Nienwe Leidse Courant Staat moet Zuidmolukkers naar Nederland laten komen Commentaar PRESIDENT HAAGSE RECHTBANK BESLIST: Dwangsom vastgesteld op f 50.000 per eiser f Dom. republiek stelt Haiti een ultimatum Prinses enthousiast terug van haar reis Pater in missie vliegtuig nog steeds spoorloos 01 Maandag 29 april 1963, 44ste jaargang rn Koninklijke onderscheidingen CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen „Stsnlvasligh is ghebleven mijn hert in teghenspoet" Zie pagina's 6 en 7 J i. 2,80, p.kw. 8,25 Hoftl en Dominicoonsc Reptibt. (Van een onzer verslaggevers) T~\E Staat der Nederlanden moet terstond de vijftien Zuidmolukse gezins- hoofden met hun gezinnen, in totaal 37 personen, die nog in Nieuw- Guinea verblijven, uiterlijk woensdag aanstaande op zijn kosten naar Nederland overbrengen of doen overbrengen. Bij niet nakomen van dit bevel wordt de staat veroordeeld tot een dwangsom van f 50.000 per eiser. Dit vonnis, dat vanmorgen door de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias is gewezen, is direct na de uitspraak zonder verdere rechtsmiddelen van kracht geworden. Het betreft hier een kort geding dat vrijdag door ir. J. A. Manusama, hoofd van de politieke missie van de RM.S. in Nederland, als gemachtigde van vijftien Zuidmolukse gezinshoofden EN Er zijn moeilijkheden gerezen tussen twee Cari bische buurlanden: Haïti en de Dominicaanse repu bliek. Ook vandaag werd in Nieuw-Guinea het zoeken voortgezet naar de ver miste „vliegende pater" P. Vergouwen. De groepering van verontruste anti-revolutio nairen zal haar activiteiten ook na de verkiezingen voortzetten. Op een open bare bijeenkomst in Rot terdam heeft de voorzit ter, dr. D. Vreugdenghil, opgemerkt, dat „onze strijd te belangrijk is om in zo korte tijd gestreden te zijn". Ondanks alles zullen de verontrusten a.r. blijven. Tot nu toe hebben 255 personen een verzoek in gediend om in „Het Dorp" te mogen wonen. Onder de groep van de alleenstaan den beneden de vijftig jaar is het grootste aantal spastisch. Waarnemend di recteur van „Het Dorp" in Arnhem, dr. A. Klapwijk, heeft verklaard, dat men intensief de selectie heeft aangepakt. De Zuidmolukkers die nog tegen hun wil op Nw.- Guinea zijn achtergeble ven, hebben het kort ge ding dat zij tegen de Staat der Nederlanden hadden aangespannen, ge wonnen. De Staat moet blijkens deze uitspraak van de president der Haagse rechtbank zorgen, dat de 37 betrokkenen vóór woensdag a.s. uit Nieuw- Guinea vertrokken zijn. Ter gelegenheid van Koninginnedag is vandaag weer een milde „lintjes regen" gevallen. De hoog ste onderscheiding viel kardinaal B. Alfrink ten deel, die grootkruis in de orde van Oranje - Nassau is geworden. Na incident op ambassade De Dominicaanse republiek heeft zondag de beschuldiging uitgespro ken, dat Haïti agressie heeft gepleegd door de Dominicaanse ambassade te Port au Prince te bezetten en samen te zweren tegen het leven van de Dominicaanse president. De Dominicaanse republiek stelde Haïti een ultimatum en de span ning nam snel toe. De verloven van het leger werden in de Domini caanse republiek ingetrokken en Haïti verbrak de diplomatieke be trekkingen met zijn buurstaat. De organisatie van Amerikaanse sta ten besloot op een spoedzitting gebruik te maken van haar recht op speciale be voegdheden en vormde een commissie van onderzoek, waarin de vertegenwoor digers van vijf landen zitting hebben. Het hoofd van de raad van de OA.S. heeft de beide landen verzocht zich te onthouden van elke actie, die de vrede op het westelijk halfrond kan verstoren. Er zijn sterke aanwijzingen( dat de twee landen, gelegen op het Caribische eiland Hispanolia, met de OAS-commissie zul len samenwerken. De vijf landen, die in de commissie zit ting zullen nemen, zijn Columbia, El Sal vador. Chili, Ecuador en de Verenigde Staten. Het besluit