Ruim f. 5,5 miljoen voor Leidse vuilverbranding tlcj Meisjes van Boshuizen tonen hun prestaties BEHANG 78 eonen Misdrijven hebben altijd een achtergrond J~\E leerlingen van de christelijke nijverheidsschool voor meisjes „Bos huizen" waren gistermiddag allemaal een beetje zenuwachtig. Het was dan ook een bijzondere dag: voor het eerst sedert de oprichting (in 1959) waren er in het gebouw aan de Toussaintkade een tentoonstelling, open bare lessen eneen modeshow van door de meisjes zelf gemaakte (en getoonde) jurkjes, pyjama's, kinderkleding, een tennispakje, een strand- ensemble, jackets en zelfs mantels en deux-pièces. Successtuk was wel een écht complet: een heldergroene mantel met een feestelijk gedessineerd ja ponnetje. Mejuffrouw A. Visser had de leiding van de show Ex Animo-jeugdkoren gaven de traditionele uitvoering de van de meeste Amerikanen Haagse rechtbank Zilveren onderscheiding voor J. B. Hendriksen E Min. Van Aartsen sprak op appèl in Bollenstreek Cassatie Berkelse arts verworpen ZWO-subsidie voor prof. Van Heek 9d| «NIEUWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 8 MEI 1963 nE gemeenteraad van Leiden wordt voorgesteld, een krediet vaD f 5657.800 beschikbaar te stellen voor je bouw van een vuilverbrandings- Inrichting op een terrein bij de Haar lemmertrekvaart ten zuiden van de Blaagh- of Stinksloot. B. en W. stellen Je raad tevens voor, hen te machtigen Je uitvoering van het mechanische fn bouwkundige gedeelte van de in richting op te dragen aan de firma b. von Roll te Zürich en de N.V. Wer- ninks Beton- en Aannemingsmaat- jchappij te Leiden. Ged. Staten heb ben B. en W. onlangs bericht, dat —lij tegen de bouw van deze installatie In principe geen bezwaar hebben. Het terrein, dat voor de vuilverbran- lingsinrichting Is aangewezen, is plm. 1.4 ha groot. Volgens de exploitatie-opzet ran het uitbreidingsplan „Groenoord" tal de waarde van de bouwrijpe grond boelen worden gesteld op f 20.per Si2. zodat de grondkosten plm f 280.000.— tullen bedragen. j Aangezien het gebouw tegelijk met de in om gelee jlie om 12 uu jirekt, nog n< 'lie van 13 i N.Z.H.-diensten tijdens bloemencorso j Tijdens het bloemencorso in de bollen- ijtreek, zaterdag, zal de dienstregeling Iran de N.Z.H.-liJnen 21 (Den Haag- Joordwijk-Bollenstreek-Haarlem) en 50 Leiden-Haarlem) worden gewijzigd. Op |)n 21 zal de bus, die om 11.45 uur van Jen Haag-Hollandse Spoor vertrekt. d<> aatste zijn die normaal doorrijdt tot ïaarlem. De bussen van 12.15 tot en net 14.15 uur van Den Haag rijden via (foordwljkerhout-Ruigenhoek naar Keu- tenhof, die van 14.45 en 15.15 uur vla Ïoordwijkerhout-Sassenheim naar Keu tenhof. Te beginnen met de bus van 15.45 uur •ran Den Haag-Hollandse Spoor wordt iyeer de normale dienst gereden. In omgekeerde richting rijdt de bu» uur van Haarlem-station ver normaal door tot Den Haag. uur rijdt via Llsse-Ruigen- ;ioek naar Den Haag. In de middaguren "Iden alle van Keukenhof vertrekkende issen eveneens via Ruigenhoek. De iensten van 14, 15 en 16 uur van Haar- m-station rijden niet verder dan Ben- ibroek. Te beginnen met de bus van uur van Haarlem-station wordt weer Ie normale dienst uitgevoerd. Op lijn 50 is de bus van 11.10 uit Lei- i-station de laatste die de normale mte volgt. Tussen 11.30 en 13.15 uur ordt tussen Warmond (Korenmolen ig) en Sassenheim (Noord) via Rijks gereden. De bussen die tussen 1.25 en 15.05 uur van Leiden vertrekken, lan niet verder dan Sassenheim, die 15.15 tot 15.55 uur niet verder dan asse, die van 16.05 tot 16.45 uur niet irder dan Hillegom. Daarna wordt de irmale dienst hervat. In omgekeerde richting rijden de dien die tussen 10.20 en 12.20 uur uit itlcm vertrekken, tussen Sassenheim oord) en Warmond (Korenmolen- irug) via rijksweg 4, daarna gaan de (ossen tot 13.15 uur niet verder dan isse (Bondstraat), die tot 