Contra-revolutie door concilie afgesloten? Aantal slachtoffers in verkeer 25 pet. hoger Profiteer nu/ T&tcVi Een woord voor vandaag Persoon en werk vanl de Heilige Geest Geen vlucht uit ambt; wel uit gemeentewerk blijtjong...^b blij ff it.fiets! Tussen schoolpoort en huisdeur Meneer Verkreeke ontdekt iets DONDERDAG 25 APRIL 1963 Politiearts J. H. Aarts irt proefschrift: Officiële cijfers met juist I een stuur, dat aan beiden zijden naar boven buigt, worden veroorzaakt, het tweede door beknelling tussen de ben zinetank en het voertuig, waarmee men in botsing komt. I Auto's met een vlak front combi's veroorzaken volgens dr. Aarts de (Van een oneer verslaBgevers)||j™£i** T70LGENS buitenlandse onderstellingen zou het aan-j DERDE tal personen, dat in het verkeer! gewond raakt veel hoger liggen. De officiële Cijfers, ZO werd ver- dissertatie, echter Sterk gelieerd met schillende keren betoogd, moetenIjjf. verkTOrsveiligheid". Hij vertelde, dat oKrr hij de derde medicus is, die voor zijn Bfi fi promotie het onderwerp verkeer kiest. Verder zei hij. dat er in het onderzoe kingsjaar 18.000 verpleegdagen oftewel! 10.7 pet. van het totale aantal aan de verkeersslachtoffers werden besteed. Wanneer zij allen tegelijk zouden wor den opgenomen, zouden de bedden in de ziekenhuizen gedurende zes weken bezet zijn. In de rij van doodsoorzaken, zo deel de hij desgevraagd ook nog mee, staat het verkeersongeluk niet boven aan, maar op de vierde plaats. Dr. Aarts, die van plan is op korte termijn een studie aan ongelukken met trams te wijden, sprak tot slot zijn dankbaarheid uit voor de medewerking van de kant van de G.G. en G.D., de zie kenhuizen en van de politie. Prof. Bronkhorst tot herv. predikanten: met tenminste 25% worden ver meerderd. De Rotterdamse politiearts J. H. Aarts, die woensdagmiddag in Leiden tot doctor in de ge neeskunde promoveerde, ver meldt in zijn proefschrift Onge valsletsels in het verkeer" (168 pagina's) echter een percentage van 52. Hij stelt, dat het aantal bekende verkeersslachtoffers in 1960 in het Rotterdamse stads verkeer 4633 met 2415 „on bekenden" moet worden ver hoogd. Het onderzoek voor zijn dissertatie in de vijf grote Rotter damse ziekenhuizen heeft dit uit gewezen. Dr. Aarts geeft voor het niet-rap- porteren aan de politie drie verkla ringen. In de eerste plaats zegt hij, dat het in deze gevallen over het al gemeen gaat om lichte verwondingen, in de tweede plaats betreft het hier meestal eenzijdige ongelukken en in de derde plaats is er de factor van de collegialiteitEen bromfietserdie door een andere bromfietsereen verwonding oploopt, zal er minder gauw een politiezaak van maken dan wanneer hij door een automobilist is aangereden. Andere zienswijzen levert deze meerdering dus niet op. Wel wijst dr. Aarts er echter op, dat fietsers en de bromfietsers betere maatregelen moeten worden genomen, en wel omdat zij de grootste groepen van de categorie ..onbekende" ver keersslachtoffers vormen. Hij pleit bij voorbeeld voor bredere en meer paden. ONDER DE „LOEP" Het onderzoek van dr. Aarts betrof het Dijkzigtziekenhuis, het Sirit Fran- ciscus-gasthuis, het Bergweg- en het Zuiderziekenhuis, waar hij bij elkaar 5432 verkeersslachtoffers onder ..loep" nam, 762 vrouwen en 4669 Meer dan de helft van hen waren bromfietsers en fietsers; bijni werd als voetganger gewond. Motor- en^cooterrijders vormden 12.5 pef. de slachtoffers, het aantal gewonde tomobilisten en inzittenden van een auto bedroeg 14 pet van het totale" "'Santbl verkeersslachtoffers. Uit een indeling in leeftijdsgroepen blijkt, dat de groep tussen de tien en de dertig jaar relatief de hoogste piek vertoont. Wanneer de ongelukken na der op de tijd worden bekeken, kan als conclusie worden getrokken, dat het dagritme een toename tijdens het avond spitsuur vertoont en dat in de weekver- deling de zaterdag bovenaan staat. Dr. Aarts legde in zijn