Hou die sokken DE 20HWERÜITER fö/k heni's "Ruimte voor ons.... i Zo maar i JANSEN maar mm ZATERDAG 27 APRIL 1963^ lang, vol met wind. In zijn gezicht asfalt hangt zwaar onder het druk- wachttoon zoemt kijkt hij op het slaan de zandkorrels. Dc zee kcnd bruist met schuimkoppen. In verte stampen de hoeven van het elektrische klok grote wijzer op paard. En achter de ruiter schui- de twaalf, kleiné wijzer op de zes ven scherven staal langs de krom- schijnt stil te staan. In de verte ming van de hemel. In het bange doet de benauwde hitte het asfalt late licht krommen zich de wol- spiegelen, ken. De handen van de ruiter bui- gen rond de zon en met het dalen Het gaat van die handen daalt de zon. Het stortregenen - zwarte paard heft het hoofd. De denkt hij, en hij I gerekte hals brult de hemel dicht, loopt haastig het Hij wendt zich af en klautert de iaatste stuk naar verzande trap op Bovengekomen huis. Wanneer hij kijkt hij van het licht af. Achter hem raast de ruimte m de toe- ae straat wn nemende wind. Voor hem is de oversteken, snel, stilte. Aan de hoge horizon liggen omdat het stop- de lijnen van de stad verborgen, stoplicht ver- Helverlichte contouren op de don- springt, ziet hij. kere vierkante blokken. Het is als een verchroomd spoorwegem- De telefooncel staat placement met loodrecht gestaakt eerst. In het vierkant de zilverwitte rails. Nog veel ver- g]as drijven de huizen, wolken der slaat de diagonaal van de re- een beetje zon. Vertekende gen putten in de grond. sers en auto's rijden ei Hij loopt verder en stapt in het dwars door heen. Hij loopt terug, metalen voertuig van mensen- opent de celdeur en sluit de gelui- handen. Over de harde betonnen den buiten. Tijdens de stilte grab- wegen rijdt de tram de verplich- belt hij in zijn portemonnaie te figuren Regen drijft boven harde kaft van het dichtgeslagen iJ maal lang, éénmaal kort. Een vrouwenstem fluistert woorden in zijn oor. Kans op onweer, la terHij hangt op en struikelt het stadslawaai binnen. Kans Langs de kou de stenen kijkt hij omhoog in de holte van de he mel. De de richting van de het dubbeltje tussen de rinkelen- TIEN VOOR TIENERS Een boek ditmaal in onze kritische ru briek. En wel het bij Nijgh en Van Dit- mar verschenen „Een tien voor de tie ners", bevattende een keuze van wat er in 1961-'62 in de Nederlandse schoolpers verscheen. De redaktie van het boekje het vierde in deze reeks bestaat uit zes literatoren, onder wie Pierre Dubois, be faamd bloemlezer. Dat iedere zichzelf respecterende mid delbare scholier proza en/of poezie schrijft, is een bekend feit. Daarbij komt het algemene verschijnsel, dat school- krantredakteuren niet zozeer naar de li teraire kwaliteiten van de kopij als we voornamelijk naar de omvang kijken. Het is dus duidelijk hoe verhalen en gedich ten van minder of helemaal geen gehalte in schoolbladen terecht komen. Niet dui delijk is, op welke manier deze zelfde ver halen en gedichten in „Een tien voor de tieners" belanden. Kortom, de inhoud stel de ons teleur. Van de bijna zeventig bij dragen waren er bitter weinig, die boven de middelmaat uitstaken, zeer vele die er zelfs niet in slaagden die middelmaat te bereiken. Bij vele gedichten pasten wij het onvolprezen middel van ze te voor zien van interpunctie en hoofdletters met succes toe. Tevoorschijn kwam dan een vrij onbenullig stukje proza; oud van ge dachten en uitdrukking. De werkelijk goede bijdragen tijn TO ge ring in aantal, dat wij ze gemakkelijk kun nen noemen. Van Eric Dedinsky trof ons het gedicht „De lach Bepaald opvallend ook was Hans Duyvesteyn met twee fraaie gedichten (Nonfiguratief, in me- moriam Jaap Nanninga'. Verder boe,den ons het subtiele gedichtje ..Marktwijf van M. Frederics en twee gedichten van Hugo Heinen (Landschap en Pastorale) Een van de zeer schaarse goede verhalen was: „Terugkeer bij Port Winston" door Marcel van Marion. Wij betreuren het niét, dat het bundel tje niet zeer dik is. Wij concluderen, dat de bloemen ofwel van het verdorde soort waren ofwel op ondeskundige wijze gele- "wij eindigen daarom maar met een ci taat uit een verhaal: „Plotseling voel ik me blij. Bah tjit R£INSMA regen druipt. Wanneer hij nu wil oversteken springt het voet gangersstoplicht van groen op