in zonnige Soestdijk Kleurig festijn paleistuin van Wel terugzien, maar met belofte voor de toekomst «Stiw Zuidmolukkers mórgen in veilig Nederland Spaanse delegatie werd Schiphol afgesmokkeld Week van de Fotografie: wedstrijd „Lens en Dier" Bloemenhulde voor de Koningin Johan mocht voorop lopen 3a® Elf Papoea's naar Biak Prinses moest haar rede herhalen Mamaloe fietst Elfstedentocht Dronkemansvaart eindigt met dode Kort geding tegen mevrouw Polak Weer ontvluchting uit Gronings asiel 7 WOENSDAG 1 MEI 1963 „Het was erg mooi en ik heb alle koninginnen een hand gegeven!" zei kleine Johan in zijn Texelse boeren- pakje. Voor hem was de dag goed. Om half vijf in de ochtend was hij gisteren aan boord gegaan, san met heel die kleurige, fleurige Texelse folkoregroep, Pinksterbruid incluis, en het wollige lammetje Robbedoes, veilig in de armen van de heer Sok. Johan mocht voorop lopen, hij was het eerste boven op het bordes, en voordat hij zich met zachte drang naar beneden liet dirigeren, was hij eerst netjes de prinsessen nog een handje gaan geven. Dit was een van clie heel speciale momenten, die de echte trouwhartige sfeer geven aan het langzamerhand vel heel straf georganiseerde bloe- mendefilé, dat jaar na jaar de directe felicitatie van het Nederlandse volk aan zijn jarige Koningin betekent. Al was er dan een jaar overgeslagen vanwege de zilveren bruiloftviering in 1962, dinsdagochtend om half acht ston den ze er alweer, de lange, dikke rijen Oranjeklanten, groot en klein, jong en oud, wachtend totdat het „Baarnse hek" van de paleistuin zou worden vrijge geven en ze langs de roerloze schild wacht binnen mochten gaan. Heel vroeg in de ochtend waren de meesten al op pad gegaan, in vrolijke klgdij, zich verheugend op een lange feestdag, waarvan het „vuurwerk tot besluit" nog eindeloos ver weg scheen. Er was onder de waahtenten even ver bazing, toen om klokslag half elf wel heel even de glazen deuren achter het bordes opengingen, maar de koninklijke familie, anders zo stipt op tijd, niet versoheen. Er was een oponthoud van tien minuten, maar toen werd het wach ten toch beloond: daar was het konink lijk gezin, compleet. Koningin Juliana in een zonnig, mais- geel complet, de Prins in civiel met de witte anjer, prinses Beatrix in een don kergrijs voorjaarspakje, prinses Irene in een donkerblauw en prinses Margriet in een turkooiskleurig. De jongste prinses Christina droeg een witte mantel over een blauwe jurk. Al was de Koningin heel erg verkou den, toch lachte zij beminnelijk en bleef ze vijf kwartier lang het stralend mid delpunt van het traditionele défilé. Het begin Als gewoonlijk begon het défilé met het aanbieden van de oorkonde, waar voor nu de Leidsc studenten weer aan dc beurt waren. Precies om 12 uur in de nacht was de estafetteploeg vertrok ken van Leiden naar Soestdijk. Elke student legde 2 kilometer af en de laat ste kwam tegen half zeven in de och tend in Baarn aan. Nu was het de prae- tes van het Collegium, de heer J. O. L van Boetselaer, die de jarige Koningin met een korte gelukwens de officiële oorkonde aanbood. Natuurlijk bevonden zich onder het Collegium goede bekenden van de oud ste Prinsessen en de begroeting was dus zeer hartelijk. Met een weelde van kleu rige lathyrussen in de handen boog H.M. ten afscheid, maar toen waren de eerste burgers al voorbijgetrokken. Direct daarna volgden, langzaam rij dend, twee bussen vol reumapatiënten, die met vlaggetjes wuifden naar de ko ninklijke familie. Ook reden mee twee liggende patiënten in een Rode Kruis- ambulanse. Mevrouw E. van Hall-Nijhoff. ere-presiidente van de vereniging Anti- Rheuma, en zr. R. M. J. Nuys, bestuurs lid van de vereniging, boden H.M. bloe men aan. Maatregelen Er waren door de Baarnse politie, die van 's morgens half zeven af al met 40 man in actie was en versterking