tel Aanleg korte dam Ameland op termijn is nodig Amerika zal er een stokje voor steken FELIX Vijandige sfeer op de CenYO-conferentie Record - ruim 2 milj. voor werk van Hals Beroemde Fouten mmm "w7 Commissie verbinding Ameland-vaste wal Uitgave van 20 verantwoord toegejuicht Franse oefen- basis in de Pacific Raket ontploft in Amerika Felle uitval naar Chroesjtsjef Amerikanen voorspellen veel regen Opvattingen verschillen „De vrolijke luitspeler Overstromingen in Canada V.S. niet akkoord met Pathet Lao-plan Prinses Sophia in verwachting? Stop gaten en kieren met GUPA kneedbaar hout Ceta-Bever ht een Bbonte DONDERDAG 2 MEI 1963 UITZENDING STRIJDIG MET AFSPRAAK? Het liberale Tweede-Kamerlid mevrouw G. V. van Someren-Downer heeft aan staatssecretaris Scholten schriftelijk gevraagd of de V.A.R.A.- uitzending op 27 april niet in strijd was met de door de omroepvereni gingen gemaakte afspraak, om zich gedurende de zgn. „spertijd" te ont houden van uitzendingen met een polemisch politiek karakter. De uitzending was gewijd aan de jaarvergadering van de V.A.R.A.-vereni- gingsraad. De heren Burger, Broeksz en Rengelink hielden er politieke redevoeringen, waarbij o.m. het vraagstuk van de commerciële televisie en uitlatingen van de ministers De Quay en Toxopeus werden besproken. Mevrouw Van Someren-Downer meent dat dit in strijd is met de afspraak. Deze beoogt, zo zegt mevrouw Van Someren, om in de aller laatste periode voor de verkiezingen en dus gedurende een zeer korte tijd nog een zekere gelijkheid van kansen voor de diverse politieke partijen te scheppen. UITLEVERING VAN RAJAKOWITSCH Minister Luns heeft verklaard dat de uitlevering van Rajakowitsch niet kan worden gevraagd, mede gelet op het feit dat deze de Oosten rijkse nationaliteit bezit. De regering heeft zich wel bereid verklaard alle gegevens waarover zij met betrekking tot Rajakowitsch beschikt, ten dienste van de bevoegde Oostenrijkse autoriteiten te stellen. Minister Luns zei dit, mede namens minister Beerman, in antwoord op schriftelijke vragen van ir. C. N. van Dis, fractievoorzitter van de S.G.P. in de Tweede Kamer. De heer Van Dis had gevraagd, of de regering bereid is de uitlevering en de strafvervolging te bevorderen van Raja kowitsch, die duizenden Joodse Nederlanders tijdens de bezetting bijeen gebracht heeft voor vervoer naar Duitsland, waar het merendeel van hen in concentratiekampen is omgekomen. „LANDSKINDEREN" EN DIENSTPLICHT De heer Van Dis, heeft aan de vice-minister-president gevraagd Of het de regering bekend is dat in Nederland verblijvende mannelijke burgers van de landen Suriname en de Nederlandse Antillen (zgn. „landskinde ren") hier te lande, nog wel in tijd van vrede, worden opgeroepen tot het in Nederland verrichten van verplichte militaire dienst. De heer Van Dis informeert of de regering bereid en voornemens is, „aldus handelend j in de geest van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden, hetwelk! mede in zo groot mogelijke mate de soevereiniteit van elk der drie landen van het Koninkrijk over zijn eigen burgers beoogt, alsook in acht nemend de algemene regel, dat burgers van een ander land niet worden gedwongen in de strijdkrachten van Nederland militaire dienst te ver richten te bevorderen en te bewerkstelligen, dat de bedoelde burgers worden vrijgesteld van het in Nederland verrichten van gedwongen militaire dienst, de „Bescherming Bevolking" inbegrepen." FONDSEN VOOR PAPOEA-STUDENTEN Bij de regering bestaat de indruk, dat van de zijde der Indonesische regering een voortzetting, van de opleiding in Nederland in het belang van de betrokkenen zeker niet algemeen als de meest gewenste oplossing wordt gezien. Tegen de achtergrond van het aflopend beheer door