tot vorming van de com missie werd met 16 tegen 0 stemmen bij twee onthoudingen genomen De beide landen die zich van de stemming ont hielden w-aren Brazilië en Bolivië, die zulks deden omdat zij nog geen instruc ties ontvangen hadden. Het ultimatum, dat de Dominicanen hebben gesteld, liep vandaag om 13 uur (W.E.T.) af. Verwacht werd, dat de com missie van onderzoek vanmorgen met een Amerikaans straalvliegtuig naar de Dominicaanse republiek en Haïti zou vliegen. Vieuws in één oogopslag De onderhandelingen in Laos zijn mislukt. De neutralistische generaal Kong Le ontkent de be schuldigingen van com munistische zijde dat zich rechtse troepen onder zijn soldaten bevinden. De Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse za ken, Harriman, juist te rug uit Moskou, heeft goe de hoop dat premier Chroesjtsjef zijn invloed ten goede zal aanwenden. Moskou heeft premier Fidel Castro van Cuba een uitbundig welkom be reid. 41 De 44-jarige assistent-accountant H. Nijkamp uit Almelo is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Holten en Rijssel met een auto tegen een boom gereden en daarbij op slag gedood. Het twee-jarig jongetje Rens Vol- lannd uit Wormerveer is zondag in de Zaan verdronken. Hij was met zijn acht-jarig zusje uit rijden gegaan en is uit het wandelwagentje geklauterd zonder dat iemand er erg in had. Toen zijn zusje hem miste, i3 zij naar huis gerend en is de politie gealarmeerd. Het lijkje is later gevonden. en hun 22 gezinsleden, tegen de Staat is gevoerd. Het kernpunt van het kort geding was vast te stellen of de 37 Zuidmolukkers na de overdracht aan Indonesië per 1 mei in werkelijk lijfs gevaar zouden komen te verkeren. De pleiter van de Zuidmolukkers, mr. G A. Maris, meende dat in geval de eisers niet naar Nederland zouden worden overgebracht, hier sprake zou zijn van inbreuk op lijf, leven en vrijheid. Het lijfsgevaar achtte hij wel degelijk aanwezig, wat hij trachtte aan te tonen door middel van getuigen verklaringen. Hij beriep zich op de toezegging van de regering in de me morie van toelichting bij het wetsont werp van de overdracht, om ieder, die in lijfsgevaar zou kunnen komen te verkeren na de overdracht naar Ne derland zou kunnen uitwijken. Mr. E. Drooglever Fortuyn, die het standpunt van de Staat verdedigde, meende dat de rechter niet de be voegdheid had om te beoordelen of de regering een beleidstoezegging heeft nagekomen, maar dat hij slechts zou kunnen uitmaken of het overheids- oordeel om de Zuidmolukkers niet in Nederland toe te laten in alle rede lijkheid tot stand was gekomen. De president van de rechtbank heeft de eisers in het gelijk gesteld en de gedaagde veroordeeld in de kosten van het geding. Treiler beschoten in IJslandse wateren Het Britse escortefregat Palliser en de IJslandse kanonneerboot Odinn zijn op jacht naar treiters die de IJslandse wate ren schenden. De „koude visoorlog" ls weer begonnen. Kapitein John Smith, schipper van de treiler Milward uit Aberdeen was aan boord van de Palliser. De Odinn wilde hem meenemen naar IJsland om daar terecht te staan wegens het vissen in IJslandse wateren. De trei ler is zaterdag beschoten door een IJs landse kanonneerboot. De Milward ging naar IJsland om zich over te geven. Smith heeft geweigerd te gaan. Smith gaf zijn schip over, maar stapte zelf over op een andere treiler, de Ju niper, die op weg is naar Aberdeen. Toen men op de Odinn bemerkte dat Smith niet aan boord was werd de jacht op de Juniper ingezet. Klachtendienst bezorging 18 Programma krankzinnig vol (Van een onzer verslaggevers) Gebruind en, ondanks het mati- neuze uur, fris en opgewekt, prinses Beatrix vanmorgen terugge keerd van haar reis naar Japan en Amerika. Om tien minuten over acht Reddingsacties op Nw-Guinea Gisteren en vandaag is op Nieuw Guinea het zoeken voortgezet naar het vermiste