„Hendrik de Vierde" in de Leidse Schouwburg 78 clcj eenen Eenheidsstreven als kenmerk van onze tijd BEHANG Jubilarissen van Unitas kregen gouden insigne Agenda voor Leiden en Den Haag Dr. Pott over Bali J. B. Hendriksen 40 jaar bij gemeente Poppentoneel en vuurwerk in de (Leidse) ochtenduren J. Wondergem 40 jaar bij gemeente GEMEENTE LEIDEN Leidse Oranje-wandeltocht wordt steeds jeugdiger Enthousiasme bij aubade Lesing vrijs. Hervormden LEIDEN Dienst met voorbede in de Pieterskerk Ook kinderpret in Leiden-Zuidwest NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 MEI 1963 JN zijn „Luigi Pirandello, Aantekentn. gen over leven en werk" (1934) schrijft P. Verdoes: Het leven bestaat uit twee delen, de vorm en de fantasie. De vorm is het lichaam, de samenleving en al wat om ons heen is. Tussen vorm en fantasie wordt een strijd gevoerd en dat is de tragedie der mensheid. Wanneer we hiermee „Hendrik de Vierde" benaderen, dan kunnen we maar ten dele van een tragedie spreken. De hoofdpersoon, een jongeman ln Rome, heeft meegedaan aan een gekos tumeerde ruiterstoet, waarin hij Hendrik de Vierde was, de tragische heerser uit de middeleeuwen. Ook zijn geliefde rijdt mee evenals de medeminnaar Tito Bel- credi. Deze laatste is er de oorzaak van dat de Romeinse jongeman van het paard valt en zo ongelukkig terecht komt, dat hij waanzinnig wordt. Hij verbeeldt zich de tragische vorst te zijn Men sluit hem op en laat hem leven in een geheel middeleeuwse omgeving. Na twaalf jaar geneest hij, maar merkt dan dat de tijd niet heeft stilgestaan. Hij is voortgegaan en terugkeren tot het mo ment waarop hij viel, is onmogelijk Hij simuleert nu waanzinnigheid. Wanneer acht jaar na zijn „genezing" zijn vroegere geliefde, getrouwd met Belcredi, en haar dochter Frida, verge zeld van een dokter, op bezoek komen, doet hij alsof hij hen niet herkent, be halve Belcredi. De dokter wil hem trach ten te genezen met een schock. Vóór die tijd heeft hij aan zijn „geheime raadslieden" echter al onthuld, dat hij al jaren een spel speelt, omdat hij niet meer terug kan. Wanneer het bezoek terug komt, doodt hij zijn oude vijand, waarna de gevangenis hem wacht. Wanneer nu de tragedie alleen is de botsing van vorm en fantasie, dan valt het voor deze mens nog wel mee, want hij speelt het spel, waarin vorm en fan tasie samenvallen. De tragedie is echter dat hij dit spel spelen moet omdat er geen terug mogelijk is. De dokter zegt: hij is blijven stilstaan, net als een klök. Nu moet hij weer op gang worden ge- bracht. Hier ligt het tragische misver stand. De tijd is wel blijven stilstaan, maar het leven ging voort. Een mens kan niet opnieuw beginnen in 't heden op een punt in het verleden. Wij me nen dat dit het is wat Pirandello duide. lijk wil maken in dit toneelstuk, dat nooit beschouwd moet worden als een soort historisch stuk; hij wil geen schrij- ver zijn van historie maar van levende niet in een vorm verstarde symbolen. Hij is geen historicus maar filosoof. Onder regie van Karl Guttmann heeft Ensemble" dit stuk ingestudeerd en gaf het er twee opvoeringen van in d< abonnementserie van de Schouwburg. De hoofdrol werd gespeeld door Ju- lien Schoenaerts, die uitstekend was, maar uiteraard onder invloed van de regie, het met een nogal cerebrale in slag deed. Daardoor was het tweede ge deelte beter dan het eerste waarin hij nog de waanzinnige was. Dat men vóór de pauze geboeid werd was meer te danken aan de kwaliteiten van de Pirandello dan aan het spel van Schoenaerts, want in de opvatting Ko van Dijk, die deze rol een tiental jaren geleden speelde, kwam het eerste gedeelte naar ons gevoel beter tot zijn recht. Maar na de pauze voerde zijn spel naar een climax, die zo sterk was, dat het slot, de door Ton van Duinhoven, als Belcredi, zwak gespeelde moord scène geen anti-climax werd. Woensdag Hal Bevrijdingskerk. 