het Oera Linda Boek verwerkt: „De bergen spleten vaneen om vuur en vlam te spuwen; andere zonken in haar schoot neder en waar de aarde eerst velden had, hief zij nu bergen omhoog". Is het wonder, dat het manuscript de eigen tljdsrekening bij deze geweldige ge beurtenis liet aanvangen? En dan hebben we nog niet eens melding gemaakt van de Fries In ca, die op een gegeven moment weg- zeilde en van wie nimmer meer iets werd vernomen. Gelukkig dat we op het eerste gehoor in hem al de stamvader van de Zuidamerlkaanse Inca's kunnen her kennen, zodat de man toch niet hele maal voor niets is uitgevaren. Wat zouden we hieraan verder nog kunnen toevoegen? Dat Zwitserland tot het rechtsgebied der Friezen behoorde, de Noormannen het runenschrift van de Friezen ontvingen en de Arabieren het cUferschrift van hen kregen? Het lijkt alles zo onbelangrijk, in verge lijking met de Fries Teunis, die naar de Middellandse Zee voer om als Neptunes (nep-Teunis) zijn bestaan voort te zetten. De rechtgeaarde Friezen hebben uiteraard niets uit te staan met de ze parodie die zijn natuurlijke dood is gestorven, naar plotseling in re cente tijden tot leven gewekt. Deze wekroep kwam in dit geval uit Duitsland, dat zich eensgezind, cn vol vertrouwen op de toekomst, ach ter een horde misdadige psychopa ten had geschaard. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5