Cessna-vliegtuig van de Franciscaner missie met aan boord Pater E. H. Vergouwen. Pater Vergouwen is zaterdagmor gen (plaatselijke tijd) van Hollandio vertrokken naar de missiepost in dc Sibilvallei. TATER EDMAR VERGOUWEN In een telefoongesprek van mgr. dr M. Staverman, apostolisch vicaris in Holland, met de missieprocuur der pa ters Franciscanen in Woerden, heeft mgr. Staverman meegedeeldi dat pater Ver gouwen op 27 april 8.15 uur lokale tijd slecht weer heelt gemeld op zijn route naar Oksibil. Afgesproken werd dat de missionaris om 8.45 uur weer radio-con tact zou opnemen om gegevens omtrent het weer te vernemen. Dit contact is niet tot stand gekomen. Het is niet be kend hoelang na het uitvallen van het radiocontact pater Vergouwen in moei lijkheden is geraakt, mgr. Staverman deelde voorts nog mede, dat zeven toe stellen zaterdag en zondag intensief naar het missievliegtuig hebben gezocht. In de morgenuren van zondag werd het zoeken ernstig bemoeilijkt door het on gunstige weer. Pater Vergouwen, die 33 jaar oud is, werd in 1956 tot priester gewijd. In diezelfde tijd haalde hij zijn vliegbrevet, waarna hij naar de Verenigde Staten vloog om zijn opleiding als piloot en vliegtuigdeskundige te voltooien. De Missie Vliegdienst op Nieuw Guinea is onder leiding van pater Vergouwen tot stand gekomen. Pater Vergouwen, die reeds meer dan 2500 vlieguren boven Nieuw Guinea op zijn naam heeft staan, staat bekend als een ervaren bush- Fidel Castro, de Cubaanse dictator, is in Moskou aangekomen. Hij blijft misschien wel een maand in Rusland. Kort na de begroeting: v.l.n.r. Chroesjtsjef, Mïkoyan (die Castro in Moermansk ophaalde) en de Cubaan (Zie pagina 5). Dodelijk ongeval op schietbaan Op de schietbaan Fort in De Bilt bij Utrecht heeft zich zaterdag een onge luk voorgedaan dat de 51-jarige onder luitenant-wapenhersteller A. Th. Klok- ke van Steen wijk het leven heeft ge kost. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is de man namelijk door schot uit zijn eigen pistool in het hoofd getroffen. Hij werd onmiddellijk gebracht naar het centraal militair hos pitaal ,,Oog in Al" te Utrecht en daar werd hij overgebracht naar stads- en academisch ziekenhuis hij bij aankomst overleed. Onderluitenant Klokke van Steenwijk maakte deel uit van een groep onderof ficieren, die pistoolschietoefeningen hiel den. Ieder moest vijf schoten lossen. Het vijfde schot uit zijn eigen pistool trof de onderluitenant. De man, die in Maarssen woonde, was gehuwd en twee kinderen. Hij diende bij de school technische dienst in Utrecht. De Ko ninklijke marechaussee stelt een onder- zoek naar het gebeuren in. 0 Zaterdagmiddag is de zesjarige wielrijder Otto Attema in de Bloem- straat te Amsterdam voor een uit tegen overgestelde richting komende vracht wagen komen te vallen. Hij geraakte met zijn hoofd onder het rechterachter- wiel van de auto en was op slag dood. bijna een half uur na de geplande aankomsttijd arriveerde de DC-8 „Albert Plesman" op het platform van Schiphol, waar koningin Juliana ter begroeting stond te wachten. De Prinses had de reis van Montreal naar Schiphol samen met haar vader gemaakt, die juist een bezoek aan Mexico had beëindigd. Met een harte lijke kus verwelkomde de Koningin man en dochter onder aan de vliegtuig trap, waar behalve enkele leden van de hofhouding ook acht Haarlemse bloe menmeisjes aanwezig waren. Het was een gul lachende Prinses, die even later, samen met haar vader en haar particulier secretaresse mejuffrouw M. C, C. Wijnen, achter de tafel van Schiphols perskamer zat voor een kort gesprekje met daar aanwezige journalisten. „Ik heb een bijzonder interessante reis gehad," zei de Prinses. „Ik heb er ei veel van geleerd. Ik kan me nauwelijks voorstellen hoe het was voor ik deze reis maakte." Een van de aardigste ogenblik ken van haar reis noemde de