Hoofdpijn Vergrijzing een gevaar voor geref. mannenbond Zelfbeklag onderkennen en bestrijden AEG „Kosters moeten synode meer respect tonen .Y.B.-2.Lj procent-ligt beschamend laag WAJANG Ministers in politiek forum Wel of geen afspraken bij kabinetsformatie? AEG Een woord voor vandaag Predikantssalaris .r> in discussie Stuur zendingspredikanten naar Indonesië neem Commissies van beheer Geref. Kerken: Lijm hout met CETAFLEX *51^ Ceta-Bever T 1 J GELEZEN: 1 DONDERDAG 9 MEI 1963 Ruim 300 Amsterdamse studenten hebben gisteravond een door het po litiek gezelschap van de Vrije Univer siteit georganiseerde politieke forum bijeenkomst in Krasnapolsky bijge woond. Fijntjes merkte de president van het gezelschap, de heer J. A. Aerts- sen, in zijn begroetingswoord op dat dit grote gehoor „de voorkeur gaf aan de woorden hier, boven de daden elders in Europa". Het forum bestond uit de minister van sociale zaken en volks gezondheid dr. G. M. J. Veldkamp (kath.v.), de minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra (a.r.), en de Twee de-Kamerleden prof. dr. H. J. Witte- veen (vice-voorzitter der V.V-U.) en dra. J. M. den Uyl (P.v.d.A., Amster dams wethouder van publieke werken en oud-directeur der dr. Wiardi Beck- manstichting)Dit viertal economen sprak en discussieerde over het the ma: Wat zijn de centrale punten bij de komende kabinetsformatie. Prof. Zijlstra stelde o.m. dat de ervaringen van 1952 en 1956 hebben ge leerd dat bindingen tussen kabinetsfor mateur en kamerfracties op niets uitlo pen. Wel noodzakelijk en de enige juis te binding acht hij tussen de formateur met een program en de mensen, die hij aanzoekt om minister te worden. Dezen zullen dan wel ruggespraak hebben met degenen met wie zij politiek verwant zijn. Spreker achtte dit staatsrechtelijk de juiste wijze. Advertentie Het sprookje van iedere dag Thuis bij U de beste koelkast uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Europa ster Veldkamp was van oordeel dat men over enkele kernpunten met elkaar een afspraak moet maken, en sprak in dit verband van „een poli tiek gentlemen's agreement". Bij een ka binetsformatie moet worden voorkomen dat er tijdens de regeringsperiode een ka binetscrisis kan komen, volgens spreker zal voor 1963 een heel belangrijk punt zijn: Wat zal men de voorrang geven? Hij stelde dat via de formateur een af- praak moest worden gemaakt met de fracties. Drs. Den Uyl was voor afspraken ten aanzien van de centrale punten met de fracties: daar hebben naar zijn me ning de kiezers recht op. Jaarvergadering in Groningen ment een aantal Kamerleden een ander standpunt moet gaan innemen: men moet volgens hem vrij blijven. Belastingen KOELKASTEN Eèii 'schitterende s^erie waafüit U Kunt kiezen: van 120 liter tot 2Ö0 liter inhoud. Van 1 348.- tot f995.-. Compressorkoeling. Veilige magnetische deursluiting. Ruim vriesvak. Automatische ontdooiinrichting. Doordachte indeling. Vraag het de vakman. De V.V.D. wil dat er een zekere ruim te wordt geschapen voor belastingverla ging hij noemde hierbij de inkomsten belasting voor de middengroepen en dat dit in de komende periode wordt be reikt. In de toekomst zal men met zelf beheersing een conjunctuurpolitiek moe ten voeren. Drs. Den Uyl betoogde dat'de regering op het punt van de massale ontwikke lingshulp bepaald tekort is geschoten. Zijn partij is voor een substantiële ver hoging van de hulp aan ontwikkelings landen. Men zal bereid moeten zijn daar voor consumptieoffers te brengen. Geen belastingverlaging aldus spreker, inte gendeel, men zal in de toekomst bereid moeten zijn belastingverhoging te aan vaarden. Een