or het rood. Aan de stoeprand blijft hij wazig staan. Zijn handen verscheuren iUUitu, „„„;en en de tramkaart. Achter en naast Vertekende fiet- hem dringen de voetgangers. Door het verkeersrumoer en de regen turen zij naar het stoplicht aan de sluit de gelui- overkant. In de buiging van de straat weerkaatst de ondergaande zon in spiegelruiten. Het rode licht loeit. De warme kleur maakt hun wee, bijna angstig. Kans op onweer en hij kijkt in het licht tot het pijn doet aan de ogen. Dan wordt het donker. De bonte woelige massa-van- overdag vervaagt in het unifor me grijs. De stad gaapt. Neonre- klames gloeien aan en uit, ver breken het evenwicht tussen licht en donker. Obers stapelen natte terrasstoeltjes op. De ondergaan de zon rilt rood in zwarte plas sen. Lichtbundels van autolam pen slaan vibrerend in elkaar. En al de geluiden van de stad verra den de stilte in hem. Hij voelt zich verloren in zijn houding van de toeschouwer. Naast hem spreken mensen woorden. Zijn naam? of was het ajleen de klank Links voor de witte streep hoopt het verkeer zich op. De natte strook straat leegt zich. Aan de overkant wor den de wachtenden zoals hij zicht baar. Het voetgangersstoplicht springt van rood op groen. Hij laat de snippers tramkaart val len en loopt. Op een drafje bot sen mensen tegen hem aan. Een samentreffen zonder ontmoeting. Dan hoort hij van heel ver de stem. Zijn naam. Hij blijft staan en luistert. Het stoplicht springt op oranje. Hij draait zich om. De zware hemel wordt in hoeken ge sneden. Een bliksemflits schiet omlaag. De muur van het 'ver keer wankelt en stort in om hem heen op het open vlak. Het licht vliegt op hem toe. Hij herkent. Een moment ontmoeten het licht en de vingertoppen elkaar.... Hij vindt zichzelf weer terug als een vreemde. Ergens achtergela ten. Of het er niet toe doet. In het donker van zijn ogen is de zee en het stampen van het paard. Het dier rekt de hals en brult de hemel open. De handen van de ruiter buigen rond de ozn en met het stijgen van die handen stijgt de zon. Het wordt licht. Ook in zijn han- Ruurd SPoelstra (19, Den Haag) Wanneer de commerciële tele visie er toch komt en hij komt, dat is een ding wat zeker is zal ook ik van harte mee joelen. En helemaal niet omdat ik zo van joelen hou, integendeel, maar wel ben ik een fel tegenstander van commercie in de televisie. Rolf Hoekstra beweert, dat een goed programma ver te zoeken is als het markante punt strijd ont breekt." Vervolgens schermt hij met woorden als ..keuzevrijheid" en „vrijheid van meningsuiting". Wanneer het tweede net door de zuilen verzorgd zou worden is die vrijheid van keuze m.i. geen moeilijkheid meer. De knop kan immers omge draaid worden en er is tevens ruimte gekomen om aan het al ternatief gestalte te geven. Met de vrijheid van meningsui ting ligt het iets anders. Dit is een schoolvoorbeeld ge worden van de aloude vlag die de vaak inferieure lading dekt. Leo Kleyn maakte daarom ook terecht de opmerking, dat com mercie in de televisie niets, maar dan ook niets, met de vrijheid van meningsuiting te maken heeft. Het is business. Het mar kante punt strijd kunnen we daar om ook wel met een korreltje zout nemen. De sokken van Jan sen zullen ons al gauw balen de keel uithangen. Misschien heeft men er nooit bij stilgestaan dat juist de versma de omroepverenigingen het onont beerlijke tintje aan onze demo- kratie geven. Wanneer men b.v. in Frankrijk voor de televisie din gen zegt die de staat niet aan staan, wordt men uit de aether geknikkerd. In onze aether is er ruimte te over te veel lijkt het soms wel om de vrijheid van meningsui ting gestand te doen houden. De zuilen zitten in de hoek waar de slagen vallen. Men had eindelijk weer eens de gelegenheid zich af te reageren. Toch komt het me vreemd voor, dat juist zij die het felst attakeren tegen de bestaande omroepen naast de vijf zuilen een zesde zuil willen plaatsen n.l. een re- klame-zuil. Herman Gerritsen (18, Lei den) Het argument vóór de commer ciële t.v., dat van de eerlijke con currentie is nogal dubieus. Het is zeer de vraag of die concur rentie wel zo eerlijk is als het tweede net de machtige steun van de commercie heeft. Bovendien gaan de twee netten van verschil lende principes