Werkgevers sluiten alle bedrijven Levenslang geëist tegen hoofddader Missie van Harriman zou mislukt zijn Ift een. don-fce Ky. tiUtiTERj Spanning in Caribische gebied is verminderd WAJANG Fouten in schilderij en Krachtproef begonnen Knip deze zegeltjes uit! I KG GRATIS SUNDROP BANANEN „EEG zal nieuw Frans veto niet overleven" Brits ongeloof in Franse raket Libanees schip in brand en op kust gelopen Westberlijnse vluchtelingen Getuigen: We wisten niets sigaret VN-waarnemcrs naar Jemen Castro blijft no" een maand in Sowjetunie Geen bommen op Hanoi Hollandse consul gedeporteerd AEG „Latijns Amerika kern wapen vrij" TOCH IS HET ZO! WOENSDAG 1 MEI 196J Staking in metaalindustrie De werkgevers van de metaal industrie in Baden-Württemberg hebben besloten alle metaalbe drijven van Zuid-Württemberg- Hohenzollern te sluiten. Tot slui ting van de bedreven in Noord- Württemberg-Noordbaden met ingang van heden was reeds be sloten. Het gevolg hiervan is dat van achthonderd fabrieken de poorten zjjn dicht gegaan- Ver wacht wordt dat een 400.000 arbei ders in 1.150 bedrijven met het weekeinde zonder werk zullen zijn, omdat de werkgevers hebben be sloten met ingang van zaterdag nog 350 fabrieken te sluiten. Ruhrgebied De staking is nu nog beperkt tot de deelstaat Baden-Württemberg, waarin bedrijven staan als Daimler-Benz, Bosch en Braun-Bovery in Stuttgart en Mann heim. Na het mislukken van de bespre kingen in Rijnland-Paltz verwacht men dat de stakingsgolf zich over het gehe le Duitse industriegebied zal uitbreiden. Er bestaan ook al stakingsplannen voor het Ruhrgebied, waar 1,2 miljoen arbei ders werken. De directeur van de Volkswagenfa brieken, prof. Heinz Nordhoff, zei dat mogelijk alle Duitse autofabrieken bin nen een paar dagen zullen moeten slui ten omdat de aanvoer van onderdelen gaat stagneren. Veel toeleveringsbe drijven buiten de metaalsector zullen hiervan de gevolgen ondervinden, zo zei hij. Zoals gemeld eisen de vakbonden een loonsverhoging van acht procent, maar ze zouden bereid zijn zes procent te aan vaarden. De werkgevers willen niet ver der gaan dan 3,5 procent. „Derde rijk" De nationale voorzitter van de Me- i taalbewerkersvakbond, Otto Brenner, zei in Frankfurt dat de uitsluiting van de arbeiders het conflict zal verscher pen. De uitdrukking totale uitsluiting", gebruikt door de werkgeversvereniging, deed hem denken aan de woordkeuze tijdens het „Derde rijk". De voorzitter van de werkgeversver eniging, Hans Paulssen, noemde de maatregel „een daad van zelfverdedi ging". De vakbond brengt de concur rentiekracht van de industrie en de prijsstabiliteit met zijn looneisen in ge vaar, zo zei hij. (Advertentie) ze helpen U op weg naar Vraag Uw frult-leverancler om de spaarkaart! Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG-commissie, heeft maandag in Den Haag verklaard, dat de Europese Gemeenschap een nieuw Frans politiek veto, ditmaal bij de komende tariefon derhandelingen met de Verenigde Staten, niet zal overleven. Verscheidene EEG- landen zullen niet aanvaarden dat de gemeenschap definitief van de buitenwe reld wordt afgesloten. Nog afgezien van het feit dat zo'n mislukking tot gevolg zou hebben dat de Verenigde Staten hun Europese politiek drastisch zullen moe' ten herzien. Europa staat nu in drie opzichten op een tweesprong, zo zei dr. Mansholt: in tern, op het gebied der defensie en in de verhouding tot de onderontwikkelde lan den, die morgen het lot van de wereld mede zullen bepalen. Intern