Commentaar BELGIE: Schelde-akkoord wordt maandag getekend hoed Wynne was meer dan een koerier Mooie op een verkeerd hoofd hamol weer cmld Honderd jaar oud geschil lijkt beslecht Den Haag is echter zeer gereserveerd vandaag! Kijken naar Pensionhoudster in Rotterdam gewurgd Benfica- Feijenoord Supporters hand in hand J Vieuws in één oogopslag B Penkofski in spionagezaak: Tweede gruwelijke moordzaak Nieuwe Leidse Gourant Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Steenstraat 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantveftigh i> ghebleven mijn hert in teghenspoet" Woensdag 8 mei 1963, 44ste jaargang Zie pagina 9 AbohnementSprljzen Klachtendienst bezorging 18— 19 uur ik De Belgische minister Bohy heeft in Antwerpen medegedeeld, dat maan dag in Den Haag het ak koord inzake de nieuwe Schelde-Rijnverbinding zal worden getekend. De nieuwe vaarweg zou door een te graven Benelux- kanaal vanaf de Antwerp se dokken via de Ooster- schelde en de gekanali seerde Eendracht door de kop van Sint Philipsland gaan lopen. Vanaf Cape Cana veral is gisteren de Tel star 2 met succes gelan ceerd. Het eerste tv-pro- gramma, dat via deze sa telliet door het Ameri kaanse station Andover gisteravond is uitgezon den, kwam uitstekend door. Het programma duur de achttien minuten Alle gezinnen van Amerikaanse diplomaten en gezinnen op Haïti heb ben opdracht gekregen het gebied te verlaten. Via een luchtbrug zullen zij worden geëvacueerd. President Juan Bosch van de Dominicaanse repu bliek heeft zijn troepen nog geen bevel gegeven Haïti binnen te vallen. Vandaag zou de Veilig heidsraad in spoedzitting bijeenkomen om de klacht van Haïti te bespreken. De politie in Birming ham, Alabama, was gis teren niet meer in staat grote groepen negers, die naar het stadscentrum trokken om te protesteren tegen de rassenscheiding, tegen te houden. De de monstranten zagen kans de opgeworpen versper ringen omver te werpen. De Rotterdamse poli tie zal opnieuw een moord zaak moeten oplossen: iri de nacht van maandag op dinsdag is een ongehuwde pensionhoudster uit het noordelijk stadsdeel door wurging om het leven ge bracht. De vrouw werd gistermorgen door haar kostganger in een rijwiel stalling gevonden. De vrouw stond in haar om geving zeer goed bekend. Tijdens de 45e-jaar- vergadering van de C.B. T.B. heeft de voorzitter, mr. B. W. Biesheuvel, van morgen gepleit, voor een alomvattend beleidspro gramma voor het platte land. AMERIKA is langzaam maar zeker op weg naar de rechtsgelijkheid tussen blank en zwart. De rechtsgelijkheid is de uitdrukkelijke wens van de opperste re gering, maar de regeringen van enkele staten in het zuiden werken daar belem merend op in. Er zijn aanwijzingen, dat de neger, door eeuwen van achterstelling wel geoefend in geduld, in beweging gaat komen. Zijn positie in Amerika is een andere dan die van zijn kleurgenoot in Zuid-Afrika. De officiële regeringspolitiek daar behelst elementen van discriminatie en is uitdruk kelijk op een opgelegde apartheid gericht. De Amerikaanse regeringspolitiek echter beoogt aan de discriminatie een einde te maken, maar zij heeft niet de gezindheid van alle onderdanen, ook niet de gezind heid van alle gouverneurs van staten, in de hand. De negers zijn nu in beweging gekomen onder leiding van de bekende predikant King. De actie die zij voeren is gespeend van iedere vorm van geweld. Zij demon streren slechts, hetgeen daar alsnog de enige mogelijkheid is om van eigen me ning te laten blijken- De doelstellingen van ds. King zijn even sympathiek als oirbaar. Hij wil een eer lijke politiek bij het in dienst nemen van negers. Hij wil opheffing van de rassen scheiding