uit. Het principe van de zuilen is dat de program ma's zo goed mogelijk moeten zijn, zonder bijbedoelingen. De commerciële t.v. streeft natuur lijk ook naar zo goed mogelijke programma's, maar niet om de programma's an sich, doch uit sluitend omdat goede program ma's betekent: veel kijkers, veel kopers, een goed besteed recla mebudget. Goede programma's betekent dan goede reclame-pro gramma's. De reclame is primair, de brave kijkers komen op de tweede plaats. Maar ja, ze heb- Als we de reacties mogen ge loven - en dat doen we - zien de meeste ruimtelezers de super sokken van Jansen maar liever niet op de beeldbuis. Tenmin ste: die conclusie valt te trek ken bij het doorlezen van de post, binnengekomen na onze vraag: lees mee, denk mee, schrijf van veertien dagen ge leden. Uit heel wat bal- en andere pennen vloeide met redenen omkleed waarom men tegen de commerciële televisie is. Slechts een enkele is vóór. Waarom pro en waarom contra wordt je op deze pagi na gebracht, die ver der nog een „Zo maar" bevat van Rolf Hoek stra en een kritische rubriek van Tjit Reins- ma. Foto's Robert Col- lette en Chris Stapels. Commentaar op commercieie Peter Goudsmid (18 jaar, Vlaardingen) Het is zoals Leo Kleijn in zijn beschouwing inzake de commer ciële televisie zegt een niet te stui ten ontwikkeling en hoewel zelf te genstander. ziet hij terdege in dat reclame via de t.v. ondanks wat dan ook. er zal komen. Zo is het ook. Ook ik ben niet voor recla me via de t.v., maar zal niet. op wat voor wijze dan ook, proteste ren tegen invoering van reclame op het scherm. Een slappe houding en een bedenkelijk teken van een verte genwoordiger van een jonge gene ratie? Dat mag misschien zo zijn. Maar één ding weet ik wel en daarvoor hoeft men slechts zijn blik naar de geschiedenis te rich ten, want die toont ons aan: re- clametelevjsie komt er en het is zinloos om ons tegen de voort gaande geschiedenis te verzetten; die moet haar loop hebben. Geen voorstander dus, maar wel een te genstander die weet. dat het nut teloos is te trachten de tijd stil te Marinus de Veer (20 jaar, Rotterdam) Zaterdag las ik uw pagina over reclame op de televisie. Het leek me leuk u wat te schrijven, want ik ben het zogezegd helemaal met die Rolf Hoekstra eens hoor. Van mijn vak ben ik bromfietsrepera- teur ik heb er natuurlijk zelf ook een en ik doe al zo'n jaar of twee elke dag Veronica in de werkplaats aan. Wat heb je nou aan geklets over de voortplanting bij mieren of andere toespraken als je spaken invlecht of de cilin- derkop ontkoolt. Nee, geef mij dan maar: geen woorden, maar daden op „Veronica" hoor! Als ik thuis kom dan ga ik lekker in mijn stoel zitten met een sigaretje en een pilsje, gewoon rustig t.v. kijken. Maar dan krijg je weer zo'n za nikpot. Bij mij thuis is het dan vaak van: daar heb je"die zemel sr, gooi maar uit dat ding. twee kanalen. Iedereen heeft dus de vrije wil om naar de comm. t.v. te kijken of niet. De mensen, die tegen zijn om dat de comm. t.v. teveel de volksmassa beïnvloedt, moeten zich eens goed afvragen of dit ook niet met de krant hef geval is. Als je op drie verschillende plaatsen leest, dat je alleen maar een goede zondag hebt als je slag room erbij neemt, dan komt dit volgens mij overeen met een jon gejuffrouw die drie keer zegt. dat ze oen zachte huid van Sunlight zeep gekregen heeft. Gonnie de Boer (Dordt) Een pagina Geef mij .Ruimte j maar reclame, want dan worden de programma's beter! Dan kun nen ze betere artiesten aantrek ken als het nu het geval is. Dan zullen alle programma's worden als de Rudy Carrellshow! Want geef mij maar de Mounties hoor, het absolute einde. En als d'r re clame is, dan weet je tenminste wat er te koop is. En ik wil Cliff en zo óók wel eens zien voor de t.v. Nou en dan kunnen ze mis schien ook Elvis laten komen. Die is veel beter dan de Blue Dia monds. G. Roodbeen, Rijswijk (ZH), 23 jaar. Als wij gaan discussiëren over commerciële televisie (C.T.) dan wil ik hierbij gaarne tevens de „gewone" televisie betrekken. Immers het een is niet zonder het ander in te denken. De vraag naar C.T. vloeit toch voort uit het be staan van de gewone T.V. Daar-1 om moeten we allereerst spreken over de T.V. als zodanig, om van daar uit onze gedachte