Niet langer samen alleen maar 't alleen samen doen Politie arresteert geen negerbetogers meer Eerst keuze tussen klein en groot Europa Oera Linda Boek Voor exclusieve clubjes geen plaats in Atlantica radio-activiteit opdrachten' televisie duitsers in budel De brommonnut... Britse journalist die verkoos te zwijgen is vrij Arrestaties in Pakistan Voor moeder... I KG GRATIS TOCH IS HET ZO! Eenzaamheid groter dan men denkt WOENSDAG 8 MEI 1963 Is het juist, dat reeds enige tijd geleden uit een door de keurings dienst van waren te Amsterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat de radioactiviteit van het voedselpakket aanmerkelijk was opgelopen? Dit heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Lankhorst (PSP) schriftelijk gevraagd aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp. De staatssecretaris van O. K. en W. mr. Y Scholten heeft een com missie van advies inzake studie-opdrachten op het gebied van televisie ingesteld. Deze zal van advies dienen over het verstrekken van studie opdrachten in het belang van de televisie en de toekenning van daarmede verband houdende studietoelagen of beurzen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter ir. J. D. H. van der Toorn te Wassenaar, tot leden prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs te Nijmegen en J. Kassies te Den Haag. Tot secretaris mr. M. P. Bajetto in Den Haag. Tweede Kamerlid Van Heivoort (K.V.P.) heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, gevraagd of het juist is dat de gezinnen van Duitse nationaliteit, die ingevolge overeenkomst, gesloten tussen Nederland en West-Duitsland, in de gemeente Budel gehuisvest zullen worden, niet in het bevolkingsregister dezer gemeente kunnen worden ingeschreven, aangezien de beschikking van de minister van bin nenlandse zaken van 25 juni 1955, n'r. 13750 op dit geval van toepassing zou zijn? Nieuwe taktiek tegen demonstranten In Birmingham, Alabama, zijn gisteren versterkingen van poli tie en brandweer te hulp geroe pen toen grote groepen negers naar het stadscentrum begonnen op te trekken, zonder dat de politie bij machte was hen tegen (Advertentie) Hij moest naar Krimpen aan de Lek, Doch iets te snel was zijn vertrek... Sindsdien beschrijft hij 'n kegelbaan Eerst om de zon, thans om dc maan. Zijn vrouw ontvangt uit 't maandomein Trouw elke maandag sein na sein. M'n brommer, luidt het, maakt het best Ik stuur en Esso doet de rest! Zojuist wordt van de maan gemeld Dat hij weer richting Aarde snelt! Zo ziet U weer: U staat voor niks Wanneer U bromt op Esso Mix! MET ESSO BENT U BETER UITI Reginald Foster (58) van de Daily Sketch, een van de twee zwijgende Brit se journalisten, die de gevangenis in gingen omdat zij hun bronnen weigerden te noemen in de spionagezaak-Vassall, is gisteren op vrije voeten gesteld. Hij heeft 61 'dagen van zijn vonnis van drie maanden uitgezeten. Hij heeft wegens goed gedrag vermindering van *traf gekregen. Als verdediger van de rechten i journalist is hij als een held verwel komd door zijn echtgenote en ongeveer 40 collega's en leden van de federatie van Britse journalisten. Om het feit te vieren is Foster meteen naar een hotel gegaan, waar hij nog voor het ontbijt op een glas champagne werd onthaald. De andere journalist, Brendan Mul- holland (29) van de Daily Mail, die nog steeds in de gevangenis zit, was ver oordeeld tot zes maanden. Tenminste zeven vooraanstaande poli tieke tegenstanders van Ajoeb Khan, de president van Pakistan, zijn gisteren ge arresteerd op beschuldiging van opruiing, zo is uit betrouwbare Pakistaanse bron vernomen. De politici, leden van verscheidene groeperingen, die zich hadden verenigd in een „nationaal democratisch front", dat zich keert tegen de elf maanden ou de grondwet van