B. de Kier ridder in Orde van Oranje-Nassau Agenda voor Leiden en Den Haag Open-Deurwerk Leiden vraagt aandacht voor gehandicapten en alleenwonenden (12 mei) DRUKKE 1 MEI-DAG VOOR DE POLITIE N.Z.H-Tramboys recipieerden in Old Dutch La dame de chex Maxim Attende bakker redt leven van bejaarde Brand in Katwijk B. en W. van Leiden over hulp in strenge winter aan de minst draagkrachtigen Amerikaans bezoek aan Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 2 MEI 1969 Donderdag Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur: Jaar vergadering Leidse Bond van Volkstuln- dersverenigingen. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Feest L.O.I. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Gelukkigfe dagen", van Samuel Becket, voor K. en O. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, dr. E. A. B. J. ten Brink over: „Hoofdlijnen van de geschiedenis van het Nederlandse Postwezen". Filmzaal universiteit, 8 uur: Genoot schap Nederland-Engeland, films British Travel Association. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa. ar me pa" (ab.). Vrijdag Stadsgehoorzaal. 2 en 3.30 u.: Jeugdcon- cert Rotterdams Philharmonisch Orkest De Doelen, 8 uur: Ledenvergadering 8 October-Vereeniging. Rehoboth, 8 uur: S.G.P.-vergadering, ds. J. C. van Ravenswaay, chr. geref, predikant Den Haag-Scheveningen, over: „Gaan wij samen?" Academiegebouw, 4 uur: Opening ten toonstelling schilderijen, gouaches en tekeningen van Shalom Lixenberg, door J. Eykelboom. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa, ar me pa". Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Dodenher denking. Monument - 8.30 uur: Stille Tocht (op stellen voor „De Lakenhal". Geref. Jeugdhuis, 9 uur: Slotwoord Stille Tocht voor Expogé. Den Haag, Grote Kerk, 7.30 uur: Charlotte Kohier, voordracht. Die Haghe Sanghers, Jan Schmitz, orgel, Jaap Sto- tijd, hobo. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel 20406- Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Koningin nen van de nacht, 18 jaar; donderdag: Saiurday-night, 18 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Catarina en de zeven dwazen, alle leeftijden. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Der Vogel- handler, alle leeftijden; Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Het duel bij Silver Creek, 14 jaar; donderdag: Tramlijn Begeerte, 18 jaar. Studio, 2.30, 7 en 9-15 uur: De uitslover, 14 jaar. Trianon, 2.30, 7 en 9.15 uur: Dokters zonder maskers, 18 jaar. Films van vrijdag af Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Prooi van de nacht, 18 jaar; donderdag: Kapo, de barrakkencommandant, 18 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: De zeven hoofdzonden, 18 jaar. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Mondo Sexi di Notte, 18 jaar. Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: De drie Stooges en Hercules, alle leeftijden; don derdag: De regen kwam, 18 jaar. Studio, 2.30, 7 en 9.15 uur: Avondmaals- gasten, 14 jaar. Trianon, 230, 7 en 9.15 uur: Eddie in topvorm, 14 jaar. WAT een verrassing". Met deze woorden reageerde de heer B. de Kier thans een halve eeuw boekverkoper gistermiddag in café-restaurant „In den Vergulden Turk" op de mededeling van de bur gemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nas sau. Van deze uitreiking waren deze mid dag het receptieboek werd door niet minder dan 400 personen getekend zeer velen getuige. Allen hadden bijzon dere waardering voor de wijze waarop de jubilaris, in. samenwerking met zijn broer, het bedrijf aan de Nieuwe Rijn leidt en voor zijn grote kennis van het antiquariaat en „Oud-Leiden". Ds. J. Groot, die met de heer H. van Heusden