211 uur: Ba zaar speeltuinvereniging „Zuidwest" Old Dutch, 79 uur n.m.: Receptie Sportvereniging NZH-tramboys t.g.v. 40- jarig bestaan. Prediker, 8 uur: Broeders in Christus. D. A. Hale over „Het Evangelie in het Oude Testament". Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Ned. Comedie met ..Mary, Mary". Goede Vrijdagkerk, Bezuidenhoutse- weg 361, 8.15 uur: Jan Schmitz en Nico v. d. Hooven, orgel. Donderdag Middelstegracht 91, 912 en 24.30 u. tb.c.-onderzoek. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur: Jaar vergadering Leidse Bond van Volkstuin- dersverenigingen. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Feest L.O.I. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Stu dio met „Gelukkige dagen", van SamueJ Becket, voor K. en O. De Lakenhal, 8 uur: Vereniging Oud- Leiden, dr. E. A. B. J ten Brink over: „Hoofdlijnen van de geschiedenis van het Nederlandse Postwezen". Filmzaal universiteit, 8 uur: Genoot schap Nederland-Engeland, films British Travel Association. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa. ar me pa" tab.). Vrijdag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Jeugdconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest. De Doelen, 8 uur: Ledenvergadering 3 October-Vereeniging. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Oh pa, ar me pa". Diligentia, 8.15 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Dodenher denking. Monument - 8.30 uur: Stille Tocht (op stellen voor „De Lakenhal". Geref. Jeugdhuis, 9 uur: Slotwoord Stille Tocht voor Expogé. Den Haag, Grote Kerk, 7.30 uur: Charlotte Kohier, voordracht, Die Haghe Sanghers, Jan Schmitz, orgel, Jaap Sto- tijd, hobo. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel 20406 Apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp is geopend. Films Casino, 2.30, 7 en 9.15 uur: Koningin nen van de nacht, 18 jaar; donderdag Saturday-night, 18 jaar. Lido, 2.30, 7 en 9.15 uur: Catarina en de zeven dwazen, alle leeftijden. Luxor, 2.30, 7 en 9.15 uur: Der Vogel- handler, alle leeftijden; Rex, 2.30, 7.15 en 9.15 uur: Het duel bij Silver Creek, 14 jaar; donderdag: Tramlijn Begeerte, 18 jaar. Studio, 2.30, 7 en 915 uur: De uitslover, 14 jaar. Trianon, 2.30, 7 en 9.15 uur: Dokters zonder maskers, 18 jaar. Tentoonstellingen Lakenhal, grafisch werk Harry van Kruiningen (t/m 26 mei). Lakenhal, etsen Mare Chagall als vei- luchting van de Bijbel (tot 29 april) Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief ln de aDtieke kunst'" (tot 3 juni). Boerhaavezalen, etsen, tekeningen, li no's en aquarellen van Fer Hakkaar' (t'm 4 mei, 2—5 en 7—9 uur njn.) Leeszaal en bibüotheeK cteuvens, Bree straat 27 maandag en voensdag van i tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, dinsdag vai 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 ei van 7 tot 9 uur; zaterdag van l'l5.30 uui Jeugdbibliotheek, leeszalen en oiblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woen» dag en zaterdag van 12 toi 30 uur ei vrijdag (speciaal /ooi de grotere jeugd van 6.30 tot 8.30 uur avonds. Voor een zeer belangstellend gehoor, bestaande uit leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van oud-strijders en dragers van het Mobili- satiekruis, heeft dr. P. H. Poft, vice- voorzitter van de afdeling, in de col legezaal van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde een voordracht gehouden over „Bali, het eiland der Goden". Aan de hand van een groot aantal dia's gaf hij tevens een leerzame en interessante vi suele indruk van de cultuur van dit fraaie eiland en van de problemen die samenhangen met de moderne ontwik keling, waarbij deze eeuwenoude cul tuur in aanraking komt met de eisen van het economische leven. Aan deze voordracht ging de jaarver gadering vooraf, die door de afdelings voorzitter, de heer J. Peerenboom, werd geopend. