Commentaar Alleen 't rood-wit wappert nu boven West-Irian" Opening naar links is winst voor links Koningin Frederika werd gemolesteerd „AHe koninginnen een hand gegeven Mr. J. van der Wiel naar Zwolsman u Wilhelmina-top wordt Poentjak Soekarno Minister Luns wil Nieuws in één oogopslag Papoea E. Bonay tot gouverneur benoemd iPNjjP De Italiaanse verkiezingen: wedstrijd op tv N.-BORNEO Tijdens bezoek aan Londen Onder bunker vermorzeld (RITA) Nieuwe Leidse Courant Woensdag 1 mei 1963, 44ste jaargang N d,e«e, christelijk-nationaal dagblad yzie '",gida 7 J Kantoren '(j> Leiden Steenstraat 37 -=~' PoStbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,65, p.m. 2,80, p.kw. 8,25 Klachtendienst bezorging 18--uur Dc Bilt verwacht tot donderdagavond t Zwaar bewolkt met aanvankelijk regen of motregen. Morgen overdag enkele op klaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Vrij krachtige tot matige zuid westelijke wind, later ruimend naar noordwest. Dezelfde temperaturen als vandaag (Opgemaakt te 11.15 uur) Zon en maan: donderdag 2 mei: zon op: 5.10, onder 20.04, maan op: 13.17, onder 3.27. Donderdag 9 mei: volle maan. Hoogwater Schcveningen Donderdag 2 mei: 10.27 v-m.; 23.14 n.m. Mr. J. van der Wiel, tot voor kort directeur en laatstelijk adviseur van dc K.L.M., zal in d eop 31 mei te houden algemene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Exploitatie-maatschappij Scheveningen worden voorgedragen ter benoeming tot lid van de raad van be stuur van deze vennootschap (onderdeel van het Zolaman-concern). Station Wecrs- cestcldh. ïr Is .d 85 Z-3 D. Helder regen zw 14 10 6 1 Ypenburg regen zw 7 13 7 0.1 VllRS. g"h. bew. zzw 7 li 7 0 Eelde, regen zzw 6 14 5 0.1 De Bilt gh. bew zzw 5 14 7 0 Twcnthe gh. bew. z 6 14 4 0 Eindh. gh. bew. zzw 6 12 5 0 Zd -Limb. gh. bew. zzw 6 14 5 0 Helsinki regen no 4 9 4 2 Sloekh. zw bew 3 12 4 0 Oslo motregen zzo 2 12 4 0.1 Kopenh. niet ontv. Aberdeen 1. bew w 2 10 5 0.6 Londen regen zzw 6 15 7 6 A'dam regen zw 3 12 7 0.1 Brussel zw. bew. 4 14 5 0 Luxemb. 13 4 1 Parijs 16 0 Bordeaux mist w 4 18 7 0 Grenoble zw bew 12 0 Nice onbew. n 3 16 13 0 Berlijn h. bew z 2 15 5 0.3 Frankfort zw bew 3 16 5 6 MUnchen zw bew z 2 19 6 ZUrich mist 3 14 7 19 Genève zw. bew windstil 19 2 Locarno zw bew ono 2 23 11 0 Wenen onbew. w 4 20 8 2 Innsbruck o 24 9 3 Belgrado zw bew nw 3 21 8 0 Athene niet ontv Rome l. bew windstil 23 9 0 AJaccio onbew ono 1 22 7 0 Madrid onbew windstil 23 8 0 Mallorca zw bew ono 5 22 13 0 Lissabon onbew nnw 5 25 13 0 ASIEL" VERLEEND Een Amerikaanse actrice, Marti Stevens, heeft verteld dat zij zaterdag 20 april in haar huis „asiel" heeft verleend aan koningin Frederika en haar dochter prinses Irene, die door betogers werden achtervolgd. Het incident gebeurde kort na aankomst van de Koningin in Londen, waar zij het huwelijk van prinses Alexandra en Angus Ogilvy zou bij wonen. De Koningin had in de avond haar hotel voor een wandeling verlaten. Kort daarop werd zij lastig gevallen door mensen (voor het merendeel in Londen wonende Grieken), die een campagne voeren voor vrijlating van Griekse politieke gevangenen. Een lid van de lijfwacht en een andere begeleider werden neergesla gen en de Koningin vluchtte voor de opdringende menigte een dood lopende straat in. Zij belde aan de deuren van verscheidene huizen en kwam tenslotte bij de actrice terecht die haar een schuilplaats bood tot zij naar haar hotel kon terugkeren. Volgens Marti Stevens had een van de betogers de Koningin geschopt. ENGELSE EXCUSES De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, heeft konin gin Frederika zijn verontschuldigingen aangeboden voor incidenten tij dens haar verblijf. (Al die