de Herv. wijkkerkeraad van „Pniël" vertegenwoordigde, liet deze middag het licht vallen op een nog an dere activiteit van de jubilaris: behalve zijn tiepde lustrum als boekverkoper, vierde hij het eerste lustrum als kerk voogd van de Hervormde Pniëlwijk. Trots waren ook het bestuur en de leden van het college van Hervormde Kerkcollecten op hun „ridder", die al vele jaren van dit college deel uitmaakt. Onder de vele receptiegangers, die ge lukwensen en geschenken aanboden, wa ren o.a. de predikanten Kloek, Kijne, De Tombe, Westerink, Knottnerus, Schoonheim en Verheus, tal van pro fessoren, dr. W. D. van Wijngaarden, oud-directeur van het Museum van Oudheden, de heer Van Weelden, direc teur van de V.V.V., wethouder P. S. Harmsen, de oud-organist van de Oos- terkerk, de 91-jarige heer Van Leeuwen, een deputatie van het college van Her vormde Diaconie-collectanten, de heer W. Kooyman, oud-adj.-directeur van de Markt- en Havendienst, die uit Benne- kom was overgekomen, de heer J. H. van der Kloot, secretaris van de Leidse Middenstandscentrale, de heer J. C. Elsgeest namens de Vereniging voor Chr. Onderwijs en de Hervormde Dia conie, de heer J. H. de Jong namens de Geref. Schoolvereniging, mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land, een vertegenwoordiging van de Kweekschool en van Interkerkelijke Ge zinszorg, dr. K. J. Brouwer, oud-zen- dingsdirector en voorts vele collega's en vertegenwoordigers uit de uitgevers wereld, de boekhandel en het antiqua riaat, w.o. deputaties van de Vereniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels, de Ned. Boekverkopers bond en de Ned. Ver. van Antiquairs. Verder vele vrienden en kennissen van de gouden jubilaris, die deze middag drie uur nodig had om alle felicitaties in ontvangst te nemen. Zondagmorgen 12 mei gaan de deu ren van de Gehoorzaal open om in de grote zaal beneden een groot aantal bezoekers te ontvangen, die gewoonlijk geen gelegenheid hebben een kerkdienst of bijeenkomst bij i» wonen. Help(st)ers van het Rode Kruis, af deling Leiden, zullen de bezoekers die deze hulp nodig hebben, behulpzaam zijn bij het uitstappen en ontvangst. Er zijn rolstoelen aanwezig voor ge handicapten. Een dertig autorijd(st)ere hebben zich met hun wagen reeds gemeld voor het vervoer. Ieder, die zich nog beschikbaar wil stellen, belle dr. P. L. Schoonheim (30284), de Open Deur-predikant, die de leiding van de bijeenkomst heeft. yer gelegenheid van het veertigjarig -*• bestaan van de sportvereniging ,,N ,Z.H-Tramboys" heeft het bestuur van deze bedrijfsvoetbalvereniging van NZH-personeel gisteravond in de bo venzaal van café-restaurant „Old Dutch" te Leiden een druk bezochte receptie gehouden. Er kwamen vele re ceptiegangers met een handdruk en een hartelijk, persoonlijk woord aan hun gevoelens voor de jubilaresse uit drukking geven. Onder hen waren de heer C. A. Brug graaf, oprichter en oud voorzitter van de vereniging, de heer C. Jongejan, rayonchef en afgevaar digde van de directie, de heer M. Hu- nik, chef van het rijdend personeel, de heren J. Bijloo en J. Keur, respectieve lijk voorzitter en secretaris van de K.N.V.B., afdeling Rotterdam, de heer F. Michels, leider van de landelijke voetbalcompetitie voor bus- en tram- Het was ondanks de aanhoudende re gen ook in de Sleutelstad gisteren dui delijk te merken dat de 1ste mei voor Duitsland en België een nationale feest dag is. Grote stromen vakantiegangers uit genoemde landen tekenden het straat beeld. Geen wonder dat de politie vrü druk werk kreeg, want er kwamen in totaal 21 aanrijdingen voor. Eén van de gevaarlijkste was die tus sen een 21-jarige bromfietser uit Lei den, die om tien voor half negen gis