te formu leren aangaande de C.T. Door middel van de televisie! tracht men het kijkend publiek te- dienen met culturele- en ontspan-15171 ningsprogramma's zo nu en danüljJ met didactische tendenzen. Alge mene vorming en ontspanning en vermaak, dit is m.i. het doel van de T.V. Laten we even in het mid den laten hoe hierover te denken. De C.T. daarentegen beoogt zui- rvr' ver en alleen het commerciële. UCj Het is de reclame voor een be paald artikel of produkt dat hier bij centraal staat. Het bedrijfsle ven in al zijn gelederen zal hier de boventoon voeren. Taak is dan ook. om zoveel mogelijk de aan- dacht te trekken van de kijkers. nr. Om die taak naar behoren uit te UL voeren, zullen de programma's van het 2e T.V. net zo aantrek kelijk mogelijk moeten zijn. Mo- gelijk krijgen we dan alleen pro gramma's voor boven de „aeht-T)f)< tien". Dan zijn de ogen van bijna heel kijkend Nederland gericht op de zo hartveroverende- en adembenemende programma's van de C.T. Het reclame-element, doch niet het geven van verantwoorde pro- gramma's, staat bij de C.T. op de nni voorgrond. Daarom is de C.T. een groot gevaar, zowel zedelijk als psychisch. Mijn eindconclusie luidt dan ook: Televisie, ja en neen (En dan nog een ja met veel maaren); Commerciële Televisie, onvoor- waardelijk neen. |T£)J Kartoen Marlies de Bruin (19 jaar, Haarlem) Voor mij geen reclametelevisie! Voor mijn part slopen ze heel Bussum. Als u wist hoeveel sla peloze uren die snert muziekpro gramma's mij al gekost hebben! Sprekers gaan nog wel, maar mu ziek hoor ik alsof het toestel naast m'n bed staat. Ik ben al eeuwen op zoek naar een kamer a) met dikkere muren, b) een hospita met normale oren. Laten ze voor hun tijd en geld verspillen in Den Haag aan gepraat over reclame televisie maar eens hun schouders zetten onder de woningnood. Van avond is er weer een leuk pro gramma. heel leuk als je het kunt zien en sterke oren hebt. Maar ver dorie, ik ben moe, ik heb de hele dag gestaan (ben verkoopster) en ik wil op tijd gaan slapen. Ze kunnen het me doen, met hun re clame. Ton Middelkoop (Den Haag) Stel je eens Voor dat jij ons volk in de Tweede Kamer mocht vertegenwoordigen. Hoe zou dan jouw standunt zijn? Je weet mis schien wel, dat de meeste men sen reclame-t.v. willen, net zoals reclameradio („Veronica"). Dit zijn wel over het algemeen men sen, die niet zo veel ophebben" met „de cultuur" Maar het is dan toch maar de grootste meer derheid. En nu komt de grote vraag: mag jij zeggen: Geen commerciële televisie in Neder land, omdat de programma's dan Dp een lager peil komen te staan, zodat het schade toebrengt aan het culturele gevoel van de men Of moet je zeggen: ja ik ben er voor, want de meerderheid van het volk wenst het en ik verte genwoordig dat volk. Je merkt het, dat wij hier voor een groot alternatief gesteld worden. M.i. moet er commerciële t.v. komen, omdat de meerderheid het wenst en wij als minderheid ons niet mogen verheffen en de baas gaan spelen over de anderen. Ook al zou dit voor hun bestwil zijn. Trouwens, degenen die tegen de commerciële t.v. zijn. hoeven niet ie klagen. We krijgen immers Kapper Flink voorspelt het weer. Graag droog laten, kapper. Mies Bouwman heeft een platen maatschappij een proces aangedaan, dat zjj intussen heeft gewonnen. Ge- eist werd een dwangsom van vijftig duizend gulden bij gebruik van haar naam in een reclamecampagne. Vijftig duizend gulden...., maar Mies, dc actie „Open het dorp" is toch al gesloten? „Wij kunnen er niet voor instaan, dat het kind op de lagere school op verantwoorde wijze onderwijs in lichamelijke oefening krijgt", aldus de heer J. P. Kramer. Hij twijfelde tevens aan de werkelijke hekwaam- Kom nou. Dat lijkt op een ver- HAJ draaien van de feiten. Wij dachten namelijk dat, als er geen gymnastiek zalen zijn er toch ook geen gymnas- t ticklcraren nodig zijn Kop in ons „eigen dagblad": Tresher gezonken, Russen waren niet in dc buurt. Een beetje insinuerend, vinden wy. En een teleurstelling voor de mensen, die vinden dat de Russen overal de schuld van zijn. Radio Djakarta meldde dat presi- ÜOI dent Soekarno enige ty'd vakantie neemt, omdat hij overwerkt is. Hoe- ken-dal-nou?

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18