heeft de Europese gemeenschap t van de zes een politieke conceptie no dig, zo verklaarde hij. Die politieke con ceptie, vooral wat de plaats van het Ver enigde Europa in de wereld betreft, ont breekt in het EEG-verdrag. Daarom heeft De Gaulle vrij spel. Het was vol gens Mansholt echter nog niet te laat om een echt Europees plan voor een po litieke unie op te zetten, doch men zou dan geheel moeten aansluiten bij de bestaande gemeenschapsverdragen. Britse autoriteiten hebben geen ge heim gemaakt van hun ongeloof in de Franse bewering dat de eerste drie Franse atoomonderzeeërs in 1969 operationeel zullen zijn met raketten van het type Polaris aan boord. „Het is gewoonweg onjuist", verklaar- j de een zegsman uit regeringskringen. „Misschien wil president de Gaulle de Europeanen een alternatief geven voor de intergeallieerde kernmacht, waarover de NAVÖ-leiders volgende maand in Ot tawa willen beslissen." De Franse verklaring stond gisteren in het gezaghebbende blad Revue de la défense nationale. Het artikel was ge schreven door de minister van defen- sie, Pierre Messmer. Hij zei dat de over zes jaar in bedrijf zijnde atoom- onderzeeërs elk zullen zijn uitgerust met 16 raketten met atoomkoppen en een bereik van 3.000 km. Lagerhuis: betwist o rapport spoorwegen snel uitvoeren Met 323 tegen 248 stemmen heeft het Britse Lagerhuis gisteravond een rege- ringsmotie goedgekeurd, die voorziet in snelle uitvoering van het rapport-Bee- ching over de modernisering van de Brit se Spoorwegen. Talrijke Conservatieve afgevaardigden. I die districten vertegenwoordigen die van spoorverbindingen verstoken zullen zijn i als de aanbevelingen van het rapport in (praktijk zijn gebracht, protesteerden te gen de motie. De leider van de socialistische partij, Wilson, sprak de hoop uit, dat de voor- I genomen staking van het Britse spoor- I wegeer?meel niet zou plaats hebben. Als dit w-' het geval was, zou de Britse re- »r verantwoordelijk voor zijn. Onrust Uit Frankfurt wordt gemeld dat de Westduitse beleggers dinsdag voor het eerst enige onrust hebben getoond. De koersen van aandelen van de betrokken maatschappijen zijn ondanks de gesta dige prijsstijging van de laatste week gisteren op de beurs aldaar gezakt. De aandelen van de grote autofabrieken zijn van twee tot 15 punten gedaald, waarvan Daimler het diepst van 1003 maandag tot 988 gisteren. De bemanning van het 1.653 ton me tende Libanese vrachtschip „Aghios Georglos 2" uit Beiroet heeft gistermid dag het schip moeten verlaten, doordat het van voor- tot achtersteven in brand stond. Het vaartuig bevond zich bij Beachy Head aan de Zuidoostkust van Engeland toen er brand ontstond in de lading es- partogras. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat dringend om hulp werd gevraagd. Het merendeel van de opvarenden werd gered door de Britse vissersboot „Acmity", terwijl het Engelse tank schip „Esso Fulham" er drie aan boord nam. Tegen de'avond kwamen de zestien opvarenden van de Libanese vrachtboot, onder wie de vrouw van de gezagvoer der, in Eastbourne aan, nadat zij wa ren overgestapt op de reddingboot van die plaats. Twee bemanningsleden wer den naar een ziekenhuis overgebracht. De „Aghios Georglos 2" dlc behalve espartogras ook 70 ton stookolie aan boord had, liep later op acht km ten oosten van Eastbourne op de kust. De West-Berlijnse politieagent, Josef Kreutz (50), die bij de muur op pa trouille was, heeft in Oost-Berlijn poli tiek asiel gevraagd. Kreutz heeft in