Prof. dr. J. Severijn viert tachtigste verjaardag RODENT Minister moet melkhandel genuanceerder zien Chr. werkgevers: wijder vermogensvorming Meer wetteloosheid dan j wettigheid bestrijden Geen reorganisatie Unie van baptistengemeenten Tussen schoolpoort en huisdeur -]Prot. chr. journalisten gaan derde lustrum vieren BOEKENHOEK nieuw Vatten- muizén\pasta VLOKKEN ZWELLINGEN Een woord voor vandaag Opzienbarende vinding vindt alom bijval HARD LEIDINGWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN WOENSDAG 8 MEI 19631] Veel reden tot tevredenheid PCB-vergadering in Amsterdam (Van een onzer redacteuren) J~^E melkdetailhandel etaat be kend als één der best geor ganiseerde bedrijfstakken. Het percentage ongeorganiseerden is niet groot. Daardoor kon veel worden bereikt: sanering van de bezorging, sociale voorzieningen gezamenlijke inkoop van bij-arti kelen, om enkele voorbeelden te noemen. In verschillende steden zijn zelfs eigen, plaatselijke bu reaus. Dankbaar mogen we hier voor zijn. Maar dit alles blijft medeleven en medewerken in de vorm van het bezoeken van ver gaderingen eisen. Doen we dit niet dan zal er een ogenblik ko men waarop geconstateerd moet worden dat de initiatievenbron begint op te drogen. De heer A. van Buuren uit Delft, voorzitter van de vrot. chr. bond van handelaren in melk en zuivelproduk- ten en -marges, en noemde de ont- vergadering welke vandaag in ge bouw Marcanti te Amsterdam wordt gehouden. Hij ging daarbij o.m. in op het probleem van de distributiekos- ten en - marges, en noemde de ont wikkeling die thans in dit opzicht aan de gang is bevredigend: en is een margeverhoging tot stand gekomen, die, vergeleken met het niveau van 1960, 0,50 hoger ligt. Al is de situatie nog niet ideaal, duidelijk zijn we oj: weg naar een gezonde margesitua tie, zo stelde de heer Van Buuren vast. Schaduwzijde Een schaduwzijde bij deze ontwik keling noemde de voorzitter, die dank baar vaststelde na een jaar ziekte zijn werk voor de bond weer te kunnen her vatten, het feit, dat de minister van Economische Zaken zich bij het men van zijn beslissingen heeft willen baseren op de rentabiliteitspositie van de melkhandel en niet (meer) op de in gediende distributiecalculaties van de zijde der belanghebbenden. Uit het, terecht door de voorzitter geroemde, jaarverslag over 1962. dat werd samengesteld door secretaris C. de Boer uit Utrecht, vermelden wij dat bij een in de laatste jaren afnemend aantal ondernemingen in de melk- en zuivelproduktendetailhandel het ledental van de bond relatief is toegenomen. Over het vraagstuk van de arbeids tijdverkorting wordt opgemerkt dat ge streefd moet worden naar winkelslui ting en staking van de wljkbezorglng op zaterdagmiddag. Een rouleersysteem op deze dag wordt afgeraden. Ook Is mogelijk een ..melkloze" dag In de week aan te gaan houden. Deze zaak is nog volop in studie. De prot.-chr. Journalistenkring zal vrij dag 10 en zaterdag 11 mei in het confe rentieoord ,,De Blije Werelt" te Lunte- ren de algemene vergadering houden, die tevens samenvalt met de viering van het derde lustrum. De vice-voorzitter, de heer W. C. F. Scheps uit Den Haag houdt een rede: tot op deze dag". 's Avonds treedt een cabaret van stu denten van de Vrije Universiteit op. Za terdagmorgen 11 mei zal als referent op treden mr. dr. J. Ozinga, geref. predi kant te Lunteren. De P.C.J.K. zal op deze algemene ver gadering ook een nieuwe voorzitter kie zen wegens het aftreden van de heer J. D. Troostheide. Daarvoor is kandi daat gesteld de heer Joh. C. Francken te Naarden. De voorzitter zag hierin het gevaar, 41 te willekeurig gaat ag dat de overheid zo al vaststellen wat een redelijk Inkomen is. Verder bestaat er op deze wijze geen enkele zekerheid over de vraag of een al