kreeg van de Rijkspolitie in de paleistuin, mas sa's maatregelen genomen. Zoveel zelfs, dat het défilé nog rusti ger en sneller verliep dan andere jaren Om te beginnen mocht de optocht niet meer vlak langs het bordes gaan, maar moest men aan de overkant van de oprij laan langs de gazonrand lopen, zodat er minder kans op was dat stouterds toch zelf hun boeketje op de treden van het bordes zouden leggen. Voorts stond er om de meter een po litieman en zij allen hielden als het ware een spreekkoor van „doorlopen, blijft u doorlopen nu!" en aangezien de ijverige dames de bloemen al hadden afgepakt eer het bordes in zicht was, liep iedereen op brave afstand weer min of meer beduusd voorbij. Men juichte noch klapte, men schuifelde maar voor- Lij. Behalve de initiatiefnemende enke ling. Dat hele kleine meisje met haar cranjesteekje op bijvoorbeeld, dat aan papa's hand dribbelde en, lekker over het hoofd gezien, haar boeketje verstopt had. Piep, daar hobbelde ze uit de rij en naar het bordes: ze wou zélf haar anemoontjes neerleggen! Natuurlijk was er al een verbieden de ordedame bij de hand, maar papa kwam voor zijn dochtertje open mevrouw moest het wel toelaten, aan gezien de puk het luidkeels op een schreien zette en gehuil beslist niet in het protocol voorkwam En die bejaarde dame, die doodkalm uit de rij wandelde, met een buiging haar bos bloeiende ribes neerlegde, geen ordedame in de buurt zag en zonder aarzelen naar boven stapte. Ze was er bijna, toen ze vermanend bij de arm werd gepakt, maar mevrouw schudde zich vriendelijk los, nam de laatste trede en stak de hand uit naar de jarige. Natuurlijk nam de Koningin aller vriendelijkst de clandestiene gelukwens in ontvangst, zij drukte de toegestoken hand en daarha wandelde de oude dame rustig weer weg en sloot zich keurig in de rij aan. Deze echte Nederlanders durfden het wel aan, maar de Spanjaard, die uit zijn groep „Spaanse en Italiaanse werkne mers in Nederland".wegliep met hetzelf de doel, had van de vermanende orde dame niet terug en dolf het onderspit. Met een droevige blik naar boven moest hij het bordes in de steek laten, nog eer bij het goed en wel had bereikt. „Ik dank u" „Ik dank u, ik dank u wel!" zei ko ningin Juliana tot de bijna blinde me vrouw Witteveen, die aan de arm van haar zoon naar boven mocht gaan want zij had dat aangevraagd en toe stemming gekregen. Met beide handen Er waren verukkelijk geurige bloemen. De Koningin was ver tederd van de fijne bloemen geur. Maar daarom menen wij het goed en hartelijk welzeker, want ze hadden zich weer uren van ongerief getroost, die rijen die nu tevreden voorbijgingen. De 5071 Wie had durven hopen, dat, na die regendag van gisteren, de zon zich 'zo trouw zou laten zien Want hoe jammer was het geweest als het allemaal ver regend was! Die trotse uniformen van de vele muziekkorpsen, die in de stoet ineemardheerden en die beelderige pak jes van de jeugdbands, die telkens weer zon vrolijke noot in de parade vormden! Heel dat fleurige vertoon van de drum band uit Hoorn, de „West Friese boer tjes", diie. in nationaal kostuum, met groot en klein present waren! Een evenement betekende het défilé vooral voor degenen die zoiets nog niet eerder hadden gezien: die groep Engelse industriëlen, die groep Ierse huisvrou wen, te gast in Baarnse en Soester ge zinnen („Ach, dat moest men bü ons ook hebben!"), de formatie Spaanse en Italiaanse arbeiders, wie het allemaal veel te tam toeging („Ik zou ze willen zien dansen en zingen, al die mensen!") Zon maakte alles exitra blij. Ook de prachtige folkloristische groep uit Texel, met de bruidswagen waarop, in schitte rend witzijden historisch kostuum, de stralende Pinksterbruid met haar vrien dinnen troonde. Dat bruidstoilet, meer De gehele Koninklijke familie stond gisteren op het bordes, vriendelijk wuivend naar de