groot deel van de natio nale middelen zal men zijns inziens vrij moeten maken voor de woningbouw. Er zal voorrang moeten worden gege ven aan een ander soort woningen, en hij merkte in dit verband op dat 90 pro cent der bevolking minder dan 10.000 gld. verdient. De lasten zullen rechtvaardi ger moeten worden verdeeld dan nu het geval is. o.m. door belasting op vermo gen. Als het deze weg op gaat, zo merkte prof. Zfjlstra hierna op. en men dit w 1 vastleggen In afspraken dan denk ik niet dat we de derde dinsdag in septem ber een kabinet zullen hebben. Bij de binnenlandse problemen is mair zo betoogde prof. Zijlstra, voorkomen wij. ondanks een gezonde economie, dat er overbestedingen ko men. Dat betekent restrictie en beper- klMi'nister Veldkamp zei o.a., wij zouden gaarne zien dat het mogelijk zou zijn dat kruipende belastingstijging wordt ver minderd. zodat de belastingdruk met zwaarder wordt. Persoonlijk zei hij een sterk voorstander te zijn van commer ciële televisie. Het jongste tv-debat in het parlement had volgens hem winst punten opgeleverd. Men is in elk geval geen tegenstander van reclame in de t.v. men is voor een open omroepbestel. Tegen de Presbyteriaanse geestelij ke die vorige week gouverneuer Neison Rokcefeller en de pas een maand ge scheiden Margarette Murphy in de echt verbond zullen disciplinaire maatrege len worden getroffen, aldus heeft een kerkelijke autoriteit bekendgenaakt. Als iemand korter dan een jaar is geschei den moet voor een nieuw huwelijk toe stemming worden verleend door de raad van ouderlingen. Rockefeller was veer tien maanden gescheiden. (Van onze kerkredactie) De jaarlijkse bondsdag van de iBond van Gereformeerde Mannen- gaande afspraken met de fracties «in I verenigingen Stond bijna in het groot gevaar inhouden. Dit kan er toe teken van de vraag: Hoe bereiken leiden dat in het openbaar in het patje- W0 de jongere belijdende lidmaten? Deze vraag werd gisteren tijdens de morgenbijeenkomst in Gronin gen minstens zesmaal gesteld. Het meest praktische voorstel kwam van ds. P. Homburg van Heerjans- dam, die ervoor pleitte desnoods het verenigingskarakter te laten vervallen en de jongere leden in een gesprekskring bijeen te bren gen. Hij meende dat het organisa torisch mogelijk moet zijn om een band te leggen tussen dergelijke kringen en de overkoepelende bond. Er zijn gevaren voor de gereformeer de mannenvereniging zei ds. Homburg, tot de ongeveer 500 leden, die bijeen gekomen waren in de Stadsparkkerk, waar vorige week c> gereformeerde sy node bijeen was. Het grootste gevaar is dat men ze gaat zien als een instituut uit een ver verleden. Voor hij enkele practische wenken gaf, kwam hij eerst met kritiek. Het (Advertentie) mankeert zo vaak aan goede leiding. Deze is maar al te vaak niet vlot ge noeg. waardoor jonge mensen worden afgestoten. Als tweede bezwaar noemde hij het slechte gehalte van de vragen, die zo vaak langs de werkelijke pro blemen van deze tijd heengaan. De voor zitter, aldus ds. Homburg, moet kennis hebben van de vragen van deze tijd: „Zorg er voor dat die aan de orde ko men bij de bespreking!" Methodiek Durf het aan om het te wagen met een vernieuwde methodiek. Men kan het proberen met gespreksgroepen, maar ook de opzet van de vergaderingen kan gewijzigd worden. Ds. Homburg vindt het lezen van notulen zinloos en pleitte ervoor het „gebroeder" af te schaffen „Noem elkaar toch gewoon bij de naam. gewoon Jan, Piet en Klaas" was zijn voorstel. Ds. H. van Benthem van Leeuwarden was de tweede spreker die tot onder werp had. .Mannenvereniging en jeugd". Hij wees er op dat terwijl dit werk vergrijst en