president Ajoeb Khan, zullen op 13 mei voor een bijzondere rechtbank in West-Pakistan verschijnen. Onder de gearresteerden bevinden zich een vroegere rechter, een advocaat en hoge functionarissen van partijen die on der het vroegere militaire regime waren verboden. Frankrijk staat nie' onverschillig te gen de huidige bedreiging van de staat Israël, zo heeft men dinsdag in Franse kringen vernomen. Men merkte op, dat hoewel Frankrijk bij een Arabische aan val op Israël geen afzijdige houding zou aannemen, dit land een preventieve aan val van de Joodse staat zelf niet zou goedkeuren. Premier Ben Bella van Algerije zal 18 mei op uitnodiging van president Nasser een bezoek aan Kai'ro brengen Na een verblijf van twee dagen in de Egyptische hoofdstad vertrekken Nasser en Ben Bella naar Ethiopië waar zij ten conferentie van Afrikaanse leiders lullen bijwonen. 'te houden. De deelnemers aan deze nieuwe massale demonstra tie tegen rassenscheiding wistei% met succes door de politie opge worpen versperringen te nemen. Onderwijl formeerden negerkin deren optochten. Intussen heeft gouverneur Wallace van Alabama, als strijdbaar voor stander van de segregatie, een ver klaring uitgegeven waarin hij zei nimmer te zullen toegeven en krach tig te zullen optreden tegen elke bemoeienis van buitenaf, ook tegen die van hoge regeringszijde. Daarentegen heeft ds. King, die de lei ding van de acties der negerbevolking in Birmingham heeft, tijdens een pers conferentie verklaard, dat de negers hun protestacties moeten voortzetten, om van uit een machtspositie te kunnen onder handelen. Tot dusver zijn naar schatting in Bir mingham ongeveer 2.400 kleurlingen, onder wie talloze kinderen, gearresteerd. In Washington verklaarde een woord voerder van het Witte Huis dinsdag, dat president Kennedy zich aandachtig met de situatie in Birmingham bezig houdt en voortdurend in verbinding staat met rijn broer Robert, de minister van jus titie. Hoewel de stadspolitie de hulp van 150 a 200 man staatspolitie heeft gekregen om te trachten de demonstranten in be dwang te houden, heeft zij besloten, als nieuwe tactiek, geen arrestaties te ver richten. Wel werden de demonstranten, die schreeuwden: „Laat de honden maar los" en „Kom maar op met het water". waterkanonnen onder „vuur" ge nomen. Ook hield de politie een gepant serde overvalwagen, uitgerust met traan gas en geweren, in gereedheid. Britten verscherpen de waakzaamheid Macmillan heeft gisteren maatregelen aangekondigd om de veiligheidsdiensten te versterken in verband met zwakke plekken, die bij de spionagezaak- Vassall aan het licht zijn getreden. In het vervolg zal al het lager per soneel van de militaire attache's in het buitenland uit de strijdkrachten worden gerecruteerd. Tot dusver bestond dit personeel uit burger. Macmillan zei ook, dat hij een plan had opgesteld voor een permanente veiligheidscommissie be staande uit een jurist- als voorzitter en twee leden met ervaring op het terrein van het handhaven van de staatsveilig heid. (Advertentie) horloge altijd een sieraad UW J UWELIER/HOR LOGE R TOONT U GAARNE DE GEHELE INDUS-COLLECTIE Heath over toekomstige integratie: DE Britse onderminister van buitenlandse zaken Edward Heath heeft gisteren in Straats burg verklaard dat men op het gebied van de Europese integra tie geen vorderingen zal maken zolang men niet een duidelijke keuze maakt tussen een groot naar buiten gericht Europa en een protectionistisch klein Euro pa. Hij meende dat de Raad van Europa een bij uitstek geschikt forum is om deze kwestie uit te praten omdat in deze organisatie alle belanghebbende landen zijn verenigd. Heath sprak in het debat dat de raadgevende vergadering deze week wijdt aan de algemene politiek van de Raad van Europa en de Europese eco