tal rijke belangstellenden. af en werden enige leiders van de ver- sdhillende groepen aan H.M. voorgesteld. Zoals altijd had de Koningin voor ieder een hartelijk woord en dankte en prees zij allen, die haar weer zo'n prachtige ochtend hadden bezorgd. Vier leerlingen van de verschillende vormingsinstituten, alle uit Utrecht en 16 jaar oud, boden H.M. een leuke pop- penkastpop aan en een oorkonde, waarin werd vermeld dat de werkende jeugd de jarige Koningin geschenken aanbiedt voor verfraaiing van de twee „Zilveren Prinses Beatrix over 1813-1963 dan honderd jaar oud, glansde nog als nieuw! De jarige Koningin verbaasd genietend van het kleurige schouwspel poor het bordes. :-ukte de jarige Koningin de hand van nevrouw Witteveen, die haar een bloem- ilukje aanbood. En naast het bordes, nu al voor het zevende jaar, zat op haar houten stoel de trouwe mevrouw Bakker, 78 jaar nu al, te genieten. „Ja," zei ze tegen ons, „ik kom elk jaar. Als ik nu maar eens cén keer de Koningin een hand mocht geven, dan zou ik niet meer hoeven te komen. Ziet u, daar wacht ik nou op..." Maar er was niemand, die dit voor me vrouw Bakker in orde had gemaakt Bonte nJ Intussen ging de parade maar voort, in bonte rij. Dit jaar eens geen stoeten van witte verpleegsters of marcherende padvinders, maar ojn. 800 scholieren, die 18.000 deelnemers aan het werk van de vormingsinstituten voor niet meer leerplichtige jeugd vertegenwoordigden. Zij hadden zich getooid met rode, witte of blauwe schouderdoekjes en trokken even groepen, oranjekleurige meibo men met opschriften meevoerend, voorbij. En dan weer burgers met bloemen: vaders met kleintjes ou de schouders, moeders, gebogen naar kleuters en om hoog wijzend: „Kijk dan, kijk! Daar is de Koningin!" jongens en meisjes, een beetje schutterig en lacherig. Ze wuifden wel, de mensen. Meestal tenminste. Maar er was slechts cén jonge vrouw, die het anders aanpakte. Bij het voorbijgaan riep ze luid „Hoera, leve de Koningin!" En op haar: „Tóé dan, men sen!" juichten er toch enigen met haar mee. Ach, wü zijn geen uitbundig volk bij zulke gelegenheden, wij juichen niet spontaan, wij beginnen daar pas i als anderen dat doen... Tijdens het défilé voor het Pa leis Soestdijk bood een afvaardi ging van de commissie Texelse folklore de Koningin een Texels lam aan. Jeugdcentra", sier- en gebruiksvoorwer pen, door vormingscholcn over het ge hele land verspreid, gemaakt. De Koningin toonde zich verheugd en dankbaar en bleef geruime tijd met lei ders en leidsters staan praten. Maar tegen 12 uur was het afgelo pen: de koninklijke familie trok zich terug en toen zij boven aan het bordes was gekomen zette een van de mu ziekkorpsen die nog op het gazon stonden het „Lang zal ze leven" Toen viel alle schroom weg en luid werd er meegezongen en geapplaudis seerd, terwijl de Koningin, met aan haar voeten al die heerlijk geurende bonte voorjaarsbloemen haar door haar volk gebracht, met beide armen dankend wuifde. Het lammetje En toen kwam het moment, waarvoor de talrijke fotografen en cameralieden (vooral die van de Amerikaanse camera p!oeg die toch nog in het land was en zich dit festijn natuurlijk nuet liet ont gaan en aan iedereen toelichting vroeg) in het geweer kwamen: de aanbieding van het lammetje Robbedoes, 7 weken cud en helemaal niet bang. De heer en mevrouw Sok-Moerbeek b: achten het samen naar boven, waar het terdege werd bewonderd, want ons koninklijk gezin is dol op dieren, en wie zou niet vertederd zijn bij de aanblik van dit hoopje wol met het schrandere snoetje? „Maar Majesteit, hij eet wel een heel „Maar majesteit, hy eet wel een heel klein beetje hooi. maar zijn moeder is dood en dus is hij aan de fles gewend, die krijgt hij nog viermaal per dag!" barstten de Prinsessen in een luide scha terlach los. Het was de houtvester, die zich over het