men maar moeilijk be slag kan leggen op mensen, onder de veertig, het jeugdwerk verkinderlijkt en men maar moeilijk mensen van boven de twintig bereikt. Juist omdat veel jongeren, ook in de Gereformeerde kerken, geïnfecteerd zijn door het relativisme van deze tijd, dat alles op losse schroeven zet, riep hij de anderen op tot een gelovig voor beeld. Zij moeten weten dat het ons niet alleen maar te doen is om discussies over het woord van God, maar dat dat woord beslag heeft gelegd op ons leven. SPORTSHIRT? MEESTERLIJK. CADEAU, MAAR KOOPWEL'N ROBSON UIT P& KUNST Het Evangelie is niet naar de mens. Het is ook niet een mens, die het schenkt of leert aan de ander. Het wordt geschonken door openharing van Jezus Christus. Mooie woorden en diep zinnige begrippen? De woorden zijn van de apostel Paulus en zij zijn te vinden in het eerste hoofdstuk van zijn brief aan de Galaten. Niet naar de mens is het Evangelie. Het past zich namelijk niet aan de gewoonten en opvattingen van de mens aan. Het is van een andere orde. De Heidelbergse Catechismus heeft het in dit verband over een afsterven van de oude mens en het aandoen van de nieuwe mens. Dat velen zich ergeren aan de inhoud van het Evangelie ligt voor de hand. Het praat nl. de mens nooit naar de mond en het keurt zijn handelwijzen nooit goed. Integendeel: het gaat daar regelrecht tegenin. Het zegt zonder enige restrictie, dat de mens verdorven is en dat er in hem geen goed is. Maar dat is niet alles. Paulus heeft het over de openbaring van Jezus Christus. Dat wijst dus op een zeker ingrijpen door iemand, die de mens er op attent maakt, dat het heus niet zo best met hem is gesteld. En dan is het verrassende van het Evangelie, dat die openbaring de mens tot inkeer brengt, hem ervan overtuigt, dat hij zijn leven radicaal veranderen moet, sterker: dat de mens slechts toe komst heeft als hij zich volledig overgeeft aan Christus. Prof. Smelik tot vrouivengroep C.J.V.F.: Beroepingswerk NED. HERV. KERK Eenheid vicaris te Meppel; te Beet- Droppers, te Mensinge- AMSTERDAM mot de producten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Tijdens de woensdag iri Den Haag gehouden elfde algemene vergadering van het landelijk ver band van commissies van beheer van de Gereformeerde Kerken in Nederland, heeft de voorzitter, de heer C. H. van den Berg, uitvoerig de problemen besproken inzake de regeling van de rechtspositie van de kosters en het treffen vaft rege lingen voor de tractementen van predikanten. Tijdens deze vergadering werd tevens besloten tot oprichting van een stichting voor collectieve verzekering van wette lijke aansprakelijkheid. Deze stichting Onderling Risico krijgt als doel het on derling dragen van risico's verbonden aan het beheer van kerkelijke middelen, zoals een wettelijke aansprakelijkheid. Men denkt dit doel te bereiken door het afsluiten van collectieve verzekeringen, waarbij het voeren van eigen beheer niet is uitgesloten. De middelen van de stich ting zullen bestaan uit bijdragen van de aangesloten commissies. De voorzitter, de heer C. H. van dor. Berg. had enkele bedenkingen tegen het door de vereniging van kosters ingedien de ontwerp voor het regelen van hun rechtspositie. Dat daarbij de kosters zich o.a. hadden afgevraagd of men in de regententijd leefde, vond de heer Van den Berg getuigen van een tekort aan respect voor de leden van de synode. Dr. J. Verkuyl via O.Z.C. tot Ned. kerken: In de/morgenvergadering sprak ds. T. M. "Gilhuis van Dordrecht nog een (propaganda-) woord voor het bondsor gaan „Opdracht en Dienst"; de mid dag-vergadering stond in het tek< van de verhouding