Prinses doet beroep op de Nederlandse jeugd Nederland week in Today-show DE BLAUWE TREIN Perpetuum mobile krijgt buitenlandse interesse Twee marineduikers in I Curasao omgekomen j Originele programma's voor Eurovisie Actie Dousadj met rede ingeleid Twee fasen al op gang Nieuwe hoop voor Nico van Jole platenspelers Mr. Milius overleden Verkiezingen op i Aruba en Bonaire i Vlak voor vertrek naar Nederland i Weinig feestelijk Prins sloot opname af voor Amerikaanse televisie Initiatief van „de zes Uitreiking Gouden Hoos op televisie A&xcico' 9 WOENSDAG 1 MEI 1963 Ditmaal niet als „prinses Glimlach"', maar als een ernstige jonge vrouw, van werklust en idealen bezield, heeft prin ses Beatrix maandagavond voor de televisie een hartelijk beroep gedaan op de Nederlandse jongeren, mee te werken aan de uitvoering van het eer ste grote project dat de Europese Werkgroep gaat uitvoeren in Iran: de herbouw van het dorp Dousadj. In een warm betoog vertelde de Prinses zonder veel omhaal van woorden precies waar het om ging: hoe de door haar ge presideerde Werkgroep de bedoeling heeft daadwerkelijk hulp te bieden waar ter wereld die ook nodig is en daar alle Europese jongeren in te betrekken, van welke gezindte zij ook mogen zijn en van welke politieke geaardheid dan ook. „Wij hebben een eenvoudig bureau iv Amsterdam en wij hadden al enkele kleine projecten uitgevoerd toen 1 september 1962 de aardbevingsramp Iran trof," aldus de Prinses. „Er wer den 14000 mensen gedood en 300 dor pen verwoest en dit was dé uitdaging aan onze hooggestemde en misschien nog vage idealen. Zou de Europese jeugd hier kunnen helpen? Ons Frans sprekende lid van de Werkgroep werd uitgezonden om te gaan kijken en zelf ben ik op mijn reis door het Oosten ook naar het rampgebied gegaan. Ik heb ge- zien hoe vreselijk het was en nog altiid is en ik besef hoe heerlijk het moet zijn. misschien iets te kunnen doen Kort en duidelijk vertelde prinses Beatrix, hoe de Werkgroep er toen, goede voorlichting, toe gekomen is het dorp Dousadj te adopteren voor weder opbouw. Terwijl een Engels lid van de groep zijn ervaringen in Perzië mede deelde, werd de documentaire die de NCRV heeft uitgezonden, ter illustratie vertoond. TWEE FASEN Hij legde uit, dat het werk in twee fasen zal dienen te verlopen en dat er haast bij is, want dat de van alles be roofde dorpelingen niet nog eens in zulke ongelukkige omstandigheden een winter mag ingaan. „Wij vrezen dat dit te erg zou zijn," voegde de Prinses erbij. Het bouwwerk vormt de eerste fase:, er moeten 118 boerderijen, een moskee, een school, een badhuis en een dorpshuis komen. Elke boerderij moet bestaan uit een omheining, waarbinnen een woonhuis, en stal en een toilet wordt gebouwd. De tweede fase beoogt de bevorde ring van het ontwikkelingsprogramma voor de streek: dat voor landbouw en nijverheid. En wij hopen ook een landbouwcoöperatie te kunnen stich ten." Voorts wil de groep de 118 ge zinnen voorzien van landbouwwerktui gen en zaden, van kippen en vee. Het dorp zal worden opgebouwd door Europese jonge vrijwilligers, die van te voren een week scholing voor goede sa menwerking krijgen in een oud huis in een dorpje bij Parijs. De eerste groep is daar al: wij kregen kijkjes in het huis op (Van onze radio- en tv-redacteur) het scherm en wij hoorden hoe in allerlei talen (ook de Nederlandse) de jongeren getuigden van hun verlangen, te gaan helpen. Het zijn jongeren uit allerlei lan. den en van uiteenlopende professie, maar in hun ideaal en bereidwilligheid zijn zij één. „HELP MEE De vrijwilligers die nodig zijn voor het werk ter plaatse zijn: een kampleider, een werkleider, een ingenieur, 4 koks. 2 verpleegsters. 