of niet bevredigen de rentabiliteit veroorzaakt wordt door de verkoop van melk en melkprodukten. óf van zulvel- produkten, óf van kruidenierswaren, öf door winkelverkoop, of door straatver koop. Het is bijv. mogelijk, aldus de heer Van Buuren, dat de straatverkoop-zèlf niet rendabel is en de winkelverkoop juist zeer goed, of omgekeerd. Men moet zich afvragen of dit een bevredi gende situatie is. Immers: zij kan tot gevolg hebben dat er op den duur een ontwikkeling komt die men achteraf betreurt bijv. een zich afkeren van de straatverkoop of winkelverkoop ten gunste van een andere sector. Hij achtte het daarom noodzakelijk dat bij de prijs- en margeonderhandc- lingen zoveel mogelijk rekening wordt gehouden met het feit dat de beschik bare totale verhoging ten goede komt aan die artikelen welke een verhoging het meeste nodig hebben. In het vervolg van zijn jaarrede stond de bondsvoorzitter stil bij de reclame en verkoopbevordering. Er is in dit op zicht iets tot stand gebracht tussen de detailhandel en zijn leveranciers en ook al is de situatie nog niet volmaakt, men is gezamenlijk op de goede weg. Een en ander kost tijd en geld. Van daar. dat van de detaillisten voor dit doel een grotere heffing moest worden gevraagd. Dit geld is beslist niet „weggegooid", mits het maar goed besteed wordt en dat heeft de detailhandel zelf voor een groot deel in de hand. Reclame- en ver koopbevordering blijken immers mede nodig wil de detailhandel in melk. en zuivelprodukten zich staande houden in de revolutionaire ontwikkeling welke de levensmiddelendetailhandel thans door maakt. Reiziger in Hellas, door R. Blijstra. Tweede druk. Uitgave N.V. De Arbei derspers, Amsterdam. Robber, door Wolf Durian. Vertaling Herman van der Klei. ABC-pocket voor de jeugd. Illustraties Hans Betcke Om slag Friso Hemstra. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Liefde kent geen taboes, door John E. Eichenlaub. M. D. Vertaling T. de Jager. Voorwoord L. H. Levie. Uitgave Nieuwe Wieken, Amstelveen. Jongeman op een dolfijn, door Antho ny Thorne. Vertaling Nini Brunt. Om slag Friso Henstra. ABC-pocket. Uitga ve N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Alle dagen feest, door Remco Cam- pert. ABC-pocket. Omslag Alfons van Heusden. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. De vermoorde verdachte, door Lacy. Vertaling F. Hoekstra. Omslag Robert van Praag. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De gevangene is thuis, door Jean Potts. Vertaling J H. Oosterink. Om slag W. van der Zwaan. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Vreemde gevallen, raadselachtige za ken die de wereld hebben verbijsterd, door Rupert Furneaux. Vertaling J. L. Post. Omslag F. C. Bergisch. ABC-poc ket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. (Advertentie) ROEIT ZE GENADELOOS UIT Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Reenders. Zullen wij nu eindelijk de on derlinge strijd opgeven om als één man op te komen voor Gods zaak? Of is het nog niet duidelijk genoeg dat wij, gereformeerden, nu op het appel moeten zijn? Er moet wat gebeuren." Deze woor den schreef prof. dr. J. Severijn in een brochure in 1947. Het was een hartstochtelijke oproep tot de gehele gereformeerde gezindte en hij vervolgde: ,,Er is behoefte aan een gemeenschappelijk ge tuigenis van het gereformeerd protestantisme tegen de verderfe lijke dogmata van de zogenaamde nieuwe theologie in een van waar achtig geloof vervreemde we reld." Nu de hoogleraar en voor zitter van de (nog steeds groei ende) Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk vandaag tach tig jaar wordt zijn deze woorden nog steeds actueel. Er is veel gebeurd sindsdien. Maar e: is nauwelijks gehoor gegeven aan deze oproep. De