gereformeerd her vormd. Dit onderwerp werd ingeleid door prof. dr. S. U. Zuiema. Deze hoogleraar bracht eerst een groot aantal gezichtspunten naar vo ren. van waaruit dit onderwerp be sproken kan worden: sociologisch, so ciaal-psychologisch, theologisch, maar hij weerde ze allemaal af. Hij citeer de de boekjes van „De achttien", prof. dr. H. Berkhof, prof. dr. De Gaay Fortman, ds H. Volten, maar gaf als zijn mening te kennen dat zij geen van allen de kern raken. Die kern noemde prof. Zuidema de belijdenis: Ik geloof in de algemene 'katholieke) kerk. Dat is de kerk, waar aan het Woord Godi is toevertrouwd en waarvan de leden leesbare brieven zijn, dat is de kerk, van Jezus (en niet van ons), waarvan de grondstructuur gehoorzaamheid is; Niet in de eerste plaats gehoorzaamheid aan de belij denis (zoals de gereformeerde zeggen) of aan het actuele belijden (zoals de hervormden zeggen), maar aan het Woord van God. Prof. Zuidema sprak als zijn grootste bezwaar tegen de Hervormde Kerk uit dat deze in het bekende artikel X van de nieuwe kerkorde een scheiding maakt tussen de bijbel of de Schrift en de openbaring of Woord Gods. Als rootste bezwaar tegen het huidige zoe- .;en naar hervormd-gereformeerde een heid achtte hij dat men het algemeen christelijke, wat men rem'een heeft, Hij noemde het de zondeval van het christendom, dat men vast houdt aan de oude definitie dat katholiek is wat de kerk altijd en overal geloofd heeft, wat algemeen is. Volgens prof. Zuidema is alleen echt katholiek (algemeen) wat de kerk altijd en overal geloven moet, wat van Godswege dus algemeen geldig is. In het huidige eenheidsstreven zag prof. Zuidema het zoeken naar het algemene en niet wat het volgens hem moet zoe ken: het algemeen geldige dat te vinden is in de bijbel, het Woord van God. Kosteres Het toetreden van de gereformeerde kosteres tot de vereniging moest men volgens hem als een normale zaak be zien. Hij achtte het voorts mogelijk, dat er algemene regelen werden getroffen, die door de plaatselijke commissie van beheer nader konden worden toegepast. Reeds heeft het landelijk verband hier- (Van onze kerkredactie) In Utrecht is gisteren de jaar vergadering van de Onderwijs Zendingscommissie, een orgaan van de Nederlandse Zendings raad, gehouden. Zoals de voor zitter in zijn openingswoord nog eens duidelijk zei, stelt de com missie zich tot taak, de belang stelling voor de zending bij al het onderwijs te stimuleren. Dit ge beurt dan op de openbare scholen door het godsdienstonderwijs. Dr. de Vries zei zeer verheugd te zijn dat het percentage open bare scholen waaraan godsdienst onderricht gegeven wordt op het moment 90 procent bedraagt. Nadat de secretaris, ds. A. de Haan de diverse activiteiten van de commissie had gememoreerd refereerde dr. J. Verkuyl, thans secretaris van de Nederlandse Zendingsraad over ,,De evan gelieverkondiging vanuit de jonge kerken". Dr. Verkuyl stond uitvoerig stil bij de nieuwe taken waarvoor de jonge zelf standige kerken in Afrika en Azie. zich thans geplaatst zien. Deze kerken kun nen, aldus dr. Verkuyl. in de veranderde. C.litieke en sociale omwenteling van hun nd niet volstaan met de conventionele lijnen en middelen van ihet zendingswerk. Er zal grote aandacht geschonken moe ten worden aan de lectuurvoorziening, en de kadervorming. Voor dit laatste is de universiteit zeer belangrijk, aldus dr. Verkuyl. Dit was ook een van de redenen waarom inder tijd de Theologische School te Djakarta tot Theologische Hogeschool werd om gevormd, De theologen moesten het zelfde niveau hebben als de andere academici. De universiteit is dus van groot