U.N.T.E.A. heeft deze mede in overleg met de Indonesische vertegenwoordiging te Hollan- dia (Kota Baroe), besloten de fondsen beschikbaar te stellen voor de terugkeer van alle in Nederland studerende Pap.oea-jongeren, dus zowel van de gesubsidieerde als van de ongesubsidieerde pupillen. De staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Bot, heeft dit mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer J. H. Scheps (soc.). De staatssecretaris herinnerde eraan, dat tot dusver geen studietoelagen ten laste van de Nederlandse begroting ten behoeve van Papoea-studenten zijn betaald. (Advertentie) Zeg jongelui, I schuif eens op. FELIX is niet alleen voor jullie, maar ook voor mij I "N r I mmm I I I MMM 1 I (vlees of vis) (door de lekkere harde brokjes worden de poezetanden sterk) voor de hond is er BONZO wenselijk, maar ook noodzakelijk. w ^lilden De aanleg van een dam tussen Ameland en de Friese vaste wal *1 op korte termqn is niet alleen mihoen Tot deze conclusie komt de „Com missie Verbinding Ameland - Vaste Wal" (in het leven geroepen o.m. op instigatie van het departement Leeu warden van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel) in een rapport dat vandaag is aange boden aan de commissaris van de Koningin in Friesland. Cubaanse wapens voor Haïti? o K f\ "J 7 Volgens genoemde functionarissen zal 17 I'f )/~f 7/2>T* 7 k'.i een eventuele poging, Cubaanse wa- De Amerikaanse strijdkrachten zullen elke poging van Cuba, militaire bases op Haïti te vesti gen of daarheen wapens te ver voeren, verijdelen. Dit hebben functionarissen in Washington medegedeeld. Eerder was uit de Dominicaanse republiek gemeld, dat president Duvalier van Haïti bases aan Cuba zou hebben aan geboden. (Advertentie) een gezonde smakelijke af wisseling bij elke maaltijd. Alle soorten machinaal gesneden, verpakt en gesteriliseerd. ZOET FRIES BRABANTS VOLKOREN ROZIJNEN ZWART ZOUTARM kingsdichtheid van de drie noordelijke provincies is dan ook in verhouding met het westen gering, nl. 152 per km2 in het Westen bedraagt deze 730 inwoners per km2). Een nauwkeurige plaatsbepaling voor de dam wordt in het rapport niet ge geven. Ameland heeft men aan de ene kant van de dam gekozen (omdat dit eiland het dichtst bij de vaste wal ligt /\r v 8 km), maar omtrent het punt waar (Van een onzer verslaggevers) de dam de vaste wal moet bereiken doet de commissie slechts de suggestie a. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG Generaal Thiry, de leider van de bur gerlijke en militaire missie die vorige week op Tahiti is aangekomen, heeft op een persconferentie een en ander ver teld over de oefenbasis, die de Fransen op de Gezelschapscilanden gaan inrich ten. Er zal voornamelijk worden geoefend met de allernieuwste wapens. De eigen lijke basis komt op het atol Mururoa Op het atol Hao zal eon vliegveld wor den aangelegd, geschikt voor de modern- ste vliegtuigen Een kleiner vliegveld zal worden gebouwd op het atol Anaa Het ca. 3.000 man tellende burgerlijke en militaire personeel zal voornamelijk op het eiland Tahiti worden gehuisvest. Over drie jaar hoopt men het oefencen trum gereed te hebben. Tijdens een laneeerpoglng is dinsdag een Titan 1 intercontinentale b»<'istische raket op de luchtmachtbasis Vanden- berg ontploft. Niemand is gewond geraakt Dr schade is gering De rake' exn'orirr-"-; nadat hij uit 7;;n ond' »*dse si naar boven was gebracht en zich v? 