gereformeerde gezindte is nimmer tot een werkelijk gemeenschap pelijke getuigenis gekomen. Het lijkt soms wel alsof de eenheid van de ge reformeerden verder te zoeken is dan ooit te voren. Dat is ongetwijfeld de schaduw die valt over deze feestdag van prof. Severijn. Juist daarom is het goed dat deze brochure nog weer eens opnieuw is gepubliceerd, ditmaal in een feestbundel, ter gelegenheid van deze tachtigste verjaardag zojuist uitgeko men. In deze bundel zijn een zestal ge schriften van prof. dr. Severijn opgeno men. Daarin is te vinden zijn rede ter herdenking van de dies natalis van de Rijksuniversiteit te Utrecht, „Imago Deï"; „De droom als openbaringsmid del": de rede gehouden voor het tweede internationale congres van gereformeer den te Amsterdam. „De souvereiniteit Gods en de cultuur"; het artikel „Re ligie en kunst" en als laatste ,,De Geest der waarheid" HET WOORD Zo leren we deze hoogleraar en gees telijke leider, die onvermoeibaar gestre den heeft voor wat hij altijd heeft ge zien als noodzakelijk, en die nog onver moeibaar strijdt, uit zijn geschriften kennen als een veelzijdig mens. Maar ook weer als een man die bij alles wat hij doet zich nauw betrokken weet op het Woord van God, de bijbel, die al tijd weer het laatste woord heeft. In een van zijn artikelen citeert hij een uitspraak van Reinholdt Niebuhr dat „geen patroon van de menselijke rede, maar alleen de wil van God, de vorm- en ordeprincipe kan zijn voor het leven van de mens." En daar hebben wij prof. Severijn, die wel de patriarch der gereformeerden genoemd zou kun nen worden, ten voeten uit. Dat heeft zijn leven bepaald, maar moet volgens hem het leven van iedere mens bepalen. Daarom kan hij met grote vrijmoedig heid in een dies-rede van de Utrechtse universiteit zeggen: „Wat wij nodig heb- Vrienden geven bundel met zijn opstellen uit (Van onze kerkredactie) ben is waarachtige levensvernieuwing en ook voor de moderne mens zal deze alleen mogelijk zijn door wederkeer tot het geloof in de levende God der Schrif ten." Aan die God der Schriften wil prof. Severijn trouw zijn, en juist daarom ook aan de Schriften van God. ..De Heilige Schrift Gods Woord," schrijft hij, „dat is onze belijdenis. Die belij denis bindt ons samen." Maar juist daarom wilde hij reeds in 1947 „het gereformeerde volk wakker schudden. Omdat het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Want het is geen zinledig heid. De gereformeerde belijdenis re presenteert een latente kracht in ons volk, welke veel dieper geworteld is en haar werking veel verder doet gevoelen dan men veeltijds ver moedt." Maar daarom juist kan hij ook kri tisch zijn ten opzichte van dat gerefor meerde volk: „De kracht schijnt ver gaan en wij zijn in het oog der wereld niet meer dan een hoopje amechtige sectariërs, die wellicht nimmer geheel zullen uitsterven, maar... Nimmer uit sterven? Waarom niet? Omdat men in tuïtief gevoelt dat er toch in dat een voudige Schriftgelovige volk een mys terieuze kracht schuilt, waarvoor 'men staat, als men haar tegen komt op zijn weg, zo onbevangen en waar." Maar hij verwijt dit gereformeerde voik dat het precies doet als de nieuw- theologische mensen: „Ieder zijn eigen interpretatie van de belijdenis, zij in ide ruimte en wij In de engte. Zij al leen onder één dak (het hervormde) en iwlj allen in een eigen huis. Zij in een mieuw theologisch hotel, niet meer leder Bezitsvorming essentieel belang (Van onze sociaal-economische ldat systeem zeker geen panacee is rorlaetiAt voor a,le loonkwalen. zo zal bijv. het icudiuc; vraagstuk van de zwarte lonen ook in tt a tm i a v ji het nieuwe systeem bljjven voortbestaan. ,,Het lijkt ter handhaving eniln verband hiermee \raagt het verbond mogelijke verhoging van de F'.0*1 a' of_ minimumlonen