14.30 uur niet dan Hillegom en die tot 16.50 ir niet verder dan Bennebroek. Na 17 wordt de normale dienst naar Lei- in hersteld. De rechtstreekse diensten van Den lag, Leiden en Haarlem naar Keuken- >f blijven ook tijdens het corso ge- mdhaafd. I mechanische Installatie en dus in nauwe samenwerking met Von Roll tot stand moet komen, hebben B. en W. goedge vonden, dat Von Roll zich met een Leidse aannemer zou verstaan. Ook door de aard van het werk moet openbare aanbesteding uitgesloten worden geacht Von Roll heeft contact opgenomen met de N.V. Wernink's Beton- en Aanne mingsmaatschappij, met welke vennoot schap het gehele project verder is voor bereid. Zy heeft aangeboden de bouw met alle bijkomende werkzaamheden uit te voeren voor de prijs van f 1.540.000.— B. en W. vertrouwen, dat de voor de bouw nodige rijksgoedkeuring tijdig en zonder dat dit gaat ten koste van andere urgente voorzieningen in de ge meente zal worden verkregen. Zy hebben daartoe reeds stappen gedaan. Volgens de offerte van Von Roll is de totale bouwtijd 37 maanden. Indien de definitieve opdracht vóór 1 juli kan worden gegeven, zou de inrich ting medio 1966 in gebruik worden genomen. Tot die tijd zal de gemeente zich moeten blijven behelpen met vuil- verwijdering per vuilnisauto naar een stortplaats in de omgeving van Leiden. Medegebruik De oorspronkeiyke raming van 1960 beliep f 4.640.000.—. Volgens een globale raming zullen de Jaariykse exploitatiekosten uitkomen op f 374.000.Berekend is, dat de ex ploitatiekosten plm f 250.000.— meer zullen bedragen dan thans het geval is by afvoer van het vuil naar Noordwyk. Daarby moet echtr met steeds hogere lasten voor vuilverwerking rekening worden gehouden en dus wordt de kos- tenstyging geringer. Nu de bouw- en exploitatiekosten van de vuilverbrandingsinrichting bekend zyn, zullen B. en W., zodra de raad de finitief tot de bouw heeft besloten, in de gelegenheid zyn nader overleg met de omliggende gemeenten te voeren over een eventueel medegebruik. Het is B. en W. al bekend, dat van die zijde be langstelling bestaat voor het plan, omdat overal de problemen by het afvoeren van huisvuil in toenemende mate wor. den gevoeld. B. en W. vertrouwen, dat een bevredigende regeling zal kunnen worden getroffen over een medegebruik van de inrichting. Daardoor zullen de vaste exploitatiekosten voor Leiden kun nen worden teruggebracht. De school, die thans 435 leerlingen telt en ongeveer 35 leerkrachten in dienst heeft, biedt de meisjes opleidingen waar mee zy later „alle kanten uitkunnen". Afhankelijk van de genoten vooroplei ding (l.o„ mulo of h.b.s.) kunnen de jeugdkoren van Ex Animo (kinderen en grote meisjes) gaven gister U avond hun. uitvoering in de grote zaal van Den Burcht.. We hoorden, dat dè ere-voorzitter, dr. J. Riemens (88), verhinderd was, het openings woord te spreken, omdat hij in Utrecht op een vergadering als spreker werd verwacht. De indeling van het programma was heel anders dan gewoonlyk. Na de lie deren-series volgde er nu geen groot zangspel tot besluit. De liederen waren er ook nü, maar de operette niet. In plaats daarvan had men medewerking van buiten gezocht: de baritonzanger Loek Krassenburg en 't Accordeon-Jeugd orkest van de Stichting Leidse Muziek school. Beiden tralen vóór en na de pauze op. De jeugdkoren van Ex Animo zijn niet zo groot, maar de zangkwaliteit vergoedt dat ruimschoots. Herman de Wolff is een uitstekend vakman, onder wiens leiding het niet mis kan gaan. Onder de liedjes, waarvan de keus ons niet altijd geestdrif tig maakte, waren er, verspreid, enkele goede, nu en dan ook muzikale te no teren. Koor A (de jongste jeugd) zong by. voorbeeld met lieve voordracht het leu ke Pinkelpinkeltje van de dirigent, koor B (meisjes èn jongens) een canonisch» bewerking door De Wolff van „Neem myn leven, laat het