compleet uniform gis teren de benen naar Oost-Berlijn geno men, waar hij zijn wapens aan de com munistische functionarissen overhandig de met het verzoek om politiek asiel. Dit heeft hij gekregen. De man had de laat ste tijd huwelijksproblemen. Het monsterproces te Koblenz Na een proces van meer dan zes maanden, waarbij ruim twee honderd getuigen werden ge hoord, heeft de openbare aankla ger requisitoir gehouden tegen het voormalige hoofd der recher che van Rgnland-Pfalz, George Heuser, en tien andere voorma lige SS- en SD-functionarissen, die terecht hebben gestaan we gens moord op 30.356 Joden, Rus sen, Zigeuners en geesteszieken in Wit-Rusland tijdens de Duitse bezetting. Tegen de 50-jarige hoofdbeklaagde Heu ser eiste de openbare aanklager levens lange gevangenisstraf met levenslang eerverlies wegens zeven gevallen van moord. Bovendien eiste hij tegen Heu ser nog een gevangenisstraf van zeven jaar wegens medeplichtigheid aan moord en doodslag in verscheidene gevallen. Ook tegen de 62-jarige hulparbeider Franz Stark, uit München werd wegens moord in acht gevallen levenslange ge vangenisstraf en levenslang eerverlies geëist. De eis tegen de 56-jarige boek houder Karl Dahlheimer, uit Bremen, luidde vijf en een half jaar gevangenis straf met drie jaar eerverlies, wegens medeplichtigheid aan moord op 500 Jo den en aan het ombrengen van burgers uit Minsk, de hoofdstad van Wit-Rus land, na een aanslag op een Duitse com missaris-generaal. Een der andere beklaagden, de 53-ja- rige kantoorbediende Artur Harder uit Frankfort, hoorde zeven jaar tegen zich eisen wegens medeplichtigheid aan het levend verbranden van mensen, plus vijf jaar eerverlies.De eisen tegen de overi ge beklaagden varieerden van vier tot twaalf jaar gevangenis, plus drie tot tien jaar eerverlies. De zaak tegen drie andere beklaag den werd wegens ziekte aangehouden Laaghartig Naar de mening van de openbare aan klager kon geen der beklaagden zich er- IB'-U-i'l mtiwi op beroepen op bevel van hogerhand te hebben moeten handelen. Met hun me dewerking aan de Endlösung van liet Jodenvraagstuk hebben zij, uit lage be weegredenen, een gruwelijke en laag hartige moord gepleegd. Wie deze da den heeft bevolen en uitgevoerd, moet een hart van steen hebben gehad, aldus de openbare aanklager. Tijdens het getuigenverhoor kwamen tal van bijzonderheden aan het licht over de vreselijke gebeurtenissen, die zich destijds in Minsk hebben afgespeeld. En kele getuigen, die destijds rechter of of ficier van justitie waren, en ook thans weer hoge functies in de Bondsrepubliek bekleden, konden zich de gebeurtenissen in Minsk niet meer herinneren en ver klaarden toen niets van de massale ver nietigingen aldaar te hebben afgeweten De secretaris-generaal van de VN, Oe Thant heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad medegedeeld dat hij generaal-majoor Carl von Horn, stafchef van de militaire VN-waar- nemers, die in Palestina toezicht houden op de naleving van het be stand aldaar, naar Egypte, Saoedi- Arabië en Jemen zal zenden. Von Hom moet aanbevelingen doen yoor het legeren van VN-waarnemers In een gedemilitariseerd gebied, dat twintig kilometer ter weerszijden van de grens tussen Saoedi-Arabië en Jemen moet beslaan. Oe Thant verklaarde dat z.i. een vijf tigtal waarnemers, die over vervoers middelen op de grond en drie of vier hefschroefvliegtuigen beschikken. ge noeg zouden zijn om toezicht te houden op de uitvoering van de overeenkomst tot het staken