belang, aldus dr. Verkuyl. Een van de taken van de kerk zal dan ook zijn de studentensamenleving te bewer ken. De student voelt zich In de Azia tische en Afrikaanse landen een pionier, want er is nog geen kader. In Indonesië, zo vertelde dr. Verkuyl, telt de christen studentenvereniging 15.000 leden. Er Is een groot tekort aan studenten predikanten, zo zei dr. Verkuyl. HU vroeg zich af, of de Nederlandse kerken niet Iets kunnen doen om dit tekort op te heffen, nu de poorten naar Indonesië weer open staan. De Indonesiërs zelf zien het belang van de studentenpredikant ter dege in. Dit blijkt uit het voorbeeld dat dr. Verkuyl gaf: In West-Duitsland zijn er 3 Indonesische zendingspredikanten werkzaam onder de Afro-Aziatische stu denten, terwijl er in Indonesië zelf maar 2 zijn. Een der aanwezigen stelde naar aan leiding hiervan de vraag of het niet mogelijk is dat de studenten zendings commissie tot hot sturen van studenten- predikanten kan stimuleren. Dr. Ver kuyl sloot zich bij deze suggestie vol komen aan. Het zal alleen kunnen als men zich ook blijft afvragen wat het zendingsbevel van Christus nü eist, al dus dr. VerkuyL _WPW)spm eniging van kerkvoogdijen van de Herv. Kerk. Hierbij heeft de kostersvereniging echter verstek laten gaan. De heer Var den Berg meende, dat het landelijk ver band in dezen moet volstaan met advi seren. omdat de plaatselijke gereformeer de kerken autonoom zijn. Voorts meende hij, dat de belangen worden geschaad als de kosters hun voorstellen op onrust wekkende wijze verdedigen. Predikanten De heer Van den Berg achtte het voorts wenselük een bepaalde norm te hanteren voor de vaststelling van de predlkants- tractementen, waarbU het niet de bedoe ling Is een vergelUklng te trekken met In het bedryfsleven werkzame personen met een universitaire opleiding, doch het is uitermate moellUk gebleken een uni forme regeling te treffen. vergelijk willen trekken met salarissen die net rijk heeft Hij zou graag een vastgesteld voor die rangen, waarvan de studie met die van een predikant kan worden vergeleken. Doch ook hiertegen zyn bedenkingen aan te voeren. Ook tegen het gelijkstel len met hoofden van ulo-scholen en leer krachten aan middelbare scholen. Dat aan de tractementen iets gedaan moet worden, daarover was iedereen het wel eens. -Het aantal studenten in de theolo gie neemt af en men verwachtte, dat hierdoor binnen enkele jaren een tekort aan predikanten zou ontstaan. Keuze „De salarissen zouden wel eens doorslaggevend kunnen zijn op een beslissing van een jongeman, als hij een vergelijk trekt met de salaris sen in het bedrijfsleven", zo werd gezegd. Daarom achtte de voorzitter het ge wenst de predikanten goed te honoreren. Wat de verzekering van ziekenhuiskos ten voor predikanten betreft werd op gemerkt. dat bij onderzoek was geble ken. dat hieraan collectief niets kon worden gedaan, zodat men dit onder werp verder zal laten rusten. pen J. Scholte, sterzwaag: weer. Aangenomen naar Zevenhoven: F. de Jonge, kand. te De Bilt. GEREF. KERKEN Beroepen te Diemen: W. Dekker, te NoordwQk; te Nieuwveen-Zevenhoven: W. Netjes, te Stellendam; te Grijpskerke: H. Reenders, kand. te Katwijk. Prof. F. E. Vening Meinesz. oud-di recteur van het K-N.M.I. in De Bilt, is woensdagavond verkozen tot ere-lid van de Amerikaanse academie voor kun sten en wetenschappen. Ook secretaris generaal Oe Thant en de zondag jl. over leden directeur van het internationale monetaire fonds. Per Jacobsson, kregen deze onderscheiding. (Van onze kerkredactie) Twee dagen lang is Deventer ,,de hervormde vrouwen stad" geweest. Dinsdag en woensdag hebben de leden van de