onderzoek scherpere criteria voor ernstig letsel aan. Hij kwalificeerde de verwonding, die een genezingsduur van zes weken of langer" vergde als ernstig. Aldus ge rekend. stelt hij, dat 21 pet. van de ver wondingen ernstig c.q. dodelijk is ge weest. Opgaven van de statistische af deling van de Rotterdamse verkeerspo litie. die volgens de C.B.S. richtlijnen werden opgesteld, vermeldden 40 pet Dr. Aarts merkt in dit verband verder op, dat het aanbeveling verdient ieder letsel, hoe gering dit aanvankelijk ook mag schijnen, als licht lichamelijk let sel in de statistieken op te nemen. OORZAKEN Aandacht besteedt dr. Aarts ook aan de aangetroffen verwondingen en de oorzaken. Zo schrijft hij onder meer, dat het worden of moeten worden Veiligheidsbumpers aan vrachtauto' kunnen erger voorkomen. In Engeland heeft men er proeven mee genomen, maar om praktische .redenen werd er geen voorschrift in die geest gemaakt. Dr. Aarts stipt verder aan, dat de aard van de verwondingen bij overrij ding minder ernstig kan zijn dan neer de chauffeur de wielen vai auto blokkeert. De valhelm heeft hij eveneens in zijn onderzoek betrokken. Het bleek, dat een-derde van de gewonden onder de bromfietsers (ook) letsel aan het hoofd had opgelopen. Voor de motorrijders geldt een percentage van 20, zodat de conclusie voor de hand ligt. Andere, veel voorkomende verwon dingen zijn wat de bromfietser betreft hand- en knieletsel. Het eerste kan door Sir Winston Churchill heeft een paasvakantie van 14 dagen aan de Franse Rivièra besloten. Vandaag zou hij naar Engeland terugkeren met een Caravelle van Air France, die om 15 20 op London Airport verwacht Joegoslavië en Egypte hebben dins dag een overeenkomst over same king bij het vreedzaam gebruik kernenergie getekend. Feilbaar Tegenstanders van de huidige lijn die de bisschoppen van het concilie tijdens de eerste zittings periode hebben gekozen, hebben er reeds de aandacht op geves tigd dat er nog heel veel kan ge beuren. Zij citeren graag, vol gens prof. Bronkhorst, paus Pius IX. die zou hebben gezegd dat ieder concilie drie perioden kent. 1. De periode van de duivel, waarin de bisschoppen zeggen wat zij menen. 2. De periode van de mens, waarin de compromissen worden gesloten. 3. De periode van de Hei lige Geest, of de kerk waarin een nieuw dogma wordt geproclameerd. Voorstanders van de huidige koers van het concilie hebben er echter al weer op gewezen dat deze paus dit verklaarde voor het dogma van de onfeil baarheid van de paus werd uit gesproken. rr,ft| ,rnr lil/ 2 «Jubbeltabletten Knorr myVIUUWi kippenbouillon «oor slechts 75ct 3 dubbeRabletten Knorr vleesbouillon voor slechts f. 1,- 2 dubbeltabletten Knorr halen en proeven hoe lekker Uw oigen- ioep wordt met Knorr krachtbouillon, flfn Uw sausen, groente-en vleesgerechten bouillon is kracht bouillon Compromis groot gevaar voor de tweede fase (Van onze kerkredactie) Met een groot aantal vooraan staande protestante theologen meent ook prof. dr. A. J. Bronk horst dat uiting gegeven kan worden aan een voorzichtig opti misme met betrekking tot het tweede Vaticaanse concillie. Zelfs opperde hij de mogelijkheid dat de periode van de Contra-refor matie door dit concilie is afge sloten. Zou dit zo zijn dan kan nu de bezinning komen op het wezen van de controverse tussen Rome en Reformatie. Prof. Bronkhorst sprak op de laatste dag van de bijeenkomst van hervormde pre dikanten te Utrecht. Maakte kar dinaal Alfrink een dag eerder als rooms-katholiek een tussenbalans op van het concilie, prof. Bronk horst deed dit (natuurlijk) als tóf'^nHngeiTp] protestant. lijkheid zijn gaan Hü ging uit van de vraag of de eer ste periode van het concilie aan de ver wachtingen heeft beantwoord Technisch gesproken zijn velen teleurgesteld, om dat de geweldige voorbereiding aller minst tot een aanvaardbare agenda hebben geleid. Veel van het werk moet in deize tussenperiode