Heer", Het jolige -i .keuze uit meer dan 1000 des cent per rol Leidse huisvrouwen bijeen -Eio;en houten huis het ideaal lie' JN Amerika is de toekomst reeds begonnen, eer het heden heeft afge- j daan." Hoe waar deze woorden zijn, heeft het echtpaar Klaij uit lilthoven, dat gistermiddag voor de Leidse afdeling van de Ned. Vereni- Ang van Huisvrouwen een lezing over het land van de „onbegrensde" ^Mogelijkheden hield, nadrukkelijk uit lat enkomen. Door ziekte was de lanvankelijk geëngageerde spreker, drs. Van der Vet, verhinderd zijn in drukken over Amerika te komen vertellen. In het echtpaar Klaij vonden |e Leidse huisvrouwen echter een waardige representant. ■n. voor trio goe ajfhtpaar z ■"'andacht Ihicago, i De naam, Verenigde Staten van Ame- ika, wyst er reeds op, dat dit grote ïilpntingent eigeniyk een verzameling is an allemaal aparte landen. Het spreekt jus vanzelf, dat er ook veel verschillen Vooral landschappelijk. Met een goede kleurendia's lichtte het zijn lezing toe. Uitvoerig werd besteed aan de enorme stad ïicago, waar de Leidse huisvrouwen en kykje konden nemen in de hyper moderne woontorens, die steeds meer 3-aan verrijzen tussen de enorme wol kenkrabbers. Eén zo'n woontoren kan iet gemak ruim negenhonderd mensen Crbergen, en vormt zodoende een aparte pnlWad" in de grote steden. jMaar de echte liefde van de gemid- elde Amerikaan gaat toch nog wel uit eifar de oude vertrouwde houtbouw. (et bezit van een eigen houten huis g brmt voor de meesten hèt ideaaL S| Negerprobleem Vanzelfsprekend kwam ook het neger- 'lstTobleem aan de orde. Het echtpaar rlailaij, dat reeds vele malen Amerika ;vepor langdurige perioden heeft bezocht. Afhandelde dit punt op een wat voor- malchtige wijze. Wij Nederlanders zijn al lug geneigd te zeggen, dat de rassen discriminatie een onding is. Maar het gesfreemde is, dat iedere weldenkende veihnerikaan er in theorie precies eender A wer denkt. De praktijk is echter zeer rnfoeilijk. De Amerikanen zijn er ook van re£ordrongen. dat men het Amerikaanse olkslied niet alleen op de „witte toet sen" kan spelen. Zy weten dat daar ook de zwarte bU nodig zUn. Maar in dit land. waar men gewend is aan snelheid en voortvarendheid, schrikt men terug voor de snelheid waarmee zich dit probleem schijnt te voltrekken. Men zou kunnen zeggen, dat de Amerikaan er nog niet ryp voor is. Maar ook Nederlanders zou den hiervoor, als zij ter plaatse met dit probleem werden geconfronteerd, niet ryp zijn. Dc negerbcvolking stelt aan het leven heel andere eisen. Eisen die sterk tegen de by de blanke bevolking heer sende normen indruisen. Onder meer noemde het echtpaar Klay in dit ver band de hygiëne. Anderzyds is welhaast iedereen cr van overtuigd, dat dit pro bleem zich in de loop van de tyd geheel zal oplossen. Het enige wat men daar voor nodig heeft is tijd. In het tweede deel van de voordracht werd onder meer aandacht besteed aan het sociale leven van de Amerikanen. De „gehuwde werkende vrouw", in ons land altyd nog min of meer een teken van mindere welstand, is in Amerika een gewoon verschijnsel. Men is daar bereid moeiten te doen om idealen te verwezenlijken. Om byvoorbeeld van een prachtige vakantie te genieten, of om een nieuwe, liefst grotere, auto te kopen. Via de plezierige verteltrant en de serie goede kleurendia's, hebben de Leidse huisvrouwen enigszins een inzicht gekregen in het leven van de gemiddelde Amerikaan. „Voorjaar" van Herman Stenz> het aar dige „Echo" van Van Dam De grote meisjes muntten uit door keurige zang (een paar Angelsaksisch geaarde geestelijke liederen en een twee- tal van Franz Abt). We hadden eigeniyk liever wat anders van dit beschaafde koortje gehoord. In „Surre, surre Kafer- lein" lagen voldoende beloften. Als intermezzo brachten de A'tjes verdiensteiyk, maar wat bescheiden een „Nachtfeest in de