Verplichte verzekering tegen arbeidsongeschiktheid stop 'n tijger in uwtank! Afwijking van adviezen Ziektewet moet nu worden aangepast Meeste café-restaurants worden „opgegeten Dertiende deel van ?De Bezetting* DE BLAUWE TREIN I 7 ZATERDAG 27 APRIL 1963 INZ pagina 1) •Het) Vervolg v ito» Nu enerzijds de voor de ziekengeld verzekering geldende loongrens wordt opgeheven en de koppeling van de plichte ziekenfondsverzekering aar insda verplichte verzekering ingevolge Ziektewet anderzijds komt te vervallen heeft de minister zich blijkens zijn al gemene beschouwingen bij het wetsont werp afgevraagd of het geen aanbeve- j ling zou verdienen de Ziektewet onmid- l Al dellijk in de wet op de arbeidsonge- V/\f schiktheidsverzekering te incorporeren Hij heeft evenwel gemeend daartoe voorshands nog niet te moeten besluiten. omg° omdat het naar zijn inzicht in deze beide regelingen om twee geheel verschillende verzekeringen gaat, al hebben zij beide tot object: uitkering in geval MOW beidsongeschiktheid en al wordt in beide onnl wetten niet naar de oorzaak van de loonlil beidsongeschiktheid gedifferentieerd. u 1 Ük I u- wjj omge 0 5647| r Criterium Doordat de verzekering in de plaats komt van de wettelijk geregelde invali- diteits- en ongevallenverzekering kan van de gelegenheid gebruik worden ge maakt om het thans bestaande en in ve lerlei opzichten onrechtvaardige onder scheid naar de oorzaak van de arbeids ongeschiktheid (die thans het gevolg van een bedrijfsongeval moet zijn) te verval len. In het wetsontwerp is een nieuw invaliditeitscriterium ingevoerd, luiden de: „Geheel of gedeeltelijk arbeidsonge schikt in de zin van de wet is hij, die tengevolge van ziekte of gebreken ge heel of gedeeltelijk buiten staat is oir met arbeid, die voor zijn krachten er bekwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger be roep hem in billijkheid kan worden op gedragen, ter plaatse waar hij arbeid ver richt of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats het loon te verdienen, dat lichamelijk en geeste lijk gezonde personen van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding op zodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen". Zeven klassen ca_ De uitkering zal afhankelijk zijn van ings- de ma*e ^er arbeidsongeschiktheid en liten- van de hoogte van het verdiende loon, waarbij de duur der verzekering niet van invloed is. Al naar gelang de mate van hun arbeidsongeschiktheid zullen de invaliden worden ingedeeld in klassen, waaraan een uitkeringspercentage ver- bonden is (aangevende het percentage ILIM van het loon. waarop de uitkering zal worden gesteld). Deze indeling ziet er als volgt uit: ..Blij 15—25 25—35 35—45 45—55 55—65 65—80 of r 65 Voor de berekening van het dagloon. me waarnaar de arbeidsongeschiktheidsuit- iemal kering zal worden bepaald, zullen door eukei de Sociale Verzekeringsraad algemene ntuee regelen worden gesteld. Evenals de hui dige sociale verzekeringswetten voor loontrekkenden zal deze verzekering een ORI maximum-dagloon kennen, hetgeen wil zeggen, dat loonderving boven dat be- drag, hetwelk voor de huidige wetten op f 24 is gesteld, niet ingevolge de A.O.V. I zal worden gecompenseerd. De uitkering OO kan worden gewijzigd bij toe- en afne- ming van de mate van arbeidsongeschikt- heid en vervalt, zoals uit bovenstaande tabel blijkt, indien de mate van a.o. daalt tot beneden 15 pet Ook kan op kosten van de A.O.V. re validatie en het verstrekken van kunst middelen en herscholingscursussen den verleend, voor zover niet reeds de ziekenfondsverzekering daarop aanspraak geeft. De geneeskundige revalidatie zal in beginsel volledig vanwege het zie kenfonds worden verleend. De AO.V. zal worden gefinancierd door middel van het omslagstelsel