her vormde vrouwengroep C.J.V.F. daar de zeventiende jaarvergade ring gehouden. De eerste dag was hoofdzakelijk gewijd aan huishoudèlijke agendapunten. Gisteren hield prof. E. L. Smelik, te Amsterdam een referaat over ,,De plaats van de recreatie in ons leven". Eigenlijk is de mens geschapen om te genieten in het leven. Hieruit volgt dat het eigenlijke doel van het leven de vrije tijd en niet de arbeid zal zijn. Met deze voor vele toehoorsters, revolutionaire stelling, begon prof. Smelik zijn betoog. Hij gaf toe dat het na de zondeval an ders is geworden dat men „in het zweet zijns aanschijns" het brood verdient, maar dat verandert, volgens prof. Smelik, niets aan de begintoestand. Uitvoerig stond prof. Smelik dan ook stil bij het verschijnsel dat alle mensen het tegenwoordig zo druk hebben. De bij- Advertentie) O TIJDENS de in Den Haag gehou den jaarvergadering van het landelijk verband van commissies beheer der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft prof. dr. F. de Roos uitvoerig stilgestaan bij de vele taken die de kerk heeft te verrichten op alle mogelijke terreinen en de financiële middelen die daarvoor de kerken ter be schikking worden gesteld.door de vaste vrijwillige bijdrage. Het gemiddelde landelijke percen tage van het inkomen dat door de leden van de Gereformeerde Kerken als vaste vrijwillige bijdrage wordt gegeven, namelijk 2.11 procent, noemde prof. De Roos veel te laag. Het arbeidsterrein van de kerk is zeer groot, doch het wordt onvol doende bewerkt. De taak die de kerk heeft te vervullen in geestelijk en stoffelijk opzicht neemt met do uitbreiding van de bevolking sterk toe. Een probleem hierbij vormt de bin nenlandse migratie, waarbij zowel bij een sterk groeiende kerk als bij een kleiner wordende plaatselijke kerk, de lasten In beide gevallen toenemen. Prof. De Roos achtte het van be lang voor de opbouw van de gemeen te, dat de vele taken goed worden vervuld. De taak van de plaatselijke kerken achtte hij typisch evangelise rend, dat echter nog beter en meer uitgebreid zou kunnen worden. Op het terrein van het maatschappelijk werk ligt nog een groot terrein braak, waar bij zelfs de hulp aan de verre naaste tot het arbeidsterrein mag worden ge rekend. Verheugend ,De kerken spreiden de laatste ja ren een verheugende activiteit ten toon. Er is een duidelijke inspanning merkbaar tot uitbreiding van het werk op alle mogelijke terreinen". Toch is er nog ruimte voor de vraag, hoe het met de „arbeiders" staat. Daarmede is het niet zo bijzonder gesteld. Als men de inkomens vergelijkt met de vaste vrijwillige bijdragen op grond van de samenstelling van beroepsgroe pen dan liggen de inkomens van de leden van de Gereformeerde Kerken beduidend hoger dan het landelijk ge middelde, ook de gezinsgrootte ligt iets hoger", aldus prof. De Roos. Hij stelde dat een gemiddeld percen tage van 2.11 pet. aan vaste vrijwil lige bijdragen beschamend laag is. Nor maal worden deze bijdragen gegeven voor de kerk. Prof. De Roos zou graag zien, dab men voor alle taken een ge zamenlijke bijdrage zou geven. Het percentage achtte hij daarom bescha mend, omdat het gemiddelde inkomen de laatste tien jaren met 32 pet. was gestegen, terwijl de gemiddelde bij dragen ongeveer gelijk waren gebleven. (Advertentie) bel laat ons zien, aldus prof. Smelik, dat we niet zo gewichtig moeten praten over het nut van het leven. Werken doet men vaak alleen om zich van een be staan te verzekeren. Velen gaan dan ook aan hun gewichtigheid ten opzichte van hun werk ten gronde. Een van de be langrijkste argumenten van dit soort mensen is dan ook zich te kunnen laten