Rode Chinezen melden tot zinken brengen van schip Commentaar Churchill (89) vindt het welletjes Nederland zakt per eeuw 20 centimeter TORPEDO "S,MIJN OF KORAALRIF? Nationalisten hebben echter geen duikboot Nederlanders schuldig aan onze achterlijkheid Benfica-Feijenoord toch op tv NTS: morgen weten we meer over uitzending Nieuws in één oogopslag Groot gezin aan gasdood ontsnapt Dr. P. G. Kunst werd praeses J oséphine-Charlotte heeft een zoon Opvarende Zweeds schip nog vermist c RITA) Nieuwe Leidse Courant Donderdag 2 mei 1963, 44ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" KantorenLeiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen .m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 TTET 11.482 ton metende vrachtschip Yue Jin uit communistisch China is gisteren in de buurt van het Zuidkoreaanse eiland Tsjejoe gezonken. De Japanse raad voor de scheepvaart deelde mede, van de geredde beman ningsleden te hebben vernomen, dat het schip door een onbekend gebleven schip tot zinken werd gebracht. Alle 55 bemanningsleden werden gered door de Japanse vissersboot Iki Maroe. Volgens de opvarenden van de Yue Jin is hun schip getroffen door drie torpedo's. De vrachtvaarder was op weg van Tsingtao in Noord-China naar Moji aan de Japanse zuidwestkust met een lading maïs en diverse andere goederen aan boord. Het zou voor het eerst sinds vijl jaar zijn geweest, dat een schip uit com munistisch China een Japanse haven zou aandoen. In welingelichte kringen in To kio wordt betwijfeld, of de Japanse re- Over het al dan niet uitzenden per televisie van de voetbalwedstrijd BenficaFeijenoord, die op 8 mei in Lissabon wordt gespeeld, is zeker vóór morgen geen nadere mededeling te verwachten, aldus de NTS. De heer M. N. Bollen, heeft namens de NTS tijdens een bezoek aan Lissabon alle mogelijkheden onderzocht voor een eventuele rechtstreek se uitzending, waarbij is gebleken, dat de technische problemen (geen permanente beeldverbiifaing tussen Portugal en de overige Eurovisie- landen op twee manieren konden worden opgelost. Indien Portugal de wedstrijd zelf ook zou uitzenden, zouden de te treffen technische voor zieningen van betrekkelijk eenvoudige aard zijn. Wanneer echter Por tugal de wedstrijd niet via de eigen zenders mag uitzenden, betekent dit, dat er een nieuwe beeldverbinding tussen Lissabon en de Spaanse grens moet worden gemaakt. Voor vervolg zie pagina 11 gering haar toestemming voor het aan leggen in Moji al had gegeven. Amerikaanse marinekringen in Wash ington, achten de mogelijkheid niet uit gesloten, dat het Chinese vrachtschip op een mijn uit de Koreaanse oorlog is ge lopen. Volgens deze kringen beschikken de nationalistische Chinezen, die het schip tot zinken gebracht zouden moeten hebben, niet over onderzeeboten. In het gebied, waar de Yue Jin is gezonken, zijn in de Koreaanse oorlog zeer veel mijnen gelegd. De bemanningsleden hebben vandaag opnieuw verklaard dat een ongeïdentifi ceerde duikboot hun schip heeft getor pedeerd. Het verhaal van de bemanning, dat de kapitein niet wilde bespreken, wekte twijfel bij de Japanse regering en scheep- vaartfunctionarissen. die geneigd wareD het zinken van het schip te wijten aaD verraderlijke riffen of aandrijvende mij nen die China zelf tijdens de Koreaanse oorlog heeft gelegd. Japanse maritieme autoriteiten ver klaarden naar aanleiding van een rap port van redders dat de Chinezen had den beweerd dat hun schip gisteren vier uur werd gevolgd door een duikboot en toen door drie torpedo's werd getroffen. De bemanningsleden hebben ook ver klaard dat zij vier uur later in de red dingboten zijn gegaan, toen hun schip, het eerste grote zeevrachtschip dat door communistisch China is gebouwd, zonk. De Culbaanse premier Fidel Castro heeft gisteren op het Rode Plein te Mos kou de 1 mei-parade ga degeslagen en de raketten weergezien, die eens