en wel door de heffing van een premie, die op een voor het gehele bedrijfsleven form percentage van het premieplichtig loon zal worden vastgesteld. Dit bete kent, dat geen premie wordt geheven over het loon, dat het maximum-dagloon (thans f 24) te boven gaat. Werkgever en werknemer zijn ieder de helft der premie verschuldigd. Naar verwacht wordt zal de totale pre mie voor de verplichte ziekengeldver zekering en de arbeidsongeschiktheids verzekering niet meer bedragen dan ca. 8.) pet, nL 5 pet voor de ziekengeldver zekering en ca. 3,1 pet. voor de A.O.V. (Van onze sociaaleconomische redactie) Bij de samenstelling van het ontwerp van wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering heeft minister Veldkamp zich op vele belangrijke onderdelen aan- I®" gesloten bij de adviezen van de Sociaal -j. IEconomische Raad en de Sociale Ver- I zekerings-Raad. Op enkele punten is evenwel van de adviezen afgeweken. I Zo hadden beide adviesorganen voor- ,pI gesteld een maximum-wachttijd voor de A.O.V. (en dus ook een verzekering) vast te stellen ken. De minister heeft echter de thans voor de ziekengeldverzekering gelden- Ide maximum-uitkeringstermijn van 52 .weken gehandhaafd. c' In het wetsontwerp wordt het recht (van uitkering bij arbeidsongeschiktheid .verleend, indien de mate der a.o. 15 pet of meer bedraagt. De S.E.R. en de S.V.R. 'hadden voorgesteld geen uitkering te n .verlenen bij arbeidsongeschiktheid van I minder dan 25 pet. IDe adviesorganen hebben zich voorts uitgesproken voor een mengvorm van uniforme en gedifferentieerde premie. I Zij beoogden de uitkeringen over de re [eerste twee jaren te financieren door middel van een gedifferentieerde pre- Imie en de uitkeringen na die termijn Idü.v. een uniforme premie. In het wets voorstel wordt echter, uitgegaan van een I uniforme premie. Op het punt van één medische dien6t waren de adviesorganen niet I in hun oordeel Ongeveer de helft der leden koos voor medische diens- ten. Verder achtten de S.E.R. en de j S.V.R. onvoldoende redenen aanwezig om het overheidspersoneel van de A.O.V. uit te sluiten. Ook wilden zij de loon- 39 I grens in de Ziektewet handhaven. Thans bedragen de totale kosten ter zake van de ziekengeld-, invaliditeits- en ongevallenverzekering 7.4 pet. en f 75 miljoen per jaar overheidsbijdrage interim-regeling voor invaliditeitsrente- trekkers, welke per 1 januari jL is inge gaan. Bij de volledige invoering der A.O V. zal de overheidsbijdrage in de interim-regeling komen te vervallen. Deze zal dan evenwel nodig zijn in het kader van de liquidatie der bestaande fondsen in verband met de tegenover die fondsen nog bestaande verplichtingen an de Schatkist. De financiële consequenties van het ivoeren der A.O.V. zullen niet ingrij pend zijn. De „overstap" betekent in dit geval zelfs een besparing. Uitv voering De A.O.V. zal worden uitgevoerd door de bedrijfsverenigingen, die moeten overgaan tot de oprichting van één ge meenschappelijke medische dienst In dien daartoe niet wordt overgegaan zal de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid een dergelijke dienst instel- De bedrijfsverenigingen zijn verplicht personen, wier verplichte verzekering is geëindigd, onder bepaalde voorwaarden tot het sluiten van een vrijwillige a.o.v toe te laten. Tegen een beslissing van een bedrijfsvereniging betreffende de uitkering en het opleggen van een pre mie-aanslag staat beroep open bij de Ra den van Beroep en de Centrale Raad van Beroep. De kosten der verzekering zullen ten laste komen van een te stichten fonds, waarvan het bestuur zal bestaan uit een door de minister te benoemen voorzitter en drie werkgevers- en drie werknemers leden, aan te wijzen door de centrale or ganisaties van werkgevers en