nomische betrekkingen. Hij liet ei geen twijfel aan bestaan dat Engeland voorstander is van een groot Europa en dat zijn wens om tot de Europese gemeenschap toe te treden ook op de ze opvatting was gebaseerd. Het mis- Advertentie) Knip deze zegeltjes uit! ze helpen U op weg naar SUNDROP BANANEN Vraag Uw fruit-leverancier om de spaarkaart! Chroesjtsjef stuurt „oud telegram" De Sowjetrussische eerste minister en partijleider Nikita Chroesjtsjef heeft de Oostduitse leiders, ter gelegenheid van de herdenking op woensdag, van het feit dat achttien jaar geleden voor wat Europa betreft het einde kwam van de Tweede Wereldoorlog, een telegram ge zonden, waarvan de inhoud gisteren door het Oostduitse persbureau ,,ADN" bekend is gemaakt. Chroesjtsjef zegt hierin dat de slui ting van een Duits vredesverdrag en een „normalisering" van de toestand in West-Berlijn „tezamen de sleutel be vatten voor het handhaven van vrede." (Advertentie) Een DRAKACEL matras geeft 'n oase van rust 1200. In 1868 ontving de Neder landse taalkundige dr. Eelco Ver wijs van de rijkshellingbaas te Den Helder, Cornells over de Linden, fragmenten van een handschrift, dat een oude Friese familie-kroniek scheen te bevatten, op schrift ge steld door een aantal leden van het geslacht Ovira Linda of Oera Linda. Uit deze naam kan zelfs de leek via de overgang Over tha Linda, ge makkelijk de naam Over de Linden herkennen. De eer ste moeilijkheid is hiermee opgelost. Naar inhoud bleek dit geschrift echter meer een stam- of volkskro niek, aanvangende met oude overleve ringen, die zich dui zenden jaren vóór Chr. zouden hebben afgespeeld, maar waarin door de lange reeks van steeds noterende en Ijverig schrijvende Oera Linda's toch een tastbare chronologie was gebracht. Meende men aanvankelijk dan ook in deze kroniek, waarvan de oud ste gedeelten zouden dagtekenen uit de 6de eeuw v. Chr., het belang rijkste document te hebben ontdekt, ooit in Nederland aan het licht ge bracht, al spoedig kregen kenners van het oud-Fries ernstig argwaan legen dc authenticiteit van het ma nuscript. Degenen die het geval in studie hadden, waagden rich dan ook niet aan een uitgave. Maar In som mige (let wel: sommige!) Friese kringen, in het bijzonder in die ge zelschappen waar met opgewekt di lettantisme aan taalkundige en oud heidkundige wetenschap werd ge daan, liet men zich door de terug houding der geleerden allerminst uit het veld slaan en was men maar al te zeer bereid de echtheid van het stuk te aanvaarden. De zaak werd vertaald en in druk uitgege ven onder de tlel Oera Linda Boek, een geschrift waaromheen een om vangrijke literatuur ls ontstaan. Bij de eenvoudigen van geest ir Friesland sloeg het werk In als een bom, omdat vrijwel alle (destijds bekende) grote gebeurtenissen ln de geschiedenis van de mensheid op de een of andere manier schenen samen te hangen met de Friezen, of be ïnvloed waren door de Friese kui tuur. In Leeuwar den „was het gans niet de bon ton aan de echtheid te twij felen" (zoals de Ne derlandse Spectator opmerkte) en de familie Over de Lin den werd groot en beroemd. Van alle kanten togen pel grims naar Den Helder om het eer biedwaardige overblijfsel te zien en de frisiomanle beleefde een periode van hoogconjunctuur. De geleerden, die aanvankelijk ge zwegen hadden, gingen ziel nu echter met het geval bemoeien en toonden duidelijk aan (althans duidelijk voor degenen die hun argumenten verston den), dat het Oera Linda Boek deels mythologisch, deels historisch was en geschreven in een allerzonderlingst mengsel van oud-Fries en Fries van jongere datum. We kunnen op deze argumenten uiteraard niet ingaan en vermelden daarom alleen, dat de deur voor iedere discussie volslagen werd toegeklapt door een papier-on derzoek dat als oudste