bakkerij" (De Wolff) op het toneel. De aankleding was heel goed verzorgd. Na de pauze zongen de B's en de meisjes nog een liederenpotpourri om met een paar goede vaderlandse beken den te sluiten. Loek Krassenberg hoorden we in en kele Schubert-liederen. Zyn stem is wel mooi zU het beperkt, en hy bezit ook het vermogen tot een dynamische voor- dracht. Maar Schubert vraagt een fijn- zinnige welsprekendheid, waaraan Kras senburg met zyn alles-gelyk-behande- len nog niet toe is. Louw Boellaard voerde het jeugd-ac- cordeonorkest tot heel goede prestaties. De tempo's lagen nogal hoog, doch de speelvaardigheid van de jongelui was niettemin reeds opmerkelyk. Het werd een nog niet smetteloos, niet steeds volkómen gelyk, maar toch bijzonder reliefrijk en aantrekkelyk musiceren, dat de beste verwachtingen wekte. We noemen: de Kalief van Bag- dad-ouverture en de beroemde Ball- sirenen Wals van Léhar De kinderen en de solist werden cor rect en klankvol door Ada van der Benl aan,de piano begeleid. Johan van Wolfswinkel Uitgevroren en geen geld Omdat zy waren „uitgevroren" en geen geld meer hadden, zou een drietal ver dachten dat zich voor de Haagse recht bank had te verantwoorden, eind vorig jaar tal van diefstallen hebben gepleegd. Een betonwerker, een opperman, beiden uit Leiden en een opperman uit Oegst- geest werkten daartoe samen. Aan de betonwerker was ten laste gelegd diefstal van flessen wUn uit een winkel aan de Breestraat, alsmede diefstal van een bokje dat op een volkstuintje stond, en van geld. De beide opperlieden was medeplichtig heid ten laste gelegd. Wat het bokje be treft. dit was op de volkstuin door de opperman uit Leiden geslacht, by wie thuis het dier was gebraden en opgege ten. De officier eiste tegen de betonwerker 6 maanden gevangenisstraf, tegen de Leidse opperman 10 maanden en tegen diens collega uit Oegstgeest 8 maanden, voor allen met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 21 met. Voor de slechte tijden „Ik wilde zien wat in voorraad te krij- gen als de slechte tyden zouden komen." motiveerde een fabrieksarbeider uit Kat. wyk aan Zee het feit, dat hy in de Jaren 1961, 1962 en 1963 regelmatig blikken conserven en andere levensmiddelen had gestolen. Toen de politie op 23 maart een Inval deed in de woning van verdachte, werd op de zolder een grote voorraad goederen aangetroffen, die verdachte in een conservenfabriek, maar ook in een winkel had gestolen. „Het was misschien een soort hamsterwoede, waarvan hy was bezeten", veronderstelde de officier van justitie. Verdachte maakt een uitstekende Indruk en had zich nimmer aan diefstal schuldig gemaakt. Daarom wilde de offi cier volstaan met 6 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Uitspraak op 21 mei. Salarismaatregelen B. en W. van Leiden hebben de ge meenteraad een voorstel gezonden tot vaststelling van een verordening, die het treffen van salarismaatregelen be oogt voor vakonderwijzers, het niet- onderwyzend personeel van de Mytyl school en het personeel van vervolg cursus en onderwijs aan spraakgebrekki- gen. meisjes leren voor kinderverzorgster, ge zinshulp, naaister, kolonieleidster, be jaardenhulp, ziekenverzorgster en nog andere verzorgende beroepen. De meis jes krygen les in o.m. koken, wassen, strijken, stofversieren, handenarbeid, bio logie, kinderverzorging, enzovoort. Daar van gaven de tentoonstelling (in elk lokaal was een opleidingsleergang uitge beeld) en de openbare lessen de talryke ouders een goed overzicht. We zagen in elke klas scripties, mooie handwerken, nuttige kledingstukken, creatieve werkstukken, originele teke ningen en „schilderijen"; er waren een koffiekamer (in de muziekzaal), een gas- tenkamer met een gezellige gedekte ta fel, een kleuterbewaarplaats, een feest tafel voor kinderpartytjes, vrolyk opge maakte dienbladen voor