werkne- Voorts is in het wetsontwerp o.m. bepaald, dat de genees- en heelkun dige behandeling, die de ongevallen- verzekering thans verleent, in begin sel bij de ziekenfondsverzekering zal worden ondergebracht. Dit betekent, dat degene met een loon, dat hoger is dan de „loongrens", in de toekomst in het geval van een ongeval in verband met de dienstbetrekking of wat daar mee gelijk wordt gesteld, geen spraak meer zal hebben op genees- en heelkundige behandeling, zoals thans wordt verleend ingevolge de Ongeval lenwet. De minister acht dit echter geen bezwaar, omdat er voor ziekte kosten goede, vrijwillige verzekerin gen bestaan. Een ander „nadeel" van de A.O.V. is, dat er geen voorzieningen worden geschapen i.b.v. nagelaten betrekkin gen. De minister is van oordeel, dat het op de weg van de ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen ligt, om de bodemvoorziening in de Algemene Weduw.en- en Wezenwet aan te vullen met voorzieningen voor nagelaten be trekkingen, ongeacht de oorzaak van overlijden. Jongetje door val uit boom gedood In een boomgaard in Rinsumageest is gisteravond omstreeks zes uur een tra gisch ongeluk gebeurd, dat aan het vier jarig zoontje Douwe van de heer W. Kerkstra het leven heeft gekost. Het kind, dat met leeftijdgenootjes ir de boomgaard speelde, is uit een vrucht boom gevallen. Bij de val bleef de ca puchon van zijn jasje achter een paal van de omheining van de boomgaard na ken, waardoor het kind stikte. (Van onze soc.-economische redactie) De indiening van het wetsontwerp op de arbeidsongeschiktheidsverze kering gaat gepaard met twee an dere wetsontwerpen, die ten doel hebben de Ziektewet en de Organi satiewet Sociale Verzekering bij de A.O.V.-wet aan te passen, zowel in technisch als in principieel opzicht. GERO ZIIVIUM CERO ZIIDURO 2ILMETA De principiële wijzigingen betreffen het onder de werkingssfeer van de Ziek tewet brengen van arbeidsongeschikt heid ten gevolge van een ongeval in verband met de dienstbetrekking en het afschaffen van de thans in de Ziektewet voorkomende loongrens De eerste wijzi ging is een noodzakelijk gevolg van het laten vervallen van de huidige Onge vallenwet. waardoor de Ziektewet ook zal moeten voorzien in uitkering over het eerste jaar van arbeidsongtschikt- Afschaffing van de loongrens wordt noodzakelijk geoordeeld, omdat hand having er van voor de coördinatie met de A.O.V. een belemmering zou zijn en een onnodige teruggang zou betekenen voor degenen, wier risico van arbeids ongeschiktheid ten gevolge van een on geval in verband met de dienstbetrek king thans wel gedekt is. doch in de toekomst niet meer gedekt zou zijn, al thans voor wat betreft de uitkering ge durende het eerste jaar. na het ongeval. Hoewel de minister weet, dat door het bedrijfsleven in betekenende mate voor zieningen bij loonderving wegens ziekte tot stand zijn gebracht voor degenen, wier inkomen de loongrens te boven gaat, betwijfelt hij of deze voorzienin gen in alle gevallen in voldoende mate aanwezig zijn. De wijziging van de Or ganisatiewet Sociale Verzekering be helst naast noodzakelijke wijzigingen van technische aard het opnemen van bepalingen t.a.v. de instelling van een gemeenschappelijke medische dienst. Naast de drie wetsontwerpen dient voorts nog een regeling betreffende het overgangs- en liquidatierecht te worden getroffen, waarvan de noodzaak ten nauwste verband houdt met de totstand koming van de A.O.W. en de AW.W. In grote lijnen kan worden gesteld dat het overgangsrecht betrekking heeft op de handhaving en de aanpassing van reeds ingegane renten en uitkeringen ingevol ge de wetten, die worden ingetrokken en op krachtens die wetten verkregen toe komstige rechten in geval van ouderdom, invaliditeit (al dan niet als gevolg