lammetje Robbedoes ontfermde, het weer naar beneden droeg „Wat gaat u er nu mee doen?" vroegen wij hem. ik neem hem mee naar huis, daar heb ik nog meer kleine dieren van het paleis," was het antwoord. „En ik ver zorg hem net zo als meneer Sok zegt!" Dat de koninklijke familie daar naar Robbedoes komt kijken, lijdt geen twij fel. Het Oranjelammetje zal een mooi schaap worden. Erg leuk was het besluit van de offi ciële groepen: voorbijrijden van acht ponyclubs. De kinderen, in keurige rij- kostuumpjes gestoken, bont van kleur, hielden hun pony's netjes in bedwang en de koninklijke familie genoot kenne lijk van de vrolijke aanblik. En daarmee kwam het einde van de zoveelste bloemenparade in de paleistuin. Het gazon was volgelopen met de zeven groepen van de vormingsinstituten en de kleine ruitertjes stonden in gelid lrn-gs de paden. Toen de rest van de stoet voorbij was L daalde de koninklijke familie het bordes voor 28 Zuidmolukkers, die nog in De tienjarige André Purrink is gister- avond in zijn ouderlijke woning aan de Vasco di Gamastraat in Amsterdam van de tweede etage van de trap gevallen en kort daarna aan zijn verwondingen overleden. In Vught is maandagavond de 38-ja- rige fietser J. Jansen uit Vught door een tankauto gegrepen en ernstig ge wond. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis is hy ovearleden. Met een toespraak voor radio en tele visie heeft prinses Beatrix gisteravond het herdenkingsjaar geopend waarin uit voerig aandacht zal worden geschonken aan het feit dat wij 150 jaar geleden onze onafhankelijkheid hebben verkregen. De Kroonprinses, die voorzitster is van het Comité nationale herdenking 1813-1963, zette in het kort de bedoeling van de fes tiviteiten uiteen. Is een geheel jaar van herdeniken niet te veel van het goede, zo vroeg prinses Beatrix zich af. „Het lijkt op het eerste gezicht wel zo. Toch hangt alles af van de vraag uit welk gezichtspunt de her- denking wordt beschouwd. Vijftig jaar geleden, in 1913, werd een eeuw Neder landse onafhankelijkheid gevierd. Men sprak toen van „onafhankelijkheidsfees ten". Dit zouden wij onmogelijk kunnen herhalen. Wij hebben onze onafhankelijk. Elf in Nederland studerende Papoea's zijn maandag met het laatste geregelde KLM-vliegbuig van Schiphol naar Biak vertrokken. Geruime tijd geleden waren er 33 zitplaatsen voor terugkerende stu derende Papoea's gereserveerd, doch een twintigtal besloot na rijp beraad, toch eerst in Nederland hun studie af te ken. Het elftal vertrok vrijwel unaniem in een wat treurige stemming, hoewel zij naar hun eigen land terugkeerden, omda' zij hun opleiding en studie niet kunnen voltooien „Wij gaan terug omdat wij het ge voel hebben, dat onze toekomst in Indonesië onzeker wordt, wanneer wij nu in Nederland blijven", zeide de 25- jarige Manoek Rumainum uit Hollan- dia, die van de terugkerenden het langst in Nederland was geweest. Hi; kwam hier zeven jaar geleden en heeft, de laatste twee jaren aan de juridische faculteit te Leiden gestudeerd. Hij had zelfs het eerste deel van zijn kandi daatsexamen gehaald en vond het erg jammer dat hij nu moest afbreken. Ztjn ideaal blijft een officiële beurs van Indonesië om toch nog in Leiden zijn studie af te maken. Tot voor enkele dagen was hij optimis tisch geweest in de mening, dat hij m Holland zou kunnen blijven, maar zater dag ontving hij van zijn ouders te Hol land ia eerst per telegram en later per telefoon bericht om toch maar naar huis te komen. „Ik had alle medewerking van de hoogleraren kunnen krijgen, maar eerlijk gezegd: Ik stond in dubio. Ik wil natuurlijk graag naar Nieuw-Guinea te- rug. als ik mijn studies maar kon af ronden." Onder de elf bevonden zich twee meis jes van 19 en 20 jaar, die resp. drie en twee jaar leerlingen zijn geweest van de landbouwhuishoudschool te Zetten. Ook zij betreurden