in zijn land stonden opge steld. In het gebied tussen Cuba en Haïti patrouille ren Amerikaanse sche pen om elke poging om communistische wapens van Cuba naar het land van Duvalier ite brengen, te verhinderen. Ook elke poging van Cuba om op Haïti militaire bases te vestigen, zullen door de V.S. worden verijdeld. Sir Winston Churchill, die ongeveer 60 jaar lid is van het Britse Lagerhuis, heeft de voorzitter van de afdeling Woodford (zijn district) van de Conserva tieve partij geschreven, dat hij zich voor de vol gende algemene verkie zingen in Engeland niet meer kandidaat stelt, om dat hij niet meer zo best ter been is. In de buurt van het Zuidkoreaanse eiland Tsjejoe is het bijna 10.000 ton metende vrachtschip Yue Jin uit communistisch China gezonken. De zee was rustig en er was wei nig wind. Daarom trekt deze ramp nog al de aan dacht. Het vermoeden is zelfs uitgesproken dat het schip is getorpedeerd. De „commissie verbin ding Ameland-Vaste wal" houdt vol. Vandaag is een rapport aangeboden, waar in staat dat de aanleg van de dam niet alleen wen selijk, maar ook noodza kelijk is. Het Nederlands zater dagelftal heeft gisteravond in Winterthur met 22 gelijkgespeeld tegen het Zwitserse amateurelftal. Vandaag in ons blad de eerste aflevering van een serie portretten van lijsttrekkers voor de Tweede-Kamerverkiezin gen die 15 mei gehouden zullen worden. Meer dan de helft van de Neder landse bevolking leeft en werkt op een stuk grond, dat beneden de hoog- waterlijn ligt, en dit terwijl het we reldzeeniveau stijgt en de ondergrond van ons land daalt. Dit verklaarde ir. P. J. WemelSfelder. hoofd van de hydrometische afdeling van Rijkswaterstaat tijdens een gisteren in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse vereniging voor landaan winning. Ir. Wemelsfelder deelde mee dat re cente onderzoekingen hebben uitgewe- zen, dat de Nederlandse bodem gemid deld daalt met 20 centimeter per eeuw De stormvloedramp van 1953 is, zo zei hij, veelvuldig in verband gebracht met bodemdaling. Dit is tegelijk juist en on juist. Wat de uitzonderlijke hoogte van de ze stormvloed betreft, deze staat op geen enkele wijze met onze bodemdaling in verband. Het aanzienlijk te laag zijn der dyken in 1953 zou men desnoods voor 5 procent kunnen toeschrijven aan bodem daling, aldus ir. Wemelsfelder. De allerwege zeer ongunstige dijkpro- flelen zijn echter wel voor 80 procent of 90 procent een gevolg van bodem daling, zo ging hij verder. De precaire komsituatie bij sommige doorbraken (Schouwen) schreef hij voor 100 pro cent toe aan bodemdaling. Een van de voornaamste oorzaken van deze bodem daling is het verschijnsel dat bodem lagen dunner worden. De middelen, die wij bij waterbouw werken aanwenden, moeten niet voor 20 of 50 jaar toereikend zijn, maar dienen berekend te zijn op de totale situatie Het* echtpaar v. d Z. uit Wateringen en hun twaalf kinderen zijn gisteren ontsnapt aan de dood door gasvergifti ging. De gasslaang was van het comfoor geraakt, waardoor het gas vrij het huis in stroomde. Het vijftienjarig dochter tje, dat wakker werd rook de gaslucht. Zij trof haar ouders, die beneden in de kamer sliepen bewusteloos aan, evenals haar elfjarig broertje, dat met tien an dere kinderen op de zolder sliep. On middellijk heeft het meisje daarop de dokter gewaarschuwd. Inmiddels geal armeerde buren openden ramen en deu ren. De vader en het elfjarig zoontje zijn naar het ziekenhuis gebracht. Hun toestand is redelijk. 