2 sociale werkers (sters) en 15 a 20 jongelui, die als bouwvak arbeider kunnen optreden. In het Franse huis worden de jongelui die zich aanmelden niet alleen op hun technische kwaliteiten onderzocht, maar ook vrij scherp en intensief verhoord op hun mentale geschiktheid. Ook daarvan hoorden en zagen wij enkele staaltjes. Zij moeten bereid zijn, alle werk aan te pakken en snel te zijn en dat alles op basis van vrijwilligheid, want behalve de kost ontvangen zij slechts f 5 zakgeld per week. ..Maar bovendien hebben wij we steun nodig van alle jongeren in heel West- Niet alleen heeft prinses Bea trix voor radio en televisie een toespraak gehouden over de vie ring van het 150-jarig bestaan van ons koninkrijk, ook leidde zij op charmante wijze voor de tele visie de hulp-actie in voor het Perzische Dousadj. Europa," aldus prinses Beatrix, „want dit Is onze eerste Europese Jeugdactie." De Nederlandse actieleider Piet Kersten lichtte toe, hoe de Nederlandse jeugd kan helpen door het inzamelen van gelden, hoe dan ook. met uitvoeringen, acties, col lectes op scholen en in clubs, voor een bepaalde bijdrage. Steden of dorpen kun nen sparen voor de bouw van de school of de moskee of het badhuis (voor elk gebouw is f 10.000 nodig), ofwel voor een complete boerderij. Maar men kan ook de kosten voor een vrijwilliger (f 2.50 per dag, dus f600 voor de gehele bouw periode) op zich nemen. Men kan ook een koe van f 750 aanbieden, een houweel van f25, een handkar van f50 of zelfs een kip van drie gulden, alles is welkom AL OP GANG Hoe de actie al op gang is. hoorden we uit opgewekte mededelingen van een aan- tal jongelui, dat daarover kwam vertel len: een jongen uit het woonwagenkamp in Amersfoort zei, dat dit kamp een koe bij elkaar brengt, een lid van het Nat Jeugdorkest kondigde een concert in de RAI aan enz. „Jullie hebt het nu gehoord en ge zien: de uitvoering van dit project zit goed in elkaar, je kunt er gerust aan meedoen," waren de slotwoorden van prinses Beatrix en ongetwijfeld heeft haar warm pleidooi voor de zaak weer klank gevonden in vele harten, want zii sprak niet als Prinses, maar als één van de Europese jongeren die daden willen stellen voor medemensen in nood. Laten wij nog even adres en giro nummer van de Actie Dousadj vermel den: Nieuwe Zijds Voorburgwal 298 Amsterdam, tel. 242424, gironr. 191962 (de datum van de ramp: 1-9.1962). voor de beste weergave! Belgische grootkruisen voor mr. Marijnen en j dr. Van Houten j Minister Marijnen en staatssecretaris Van Houten ontwin-gen gisteravond hoge Belgische onderscheidingen. Tijdens een diner in zijr. residentie heeft de ambas- J sadeur van België in ons land F. X. baron i van der Straten-Waillet aan mr. V G. M. Marijnen de versierselen uitgereikt van J het grootkruis in de Kroonorde. Dr. H. R. van Houten ontving de versierselen van het Grootkruis in de Orde van J Leopold. i In zijn woning te Zeist is zondag over- leden mr. J. Milius, van 1.940 tot 1954 di- J recteur van de Koninklijke Nederlandse i Jaarbeurs te Utrecht. Hij was 73 jaar. Van 1916 tot 1925 was hij al secretaris van de jaarbeurs en vervolgens tot 1940 secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht. Na zijn aftreden als directeur werd hij benoemd tot ge- delegeerd lid van de raad vari beheer van de jaarbeurs en later tot vice-Voorzftter. De begrafenis van mr. Milius zal. over- eenkomstig zijn wens vrijdag in alle J stilte in Zeist geschieden. Bij de ellandraadsverklezlngen op Aruba en Bonaire hebben de partijen dl« J tot de regeringsaanhang in. de Stalen der Nederlandse Antillen behoren, vooruit gang geboekt. Dit zijn de democratische J partij en de Patriottische partij Aruba. i (Van een onzer verslaggevers) TVTIEUWE HOOP voor Nico van Jole! De Rotterdamse uitvinder vertelde ons maandagmiddag, dat een wetenschappelijke instelling in het buitenland zich voor zijn perpe tuum rriobile interesseert. „Ik kan niet meer zeggen dan dat het een on derdeel van een ministerie is", zei Nico van Jole. „Ze hadden van mij gehoord, vroegen tekeningen op en zeiden me toen, dat er de grootst mo gelijke aandacht aan zou worden be steed". Nico van Jole (46) stond op het punt om naar Antwerpen te gaan. Of hij daar gaat wonen nu hem zijn kaïner in de Rotterdamse Sehilperoorstraat (huui vijftien gulden per week plus vergoeding voor de maaltijden) is opgezegd? Van Jole vertelde, dat hij wel de eerste tija naar België zal gaan, maar