Bij negerdemonstraties in Alabama 1400 arrestaties i flmtoua Djakarta begroet K.L.M.-toestel Rumoer in YS rond rassenscheiding Ds. Luther King: „Wij zetten betoging voort" Overbeladen veerpont zonk plotseling in Nijl BENFICA-FEIJENOBRD Pengel had het druk in Den Haag r Leren leven met MACH-KNAL Nieuws in een oogopslag Ramp Afrikaans toestel: 52 doden In Duitsland zijn nu 400.000 stakers Benoemingen in Huisorde van Or an je Generaal Foulkes weer opgeknapt Bioscoop!) rand eiste 64 doden Nieuwe leidse Courant Maandag 6 mei 1963,44ste jaargang Dlrectsun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Kantoren Leiden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina 6 J Steenstraat 37 1 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18 —19 uur Gisteravond is het eer ste KLM-toestel sinds 3 december 1957 op het vliegveld van Djakarta ge land. Onze speciale ver slaggever Link van Brug gen was bij deze histori sche aankomst aanwezig en geeft in deze krant zijn indrukken weer. Ongeveer 160 km ten zuiden van Kaïro is zater dagavond een veerboot met te veel passagiers aan boord gezonken. Naar schatting twee honderd op varenden kwamen om het leven. De onrust in Birming ham in de Amerikaanse staat Alabama neemt met de dag toe. Zingend en flui tend trokken gisteren dui zend negers, nadat ze eerst in de kerk waren geweest, naar de gevangenis, waar hun lotgenoten zaten. Het kwam niet tot een gevecht. President Soekarno heeft gisteren de wereld trachten gerust te stellen door in Merauke in een rede te zeggen, dat Indonesië na de overdracht van West-I rian verder geen territoriale eisen heeft. President Nasser van Egypte is in Algerije aan gekomen en hem wachtte een overweldigende ont vangst. De menigte die hem wilde begroeten, drong zo op dat 40 mensen werden gewond. Zoals elk jaar heeft Ne derland de gevallenen her dacht. Overal schaarde men zich zaterdagavond om streeks acht uur rondom de gedenktekens en monu menten. Zaterdag zijn met de Waterman en de Grote Beer honderden suppor ters van Feyenoord uit Botterdam naar Portugal vertrokken om er wo.ens- dag de voetbalwedstrijd tegen Benfica mee te ma ken. In Nairobi is zaterdag een wereldorganisatie voor christelijke radio- -;n tele visiezenders opgericht. De zwaartepunten van de sa menwerking zullen in Afrika, Azië en Latijns- Amerika liggen. Een DC-6 vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Air Afri- que, dat onderweg was naar La. gos is zaterdag op de zuidelijke helling van de 4000 meter hoge berg Kameroen verongelukt. Het toestel, dat 48 passagiers vervoer de, en zeven bemanningsleden was S slechts een kwartier in de lucht. Opsporingsvliegtuigen hebben in- middels het wrak waargenomen dat op 'n hoogte van 2000 meter tegen de berghelling ligt. Een reddings ploeg is naar de plaats onderweg. Er zou één overlevende zijn, de Amerikaanse diplomatieke koerier Joseph P. Caporzi. Wel heeft hij tal van beenbreuken ën andere 3 wondingen. Onder de passagiers bevond zich de secretaris-generaal van de Unie 1 van Afrika en Madagaskar, Dag non. De poliLie zette in Birmingham, Alabama, honden In om de demon strerende negers in bedwang te houden. Aantal doden 150 a 200 In de Nijl, ongeveer 160 kilometer ten zuiden van Kairo, is zaterdagavond een veerpont 20 meter van de oever plotse ling gezonken. Er bevonden zich ruim 200 passagiers aan boord, meer dan tweemaal zoveel dan was toegestaan. Tot vanmorgen waren 98 lijken ge borgen- Er zijn nog vele vermisten. Officieuze ramingen spreken van 150 MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA woensdag 8 mei nü 'n Arisfona kopen voor dit èn de komende voetbalfeestenFinale Europa Cup èn Cup Final! Telefoon stond roodgloeiend... De nieuwe premier van Suriname, de lieer J. S. bengel, hoopt vanavond uit Nederland naar zijn land terug te keren. Op de telefooncentrale van Europa-hotel te Scheveningen is een zware wissel getrokken, ook door de heren Lachmon, leider van de Verenigde Hindoslaansc partij, en de heer Calor, adviseur van de heer Pengel. De premier had met minister Luns gesproken over een ruimer aandeel 