9 D. M. A. Kruijen is op zijn verzoek per 1 juni 1963 eervol ontslag verleend als burgemeester van Schinnen. H. J. Knoppers is op zijn verzoek per gelijke datum eervol ontslag ver leend als burgemeester van Heteren die over 500 jaar of meer zal ontstaan aldus ir. Wemelsfelder. Mej. dr. S. Jelgersma, verbonden aan de Geologische dienst in Haarlem, merk te in haar inleiding over de relatieve zeespiegelbewegingen in het Nederlands kustgebied op, dat nidmand op dit ogen blik kan voorspellen wat het zeeniveau in de toekomst gaat doen. Maar, zo voeg de zij eraan toe, wij moeten rekening houden met -een stijging. De zeespiegel is in de laatste 3000 jaar belangrijk ge stegen. Tijdens de vergadering werd ir. C. Staf tot voorzitter van de Vereniging voor landaanwinning gekozen. Hij volgt ir. S. Smeding op. Ir. A. P. Minderhout werd benoemd tot lid van het dagelijks bestuur. Vanmorgen is de Amsterdamse predi kant dr. P. G. Kunst gekozen tot praeses van de generale synode der Gereformeer de kerken te Groningen. Hij was reeds assessor van de synode van Apeldoorn, twee jaar .geleden, en ging als zodanig gisteravond in de bidstond voor. Assessor werd de Delftse predikant ds P. van Strien. Hij is voor het eerst ge- DR. P. G. KUNST kozen in het moderamen van een sy node. Hij is tevens voor het eerst primus afgevaardigde. Als secundus afgevaardig de heeft Mi indertijd de synode van het oorlogsjaar 1943 bijgewoond. Hij is 60 jaar oud en staat sinds 1948 in Delft. Opnieuw werd tot eerste scriba geko zen ds. E. N. van Loo uit Sneek, die ook op de vorige synode deze functie ver vulde. Tweede scriba werd de Groninger predikant ds. J. R. Hommes. Dr. Kunst is 55 jaar oud en sinds 1937 predikant in Amsterdam. Hij maakte bij herhaling deel uit van een generale sy node. Hij vervult verscheidene deputaat- sohappen (praeses van deputaten voor de evangelisatie, van deputaten voor bid- en dankstonden, van deputaten inzake de diakenen in de meerdere vergaderingen, van deputaten inzake „pluriformiteit" en oecumeniciteit en van deputaten voor het algemeen financieel beheer (Zie ook pag. 2) Prinses Josephine-Charlotte van Lu xemburg is woensdagavond bevallen van een zoon. Het is haar vijfde kind. Haai man, prins Jan, is op het ogenblik met zijn moeder, groothertogin Charlotte, in de Verenigde Staten. Het kind krijgt de naam Guillaume (Willem). De Sowjet-premier Nikita Chroesjtsjef pakt zijn Cubaanse collega Fidel Castro bij de arm om gezamenlijk een groet te brengen aan de militairen, die aan hen voorbij trekken in de 1 meiparade op het Rode Plein van Moskou. Voor de gelegenheid had Castro zijn gebruikelijke oer. woud-battle dress voor een offi ciersuniform verwisseld, com pleet met das. Gisteren is de nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, drs. C. D. Barkman, van Schiphol naar zijn nieuwe standplaats ver trokken. Drs. Barkman werd op de luchthaven uitgeleide gedaan door dr. Mohammed Sjarif, de Indonesische vertegenwoordiger in ons land. Gouverneur Bonay van West-Irian: De nieuwe regionale gouverneur van West-Irian, Eliezer Jan Bonay, is gis teren beëdigd in tegenwoordigheid van de Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio. Hij beloofde te zullen werken voor het welzijn van de Papoea's en zeide dat de „Neder landse kolonisten" verantwoordelijk waren voor de algemene sociaal-econo mische achterlijkheid van zijn gewest. Later zeide hij nog op een bijeenkomst op het marktplein, dat hij belast is met de taak „aan het lijden dat door de Nederlanders was veroorzaakt, een einde te maken". (Op 17 januari 1962 verklaarde Bonay nooit door de Indonesiërs be naderd te zijn om toekomstig gou verneur van Nieuw-Guinea te wor den. Hij barstte in lachen uit, toen hij van een dergelijk bericht hoorde en zeide: „Dat is een belediging voor mij. Dit bericht is alleen de wereld Ingestuurd om te trachten de bevol king te beïnvloeden en verwarring te Gistermiddag is in de Noordzee. 