worden overge daan. Maar toch. dank zij de leiding van de paus en de openheid van de bisschop pen. waarvan velen grote belangstelling bleken te hebben voor de zogenaamde „nieuwe theologie" en de oecumenische problemen en dank zij de aanwezigheid van de waarnemers, heeft deze eerste periode tooh reeds tal van verrassin gen opgeleverd, die de stoutste (prote stantse) verwachtingen hebben over troffen. Dramatisch ook volgens deze hoogleraar uit Brussel een dubbele betekenis. Enerzijds heeit gepoogd de weg open te houden een nieuwe discussje met de Re formatie inzake de verhouding van Schrift en traditie. Anderzijds beoogde het verzet de weg open te houden voor het wetenschappelijk bijbelonderzoek. Volgens de laatste berichten is een nieuw rapport opgesteld waarin een compromis is gevonden tussen de in zichten van de groep-Öttaviani en de groep. van. kardinaal Bea. Uitgespro ken zou nu worden: De goddelijke openbaring komt tot ons „alleen door de. Schrift" (traditie wordt dus niet meer gelijkgesteld met de Schrift) maar aan deze woorden, wordt toege voegd: „in de mond der kerk". Offi cieel noemt men dit de formule: Sola Scriptura in ore ecclesia. Definitief? Prof. Bronkhorst vroeg zioh af of de doorbraak als definitief beschouwd kan worden. Of is zij slechts het gevolg van een samentreffen van toevallige om standigheden en valt zij samen met de persoon van de huidige paus? Pater Tromp (secretaris van kardinaal Otta- viani) voelt zich nog lang niet versla gen en acht heel andere tradities moge lijk tijdens de tweede zitting als die zich in de eerste periode voordeden. Er zijn echter ook andere stemmen op gegaan die juist het tegendeel conclu deren namelijk een continuiteit van het in er op dat de bisschop plaats en verantwoorde lijkheid zijn gaan ontdekken. Velen van hen zijn theologisch opzicht heel anders Zó wordt Johannes aangeduid: de discipel, dien Jezus liefhad. I Had Jezus de andere discipelen Petrus bijv. dan niet lief? j Op Johannes was Hij het meest gesteld ouders houden van' al hun kinderen evenveel en toch is er vaak één kind, dat hun! het allerliefst is zonder nochtans ook maar één van de anderen te willen missen! Als Petrus uit Jezus' mond de opdracht heeft gehoord: „Volg Mij!", keert hij zich om en ziet Johannes vol-h gen. Het blijkt ook nu: Petrus verloochent zijn aard nietJH Impulsief als hij is flapt hij eruit: „Iiere, wat zal met dezejfl gebeuren?" Zal ook hij, zo toil Petrus eigenlijk weten, dezelfde dood als hij, Petrus, eenmaal God verheerlijken? Men]* vraagt zich af: wat is dit van Petrus: jaloezie of medeleven, nieuwsgierigheid zonder meer of een drang naar solidariteit? Het is moeilijk daarop een antwoord te geven. Het is ook niet zo belangrijk. Van veel méér belang is Jezus' antwoord: „In-} dien Ik wil, dat hij, Johannes, blijft, totdat Ik kom, wat gaat het u aan? Volg gij Mij." Dat is dan voor Petrus een soort van i anti-climax: Jezus verzoekt hem dringend zich niet met de t zaken van een ander te bemoeien! „Volg gij Mij." Daaraan heeft Petrus genoeg. Er staat niet in Johannes 21 hoe Petrus heeft gereageerd. En evenmin wat Johannes ervan heeft ge zegd. Maar dit is wel duidelijk: Jezus' oproep Hem te volgen is strikt persoonlijk. Vrij-evangelische predikanten over s -U Dlllll ih&kl II lllt.Eul De zogenaamde vlucht uit het ambt heeft niet die omvang, die soms gesuggereerd wordt. Er is eerder sprake van een vlucht uit het gewone gemeentewerk. Dit Promotie van dr. Aarts In een nagenoeg geheel gevuld Gr Auditorium van de Rijksuniversil aan het Rapenburg te Leiden promo veerde gistermiddag dokter J. H. Aarts, politiearts te Rotterdam. Hij verdedigde zijn proefschrift, getiteld Ongevalsletsels in het verkeer". Pro motor was prof. dr. P. Muntendam. De heer Aarts werd bijgestaan door zijn paranimfen dr. W. Holtrop uit Ermelo heeft ds. L. H. Ruitenberg aan het slot van de hervormde pre