'voor Surinamers in de buitenlandse dienst. Mr. dr. R. H. Pos zal daarbij een zeer hoge functie krijgen. Mr. S. D. Emanuels zal hem in juli of augus- tus als gevolmachtigd minister opvolgen. Met minister Klompé is gesproken jover reclassering van Surinamers, die in Nederland op de verkeerde weg waren gekomen. Minister Zijlstra heeft toegezegd dat zeer spoedig een Nederlands begrotingsdeskundige naar Suriname zal vertrekken. Dr. J. Sedncy, aftredend minister van financiën, zal een positie krijgen, waarop „hij zeer trots mag zijn" en voor Suriname veel nut kan afwerpen. Na zijn besprekingen met minister Visser zal worden bekendgemaakt, dat de bewapening van Suriname zal worden gemoderniseerd. De Lee Enfield - geweren zullen door Garands worden vervangen en de troepenmacht krijgt Uzi-pistoolmitrailleurs, het vliegveld Zanderij val van luchtafweermitrail- leurs worden voorzien en er komen snelle motorboten voor patrouilles. Over uitbreiding van de troepenmacht is gesproken. In Paramaribo wordt een modern ingericht militair hospitaal gebouwd. De opleiding van Suri- naamse vrijwilligers begint in september en zal 12 maanden duren. a 200 slachtoffers. Het vaartuig had een groot aantal Mohammedanen aan boord, die een bezoek hadden gebracht aan een begraafplaats. De ramp voltrok zich in enkele secon den. Een Egyptisch marinevaartuig, dat juist langs voer, heeft nog getracht hulp te bieden, maar meer dan acht mensen konden niet aan boord worden gehaald. Onder de geredden bevonden zich de roerganger en de eigenaar van de veer pont, die door de politie zijn gearresteerd. Duikers en Egyptische militairen zUn onmiddellijk na de ramp met hun werk begonnen, wat zeer bemoeilijkt werd door de verraderlijke stromingen in de Nijl. Duizenden mensen uit de omtrek staan langs de kant om de slachtoffers te iden tificeren. Er spelen zich hartverscheuren de tonelen af. Het Mohammedaanse Bat- ramfeest is in het betrokken gebied af gelast. (Voor vervolg zie pag. 61 Een gedeelte van de veerpont steekt nog boven het water van de Nijl uit. Hier vonden tweehonderd mensen de dood. (Telefoto) RUIM duizend negers hebben tijdens het afgelopen weekeinde in Bir mingham, de grootste stad van de zuidelijke Amerikaanse staat Alaba ma, betogingen gehouden tegen de nog steeds met kracht gehandhaafde rassendiscriminatie. Deze demonstratie, waarvoor de commissaris van po litie in Birmingham, Connor, toestemming had gegeven, was de grootste sinds de aankondiging van de campagne op 3 april door ds. Luther King. De afgelopen dagen zijn honderden arrestaties verricht, waardoor het to taal aantal gearresteerden is opgelopen tot zeker 1400, onder wie ruim vijfhonderd kinderen van zes tot zestien jaar. Zingend en fluitend trokken de duizend negers gisteren, nadat zij de godsdienstoefeningen hadden bijge- woond, naar de gevangenis waar hun lotgenoten zijn ondergebracht. Bij de gevangenis aangekomen stuitten zij op politieafzettingen. De negers, die hun woede maar moeilijk konden on derdrukken, gehoorzaamden het be vel van de politie de stoet te ont binden. In kleine groepjes vertrok ken zij naar een nabijgelegen park waar zij geestelijke liederen aanhie ven. Een groot aantal negers had 's morgens geprobeerd in uitsluitend voor blanken bestemde kerkgebouwen door te drin gen. In vier kerken hadden zij succes (twee Presbyteriaanse, een Episco paalse en een Rooms-Katholieke), doch dertien weigerden de negers de toe gang. De politieke groepering „Amerikanen voor democratische actie" heeft president Kennedy een telegram gezonden, waarin hem wordt verzocht zich onmiddellijk naar de zuidelijke 9taten te begeven „om een einde te laten maken aan het ge welddadige optreden tegen de negers, die tegen de rassenscheiding protesteren". Kort voordat het telegram werd ver zonden, hadden de leiders van deze orga nisatie een onderhoud met de Ameri kaanse president. Deze heeft inmiddels de moeilijkheden in Alabama ook uit voerig met zijn broer, Robert Kennedy, de minister van justitie, besproken. Ter wijl de president het weekeinde door bracht in zijn vakantieverblijf in Camp David, bleef