zoals deze met name in het stadscentrum bestaan, in het bezoek bij voorbeeld van cafetaria's en het gebruik maken van toiletten en drinkfonteinen. Hij wil de instelling van een commissie uit blank en zwart, die de problematiek rond om het onderwijs moet bestuderen. Hij wenst ten slotte intrekking van de beschul digingen die tegen de demonstrerende ne gers zijn ingebracht. Voor ons besef is hte te allen tijde een beschamende zaak, wanneer mensen alleen reeds op grond van hun anderszijn naar ras en huidskleur minder worden geacht. Deze bejegening behoort niet anders te zijn dan een restant uit voorbije tijden, toen al onjuist en waarvan het verkeerde bepaald niet te vroeg is ingezien. Zij is iets wat geen mens kan aanvaarden en zeker geen mens die, vernieuwd en wel. dicht bij de Bijbel leven wil. Op menselijke en rechtvaardige wensen kan de gevangenis nimmer het goede ant woord zijn. Ze kan slechts de teleurstel ling en de dreigende wrok verhogen. „Pap, help.helpik durf er niet af te springen". IJZONDER enthousiast hebbe tot nu toe in dit voorjaar not kunnen zijn. Vooral de eerste wee mei is veel te koud gebleven. Van van* daag af heeft het weer een zomers ka rakter gekregen waarbij de temperauur eindelijk boven de 20 graden Celcius kan komen. Er strekt zich een hogedruk- gebied uit van Portugal over onze om. geving naar de Oostzee. Een zwakke wind uit zuidelijke richting blijft ook morgen nog vrij warme lucht aanvoe ren. In Lissabon is de temperatuur maar iets hoger dan in Rotterdam. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Meer bewolking met hier en daar enige regen. Lagere middagtemperaturen voor al in de kuststreken. Zwakke tot matige wind draaiend naar zuidwest tot west. (Opgemaakt om 11.15 uujj. Zon en maan Donderdag 9 mei: zon op 4.58, onder 20.18; maan op 21.00, onder 5.45 uur. 9 mei: volle maan, Hoogwater Scheveningen 9 mei: 3.44 v.m.. 16.04 n.m. Tendens stijgend HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur D. Helder Yperiburg Vlissingen Eel de De Bilt Twente Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stookh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemb. Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. onbew. 1. bew onbew. 1. bewa onbew. 1. bew. zw bew. onbew zw bew. niet ontv. regen zw. bew. 1. bew onbew. onbew. onbew mist onbew. onbew. 1. bew 1. bew. onbew. onbew onbew. onbew h bew onbew niet ontv. niet ontv. onbew. onbew. 1. bew. 1. bew onbew. (Van een van onze verslaggevers) EEN ruim honderd jaar oud geschil tussen België en Nederland lijkt beslecht: Antwerpen krijgt een korte en goede verbinding met de Rijn. Op een bijeenkomst van havenspecialisten in Antwerpen, gisteren, deelde de Belgische minister van verkeerswegen, Georges Bohy, geheel onverwacht mee, dat hij maandag naar Den Haag zou gaan om het ak koord over het Moerdijkkanaal te tekenen. Een korte, felle brand heeft van nacht weinig heel gelaten van het twintig bedden tellende hotel JDe Kampioen" in Nieuwersluis. De brandweren van Loenen en Breukelen, die het vuur bestre den onder leiding van de burge meester van Loenen, mr. W. I. poude van Troostwijk, slaagden jr niet in veel van het gebouw ie redden, doordat het vuur bij- konder snel om zich heen greep- De hotelhouder en zijn vrouw, alsmede de vier gasten (twee Duitsers en een Frans echtpaar) verloren bijna alle bezittingen. Hoewel de Belgische bewindsman zich zeer definitief uitliet blijft Den Haag wat gereserveerder. Het minis terie van verkeer en waterstaat zegt: De besprekingen verkeren in het laatste stadium, maar het is he lemaal nog niet zeker dat het ver drag maandag reeds kan worden ge sloten. We zijn nog druk