datum voor dit geschrift het jaar 1854 aanwees. Geen zinnig mens gelooft dan ook oog aan de echtheid van het Oera Linda Boek. En wanneer u hoort, wat de inhoud daarvan was, is het werkelijk onbegrijpelijk, dat oott één sterveling ln deze val ls gelopen. H. Pétillon. lukken van het overleg in Brussel had aangetoond, aldus Heath, dat er in tussen een andere visie op de toe komst van Europa was gegroeid. Een Europa dat militair onafhankelijk zou zijn en wellicht het gevaar in zich zou bergen van een derde macht tus sen west en oost. Verschil Heath wees er op dat het verschil in opvatting over de vorm van het nieuwe Europa ook tot uitdrukking komt op het terrein van de kernbewapening. Enge land is van mening dat de westelijke verdediging ondeelbaar is en wil daar om zijn kernwapens in de NAVO derbrengen. De vorming van een Euro pese kernmacht achtte hij uitgesloten, omdat president De Gaulle zich hierte gen heeft verklaard. De Britse onderminister zei dit commentaar op een ontwerp-resolutie namens de politieke commissie van de vergadering, uitgebracht door de Fran se oud-premier Pflimlin, waarin wordt gepleit voor ,,Een Europese kernverde diging in het raam van het atlantisch bondgenootschap". Deze ontwerp-resolu tie vraagt voorts om overleg op het hoogste niveau ter verzekering van het succes van de door Kennedy voorgestel de tariefonderhandelingen, de totstand koming van wereldomvattende akkoor den voor zekere landbouwprodukten en het scheppen van een werkelijk deelge nootschap op voet van gelijkheid tus sen Europa en de Ver. Staten. Dr. Patijn De Nederlandse socialistische afge vaardigde dr. C. L. Patijn stelde dat de raadgevende vergadering zich niet dient uit te spreken voor atoommach ten die op nationale of Europese prestige-ovenveglngen zijn gebaseerd. Hij verklaarde dat de Amerikaanse en Russische leiders door de kennis van hun landen op het gebied der kernwapens „ln de afgrond der atoomverschrikking" kunnen kijken en dat ze daarom terugdeinzen voor de consequenties van een atoomoorlog. De Europeanen konden echter door gebrek aan kennis die consequenties nog niet overzien. Dr. Patijn was voorts van mening dat de Europese toestand ernstiger was dan uit Pflimlins rapport bleek. De kloof in de politieke opvattingen ten aanzien van de Europese toskomst, waarover Heath gesproken had, kon men niet dempen met mooie woorden of betuigin gen van goede wil. Europese integratie van de Zes zonder Engeland is niet meer mogelijk. Als het meningsverschil met Frankrijk niet wordt geregeld zal de Europese integratie binnen enige ja ren vastlopen. De Franse staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Habib Deloncle, zorgde voor een kleine verrassing. Hij ver klaarde dat de Raad van Europa een belangrijke rol kan spelen bij het op ruimen van de moeilijkheden, zulks in tegenstelling tot de geruchtmakende uit spraak van president De Gaulle op een persconferentie een jaar geleden, dat de raad „een stervende is die men langs de kant van de weg heeft achtergela ten". De eerste uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen ln Engeland wijzen op wist voor de Labour-party en de Li beralen, ten koste van de Conservatieven en onafhankeiyken. Van 58 van de 86 districtsraden waar voor maandag werd gestemd, was de uitslag bekend. Hierbij blijkt de Labour- partij 17 zetels en de Liberale partij 14 zetels te hebben gewonnen. De Con servatieven verloren er 15. De achteruit gang van de onafihankelijken was niet direkt bekend. Gisteren werd de stemming voor de districtsraden voortgezet, terwijl tevens gestemd wordt voor gemeenteraden in Schotland. Morgen worden voor ongeveer 400 Britse gemeenteraden verkiezingen gehouden. Al drie, vier dagen is de melk boer aan de deur geweest en er werd