van een ongeval) en, voor wat betreft de na gelaten betrekkingen, bij overlijden van de verzekerde. Het liquidatierecht heeft betrekking op het liquideren van de fondsen,die op het tijdstip van invoering van de A.O.V. bestaan ter garantie van de op dat tijd stip bestaande verkregen rechten uit de verzekeringen, waaraan een einde komt. De regeling van het overgangs- en li quidatierecht is niet van invloed op de AO.V. zelf. Omgekeerd is dit wel het geval, zodat het naar het oordeel van de minister van betekenis is dat de parle mentaire behandeling van het wetsont werp A.O.V. alvast kan beginnen. Automobilisten, die vergelijken, hebben hun keus snel bepaald: Esso Extra! Deze benzine geeft de motor meer fut, meer vermogen. Altijd! BENTU BETER UIT! De kleine café-restaurants geven beslist onvoldoende winst om de on dernemers een redelijk inkomen te verschaffen, aldus verklaart een rap port, dat door het Economisch insti tuut voor het midden- en kleinbedrijf opdracht van de Stichting produk- tiviteitscentrum voor het Horecabe drijf heeft opgesteld. Dit geldt voor ruim 90 procent van de bedrijven. De tamelijk grote bedrijven geven een kleine winst en de grootste be drijven met een omzet van meer dan een miljoen gulden, hadden slechts 0,7 pet winst. In de jaarstukken komt de penibele toestand niet voldoende tot uitdrukkig omdat de huurwaarde van het eigen pand meestal niet als exploitatiekosten worden opgevoerd, zodat men dikwijls zijn bedrijf min of meer „opeet", daar niet voldoende reserves kan vor- voor modernisering. Ook de onbe taalde medewerking van gezinsleden verbloemt de situatie. Het ondermersge- heeft tegenover een grote arbeids prestatie een gering inkomen. Over het algemeen ontstaan de ver liezen in de keukenexploitatie, het grootste deel van de omzet Deze wis selen van 11 tot 13 pet en worden niet voldoende goedgemaakt door de dran ken. De bruto-winst op de keukenom- zet is belangrijk lager dan die op de dranken. De maaltijden met hun hoge re bereidingskosten hebben een lagere marge dan de dranken. Academische examens Zorg baart de sterke loonintensiviteit. De arbeidskosten met bedieningsgeld be dragen 35 pet van de omzet De voort durende stijging dezer kosten maakt het vooruitzicht nog somberder. Meer aan dacht is nodig voor arbeidsbesparing en mechanisatie, doch voor de laatste zijn de mogelijkheden kleiner dan in de fa briek. Voor de produktie per werknemer liggen er nog voldoende mogelijkheden. Het ware gewenst dat de overheid van de gegevens kennis neemt alvorens zij door een prijsstop op dranken de moei- Incident uitzending televisiefilm Tijdens de uitzending gisteravond in het programma van de NCRV van de film „Alles draait om moeder" heeft zich een incident voorgedaan, dat zoals ook bleek uit de verklaring die de omroepster na het programma gaf door de NCRV zeer hoog wordt opge nomen. Tijdens de vertoning van de film verscheen een titel luidende „Er zijn hier ruim 5000 Hollandse joden". Deze titel hoort helemaal niet in „alles draait om moeder" thuis en zat tijdens het proefdraaien van de film ook niet in de titels die toen bij de film waren gevoegd. Een onmiddellijk na de uitzending door de leiding van de technische dienst van de NTS ingesteld onderzoek heeft tot de volgende conclusie geleid: Door een foutieve manipulatie is na de repetitie van dit programma, waarbij geen afwijkingen ten opzichte van het draaiboek zijn geconstateerd, een oude titelkaart van het op dinsdag 23 april door de AVRO uitgezonden programma „Nederlanders in Israël", tussen de titel- kaarten van de film geraakt. Met zekerheid is komen vast te staan, dat hierbij geen opzet in het spel is geweest. Radiodienst in streektaal Op zondag 5 mei zal het IKOR 's middags tussen 5 en 