bezig met de bestudering van de laatste stuk ken. Bohy ontlokte met zijn voor Ant werpen zo belangrijke mededeling een daverend applaus. Immers, Antwer pen heeft al vele jaren lang gepleit voor een goede waterverbinding tus sen de Schelde en de Rijn. Sinds in van Hansweert naar Wemeldinge. Maar de binnenschippers vonden het kanaal te smal, klaagden over de sluizen en over de omweg, die zij moesten ma ken om op de Rijn te komen. Bovendien hadden zij bezwaren tegen de door de zeescheepvaart zo druk bevaren route door de Westerschelde, die bij Bath een ware flessehals vormt. Het gevaar, dat deze nauwe doorgang voor de scheep vaart oplevert, werd nog - maar enkele maanden geleden opnieuw bewezen door de aanvaring van de Mira Florea. Jarenlang is gezocht naar de oplos sing. De commissie van Steenberghe- van Cauwelaert bestudeerde na de laat ste oorlog verschillende oplossingen, maar telkens liepen de besprekingen vast. Het was de sluiting van het econo mische unie-akkoord tussen België en Nederland, die uiteindelijk de stoot gaf tot de definitieve oplossing van het ge- schiL In tegenstelling met oudere ontwerpen, maakt de nieuwe (nog te sluiten) over eenkomst zoveel mogelijk gebruik van bestaande vaarwegen. Hoewel over de inhoud van de over eenkomst officieel nog niets is bekend gemaakt evenmin als over de kosten wordt aangenomen dat zal worden be. gonnen met het graven van een kanaal (het Beneluxkanaal) van de Antwerpse dokken dwars door Brabant naar d~e Oosterschelde. Het kanaal zal enkele kilometers ten zuiden van Bergen op Zoom deze waterweg bereiken. Om de schepen tegen stroming te beschermen zal in de Oosterschelde een strekdam worden aangelegd. De verbinding zal verder door de te kanaliseren Een dracht lopen en vervolgens door St. Philipsland, via een kanaal dat nog moet worden gegraven. Via het Volke rak zullen de binnenschepen dan het Hollands Diep bereiken. De Britse zakenman Greville Wynne voor het Russische hof, dat hem wegens spionage be recht. De tweede foto toont enkele stille getuigen: minia tuurcamera's en een sigaret tendoosje voor het verbergen van films. (Van een onzer verslaggevers) In een rijwielstalling in de Van den Hoonaardstraat in Rotterdam noord is de 53-jarige ongehuwde pensionhoudster Johanna Th. Lude- wigs in de nacht van maandag op dinsdag door wurging om het leven gebracht. Aanvankelijk werd ge dacht, dat de vrouw door een hart verlamming was getroffen. Sectie op het stoffelijk overschot door de ana toom-patholoog dr. J. Zeldenrust uit Den Haag bracht echter aan het licht dat er van een wurgmoord sprake is. De vrouw is waarschijn lijk tevoren aangerand. Er is tot op heden nog geen enkele aanwijzing, zodat de Rotterdamse politie drie maanden na de nog onopgeloste dubbele moord aan het Brekersveld in Zuidwük (op een sigarenwinkelierster en haar zoontje) opnieuw voor een moord zaak konit te staan, die in de eerste fase van het onderzoek geen aanknopings punten heeft. De vrouw werd dinsdagmorgen door haar kostganger, een machinist, in de rijwielstalling gevonden. Daar er geen sporen waren die op een misdrijf wezen, nam de politie-arts G. F. C. W. Meijboom aan, dat de pensionhoudster een hart aanval had gekregen. Hij adviseerde voor alle zekerheid $ectie te laten ver- riohten Het resultaat: dr. Zeldenrust constateerde een gebroken strottenhoofd en lichte verwondingen aan de .buik. De mening van de politie is, dat de vrouw, over wie de buurtbewoners niets dan goeds te vertellen hadden, door de dader in de stalling is overvallen. Zij werd volledig gekleed en met haar fiets over zich heen aangetroffen. Dr. Zeldenrust verklaarde, dat de wurgmoord met een brede sjaal