zieken, en aller lei andere resultaten van wat meisjes op de school leren. Zelfs bakten enkele leer lingen appeltaarten en andere lekker nijen, die later werden verloot. Avondcursussen Niet alleen dagonderwijs wordt op de school gegeven, ook avondcursussen zyn er Ongeveer twintig meisjes per cursus maken van de gelegenheid gebruik zich in de avonduren te bekwamen in naaien en koken (fyne en gewone keuken) Ook zijn er plannen die er wellicht toe zullen leiden dat met september de meisjes die een tweejarige primaire voor opleiding hebben ontvangen, zich door middel van een driejarige cursus kunnen voorbereiden op de opleiding tot lerares aan een nyverheidsschool. De meisjes die na hun lager onderwys de primaire de nieuwe opleiding hebben gevolgd, kunnen dan dus rechtstreeks de vierja rige cursus voor bevoegd lerares gaan volgen. Iets, dat voorheen slechts kon wanneer de leerling een mulo- of hbs- oplelding had genoten. De tentoonstelling, openbare lessen en modeshow, waarvoor de leerlingen en leerkrachten hun uiterste best hebben gedaan en die een bezoek waard zijn. kunnen vanavond nog van 7 tot 9 uur worden bezocht (de shows beginnen om half acht en om kwart over acht). Toneel voor Zeeuwen De toneelclub van de Zeeuwse Vereni ging „Luctor et Emergo" te Leiden had het zich niet gemakkelijk gemaakt met de opvoering van „Tussen twee vuren" van Martin van Spaandonck. Toch gaf men gisteravond in het Antonius Club huis goed spel te zien. Sientje, de dochter van Eine Bosselaer, is verliefd op Kees, de knecht van Bosoeve. Bosselaer weet een huwelijk tussen die twee te voorkomen en z'n dochter uit te huweiyken aan een boe renzoon. Bram Jobse. Sientje heeft heft er met Bram, die drinkt, niet gemakke- ïyker op. Pieter, een simpele zoon van Jewan- na, de werkster, zorgde voor ontspan ning, waardoor het publiek even kon loskomen uit het geboeid meeleven met de hoofdpersoon. Zoetje, de vrouwe, Neeltje, de meid en Jan Postma, de veldwachter, gaven fleur aan dit drama tische spel. Na afloop werden de gebruikeiyke bloemetjes uitgereikt aan de dames. Een byzonderheid was dat dit jaar een bruids paar meespeelde. Mejuffrouw Riet de Kok en de heer Leen Los, die elkaar op de Zeeuwse toneelclub hebben leren kennen, hopen over enkele weken te trouwen. Enkele cadeaus werden hun namens de Zeeuwen aangeboden. Aldus mejuffrouw Ter Haar, inspec- tnce bij de Haagse kinderpolitie, gister avond in de Petrakerk tydens een voor dracht voor de afdeling Leiden-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwen bond. Zy sprak als haar mening uit, dat jeugdcriminaliteit weliswaar toe neemt maar dat de jeugd beslist niet „slechter" is dan vroeger. By het bepalen van de omvang van de jeugdcriminaliteit kykt men al te vaak naar de cyfers in de statistieken, die inderdaad een voortdurende stijging aangeven. Maar men vergeet zo vaak ook andere faotoren in de getallen te bere kenen. Het misdryf praalryden, byvoor beeld. kwam vroeger niet voor en werd dus ook niet in statistieken opgenomen. Thans is het in een stad als Den Haag (ruim 600.000 inwoners) aan de orde van de dag, aangezien er tegenwoordig bromfietsen e.d. bestaan. Mejuffrouw Ter Haar gaf een reeks voorbeelden van overtredingen (ryden zonder achterlicht e.d.) en misdryven (diefstal, mishandeling). Uit haar erva ringen by de Haagse kinderpolitie was haar duideiyk geworden dat zeer vaak ouders, opvoeders en volwassenen-in-heft- algemeen er de oorzaak van zyn dat Strop voor bouwvakkers Bepaald een strop heeft de bouw wereld aan de activiteit van de Leidse politie. Werden het afgelopen week- einde drie opperlieden in de kraag ge vat op verdenking van insluiping, gis teren heeft zy weer de hand gelegd op een (ditmaal 18-jarige) opperman. De laatste werd gevat op aanwyzingen, die zUn verkregen uit het verhoor van het eerste