zijn broer in Washington, om voortdurend in contact te kunnen blijven met enkele van zijn medewer kers die hij naar Birmingham had gc zonden. De Amerikaanse president heeft ook een telegram ontvangen van een gróót aantal vakbondsleiders en filmsterren die Kennedy onverschilligheid verwijten. De president wordt verzocht alle politieke sentimenten te laten varen en met doel treffend en positief optreden te reageren op de noden van de negerburgers in Bir mingham. Dat de belogingen nog niet zullen worden beëindigd is zaterdag wel dui delijk geworden uit een toespraak van de bekende predikant die vorige maand ook enige dagen in hechtenis heeft gezeten, ds. Luther King. In een kerk, die voor negers is bestemd, ver klaarde hij onder meer tot een dui zendkoppige menigte: „Al worden honderden vrienden gearresteerd, de demonstraties zullen op grote schaal worden voortgezet". Vanmorgen is de zestienjarige J. Piket uit Nederhorst den Berg bij een ver keersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen reed met zijn fiets op de Middenweg. Juist toen een vrachtauto, bestuurd door de 47-jarige G. J. G.. hem wilde passeren, schoot hij met zijn voet van de trapper, begon te slingeren en raakte de vrachtwagen. Hy viel en sloeg tegen het achterspatbord van de auto. De jongen was op slag dood. (Telegrafisch van onze speciale verslaggever Link van Bruggen). DJAKARTA, maandagmorgen. TTET WAS gisteravond om twintig minuten over zes eigenlijk een normale routinelanding, die het KLM- toestel DC-8, de Sir Frank Whittle op liet vliegveld Kemajoran bij Dja karta uitvoerde. Gezagvoerder J. F. de Nie, die tot 1957 chef van de vlieg- dienst bij de Garuda was, zette het Nederlandse vliegtuig onberispelijk op de hem zo bekende luchthaven neer. De machine kwam op de landingsbaan tot stilstand en dat betekende dat sinds 3 december 1957 de directe vliegverbinding tussen Nederland en Indonesië was hersteld. Hoewel rondom de aankomst van het KLM-toestel geen officiële plechtigheid was georganiseerd, bestond toch voor deze historische vlucht meer belang stelling dan gewoonlijk voor de aan komst van een vliegtuig van een van de Internationale lijnen. Er waren tal van Indonesische hoogwaardigheidsbekleders aanwezig. Ook werd er vrij veel Neder lands op het vliegveld gepraat. Behalve de secretaris-generaal van de Indonesi- sche luchtvaartmaatschappij Garuda. cd de directeur van de immigratie, de heer Hoeghan, zag ik ook ds. F. Bos. die Ne derlands zendingsconsul in Djakarta is, en pater Wap. Uit het vliegtuig stapten tien Nederlanders, onder wie vijf jour nalisten, een Indonesiër, twee Ameri- kanen en een Chinees. Het passeren van de douane verliep vlot. De ambtenaren spraken de passagiers in het Nederlands en het Engels toe. De bemanning van het toestel drukte nog wat aarzelend de hand van oude kennissen op het vliegveld. Toen was het ogenblik aangebroken, waarop de mannen van Garuda, die van de K.L.M. gelukwensten. Gezagvoerder De Nie was in Singapore aan boord van de Sir Frank Whittle gekomen om daar het stuurwiel over te nemen van vlieger J. Clynk. Niemand kent op het ogen blik de route SingaporeDjakarta beter van de heer De Nie. die tot 1957 chef van de vliegdienst bij de Garuda was. Terug Twee uur later steeg de Sir Frank Whittle weer op richting Singapore met aan boord achttien passagiers, van wie de helft Indonesiërs waren. Het toestel vervoerde verder 66 kg post. De betrekkingen tussen de K.L.M. en de Garuda zijn nu geheel hersteld. De Garuda zal in Indonesië als hoofdagent van de K.L.M. optreden. De Indonesische luchtvaartmaat schappij is in ontwikkeling. Ik ver nam, dat de Garuda aan het eind van het jaar over drie Jet-convairs 990 zal beschikken. Met deze machines hoopt men op Schiphol te gaan vlie gen. Inmiddels waoht Djakarta op de komst van de Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, de heer drs. C. D. Barkman. Verwacht wordt, dat hij vandaag of mor gen zal arriveren uit Singapore, waar hij zich enige dagen heeft georiënteerd. President Soekarno heeft zo zijn eigen manieren om een volk voor zich te winnen. Zaterdag