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat zich onder een aantal nieuwe leden drie „Nieuw Guinea-strij- ders" bevonden. De secretaris-penning meester de heer L. Favier, bracht zijn jaarverslagen uit. Hieruit bleek, dat de afdeling 109 leden telt en een batig saldo heeft. Na een overzicht te hebben gegeven van de historie van het voorheen in vele kleine vorstendommetjes verdeelde Bali, vestigde dr. Pott de aandacht op het feit, dat Bali na de eerste wereld oorlog steeds meer in trek is gekomen als toeristisch centrum en als toevluchts oord. De toeristen, die een kort bezoek aan het eiland brengen zien enkele beroem de dansen en vertrekken met de ge dachte het echte leven te hebben gezien. In feite zagen zij niet mcér dan een zeer klein stukje van het leven op dit eiland en dan nog even vertekend als by de Amerikanen, die Volendam en Marken even bezoeken en dan menen een indruk te hebben gekregen van het Hollandse volksleven. De inleider toon de aan hoezeer de Balinese samenleving een eenheid vormt en hoe moeilijk het zal zijn een gedeelte van de bevolking, i.e. de vluchtelingen, over te halen het eiland te verlaten en zich voorgoed el ders te vestigen. We hadden graag de andere rollen wat sterker bezet gezien; ofschoon Ina Faassen een goede speelster is, kon in de rol van markiezin niet over tuigen. De anderen waren min of meer geslaagde typen, met ten hoogste goed maar nooit sterk spel. Daarbij kwam nog, dat men door te snel en ongearti culeerd spreken de tekst niet de tijd gaf tot de hoorders door te dringen. Zo werd deze opvoering gedragen door Schoenaerts, die daarvoor een langdu rig applaus kreeg. A. C. Bouwman. Op 8 mei hoopt de lieer J H. Hendrik sen, chef van de stadskwekery. de dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst kwam bij de dienst der ge meentewerken. Hij trad in dienst als tuinman tweede klasse en doorliep daarna de rangen van tuinman eerste klasse en hovenier tot hij op 1 januari 1947 benoemd werd tot chef van de kwekerij, sedert 1961 in de rang van technisch ambtenaar A. De heer Hendriksen heeft in dc loop der jaren een belangrijk aandeel gehad in de groei en verdere uitbouw van dp stadskwekerij. De huldiging van de jubilaris zal plaats hebben op woensdag 8 mei om 11.30 uur in de kantine (zesde verdieping) van hel stadhuis. 1/ROLIJKE, opgewonden kinderstemmetjes klonken op Koninginnedag overal in de Sleutelstad. In de morgenuren vooral in de Schouwburg, de Stadsgehoorzaal, het Antonius Clubhuis en de grote Burchtzaal, waar poppenkastvoorstellingen, marionettenspelen en toneelvoorstellingen werden gegeven. En niet te vergeten rond het Waaghoofd, waar talloze met vlaggen, toeters, feestmutsen en oranjestukken uitgedoste jongens en meisjes (vaak met hun ouders) van vuurwerkknallen schrokken en van in de lucht dwarrelende parachutes en dierfiguren genoten. Kleine en grote kinderen dromden rond de ingang van de grote Burchtzaal, onge- r 2100 leerlingen van de zesde klassen van de lagere scholen deden hetzelfde bii Schouwburg, de gehoorzaal en het clubhuis. Gejuich ging op toen de kinde ren in de Schouwburg hadden gezien hoe de toneelgroep „Aréna" Jan Klaassen de kous op de kop deed krijgen; in de Stadsgehoorzaal leefden de Leidse kinde ren mee met de avonturen van Pinokkio. die een lange neus kreeg als hy jokte, maar die gelukkig ten slotte van houten pop veranderde in een gewoon jongetje. De toneelgroep „Het Masker" deed dit grappige, Italiaanse verhaal tot leven komen. Met marionettenspelen „De Wonder- pit", „De baard van koning Dagobert" en „Capricio") werden de zesdeklassertjes in het Antonius Clubhuis beziggehouden en in de Burchtzaal zorgde poppentheater „Devilé" voor doldrieste avonturen van Jan Klaassen en anderen. Dit alles om geven met bewonderende „aaah's", spon tane bewijzen van het feit dat de kinde ren er helemaal „in" waren („Pas op, daar is-t-ie!") en zo nu cn dan oorverdo vend gejoel en geblaas op feesttoeters. Dieren Hondjes, een pinguin, een koe, parachu tes en grappig bewegende vissen dwarrel den, in aanwezigheid van onder anderen wethouder Sannes, van kwart over elf tot even na half twaalf in de grijsblauwe lucht boven het Waaghoofd, waar het Japanse dagvuurwerk werd afgestoken. Bijna alle afgesloten pijlen „lukten", dank Op 5 mei zal het 40 jaar geleden zijn. dat de heer J. Wondergem, bewaarder van de stadstimmerwerf alhier in dienst trad bij de dienst der gemeentewerken. Aanvankelijk te werk gesteld als tim merman, heeft hij in de loop der jaren de rangen doorlopen van hoofdmagazijn- knecht, hoofdtimmerman, chef magazijn knecht tot hij op 1 januari 1948 werd be noemd tot bewaarder van de stadstim merwerf in de rang van administratief ambtenaar. Naast zijn dagelijkse ambtelijke werk kring verricht de aanstaande jubilaris velerlei functies in het verenigingsleven Hij is hoofdbestuurslid van de A.B.V.A.. lid van de bondsraad van de A.B.V.A., voorzitter - voordien vele jaren penning meester - van de plaatselijke afdeling van genoemde bond, lid van het zoge naamde S.B.O. (samenwerkende bonden overheidspersoneel) en lid van de com missie voor georganiseerd overleg der gemeente Leiden. Als enthousiast sportliefhebber is hij reeds sinds de oorlogsjaren actief be stuurslid van de voetbalvereniging U.V.S. en al enige jaren voorzitter van deze vereniging. De huldiging van de heer Wondergem zal plaats hebben op 6 mei 1963 om 11.30 in de kantine zesde verdieping) van het stadhuis (Advertentie) keuze uit meer dan 1000 des sins vanaf cent per rol DE AFDELING Leiden van Unitas (Nederlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven) heeft maandagavond op hartelijke wijze vijf leden gehuldigd, die vijfentwintig jaar lid waren van de vakververeniging. De heren M. C. Broers, W. Honders. H. Mieremet, F. de la Rie en L. Vinkestein ontvingen uit handen van districtsbestuurder L. Oosterom het gouden bondsinsigne met de daaraan verbonden oorkonde. De heer H. J. van Wijk, de zesde zilveren jubilaris, kon niet op de verga dering aanwezig zijn, omdat hij juist die avond in het bedrijf waar hij werkt werd gehuldigd. In zijn toespraak tot de jubilarissen zei de heer Oosterom onder meer, dat trouwe leden als zij het hart en de kracht van de vakbeweging zijn Tweede-voor zitter L. Krassenburg, die de leiding van de jubilerende voorzitter Mieremet voor enige tijd overnam, liet zijn van waar dering getuigende woorden vergezeld gaan van geschenken: voor de vijf ge trouwen een rokertje, voor hun dames bloemen Hij sprak van de dubbele func tie van de moderne vakbeweging: l\et be strijden van uitbuiting door de werkge- gevers en het beteugelen van te hoge eisen van werknemerszijde. Teruggang Na de pauze ging districtsbestuurder Oosterom nader in op het feit, dat de belangstelling voor de vakbeweging re latief afneemt. De groei van het ledental houdt geen gelijke tred met de toeneming van de beroepsbevolking. Merkwaardig is, dat de vakbeweging wel steeds meer in de belangstellingssfeer komt van de academici, die zich voor haar interesse ren als verschijnsel, als studie-obect. De heer Oosterom noemde drie oorzaken waaraan de verminderde belangstelling van werknemerszijde zou zyn te wijten: 1. gebrek aan idealisme; 2. de werkwijze van dc bonden staat hen niet aan. Men ver langt een vechtlustiger houding; 3. onbekendheid met het door de bon den verrichte werk. De districtsbestuurder gaf als zijn me ning te kennen, dat moet worden ge zocht naar een effectieve manier om