niet opengedaan. Ook an dere leveranciers deden die er varing op en de buren weten van niets. Als tenslotte na een week de kranten uit de brievenbus puilen wordt de politie gewaar schuwd, die de voordeur for ceert. Het blijkt, dat de enige bewoner is overleden. Er ver schijnt een berichtje in de kran ten, zo van: „Man lag week lang dood in huis" en daar heb ben we dan weer zo'n klassiek geval dat even een heel schrij nend beeld geeft van een negatief aspect onzer moderne samen leving: de eenzaamheid. Iemand is eenzaam en vergeten ge storven, met op slechts enkele meters /an hem verwijderd tientalle men sen; zijn buren die hem wel vrien- ielijk groetten en misschien ook wel sens een praatje met hem maakten, maar verder ook niet. Och, en hij had Dok wel enkele familieleden, zelfs een zoon in een naburige stad, maar de laatste bezocht hem eens in de veer tien dagen, wat hij tóch al mooi vond met zijn drukke werkkring en zijn op groeiend gezin. Ja, het was allemaal srg begrijpelijk en toch zo triest, zo in-triest. Denk niet dat dit nu maar een extreem geval ls; het ls een symp toom van een veel voorkomend ver schijnsel. Er zijn bijzonder veel een zame mensen in onze samenleving, ou de èn jonge. Wie rapporten hier over naleest slikt meteen weer ln wat hij misschien wilde zeggen, namelijk dat al dat praten over die z.g. een zaamheid een modeverschijnsel zou zijn geworden, en dat men tegenwoor dig nu ook letterlijk alles problematisch wil zien. Daar is het altijd al wat in zich zelf gekeerde meisje, dat een aantal iaren in het buitenland heeft gewerkt sn dan weer terugkomt in eigen land. Haar vader en moeder zijn er niet meer, haar enige vriendin is geëmi greerd; gemakkelijk tot contacten ko men doet ze niet en zo woont ze dan ergens op kamers. Alléén. Vanwege goede prijs.... Daar is de klacht van een pas ge pensioneerde, die vaststelt: „Ik heb mijn hele leven hard gewerkt, kan mij financieel onafhankelijk noemen, bezit nog een eigen huis en heb ook nog wel enige hobbies. Mijn huwelijk was zo goed, dat ik er niet aan denk een tweede huwelijk aan te gaan. En dus Commentaar van mevr. W. Bayards Een nog niet zo lang geleden opgerichte stichting, namelijk de stichting „De Nieuwe Sociëteit" vroeg blijkens een door haar aan onze redactie gerichte brief aan dacht voor haar werk en doel stelling, die gericht zijn op het zo mogelijk opheffen van de eenzaamheid bij vele me demensen, die hieronder gebukt gaan. Wij hebben naar aanleiding hiervan een gesprek gehad met de secretaresse dezer organisatie, mevrouw W. Bayards te Naarden, waarin de noodzaak van, maar ook de moeilijkheden bij dit „indivi duele" werk ter sprake kwamen. Gaarne geven wij ook hier door het verzoek van het bestuur om meer medewerkers/sters. Zij, die menen hier een taak te zien, ver wijzen wij gaarne naar het se cretariaat, waarvan het adres in bijgaand artikel staat vermeld. meerden, van financieel onafhankelij- ken zowel als van maatschappelijk hulpbehoevenden. Deze stichting had geen enkele, maar dan ook geen enkele ervaring op dit terrein, wist alleen dat het pro bleem gemeenschappelijk onder ogen moest worden gezien om er dan zo mogelijk een oplossing of liever: op- lossingEN voor te zoeken, want ieder eenzaam mens is immers weer een inder individu. IS iet doelmaar middel De stichting is inmiddels landelijk geworden en verder gegroeid vanuit enkele lokale kernen: o.a. in het Gooi, in Amsterdam en Leiden. Men begon met iets zeer voor de hand liggends, namelijk het houden van kleine bij eenkomsten waar een korte, interes sante lezing werd gehouden of een con certje werd gegeven. Men organiseer de museumbezoek en ook wel korte uitstapjes, waarbij al deze evenemen ten niet als doel, maar als middel moesten functioneren. Als middel