dal hij ei niet zal olijven. Hij gaat naar zyn ge trouwde zusier Caronna in de Van ucyn. sestraat 09 toe, wier echtgenoot George Verrijcken, (huisschilder) een paai klusjes voor hem heeft. Van Joie: „Vroe ger heb ik een opleiding voor decoratief schilderwerk' gevolgd. Ik verdien nu zo af en toe wat bij met het opfleuren van muren en dergelijke. Dat ga ik in Ant werpen ook doen". De uitvinder is van plan om in Rotter dam weer een kamer le zoeken, .riet is wel vervelend, zei hij, want ze wisten me nu zon beetje te vinden" Conflict Over het conflict met zijn hospita (we duwe, 46), dat als inzet de op een 1 april mop uitgedraaide ton van de Asser fa- brikant Doijer had. toonde Van Jole zich nu weinig spraakzaam. „Opeens ruzies en uitvallen, zei hij, en toen was het af- gelopen. Ik moest meteen mijn spullen j pakken. Het kostte me veel moeite om een week uitstel te krijgen. Ik gelook de de kinderen (22, 16. 14 en 12 jaar oud) I ook een duit in het zakje hebbc-n gedaan Volgens mij zijn ze jaloers op de pubü citeit, die ik krijg". „Over mijn werk zei ik hier nooit veel", vervolgde Van Jole, maar ik had I wel de indruk, dat ze vertrouwen in me hadden. Ik kon werkelijk ongestoord wer ken en van 's nachts licht of de radio i aan hebben ze geen enkele keer iets ge- I zegd". Op twee plaatsten heeft Van Jole de ruimte om te construeren: in een distil leerdcrij aan de Kanaalstraat en lu een ;lassljjperjj in Nleuw-Beijerland. De ver oedlng: een verfje hier. een verfje daar et zelfde werk als waarmee hij wat bij verdient, maar dan gratis. Over het stel tekeningen van zijn per petuum mobile, dat hij plotseling van zijn kamer miste, maakt Van Jole zich niet meer bezorgd. „Ik had die gelukkig in tweevoud gemaakt", zei hij. „Degene, die ze eventueel heeft, zal er toch niet mee overweg kunnen, want zo zonder meer zeggen ze niets". Nico van Jole vertelde ons verder, dat hij op 9 mei in Gorinchem een proef met zijn blindenprojector gaat nemen. „Hier mee kunnen, zei hij. beelden op het net vlies worden overgerbacht. In Appinge- dam, waar ik vroeger woonde, lukte dit eens fantastisch goed". Dc apparaten kunnen volgens hem alleen met de hand worden gemaakt en zouden op een prijs - van ongeveer duizend gulden moeten ko men. Bericht de moeder van de patiënt uit Gorinchem, een meisje Als u een afspraak kunt maken de centen komeD er wel die ken mijn man wel lenen van zijn baas en Zitten nu vol met litteekentjes. Ik heb half Nederland door gereisd zonder succes. Ik ben 17 oktobei voor het laatst in de kliniek van profes sor Colebrander geweest Ik heb ze niets kunnen beloven, want er moet mei een massa omstandigheden rekening worden gehouden", zei Van Jole. Gisterochtend heeft zich bij de Marine in Willemstad op Curacao een ongeval voorgedaan, waarbij de 18-jarige kok der tweede klasse G. W. ten Donkelaar, ongehuwd en af komstig uit Losser en de 29-jarige gehuwde kwartiermeester H. Burger uit Den Helder om het leven zijn ge komen. Beide mannen waren opvarenden van onderzeebootjager Hr. Ms. Rot terdam, die eind vorig jaar naar de Nederlandse Antillen kwam en he den de thuisreis weer zou aanvaar den. Toen opvarenden van het schip, dat In de Nieuwe Haven van Willemstad lag, zich opmaakten om te gaan deelnemen de jaarlijkse militaire parade ter ge legenheid van Koninginnedag het wa> toen even voor half negen plaatselijke tijd viel er een geweer overboord. Be slist werd dat het vuurwapen zou worden opgedoken. Hiermee werden Burger en Ten Donkelaar belast, daar zij tot de iuikerploeg van het schip behoorden. Beiden hadden vaker dakwerkzaam heden verricht en waren volgens marine-autoriteiten volkomen op elkaar Ingespeeld. Ten Donkelaar ging met de duikapparatuur om naar beneden en daat het hier ging om zoeken in ondiep water, werd hem lucht toegevoerd vanuit het schip. Op het dek stond kwartiermeester Burger, die via een zogenaamde seinliin contact onderhield met Ten Donkelaar. Geen contact Toen deze ongeveer twintig minuten ian het zoeken was, bleek plotseling het contact verbroken te zijn. Burger