tijd hebben demonstranten met spandoeken buiten het hotel op wacht gestaan). Van Britse officiële zijde wilde men geen commentaar geven. Een woordvoerder van Scotland Yard wilde alleen zeggen dat een dergelijk incident als door de Amerikaanse actrice beschreven zich had voorge daan. i Er is hier en daar nog wel een Nederlands opschrift in Hollandia te vin den, al heet deze stad dan sinds van daag officieel Kola Baroe Op ko ninginnedag gingen tweeduizend Indone sische militairen aan wal. Zij passeerden op hun mars van de haven naar de stad de „Centrale Werk plaats Hollandia". laatste Neder landse en V.N -amb teraren hebben Nieuw-Guinea/West- Irian inmiddels ver laten. Soekarno heeft eindelijk zijn Benfica-F eijenoord Treinbotsinkje in Zwolle Indonesië heeft van daag het bestuur van wes telijk Nieuw-Guinea over genomen van de Verenig de Naties. Hollandia heet voortaan Kota Baroe. Nederland heeft zijn jarige Vorstin weer ge huldigd. En het brandpunt van de feestelijkheden was als van ouds het bor des van het paleis Soest- dijk, waar koningin Ju liana het défilé afnam van de velen, die haar kwa men feliciteren Het CNV heeft zijn vierjaarlijks sociaal-poli tiek program gepubliceerd, waarin tal van praktische vraagstukken aan de orde worden gesteld. De teneur van dit stuk is de vernieu wing van de maatschappij in christelijke zin. De Italiaanse christen democraten hebben bij de laatste parlementsverkie zingen een nederlaag ge leden. Zij verloren in het huis van afgevaardigden 13 van hun 273 zetels, ter wijl de communisten met een winst van 25 zetels 16 afgevaardigden in het parlement zullen hebben. HOLLANDIA /KOTA BAROE, 1 MEI TNDONESIE heeft heden officieel het bestuur van westelijk Nicuw- Guinea overgenomen van de Verenigde Naties. Om 4 uur Westeuro- pese tijd werd dc vlag van de V.N. gestreken, waardoor de Indonesische vlag alleen bleef wapperen op het openbare plein van Hollandia, dat nu Kota Baroe heet. Indonesische hoogwaardigheidsbekleders, onder wie de minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, en de Indonesische vertegen' woordiger in West-Irian, Soedjarwo Tjondronegoro, waren aanwezig. Straalbommenwerpers en ge vechtsvliegtuigen vlogen in formatie over de stad, toen de vlag van de V.N. werd neergehaald. Het waren 10 Russische TU-16' en een squadron Migs. Deze demonstratie wordt her haald als Soekarno zaterdag'' aan komt. Soekarno is onderweg met een groot gezelschap van 135 personen en is inmiddels op Ambon aange komen. Onmiddellijk na de bestuursovcr- dracht heeft dr. Soedjarwo Tjon dronegoro bekend gemaakt dat de eerste gouverneur een Papoea zal zün en wel E. J. Bonay. Deze was onder het Neder lands bewind be stuursambtenaar isasinsï rfw en hij had voor tSHBsSÏ Jt Japen-Waropen zitting in de thans ont bonden Nieuw-Guinea-raad. De aan kondiging werd met geestdrift door de bevolking ontvangen. De Nieuw-Guinea-raad heeft maandag avond besloten zichzelf te ontbinden. Ér waren twaalf leden aanwezig, die allen met het voorstel instemden. Voorzitter was Meseth. De bestuurder van de V N., dr. Djalai Abdoh, verklaarde dat hij nog isiiêii ij. niet officieel over dit besluit, was inge licht. De Indonesische minister Soebandrio las na de bestuursoverdracht een bood schap voor van Soekarno. Deze verklaar de dat land en volk van West-Irian ten gevolge van kolonialistische politiek van Indonesiës onafhankelijk bestaan ge scheiden waren geweest, doch „dank zij Gods" genade" heeft de confrontatiepoli tiek daaraan een einde gemaakt Hij hoopte dat West-Irian spoedig ge lijke tred zou kunnen houden met de groei van andere gebiedsdelen naar een socialistische maatschappij, gebouwd op de Pantjasila (de