het dat zij niet langer konden blijven. De vijfjarige Klaas Hiemstra Welsryp is gisteren in het kanaal Leeuwarden-Harlingen vlak by de ouder- lyke woning verdronken. De politie vond by het dreggen zyn stoffelijk overschot. Voor het laatste KLM-vliegtuig dat hedenmiddag uit Biak naar Amster dam vertrekt, is namens de Staat der Nederlanden passage geboekt Terwijl ruim honderd waarschijnlijk communistische demonstranten onder wie vele jongeren, zich strategisch bij de hoofdingang opstelden, is gister avond een officiële Spaanse delegatie, die een bezoek aan Amsterdam bren gen, listig het vliegveld afgeloodst. Het waren de burgemeester van Bar celona, don Jose Maria de Porcioles met echtgenote en een tiental hoge gemeen telijke functionarissen uit Barcelona. Aangezien er demonstranten konden worden verwacht, werden speciale voor zorgsmaatregelen getroffen. De delegatie arriveerde uit Zurich in vliegtuig van Swissair, dat met opzet helemaaJ achter op het platform werd geparkeerd Vanaf de balustrade konden de demon stranten hooguit het vliegtuig herkennen, maar niet de delegatie. In enkele bussen werden de passagiers naar de middelste hal gebracht, waarboven zich geen ba lustrade bevindt. Overal op het vliegveld stond politiepersoneel een oogje in het zeil te houden. De honderd jongeren die later ook by het Hiltonhotel hadden gedemonstreerd, werden later op de avond door de politie uiteengejaagd. Sorong verbleven. De boeking ge schiedde als gevolg van de rechter lijke uitspraak in kort geding (Haag se rechtbank) dat door deze Zuidmo lukkers was aangespannen. Die uitspraak luidde zoals men zich zal herinneren dat de Nederlandse overheid alle pogingen in het werk dient te stellen deze ménsen alsnog over te brengen naar ons land, omdat gebleken is dat na de overdracht van Nieuw-Gui nea aan Indonesië hun leven gevaar kan lopen. Het bericht over de boeking is via de K.L.M. ontvangen. Het departement van buitenlandse zaken heeft in Den Haag nog geen enkel officieel bericht ontvan gen dat de heer Goedhart, de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Uno te Hollan- dia, er in zou zijn geslaagd de benodigde formaliteiten op tijd te vervullen. Aangenomen mag echter worden, dat de heer Goedhart in zijn opdracht is ge slaagd. In totaal waren er 34 Zuidmoluk kers. die voor deze overijlde boeking in aanmerking kwamen. Wat er met de ove rige 6 is gebeurd (toch blyven op Nieuw- Guinea. of bijv uitwijken naar Australië) is nog niet bekend. Het vliegtuig waarmee de Zuidmoluk kers reizen, komt morgen omstreeks 12 uur op Schiphol aan. heid nog maar kort geleden opnieuw herwonnen. En het kost blijkbaar al zo- veel moeite om na zeventien jaar de be- vrij ding van mei 1945 feestelijk te vieren dat het beslist te geforceerd aan zou doen wanneer we een nationale feestdag gin gen proclameren voor gebeurtenissen, die anderhalve eeuw terug liggen. Dat wil niet zeggen dat wij tegen feestelykheden zijn. Integendeel. Wanneer men herden kingsactiviteiten een feestelyk karakter wil geven, kunnen wy het zeker waar deren. Maar dit is iets geheel anders dan dat het van bovenaf wordt opgelegd", al dus de Prinses Wat de herdenking zelf betreft, zo ging prinses Beatrix verder, zou ik heel dui delijk willen stellen dat het niet alleen gaat om 1813, maar zeker ook om de tyd tussen 1813 en 1963. Eigenlijk is de positit van ons Koninkrijk in de wereld van nu en morgen voor ons van veel groter be lang. Zal het mogelijk zij.n deze gedach te weerklank te doen vinden? Het woord „herdenking" vat men zo gauw op als zuiver historisch. Persoon lijk zie ik echter weinig heil in een te- rugzien, wanneer dat niet tegelijkertijd een belofte inhoudt voor de toekomst. Ten slotte zei prinses Beatrix dat tot de dagen rondom 30 november het accent meer zal liggen op het historische aspect. Na de