in de c.a.i spaarquote in Nederland gewenst, dat breder lagen van ons volk en met name de loontrekkenden in meerdere mate sparen en daar. mee participeren in de uitbouw van ons produktieapparaat. Ui teraard is dit een procees van jaren, maar het lijkt wenselijk, dat de stijgende, algemene ge spreide welvaart tevens leidt tot een spreiding van de vermogens vorming en voor zover deze ver schuiving wordt gerealiseerd, is het tegelijkertijd mogelijk om de overheid op het terrein van de vermogensvorming te doen te rugtreden". Beroepen te Alteveer H. Reenders Aldus betoogt het Verbond van pro kand. tc Katwijk aan Zee. testants-christelijke werkgevers In zijn Bedankt voor Zwijndrecht-Groote zojuist verschenen jaarverslag over Lindt. tweede pred.pl Joh Dijkstra te 196, Het verbond js van oordeel, dat Klazienaveen. |de spaarquote .Jdle sedert kort een GER KERKEN (VRIJG.) geringe daling vertoont) tezamen met een actief ondernemerswezen een be- Bedankt voor Zuidbroek: B. de Vos te Bruchterveld. CHR. GER. KERKEN Beroepen te Vlaardingen: C. Verhage te Hilversum-C. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Oostkapelle: A. Hofman te Zeist. (Advertentie) aan de grote teen Een succesvol middeltje tegen knobbels en zwel lingen aan de grote teen is nu verkrijgbaar onder de naam DALET BAL SEM. Dalet Balsem dringt diep in de huid door. ver licht de pijn op wonder bare wijze, heft de aan doening en zwellingen op. Bij apothekers en drogisten. Jn zijn eigen kamer, maar allen In de converaatiezaal. allen aan dezelfde ta fel, en wij leder ln ons huisje apart, waar allen het, zolang het duurt, in al les precies eens zijn." ISOLEMENT Juist dit isolement laakt hij, ook al wordt het dikwijls de kracht genoemd •van de gereformeerden: „Men verge- te echter niet, dat het mede zijn aan leiding heeft gehad in de innerlijke ver zwakking van het gereformeerd-kerke lijk leven. Deze inzinking ging gepaard aan een allengs dieper ingrijpende ver- rationallsering der theologie en een af glijden van haar eigen principium. Dien tengevolge was zij niet bij machte krachtig stelling te nemen tegen de kri tiek der wijsbegeerte, welke haar zelfs geen plaats in de rij der wegenschap pen over liet." En hij kan dam nog schrijven: „Wat ■toch berekenen de handelingen der ver schillende gereformeerde kerkformaties 'in de wereld, als zij zloh opsluiten In eigen kring en zich bulten de geweldi ge worsteling houden van het heden daagse protestantisme en dat in een crisis als de geschiedenis niet gezien heeft?" Weinig is er terecht gekomen van de ze oproep tot eenheid van de gerefor meerde gezindte, om elkaar bij het Woord van God te vinden. De gerefor meerde kerkformaties hebben elkaar nog lang niet gevonden, staan mis- tschien verder van elkaar dan in 1947. •Maar velen in de Hervormde Kerk heb- 'ben in deze en dergelijke woorden var 'prof. Severijn een antwoord gevonden 'op hun eigen vragen. Onmiskenbaar is 'de groei van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk. Velen hebben ge hoor gegeven aan zijn oproep: „Terug 'naar de Bron, terug tot de wet en de ge- 'tuigenls, naar het Woord Gods." Bevestig dat, een feestbundel uitge geven ter gelegenheid van de tach tigste verjaairdag van prof. dr. J. Severijn, waarin onstellen van zijn hand gebundeld zijn, samengesteld door ds. H. A. van Bemmel, ds P. J. Bos, ds. G. Hamoen en ds. J, Jongerden. Uitgave Drukkerij Zulj- derduljn. Woerden. Het effect van^het wonder, dat God een mens van vervolger tot volgeling maakt,.kan zijn. dat anderen die mens als een gezant van God accepteren. Maar het kan óók heel anders zijn. Het kan namelijk gebeuren, dat zo iemand met de nek wordt aangezien en dat geen waarde of geloof wordt gehecht aan de radicale omschakeling van die man