probeerde de lijn op te halen, daar deze tevens dienst doet als veiligheids- lijn. Dit lukte hem niet. Hij voorzag z'ch onmiddellijk van een aqu.ilong en sprong te water om te trachten zijn collega te kuipen. Aan boord werd direct alarm geslagen. Alle beschikbare duikers en medici van de Marine werden terstond naar Hr. Ms Rotterdam ontboden enlzelfs werden twee duikers opgehaald, die lal in de stad ston den opgesteld öfn deel'fe gaan nemen aaD- de parade. Reeds om negen uur was de duikploeg van het freg^tf Hr. Ms. Van Ewijek gereed om naar b^heden af te dalen. Na 'énig zoeken vond men Ten Donkelaar. die tegen een gat in de bodem van het schiD was aangedrukt, waardoor koelwater wordt opgezogen. De duikers van de Van Ewijek hebben hem weten te bevrijden i Artsen en verplegers hebben met alle j beschikbare middelen getracht de levens, geesten nog op te wekken. Meer dan een uur heeft men kunstmatige ademhaling i toegepast, mbar tevergeefs. De tweede Inmiddels had men ook niets meer van Burger vernomen, zodat de duikploeg ook naar hem ging zoeken. Toen men om twaalf uur nog geen spoor van hem had gevonden, werd aangenomen dat hij even eens om het leven was gekomen, daar nij met zijn aqualong slechts vijfenvijftig minuten onder water kon blijven. Drie inwoners van Willemstad, allen ervaren leden van een vereniging van onderwa terzwemmers en twee duikers vpn de Marine hebben toen het zoeken voortge zet. 's Middags om half twee plaatselijke 1 tijd werd het stoffelijk overschot van de kwartiermeester gevonden. Over de oorzaak van bet ongeval tasten de Marine-au'oriteiten volko- i men In het duister. Er heerst bij de 1 Marine gro*e verslagenheid. 'TOWEL bij radio als bij televisie ts de reportage van de bloemenhulde op Paleis Soestdijk gisteren een hoog tepunt in de nationale programma's geworden. Voor de radio vertelden Goos Kamphuis en Guus Weitzel heel onderhoudend over alles wat er in de paleistuin gebeurde, het televisiecom mentaar was van Han Mulder. Ageeth Scherphuis maakte een paar vraagge- sprekjes. Verder hebben de programma's voor namelijk uit veel muziek bestaan, hetgeen voor degenen die thuis moes. ten blijven vooral in de avond lich telijk teleurstellend was. Van een on derhoudend feestprogramma was wei nig sprnke. De NTS had teoenslag, doordat de film die een samenvatting van het bloemendefilé gaf, veel te laat klaar was. Voor acht uur kon er nog maar een stukje van worden vertoond en daarmee moesten de kijkers die de reportane 's morgens hadden gemist, het nu doen. Om acht uur precies beaon de kor te toesvraak over de nationale her- denkinn 18131963, door prinses Bea trix ophouden voor beide media, zo dat de Prinses twee avonden achter een gast in de Nederlandse huiska mers was. Na het journaal kregen we in de film „Viif eeuwen Prinsenhof" een half uurtje vaderlandse neschiedenis. les. die niet overmatig boeide Voik'fcest was het in de Rotter- damse Riviernhnl. mnar van dat feest kreoen de kiikers peen indruk Wel kon men luisteren vaar een goed deel van het promenadeconcert dat het nottprd"ms Philhnrmonisch orkest aaf order leiding van Ednard Fl'ose. Beeld en aeluict kwamen noed over en de uitvoering op zichzelf was geluk kig feestelijk oenoeg om er genietend naar te luisteren. Tenen stellino on alle punten vorm- de het tweede, deel van het program ma in de Rivierahal. dat op licht pmusement was inaesteld, de Wama's op hun zwakst, een hooost-ordinair sprinouvrimer. eventjes een liedje van Greetje Km'ffeld en een paar refrein tjes van John nu Hoes en dat alles zo sfeerloos mooeliik opgedist. Had dat voor pen feestprogramma nu niet an ders neknvd? Voor de tv.kükers was er bij de nuiz .Momentopnamen" non een heel nenoeolüke drie kwartier De manier waarop Jan Cnttnnr als spelle'der op trad was zo verfrissend, dat wij ons afmanen waarom de KRO toch zo met quizmasters beeft netobd, als men er zo een renelmatig in de studio heeft. Het snel zelf was nok alleraardigst, niet zo hoogdravend maar leuk met die jonge zustertjes uit Julianazie- kenhuizen en nu eens