om in contact met elkaar te komen, het geen het bestuur trachtte te stimule ren door tevoren „vraag" en „aan bod", dus zij die geholpen wilden wor den en zij die wilden helpen, zódanig te overzien, dat met een redelijke ze kerheid zou kunnen worden gezegd: als we A nu eens bij X zetten en B bij Z, dan zou daar wel eens iets uit kunnen voortkomen. Dit ls ook wel gebeurd er kon eigen huis is voor een man-alleen te groot geworden: je wilt best op ka mers gaan wonen, maar kamerver huurders hebben liever mensen die hun bezigheden buitenshuis hebben en dus gaan die veelal vóór. Hoogstens ac cepteert men je vanwege de goede prijs die je wilt betalen..." Daar is de ongehuwde vrouw van middelbare leeftijd, die nu eenmaal de opdracht voor zich zag voor haar va der en moeder te blijven zorgen, na dat de andere kinderen uit de ouder lijke woning waren verdwenen. Het moest ook wel, want er was geen andere (ook geen financiële) oplossing. Achtereenvolgens zijn vader en moe der overleden, ze zal nu eindelijk haar ïigen leven kunnen gaan leiden, maar het blijkt niet te gaan; de sprong is te groot... dus: eenzaamheid. Ongeveer twee-en-een-half jaar gele den stelde de journalist M. Reckman in Elseviers Weekblad deze zaak eens aan de orde, constateerde dat er in dit opzicht niets werd „gedaan" en vroeg nadrukkelijk om reacties. Re sultaat: 1500 brieven, voornamelijk van eenzamen die van hun nood, hun mbeschrijflijk grote nood vaak, ge tuigden. Om een lang verhaal kort te ma ken deze publikatie leidde, tot het Ln het leven roepen van een stichting zijn tot nu toe zo bijzonder weinig die thans „De Nieuwe Sociëteit" heet. Het eenvoudige en uiterst moeilijke doel dat deze stichting zich gesteld heeft is het leggen van onderlinge per soonlijke contacten, waardoor de een- eaamheid kan worden doorbroken. Van ouderen zowel als van jongeren, van onkerkelijken zowel als van gerefor- Prins Bernhard in Californië: Heel licht zijn die DRAKACEL matrissen Prins Bernhard heeft gisteren voor de Raad van Wereldzaken in Los Angeles een rede gehouden over de ontwikkeling en de toe komstverwachtingen van de At lantische Gemeenschap. Hij begon met de opmerking, dat het lied „California here I come" voor hem meer betekenis heeft ge kregen, vooral ook omdat „mijn oud ste dochter die enige weken geleden hier een paar prettige dagen heeft doorgebracht zich dit lied ook al eigen heeft gemaakt", aldus de Prins. Nadat de Prins het ontstaan van de Atlantische gemeenschap had gerele veerd kreeg hij het over de verhou ding Europa-Amerika. „Bij miljoenen aan beide kanten van de Oceaan leeft deze gemeenschap", aldus de Prins, „die gemeenschap die wel eens wordt omschreven met het betekenisvolle woord Atlantica. De vraag is echter: Hoever zijn wij met Atlantica geko- 1?" Mislukt? Het grootse plan lijkt op dit moment te zijn mislukt, omdat er meningsver schillen bestaan over de samenstelling van een Verenigd Europa. Volgens prins Bernhard kan hier echter geen verwarring over bestaan: om de loop der geschiedenis voort te zetten en de klok niet terug te draalen, moet Euro pa een unie van vrije landen op gelij ke basis worden. „Ik zie Atlantica daarom ook als een gemeenschap van gelijken. Twee pila ren, Europa en Noord-Amerika, die bei den het geweldige gebouw van de vrije wereld steunen. Volkomen gelijk, elkan der aanvullend." „Bij deze opvatting", aldus de Prins, „die overal moet doordringen, zal er geen plaats zijn voor aparte of exclu sieve verantwoordelijkheden. Wanneer de landen van beide pijlers hun volle krachten inzetten voor zowel de verde diging van deze wereld als voor de vooruitgang, zal elk land moeten erken nen dat zij vereend iedere taak aan kunnen, maar slechts weinig kunnen doen wanneer zij alleen staan." Anderzijds mag