vijf grondbeginselen van de Indonesische staat). In alle rooms-katholieke kerken züd ter gelegenheid van de bestuursover dracht missen opgedragen. De bisschop pen wekten de gelovigen op het nieuwe bestuur welwillend tegemoet te treden en als wettige overheid te erkennen. Zij verwachten dat de regering Soekarno een even tolerante houding tegenover de godsdienst zal aannemen als in het ove rige deel van het rijk. Met name noemen zij de christelijke scholen die dank zij de steun van Djakarta in heel Indonesië tot bloei zijn gekomen. Komen en gaan Het laatste lijnvliegtuig van de KLM is maandag kort na half drie naar Biak vertrokken. Het is de DC-8 PH-DCC ..Sir Frank White" onder gezagvoerder Van Berkum. Deze zou vandaag voor het laatst op Biak neerstrijken om de laatste Nederlandse V.N.-ambtenaren en parti culieren aan boord te nemen alsmede de Nederlandse vertegenwoordiger, de heer L. Goedhart. Morgen omstreeks de mid- wordt het toestel op Schiphol ver wacht Van nu af zal de KLM van Ma nilla naar Sydney vliegen, met een tus senlanding te Darwin. Koningin Frederika van Grie kenland heeft door enkele inci denten een onplezierige herinne ring overgehouden van haar be zoek aan Londen. Foto: de Ko ningin met haar dochter Irene in de Engelse hoofdstad. De stemming in het hoofdkwartier van de Italiaanse Christen-democraten is somber. Niemand is bereid, in het openbaar een reden te noemen voor de nederlaag, die de partij heeft geleden bij de parlementsverkiezingen. Wellicht is zij een gevolg van de verdeeldheid in hun partij. Mogelijk hebben de twee miljoen nieuwe kiezers, die de naoor logse periode met haar concrete com munistische dreiging niet uit eigen er varing kennen de zwenking naar links mogelijk gemaakt. Al met al is de uitslag van de ver kiezingen een opening naar links ge- wox-den, maar een geheel andere dan de christendemocraten en de socialisten van Nenni zich hadden voorgesteld. De com munisten en de liberalen, die zich scherp hadden gekeerd tegen samenwerking tus sen christendemocraten en Nenni-socia- listen hebben in beide kamers van het Italiaanse parlement belangrijke zetel winst geboekt. In het Huis van afgevaardigden ver loren de chr.-democraten 13 van hun 273 zetels, terwijl de communisten met een winst van 25 zetels op 166 kwamen. De liberalen sprongen naar voren van 17 tot 39 en de Nenni-socialisten verloren drie zetels en hebben er nu 84 over. De monar chisten verloren 17 van hun 25 zetels. De sociaal-democraten van Saragat wonnen 11 zetels en hebben er nu 33. Dit neemt niet weg dat de regerings partijen (chr. democraten, republikeinen en sociaal-democraten) de absolute meer derheid in het Huis hebben verloren. Zij zijn nu nog meer dan ooit aangewezen op de medewerking van de Nenni-socialisten. Bovendien moeten zij rekening houden met een veel krachtiger oppositie van uiterst links als gevolg van de communis tische winst. Ook in de Senaat hebben de chr. democraten verliezen geleden. De oude telde 246 zetels, de nieuwe heeft er 315. De communisten wonnen 26 zetels, de chr. democraten slechts 10. Vaticaan? In politieke kringen vraagt men zich af, of de winst voor de communisten enigermate in verband staat met de politiek van het Vaticaan, dat streeft naar een betere verhouding met de communistische landen Voorts is in de Vredesencycliek van de paus de wens naar voren gekomen, dat katholieken praktisch samenwerken met niet- katholieke stromingen. In kringen van het Vaticaan toonde men zich verrast over de communistische vooruitgang. De winst voor de liberalen toont vol gens deze kringen aan, dat aan de op roep tot eenheid, dat het episcopaat op het katholieke volksdeel heeft ge daan, niet