aardig voor 'heel veel kiikers om thuis mee te doen. Het was middernacht, eer het veel te lange programma met een overigens heel goede film uit de Powellserie, nieuws en sportnieuws ten einde was. Maar een feestprogramma, nee,, dat was ook dit niet. Met een korte verklaring heeft prins Bernhard gisteren de serie te levisie-opnamen in Nederland van het Amerikaanse televisie-station NBC afgesloten. Kort na het défilé bij het paleis Soestdijk voor de jari ge vorstin verscheen de Prins voor de camera's en richtte zich tot de Amerikaanse kijkers. Hij sprak daar bij zijn waardering uit voor het feit dat het Today-show-programma voor een week aan Nederland was gewijd. En hij sprak de hoop uit. dat de To day-show voor vele Amerikanen aan leiding zou worden om te besluiten zelf het aantrekkelijke Nederland te komen ontdekken Défilé De opnamen voor het laatste Todav- show programma in de serie van vijf over Nederland zijn gisteren begonnen bij het défilé voor de Koningin In Soestdijk. Ondertussen waren in Am sterdam op het Weteringplantsoen de camera's gericht op een poppenkast en een draaiorgel. Deze beelden werden vermengd met opnamen van reproduc ties uit het Rijksmuseum, het Amster damse verkeer, e.d. Een bijzonder omvangrijke operatie vormde de serie opnamen, die rijdend werden gemaakt langs de Stadhouders kade over het Leidseplein. door de Leidsestraat en langs de Prinsengracht waar het Anne Frankhuis het einddoel vormde. Tot laat in de avond waren de Amerikaanse TV-mensen daar bezig aan een bijzonder nauwkeurig voorbe reid programma over de historie van het Anne Frankhuis. Dit programma wordt vrijdag in de V.S. uitgezonden De beste Het gebruik van het Eurovisie- net maakt een stapje vooruit met de uitvoeringen van het plan van „de zes van de EEG" om een reeks uitzendingen te verzorgen, bestaan de uit originele programma's uit elk der deelnemende landen. Deze programma's, die over niet te lange tijd klaar zullen zijn, wor den dan met tussenpozen van een maand op het net gebracht. De onderwerpen zijn als volgt ver deeld. Nederland zal een uitzending maken over het toerisme, West-Duits- land (het tweede programma) over bouwen en wonen, België over ver keersproblemen. Luxemburg over schplen, Italië over de mode in Europa en Frankrijk over landbouw in Europa Het Franse programma zal de ril uitzendingen, die elk drie kwartier zullen duren, openen. De Europese gemeenschap heeft ook nog andere plannen in verband met het maken van films. Inderdaad dus een stap in de goede richting, maar nog geen waarlijke op lossing voor de juiste exploitatie van het kostbare en waardevolle Eurovisie net Nederland vooraan Als er één land is. dat ijvert voor beter gebruik van het Eurovisienet dan is dat Nederland en dat vooral In 43 Ik interesseer me alleen voor de juwelen, in zoverre ze mij kunnen leiden tot de moordenaar. U begrijpt me?" De laa-'.ste woorden werden met grote nadruk uitgesproken. Papopoulos zei rustig, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken: „Gaat u door." „Het komt me waarschijnlijk voor dat de juwe len te Nice van eigenaar zullen veranderen misschien is dat reeds gebeurd." „Ah!" zei Papopoulos. Hij keek in gedachten na&r zijn koffie en zag er nog iets edeler en meer patriarchaal uit dan anders. „Ik daohit bij mezelf: „Wat een meevaller!" ging Poirot voort. „Mijn oude vriend Papopoulos is in Nice! Hij zal me wel willen helpen." Ik dacht verder: „Hij is natuurlijk hier voor zaken." „Volstrekt niet." zei Papopoulos, „ik ben hier voor mijn gezondheid, op voorschrift van mijn dokter." Hij liet een hol kuchje horen. „Het spijt mij dat te horen," antwoordde Pol- ot. met niet geheel oprechte sympathie. „Maar om verder te gaan: Wanneer een Russische groothertog of een Oostenrijkse aartshertogin of een Italiaanse prins hun familiejuwelen van de hand wensen te doen. tot wie wenden ze zich dan? Tot de heer Papopoulos, nietwaar? De man die over die over de gehele wereld bekend staat om de discretie waarmee hij zulke zaakjes be handelt." De ander boog. „U vleit