termorgen op de Kleine Havenbrug, ko mende vanaf het Havenplein, in botsing kwam met een uit tegengestelde richting kooiende personenauto. Hij kwam tegen de linkervoonzijde van de auto terecht en werd met een schouderfractuur naar het AZ vervoerd door de EHB. De ziekenwagen moest om krwart voor twaalf naar het beruchte kruispunt Tel- derSkadeHoflaan, om er een 32-jarige plaatwerker en zijn vrouw op te halen. De plaatwerker had, met zijn vrouw en 2-jarig dochtertje achterop de brommer geen voorrang verleend aan een van redhts komende personenauto. De man liep hierhij een breuk van het linkerbeen op, de vrouw werd aan de linkerhand gewond. Hun dochtertje liep geen letsel op. Tentoonstelling school Medusastraat De tentoonstelling van de gemeente lijke bedrijfstechnische school in het ge bouw aan de Medusastraat wordt niet, zoals wij abusievelijk vermeldden, van daag en morgen gehouden, maar op don derdag 30 en vrijdag 31 mei van twee tot vier uur en van zeven tot negen uur PROMOTIES TE LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld: „De scheiding van zware isotopen in een cen trifugaal veld", de heer J Los, geboren te Oegstpeest in 1922 en thans wonende te Amsterdam. Promotor was prof. dr. J Ki6te- maker De promotie gesehiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid op proefschrift getiteld: „The Old Testament text of Justin Martyr" (I The Pentateuch) de heer J Smit Sibinga. ge boren te Nieuwkoop in 1927 en thans wo nende te Warmond Promotor vu prof. dr. G Sevenster. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 meia.s. tussen 19.00 en 21.00 uur verboden is in het openbaar of op voor het publiek toe gankelijke plaatsen muziek ten gehore te brengen, of in voor het publiek toegan kelijke vergunnings- en verlofslokalitei ten gelegenheid tot dansen te geven. VERKEER Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de Raad der gemeente in zijn vergade ring van 22 april 1963 heeft beslaten, de bij besluit van 19 december 1955 voor de Gansoordbrug en de Watersteeg vast gestelde geslotenverklaringen voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee in de richting Hogewoerd, alsmede voor voertuigen, welke met in begrip van de lading een lengte van 5,50 m te boven gaan, het trekdier, de disselboom, of het lamoen niet medege- rekend, in de richting Nieuwe Rijn, ln te trekken. Afschriften van dit besluit zijn verzonden aan de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aan de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangewezen verenigingen, behartiging van verkeers- belangen ten doel hebbende en aan Ge deputeerde Staften van Zuid-Holland. personeelsverenigingen, de heer L. van Duur en, afgevaardigde van A.S.C. en tal van afgevaardigden van de onder- scheidene N.Z.H. personeels- en sportverenigingen uit Noord- en Zuid- Holland. De rij van sprekers werd geopend door de heer Burggraaf, die zijn waardering uitsprak voor het feit, dat uit zijn des tijds genomen initiatief zo'n bloeiende vereniging was voortgekomen. Vooral na de fusie van de sportverenigingen voor het werkplaats en het rijdende personeel, in 1930, ontstond er onder uitmuntende leiding een onderlinge sportgeest. die het bestaansrecht van de .,NZH-Tramboys'" volkomen verzekerde. De heer Jongejan sprak mede namens de directie zijn bewondering uit voor de prestatie om veertig jaar lang zowel het werkplaats personeel als het rijdende per soneel, alle wisselende diensten ten spijt, regelmatig sport te laten beoefenen zon der noemenswaardige absenties. In een korte beschouwing over de toe komst van de vereniging wees hij nog op de kampioenskansen, die de Tram boys" ongetwijfeld hebben. Zijn geluk wensen liet deze