6( nujl ten westen van Den Haag een op varende van het Zweedse schip Iberia over boord geslagen. Een Neptune van de marineluchtvaartdienst, die zich op dat moment in de lucht bevond, heeft een uur lang tevergeefs gezocht naar de vermiste. Het vliegtuig heeft het zoe ken opgegeven, omdat het zicht ter plaat se zeer slecht werd. Het opnemingsvaartuig Luymes van de marine, dat in de nabijheid van de Iberia was toen het ongeluk gebeurde, heeft ook aan het opsporingswerk deel genomen. Ook dit schip heeft het zoeken moeten staken. stichten. Evenmin als Jouwe, Worn- situor en Tanggahma ambieer ik een, dergelijke functie. Ik zou er niet eens de schoolopleiding voor hebben. Bo vendien, laat Indonesië zijn gouver neur maar houden! Wij wensen eigen zelfstandigheid Aldus Bonay in 1962 Red.). Soebandrio verklaarde, voordat hij Ko- ta Baroe (Hollandia) verliet, dat het an alfabetisme in Nieuw-Guinea 99 procent bedraagt. Indonesië heeft volgens hem 30 miljoen dollar uitgetrokken om in het eerste jaar in West-Irian te besteden, evenveel als de Nederlanders jaarlijks aan het land ten koste legden. ..Maar", voegde hij eraan toe, „wij zullen het geld geheel ten goede doen komen aan de bevolking". De ondersecretaris 'van de Verenigde Naties, Narashiman, zeide. dat enige des kundigen van de V.N. jaarlijks West- Irian zullen bezoeken om adviezen te ge ven inzake het zelfbeschikkingsrecht. Provinciale raad Gouverneur Bonay heeft de eerste pro vinciale raad beëdigd. Deze komt in plaats van de Nieuw-Guinea-raad, die 28 leden telde en door 12 leden ontbon den werd. Slechts drie leden van die raad hebben thans zitting: mevrouw Dorkas 'Todoro, Mohamad Achman en Bertus Burwos. Voorts zijn er tien verte genwoordigers van de strijdkrachten, geestelijkheid en jeugdfront alsmede in heemsen uit de provincie. 1^? meeste le den, die protestanten zijn, legden de eed af in tegenwoordigheid van een zende ling. TYTADAT eeuwenlang op dit gebied ook onder christenen te weinig was ge daan. is sinds tientallen jaren in Neder land een omvangrijke christelijk-sociale activiteit op gang gekomen. Daarover be hoeft men zich niet te verbazen. Verwon dering wekt het alleen dat het eens an ders is geweest. Want het kan toch niet anders, of door Christus verloste mensen zullen daarvan ook in het maatschappelijk leven laten blijken. Dat maatschappelijk leven vertoont, ook naar wie wij daarop aantreffen, een grote verscheidenheid in plaats en positie. Daar vindt men de leiders van de industrie, daar vindt men de werkers met de hand. Daar vindt men de boer en de middenstander. Welk een mogelijkheden tot scheidslijnen, veel meer naar het schijnt dan tot ver bindingen. Maar het kan toch niet anders, of wie, als in Christus herboren mensen, iets heel wezenlijks gemeenschappelijk hebben, zullen ook in het maatschappelijk leven een zekere eensgezindheid tonen. Vandaag is in ons land gevierd het zil veren jubileum van het Convent der chris telijk-sociale organisaties. Het is, als in een dergelijk geval niet ongebruikelijk, geschied met een plechtige vergadering waarin redevoeringen. Welnu, er was reden tot herdenken. Want juist bij de verscheidenheid op maatschap pelijk gebied is het bestaan van deze vorm van overleg en samenwerking iets opmer kelijks. Wat moet en kan er niet veel wor den gedaan aan het kweken van weder zijds begrip, aan het scheppen van een juiste sfeer en klimaat. En wat is er niet nog veel te doen om het maatschappelijk leven als zodanig te maken tot een voor ieder medemens rijk bezit. Mits men zich leiden laat door liefde tot de Heer en dus tot de mens, moet er heel veel mogelijk zijn en behoort men dankbaar te zijn voor iedere kans die wordt geboden. Zeggen wij ook teveel, wanneer wij me nen dat christelijk Nederland voor de ko mende tijd niet weinig van deze samen werking verwacht, eigenlijk meer nog dan in deze kwart eeuw op tafel is gekomen? Wat valt er niet alsnog te doen? Er is laatstelijk weer eens enkele malen getornd aan het 'nut van de vakbeweging. Zeker voor de christelijke vakbeweging geldt, dat er nog heel veel is te doen. en voor de andere christelijke organisaties geldt dit niet minder. Zou men echter elkaar op wezenlijke pun