me." „Discretie is een belangrijk iets," zei Poirot met een glimlach. „Ik kan ook discreet zijn. Ik zei bij mezelf: „Wanneer deze juwelen in Nice zijn verhandeld, moet de heer Papopoulos daar van op de hoogte zijn. Hij weet alles wat er in dit opzicht gebeurt." „Ah", zei Papopoulos en nam nog een stukje toost. „De politie heeft met deze zaak niets te ma ken, begrijpt u?", zei Poirot. Het geheim van door AGATHA CHRISTIE „Men hoort weieens geruchten," gaf Papopou los voorzichtig toe. „Bijvoorbeeld?" drong Poirot aan. „Is er een reden waarom ik het zou zeggen?" „Zeventien jaar is een lange tijd, monsieur Pa popoulos, maar mensen van uw ras vergeten niet gauw bewezen diensten, meen ik." „U heeft gelijk, monsieur Poirot. Zoals u zegt. ons ras vergeet niet gemakkelijk." „U wilt me dus helpen?" „Wat de juwelen betreft, monsieur, kan ik niets doen." De oude man wikte en woog zijn woorden nauwkeurig, evenals Poirot had gedaan. „Ik weet niets, ik heb niets gehoord. Maar ik kan u misschien toch een tip geven dat wil zeggen als u zich interesseert voor wedrennen." „Onder sommige omstandigheden zeer zeker." zei Poirot, hem onafgebroken aanziende. „Te Longohamps loopt een paard dat wel de belangstelling waard is, zou ik denken. Ik kan het niet zeker zeggen, ziet u, het bericht is al door zoveel handen gegaan." Hij zweeg en keek scherp naar Poirot. als om te weten te komen of deze hem begrepen had. „Uitstekend, uitstekend," zei Poirot. „De naam van het paard." zei Papopoulos, „is Markies. Ik denk, maar ik weet niet zeker, dat het een Engels paard is, nietwaar, Zia?" „Dat geloof ik ook," zei het meisje. Poirot stond vlug op. „Ik dank u. monsieur," zei hij. „zei hij. „Een J tip is veel waard. Au revoir, mons.eur. au revoir. en veel dar.ly" Hij wendde zich tot het meisje. „Au revoir, mademoiselle Zia. U en uw vader dineren nog weieens met mij." J „Heal graag," antwoordde Zia. Poirot wandelde over de straat en floot een deuntje in zichzelf. Hij ging naar het postkan toqr en verzond een telegram. Hij had enige tijd t nodig om het,op te stellen, want het was in code J en hij moest op zijn geheugen afgaan. Het scheen op een vermiste dasspeld betrekk ng te hebben en J was geadresseerd aan Inspecteur Japp, Scotland Yard. Ontcijferd stond er kort en kraohtig: „Telegra- J feer mij alles wat bekend is omtrent een man, wiens sohuilnaafn de Markies is." Het was precies elf uur. toen Poirot zich aan Van Aid ins hotel meldde. Hij vond de miljonair alleen. ,.U zou me uw ideetje meedelen," zei Van Aldin dadelijk. „Ik ben zeer nieuwsgierig." „Ja, ja, mijn ideetje," zei Poirot glim'achend. „Maar eerst zou ik nog graag eens praten met het kamermeisje Ada Madon. Is ze hier?" 2 „Ja," zei Van Aldin en schelde. Mason kwam spoedig daarop binnen en Poiro' J groette haar met zijn gewone be'eefdheid die nimmer naliet indruk te maken op mensen van J haar klasse. „Goedemorgen, mademoiselle." zei hij vriende- lijk. „Gaat u zitten." J Mason zette zich neer op het uiterste puntje van een stoel. „Ik ben gekomen om u nog enige vragen te stellen," zei Poirot. „Ik kom altijd weer terug op de kwestie van de man m de trein. U hebt graaf J de la Roche gezien. U hebt gezegd dat hij het i kan geweest zijn, maar da' u het niet zeker J weet. Ik beg ijp dat heel goed. Maar nu wat an- ders. U hebt twee maanden in dienst van uw dienst van uw meesteres geweest, hebt u gezegd. J Hoe vaak hebt u in die tijd monsieur Kettering gezien?" J Mason dacht even na en antwoordde toen: „Slechts twee keer, mijnheer." (Wordt vervolgd.) de persoon van de programmacommis saris van de NTS, de heer J W. Ren gelink. Er gaat geen vergadering var de ERU voorbij, of hij dringt aan op verbetering. Zijn inzicht ls echter, dat er zo in lo* verband, nu eens ingaande op het ene dan weer op het andere initiatief dai dan na minder of meer geslaagde ex perimenten weer doodloopt, niets kar worden bereikt „Wat hard nodig is".aldus de heer Rengelink, ,,ls de vorming van een speciale redactie voor de Eurovisie gezeteld in Geneve. Vla zulk een cen traal lichaam