beklagen omdat ze zo hard werken. Prof. Smelik stelde deze gewichtigheid en zelf beklag zeer duidelijk aan de kaak en waarschuwde zijn gehoor hier vooral toch niet aan mee te doen, en het te on derkennen en te ontmaskeren bij ande ren. Zinvol Bij sommigen nu is er absoluut geen onderscheid tussen werk en vrije tijd, aldus prof. Smelik. Hij doelde hier na melijk op de mensen die creatief werk zaam zijn. Maar de anderen, die aan de lopende band staan bijvoorbeeld, hebben een tegenwicht voor dit werk nodig, al dus prof. Smelik. Hij is van mening dat dit tegenwicht alleen te vinden is in .zinvolle arbeid in de vrije tijd. Prof. Sme lik is van oordeel dat velen in plaats van aan overspanning aan onderspan ning lijden. Daarom moet de vrije tijds besteding in vele gevallen zijn: tot een zinrijk leven komen. Prof. Smelik doel de hier op het vormingswerk. De mens moet worden afgeholpen van het niets doen. van het passief zijn. Prof. Smelik noemde hierna enkele punten die volgens hem een zinrijke spanning in de vrije tijd veroorzaken, zoals het luisteren naar muziek, het ge nieten van de kunst, het ontdekken der natuur. Wat dit betreft wees prof. Sme lik op de taak van de ouders de kinderen te leren de tijd goed, dus zinvol, te be steden. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE Opdracht „De algemeen geroemde offervaardig heid bij de gereformeerden vindt geen steun in de cijfers. Van offers kan he lemaal geen sprake zijn. Wij schieten ten opzichte van de ons opgelegde ta ken hopeloos tekort. Men kan niet zeg gen. dat de gemeente alle krachten inspant om aan de opdracht van de Heer te voldoen. Er moet getracht worden hierin ver betering tc brengen. Do gemeenteleden moet duidelijk worden gemaakt, dat een verhoogd percentage verband hou dende met het Inkomen moet worden gegeven." Prof. De Roos meende, dat als het jaarinkomen met 6,5 procent stijgt, zoals hl 1961, het percentage van bijdrage 10 moet zijn. Op deze ma- r zou men over enkele jaren het lan delijk gemiddelde kunnen opvoeren. Zwervend door Nederland, deel II, door Evert Zandstra. Uitgave Contact, Amsterdam. Werden in het eerste deel van Zwervend door Nederland de provincies Gelderland, Overijssel, Utrecht (met Gooi), Noord-Brabant en. Limburg behandeld, in deel twee dwalen we met ae schrij ver door Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drenthe. Het gaat op nieuw in de trant van: Ontdek uw eigen provin cie voor de weekends, of „het buitengewest" voor de vakantie. Feiten en feitjes, zowel in historisch of geografisch verband, het wemelt ervan. De foto's 99 in het tweede deel zijn uniek, omdat ze van de fotograaf met het unieke camera-oog Cas Oorthuys zijn. Waar vind ik...hèm; door Charlotte Bingham, Uit het Engels vertaald door Catho van Eijs- den. Uitgave Ad. M. C. Stok Zuld-Hollandsche Uitgevers Mij, Den Haag. Dit boek, geschreven door de twintigjarige dochter van de Engelse lord Clanmorris over haar eigen leven tussen 14 en 20 jaar, is met roem verschenen. Zodra de uitgave bekend werd van deze autobiografische roman, dongen bin nen de 48 uur negen buitenlandse uitgevers naar de vertaalrechten. Het Engelse zondagsblad People kocht de rechten van publikatie voor niet minder dan 150.000 gulden „Waar vind ik... hèm!" is een oorspronkelijk, geestig en uiterst oprecht boek, dat door de 20-jarige Charlotte Bingham ongetwijfeld knap werd geschreven. Maar de ongeoefende en daar door wat eentonige stijl en de in feite vrij on beduidende gebeurtenissen waarover heel net boek handelt, maken dat de lezer halverwege de 188 bladzijden een lichte verveling nauwelijks kan