of vrouw. Dat laatste is zogéniakkelijk te begrijpen. Men gaat dan speuren naar mogelijke onjuiste motieven van die „omzwaai" en u kunt aannemen, dat die altijd wel te vinden zijn. Worden, ook in de christelijke kerk van vandaag, niet vaak „bekeerlingen"A niet voor vol aangezien èii toch eigenlijk-beschouwd als men sen, die niet helemaal tot de eigeh groep behoren? De apostel t Paulus kan in de brief aan de Galaten gelukkig verklaren,f dat hij werd geaccepteerd. De christelijke gemeenten in Judéa,4 zo schrijft hij, hoorden voortdurend van hem vertellen: „hij,* die ons vroeger vervolgde, verkondigt nu het geloof, dat hij1 tevoren trachtte uit te roeien". Van aanzien was Paulus die® gemeenten onbekend. „Maar", zo zegt de apostel dan, ,^ij ver-* heerlijkteh God in mij." Is dit óp zichzelf niet ook een wonder,e dat Paulusdie, gezien zijn verleden, toch alles tegen zich had,1 als afgezant 'van Christus wordt aanvaard? Zij zeiden nietW het kan toch eigenlijk niet, maar zij dankten Goddat Hij hunj* deze man had gezonden. 1 PROF. DR. J. SEVERIJN zoals de schilder hem zag (Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Ds. Meyers tot herv.-geref. predikantsvrouwen:. (Van onze kerkredactie) Te Utrecht hebben de hervormd- gereformeerde vrouwen voor de zesde maal hun concio gehouden. Velen van hen hadden de vaak verre reis ervoor over gehad en de presidente, mevrouw S. Meyers, zei dan ook zeer verheugd te zijn ook veel jonge predikantsvrouwen te mogen begroeten. In de mor genvergadering refereerde ds. S. Meyers, hervormd predikant te Ameide over het onderwerp „Zon dagsgemeente". 's Middags verving ds. L. Blok, van Ridderkerk, op waardige wijze ds. C. A. Korevaar te Rotterdam, die wegens een on geval in het ziekenhuis verblijft. Ds. Meyers ziet de dag des Heren (Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras W. Modderman op begroetingsavond: TIJDENS de begroetingsavond die vooraf ging aan de alge mene vergadering van de Unie van baptisten gemeenten in Ne derland heeft de voorzitter van het bestuur, de heer W. Modder man, gisteravond medegedeeld, dat de commissie die vorig jaar is ingesteld voor de bestudering van de organisatorische opbouw (Advertentie) langrijke voorwaarde vormt voor ons toekomstig welzijn. Thans is het zo. dat een groot deel der nationale besparingen via een hoge be lastingdruk wordt gevormd door de over heid. welke bij een gelijkblijvende na- tio'nale besparing alleen dan achterwege kan blijven indien daar een compensatie in de particuliere sector tegenover staat, aldus het V.P.C.W., dat een op bezits vorming in brede lagen van het volk gericht beleid van essensieel belang acht. Ook is het verbond van oordeel, dat de tijd rijp is om de in 1960 ingevoerde be perking van de mogelijkheid van ver vroegde afschrijving weer ongedaan te maken. Tijdens een gistermiddag in het pers centrum Nieunwspoort te Den Haag ge houden persconferentie werd van be stuurszijde t.a.v. de mogelijkheden tot belastingverlaging opgemerkt, dat de mi nister van financiën bij de beoordeling van deze mogelijkheden zou moeten uit gaan van de nominale groei in plaa's van de reële groei van het nationale inkomen. MMMVMLONEH? Ten aanzien van het nieuw >rde hier wellicht een oplossing zouden kun nen brengen; een even grote vraag Is echter of daarmee het loonbeield nog wel in staat zou zijn de belangrijkste doeleinden, waarop het Is gericht te realiseren. Minimum-lonen zouden even wel dan wellicht kunnen worden over wogen Indien de mate waarin daarvan kan worden afgeweken, afhankelijk is van een min of meer objectieve maat staf, zoals bijv. het verloop van de winst van de onderneming. Ook de met de loonverschlllen samen hangende problemen zijn in het nieuwe loonsysteem niet opgelost, noch