de stichting zoals ge zegd, echter ook op menig gunstig re sultaat terugzien. Meermalen kwam het voor dat eenzaamheidsimpasses wer den doorbroken, dat degenen wie het betrof van „vraag" in „aanbod" ver keerden. Ja, en ook gebeurde het dat mensen die eenmaal geholpen waren zich verder maar van de stichting af wendden zonder zelfs een „bedankt" te laten horen... Men zal begrepen hebben dat het or ganiseren van bijeenkomsten, uitstap jes, museumbezoek e.d. niet de enige mogelijkheid is waarvan de stichting „De Nieuwe Sociëteit" zich bedient om eenzamen met „de andere mens" in relatie te brengen. In haar contactor gaan komen regelmatig annonces voor onder de rubriek „Vraag en aanbod". Een bloemlezing hieruit: „Dame (33) wonende te... zoekt beschaafde alleen staande pensiongaste. alg. ontw., P.G. die haar tot steun wi' zijn bij de op voeding van haar drie kinderen". „Heer, mooie flat bewonend te... biedt kamer aan met pension aan een een zame heer". „Dame, weduwe, 51 jaar, zou graag bij toerbeurt een week end gast resp. gastvrouw zijn. Adres „Patiënt die nog enige tijd in het Zeehospitium te Kijkduin zal moe ten verblijven stelt het zeer op prijs als Haagse leden hem eens een be zoekje komen brengen. Bezoekuren..." „Dame (75) zou graag, zonder dat ze het gevoel heeft iemand overlast te bezorgen, eens genieten van toneelop voeringen via t.v. Adres..." Contactadressen Ook komen in het stichtingsorgaan contactadressen voor van personen die op de een of andere wijze behulpzaam willen zijn bij de oplossing van het probleem eenzaamheid, die trachten hulp in welke vorm dan ook te ge ven teneinde iemand die dat graag zou willen uit zijn eenzaamheid te halen. Hoe? Door kleine vriendendiensten te verrichten, gastvrij hun huizen open iweeae nuweuiK aan te gaan. r,n aus behoor ik tot die honderden eenzamen *^Hen die dagelijks voelen dat ze het verder *eva,,en eeB eenzaam mens zijn me maar alleen moeten uitzoeken. Het gevallen een eenzaam mens zijn me demens ontwaarde (en omgekeerd), dat ze samen langzaam maar zeker de weg wisten te vinden om uit die eenzaamheidsimpasse te kómen, want datgene wat alles zo moeilijk kan ma ken ls vaak dat een mens soms niet in stadt ls zich te laten helpen. Voor de een concretiseerde zich dat via gewoon, regelmatig bezoek bij el kaar; voor de ander was het van tijd tot tijd samen een concert bezoeken met een babbeltje na; voor weer een ander betekende het directe hulpver lening in de zin van belangenbeharti ging. Ook briefwisseling bleek in be paalde gevallen, waar de geografische afstand te groot was, een oplossing te zijn, want er worden door „De Nieu we Sociëteit" zelfs landsgrenzen, ja, werelddelen overbrugd. Kortom, elk geval eiste individuele aanpak, een vermogen tot luisteren naar de ander, in feite vaak een uiterst subtiele zaak, welke van dege ne die tijd wilde hebben voor de per soon tegenover hem een maximum aan wijsheid, geduld, intelligentie en niet te vergeten fantasie vergde. Deze moedgevende gevallen waren er dus en zijn er ook nog. Alleen: de „vraag" is zoveel groter dan het „aanbod", met andere woorden: mensen beschikbaar die dit moeilijke werk want dat is het; Immers een zaamheid ls een zaak die zeer veel facetten heeft aankunnen, dus het vermógen te doen. Met goede wil al leen komt hij of zij die zich voor zo'n taak beschikbaar stelt er namelijk niet. Vallen en opstaan Het ls dus moeilijk werk, dat met vallen en opstaan geschiedt. En dat deprimeert het bestuur wel eens. als het zlcb daarnaast moet realiseren, hoe weinig er nog gebruik wordt ge maakt ln de maandelijks gehouden bij eenkomsten, immers trefpunten voor persoonlijke contacten, van de gele genheid dan ook In dit verband actief op te treden. Het mag Immers niet om louter een bezigheidstherapie