van de strijd, waarover Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen over eenstemming hebben bereikt. Hij schat te dat de waarnemers niet langer dan drie of vier maanden ter plaatse zou den behoeven te blijven. Van gewoonlijk betrouwbare VN-zijdc is vernomen dat Oe Thant een groep waarnemers der VN naar Jemen zou willen zenden, zonder dat liem daartoe op een bijeenkomst van de Veiligheids-1 raad speciaal vergunning is verleend.' Hij zou deze waarnemers dan aan zich elders bevindende groepen VN-waarne mers willen onttrekken. c Premier Fidel Castro van Cuba, die naar men verwacht een maand lang in de Sowjetunie zal blijven, heeft maandag een onderhoud gehad met Chroesjtsjef en president Brczjnev. Castro ging gisteren weer naar het mausoleum van Lenin op het Rode plein, waar hij een krans legde. Maandagavond werd hij luide toege juicht door een groep Moskovieten, toen hij in kaki bij het Bolsjoi-theater arriveerde. Hij heeft daar een opvoering van Tsjaikovsky's „Zwanenmeer" bij gewoond. Westelijke waarnemers wezen erop. dat Castro misschien nog in Rusland is als het centrale comité van de Russische communistische partij weer bijeenkomt. Dit zal op 28 mei vergaderen en in het bijzonder ideologische vraagstukken be spreken. Zoals bekend hebben de Rus sen voorts in hun briefwisseling met de Chinezen de Chinese communistische partij uitgenodigd om „rond 15 mei" een delegatie naar Moskou tc zenden voor bespreking van het ideologische geschil tussen de Russen en de Chinezen. De crisis rondom Cuba heeft in dit ge schil een belangrijke rol gespeeld. Als de kleuters van de Red Mill-school te East-Greenbush in de Amerikaanse staat New York hun voorgeschreven dutje doen, worden zij bewaakt door Bootsie, al tien jaar lang de mascotte van de school. Bootsie heeft zich zo met het school leven vertrouwd gemaakt, dat hij reageert op de schoolbel en bij oefeningen op het brandalarm-signaal. De Amerikaanse ambassadeur in Mos kou Foy D. Kohier en zijn staf zouden heden de 1 mei-demonstraties op het Ro de Plein in Moskou niet bijwonen wegens de aanwezigheid van premier Fidel Cas tro. Het is de eerste maal dat de Ame rikaanse ambassadeur en zijn staf de bijeenkomst boycotten. Samen met 7 no vember, de Dag van de revolutie, is 1 mei de belangrijkste nationale feestdag in de Sowjetunie. Politieke en diplomatieke waar nemers in Vientiane hebben ver klaard dat de missie van de Amerikaan Averell Harriman naar Moskou mislukt is. „De mis sie is mislukt voor zij begon," verklaarde een westelijke waar nemer. „Rusland kan zeer weinig doen aan een positieve beïnvloe ding van de situatie in Laos." „Het enige mogelijke resultaat van de missie is een negatief resultaat", ver klaarde een andere zegsman. „Zij zal waarschijnlijk aantonen hoe weinig in vloed de Sowjetunie nu in Laos heeft en hoe weinig wij op Rusland kunnen vertrouwen bij de uitvoering van over eenkomsten die betrekking hebben op andere gebieden." - Optimisme Van officiële Amerikaanse zijde houdt men een voorzichtig optimisme in stand. Van officiële Russische zijde weigert men over de zaak te spreken. Diploma tieke zegslieden zijn het er in het alge meen over eens dat het aangrenzende communistische Noord-Vietnam de groot ste invloed heeft op de pro-communis tische Pathet Lao. Hanoi verschaft de Pathet Lao de meeste militaire voorra den, zijn opleiding en de politieke in doctrinatie. Elk bataljon van de Pathet Lao heeft een Noordvietnamees kader. Naar schat ting zijn