voldoende gehoor is gegeven. Aan de chr. democraten is nu de taak. een nieuw kabinet te vormen. Men neemt aan. dat de samenwerking met de socia listen zal worden voortgezet, omdat er geen andere en in elk geval geen betere mogelijkheid is. Maar waarschijnlijk zal premier Fanfani als zondebok moeten fungeren en zal hij worden vervangen door een figuur, die voor de rechterzijde aanvaardbaar is. Het zal niemand ver wonderen, als president Antonio Segni (zelf een gematigd rechtse figuur) Fan fani, die ongeveer half mei zal aftreden, zal laten vallen. "yANDAAG DAN is het bestuur van Nieuw-Guinea voor de Indonesiërs West-Irian overgegaan op Indonesië. Ook aan het tussenbewind van de Ver- lenigde Naties is hiermede een einde ge komen. Het land staat met zijn bevolking aan het begin van een nieuwe periode in zijn nog altijd primitieve geschiedenis. Men kent ons standpunt in deze moeilijke zaak. Naar aard en wezen zou het land noch Nederland noch Indonesië dienen toe te behoren, tenzij zijn bevolking naar eigen wil anders beschikt. Dit zelfbeschikkings recht is ook door dc Indonesische rege ring plechtig erkend en vandaag nog heeft de secretaris-generaal der Verenigde Na ties zijn vertrouwen uitgesproken in dc wijze waarop Indonesië zich daarnaar zal gedragen. Met het bestuur over dit gebied neemt Indonesië een zware taak en verantwoor delijkheid op zich. Het heeft kritiek geuit op de mate waarin Nederland zich voor de ontwikkeling van het land en zijn be volking heeft beijverd. Die kritiek was niet billijk. Zij maakt echter belangstel- I naar de krachtsinspanning van Indo- i ië zelf. Ook onzerzijds blijft genegenheid uitgaan naar de bevolking van Nieuw-Guinea. Hoe gaarne hadden wij in onbaatzuchtigheid onze arbeid ginds nog voortgezet. Onze bedoelingen waren zuiver, ons streven was oprecht. Omstandigheden buiten onze wil hebben zich beslissend laten gelden. Nieuw-Guinea vertoonde intussen nog een ander aspect dan dat het, naar onze over tuiging, door de gang der historie aan onze zorgen was toevertrouwd. Het was al lengs geworden tot een steen des aanstoots in de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. De regeling, ten aanzien van Nieuw-Guinea/West-Irian bereikt, houdt mede in. dat deze steen nu geacht mag worden te zijn weggenomen. En dat is dan. ook naar ons gevoelen, een gevolg dat tot dankbaarheid mag stemmen. In Haagse kringen is vernomen dat de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M A. H. Duns. de Nederlandse aambas- sade te Lissabon dezer dagen heeft op gedragen de Portugese autoriteiten te erzoeken alsnog te bezien, of de voet balwedstrijd Benfica-Feijenoord toch per televisie in Nederland kan worden uit gezonden. Dat verzoek van de Nederlandse anv bassade zou echter niet het karakter hebben van een officiële démarche. Zoals bekend wordt de wedstrijd op woensdagavond 8 mei gespeeld. En nu President Soekarno heeft heden op een bijeenkomst op Ambon ten aanho ren van zeventigduizend mensen de onafhankelijkheid van de Britse ge bieden in Noord-Borneo geëist. Op het emplacement te Zwolle is gis teren een diesellocomotief tegen de zij kant van een goederenwagen van een stilstaande militaire trein gereden. De locomotief kantelde en de goede- trein ontspoorde. De treinen van, naar en via Zwolle ondervonden enige vertraging. Bjj een brand in Kleine Haddinge- straat 9 te Groningen is gisternacht de bewoonster, mevrouw G. van Gelder- Drent, ernstig gewond. Brandweerlieden troffen haar met brandwonden in de derde graad op straat aan. De woning is uitgebrand. J^EN nieuwe oceaandepressie veroor. zaakt in ons land tijdelijk regen. Aan de achterzijde van de depressie staat een noordwestelijke