is ge pleegd. Men vermoedt, dat de dader de sjaalikraag van mejuffrouw Ludewigs mantel heeft gebruikt. In de loop van de ochtend had de po litie de rijwielstalling, waar vüftig tot zestig personen hun fiets of brommer stallen, vrijgegeven. Om half zes ontving hoofdinspecteur F. A. H. Grêive van het bureau Bergsingel, die met het onder, zoek is belast, het sectierapport van dr. Zeldenrust. De kans op het vinden van zogenaamde stille getuigen was toen heel klein geworden. Bij het eerste onderzoek is komen vast te staan, dat de vrouw met een vriendin tot kort na middernacht op bezoek is ge weest bij een gemeenschappelijke kennis, een bejaarde man, wonend in een be jaardentehuis aan de Schiekade dat eveneens in het noorden van de stad ligt. Voor het tehuis namen de twee afscheid van elkaar, waarna juffrouw Ludewigs waarschijnlijk via de Bergweg naar de Van den Hoonaardstraat reed. Zij was, evenals de andere gebruikers, in het bezit van een sleutel van de rijwielstal ling. Deze heeft men later in een van de zakken van haar mantel gevonden. De pensionhoudster stalde haar fiets altijd vlak achter de deur. Zij hoefde daarom nooit licht te maken. Roofmoord is vol- gens de politie uitgesloten en wel omdat de vrouw, toen ze werd gevonden, nog geld in haar mantelzak had. Het enige aanknopingspunt is, dat in de omgeving van de Van den Hoonaard- straat in de afgelopen weken enkele mislukte pogingen tot aanranding zijn geibeurd. De politie heeft echter van de vrouwen, die werden lastig gevallen, geen duidelijk signalement kunnen krij gen. Het staat' nu dan toch vast, dat tele visiekijkend Nederland het nationaal gebeuren bij uitstek: de voetbalwed strijd BenficaFeijenoord, op de beeld buis zal kunnen volgen. Pas nu kon men dit definitief beslissen, want bijna was er toch nog een kink in de kabel gekomen. De langdurige regenval in Lissabon had namelijk de in allerijl opgestelde straalzenders hetgeen niet alleen veel geld, doch ook veel in spanning had gekost bepaald geen goed gedaan. In elk geval zijn de tech nische moeilijkheden zo goed mogelijk opgelost en Nederland kan zich van avond voor het toestel installeren. GTIJN DE BEPALINGEN van het burgerlijk wetboek om trent het erfscheidingsrecht, volgens welke buren verplicht zijn overhangende takken van bomen te kappen, niet van toe passing op heel oude bomen? De president van de Amster damse rechtbank moest daarop gisteren antwoord geven In een kort geding. Inzet daarbij was een „brecdgekrulnde beuken boom met een diameter van 14 meter" in de tuin van een wo ning aan de Brediusweg in Bus- sum, waarvan de N.V. He» Grachtenhuis in Amsterdam eigenaar is. De buurvrouw, me vrouw E. M. H. Buers-v. Oppen, beweert hinder van deze boom te hebben en eiste in kort ge ding „onverwijlde uitroeiing". „Reeds op grond van het burgerlijk wetboek zou ik de boom kunnen laten halveren, want de takken van de boom steken wel zeven meter over de tuin en een deel van het huis van mijn cliënte," zei mr. J. M. van Gllse. „De boom onthoudt licht en lucht aan het huis en in de tuin wil niets meer groeien," zo werd in de dagvaarding ge steld. In zijn pleidooi voegde hU er aan toe dat wel drie maai per jaar karrevrachten vol bla deren uit de verstopte riolerin gen worden gehaald. De advocaat van de gedaagde partij zei dat de beukenboom al 150 jaar oud is (mr. Van Gilse bestreed dit), zodat de bepalingen van het burgerlijk wetboek er nooit op van toe passing kunnen zijn, want de boom is ouder dan het burger lijk wetboek (1838). Bovendien heeft de verkaveling van het Brediuskwartier, vroeger een heidevlakte, in de dertiger ja ren plaats gevonden. De beuk was er dus ook eerder