spreker vergezeld gaar van een bedrag onder couvert. De heer Bijloo achtte het een niet ge ring voorrecht, dat de voetbalcompetities van de bus- en tramclubs al vele jaren onder auspiciën van de KNVB-afdeling worden gehouden gezien de sportieve geest die deze clubs kenmerkt. Als blijk van waardering schonk hij de jubilaresse namens de KNVB afdeling Rotterdam een groen-wit-groene afdelingsvlag. Na een dankwoord van de voorzitter van de vereniging, de heer F. Swagers, bleven de NZH-sportbroeders nog enige tijd gezellig bijeen. Strafzaak inbraak A.Z. te Leiden De Haagse rechtbank heeft de verdere behandeling van de strafzaak tegen de verdachte van de inbraak in het acade misch ziekenhuis te Leiden op 25 janua ri van het vorige jaar gepleegd, aange houden tot maandag 13 mei, 's morgens half tien. Tentoonstelling en modeshoivs In de Chr. nijverheidsschool voor meisjes, Toussaintkade 51, wordt dins dag 7 en woensdag 8 mei van 2 tot 5 uur 's middags en 7 tot 9 uur 's avonds een tentoonstelling gehouden van het werk van de leerlingen. In het program ma zijn verder opgenomen openbare lessen en modeshows. Adressen van gehandicapten, invalli- den en chronisch zieken, die per gewone auto vervoerd kunnen worden, kunnen eveneens nog worden opgegeven. De bijeenkomst begint 's morgens om half elf en duurt tot 's middags half vier In de pauze, van half één tot twee uur, wordt een eenvoudige broodmaal tijd aangeboden. Zij, die beslist thuis de maaltijd willen gebruiken kunnen naar huis gebracht worden en om twee uur weer terugkomen. Er is een afwisselend programma: mu ziek, solozang, samenzang, film. Er zijn ruime pauzes voor consumptie, die even eens wordt aangeboden. Helpsters voor ronddienen zijn welkom. Gaarne tevoren melden bij ds. Schoonheim. Hoge Rijn dijk 14 a. Het zal een feestelijke bijeenkomst zijn, waarbij tevens het geestelijke ele ment niet achterwege zal blijven. Gees telijk en feestelijk gaan toch samen. Om de feestelijke sfeer te verhogen kan men bloemen brengen of laten be zorgen aan de Gehoorzaal op zaterdag 11 mei, 's middags 56 uur, ingang Aal markt. Vanouds is Georges Feydeau, de grote man uit de nadagen van het vaudeville theater, uiterst bedreven geweest in het construeren van zeer gecompliceerde humoristische situaties op het toneel. Bij hem komt de humor voort uit een vaardig geschreven, spitse dialoog en uit een serie verwikkelingen, die door hun lachwekkend overdreven opeensta peling onweerstaanbaar naar een klucht effect voeren in een grandiose apotheose, waarbij de toeschouwer wordt geacht alle reserve te laten varen en zich te laten meevoeren op een zee van dwaas heden. Met deze auteur is de toneelgroep van het Syndioat d' initiative Artistique in zee gegaan. Ter gelegenheid van het veertiende lustrum van de r.k.s.v. „Sanc- tus Augustinus" is gisteravond „La Da me de Chez Maxim" in de Leidse Schouwburg in galavoorstelling gegaan. De groep heeft er een overtuigend suc ces mee geboekt. Feydeau is niet de man van de ver fijnde humor. Hij schuwt het grove ef fect niet en weinig zaken zijn voor hem heilig. In dit werk drijft hij dan ook duchtig de spot met het geloof in ver schijningen van heiligen, met de ver knochtheid van provinciaalse dames met de Parijse mode, met de huwelijkstrouw, en zo zou de lijst naar believen zijn aan te vullen. Regisseur Hans Croiset heeft dan ook welbewust aangestuurd op een voorstel ling, die het moest hebben van zeer overtrokken typeringen, zoals die in een klucht passen, en het moet gezegd dat hij de sfeer van een lustrum als het on derhavige daarbij goed heeft aange voeld. De hoofdpersonen, Pepyton, ge neraal Pepyton du Grêlé, Mongicourt, de hertog, Corignon, Etaenne en