kan men tot programma opbouw komen." Gevraagd naar zijn mening over de jaarlijkse toneelstukken, zegt de heer Rengelink: „Het ls wel aardig, maa' het is toch geen exploitatie van hel Eurovisienet. Gezien het feit dat elk land het stuk in eigen taal moet kun nen volgen, kan men bij de uitzendin gen hoogstens gebruik maken van re lais tussen gelijktalige landen, zoals bijv. de Duits of Frans sprekende". Meer activiteit Het is niet nieuw dat Nederland ac tief is ten opzichte van de Eurovisit De enige vorm van goede exploitati< van het net. de nieuwsuitwisseling ir de middag ten bate van de journaal diensten, is op Nederlands initiatie! n.L dat van Carel Enkelaar (toen hoofdredacteur van het NTS-journaal> tot stand gekomen. Nederland heeft er een harde dobber aan gehad eer na enige experimenten waaraan West-Duitsland zich geruime tijd onttrok, de regelmatiee uitwisse ling, waarover nu iedereen enthousias' is, er door kwam. „Het is helaas een half werelddeel dat hierin tot overeenstemming moe' komen." constateert de heer Rengelink als hij over zijn idee van een central»- redactie in Genève spreekt. .-Er is geen onwil, men vindt het wel een goede gedachte, maar eer zoiets werkelijk tol stand komt. Vnoet er toch heel wa' water door de Europese rivieren stro men". Ook hier geldt het argument: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Er zou eerst werkelijke belangstelling moeten zijn en dan overeenstemming. Daarna zou men moeten overwegen, welke afge vaardigden van alle Eurovisielanden dan in die redactie zouden moeten zit ten en waar men die vandaan haall Zeker ls. dat men met kundige per sonen zal mnc'en werken. Hiervoor zouden dus de televisiediensten hun bekwaamste meuren mn«»»en afslaan maar die wil men n|et graae mtsspn en hoe die dan weer te vervangen? Men ziet: allerlei redenen om wel adhesie te betuigen aan de idee vart de heer Rengelink. maar ook om de zaak op de lange baan te schuiven. Zware druk De enige methode om die baan te bekorten is misschien wel de druk die in de laatste tijd op de Eurovisie-heren wordt geoefend In verscheidene lan den wordt steeds meer geschreven en gesproken over de ontoereikendheid van de Eurovisieprogramma's en de geringe en dan nog te eenzijdige 'spon voornamelijk!) exploitatie van het net ,wu denken wél over Wereldvisie, en kunnen nog niet eens met Eurovisie uit de weg!" Is de sneer, die telkens weer wordt gehoord. in de bijna 12-jarige historie van de Today-show tot stand kwamen. Dit re sultaat schreef hij in belangrijke mate mede toe aan de bijzondere medewer king die zowel van overheid als parti culieren op allerlei gebied werd ver kregen. ..Holland is een land, waar zelfs het onmogelijke mogelijk wordt ge markt", zo zei hij. Voorts sprak de heer Morgan als zUn overtuiging uit. dat Nederland binnen enkele weken reeds de eerste daadwer kelijke resultaten van deze vijf aan Ne derland gewijde programma's zal kun nen merken. De ANVV, die het initiatief had genomen om dit Amerikaanse tele visieprogramma naar Nederland te halen is er van overtuigd, dat dit voor Nederland de meest unieke kans is geweest, om in één klap in miljoenen Amerikaanse huiskamers door te dringen, daarbij tonende dat het niet alleen een land is van klom pen en molens, maar dat er achter deze folkloristische zaken een mo derne natie leeft, die de moeite waard is om in het reisschema naar Europa te worden opgenomen. Op de avond van vrijdag 3 mei a.s., de laatste dag van het Festival van Montreux. zullen in de nieuwe zalen van het Casino de prijzen worden uit gereikt. In totaal hebben 25 televisie- organisaties uit 22 landen een speciaal voor t.v. geproduceerd amusementspro gramma ingezonden. Ons land bood de Wim Sbnneveld-show van de KRO aan. De producer van de Today-show. Al Morgan, heeft aan de ANVV medege deeld, dat naar zijn mening in de af gelopen dagen in Nederland de beste programma's werden gemaakt, die ooit varia vond Hilversum I, 102 m. 19.00 Nw» en weer- praatje 19.10 Politieke uitzending 19 20 Liederen van Het Leger des Heile (gr) 19 