officiële herhenking van deze hls. torlsche dag zullen de initiatieven meer op de toekomst gericht zijn. Prinses Beatrix heeft haar rede voor radio en t.v. die zy hield ter opening van de herdenking 1813, gisteren tweemaal moeten uitspreken omdat er een techni sche storing by de opname was opgetre den. Gistermiddag om twee uur arriveerde de Prinses in de Bussumse studio, verge zeld door een hofdame. Besprekingen en camerarepetities verliepen vlot en een half uur na aankomst reeds begonnen de definitieve opnamen. Bij het terugdraaien bleek het geluid echter niet helemaal gaaf te zijn. Men meende aanvankelijk de moeilykheid zelf wel op te kunnen los- sem Bij haar vertrek zei de Prinses dat ze zo nodig wel even terug zou komen om de toespraak te herhalen. Zij vertrek en inderdaad bleek het nodig dat de Prinses terugkwam. Met een NTS-wagen werd zij achterhaald, waarna de hele pro cedure in Bussum werd herhaald. Na mislukte telefonade Christ! Adelaar zal dc Elfstedentocht per fiets moeten afleggen. Zy heeft haar weddenschap met Reinier Paping. dat zij in 10.59 uur 50.000 gulden bij elkaar zou telefoneren voor dc bouw van een jeugdhuis in Purmerend namelijk niet waar kunnen maken. Welk bedrag precies binnenkwam is nog niet bekend. Het zal vermoedelijk omstreeks 15.000 gulden zijn. maar met name uit het buitenland van diverse voetbalverenigingen zijn nog toezeggin gen zwevende, zodat het uiteindelijke be drag veel hoger zal komen te liggen. Wanneer Christl Adelaar de zware tocht per fiets door het Friese land zal maken, is nog niet bekend, maar in ieder geval zal dit op korte termijn ge beuren. Christl Adelaar heeft veel hulp gehad. Eerst van Otto Sterman en later ook van Bob Spaak, Joop van Zijl. Ko de Kloet. Herman Stok, Gerrit Schulte. Henriëtte Davids. In de namiddag kwamen ook Willeke Alberti en Pipo de Clown, terwijl Gerard van Kerkum en Eddy Pieters Graafland de rij van telefonisten sloten. Om negen minuten over half negen in de avond werd de actie afgesloten. De jeugd van Purmerend wilde een hand tekening van Mamaloe. Christl Adelaar zal haar belofte gestand doen. De 24-jarige Amsterdammer W. S. is gisteravond op Het IJ uit een snelvarende speedboat gevallen en verdronken. De omstandigheden bij dit ongeval hebben de rijkspolitie te water er toe gebracht de twee andere inzittenden van de boot, de 35-jarige J. S. en de 37-jarige J. V. beiden uit Amsterdam, voorlopig in hech tenis te nemen. Dat S., die achterin de speedboot zat. overboord sloeg, is niet door de twee anderen, die volgens de politie dronken waren, opgemerkt, maar wel door een op grote afstand passerende schipper. Deze heeft door een verrekijker kunnen zien, dat de drenkeling nog enkele zwemslagen heeft gemaakt en toen in de diepte is verdwenen. Voor de president van de Almelose rechtbank mr. I. Dufour, heeft maandag een kort geding gediend, dat mejuffrouw J. W. Hagedoorn. dierenarts uit Heem stede, de heer A. P, van Keimpema, ken nelhouder in Hoofddorp en mevrouw A. Rehwinkel uit Heemstede hadden aan gespannen tegen mevrouw L. Polak-Moor uit Boekelo. Gedaagde zou zich in enige publikaties beledigend hebben uitgelaten over de eisers en beiden in hun zakelyke belangen hebben geschaad. Mr. P. J. P. Verloop uit Amsterdam, optredende namens de eisers, betoogde dat het hier geen ruzietje tussen dieren beschermers betrof, maar dat er zakelyke schade was geleden. Hij vroeg een ver bod tot verdere publikatie op straffe van een dwangsom van f 100. Mejuffrouw mr. M. A. Suyling uit Amsterdam, raadsvrouwe van gedaagde» ontkende dat gedaagde het woord „hon denmepper" had gebezigd ten aanzien van de eisers Hagedoorn en Keimpema. Ze had nimmer iemand willen beledigen en alleen het algemeen belang voor ogen gehad. Haar opzet is vooral de wilde handel in huisdieren te bestrijden. Uit het rüksasiel