ten niet weten te vinden, dan is er voor het convent oorzaak temeer om in broe derlijk overleg zich te bezinnen op de vraag, waaraan het schort. „Dat hoeft u x>ok niet voor te lezen. Dat heb ik ook al op de televisie gezien". f N de nacht van woensdag op donderdag is het koufront gepasseerd dat op nieuw op de meeste plaatsen in ons land meer dan 10 mm regen bracht. Na de frontpassage draaide de wind naar noord west en stroomde koude, van oorsprong arctische lucht binnen. Intussen heeft het Azoren-hogedrukgebied zich naar het noorden verplaatst, waardoor de depres- siebanen op hoge breedte voorkomen en naar het zuidoosten gericht zijn. Bij Ijs. land ontwikkelde zich een nieuwe storing, waarvan wordt verwacht dat deze over Ierland of West-Engeland naar de Golf van Biscaye zal koersen. De invloed van de storing zal in ons land dan ook gering zgn. Wel zal bij ons de wind afnemen en zal de komende nacht in de polaire lucht een aanzienlijke temperatuurdaling mo gelijk zijn met kans op nachtvorst. Ver der zullen opklaringen voorkomen, maar zullen er overdag boven ons land ook nog enkele buien tot ontwikkeling komen. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Koude nacht met in het binnenland hier en daar nachtvorst. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). Tendens dalend Hoogwater Schcveningen 3 mei: 11.48 v.m.; HET WEER HS EEROPA 'Jupporteri hedenmorgen zeven uur Sf5 fcr im h Zon en maan Vrijdag 3 mei: zon op 5.09, onder 2 maan op 14.25, onder 3.50 uur. Donderdag 9 mei: volle maan. D. Helder Yponb. Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zd.-Limb. Helsinki Stoekh. Oslo onbew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew zw. bew gh. bew. zw. bew regen Kopenhagen regen Cir Winston Churchill heeft van de afdeling Woodford rnpplT/lpplrl H-lf hit liph VPn (lp pnncamrplimin npvLU meegedeeld dat hij zich voor de volgende algemene van de conservatieve partij heeft gezonden en die gister- het Lagerhuis is moeilijk voor mij geworden, aldus Winston. Hij herinnerde er- verkiezingen in Engeland niet avond werd gepubliceerd, gaf aan, dat hij ongeveer zestig a—ii l gjr Winston, als motief voor jaar deel had uitgemaakt van kandidaat zal stellen voor het parlement. Sir Winston, die thans 89 zijn besluit op, dat hij niet meer zo best ter been is na jaar is, heeft het district de val die hij verleden jaar Woodford, Essex, sinds 1945 als conservatief in het Lager huis vertegenwoordigd. In een brief die hij aan de voorzitter in zijn hotel te Monte Carlo maakte en waarbij hij een breuk in het dijbeen opliep. Een regelmatig bezoek aan het Lagerhuis, waarvan ne genendertig jaar voor Epping en de rest voor Woodford. „Tegen de achtergrond van dc onverflauwde steun van de bevolking van Zuidwest- Essex hebben zich de belang rijkste fasen van mijn poli tieke leven afgespeeld. Ik zal uw trouw en genegenheid, gedurende die gewichtige jaren aan mijn vrouw en dit college van volksverte genwoordigers geweest. Poli tieke kringen verwachten, dat zijn besluit om na de verkiezingen niet meer in het Huis terug te keren opnieuw mijzelf bewezen nooit verge- aanleiding zal geven tot spe ten", zo schreef hij. culaties over de vraag, of hij uiteindelijk toch een hoge Churchill is de nestor van adellijke titel zal accepteren, het Lagerhuis. Niemand is iets wat hij steeds van de ooit zo lang achtereen lid van hand heeft gewezen. Aberdeen Londen A'dam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Zürieh Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon regenbul onbew 1. bew. zw. bew regen zw. bew regen zw bew 1. bew regen regen zw bew zw bew. zw. bew regen 1. bew h. bew. niet ontv. zw bew. zw bew. zw bew zw. bew mist zw. bew. wnw 4 11 zzw 6 7 windstil 13 ono 4 8 windstil 2: windstil 23 ono 2 22 windstil 22 windstil 22 nnw 2 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1