6 uur een kerk dienst uitzenden, die gehouden wordt in de Hervormde Kerk te Delfzijl en waarin men zich van de Groninger streektaal zal bedienen. Het is een dienst die als motto draagt „Het Nije Laid" (Het nieuwe lied): kerkgangers zijn Nederlandse en Duitse protestanten uit het grensge- Voorgangers zijn prof. dr. A. R. Hulst, die van 1942 tot 1946 predikant was in Delfzijl, ds. G. Brunzema, pre dikant van de Duitse Evangelische ge- meente Emden en ds. J. Bouwers, pre- feidwij: dikant van de gastgemeente Delfzijl. Voor de orgelbegeleiding zorgt de heer J. Kwakkel. Met Rudi Carrell „op het plein" Rudi Carrell zal zijn 18e en laatste televisieshow voor de VARA op de avond van 1 mei laten spelen op een plein ergens in Nederland. In dez® voorstelling zullen de beste nummer- tjesuit de 17 reeds gespeelde shows nog eens worden herhaald, maar er zullen ook nieuwe bijdragen zijn. Daarvoor zorgen bijv. de buitenland se gasten: het echtpaar Grethe en Jörge'n Ingmann dat in maart het Euro visie Songfestival won. Verder treden op de Mounties, Henk Bukman, Bert- wini en Andrè CarrelL vanavond sum I 102 m 19.00 Artistieke rt. VPRO: 19.30 Vijftig jaar Lam- reportage van de bijeenkomst in •ogr 31.15 Socialistisch comra 21.30 Tel uit je winst spel van speleltjes 22.30 Nws 22.40 Zo maar een zaterdag.... in april, cabaret 23.10 Lichte Sportperiséoop 19.40 De Oele- wapers: licht progr 20.00 Brabants ka merorkest en solist: populaire klassieken 20.50 Literair klankbeeld over de Vlaam se dichter René de Clercq 21.20 Klass pianomuz (gr) 21 45 Mctropole orkest en sohstenkwartet 22.30 Nws 22.40 Wij lul den de zondag in 23 00 Nieuwe gram 23.55—24.00 Nws. TELEVISIE VARA: 15.00 Op reis met dr L van Ege- raat 15.20 Rawhide - De begrafenisonde NTS: 16.45 Interland hoc- cedstfijd West-DuitslandNederland helft). VARA: 17.20 V d kinderen Top of Flop 19 55 Reac )nstraties 22.15 We- .55—23.00 Journaal NTS. Radioteani gaat mee naar Lissabon Een radioteam van de VARA zal op zaterdag 4 mei aan boord van de Wa terman meereizen met de Feijenoord- supporters naar Lissabon. Het team, bestaande uit het trio Thom Kelling, de organist Cor Steyn, de pianist Harry Bannink, de cabaretarttiesten Tonny Huurdeman en Johny Kraaykamp en de man wiens naam verbonden is aan het Feyenoordlied, Jaap Valkhoff, staat onder leiding van Gé Gouwswaard en Joop Söhne. Het zorgt voor amusement aan boord (voor 750 passagiers) en zal ook in Lissabon, voordat de wedstrijd begint, een vrolijk programma opvoeren, zo mogelijk voor supportérs Van beide voetbalclubs. De VARA zal van de verschillende activiteiten, ook aan boord, radiorepor tages geven. Programma voor zondag Hilversum'Y 402 m. VARA: 8.00 Nws Vansluitend: Postduivenberichtcn en so- lialisvtech strijdlied 8.18 Voor het platte- and 8 30 Weer of geen weer. gevar progr .45 Geestelijk leven toespraak 10.00 Klas? !ram 10.30 Woorden van werkelijkheid, locumentaire over Israël. AVRO: 12.00 fiatennieuws 12.30 Mogelijke post- iuivenberichten en afgelastingen van vedstrijden) 13 00 Nieuws 13.17 De oestand in de wereld, lezing 13.17 leded of gram 13.20 Knipperlicht: progr weggebruikers 14 Boekbcspre ropole-orkest 14.50 Tor 00 Van Kes tot Haitink: klankbeeld over het Concertgebouw en het Concertgebouworkest 16.00 Lichte ork soliste 16.25 Gram 1 (verkorte uitvoering - gr) 21.00 Het kan niet altijd kaviaar zijn, hoorspel (1T) 21.40 Zangreeital: Peruaanse volksliederen 22.00 Moderne kamermuz (gr) 22.30 Nws 22.40 sportuitsla- VB. .1 laude) (Enk- les (Rozendaal/Gld); (Groningen) •rkundeK Verheul en) en H. B. Ta: p. Si van Til (Alkmaar); doet" rechten- mej. H J. Verheul (Heerde/GM.). en L 'C. Grijns (Utrecht). O. P. D. Croiset van Uchelen jhr Th. Sandberg (Werkhoven)- -=-• T Hurauk (Vecnen- Ven J R. Ou ver kerk (Zeist): kand. Duitse taal- en letterk.: B Maathuis (Enschede). prop. theologie: J. H. De april-mei-staklngen van 1943 vor- J men het onderwerp van de dertiende i aflevering van de grote documentaire „De Bezetting" over Nederland tijdens i de bezetting 1940'45. i Dr. L. de Jong presenteert deze af- levering op de avond van vrijdag 3 mei a.s. tussen 8.30 en 9.40 uur en i deze uitzending wordt op de middag van zondag 5 mei om 3.30 uur her- i haald. i In tegenstelling tot de februaristaking in 1941, die tot Amsterdam en de Zaan- streek bleef beperkt, en de spoorweg- i staking in 1944 die slechts één bepaal- de bedrijfstak omvatte, strekten de i april-mei-stakingen, die bijna een week duurden, zich over vrijwel het gehele i land uit. r In dit opzicht waren zij uniek in de i geschiedenis van bezet Europa. Zij 1 braken niet onverwacht uit; er ging i een aantal schokkende gebeurtenissen illteiten 22.55 Meded en 2e klas voetbal 23.00 Nieuwe gi it Frankrijk 23.25 Balletaiuz (gr) 23.55— 1.00 Nws. Hilversum II 298 m. KRO: 8.00 Nws 8.15 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en water standen 9.45 Geestelijke liederen (gr). IKOR: 10.00 Muzlsk van de zondag 10.13 Venster op de Wereldkerk, lezing 10.20 inleiding op de kerkdienst 10.30 Evan- lisch Lutherse kerkdienst li.30 Vraag en antwoord 11.45 De kerk ln de spiegel van de pers. NCRV: 12 00 Gewijde muz. KRO: 12.15 Populaire gram 12.25 De Sprlng- plang: jonge artiesten 12.50 Buitenlands comm 13.00 Nws en meded 13.10 Bel Canto- Progr met toelichting 13.45 De kerk in Oost-Afrika. lezing 14.00 V d kinderen 14.30 Klarinettenkwartet; moderne muziek 15.00 Willem Elsschot als dichter, lezing 41 „Neen, die is niet van my", zei Katherine. „O, neemt u me niet kwalijk. Dan was hij ze ker van madame zelf. „K" betekent natuurlijlk Kettering. We twijfelden, omdat ze een andere koker in haar tasje had, en het scheen een beetje vreemd dart ze er twee zou hebben gehad." Plot seling wendde hij zieh tot Derek. „U weet niet of deze koker van uw vrouw is geweest?" Derek scheen even in de war. Hij stamelde een antwoord: „Ik ik weet het niet. Ik veronderstel het." „Hij is toch soms niet van u?" „Zeker niet. Als hij van mij was, zou hij niet in heit bezit van mijn vrouw zijn geweest." Poirot keek onschuldiger en kinderlijker dan ooit. „Ik daohit dat u hem misschien verloren kon hebben toen u in het compartiment van uw vrouw was", legde hij uit. „Ik ben daar nooit geweest. Dat heb ik al tien keer tegen de politie gezegd." „O, neemt u me niet kwalijk", zei Poirot. „Ma demoiselle hier beweert dat ze u er heelt zien binnengaan." Katherine keek naar Derek. Zijn gezicht scheen bleek te zijn geworden, doch dat was misschien maar. verbeelding van haar. Zijn lach. die volg de, was natuurlijk. „U hebt u vergist, miss Grey", zei hij gewoon. „Uit wat de politie me heeft verteld maak ik op' dart mijn compartiment maar een of twee deuren van dat van mijn vrouw af was, ofschoon ik dat toen niet in het minst vermoedde. U moet me in mijn eigen coupé hebben zien binnengaan." Hij stond vlug op, toen hü Van Aldin en Knigh ton zag naderen. „Ik moet u nu verlaten", sprak hy. „Ik wil mijn schoonvader onder geen bedmg ontmoeten." Van Aldin groette Katherine zeer hoffelijk, hoewel duidelijk te zien was dat hij in een slecht humeur was. „U schijnt graag naar het tennissen te kijken, mr. Poirot", bromde hij. „Wij Amerikanen zijn van ander hout gesneden. Zaken gaan bij ons vóór genoegen." Poirot trok zich van het verwijt weinig aan. Hij glimlachte tegen de vertoornde milionair. Het geheim van door AGATHA CHRISTIE „Maakt u zich maar niet boos. Ieder heeft zo zijn eigen methodes. Ik heb het altijd prettig -ge vonden zaken en genoegen met elkaar