Móme Crevette gaven hem van katoen, waar bij vooral Agatha Croiset uitblonk als het straatmeisje Crevette, dat zich best eens in hogere kringen wil bewegen. Dit effect, analoog aan dat van Elsa Doo- little in My Fair Lady, werkt altijd prompt, vooral als het wordt uitgespeeld met zoveel schalkse charme als hier het geval was. „Sanctus Augustinus" kan terugzien op een bijzonder geslaagd lustrumstuk. Gaslucht door brievenbus De 84-jarige M. C. Hoppenbrouwer uit de Floresstraat te Leiden heeft onge twijfeld zijn leven te danken aan een attenfte broodbezorger. Toen de laatste gistermiddag omstreeks één uur aanbel- door de brievenbus, waardoor hij een sterke gaslucht rook. Via de keukendeur aan de achterzijde van het huis verschafte de bakker zich toegang en trof op een stoel in de huis kamer de heer Hoppcnlbrouwcr in be- wusteloze toestand aan. De bejaarde man was in de veronderstelling dat hÖ het gas had aangestoken en werd door het gas via een openstaande kamerdeur bij na noodlottig verrast Personeel van de EHD diende het slachtoffer zuurstof toe. waarna de man weer bij kennis kwam. Hij werd voor nader onderzoek in het Academisch Zie- kenhuis opgenomen. Omstreeks 11 uur gisteravond brak brand uit in een opslagplaats van rederij N. Parlevliet jr. aan de Pr. Hendrikkade te Katwijk, waar onder meer circa 3000 lege tonnen waren opgeslagen. De brandweer pakte onder leiding van de heer J. Ver loop het vuur met 14 stralen aan. Omstreeks 1 uur was de brand be dwongen en kon met de nablussing worden begonnen. Door de snelle actie van de brandweer is erger voorkomen. Foto: N. Kruyt. Haags gerechtshof Wegens het besturen van een auto. terwijl hij onder de invloed van drank verkeerde, was een vertegenwoordiger uit Hazerswoude door een rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, benevens een geldboete van f 250 en intrekking van het rijbewijs voor een jaar. Op de Hoge Rijndijk te Leiden had verdachte drie personen aangereden, van wie cr ccn werd gedood. De twee anderen werden zwaar gewond. Voor het gerechtshof zei verdachte zich niet schuldig te voelen. Hij moest plotseling uitwijken, zo verklaarde hij. waarbij hü in botsing kwam met een paaltje. Doordat de voorruit brak, kon hij niets meer zien en toen schoot do auto de weg over, waardoor het ongeluk gebeurde. Hij ontkende met te grote snelheid te hebben gereden. De proc.-generaal achtte de opgelegde straf te laag en eiste 4 maanden gevan genisstraf benevens intrekking van het rijbewijs voor 2 jaar. Arrest van het Hof op 15 mei. Vragen van het Leidse raadslid H. van Weizen (C.P.N.) inzake het verlenen van financiële hulp aan de minst draagkrach tige groepen van de bevolking in ver band met de langdurige vorstperiode: 1. Heeft het college van B. en W. ken nis genomen van de mededelingen, ver strekt door een der voornaamste hoofd ambtenaren van het departement van maatschappelijk werk, o.a. aan het Twee de-Kamerlid, Tj. Jager en in een vraag gesprek voor de Journaaldienst van de Nederlandse Televisie Stiohting, over het verlenen van hulp in deze strenge win ter aan die groepen van de bevolking, welke andere niet in aanmerking komen voor een bepaalde vorm van hulpverle ning door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken? 2. Kan het college mededelen, of in verband hiermede door de gemeentelijke dienst voor sociale zaken bijzondere maatregelen zijn getroffen voor bedoelde groepen? 3. Zo Ja, welke van die groepen zijn daarvoor in aanmerking gekomen en hoe veel alleenstaande personen en gezinnen uit elke groep? 