er negen bataljons van 450 man elk Noordvietnamese troepen in Laos gestationeerd, voornamelijk langs de oostgrens. Zij bewaken de aanvoerrou- tes van Hanoi naar de communistische Vietcong-guerrillas in Zuid-Vietnam. Chroesjtsjef Harriman is intussen uit Londen in Washington aangekomen om zijn rege ring mee te delen dat de gezondheid van Chroesjtsjef goed schijnt te zijn en dat de Russische premier kennelijk de touw tjes nog vast in handen heeft. Tegenover journalisten verklaarde Har riman dat hij niet veel waarde hecht aan de geruchten dat Chroesjtsjef voor bereidingen treft om zich terug te trek ken uit een of meer van zijn functies. Ook verklaarde Harriman dat Chroesjts jef zijn belofte nogmaals heeft beves tigd om de overeenkomst van Genève voor een onafhankelijk en neutraal Lao» na te leven. Bommen De Amerikaanse democratische sena tor Mike Mansfield heeft in de Ameri kaanse senaat verklaard dat als de Ver. Staten bommen zouden gooien op com munistische aanvoerlijnen in Noord-Viet nam. de strijd in dat gebied kan uit groeien tot een nieuwe Koreaanse oor log „waarvoor in de eerste plaats met Amerikaanse levens zou worden betaald". Hij was van mening dat de verliezen groter zouden zijn dan de voor delen. Mansfield, die democratisch fractielei der is, antwoordde daarmee op uitlatin gen van zijn fractiegenoot Stuart Sy mington en de Republikeinse senator Barry Goldwater. Advertentie vari iedere 9% - Toch troepen naar grens met Haïti TAE spanning in het Caribische •L' gebied tussen Haïti en de Dominicaanse Republiek schijnt te zijn verminderd nu-de regering van dictator Duvalier besloten heeft de Dominicaanse ambas sade in Port-au-Prince te ont ruimen. De maatregelen van Dominica het laten oprukken van troepen naar de gemeen schappelijke grens met Haïti blijven echter gehandhaafd. Het gevaar van een botsing is echter minder geworden. De meest opzienbarende ontwik keling was wel de weigering van de V.S. om zitting te nemen in de com missie van- onderzoek van de Orga nisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.), die inmiddels in Haïti is aangekomen. De Haïtiaanse regering is van mening dat Amerika niet on partijdig is in het geschil. Het is een publiek geheim dat de V. S. gaarne zouden zien dat het dictatoriale be wind van president Duvalier die aan de beurt van aftreden is, maar zich ten koste van alles zou willen hand haven, zou verdwijnen. Een militair bewind zou daarvan het gevolg zijn. Maar dit zien de V. S. niet als een onoverkomelijk bezwaar. Gevreesd wordt echter voor represailles van Duvalier tegen de bevolking en even tuele hulp van deze dictator aan Fi del Castro. President Juan Bosch van de Domini caanse republiek heeft, nogmaals geëist dat alle politieke vluchtelingen uit Haïti die asiel gevraagd hebben op de am bassade, vrijgeleide moeten hebben. Vele vluchtelingen, onder wie vele militairen (tegenstanders van het regime van Du valier) hebben een toevlucht gezocht op de legaties van Brazilië en Venezuela. President Betancourt van Venezuela heeft Dominica alle hulp toegezegd. Op verzoek van Haiti heeft Amerika zijn marinemissie uit het land terugge trokken, weer een bewijs van de moei lijke betrekkingen tussen de V. S. en Haïti. De Nederlandse consul in Haïti, Bur gers, is maandagavond zonder opgave van redenen gearresteerd en naar de Dominicaanse Republiek gedeporteerd. Zijn vrouw mocht hem vergezellen. De heer Burgers woont al jaren Jn Port-au- Prince en is vertegenwoordiger