'Vjn lanc.1.! .oren verhief. pens naar Haïti over te brengen, handeld worden overeenkomstig de po litiek van de Verenigde Staten om de „uitvoer" van communistische macht naar een land van Latijns-Amerika te voorkomen. In de Haïtiaanse hoofdstad Port au Prince werd gisteravond door Duvalier een bijeenkomst georganiseerd, waar ongeveer 10.000 mensen hun steun be tuigden aan de president. Er werden borden meegedragen met leuzen als „Duvalier of dood". Het staatshoofd werd luid toegejuicht. „Niemand kan mij de wet voorschrijven", aldus Duva lier. ,,Ik ben de verpersoonlijking van de Haïtiaanse natie. Ik zal mijn macht behouden. God is de enige, die mij dit kan ontnemen. Duvalier had juist een ontmoeting gehad met de vredesmissie van de Or ganisatie van Amerikaanse staten (OAS). De missie arriveerde in Port au Prince uit Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, die aan Haïti grenst. Daar had de minister van buitenlandse zaken Duvalier er van be schuldigd, dat hij een militaire basis heeft aangeboden aan Cuba welk eiland op een afstand var» 80 km van Haïti verwijderd is. Uit Washington wordt voorts gemeld, dat Amerikaanse' strijdkrachten in het gebied tussen Cuba en Haïti patrouil leren en dat zij elke eventuele poging om communistische wapens van Cuba naar het land van Duvalier te brengen, zullen verhinderen. Intussen Is van of ficiële Amerikaanse zijde medegedeeld, dat geen bevestiging is ontvangen van de berichten, als zou een desbetreffende overeenkomst zijn gesloten tussen Du valier en de Cubaanse regering. Een Chinees communistisch blad heeft gisteren zijn aanval hernieuwd op premier Chroesjtsjef en hem ervan be schuldigd „het Russische volk voor de gek te houden". Commentaar leverend op persberich ten dat Chinese studenten anti-Sowjet strooibiljetten uitdeelden aan -de Mos- kouse universiteit, schreef het blad Tsjing Po" vierkant. „Het Russische volk heeft het recht te weten wie gelijk heeft en wie ongelijk." Langer uitstel zou het Noorden van ons land alleen maar schaden, aldus de commissie, die van mening is dat de uitgave van een bedrag van 15 a 20 miljoen gulden (de vermoedelijke kos ten van de aanleg) alleszins verant woord is. Het ogenblik is nu namelijk bereikt, aldus de commissie, dat de gekapitali seerde jaaruitgaven van de veerdienst de eenmalige uitgaven voor de aanleg van een verbindingsdam dicht benade ren. De uitgave zou overigens al verant woord zijn als de gekapitaliseerde kos ten van het tegenwoordige verkeer ge ringer zouden zijn dan de aanlegkosten van de dam. Het gaat er immers slechts om dat er gemiddeld over de loop van het bestaan van de dam evenwicht wordt bereikt tussen de kosten van veerboot en dam, m.a.w. groeiend ver keer zorgt automatisch voor compensa tie van een „tekort" in de eerste jaren, aldus de commissie, die opmerkt dat een particuliere maatschappij, die een concessie voor de aanleg zou krijgen en tol zou mogen heffen, haar aandelen kapitaal bijzonder rendabel zou kunnen maken. Recreatie De commissie acht de aanleg van een dam van grote betekenis voor de recreatie. Immers de ontsluiting van Ameland zal een belangrijk recreatie gebied binnen het bereik brengen van meer dagjes- en weekendtoeristen. De komende dertig dagen zullen de temperaturen boven de Britse eilan den en Frankrijk beneden normaal zijn en in het grootste deel van Spanje zelfs ver beneden normaal. Dit heeft de Amerikaanse metereolo- gische dienst, vdorspeld. De tempe ratuur- en neerslagkaarten van de dienst voorspellen zware neerslag in Oost-Frankrijk, het oosten van Spanje, het zuidelijk derde deel van Scandinavië het noordelijk twee derde deel van Italië en geheel Duitsland. Het zuiden van Italië en midden- Scandinavië zullen matige neerslag hebben en noordelijk Scandinavië liohte neerslag. Dfe neerslag zal ook matig zijn in de Britse eilanden, het westelijk deel van Spanje en Portugal. Ten oosten van een lijn die van Rome vrijwel noordelijk loopt zullen de temperaturen normaal zijn. Zeer veel beneden normaal zullen de temperaturen zijn in een