drietal. Toen de opperlieden volgens hun zeg gen alles wat hun geweten bezwaarde aan de politie had kenbaar gemaakt, ontdekten de speurders nog een brief, opener in hun bezit aan, die van dief stal afkomstig was. Zo kon worden achterhaald dat zij in telkens wisselen- de combinaties hun slag hadden gesla gen in studentenhuizen ,,die worden nogal eens met ongesloten deur aange- troffen" aan de Breestraat (transistor radio), Rapenburg, tweemaal aan de Groenhovenstraat, de Diefsteeg en aan het Plantsoen (een doos met 5 sigaren en de briefopener). De buit omvatte verder twee bromfietsen. Genoeg opperlieden in voorraad heb bend. betrapte de politie gisteravond (op heterdaad) een drietal Leidse stra tenmakers, respectievelijk 15, 18 en 21 jaar oud. Dit trio was bezig zich toe gang te verschaffen tot een winkel aan de Nieuwe Rijn, ver na sluitingstyd. Wordt de bouwerij bedreigd, ook het het herstel aan de Breestraat gaat nu gevaar lopen. pEN man die elke dag temidden van bloemen en planten doorbrengt is vandaag in de „bloemetjes" gezet. Het is de heer J. B. Hendriksen, chef van de stadskwekerij van de gemeente Leiden, aan de Nachtegaallaan, die zijn veertigjarig jubileum vierde, h?l tweede veertigjarig jubileum bij de gemeente deze week. De heer Hendriksen werkt min of meer aan de omtrek van het gemeente- ïyk leven. Aan de rand van de stad maar ook ver van het stadhuis, waar de Plant soenendienst toch zetelt. Hy vindt dal wel prettig, want hy houdt van de vry. heid en van de natuur. Maar als één man over de gehele stad de sporen van zyn werkzaamheid trekt, dan is hy hei wel. De stadskwekery zorgt ervoor, dat Leiden niet een steenwoestyn wordl maar aantrekkelyk wordt afgewisseld met het groen, dat voor de stadsmens zo belangryk is om de relatie met „bui ten" niet helemaal te verliezen. Om half 12 werd de heer Hendriksen in de kantine op de zesde verdieping van het stadhuis ontvangen. Voor zyn huldiging hadden zich daar velen ver zameld. Wethouder Piena tekende de loopbaan van de heer Hendriksen. Hy kwam by de gemeente als tuinman tweede klasse en doorliep daarna de rangen van tuin man eerste klasse en hovenier. Op J Januari 1947 werd hy benoemd tot chef van de kwekery. Sinds 1961 bekleedt hy de rang van technisch ambtenaar A. In de groei van de kwekery heeft hy een belangryk aandeel gehad. De heer Plena dankte hem voor dit alles, prees zijn goede eigenschappen voor zijn werk en de omgang mei anderen en mocht meedelen, dat hel H.M. de Koningin had behaagd, de heer Hendriksen te begiftigen met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ir. Vos. directeur van gemeentewerken, herinnerde eraan dat de tegenwoordige kwekery in 1913 werd opgericht. Voor een harmonische groenvoorziening in de stad achtte hy een gesystematiseerde werkwyze van groot belang. Het is de verdienste van de ujbilaris, dat hy daar aan volledig heeft voldaan. Ook is de samenwerking altyd prettig en vrucht baar geweest: dat is wel nodig, gezien de snelle ontwikkeling van de stad in haai nieuwe wyken. Sfeer in 't gezin De „Nieuwe Haagseer in f Ir. Vos bood de heer Hendriksen, be halve de traditionele oorkonde en gra tificatie een verrekyker aan namens hel stadhuispersoneel van de dienst. Verder spraken o.a. ir. Barendregt, chef civiele werken, de heer Vermande, van de Plantsoenendienst, de heer De Jong, voorzitter van de personeelsvereniging, en de heer Loeve. van de tekenkamer van Gemeentewerken. Allen gewaagden van de goede resultaten van de kwekery en van het beslissende aandeel dat de heer Hendriksen daarin heeft gehad. Ook werden nog gesohenken aangeboden. Christenvrouwen Leiden-Noorcl EN mens, vooral een minderjarige, pleegt nooit een misdrijf „zomaar ineens". Er is altijd een en ander voorafgegaan aan de uiteindelijke overtreding of het ernstige vergrijp. Sterker nog: in