oplos baar. aldus het verbond. Om deze moei lijkheden het hoofd te bieden zullen andere, buiten het loonvormingsgebied gelegen instrumenten, meer aandacht moeten ontvangen, zoals het personeels beleid en de arbeidsomstandigheden. „Langs deze weg zou wellicht de coordi nate in de lonen en de loonsverhogingen minder moeilijkheden opleveren taak der centrale organisaties en van de Stichting van den Arbeid kunnen worden verlicht", zo schrijft het V.P.C.W. eveneens meer aandacht vraagt vo coördinatie in de loonvorming tussen de overheidsorganen op de verschillende niveaus en tussen het loonbeleid van de overheid en dat van het bedrijfsleven. Het verbond vindt het met name een moeilijk te aanvaarden situatie, dat de lagere overheden t.a.v. de loonvorming meer vrijheid tegenover de centrale overheid bezitten dan het bedrijfsleven. GROTERE OFFERS Over het vraagstuk van de definitieve oudedagsvoorziening zegt het verbond, dat de A.O.W. een onderdeel moet blij ven van het totaal der pensioenvoorzie ningen, opdat de mogelijkheid blijft be staan verder te bouwen tot een pensioen dat gerelateerd is aan het inkomen in de actieve periode. Dit betekent, dat er grotere offers gebracht moeten worden voor het bereiken van redelijke pen sioenen in de ondernemingen en de be drijfstakken. Het V.P.C.W. meent dan ook. dat bij loononderhandelingen meer dan tot dusver aandacht dient te worden besteed aan de oudedagsvoorziening. Als algemene richtlijn hierbij zou kun nen worden gesteld dat het niveau van de A.O.W.-pensioenen 50% van het ge middeld verdiende inkomen dient te be dragen en dat de bedrijfspensioenfond sen 20 van dit inkomen dienen te ver zekeren. Over de arbeidsongeschiktheids verzekering wordt opgemerkt, dat deze niet moet gelden voor hen. die nimmer aan het arbeidsproces hebben deelgenui men. Het verbond telt thans 718 leden, Er is een grote revolutie gaande op het gebied van de wasmiddelen. Castella is er in geslaagd, hard lei dingwater zo zacht te maken als Mei regen! Hard leidingwater: U vindt het bijna overal in Nederland. Het remt de waskracht van de wasmiddelen en maakt het gewassen textiel vaak stug. Er was tot nog toe maar één uitweg: regenwater gebruiken maar dat is in onze moderne wereld niet meer mogelijk. Castella heeft de oplossing gevonden. In haar nieuwste wasmiddel Actief Blauw is een radicale zachtmaker verwerkt, het Antical-3, een werke lijk revolutionaire uitvinding. U merkt dat. zodra u met Actief Blauw wast. Het waswater wordt on middellijk zo zacht als Meiregen. U wast veel schoner en het vuil vliegt letterlijk uit het goed. Bovendien is van stug textiel totaal geen sprake meer. Dat verklaart de verrassende zege tocht van Actief Blauw. Nooit werd een wasmiddel zo snel populair. van de Unie tot de conclusie is gekomen geen ingrijpende reor ganisatieplannen ter tafel te moeten brengen. De heer Modderman besteedde ook enige aandacht aan het werk van de (eveneens vorig jaar ingestelde) com missie, die een rapport moest opstel len over de positie van de Unie in de Wereldraad van Kerken. Aan dit „oe cumenische vraagstuk" was door de gemeenten veel aandacht gegeven. Het rapport, dat op een van de ko mende dagen aan de orde zal komen zal met volledig respect van eikaars overtuiging moeten worden bespro ken, aid us de heer Modderman. De plannen voor de toekomst waren naar het oordeel van de voorzitter ge tuigen van geloof en vertrouwen. Be langrijker dan een perfecte organisatie en werkwijze achtte hij echter geloof en vertrouwen op God, opdat Hij zegene maar ook elkaar, om samen dé op dracht te kunnen vervullen. De heer Modderman toonde zich'dank baar voor de ontvangen zegeningen in het afgelopen, jaar. Wel was er sprake van enige zorg in het financiële vlak. maar de heer