ovaal ge bied dat de oostelijke helft van Spanje beslaat. De noordelijke punt van het gebied reikt tot Vinchy in Frankrijk. Want juist in het Noorden van ons land is een sterk groeiende recreatie behoefte op te merken, die behalve door de stijging van de welvaart voor al wordt veroorzaakt door structurele veranderingen. Was noord-Nederland tot kort na 1945 nog een agrarisch gebied met slechts weinig (en dan nog vaak verspreide) agrarische industrie, in 1961 was de situatie al grondig ver anderd: nog maar 29 procent van de bevolking van noord-Nederland woonde in agrarische gemeenten (in 1947 nog 54 procent), daarentegen 9 procent in geïndustrialiseerde plattelandsgemeenten. Het percen tage inwoners van grotere steden (boven de 20.000 inwoners) steeg in de periode 1947—1961 met 10 procent. De toenemende verstedelijking heeft een extra vergroting van de recreatie behoefte tot gevolg gehad. Daartegenover staat slechts een een- ?,Vd'g aanbod van recreatieterreinen. Wel beschikken de noordelijke provin cies over een niet onaanzienlijk bo3- en heideareaal. en een aantal meren (waar overigens maar vijf procent van de hele Friese bevolking gebruik van maakt), maar zij zijn verstoken van gemakkelijk bereikbaar strand. Het Amelandse strand zou dus een zeer welkome aanvulling zijn van de recre atiemogelijkheden voor de noordelijke provincies. De aanleg van een dam zal ongetwij feld het bezoek aan Ameland vergroten, zegt de commissie. Aanzienlijk meer dan de ruim 220.000 passagiers die de veerboot (in beide richtingen tezamen) nu jaarlijks overzet. Maar, zo wordt er in het rapport aan toegevoegd, voor overbezetting van Amelands stranden zal men niet be. vreesd hoeven te zijn. Zelfs niet op een topdag als in een verre toekomst het vakantiebezoek zou verviervoudigen. Waarschijnlijk zullen bij een dergelijk bezoek 10 a 12 km strand in gebruik komen wat betekent dat nog 12 km on gebruikt zou blijven liggen. Dit komt, aldus de commissie, omdat het achterland in de noordelijke pro vincies aanzienlijk minder dicht be volkt is dan b.v. in het 'Westen. Het Noorden kent slechts twee steden bo ven de 50.000 inwoners: Groningen met 140.000 en Leeuwarden met 80.000 in woners. Daarnaast kent noord-Nederland dan nog een aantal kleinere steden en een vrij dun bevolkt platteland. De bevol- ergens in de buurt van Holwerd' Duidelijker is de commissie in haar uitspraak over de noodzaak van een verbinding: de dam moet er komen, zegt zij, en wel op korte termijn. Hoewel de tegenwoordige verbinding, de veerdienst, aan zeer redelijke eisen voldoet, brengt zij ook problemen met zich. Men hoeft slechts te denken aan de afgelopen winter, toen de eilanden enkele maanden lang door het ijs wa ren geïsoleerd. En voor Ameland zelf en (vooral) voor de vaste wal, za» een dam grote voordelen hebben, aldus de commissie. Militaire karakter verdwijnt De algemene overtuiging van waarnemers, dat de Centrale verdragsorganisatie (Cenvo) steeds meer haar politieke en militaire karakter aan het ver liezen is ten gunste van economi sche, technische en culturele sa menwerking, wordt door het slot communiqué dat gisteravond na de elfde bijeenkomst van de ministerraad van deze organi satie is uitgegeven, bevestigd. Vrijblijvend De waarnemers schrijven deze veran dering toe aan de verschillen van op vatting tussen de leden-landen en aan de weigering van enkele leden hun na tionale belangen aan een wereldpolitiek en aan de opvattingen van de grote machten in dit bondgenootschap onder geschikt te maken. Het slotcommuniqué spreekt dan ook slechts kort over „vrije en eerlijke" gesprekken over de politieke toestand en stelt zich tevreden met in algemene ter men te verklaren dat de leden-landen alle mogelijkheden