30 Radiokrant 19 50 Licht instrumen taal ensemble en zangsolisten 20.10 Radlo- Kamerork en solist: klas6 en moderne muz 21 00 Nieuw-Guinea gisterenIrian Barat rru. klankbeeld 2145 Samenzang: geestelijke liederen 22.15 Op de man af. p:oat)<- 22.20 KI-are gram 22.30 Nws en SOS-berichten 22-10 Avondoverdenking 22 55 Zang met orkestbegeleiding (gr) 23.15 Lichte muz 23 55—24.00 Nws. Hilversum II. 288 m. '.3 :5 Actualiteiten 18.2" Verkiezingstoespraak .3 30 Grenzen vallen weg international ekoorzang 19. .5 Viool en plano: klass en moderne muz 20 00 Nws 20 05 Mei-bijeenkomst In de schouwburg te Maastricht 2115 Dit is uw even 22.15 Lichte gram 22.30 Nws 22 40 instrumentaa ensemble: oude mui 23.10 Lichte gram 23.55—24.00 Nws TELEVISIE AVRO: 17 00 V d kinderen NTS: 17 35— 17 45 De Verrekijker, internationaal jeugd journaal VARA 19 30 Liedjes en voor dracht. NTS. 20.00 Journaal 20 20 Zend tijd politieke partijen VARA; 20 30 Jeugd ei politiek, gedachtenwissellng 21 00 De Rudi Carrellshow 22 00 Europees contact: seh -kelprogramma. NTS; 22.5022.53 Jour naal. Pronr?mma voor morgen Hilversum I 402 m. KRO: 7.00 NWs 7.10 Morgengebed 7 15 Muziekprogram ma. strip v d jeugd, eventueel actuali teiten 7.5 Overweging 8 00 Nws 8.15 Lichte gram J 50 V d huisvrouw 9 35 Wa terstanden 9 40 Schoolradio. NCRV: 10 00 NCRV-lled 0 03 Klaas gram 10.15 Brood voor het hart, lektuuraktie van de Ne derlandse Zendingsraad 10 45 Gewilde gram KRO 00 V d zieken 1145 Geec- telijke liederen 12.00 Middagklok-nood klok 12.04 Licht instrumentaal kwartet en zangsolisten 12 25 V d boeren '.2 38 Meded ten behoeve van land- en tuin bouw 12 3S Lichte gram 12 56 Katholiek nws '3 00 Nws .3.5 Lichte gram 3 40 Wissow.TSsen licht progr (herhaling van zondag j'l) NCRV '4 00 Metropo e- orkest amus muz 14 40 Moderne orkest werken (gr) 5.30 Licht instrumentaal trio 6 00 Bijbellezing '6 20 Klass kamer- muz 6 50 instrumentaal ensemble en zangsoliste (gr) '7 00 V d Jeugd 17 30 Schoo'zang 17 40 Beursberichten '7 41 Amus rnuz '3T.:5 Sportrubriek '3 30 Licht instrumen ~;1 kwartet 18 50 Sociaal perspectief, lezing. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nws 7 '0 Oeh'endgvm 7 2o Lichte gram VPRO- 7.50 Dagopening 4VRO 8 00 Nws 8 .5 Programma-ovcr7'« ht Aansluitend lichte gram 9 00 Ocn'enng.vm v d vrouw 9 0 De grnen'tnan 9.5 Klass gram 9 40 Mor-renw.lding 10 00 Lichte gram 0 50 V d kieuiers 1 00 Kr. kkunsi ".'.5 Klass gram '.'.45 Levenskunst, lezing '2 00 Licht n-k°st '.2 30 Mcdcd ten behoeve van and- en tuinbouw 2 33 Dansorjc en zangso is- ten '3 00 Nws .3 .5 Meded, eventueel ac- luee> ot gram 13 25 Beursberichten 3 30 Promenade ork '4 00 Bariton en Dlano: klass ederen 14 30 V d vrouw '5 16 Lichte gram '5 30 Voordracht 15 50 Vloo en pla no K ass en moderne muz 18 20 Lichte gram v d leued '7 0o V d leugo 18.00 Nws 8 6 Even'uee a-tuee '8 20 Uit* politieke parti en '8 3o Sportpraatje 8 35 Gesnroken brlet 18 40 Licht Instrumen taal trio. TELEVISIE NCRV 14 30 V >d vrouw 15.15 Pauze '5,30.5 45 V d kinderen :9 30 Veteranen op wielen, documentaire 19 45 Kunst veiling. bonte film NTS: 20 00 Journaal 20 20 Uitzending politieke partijen NCRV 20.30 Memo 20 40 Camera In Kameroen, repouage 2 30 De opstetprljs TV-spel ?2 35 Dagsluiting. NTS: 22.45—22.50 Jour- Hoe zwaarder deze druk op het be leid gaat wegen, hoe eerder men tot daden zat komen en dat is de goede kant van al deze protesten die .L- ERU noet slikken. Er wordt nu wel gespeculeerd op de toekomst, als er maar eenmaal kleu rentelevisie in Europa is „die dan toch te duur wordt vooi één land en dus gezamenlijk uitgezonden zou moeten worden," maar zover is het nog lang niet. Een andere stap in de juiste rich ting om tot meer samenwerking te komen ts het feit. dat Engeland en het Franse blok eeh begin hebben gemaakt mei invoering van het lij nensysteem dat verder het gehele vaste land van Wes' Europa ge bruikt Als eenmaal de beeldverta lingen kunnen worden opgeheven, zal er een bezwaar voor uitwisseling temeer zijn vervallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 9