4. Wil uw college mededelen, of het bereid is in verband met een vrij regel- Vandaag brachten 140 Amerikaanse mannen en vrouwen, allen afstammeling in mannelijke lijn van de in 1675 naar Amerika geëmigreerde Nederlanders, een bezoek aan Leiden. Zij dragen veelal nog Nederlandse namen en behoren tot de Holland Society of New York, die 75 jaar geleden, dus in 1888, eveneens Leiden bezocht het bestuur van de 3 October Vereeniging was toen gast heer. De nakomelingen van de stichters var. het toenmalige Nieuw-Amsterdam (heft tegenwoordige New York) werden van ochtend omstreeks half tien eerst in de Pieterskerk ontvangen. Onder anderen waren hier ter begroeting aanwezig bur gemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, bestuursleden van de 3 October Vereeni ging en functionarissen van de V.V.V Na een rondwandeling verscheidenen hadden vooral belangstelling voor heft oud-Archief aan de Boisotkade. waar zc deze week nog de familie-archieven willen raadplegen volgde een ont vangst in de Burgerzaal in het stadhuis. Tijdens deze ontvangst vertelde bur gemeester van Kinschot iets over de geschiedenis van Leiden en óver de oude gebouwen in deze stad. Mr. Louis B. Vreeland, de leider van het Ameri kaans gezelschap, haakte hierop in door o.m. te zeggen, dat velen van de meer dan duizend leden van de Holland So ciety nog heel goed weten, dat Leiden op 3 oktober het bevrijdingsfeest viert en dat sommigen ook in Amerika op deze dag nog hutspot eten. De Leidse wethouders waren bij de ontvangst te genwoordig. A. M. Inimink overleden Maandag is op Rhijnhof begraven de heer A. M. Immink, die vrijdag op 69-ja- rige leeftijd is overleden. De heer Im mink, die aan de Herengracht 11 te Lei den woonde, heeft zich in de oorlog op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt. Van 19411945 heeft hij Joodse ver volgden uit de handen van de vijand gered, niet alleen door hen in zijn huis met gevaar voor eigen leven en veilig heid te verbergen, maar ook door te zorgen voor veilig onderdak voor an dere Joden, die bij hem zelf niet meer konden worden gehuisvest. Op deze wij ze is hij erin geslaagd tachtig Joden leven te houden. Hij heeft zich, door zijn aangeboren bescheidenheid, nooit op zijn verdien sten beroemd. Burgerlijke stand vaD Leiden GEBOREN: Johannes Gerardus, z v J van Britsum en M J van Amsterdam; Martinus Bartolomeus, z v M B Janssen en E Mulder; Angela Theresia Maria, d v T J M Klompier en J T Tassen; Sylvia Maria, d v H. Collé en C A Segaar; Gerrit, z v P Moer man en A Blom: Gertruda Johanna Catharina, d v H J G van Leeuwen en A C Okkerse; Wilhelmus Peter, z v P van Leeuwen en C C Remmers waal; Marcellinus Carel Egbertus, z v C J G Genemans en C S M Prins; Henry Ferdinand Jan, z v J F Quist en A Schieman; Robert Martinus, z v B H Salman en M A Bisschops: Monica Maria Antoinette, d v J H A Mullink en B J Meijer; Maria Clazi- na Wilhelmina, d v R J van Oene en H J Kennis; Heidi, d v R Mossel man en C Nell; Monique Jeannette, d v J W Minderhout en A van der Meer; Antonius Johannes, z v R J Ketelaar en C M H Heuzen. GEHUWD: G A van den Akker en A Buitenkamp; A W van Dort en M J A de Weert. OVERLEDEN: J Ynia 85 j, wed v A Pelder; M van der Veer 70 j, wed v A Singeling; H G de Haan 85 j, echtgen v J Schouten; P H Steeds 58 j, man; R van Staveren 1 j, doch ter; L Boot 82 j, man; W F Floris- son 70 j, man; L J Lucas 1 j.dochter; H H C" nn wed v T J van Stipi matige stijging van de prijzen voor de dagelijkse levensbehoeften, behalve de reeds verleende hulp, extra voorzienin gen te treffen, o.m. door het verhogen van het eventuele bedrag der uitkerin gen? 5. Is uw college bereid mede te delen de hoogte van het bedrag der extra uitkering, die de eerste maal is verstrekt aan personen en gezinnen die reeds per manent ondersteuning ontvingen van ge noemde dienst? Antwoord van Burgemeester en Wet houders: 1. Wij hebben inderdaad vernomen, dat mededelingen als door vraagsteller bedoeld zijn verstrekt. De precieze in houd van deze mededelingen is ons even wel niet bekend. 