te combi neren. Ik ben hier niet alleen voor mijn plezier, mijnheer Van Aldin. Kijikf u maar eens naar die oude man vlak tegenover ons met dat gele gezicht en die eerbiedwaardige baard." „Nu, wat is daarmee?" „Dat", zei Poirot, „is de heer Papopoulos. Hij is een handelaar in antiquiteiten uit Parijs, maar de politie verdenkt hem ervan dat hij gestolen goed opkoopt, speciaal juwelen. Hij staat in ver binding met de hoogste zowel als met de laagste kringen van geheel Europa." Van Aldin keek Poirot aan met plotseling ont wakende belangstelling. „En?" vroeg hy. „Ik vraag me af', zei Poirot, „ik vraag me af waarom mijnheer Papopoulos zo plotseling naar Nice is gekomen?" Van Aldin keek de kleine detective strak aan. „Ik moet u excuus vragen, mijnheer Poirot." Poirot wuifde het excuus weg met zijn hand. „Och", zei hy, ..dat is van geen belang. Luis ter eens, mijnheer Van Aldin. ik heb nieuws voor u." De belangstelling van de miljonair was gewekt. Poirot knikte. „U zult het interessant vinden wat ik u te vertel len heb. Graaf de la Roche is na het onderhoud bij de rechter van instructie doorlopend onder toezicht geweest. De dag daarop werd, geduren de zyn afwezigheid, de Villa Marina door de po litie doorzocht" „En ik wed dat ze niets hebben gevonden", zei Van Aldin. „Uw voorgevoel is niet juist", antwoordde Poi rot. „Ze vonden niets dat op een misdaad wees. Dat was ook niet te verwachten. Monsieur de la Roche is niet van gisteren. Als hij dus iets te verbergen had, zou dat zich niet in zijn huis be vinden, noch op zijn persoon, want hy weet dat hij ieder ogenblik de kans loopt gearresteerd te worden. De beste manier om ierts te verbergen is het per post te verzenden. Welnu, hij heeft per auto een bezoek gebracht aan het postkantoor te Menton." „En?" vroeg Van Aldin vol belangstelling. „Ziehier!" Met een dramatisohe beweging haal de Poirot uit zijn zak een in bruin papier ge wikkeld pakje, waarvan het touw was losge maakt. „Dal is het wat onze man heeft verzonden." „En het adres?" vroeg de ander. „Zei ons niets. Het was geadresseerd aan een van die kleine winkels waar men tegen betaling van een kleinigheid dergelijke dingen in ontvangst neemt en bewaart." „Ja, maar wat zit erin?" vroeg Van Aldin onge duldig. Poirot keek rond. „Het -is een geschikt ogen blik", zei hij. „Aller ogen zijn op het tennisspel gericht. Kijik, monsieur Van Aldin!" Hij lichtte een ogenblik het deksel van het doosje op. Een kreet van de grootste verbazing ontsnapte de miljonair. Zijn gezicht werd zo wit als kryt. „De robijnen!" mompelde hy. Hij zat een ogeblik als verstomd. Poirot maak te het pakje weer dicht en stak het kalm in zijn zak. Toen scheen de miljonair plotseling wakker te worden. Hij greep de hand van Poirot en druk te die zo geweldig dat de kleine man zyn ge zicht vertrok van de pyn. „Dart is geweldig," zei Van Aldin. „Enorm! U bent knap. mr. Poirot, wat bent u knap!" „Het betekent niets," zei Poirot bescheiden. „Orde. methode, voorbereid zyn op alles dat is de hele zaak." (Wqrdt vervolgd) aan vooraf. De documentaire, brengt die in de herinnering terug. Eertijds heeft de Groningse hoog. leraar prof. dr. P. J. Bouman in op dracht van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie deze stakingen in het gehele land in al hun differentiatie be schreven. In Twente, waar op 29 april 1943 de stakingen begonnen, werd het onderzoek naar het juiste ontstaan er van uitgevoerd door de heer B. A. Sijes. Voor zover het de stakingen zelf be treft is het beeld, dat dr. De Jong er van geeft in „De Bezetting" gebaseerd op de wetenschappelijke arbeid van deze beide heren, die in een uitgave van het Rijksinstituut heeft geresul teerd. Israël: uitsluitend ondenvij stelevisie Het Israëlische