Modderman meende dat het maximum van het gemeenschappe lijk kunnen van de gemeenten nog niet was bereikt. Hij nep de gemeenten dan ook op tot grotere prestaties ter wille van de uit te voeren taak. De begroetingsavond, die in de bap- tistenkerk in Sneek werd gehouden, werd geleid door ds. J. van Dam te Sneek. Vandaag zou het gemeentebestuur van Sneek recipiëren ter gelegenheid van de' algemene vergadering der baptisten. langzaam maar zeker ondergraven wor-'v den. En, aldus ds. Meyers, we weten-* en bemerken vaak niet wie het doet.), De „nieuwlichters" op dit terrein ver.: oorzaken slechts een gevoel van onbe-, hagen met hun theorieën, in plaats van een oplossing te geven. Wij hebben zelf® aan de hedendaagse situatie meege-ï werkt en zullen dus voor een levenspa-c troon moeten zorgen waarin onze kinde ren kunnen leven. e Men zal de zondagsviering ook moe-» ten zien als een stuk navolging van- Christus, aldus ds. Meyers. De sabbat' is door Christus vervuld, de hele week is er voor in de plaats gekomen, maari wanneer we leven vanuit Christus dant wijden we ons op de eerste dag der.g week aan de dienst des Heren, op eenj, andere manier dan de andere dagen, van de week. Wettisch c We behoeven tegenwoordig niet ban|t te zijn dat men de zondag nog als een, verschoven Sabbat ziet. meent ds Meyers. Zo wettisch is men niet meer We zullen meer moeten strijden tegen wetteloosheid dan tegen de wettigheid in deze dagen. De vrije zaterdag zal dé dag van ont| spanning moeten zijn, op de zondag kanr er dan ander werk gedaan worden, ali dus ds. Meyers. Hier verstaat hij on-1 der het diakonaal of pastoraal werk.® zaam zijn in de gemeente en wel met* name door de ambtsdragers. Het isg niet de bedoeling, meent ds Meyers, dalk de zondag passief wordt doorgebracht,^ als een dag waarop men zich verveelt! Juist actief, ook in de beleving van de kerkdienst. I Zowel in werken en rusten moeten we navolgers van God zijn. Laten we dan,* zq.besloot ds. Meyers, ook God wat bel, tt-eft de zondagsviering navolgen ci heenwijzen naar de eeuwige rust, de uit. eindelijke bestemming van ons leven. Mevr. A. Klein Kranenburg zorgde! door het zingen van twee liederen, voot het muzikale aspect van de bijeenkomstÉ Advertentie vol plezierige verrassingen. UwJ fotohandelaar weet er alles van!, ua-oorlogse) loonsysteem word' .ezegd,'waaronder 47 vakorganisaties. Het is nog niet zo heel lang gele den dat iemand met een behoorlij ke portie mensenkennis voorzo ver ik mij kan herinneren was het geen psycholoog of zelfs maar een man met middelbare opleiding in een gezelschap de stelling ver kondigde dat jonge mensen die gaan trouwen eigenlijk meteen moesten worden begiftigd met een soort zesde zintuig. Men keek na tuurlijk nogal raar op van deze uit spraak en vroeg dus om een nade re verklaring die hij onmiddellijk bereid was te gever.. Want, zei hij, ik doe in diverse gezin nen af en toe ontdekkingen waar over ik dan nog heel lang nadenk. In die mijmeringen van onze ken nis stonden de kinderen centraal. En hij sprak niet als een buitenstaan der. want hij had er zelf vier. Stel. zei hij. dat een jongeman van een jaar of drie-en-twintig een gezin gaat stichten. Niets abnor maals. Er zijn er die het jonger doen (maar dan zeg ik „Oh, lè, la!"). Er kondigt zich met bekwame spoed een baby aan, hetgeen hem derhalve de eer en glorie van het vaderschap zal opleveren. Dat is voor deze twee mensenkinderen natuurlijk een heer lijk vooruitzicht, ze gaan er bewust naar toeleven, ze voelen zich eens-- klaps meer volwassen en dat is te merken aan al hun gesprekken, hun houding in gezelschap, hun huiselijke gewoontes ook. Er wordt wat minder uitgegaan, wat minder vaak om klei nigheden getracteerd. want er moet nu geregeld wat opzij worden ge