2. Onafhankelijk van de onder 1 be doelde mededelingen heeft de dienst voor sociale zaken in de afgelopen langdurig» vorstperiode op groter schaal en in rui mere mate financiële hulp verstrekt dan gewoonlijk in dezelfde tijd van het jaar geschiedt. Deze hulp kwam zowel ten goede aan degenen, die voordien reed» ondersteuning van genoemde dienst ge noten, als aan personen, die onder nor male omstandigheden niet voor armen zorg-uitkeringen in aanmerking komen, doch die een inkomen hébben, dat de b»- trorfkln' ^Adersféuningsnormèn slèdhts in geringe mate ovenschrijdt. Als bijzondere maatregelen, in verband met de aanhoudende strenge winter ge nomen, kunnen worden genoemd: een zeer soepele beoordeling van alle aan vragen om financiële hulp, die recht streeks verband hielden met het abnor male winterweer, en de verstrekking van extra kolen- en duurtetoeslagen aan on dersteunden alsmede de toekenning van dergelijke toeslagen aan de andere hier boven bedoelde groep van mdnst draag krachtigen. 3. Volgens globale becijfering werd in verband met de koude gedurende kort» of langere tijd hulp verleend aan: klein» zelfstandigen: 335 gezinnen en 30 alleen staanden; woonwagenbewoners: 45 ge zinnen en 3 alleenstaanden; personen met lagere inkomens: 190 gezinnen en 45 al leenstaanden. Bovendien werd aan een groot aantal personen incidentele hulp verleend in de vorm van verstrekking van voorschotten, betaling van schulden (b.v. huurschuld), tijdelijke verlaging van onderhoudsbij dragen enz. Ook met toepassing van andere rege lingen werd een groter aantal personen geholpen dan in normale omstandigheden het geval is. Zo werd krachtens de so ciale voorzieningsregeling voor werklo zen bijstand verleend aan 143 personen (in februari 1963), hetgeen een aanmer kelijke stijging betekent ten opzichte van een aantal van 05 personen in febr. 1962. 4. Zoals steeds, werd en wordt het prij^verloop nauwlettend in het oog ge houden; indien nodig, worden correcties in de uitkeringen aangebracht. 5. In januari 1963 werd aan de on dersteunden ingevolge de Armenwet, welke categorie omstreeks 1200 personen c q. gezinnen omvat, voor de eerste maal een extra-uitkering van 25 verstrekt. Dit geschiedde eveneens in de maanden februari en maart d.a.v. Aan de onder steunden in gevolge de sociale voorzie- ningsregeling en de zelfstandigenregeling i rijksregelingen) werden in de maanden januari en februari jJ. eveneens extra uitkeringen verstrekt, nl. 2X/15 voor kostwinners en 2x/10 voor alleenstaan den. Bovendien heeft de dienst voor sociale zaken, vooruitlopende op beslissingen van rijskwoge dienaangaande, ccn aantal tewerkgestelde krachten de sociale werkvoorzieningsregelingen hulp ver leend. Later heeft het rijk aan 180 kost winners, op wie deze regelingen van toe passing waren, een bedrag van ƒ35 per persoon verstrekt. De tewerkgestelden op de zgn. buitenobjecten ontvingen een hoger bedrag, nL 50. OP 14 MEI ONTHULLING Geboortehuis Rembrandt krijgt nieuwe gevel Op maandagmiddag 14 mei zal om half drie aan het bedrijfspand van de N V. Ned. Rotogravure Ml) in de Wed- desteeg een z.g. Rembrandt-geveltje worden onthuld. De gevel is gebouwd aan het huis waar Rembrandt Harmens/, van Rijn op 15 juli 1606 werd geboren. De N.V. Ned. Rotogravure MD is hier toe gekomen in verband met haar 50- jarig bestaan, dat op die dag wordt herdacht met een receptie in „De La kenhal" van half vi«r tot half zej.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3