de onschatbare waarde van de activitei ten van de vakvereniging onder de aan dacht van de werknemers te brengen zij het voor dit evenement gunstige weer. Zelfs zweefden enkele parachutes en de dwaas met haar poten „stappende" koe een heel eind boven de feestvierende Sleutelstad, waar de fonteinen op de Vis markt en in het Plantsoen sproeiden, het Stadhuis- en Lodewykcarillon van tijd tot tijd vaderlandse liederen verklankten en de talloze vlaggen in de straten zachtjes in de ochtendwind wapperden. Officiële publikaties Aanwijzing stemlokaal voor kiezers die in het bezit zyn van een kiezers- legitimatiekaart De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de kiezer, die in het bezit is van een kiezerslegitimatie- kaart, zich ter uitoefening van zijn kies recht op de dag der stemming ter verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. kan aanmelden aan stembureau 1, gevestigd in het Stadhuis, ingang Stadhuisplein. Leiden, 1 mei 1963. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT HERIJKEN VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat op 20.21, 22, 24, 27, 28, 29, 30 en 31 mei en 5 en 6 juni 1963, telkens van 9.00 tot 12 00 uur en van 13 00 tot 16.30 uur, alsmede op 7 juni 1963 van 9.00 tot 12 00 uur in het voormalig schoolgebouw Pieterskerk straat 3, alhier, zitting zal worden ge houden voor de herijk van maten en gewichten. Voor zover mogelijk zal aan belang hebbenden schriftelijk mededeling wor den gedaan van het tijdstip, waarop zij maten, gewichten en meetwerktuigen ter herkeuring kunnen aanbieden. Hun wordt verzocht zich aan dit tijd stip te houden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking, welke van heden af is aangeplakt ten stadhui- ze. aan het gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken (Steenschuur 21) en aan het Waaggebouw. - i ZUID-WEST pikte met een kinder optocht-met-muziek een graantje mee van het gevarieer de menu, dat de vereniging Ko ninginnedag Leiden gisteren voortzette. Kantongerecht Leiden De maandag gehouden zitting van het kantongerecht Leiden beperkte zich tot "n morgenzitting. Een bijzonderheid was dat voor de eerste maal in Leiden een vrouwelijk lid van de rechterlijke macht achter de groene tafel had plaats geno men in de persoon van mej. mr. M. C. E. Londonck, die als officier van justitie fungeerde. Een chauffeur uit Oegstgeest had met een autobus gereden op de Hoge Rijn dijk te Leiden. Bij het kruispunt met de Meerburgkade had hij geen voorrang verleend aan een van die kade komen de auto. De kantonrechter meende dat de schuld van verdachte gering was. Om de mogelijkheid van hoger beroep open te houden veroordeelde zij hem tot f 11 boete. Een winkelier uit Oegstgeest stond te recht omdat hij in de nacht van 1 fe bruari toen hij met een auto van het Rapenburg kwam rijden, de doorgang niet had vrijgelaten voor een auto, die voor hem van rechts van de Breestraat kwam. Na een eis van f40 werd het f 25 of 10 dagen hechtenis. Een student uit Leiden had als be stuurder van een auto op de Rijnsbur- gerweg onvoldoende afstand gehouden van een voor hem rijdende auto. De eis tegen hem wei*d f35 welk bedrag de kantonrechter verminderde met f5. Dat het gevoel wel eens bedriegt on dervond een Haagse chauffeur. Deze had met een auto gereden op de Zeeweg te Katwijk, binnen de bebouwde kom, met een snelheid van 62,1 kilometer per uur. Hij verklaarde dat de snelheidsmeter niet juist was aangebracht in de auto. Daarom bestuurde hij zijn wagen op ge voel. Eis f30 boete, vonnis f20. Een vertegenwoordiger uit Sassen- heim stond terecht omdat hij zijn auto had gezet op de Binnenvestgracht, waar een wachtverbod van kracht is. Het vonnis werd. na een eis vanf 5. f 4 boe te. Tweetal Geref. Kerk (Vrijg.) Leiden De Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt van Leiden heeft ds. J. van de Haar te Emmen en ds. J. M. Zinkstok te Meppel op een tweetal gesteld. Zondag zal uit dit tweetal een keuze worden gemaakt TXE Oranjewandeltocht, georgani- seerd door de vereniging „Ko ninginnedag" in samenwerking met de Wandelkring Leiden en Omstreken, de gemeentelijke School sportcommis- sie en de Leidse Jeugdactie, was weer voor de negende maal één van de voornaamste punten van de Leid se Koninginnedagviering. Er heerste gistermiddag in „Den Burcht" weer een gezellige drukte van afmarche rende groepen en zich op weg bege vende individuele lange-afstand-tippe- laars, onder wie de 75-jarige heer C. W. Oostveen als nestor. Daar de organisatoren op de lofwaar- Meer dan 2000 Leidse scholieren namen gisterochtend op het Stad huisplein deel aan de traditionele aubade en zij deden dat met bijzon der veel enthousiasme. De heer A. van Kapel, die de algehele leiding had, slaagde erin, zijn geestdrift over te dragen op de vlaggende kinder schare. Werd een lied verkeerd ingezet of niet correct gezongen, dail volgde na een paar prettige aanwijzingen van de heer Van Kapel een herhaling en mede hierdoor droeg deze aubade, waaraan het Leidsch Politie-Muziek- gezelschap weer meewerkte, een fris karakter. Niet alleen de deelnemen de kinderen maar ook de honderden belangstellende ouderen hadden er schik in. De burgemeester, die met enige wethouders en bestuursleden van de vereniging „Koninginnedag" de aubade in ontvangst nam, wees na afloop de zanglustige kinderen op het blijde karakter van deze feestdag ter gelegenheid van de 54ste verjaar dag van ons aller Vorstin. TN de cyclus met A titel hield dr. -T. bovenstaande L. Springer maandagavond dc vierde lezing voor de Ver. van vrijzinnige Hervormden in huis „Over 't Hoff", Gerecht 10. Leiden. Spreker begon met te herinneren aan de drie voorafgaande lezingen, waarin dat streven werd gesigna leerd op het politieke vlak als stre ven naar economische, militaire, po litieke en culturele eenheid van West- Europa, op het kerkelijke vlak in wat tot uitdrukking kwam in het tweede Vaticaans Concillie en „de beweging der 18". Vraagt men naar de achtergronden van dit streven, dan meende dr. Sprin ger hiervoor verschillende oorzaken te moeten noemen. Leefde men in- dc 19de eeuw, dank zij wetenschap en rationa lisme, bij het zekere weten en het eigen standpunt van absolute geldig heid, in onze tijd is men zich meer be wust van de relatieve geldigheid der onderscheidene inzichten, die comple mentair, elkander aanvullend, de waar heid benaderen. Voorts vindt dit stre ven zyn voedingsbodem in een alge meen misnoegen over bestaande tegen stellingen en scheidingen. Men beseft, tegenstellingen niet meer in volle scherpte aldus gehandhaafd kun nen worden. De problematiek, waar voor wij met elkander staan in onze tijd, laat zich langs de oude scheidings lijnen niet meer vangen noch oplossen. Trouwens, de traditionele tegenstel lingen verdwijnen eenvoudig in het niet, vergeleken met wat ons gemeenschap pelijk nu bedreigt en als nieuwe tegen stelling opdoemt. Politiek betekent dit b.v. relativering van het nationaal besef. En ten aanzien van de kerk, die van de Middeleeuwen af en later met de Reformatie en wat daarop volgde steeds meer verdeeld ge raakte, is men zich gaan afvragen, of men daarbij mag blijven staan, of dat evangelisch kan heten, en of dat wel noodzakelijk is. Spreker gaf in enkele lijnen aan, hoe de politieke situatie in Europa zich in onze eeuw grondig heeft gewijzigd. De Europese tegenstellingen, die politiek mee de verdere wereld bepaalden, zijn verouderd ten opzichte van de nieuwe tegenstelling Oost-West, zinken daarbij het niet. Men is gaan begrijpen, dat Europa alleen dan nog iets kan beteke nen, wanneer het werkelijk één wordt