Prinses haar bezoek aan de Nederlandse kolonie in Nagasaki (Japan). „Tot m'n verrassing heb ik gemerkt dat Nederland vooral in dit gedeelte van Japan een heel belang rijke plaats inneemt," zei zij. „Nederland zegt de mensen daar echt iets. Op de jaarlijkse parade is Nederland ook steeds vertegenwoordigd, dikwijls in nationaal kostuum Ook haar bezoek aan Amerika noemde de Prinses heel leerzaam. „Ik heb veel contacten gehad, zowel met regeringsauto riteiten als met jongeren, o.a. met jonge ren van het Amerikaanse vredeskorps. Ik vind het erg leuk," aldus de Prinses, „eens gezien te hebben hoe het hart van deze organisatie klopt. Veel heb ik er geleerd, peisoonlijke contacten zijn in dit werk erg belangrijk Goede ervaringen Over haar ontmoeting met Kennedy zei de Prinses: „Ik heb geruime tijd met de President aan tafel gesproken. Hij was op vallend goed op de hoogte met zaken die Nederland betreffen." Met de Amerikaanse pers zei de Prinses goede ervaringen te hebben, al had ze ook „uitlatingen" gelezen die zij nooit had ge daan. Waaraan prins Bernhard lakoniek toevoegde: „Ik heb over mijn reis ook een heleboel onzin gelezen." Dit tweede gedeelte van haar (onder- brokeóreis was geheel volgens program ma verlopen, aldus de Prinses. Alleen heeft de trip enkele dagen langer geduurd dan oorspronkelijk was gepland. „Dat was wel prettig,'' zei zij, „want het programma was enorm, ik mag wel zeggen krankzinnig vol Of de Prinses in de toekomst nog meer dergelijke reizen zal maken? Dat hangt van de regering af, aldus de Prinses. Wel licht ook naar Zuid-Amerika? „Ik ben bang dat ik mijn Spaans niet zo goed spreek." lachte de Prinses. „Er zijn andere leden van mijn familie die daar meer van weten, maar ik zou er dolgraag eens een bezoek willen brengen." De Prinses werd op haar reis vergezeld door mevrouw baronese Sweerts de Lan- das Wyborg, luitenant-ter-zee I Pauli, ad judant van prins Bernhard, mejuffrouw Wijnen, particulier secretaresse van dc Prinses en mr. C. J. van Schelle, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister Morgen (Koninginnedag) verschijnt one blad niet. On- ze kantoren zijn de gehele S dag gesloten. NIEUWE LEIDSE CRT. Nog juist op tijd om de verjaar dag van HM. de Koningin in ons land te kunnen vieren, arriveerden vanmorgen prins Bernhard en prinses Beatrix op Schiphol, terug van resp. een bezoek aan Mexico en een wereldreis. De be groeting was allerhartelijkst. Prins de Ligne omgekomen De 50-jarige prins Albert de Ligne, een vooraanstaand lid van de Belgische aristocratie en succesrijk zakenman, is zaterdagavond bij een auto-ongeluk bij Namen om het leven gekomen. Hubert Anciaux gouverneur van de Belgische Nationale bank die aan het stuur zat, werd zwaar gewond. Het 12-jarig dochtertje van Prins Albert, Wanda, brak beide benen en een Brits kindermeisje van Wanda kwam om het Nieuwe ambassadeur van Israël benoemd Het Israëlische ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld dat bri gade-generaal David Sjaltiel is benoemd tot ambassadeur in Nederland. "yANMORGEN in prinses Beatrix weer gekeerd van de reis die zij naar verre landen heeft gemaakt. Een hartelijk wel kom is op zijn plaats. Wij leven in een tijd, waarin, ook aan wie een hoog ambt van regeren wacht, de mo gelijkheid is gegeven, iets van de wereld te zien. En mag ook dit niet geacht wor den, tot de vorming te behoren? Voor welk land ook, de beslotenheid valt steeds meer weg. Niet dat het eigene van een land veroordeeld is te verdwijnen. Maar het krijgt almeer zijn plaats in een groter geheel, en kan zo wellicht te waar devoller zijn. Van bijzondere waarde achten wij het, dat ook onze kroonprinses Beatrix in de gelegenheid is, haar belangstelling uit te strekken tot ver over de grenzen van ons land. Was het trouwens niet reeds bekend, hoe haar medeleven uitgaat naar