van scheepvaartmaatschappijen. De Haïtiaanse consul in de Domini caanse Republiek heeft zijn post in San to Domingo verlaten en politiek asiel gevraagd. Leden van de familie van de voor malige dictator Trujillo schijnen ge bruik te willen maken van de moei lijkheden tussen beide landen. Vier Trujillo's zijn maandag in Port-au- Prince gearriveerd. Het doel van him reis werd niet bekendgemaakt. Een Canadees straalvliegtuig met 90 passagiers aan boord, dat dinsdag van Prestwick naar Montreal vertrok, is naar Engeland teruggekeerd en op Lon don Airport geland. Bij de start was een zeemeeuw tegen een motor gevlo gen, die later uitviel. Voor de landing cirkelde het toestel 45 minuten boven zee om brandstof te lozen. I De Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. wil dat haar stewardessen nog meer tegen de pas sagiers gaan glimlachen, dan zij reeds doen. Zij heeft een „glimlachcam- pagne" geopend, waarbij voor hofmeesteressen, die zich hierin onderscheiden, prijzen in de vorm van nylonkousen en wasma chines worden ingesteld. De meisjes voelen er ech ter niets voor. Zij voe ren aan dat zij nu reeds zo veelvuldig glimlachen, dat zij hiermede vaak door de passagiers wor den geplaagd. I De 350 inwoners van het Westduitse dorpje Lan- genwinkel, in de deel staat Baden-Württem berg, hebben zich bij re ferendum ervoor uitge sproken hun dorp af te breken en het een aantal kilometers verder op te bouwen. Het referendum werd gehouden omdat Langenwinkel, dat dicht bij het vliegveld van Lahr ligt, veel last heeft van de op het vliegveld gesta tioneerde Franse straal jagers. I De Amerikaanse musical My fair Lady heeft gis teren in het Londense Royal theater zijn vijfde verjaardag gevierd. Het was de langste opvoering in dit theater. De musi cal is in Londen 2.083 maal opgevoerd voor in totaal vier miljoen be zoekers. De modestichting heeft de Amerikaanse vice-pre sident, Lyndon Johnson, de best geklede Ameri kaan genoemd om zijn „conservatieve kleding". De lijst van best geklede mannen is samengesteld door ontwerpers en kleer makers. Dc melkboer van Hert ford in Engeland is met een gerust hart een week op huwelijksreis gegaan in de wetenschap dat zijn klanten toch hun dage lijkse portie melk. boter, kaas en eieren krijgen. Daarvoor zorgt de plaat selijke predikant, die met zijn echtgenote maandag op een gemotoriseerde melkkar de wijk van de melkboer introk. De 61- jarige predikant en zijn vrouw hebben de zeven tig kilometer lange melk- wljk zolang onder hun hoede genomen. Het hoogste flatgebouw ter wereld, een cilinder vorm met glazen muren ter hoogte van 235 me ter, zal in Chicago wor den gebouwd Het ge bouw zal tachtig verdie pingen tellen. Er zal ook nog een zendmast op worden gemonteerd, zo dat de totale hoogte 410 meter wordt. -"^-<3rfs—t*- KOELKASTEN Een schitterende serie waaruit U kunt kiezen: van 120 liter tot 280 liter inhoud. Van f348.- tot f995.-. Compressorkoeling. Veilige magnetische deurslujtir.g. Ruim vriesvak. Automatische oiitdooiinrichting. Doordachte inc/eling. Vraag het de vakman. AMSTERDAM met de producten AEG, Telefunken'en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugenis Vijf Latijns-Amerikaanse landen Bolivia, Brazilië, Chili, Ecuador en Mexico hebben zich bereid verklaard een verdrag te ondertekenen, waarbij zij zich verbinden geen kernwapens en middelen, waarmee deze vervoerd kun nen worden, te maken of in bezit te hebben. Een gemeenschappelijke verklaring van de presidenten