dikantenvergadering te Utrecht nog medegedeeld, toen hij nog sprak over „Het karakter van de vrijheid van het predikanten ambt." De plechtigheid werd behalve door fa- milileden en bekenden, bijgewoond door een groot aantal Rotterdamse politie functionarissen, onder wie de commis sarissen W. J. v. d. Kroef. J. M. Lems, P. Dijkxhoorn, P. Gorzeman P. Kruit. W. Lagendaal en G. J. H. de Leeuw, benevens een aantal hoofdinspecteurs, inspecteurs-adjudanten, brigadiers en hoofdagenten. Tevens gaven zijn col lega's dokter G. F. C. W. Meijboom en dokter Vroege van hun belangstelling blijk. Bij het uitspreken van het judicium bracht prof. Muntendam mét nadruk de vreugde over de keuze van het on derwerp naar voren. Hij stipte de uiter mate grote betekenis van de sociaal- geneeskundige aspecten van de onder zoekingen van de heer Aarts aan en- wees in dit verband op het feit dat vandaag te Rome een verkeersgenees- kundig congres begint. Prof. Muntendam sprak de hoop uit dat de resultaten van het onderzoek voor anderen een aansporing zijn. Hij hoopte levens dat dr. Aarts, nu hij zich in Rotterdam als huisarts gaat vesti gen. de liefde voor dit onderwerp zal behouden. hij dat de predikanten die het gewone gemeentewerk verwisselen voor andere werkzaamheden in overgrote meerder heid prijs blijven stellen op het behou den van bepaalde ambtsbevoegdheden. Naar de mening van ds. Ruitenberg geldt dit voor de Hervormde Kerk en de Remonstrantse en Doopsgezinde Broe derschappen. De Gereformeerde Kerken zouden een uitzondering maken op de ze ontwikkeling. Voorts werd nog medegedeeld dat de Bond van Nederlandse Predikanten voor het komend jaar op het programma hebben staan om te komen tot de ver wezenlijking. van de wens van periodiek studieverlof en de noodzakelijkheid de verhoging van de pensioenen. Het studieverlof zou moeten worden leend met behoud van tractement. Tevens is de bond van mening dat de representatie-, transport-, administra tie- en telefoonkosten in het geheel ver goed moeten worden. Een hoogtepunt noemde prof. Bronk- j horst de dramatische gebeurtenis van 20 november, toen het rapport over de [bronnen van de openbaring met bijna I tweederde meerderheid werd verwor pen. Prof. Bronkhorst vroeg zich af wat de oorzaak was dat zo vele bisschoppen zich tegen dit rapport keerden,. Ijn, .dp. eerste plaats meende hU hierin té zién een afwijzing van de methoden die de theologische commissie onder leiding van kardinaal Ottavianl heeft gevolgd, door bijvoorbeeld totaal geen aandacht te besteden aan de kritische opmerkln- ;n van de Centrale Commissie. In de tweede plaats was deze stem ming tevens een uiting van de ontevre denheid onder de bisschoppen over de manier waarop men het Pauselijk Bij belinstituut (waar de „nieuwe theologie" veel invloed had) verdacht werd ge maakt van de kant van de groep-Otta- In de derde plaats bleek duidelijk de invloed van de rede van de Bel gische bisschop De Smedt die namens het secretariaaat voor de eenheid aan gaf waarin dit rapport oecumenisch laaide. Sola Scriptura De afwijzing van dit rapport heeft dan periode noemde prof. Bronkhorst niet de ie op de lijn die nu gekozen is. Veel groter achtte hij het gevaar van het compromis. Dat zou bijvoorbeeld ook reeds uitkomen in die formule „Sola Scripture in ore ecclesia", waarbij kar dinaal Bea het accent zou zien liggen op de eerste twee woorden, die in dc re formatie telkens weer naar voren kwn- en kardinaal Ottaviani op het twee de deel van de formule. In zijn rede ging prof. Bronkhorst ook nog in op de twee verlangens die steeds weer geuit zijn van de zijde de protestanten. Deze verlangens die betrekking hebben op de tolerantie de problematiek rondom het ge mengde huwelijk zijn in het geheel nog niet aan de orde geweest. Toch meende prof. Bronkhorst dat er ten opzichte van beide punten gesproken kan worden van een.blij de ontwikke ling. Uit Spahje