tot noorde lijke stroming die lucht uit de poolstre ken aanvoert. Deze lucht bereikt IJs land met temperaturen beneden het vriespunt, maar wordt op zijn weg naar de Britse eilanden ongeveer 5 graden warmer. Verwacht wordtdat na een koufrontpassage de Arctische lucht ook tot in onze omgeving doordringt. Daar bij zullen opklaringen worden afgewis- seld door buien, waarvan sommige met hagel gepaard gaan. „Weet u wat ik voor Sinterklaas vraag: zo'n lang, smal schilderij". Rapporten hedenmorgen zeven uur Het eerste grote pro ject, dat de Europese Werkgroep in Iran gaat uitvoeren, is de herbouw van het door de aard beving getroffen dorp Dousadj. Prinses Beatrix heeft voor de televisie een beroep op de jongeren ge daan, dit werk te steunen. De spanning tus3en Haïti en de Dominicaan se Republiek is de afgelo pen dagen verminderd, hoewel Dominicaanse troe pen nog steeds oprukken naar de grens. De V.S. hebben geweigerd zitting te nemen in de commissie van de organisatie van Amerikaanse Staten, die het geschil onderzoekt vanwege het wantrouwen van Haïti in Amerikaanse partijdigheid. De voorzitter van de N.C.A.B., de heer D. Ver sloot, heeft vandaag in zijn openingsrede van de algemene vergadering het bouwbeleid veroordeeld. De ondernemingen moeten in staat worden gesteld hun functie onbelemmerd te vervullen. TAE GRIEKSE KONINGIN FREDERIKA is gisteren van haar door incidenten bedorven bezoek aan Londen, in Griekenland terug gekeerd, en heeft op het vliegveld van Athene een korte bespreking gevoerd met de Britse ambassadeur in Griekenland, sir Ralph Murray. De ambassadeur stond met koning Paul, premier Constantine Kara- manlis en de Griekse minister van buitenlandse zaken Averoff, onder aan de trap van het vliegtuig toen de Griekse koningin en haar doch ter prinses Irene de machine verlieten. Koningin Frederika omhelsde koning Paul, en begaf zich toen met sir Ralph naar een hal op het vliegveld. De Britse ambassadeur wei gerde later te zeggen wat zij besproken hadden. Voor de terugkeer van koningin Frederika naar haar land had de Griekse regering gevraagd om geen openbare verwelkoming te hou den. Rechtse Griekse organisaties hadden de wens uitgesproken haar na de incidenten in Londen als een „heldin" in te halen. Koninginnedag 1963 Een koud windje nog, maar de zon scheen, ter verhoging van de feestvreugde. Nederland vierde feest. Veel rood-wit-blauw, veel oranje, toeterende kinderen met feestmutsen op, schitterende defilé's met glanzende uniformen. Hulde aan een vorstin. Gelukwen sen uit geheel ons land in velerlei vormen. Hartelijk, spontaan, dankte koningin Juliana haar volk voor zijn verjaarsgeschenk: een uiting van liefde voor ons vorsten huis, in 't bijzonder voor de jarige Koningin! In Oerle is gisteren de 26-jarige H. Bie- rens door een kantelende bunker dood gedrukt. Bierens had met zijn broer de bunker, die in de oorlog door de Duit sers werd gebruikt om er munitie in op te slaan, uitgegraven. Toen hij wat los zand verwijderde, kantelde het gevaarte van twintig ton en vermorzelde hem. Het slachtoffer was ongehuwd. Wij wensen land en volk van Nw.-Gulnea/ West-Irian onder het bestuur van Indo nesië alle goeds. En voor christenen gaan ook wensen altijd van gebeden vergezeld, ja worden ze daardoor gedragen. Hieraan zal trouwens meer beheofte zijn dan aan loutere betuigingen van sympathie. En Indonesië en Nederland wensen we in de nieuwe verhoudingen wederzijdse er kenning en begrip, die allengs in vriend schap mogen overgaan. Maar het kan niet anders of ook deze wensen zijn zonder op de achtergrond liet gebed niet dan van betrekkelijke kracht en waarde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1