Dr. S. van Mesdag te Groningen Is een gevaarlijke psycho paat ontvlucht. De ontvluchting werd vanmorgen ontdekt. De politie is gealar meerd. De ontvluchte is de 30-jarige Ten B. Hy was ter beschikking van de regering gesteld. Hij heeft zich met behulp van een ijzerzaag uit. zyn cel op de eerste verdieping van het asiel in het oude gedeelte, waar indertyd een kortstondig opstandje heeft gewoed bevrijd en is daarna via een hoge buitenmuur ver dwenen. Ten B. is klein en tenger en heeft een donker uiterlijk. In 1962 zijn 8 min rolfilms verkocht (Van een onzer redacteuren) Voor de achtste maal zal in ons land tijdens een „Week van de Fotografie' extra aandacht worden gevraagd voor dc hobby, die qua aantal beoefenaars toch al aan de kop staat in Nederland: d.w.z. de serieuze amateurfotografie en het kiekjesmaken tezamen. De „Week van de Fotografie" wordt ditmaal van 11 tot en met 18 mei gehouden en met tal van activi teiten verwacht de Stichting ter Be vordering van de Amateurfotografie de belangstelling voor het maken van foto's en smalfilms nog aan te wak keren. Genoemde Stichting streeft er ieder jaar naar niet alleen een goed motto aan de actie mee te geven, maar boven dien samen te werken met een organl- satie of instantie, die om de een of an dere reden in de belangstelling staat, of die deze interesse verdient. Dit jaar is voor die samenwerking de Amsterdamse dierentuin „Artis" uitverkoren, omdat deze Stichting Ko ninklijk Zoölogisch Genootschap Na- tura Artis Magistra juist 125 jaar be staat. Daarom is aan de Fotoweek een nationale wedstrijd gekoppeld voor foto-amateurs en smalfilmers onder het motto „Lens en Dier". Namens de Stichting vertelde de heer J. Stumpel, dat ruim drie miljoen Nederlanders fotograferen en dat 150.000 smalfilmers een legeronderdeel apart vormen. De heer Stumpel gaf nog meer cijfers: in 1962 werden acht miljoen rol films (zwart-wit en kleur) verkocht en in de zuivere amateursector werd tussen de 90 en 95 miljoen gulden besteed. En ieder jaar wordt het leger der enthou siasten nog groter. Vooral onder de jeugdigen. Speciale attentie werd voor de toe neming van het smalfilmen als hobby gevraagd en de heer Stumpel brak een lans voor twee zaken; erkenning van het acht millimeterformaat door de televisie en (zoals in West-Duitsland met succes gebeurde) een smalfilmcursus via die te levisie. „Lens en dier" wordt dus het motto van de Fotoweek en de nationale foto en smalfilmwedstrijd wordt er de hoofd schotel van. De inzending sluit op za terdag 17 augustus a.s. en moet geschie den aan Artis, Plantage Kerklaan 40, Amsterdam. Op de enveloppe moet wor. den vermeld FotowedstrijdDe foto's kunnen zowel zwartwit als in kleur, of als dia's worden ingezonden en wel in twee groepentot en met 20 jaar en 21 jaar en ouder. Voor de smalfilmwed. strjjd (die dit jaar voor het eerst wordt gehouden) kunnen films worden inge zonden met of zonder geluid. Er zijn ook nu weer fraaie prijzen uitgeloofd. Al zal men in een dierentuin of die renpark de beste motieven vinden om aan deze wedstrijden mee te doen, ook foto's van huisdieren, of van de boer derij, enz. dingen mee. In tal van plaatsen zullen fotoclubs e.d. door het organiseren van vele acti viteiten extra aandacht voor hun hobby gaan vragen. De officiële ,,Wcek van de Fotografie" zal worden ingeluid op vrij dag 10 mei a.s. in het Theater Gooiland te Hilversum. Daar zal een feestelijk programma worden gebracht door Wim lbo en Willy van Hemert, die kunnen rekenen op een keur van bekende ar tiesten. Bij die gelegenheid zal ook een be drag van f 25.000 worden overgedra gen aan „Open het Dorp", zijnde de opbrengst van het boekje „Knipoog naar het Kind", dat werd gemaakt na dc wedstrijd van vorig jaar en dat nu het „geschenk" van deze Fotoweek wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7