zullen benutten om de vrede en de veiligheid te verzekeren en dat het voornaamste doel van hun politiek algehele ontwapening in de we reld is. Daartegenover gaat het commu niqué diep in op verscheidene economi sche en financiële projecten. Rode dreiging Toch zijn speciale vraagstukken van verscheidene bondgenoten uitgebreid ter sprake gekomen, zoals de kwestie-Kasj- mir en de betrekkingen tussen India en Pakistan, gezien in het lient van de Chinese bedreiging, en de westelijke mi litaire hulp aan India, hoewel deze pro blemen niet voorkwamen op het pro gramma. Op een persconferentie bleek, dat de leden-landen niet alle evenveel belang hechten aan de bedreiging door com munistische landen: dat de Cenvo geen belang stelt in de toestand in de Arabi sche landen: en dat de vorming van een autonome zone van de Koerden in Irak voor Turkije geen moeilijkheden zal op leveren. Vijandig Voor de eerste maal is een bijeen komst van de ministerraad van de Cenvo in een vijandige sfeer verlopen. De openbare mening in Pakistan, die in de pers tot uitdrukking komt, be- Advertentie) FARVERFEST: vloerkleed met zéér hoge pool, vachtzacht, 17 tinten, effen of gedessineerd. Vraag folder F 10' aan: N.V. Veneta. Hilversum Frans Hals' schilderij „De vro lijke luitspeler" heeft gisteravond op een kunstveiling in New York 600.000 dollar (2.160.000 gulden) opgebracht een ongekend hoge prijs voor een werk van deze 17de eeuwse Nederlandse schilder. Het doek, dat 87,5 bij 72,5 cm meet. werd in 1627 voltooid. Het beeldt, de fi guur van halve hoogte uit van een jonge man, die een glas wijn in zijn rechterhand houdt en de hals van een luit in zijn linker. De stad Hay River in de Canadese provincie Northwest territories, onge veer 800 kilometer ten noorden van Ed monton in Alberta, is gisteren onder water komen te staan doordat in de ri vier De Hay stroomopwaarts een ijs- versperring plotseling doorbrak en de rivier de geweldige watermassa's niet meer kon verwerken. In het stadje van 1800 zielen aan de zuidkust van het Great Slave Lake stortten door het ge weld van het water verscheidene gebou wen in. Twee scholen worden nu als eva cuatiecentra gebruikt. Ook deze gebou wen, benevens een ziekenhuis, worden door het water bedreigd. Tot dusver is geen melding gemaakt van slachtoffers. (Advertentie) een transatlantische telefoonverbinding deed. Deze Engelsman was Edward Speel man, die optrad namens een onbekende verzamelaar. Begonnen werd met een bieding van 500.000 dollar de prijs die een niet bij name genoemde verzamelaar uit Connec ticut vóór de veiling voor het werk ge boden had. Binnen twee minuten werd deze som met bedragen van telkens 25.000 dollar opgejaagd tot 600.000 dollar. Het bedrag van 600.000 dollar is de op twee na hoogste pr(js, die een schilderij ooit op een Amerikaanse veiling opge bracht heeft. Magnaat schuldigt de westelijke leden-landen van het bondgenootschap van onverschillig heid of vijandigheid ten aanzien van de Pakistaanse belangen. Enige kranten schrijven dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, be schuldigingen tegen Pakistan hteft ge uit. De Pakistaanse afgevaardigde zou zich erover beklaagd hebben dat een land, dat onder bedreiging van zijn bu ren moet leven, zich niet op zijn econo mische taken kan concentreren. De bijeenkomst van de ministerraad van de Cenvo was reeds overschaduwd door het vooruitzicht van het onderhoud, dat minister Rusk heden met president Ajoeb Khan van Pakistan zou hebben. f Advertentie) sportshirt? MEESTERLIJK. CADEAU, MAAR KOOPWEL'N ROBSON UIT PE- KUNST I De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Averell Harriman heeft gisteren verklaard, dat de Ver enigde Staten de communistische voor stellen over een