op allerlei gebied. Dat is een historische noodzakelijkheid geworden. Al is het Vaticaans Concillie een veelomvattend gebeuren, één zijner facetten en doel einden is ongetwijfeld het streven naar eenheid in de wereld te bevorderen. De uitnodiging aan de protestantse wereld dooi- waarnemers vertegenwoordigd te zijn is daarvan een even duidelijk bewijs als de instelling van een commissie tot bestudering van de wereldgodsdiensten om de mogelijkheid van een ontmoeting en gesprek te onderzoeken. En nog duidelijker blijkt het bedoe len van de Paus uit de pas versche nen encycliek, waarop nota bene on gevraagd en vrijwel onmiddellijk zo wel door het Kremlin als door Washington positief is gereageerd De Paus toont zich daarin ernstig doordrongen van het feit, dat een vol gende wereldoorlog zo niet het eind van alle beschaving, dan toch onher roepelijk het eind zou betekenen van de christelijke cultuur, met als lachende derde China. Wanneer er iets is, dat zich echter niet door atoombommen laat verdedigen, dan is het de geestelijke schat van het Christendom. Daarom wil Paus Jo hannes XXIII alle geestelijke krach ten allereerst binnen het Christendom mobiliseren om de wereld af te bren gen van de waan zich staande te kun nen houden met behulp van atoom bewapening. Afkeer Om de achtergrond van het streven van de 18 duidelijk te maken, gaf de spreker een vluchtige schets van de kerkpeenhiodenio van do rmi«o in ons vaderland af. Het Protestantisme differentieert zich en leeft door de te genstelling heen. Was Abraham Kuyper heraut van de antithese: „in ons isole ment ligt onze kracht", na wat in Assen is gebeurd in 1927 en in de tweede we reldoorlog in het doopgeschil met prof. Schilder is ook in die kring afkeer ont staan van eventueel verdere scheurin gen. De verabsolutering van dogma en belijdenis is gevaarlijk gebleken, en leertuchtbeslissingen niet onfeilbaar. Men is ook oog gaan krijgen voor nieuwe tegenstellingen, die met de on stuitbare voortgang der secularisatie zijn ontstaan. Dit gevaar, dat de gehele christenheid bedreigt, werkt ondermij nend op de overtuiging, dat nog van daag de dag in isolement eigen kracht kan bestaan. En zo herleeft bij velen het verlangen met de Herv. kerk meer contact te krijgen en nauwer samen te gaan. De Herv. Kerk toont immers sinds 1945 in haar nieuwe koers, dat zij innerlijke tegenstellingen tot een vrucht bare synthese weet te maken, die aan zien en invloed van de kerk alleen maar ten goede zijn gekomen. In de mensheid voltrekt zich een ge schiedenis, vooral een geestelijke ge schiedenis, die door tegenstellingen wordt bepaald en antithetisch verloopt Maar even noodzakelijk blijkt telkens, als de tijd er rijp voor is, deze tegen stellingen te verzoenen, tot synthese te verheffen. Dr. Springer besloot zijn boeiend referaat met de conclusie: Verstaan wij eigen tijd en wil het christendom in onze klein geworden wereld zijn functie blijven vervullen, dan zal het tot meer onderlinge samenwerking in de verdeelde christenheid moeten ko men, tot heil van mens en wereld beide. Ds. W. J. H. Hubeek, die de gemeen te-avond leidde, maakte in zijn ope ningswoord melding van de kanselruil in Oegstgeest. waardoor a.s. zondag ds. J. Irik zal voorgaan in de Willem de Zwijgerkerk en hyzelf in de Pauluskerk dige gedachte waren gekomen even eens een 10 km-parkoers uit te zetten, ten behoeve van de jeugd van 8 tot 11 jaar, startte omstreeks half drie voor het eerst in de Oranjewandeltochthisto- rie een stoet van wandelsportliefheb bers (sters)-in de-dop, nagewuifd door vele belangstellende ouders. Toen de laatste deelnemers(sters) om drie uur waren vertrokken, waren 29 groepen met een totaal van 565 deelnemers (sters) en ruim 480 individuelen op pad. De traditie getrouw verzamelden al len zich op de