legd. Sparen is het devies. Om de kleine een zo fijn mogelijke entree te bereiden. Naar alle waarschijnlijkheid komt er een duur babyboek in huis waar uit je alles kunt leren van hygiëne, voeding, verpleging. Letterlijk alles: van vóór tot nog geruime tijd na de heuglijke gebeurtenis. Grootmoeders slaan aan het haken en breien, vriendinnen helpen naarstig met al lerlei vrouwelijk gepriegel aan mi- hun spruit voor. Zelfs beschikken ze, dank zii het bovengenoemde boek', over enige elementaire kennis in zake een paar klassieke systemen om een jonggeborene niet al te zeer te ver wennen. Wanneer ze daar tot hun vreugde tastbare resultaten van zien: het dwingende blèren is van liever lee overgegaan. h'et wiegje be hoeft niet telkens weer te worden ver wisseld voor pappa's of mamma's arm, dan menen ze dat ze er zijn. niatuur kledingstukken en als de aan staande papa een doe-het-zelver is. vertoeft hij lange uren in zijn privé ..speelkamertje" om persoonlijk ver schillende dingen te vervaardigen, eventueel zelfs het plèce de resis- ance, de wiegl Tien maanden kunnen tien jaren duren. Niets is zo betrekkelijk als het begrip tijd. niets ook zo onde finieerbaar. Maar eenmaal komt er toch een eind aan het opwindende .,pré-natal" en zodra na de intrede van de prins of prinses de jubelklan ken zijn verstomd om plaats te ma ken voor hartverscheurende baby- soli, gaat het menens worden. Twee jongelui zijn definitief gepromoveerd tot vader en moeder en nu komt hel erop aan te bewijzen dat ze die naam waardig zijn. Uiteraard hebben ze het beste met maar een kind groeit op en een jonggetrouwd stel evolueert, ten goe de of min of meer ten kwade. Met het lichaampje van de kleine groeit ook zijn prille geest. En nu wordt het oppassen voor de ouders. Daar zou dan het zesde zintuig, waarvan ik in de aanhef gewaagde,, enorme diensten kunnen bewijzen, immers hoe lief je je kind ook hebt. je torst een zware taak en een dito verantwoording. Zo iets nu, waait je niet aan. En weet u wel dat een eigen gedachtenleven al heel jong tot ontplooiing begint te komen. Er lopen maar bitter wéinig va ders en moeders rond die in staat of geneigd zijn zich daarin te Ver dienen... Eens maakte ik een meisje mee dat tegen een vriendinnetje zei Hè, ik zou met jou wel willen rui len. Waarom?... De ander kwam na schooltijd altijd alleen bij een moe der thuis. Een vader behoorde al lang tot de mistige figuren. Bij jullie is het altijd zo lekker rustig, zei de tieniarige die met het begrip „scheiding" nog niet vertrouwd was. ofschoon ze toch wel zoveel intuïtie had om iets aparts te vermoeden en tevens zoveel begrip voor het niet publiekelijk reinigen van de vuile fa miliewas, dat ze verder geen com mentaar gaf op haar heimwee naar wat huiselijke rust. Kijk. de ouders van dat kind had den niet het minste benul van wat er omging in hun dochter, ze voch ten hun talrijke conflicten zonder re serve in haar bijzijn uit. Als ie ze gevraagd had: Zouden jullie het niet erg vinden als zij door jullie eigen schuld een verkeersongeluk kreeg, zouden ze eenparig bevesti gend hebben geantwoord: Stel je voor van niet!... Maar dat ze nooit de moeite namen het ionge zieitie te peilen en het daardoor voortdu rend beschadigden, daar mis,en ze iedere korrel inzicht voor en elk greintje geestelijke energie. Wanneer het zóver is gekomen, dat je zoon of dochter jaloers is cp een kameraadje met een in-de-steek- gelaten moeder, omdat er in dat ge zin althans geen vader-queruiant de sfeer verpest, valt er weinig meer te hopen voor het verwaarloosde klei ne mensje. Het werd vandaag een ernstig kro- niekie. U moet het me maar nlei kwalijk nemen: het leven wet kt niet altijd vrolijkheid in de hand. HAYA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2