verdeling van Laos in het geheel niet in overweging ne men. In een vraaggesprek verklaarde Harri man, die maandagavond van een missie naar Moskou terugkeerde, dat het ver delingsvoorstel weinig zin heeft „Wij nemen dat voorstel in het geheel niet in overweging omdat wij in een ge ïntegreerd land geloven. Verder gelo ven wij, dat wij ons behoren te houden aan de akkoorden van Genève voor een neutraal en onafhankelijk, maar ver enigde Laos", zei hij. „Ook de heer Chroesjtsjef heeft daar mee ingestemd". In geval van een verdeling van Laos zou de pro-communistische Pathet Lao de neutralistische strijdkrachten, die trouw zijn aan premier Soevanna Phoe- ma. in zich opnemen en ook proberen de krijgers van de Meo-bergstam. die altijd trouw gebleven zijn aan koning Savang Vatthama te isoleren. Harriman zei, dat de pro-communisti sche groep met haar verdelingsvoorstel wil proberen een gebied in haar macht te krijgen, dat zij thans slechts ten dele beheerste en dat zij er bovendien de neu tralistische krachten mee wenst te eli mineren. Volgens kringen die in nauw contact staan met de Spaanse koninklijke fami lie verwachten prins Juan Carlos en de Griekse prinses Sophia in december a.s. hun eerste kind. De jonge Spaanse prins is een jaar ge leden in Athene met de Griekse prinses in het huwelijk getreden. Zij zijn giste ren in Madrid teruggekeerd uit Londen waar zij het huwelijk van prinses Alexandra van Kent hebben bijgewoond. Er kon van het paleis Zarzuela, de woning van Juan Carlos en Sophia, niet onmiddellijk een bevestiging van dit be richt gekregen worden. Het werk behoorde tot de verzame ling van wijlen Oscar B. Cintas, een suiker- en spoorwegmagnaat die van 1932 tot 1934 Cubaanse ambassadeur in de Verenigde Staten is geweest. Kort voor zijn dood schonk hij zijn verzame ling aan een stichting ter bevordering van de kunst en het verstrekken van beurzen aan kunstenaars van Cubaanse afkomst. Het doel van de veiling van enige van deze werken was het verkrij gen van geld voor de stichting. De hoogste prijs die tot dusverre voor een werk van Frans Hals werd gemaakt, werd in 1960 te Londen betaald voor diens „portret van een cavalier" 509.600 dol lar (1.835.000.— gulden). Telefonisch Het doek is gekocht door een Londen- se kunsthandelaar, die zijn biedingen via Het Oostenrijkse par ament heeft een wets ontwerp aanvaard vol gens hetwelk in de toe komst het in de handel gebrachte consumptie- zout in ®en verhouding van tien milligram per kilo gejodeerd moet zijn, dit ter bestrijding van de endemische kropziek- te (struma). Ongejodeerd zout mag dan slechts op uitdrukkelijk verlangen van de koper worden af geleverd. Een merkwaardige lankoop: een Californi- sche handelaar in reli gieuze artikelen heeft bij de regering van Jorda nië duizend kilogram van de rots besteld waarop het heilig graf in Jeruza lem is gebouwd. I Robert Marjolin, de onder-voorzitter van de E.E.G.-commissie heeft gisteren op een bijeen komst van jonge Euro peanen een wel zeer op timistisch geluid laten horen: hij was van me ning dat de burgers van de Europese Gemeen schap in 1973 eenzelfde paspoort zullen hebben, zonder papieren binnen de gemeenschap kunnen reizen en dezelfde geld soort zullen gebruiken. I Paus JohaDnes XXIII staat een waardevol ge schenk te wachten. Bin nenkort zal hij van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond een anderhalf jaar oude Friese fokstier ontvangen voor zijn modelboerderij in Gastel Gandolfo. De initiatiefnemer van dit geschenk is de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, die enige jaren geleden de pauselijke veestallen heeft bezocht en onlangs op een ver gadering met het plan op de proppen kwam. I In Moskou is een her denkingspostzegel uitge geven ter gelegenheid van net bezoek van pre mier Fidel Castro van Cuba aan deze stad. Op de zegel ziet Castro er uit als een opstandige generaal, die aan het hoofd staat van een groep huzaren. I Randolph Churchill, een zoon van sir Winston, heeft de Britse kranten- eigenaars ervan beschul digd het publiek te mis leiden bij de publikatie van het nieuws. De pers magnaten stellen alleen maar prijs op verhaal tjes die de oplage van de krant uitbreiden, zo zei Randolph bitter. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER (1195). Het zoeken naar fouten in andermans werk is een allerplezie rigste bezigheid, zoals de triomfan telijke rode strepen in gecorrigeerd werk van alle eeuwen overtuigend aantonen. Het bezwaar van dit ge snuffel is echter dat de eigen feil loosheid meer of minder sterk wordt gesuggereerd, en dat is natuurlijk niet de bedoeling. Wat ondergete kende betref', kunnen de brieven waarin welmenen de lezers ln tal van jaren op ver schillende dérail lementen hebben gewezen, de onbe vooroordeelde on derzoeker direct van het tegendeel dezer veronder stelling overtui gen. Blunders zijn er door alle eeuwen heen gemaakt en er is geen enkele reden te veronderstellen dat er na vandaag geen flaters meer geslagen zullen worden. We bevinden ons in dit opzicht in goed gezelschap, want het was Prudhomme die In zijn Dic- tionnaire Universe! Dordrecht tot een stad in Engeland maakte, en verkondigde de Amerikaanse presi dent Taylor niet dat de Verenigde Staten met de gehele wereld in vre de leefden en met de rest van de mensheid vriendschappelijke betrek kingen onderhielden? Interessant is ook in dit opzicht een artikel, ge wijd aan Micbicl Adriaansz. de Ruy- ter m de Dictionnaire National, waarin van onze zeeheld wordt ver teld dat hij in 1666 een schitterende overwinning op admiraal Tromp be haalde. En dan natuurlijk niet te vergeten het artikel in The Quiver, waarin op het eind van de vorige eeuw werd verhaald dat in Nederland een voorstel was gedaan om de Zui- ierzee leeg te pompen cn het land met Denemarken te verenigen. Toch was deze visie op de droogmaling reeds heel wat moderner dan die TOCH IS IIIT ZO! van een Duitse sloper, die omstreeks 1934 ook van het Zuiderzeeproject had vernomen, maar in de veron derstelling verkeerde dat deze pias gedempt moest worden, in verband waarmee hij een offerte deed voor het leveren van 100.000 ton puin, daarbij wellicht vooruitlopend op de voorraad die 10 jaar later in Duits land aanwezig zou zijn. Hoe lang onjuistheden onopge merkt kunnen blij ven, toont ons de Dictionnaire de l'Académle, die van 1635 tot 1694 werd samengesteld en waarvan tot in het midden van de vo rige eeuw zes druk ken het licht zagen, die alle vertelden erduistering van een hemel- eroorzaakt door een dat de lichaam wordt ander hemellichaam dat zich tussen het beschouwende object en de waar nemer schuift. Bij maansverduiste ring was dat lichtonderscheppende lichaam in de 17de eeuw klaarblij kelijk reeds een vliegende schotel want welk ander Instrument had in die dagen de maansverduistering overeenkomstig die definitie moeten bewerkstelligen? Aardig zijn natuurlijk ook de ana chronismen, vooral wanneer zij ei wat dik op liggen. Zo werd In een biografie van Jeanne d'Arc be weerd dat iemand in 1429 een ge schrift liet drukken ter verdediging van de Maagd van Orleans en La dy Morgan vertelde van de gedich ten van Petrarca die 15 jaren na de dood van de dichter werden ge drukt. In beide gevallen moest dc boek drukkunst echter nog worden uitge vonden. De fouten die door verkeerde ver talingen In het leven zijn geroepen, zijn echter vaak veel koddiger. (Nadruk verboden). H. Petition

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9