Hoge Rijndijk om de laat ste kilometers gezamenlijk af te leggen. Om half vijf marcheerde de lange, met honderden vlaggen opgeluisterde stoet achter de Harmonie „Nieuw Le ven" af naar „Den Burcht" waar de prijsuitreiking plaats had. Vóór het zo ver was, bereikte de Oranjewandel tocht-1963 zijn hoogtepunt toen „Nieuw Leven" voor het stadhuis halt hield en front maakte en de wethouders C. J. Piena en S. Sannes alsmede het voltal lige bestuur van „Koninginnedag" op de stadhuistrap verschenen om het voor bijtrekken van de optocht gade te slaan. Aan de finish hield de heer W. de Gast, voorzitter van „Koninginnedag" een kort afscheidstoespraakje. De orga nisatie was bij de heer G. Steinbach (met assistentie van de heer C. Ver straten (Wandelkring-bestuurder) in vertrouwde handen. De deelnemers die de tocht voor de eerste maal volbrach ten ontvingen een herinneringsmedaille; de overigen kregen een bronzen jaarcij fer. De groepsprijzen gingen naar: Chr. Nat. school Storm Buysmghstr., wissel beker en lauwertak; Du Rieuschool, lauwertak; Kon. Julianaschool, lauwer takChr. Nat. school II (10 km), me daille; Chr. L.T.S., medaille; „De ste vige benen" 'Strijen), wisselbeker en lauwertak; „De Rippers" (Rijpwete- ring), lauwertak WIK' „De Rippers" (10 km), lauwertak. De grote man was de heer Oostveen, die de 15 km-tocht voor de zesde achter eenvolgende maal had volbracht, samen met de 67-jarige heer J. v.d Fluit, die het derde jaarcijfer ontving. In de Pieterskerk werd In het raam van de Koninginnedagviering gistermor gen een korte dienst gehouden, waarin ds. H. Bouter voorging. De belangstel ling was wederom zo matig, dat men zich met reden kan afvragen of het nog wel zin heeft hiervoor een dienst te be leggen en of men de voorbede, die spe ciaal met de verjaardag van de Vorstin verband houdt, niet beter kan invoegen in de zondagmorgendiensten die aan 30 april voorafgaan of er op volgen. Ds. Bouter preekte over een woord uit psalm 63: „Maar de koning zal zich in God verheugen". In koningin Juliana zag de predikant niet zozeer een „bezit" als wel een ge schenk, zoals, naar iemand eens schreef, een schip de wind in de zeilen heeft (ook dóarover valt niet te beschik ken). Het volk vertoont generlei neiging Haar de troon te ontnemen. Er is een hechte relatie. Het meest wezenlijke daarvan open baart zich als Vorstin en volk samen voor God treden. De toekomst is niet zonder somberheid. Dreiging is er ge noeg. De vrijheid is maar een fragiele zaak. Ook maakt de leugen zich breed. Maar, naar psalm 63 ons leert zeggen, God trotseert de stormen der tijden. Dat samen te weten geeft een wezen lijke verbondenheid tussen Vorstin en volk, tussen Gemeente en koningin. Ko ningin en volk zullen zich samen mo gen verheugen in God als wij samen ook ln dc dreigingen naar Hem opzien en het van Hem verwachten. Het zich ln God verheugen, het voorgaan daarin, is de roeping en het voorrecht van de Vorstin. Deze preek van ds. Bouter was be doeld als inleiding tot de voorbede voor alle regerenden en voor onze Vorstin en Haar Huis in het bijzonder. Namens het gemeentebestuur was wethouder Harmsen aanwezig. De ver eniging Koninginnedag had ook een af vaardiging gezonden. Dankzij de activiteiten van de speel tuinvereniging ,.De vijf Hoven" was er ook een bescheiden feestprogramma voor Leiden-Zuidwest. Met medewerking van het muziekkorps „Trouw en DurF' werd de dag ingezet met een optocht van de kinderen, van wie enkelen zich voor deze gelegenheid hadden verkleed, terwijl al len. met papieren vlaggetjes zwaaiend, hun ouders cn andere belangstellenden lieten zien, dat zij óók meeliepen. Op de speelweide aan de Hoflaan wer den vervolgens wedstrijden gehouden in blokjesrapen, eierlopen, was ophangen en

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5