veel gevallen bepaalt een complex van factoren ten slotte de uitbarsting, die dan meer of min der ernstig kan zijn. Pas wanneer de oorzaak van een misdrijf bekend is, kan advies worden gegeven om de zaak tot een oplossing tc brengen. Daar om is ook de liefde voor kinderen zo belangrijk in ons werk, want men kan er meer door begrijpen en dus ook beter helpen. een kind tot misdrijven komt. Vooral onachtzaamheid, tactloosheid, een slecht gezinsleven en andere voor het kind schrynende zaken bezorgen de minder jarigen en ook de volwassenen veel verdriet. De afdeling, die voor het laatst in dit seizoen vergaderde, begon ongeveer twee maanden geleden met 28 leden, thans zUn er ruim veertig. In september gaat men weer regelmatig (op dinsdagavon den) vergaderen, waarbU de dames C. E. van Leeuwen-LuUkenaar, Dronkert- van Amerongen en Kuiper respectleve- lUk als presidente, secretaresse en pen- nlngmeesteresse zullen optreden- Gisteravond werd In de mUnzaal van het H.B.G.-gebouw te Llsse een verkie zingsappèl gehouden door de gezamen lijke a.r.-kiesverenlgingen uit Hillegom. Sassenheim en Llsse. waarin minister Van Aartsen het woord voerde. „Niet minder dan zestien lUsten zullen u worden voorgehouden bij de verkie zingen", zo begon de heer Van Aartsen. „maar er zyn slechts acht partyen in de huidige Kamer vertegenwoordigd en Iedere stem op een niet-kanshebbende partij is een verloren stem. Al zou men één zetel weten te behalen, dan Is ook die stem van weinig betekenis, want wat zegt één zetel op 150 By de vorige verkiezingen heeft het Geref. Politiek Verbond byna een zetel gehaald, maar de stemmen gingen verloren en gaven de Party van de Arbeid winst- De A R. Partij maakt niet voor niet* propaganda met de leuze „A.R. Party uw eigen huis". Daarin voelen we ons krachtens onze beginselen thuis hoewel de confessionele partyen door de linkse groepen zelfs funest worden genoemd. Wie uit dat eigen huis ls weggelopen, kome daarvan terug". Minister Van Aartsen wilde deze avond hot woningbeleid van het kabinet- De Quay verdedigen tegen de kritiek van velen In, vooral van hen. die niet aan de regering deelnemen. De loons verhogingen zijn veel sterker geweest dan in vroeger jaren, toen de prijssty- ging gelijke tred hield, hetgeen onder deze regering niet het geval is geweest De uitgaven bleven beneden de inkom sten. Wil men eerhjk zyn, dan is de kriitiek niet vol te houden. Woningbouw heeft prioriteit, maar handel en industrie mogen niet worden vergeten. Subsidie mag alleen gegeven worden aan hen die het nodig hebben en niet aan de mensen met een auto I Oud-burgemeester A. Warn aar sprak een principieel slotwoord. ..Crescendo' uit Sassenheim begeleidde de zang. Kolendampvergiftiging Gistermorgen om half acht trof me vrouw Bavelaar, wonende aan de Eerste Binnenvestgracht, in de huiskamer haar man, die wegens ziekte van een doch tertje tijdelijk beneden sliep, in bewus teloze toestand aan op zyn bed. De 34- Jarige was het slachtoffer geworden van koolmonoxyde, veroorzaakt door het na genoeg geheel afsluiten van de kolen haard. Toen de vrouw haar echtgenoot naar de keuken had getransporteerd, belde zU de EHD. Personeel hiervan diende zuurstof toe, waarna de heer C. Bavelaar weer tot bewustzijn kwam. Hy is voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Moons, heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van de 46-jarige Ber kelse arts J. F. A. M. O die door het gerechtshof te Leeuwarden tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld wegens moord op zijn medegevangene A. L. Lodder uit Gou^a, gepleegd op 4 februari 1958. Ten aanzien van de aangevoerde drie cassatiemiddelen zei mr. Moons, dat zijns inziens de stelling van de dagvaarding voldoende was. Tet twee de cassatiemiddel had erover geklaagd dat een deskundige niet was aange zegd dat