onderdrukken. Men vraagt zich derhalve af of dit boek zijn uitzonderlijke vroege roem te danken heeft aan zijn kwaliteiten óf aan de voor velen nog altijd schokkende wijze waarop beatniks, society, se- xualiteit en mannen zonder enige terughouding VOOR T worden beschreven door de dochter van een En gelse lord. 19 x Europa, door Raymond Cartler. Verta ling Hans de Vries. Uitgave Ad. M. C. Stok Forum Boekerij, Den Haag. Met zijn scherp-analytische geest heeft Ray mond Cartier, top-reporter van het bekende, Franse weekblad Paris Match, Europa in meer dan 350 bladzijden onder de loep genomen. Hij geeft er een panorama van,, opgebouwd uit ne gentien karakteristieken van de oude wereld, die net zo min oud is als Amerika jong. Zeer over vloedig is het feitenmateriaal, waarmee het boek werd gelardeerd, doch de briljante schrijftrant van de auteur staat er borg voor dat er ner gens van dorheid kan worden gesproken. Aan Nederland worden veertien bladzijden besteed. Het betreffende hoofdstuk begint met de wa tersnood van 1 februari 1953, die als actuele aanleiding wordt gebruikt voor het epos van de (vaterstaatbouwers. Aan het einde kan men, le ren dat Indonesië verloren en vervangen werd. Vervangen door de industrialisatie, die Neder- and volgens Cartier heeft gered. Een merkwaardige episode uit dc geschie denis van de slavenemancipatie, door dr. R. Reinsma. Uitgave Van Goor Zonen, Den Haag. Dat het houden van slaven, ook onder zich christelijk hetende volken, mogelijk is geweest, blijft een vreemde en tegelijk beschamende zaak. Vreemd en beschamend was eveneens, dat men, ook toen de ogen opengingen, nog zoveel moeite had met de afschaffing van de slavernij. Dr. Riensma heeft er deze studie over geschreven, die men met ootmoed leest. Het is allemaal niet zo best geweest, en het was nog niet eens zo lang geleden, immers nauwelijks honderd jaar. Wat kunnen wij mensen toch van merkwaardige opvattingen <"e slaven zijn... Contrabande, door Klaas v. d. Geest. Uit gave Callenbach, Nijkck. Klaas v. d. Geest heeft met dit boek (ver schenen in de ATO-reeks) een verhaai voor jon geren geschreven dat van begin tot einde boeit zonder onwaarschijnlijk of al te gefantaseerd te zijn. Twee leden van dc rechercheafdeling van een grote Amerikaanse affinaderlj krijgen te gelijk ieder een opdracht. De een moet nagaan wat aan boord van schepen van een bepaalde maatschappij gebeurt en de nder gaat op weg naar een geheimzinnig -iland waar vreemde dingen gebeuren. Aanvankelijk lijken beide op drachten niets mei elkaar t« maken te hebben. Later bljkt echter het tegendeel. Belde recher cheurs werken aan dezelfde zaak: een groots opgezette internationale wapensmokkel. Het nieuwe imperialisme, door Hugh Seton- Watson. Uitgave Nijgh Van Dltmar, Rot terdam 's-Gravenhage. In feite heeft Seton-Watson in „Het nieuwe imperialisme" niet veel meer gedaan dan een aantal bekende feiten geordend en daaraan de conclusie vastgeknoopt, dat de Sowjetunie en het vroegere Rusland bepaald niet minder im perialistisch is (geweest) dan welke kapitalis tische/kolonialistische staat ook. De wijze waarop de schrijver dit heeft ge daan, verdient waardering. Het boekje, waarin hij het resultaat van zijn studie heeft neerge legd, is helder en overzichtelijk. Bovendien heeft het de verdienste dat het sprookje van de Russische vredelievendheid duidelijk wordt weerlegd, wat bepaald niet overbodig is, want ,,De kracht en meedogenloosheid van het nieu we imperialisme schijnen nog onaangetast". De prettig leesbare vertaling is van mevrouw G. W. de Bruijn-Jackson.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2