gaan, want die kan men ook elders krijgen, maar er moeten daar tussentijdse „In dividuele" activiteiten tot stand ge bracht worden. Eenzaamheid is niet alleen een ver schijnsel dat zich bij ouderen kan voordoen. Ook jongeren wil de stichting „De Nieuwe Sociëteit" zo mogelijk helpen. te stellen, door te willen luisteren naar de ander, door zijn of haar klankbord te zijn, kortom door belangstelling voor de naaste te tonen. Bij degenen die zich geïsoleerd voe len en uit die situatie verlost willen worden hamert het bestuur er altijd de ander, door zijn of haar klankbord op: „Heb vertrouwen in de mensen ook al hebt u in uw leven daardoor misschien vaak teleurstellingen onder vonden. Wantrouwen vormt alleen maar een muur tussen u en de an der. En het is beter te blijven ver trouwen en teleurstellingen te onder vinden, dan u af te sluiten uit angst om geraakt te worden..." Zo blijft de stichting bezig; verzet ten enkelen belangeloos heel veel werk om aan een en ander leiding te ge ven, om te organiseren omdat het zo hard nodig is. Meer en goede hulp Is wel ln hoge mate vereist, Immers „goede arbeid (st)ers zijn weinige". Wie meent Iets te kunnen doen kan zich in verbinding stellen met het secretariaat van de stichtin g,,De Nieu we Sociëteit", Julianalaan 24, „De Nleu- den, tel. (02959 - 17987). Uiteraard kun nen ook altijd verzoeken om hulp tot dit adres worden gericht. De contactadressen in Zuid-Holland zijn Den Haag: mevr. D. la Lau- Brendgen, Fred. Hendrikplein 30 (tel. D70-543096)Hazerswoude: mevr. M. Th. de Graaf, Lindelaan 15; Oegst- geest: mevr. A. van der Heide Kort, Nassaulaan 41. (teL 01710-50220); Rot- terdam: de heer A. P. J. van Uden, Kortekade 44b (tel. 010-126814); Rijs wijk: mej. H. G. Mogezomp, Regen- tesselaan 42 (tel. 070-181303) en Was senaar: mevr. E. Heyting, Van Bom mellaan 13 (tel. 01751—9612). (Advertentie) BIOjKOSMA uit Zwitserland - voor uw huid! het „natuur'lijke geheim van jeugd en schoonheid /a eea fcftftie Kij, I Een 18-jarige Zweed se jongen die in Mexico woont, heeft een reken machine ontwikkeld die kan uitrekenen waar een geworpen bal zal neerkomen. Hij verge lijkt zijn computer, hoe wel de mogelijkheden beperkt zijn, met de commerciële modellen die 100.000 dollar of meer kosten. Het appa raat heeft de jeugdige uitvinder minder dan 100 dollar gekost, i Er zijn plannen in de maak om president Ken nedy een officiële ont vangst te bereiden in de plaats New Ross in Ierland, vanwaar Kenne dy's grootvader naar Amerika vertrok. Er zal ook een bezoek wor den gebracht aan de boerderij van de Kenne dy's, waar Kennedy zijn Ierse familieleden zal bezoeken. Functionaris sen van het Witte Huis hebben het terrein reeds verkend. I Een bedrag van 16000 gulden voor een stilleven van de 17e-eeuwse schil der Roelof Koets mani festeerde de hoge ten dens in de prijzen, waar voor ook in de middag uren van de eerste ver kopingsdag op de kunst" veiling van Mak van Waay in Amsterdam de schilderijen van de hand gingen Veel buitenlan ders toonden belangstel ling. De werken van Isaac Israëls waren zeer gewild. I Met ingang van van daag moeten alle Franse restaurants hun menu met prijzen buiten de deur aanprikken. Er moet ook bij vermeld worden of deze prijzen ecxlusief of inclusief be diening zijn. De Franse regering wil dit met het oog op het komende toe ristenseizoen. Boswachters in het Italiaanse nationale park Gran Paradiso hebben berekend, dat de afge lopen strenge winter aan duizenden gemzen en steenbokken het leven heeft gekost. Zij base ren dit op tellingen door verrekijkers. Zij bekif ken de dieren wanneer deze uit de dalen waar zij de winter hebben doorgebracht naar de bergtoppen trekken, waar zij 's zomers ver blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5