dan de erfschelding. Mr. Van der Blink die ook een beroep deed op de plaatselijke politieverorde ning die het rooien van bomen verbiedt, stelde voorts dat het huis (een Saksische boerderij) architectonisch één geheel vormt met de omringende beu ken. Door rooien zou het ar chitect ische en landschappelijke gezicht ernstige schade lijden. voor behandeling in kort ge ding. Mr. Van Gilse was van me ning dat het B.W. wel degelijk van toepassing is. Door bij de verkaveling de boom te hand haven, heeft men bovendien de consequenties van de schelding van de erven geaccepteerd, zo meende mr. Van Gilse, die de kruin van de boom „een hele mooie hoed op een verkeerd hoofd" noemde. Bovendien meende hij dat zo'n De president zal op 14 mei Juridisch dubium zich niet leent vonnis wijzen. Vanmorgen is het proces tegen de Britse zakenman Greville Wynne voortgezet met het verdere verhoor van zijn medebeklaagde Penkofski, een Russisch wetenschappelijke ambte naar. Het proces zal waarschijnlk tot zaterdag duren. Beide beklaagden hebben bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan spionage tegen de Sowjet-Unie. Mevrouw Wynne was reeds in de rechtszaal aanwezig toen haar man bin nengeleid werd. Wynne scheen meer ontspannen te zijn dan gisteren. Penkofski vertelde dat hij een brief geschreven had, waarin hij zijn diensten als spion aanbood. Hij had de brief-aan een buitenlander overhandigd en die gevraagd hem door te geven aan dc consulaire dienst van de Amerikaanss ambassade. Hij had nooit antwoord ge kregen, omdat men dach, dat de brief een „sowjet-val" was. Penkofski antwoordde krachtig ,jieen" op een vraag of hij het met 't betoog van Wynne eens was, dat hij louter dienst gedaan had als koerier. „Hij was niet slechts een koerier. Wynne moet zijn rol niet vergelij- kan", zei de Rus. De rechter vroeg Wynne of hij nog steeds van mening was dat hij slechts koerier van Penkovski geweest was tijdens het bezoek dat deze in 1961 aan Londen gebracht had. Wynne antwoordde: „Mijn voornaam ste taak was Penkovski te helpen tij dens diens verblijf in Londen. Mijn ware rol heb ik pas ten volle beseft toen ik hier kwam". De openbare aanklager Gorny begon vervolgens met het kruisverhoor Penkovski. Als reden dat hij zich als spion opgegeven had gaf Penkovski, dat hij ontevreden was over sommige per soonlijke omstandigheden verband hou dende met zijn functie in de weten schappelijke staatscommissie, waar hij zich een „meeloper" voelde. Gorny kwam terug op de verkla ring van Penkofski, dat hij van plan geweest was naar het westen te vluch ten waar hem een functie door de Britse of Amerikaanse inlichtingen dienst beloofd was. „Ik was niet van plan mijn gezin in de steek te laten en in het westen te blijven", aldus Penkofski. Wynne werd gevraagd: Bevestigt u dat bij één van uw gesprekken in een Moskous hotel, Penkofski u ver teld had, dat hij niet van plan was naar het westen te vluchten". Wynne antwoordde: Ik had van de Britse inlichtingendienst gehoord dat Penkofski opdracht gekregen had in Engeland te blijven en dat hij dit had geweigerd. Het gesprek in het hotel kan ik me niet herinneren. 1860 de Kreekrakdam 't eiland Zuid- Beveland met Nrd.—Brabant verbond en daardoor de kortste verbniding van Antwerpen met de Rijn afsloot, voelde de binnenscheepvaart zich gehandi capt. Zij moest zich tevreden stellen met het kanaal van Zuid-Beveland, De Benfica-supporter, die bij de aankomst van de Feijenoordfans zo duidelijk zijn prognose liet zien, mocht blij zijn, dat alleen zijn „bord" in het water terechtkwam. (Zie ook de verhalen van onze sportredac tie op pagina 7).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1