komen berichten die doen hopen op een zekere mate van ontspanning voor dei Spaanse pro testanten, en het is duidelijk dat in rooms-katholicke kringen ernstig wordt nagedacht over het gemengde huwelijk. De Zweedse student Leif Persson, die in Oost-Berlijn werd vastgehouden, om dat hij Oostduiters had geholpen naar het Westen te ontsnappen, is woensdag na een onderzoek óp vrije voeten ge steld. Op een persconferentie zei hij: ..Het spijt me werkelijk dat ik zoiets gedaan heb. Ik ben dit land (Oostduits- land) zowel als de openbare aanklager dankbaar voor hun edelmoedigheid in mijn geval." Deze openbare aanklager, Werner Funk, had tevoren gezegd dat de Oost- duitse autoriteiten van mening waren dat het niet nodig was Persson te straffen, „ondanksnauwkeurige beves tiging van zijn schuld". (Van een onzer medewerkers) W7"AAR mensen gelovig gaan spreken over de Heilige Geest, mengt de Geest Zich als vanzelf in het gesprek en gaat het hoe langer hoe meer beheer sen." Zo werd de predikanten- vergadering samengevat, die dinsdag en woensdag door de voorgangers van de Vrije Evan gelische Gemeenten werd ge houden in Nijverdal. Dagen, waarop ditmaal, in afwijking van de gewoonte, slechts één thema aan de orde was gesteld: De Persoon en het werk van de Heilige Geest. En dagen, die ge kenmerkt werden door een grote openheid in de discussies en een beleving' van de verbondenheid der voorgangers. De voorzitter, ds. J. Karelse Goes, opende de vergadering met korte domineespreek over Filippenzen 2:15 en 16. Ds. J. van der Werfhorst, de rector in de Theologische School, refereerde over: ,,De Persoon van de Heilige Geest." Hij legde sterke nadruk op het mysterie van de Triniteit, dat tot grote voorzichtigheid maant bij het spreken over de Heilige Geest. Hij illustreerde dit door een dogmenhistorisch overzicht té geven van dit spreken over de Hei-i lige Geest. Het blijkt onmogelijk God te benade- sn van de mens uit. Alle spreken ovei it wezen Gods, das ook over de Per soon van de Geest, vloeit voort uit het Ïetulgenis, dat God van Zichzelf geeft, 'itvoerig toonde de referent aan, dat de Schrift steeds over de Geest spreekt Pe dachte dat men in de religies met afvaf 2 van de ware religie heeft te maken. In. de uitspraak van Brunner: Christus ir~; zowel de vervulling als het oordeel van/ alle godsdiensten, zal men zwaarder ac-°P cent hebben te leggen op het oordeelAu dan op de vervulling. Uiteraard is dit uitgangspunt van grote betekenis vootor de opvatting van de zendingsopdrachfer(: der gemeente, hetgeen werd aangeo0 toond met uitspraken der grote zen- E dingsconferenties en zendingsdeskundii gen. „Zónder het werk van de Geest tCr willen binden aan kerk of Woord, blijfr? voor ons de opgave te werken met he' E Woord." eer Na het godsdienst-historisch en hei Z missiologisch aspect van de „gratiyoc praeparans", wees de inleider nog kor, s op het soteriologisch aspect. Uit de ernee kenning van Gods bemoeienis met om j vóór wij ons tot God wenden wordt dl doxologie, de lof geboren. u Doorwerking Over het werk van de Geest in ver band met zending en evangelisatie, dfeu arbeid en de prediking van het evang&m lie, sprak op de tweede dag voorgange I A. H. van Gent van Kampen. 30 Aan de hand van opvattingen vai Praamsma, Harnack, Banning, Bart] en de rapporten van New Delhi bespra] hij de vraag of de Geest zich bedierf11? van een kanaal, van de gemeente, dafl^ wel of Hij los van de gemeente werk! E en concludeerde, dat het werk van d,D. Geest niet buiten de gemeente omga Dit werk is naar het Schriftgetuige duidelijk en merkbaar. Al is er principieel in het werk de Geest geen verandering gekomer T toch mogen wij niet dézelfde dinge.,,,. verwachten als in de tijd der aposteleP'i: die behoort tot de openbaringsgeschii denis, welke is afgesloten. Daarörfur hangt er rond het pinkstergebeuren ee r eschatologische sfeer (Bavinck) en zij»ur de