wie, waar ter wereld ook getroffen zijn door leed en smart? Men zal er vanavond reeds weer de bewijzen voor zien en horen op het tele visiescherm. Prinses Beatrix stimuleert onze jongeren tot betoon van steun en sympathie, en ons dunkt, men kan zich nauwelijks beter stimulans denken. Wat haar thans besloten reis betreft, deze was een rechtstreeks gevolg van die van vorig jaar naar de verre oost en die zij door het overlijden van haar grootmoeder zo plotseling heeft moeten onderbreken. Onder degenen die zij thans heeft mogen ontmoeten waren niemand minder dan de Keizer van Japan en de President der Ver enigde Staten. Niet alleen overigens ter verrijking van haar kennis was deze reis waardevol. Want evenals haar vader toont onze Kroonprin ses gaven te bezitten die haar stempelen tot een ambassadrice van bijzondere aard. Haar onbevangenheid, haar vriendelijke persoonlijkheid, ook haar opvallende ge- interesseerdheid het zijn goede eigen schappen van hoofd en hart. Het is vandaag tevens de vooravond van de verjaardag van onze geëerbiedigde Ko ningin. Wij zijn als volk van Nederland ook in ons vorstenhuis wel uitzonderlijk gezegend. '"TOT DEGENEN die ter gelegenheid van de verjaardag van onze Koningin zijn onderschelden hun namen treft men in deze krant aan behoort ook de alge meen directeur van de bladen van Het Kwartet, waarvan ook dit blad deel uit maakt. Wij verheugen ons daarover van harte. We zien er een onderschijving in van de vele verdiensten, die de heer J. Groene- wegen heeft jegens de dagbladpers in Ne derland. Dat het in het bijzonder de chris telijke dagbladpers is, voor welke deze verdiensten van waarde en betekenis zijn, wekt geen verwondering. Het uitgeven van dagbladen geschiedt, ze ker in onze tijd, niet zonder zorg en in spanning. Dat geldt ook de christelijke krant. Hoger zegen is daarbij onmisbaar, maar daarnaast ook een nimmer aflatend zich beijveren voor de goede zaak. De eminente verdiensten van de heer Groenewegen, naar persoon en functie, waren de insiders, waren ook ons allen als zijn medewerkers, reeds lang bekend. Het verheugt ons oprecht, dat zij thans ook op deze eervolle wijze officiële erken ning hebben gevonden. VERFHANDEt IJ OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR. 71 TELEFOON 50105 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK r>7—59 LEIDEN TELEFOON 23135 FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rijn 4S Tendens dalend De Bilt verwacht tot dinsdagavondi oninginnedag zal morgen een wat vro lijker weertype brengen. Zaterdag dagmorgen kwam een zwak frontje bij Schotland naar de Noordzee maar de vooruitzichten waren nog vrij gunstig. Het. is een teleurstelling gewordenwant reeds zondagnacht bereikte ons een re- genfrontje, dat vergeleken met de hoge barometerstand een vrij sterke intensiteit had. Wij zijn daarbij in een vochtige lucht stroom van de Oceaan komen te liggen waarin ook vandaag nog veel bewolking aanwezig is. Uit het westen nadert een zwak koufront waarachter drogere lucht de komende avond of nacht ons land zal bereiken. Een rug van hogedruk brengt Zwaar bewolkt met aanvankelijk enige morgen wat meer zonnige perioden, zo- regen of motregecn en plaatselijk mist, dat de vooruitzichten voor Koninginne- maar morgen In de loop van de dar dap, vergeleken met zondag en vandaag enkele verspreid voorkomende opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Weinig verande ring ln temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 30 april: zon op 5.14. onder 20 01; maan op 11.00, onder 2,23. Woensdag 1 mei: zon op 5.12, onder 20.03; maan op 12.08, onder 2.58. Hoogwater Scheveningcn 30 april: 7.53 vjn.; 2033 nm. 1 mei: 9.03 v.m.; 21.47 njn. gunstig mogen worden genoemd. Verf met voldoening Een piedukt een de Sikkens &eep

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1