hij op de voortzetting van de zitting aanwezig moest zijn. Mr. Moons achtte dit verzuim niet rakende het wezen van het strafproces, zodat het iniet tot nietigheid van het onder zoek behoefde te leiden. Ten slotte zei mr. Moons ten aan zien van het derde middel, dat zijns inziens geen tegenstrijdige bewijsmid delen waren gebezigd. Uitspraak: 18 juni. L.P.S.V. kampioen Het voetbalelftal van de Leidse Politie behaalde gisteren het kampioenschap van dc le klasse van de N.P.S.B. district-west In de wedstrijd tegen -hun naaste con current Heemstede wisten de mannen van commissaris Dreeuws met 6—2 te zegevieren. Het zag er aanvankeiyk niet naar uit, dat de overwinning zo groot zou uitval len. Toen echter na 20 minuten aanvoer der Westbroek met een enorme kogel de stand op 01 bracht kwam de rust in ae Leidse ploeg. De produktiefste speler in de L.P.S.V.-voorhoede was Verhoef, die driemaal wist te scoren. Verder wis ten v. Leeuwen en Hellemink te doel punten. De Heem9tede-goals kwamen bel de van hun rechtsbinnen. Het is een goede prestatie van L.P.S.V, daar het elftal verleden jaar via een kampioenschap naar de eerste klasso was gepromoveerd. De Leidenaren moeten met de andere kampioenen, Den Helder en Amerfoort, trachten een plaats in de hoofdafdeling te bereiken. De Nederlandse Organisatie voor Zui- ver-Wetenschappelyk Onderzoek heeft prof. dr. F. van Heek, hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden en directeur van het Sociologisch Instituut, een subsidie verleend voor een sociologisch onderzoek over de selectie en de benutting voor (talenten in het bijzonder wat betreft de academische be roepen. De uitgangspunten van dit onderzoek worden gevormd door twee beginselen: ten eerste door het rechtvaardigheidsbe ginsel dat ieder mens. ongeacht zijn so ciale herkomst, recht heeft op onderwijs en opleiding overeenkomstig zijn be gaafdheid. Ten tweede door het doelma tigheidsbeginsel, dat zich bezig houdt met de vraag of heft benodigde aantal academici (waarvan in de komende 25 jaar een verdubbeling wordt verwacht, gezien de maatschappelijke behoefte) kan worden gereoruteerd uit de sociale lagen waaruit de academici thans af komstig zyn. Gevallen met fiets Gistermiddag om tien voor vUf is de 49-jarige mevrouw M. van Noort uit Oegstgeest op haar fiets ter hoogte van de Lusthoflaan op de Herensingel oniwel geworden en met haar hoofd op de trot toirband terecht gekomen. Met een zware hersenschudding en een hoofdwonde heeft de E.H.D. haar naar het Academi sche ziekenhuis gebracht. Lezers schrijven ons Vrouwelijke herenkappers Naar aanleiding van het in het Zon dagsblad opgenomen artikel onder de kop „Weense zwier in Haagse herenkapsalon" zou ik graag het volgende opmerken. In tegenstelling tot wat hierin word» vermeld, namelijk dat in ons land geen opleiding bestaat voor vrouweiyke he renkappers. deel lk u mee, dat in Lel den sinds oktober 1962 een volledige cur sus wordt verzorgd door gediplomeerde leerkrachten. Enkele cursisten zyn reed* in staaft volledige modellen te verzor gen, die aan de moderne eisen voldoen. De gedachte dait de grondslag op de Oostenrijkse vakscholen strenger is, komt alleen voort uit de verplichting examen te doen. Zo niet. dan volgt ontslag Wij zijn strenger in het praktijk- en theorie- werk om reden dat de Nederlandse kap- per, vooral de herenkapper (ster.), niet volledig als vakman wordt gewaardeerd Op onze Leidse vakschool wordt meer de nadruk gelegd op de omgang met klanten, hetgeen in feite meer zelfken nis betekent, die de grondslag is voor alle handelingen En wat de praktük betreft, de hoofdzaak is dat vakman schap gepaard gaat met esthetica. Directie H.V.O., J. P van Hove. Coornhertstraat 51-53 Leiden. A. H. van 't Woud. Pr. Befrn- hardstraat, Noordwyk aan Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11