sloeg hij op een soort tam-tam om daarmee de dans van enkele Papoea-schonen te bege leiden. Dat gebeurde toen hij in een dorp nabij Kota Baroe werd verwel komd. (Zie ook pagina 5). (Radarfoto) In de Westduitse deelstaat Baden-Württem- berg zijn zaterdag 75.000 metaalarbeiders door de werkgevers uitgesloten. Het aantal uitge sloten stakers in de Bondsrepubliek is daarmee tot 400.000 gestegen. In de sterk geïndustrialiseerde deelstaat Noordrijn-Westfalen heeft de vakbond de be slissing over al of niet staken tot morgen uit gesteld. „Maar ik maak er de gordijnen en de asbakken niet mee vuil". Benoemd tot commandeur in de Huis orde van Oranje: C. Sesink, hoofdcom missaris van rijkspolitie en hoofd veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis, dr. mr. N. H. Wiarda en mr. H. J. van de Poel, leden van de pensioenraad, en Th. Bopy, particulier secretaris in spe ciale dienst van wijlen H.M. koningin Wilhelmina. Tot eredame in de huisorde van Oran je: mevrouw H. J. de Savornin Lohman, geboren van Hasselt, dame du palais van wijlen H.M. koningin Wilhelmina. jkvr. L. baronesse van Hogendorp, hof dame van wijlen H.M. koningin Wil helmina, mevrouw J. W. Jurriaanse, ge boren Steenkamp, secretaresse van wij len H.M. koningin Wilhelmina, mevrouw S. E. Booy. geboren baronesse Van Randwijck, tweede particulier secreta resse van wijlen H.M. koningin Wil helmina, en mejuffrouw dr. S. Ramondt, conrectrix van het incrementum van het Baarns lyceum. TtOVEN het zuidelijk deel van de oceaan bevindt zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat een uit loper in oostelijke richting heeftdie tot aan de Alpen reikt. Langs de noordflank van het hoge- drukgebied bewegen enkele storingen in de richting van Europa. De dichtsbjj. z\jnde lag vanmorgen op ongeveer 800 kilometer ten westen van Ierland. Haar koers is ongeveer op Nederland gericht, maar het ziet er naar uit, dat haar re genzone niet voor morgenavond hier kan zijn. De wind zal echter in de loop van de dag gaan krimpen naar zuidwest tot zuid en iets krachtiger worden. Voor de storing uit komt een rug van hoge druk tot ontwikkelingdie morgen overdag Nederland passeert en da buiigheid onderdrukt. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zonuige perioden, en slechts enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. In hei binnenland hier en daar nachtvorst Morgen overdag iets hogere temperatu ren dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) Tendens dalend ZON EN MAAN Dinsdag 7 mei: zon op 5.01, onder 20.13. maan op 18.48, onder 5.04. Donderdag 9 mei: volle maaa. HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 mei: 2.40 van.; 14.58 n.m HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Generaal Charles Foulkes, onze Cana dese bevrijder, die vrijdag in de Luther se kerk te Amsterdam tijdens een her denking onwel werd en ijlings op een brancard naar een ziekenhuis werd ge bracht. is weer opgeknapt. Zaterdag middag toog hij. zij het nog bleekjes, naar Schiphol om er prins Bernhard een goede reis te wensen. De Prins vertrok naar Canada voor een soortgelijke missie als waarvoor do generaal naar ons land is gekomen- ter bijwoning van herdenkingsplechtigheden voor de Canadese en Nederlandse geval lenen in de tweede wereldoorlog. Door een plotselinge brand in een bioscoop te Dourbel zijn zaterdagavond 64 personen om het leven gekomen en 18 anderen met zware brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Dourbel is eer, provinciehoofdstad In het binnenland van Senegal, ongeveer 100 km van Dakar. De bioscoop zat vol kindefen, die daar een feest vierden De meeste slachtoffers vielen toen 600 personen tegelijk probeerden door één enkele uitgang nsar buiten te komen. Evenals de meeste bioscopen in Sene gal was ook deze een openluchttheater op een terras onvingd door palmbomen. Vele dode takken van deze bomen alsmede dode bladeren en ander afval waren vlak voor het scherm bijeenge- veegd. Tijdens de voorstelling heeft een be zoeker een brandende sigaret in deze af valhoop geworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1