parlement heeft ein delijk met 55 tegen 43 stemmen het voorstel tot invoering van televisie voor onderwijs aangenomen. Dit voor stel was afkomstig van de Rothschild- stichting, die alles wil financieren. De Israëlische regering weigert nog steeds gewone televisie in te voeren, omdat zij dit luxe acht en de nog zo jonge staat al het beschikbare geld no dig heeft om landbouw en industrie tot bloei te brengen. Aangezien onderwijstelevisie daarbij wel heel goed rte pas zou komen is men ten slotte op het voorstel van de Roth- schild-stichting, zij het aarzelend, inge gaan. De armere landen die Israël omrin gen: Syrië, Libanon, Irak cn Jordanië hebben wel televisie met gewone pro gramma's. Vara-quiz verdwijnt Het seizoen loopt ten einde en het is weer afscheid geblazenook bij de radio. De vaste amusementsprogram ma s zijn voor een goed deel al be sloten en maandagavond zal ook de VARA-quiz „Je neemt er wat van mee", die het onder leiding van Theo Eerdmans jaren volhield, voor het laatst in de ether zijn. Omdat er in een laatste uitzending geen nieuwe candidaten meer kunnen optreden, zal er slechts één deelnemer zijn, n.l. de heer P. Michielsen uit Zun- dert, die met het laatste onderwerp wielrennen nog naar de top kan klimmen. Tijdens de opname van deze finale waren er echter zoveel wielrenners in de studio, dat Theo Eerdmans van de gelegenheid gebruik maakte om wat met hen te praten en hun ook enkele vragen voor te leggen. Gerrit Schulte, Jan Derksen en Piet Braspennincx kregen ook nog de kans even als quizmaster op te treden. Dit is allemaal te horen maandagavond tussen 9 en 9.50 uur over Hilversum L Godsd i.o. PM KEN. 17.00 Geref kerkdienst. NCRV: Kamerkoor en orgel: oude muziek 19.00 de kerken 19.05 Samenzang 19.3T srd sigaretten, hoorspel 20.44 (gr) 21.15 Wiseewas- 22.30 Nws 22.40 Avondgebed 22.50 Volks- muz met comm 23 20 Retourtjes, een veer tiendaagse terugblik op ons programma 22 55—24.00 Nws. TELEVISIE NTS: 15.00 Directe reportage van een gedeelte van de Internationale scherm- wedstrijden te Amsterdam 16 0016.45 Eurovisie: Laatste gedeelte van de weg wedstrijd wielrennen Panjs-Buhssel 19.30 WekJournaal 20.00 Sport ln beeld. KRO: 2030 Actualiteiten 20.40 De Flintstoncs tekenfilm 21.05 De Fuik. TV-spel (deel 7) 2140 Amsterdams Kur.-Umaandorkest cn Sobba. fiimrepor- Programma voor maandag Van de voorpagina. pVaatjeTa.OO^Nws en mociahstisch strijdlied 8 13 Lichte gran, 9040 Gym v d vrouw 9.10 Moderne gram (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 Mtin spelen is leren - mijn leren is spe- ing. VARA: 10.20 V B 12.00 Pii 2.30 Meded ten bel;_v.„ „,lu. 12 33 Voor hel Platteland ...38 Elektronisch orgelspel 13.00 Nws 13.:.) oor de middenstand, lezing 13.20 Licht nstrumentaal ensemble 13.45 Wikken cn vegen, praatje ".4.00 Klass gram 15.00 On- 16.00 Zestig nuten voor bovc liedjes 17.15 Grai comm 18.00 Nws zinRstoesp de zestig 17.00 Oude Gala-orkest 17.50 Mil comm 18.20 Verkie st 30 Actualiteiten ir ieken, bekendmaking NCRV: 7.00 Nw 7 45 Radiokrant 8.00 "Nws muz 8.30 Licfte gram 8.45 Lichte 9 00 V d zieken 9.35 Gram 9 40 V d v 10.10 Klass gram 10.20 Theologi- inder 12.30 Meded ten behoeve cn tuinbouw 12.33 Gram. eventueel Triptitk: vakantietip' I lik.» 1' ly ut-uifiATicnien i-icnte gram ,/a0 Regeringauitz: De vlag van de Nederlandse Antillen. door J Thurmer 18.00 Orgelspel: amus muziek 16 30 Met (gr) 18.50 Openbaar kunstbezit TELEVISIE CVK/IKOR/RK: 19.30 Ken-merk. ker kelijk magazine 19 40 Logboek. Jeugdpro gramma over de Bijbel. MTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht 20.20 Zendtijd po litieke partijen 20.00 Actie Dousacj. docu- mentair progr 2: (O Duel met de dood. speelfilm 22.50—22.55 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 7