van deze landen is in Genève overhandigd aan de Rus en de Amerikaan, die beiden voorzitter zijn van de ontwapeningsconferentie. In de verklaring wordt gezegd, dat de vijf met elkaar en andere Latijns-Ameri kaanse landen zullen samenwerken op dat Latijns-Amerika zo spoedig moge lijk als een kernwapenvrij gebied zal worden beschouwd. Het initiatief tot de ze stap is genomen door president Adol- fo Lopez Mateos van Mexico. (Advertentie) PLANTEN MARGARINE 1194) In de beeldende kunst kun nen we herhaaldelijk anachronis men tegenkomen, die voor ous ge voel wellicht wat storend zijn, maar voor de kunstenaar niets abnormaals hebben. Zo zien we In een Chris tusscène met de cijnspenning een farizeeër met een bril getooid, en Scipio is in de slag bij Zama van een pijp voorzien, twee voorwerpen die beslist niet passen In het tijd perk dat de schilder in beeld bracht. Vaak ook kleedde de kunstenaar zijn personages uit de oudheid zeer be wust In de kos tuums van zijn tijd en werd bijv. Her cules In een renals- sancegewaad ge stoken; de Madon- na's uit de 15de en 16de eeuw zijn Florentijnse meis jes In hun eigen dracht en Apollo speelt reeds viool. Dit zijn geen ver gissingen, maar opzettelijkheden, waarmee de kunstenaar in zijn werk bepaalde bedoelingen heeft gehad. Van een geheel andere orde is ech ter een ham die we op een uitbeel ding van de bruiloft te Kana zien prijken. De schilder moge deze lek kernij noodzakelijk hebben gedacht om de feestelijkheid en de welstand in beeld te brengen, maar op het verbod dat in Deut. 14:7 en 8 staat opgetekend, heeft hij toch bitter wei nig acht geslagen. Soortgelijke blunders komen we ook bij moderne kunstenaars tegen, doch bij de modernen is het veel moeilijker de vingeT op de wonde piek te leggen, aangezien zij er zich veelal op beroepen de werkelijkheid niet weer t« geven. Dan wordt hel lastig Iets aan te wijzen dat In die onwerkelijkheid niet met de werke lijkheid strookt. Daarom zullen we een greep moeten doen uit de ter be- schikking staande moderne afbeel dingen, die kenuelilk wél een weer gave van de werkelijkheid bedoel den te zijn. Dat is bijv. de postze gel van St. Kitts Nevis, een eiland dat onder Britse heerschap pij staat en dicht bij onze Boven windse eilanden ligt, In 1903 werden door dit eiland postzegels uitgegeven met de beeltenis van Columbus, die gespannen door een verrekijker tuurt. De ontwerper had zich kennelijk niet gerealiseerd dat de verrekijker ruim een eeuw na Colum bus werd geconstru eerd. De bekende Zwitserse postzegel van het knaapje met de voetboog, vertoonde nog veel ergerlijke gebreken, want hel moei wer kelijk een onmogcliikheid geweest zijn met dit wapen te schieten, om de eenvoudige reden dat de pees van de boog aan de verkeerde kant was getekend.'En dat in het land van Wilhelm Teil! Tegen alle natuurkundige wetten in druist voorts een afbeelding van het kasteel te Praag, waarachter de zon In het westen opgaat. Zouden we hier wellicht oog kunnen denken aan een kunstzinnige vrijheid, deze ver ontschuldiging wordt moeilijker voor een In 1921 uitgegeven Duitse post zegel, waarop liet ambacht In beeld werd gebracht met allemaal link se arbeiders, zonder één uitzonde ring. Dit was »»en wel erg opvallen de generalisatie van een minder heids verschijnsel. Het zijn natuurlijk niet alleen de beeldende kunstenaars, die opvallen de fouten maken, want ook hij schrij vers zijn er vele aan te wijzen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 11