tekenen van pinksteren nooit heiTrr haalri Een teken van de doorwerking van /isl als subject, en nooit als object van men-{Geest in onze dagen is de grote zending£e' selljk denken en handelen. Daardoor hebben mensen ook de verschrikkelijke mogelijkheid zich tegen Hem te verzet- Zijn werk Eveneens op de eerste dag hield ds. G. van Bruggen van Utrecht een inlei ding over het werk van de Heilige Geest, speciaal het voorbereidende werk. Breed ging hij in op de vraag, of we een werkzaamheid van de Geest mogen aannemen in de niet-christelijke religies, hetzij men daarbij uitgaat var de evolutiegedachte, hetzij van de ge- (Advertentie) Ook dringt de bond aan op een spoe dige oplossing van het probleem van de kleine gemeenten. Opnieuw werd uitge sproken dat het noodzakelijk is dat de we kerkorde gewijzigd wordt opdat belemmering wordt weggenomen de volledige toelating van de w tot het predikambt in de Her vormde Kerk. Studentencorps van Tlieol. Hogeschool honderd jaar Het studentencorps van de Theologi sche Hogeschool van de Gereformeerde Kerken te Kampen „Fides Querit In- cellectum" bestaat dezer dagen honderd jaar. Ter gelegenheid daarvaji zal van 6 tot 11 mei te Kampen een feestweek worden georganiseerd. De feestelijkheden beginnen met congres over „De beleving van de li chamelijkheid". Dr. P. H. Esser psy chiater te Haarlem zal refereren over de stoornissen in die beleving. Prof. dr. R. C. Kwant, hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht zal spreken over de moderne filosofische visie op het lichaam met name bij Merleau- Ponty. Ook dr. H. M. Kuitert, studen tenpredikant te Amsterdam zal hel woord voeren. Woensdag 8 mei is dan voor de reünis ten. Op die dag zal er ook veel gespro ken worden. Onder meer door prof. dr. Berg. Donderdag wordt de ie Hogeschooldag leiding zal staan ten Kate van Stedum, curator school. Op de volgende dagen zal 1 zich kunnen ontspannen met onder dere Jules de Corte en de film ,,Dead of night". 84E UNIECOLLECTE. JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL, Transport lijst 23 ƒ386.793.91. Farmsur.. Klelwlndeweer 229. Losdorp 211. Onstwedde I 802. Uithuizermeeden 635.50. Westerlee 439.50. Garijp 81520. Hardegarljp 495. H1J1- aard 318.05. Oosterwolde 31530. Twljzelf 229.80. Wanswerd 198.45. Havelterberg 185.70. Noord Oostelijke Polder 7.13632. VoUenhove iS(ad) 454.50. Ede 4.733,68. Voorthuizen 791.50. Kamerik 280.68. Westbroek 171,23, Amster dam VII (Ransdorp) 121. s'-Gravenhage I 1 256.76, Leerdam 1.544.80, Papekop 100. Vlaardirvgen 3-152,13. Colijnsplaat 282.50. To taal van 600 lokale «omité's ƒ413.093,34 368 324.20 vorig jaar). Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! Van 30 maart tot en met t juni: Elke dag een (iets voor nietsl Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar drang, die vooral in de laatste beslag gelegd heeft op de kerken, "tl-t klemmende oproep tot persoonlijke goutfa: vrucht besloot de Inleiding. Een pasti raai gesprek over de persoonlijke vei antwoordclijkheid van de predikant l u het „voorgaan" van de gemeente vorrfP0 de het einde en het hoogtepunt van dtOl!: ze predikantenvergadering. bnl Beroepingswerk jc iag NED. HERV. KERK L Beroepen te Kamerik: G. M. van Di»re1 ren, te Ede; te Woudenberg: D. v. Li Berg, te Veenendaal. ye GEREF. KERKEN 211 Bedankt voor Delft (7e pred. pl.'en K. Welbedacht, te 's-Gravenhage-O; vo< R' Hardenberg (vac. D. Pasman), Doezuifet Donkerbroek: G. de Jong, te Neede. lert GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT^ Beroepen te Gramsbergen-Lutten aHfi Dedemsvaart (bij accl.): H. W. NoorCn man, te Driesum. UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Zwolle: W. Veenstra, Musselkanaal; te Foxhol-Siddeburel611 R. J. Vóórhaar, te Vroomshoop. att GERF-F. GEMEENTEN Li Beroepen te Oostkapelle: A. Hofmafe - te Zeist. Li Toen John Verkreeke de laatste maanden van zijn schooltijd zag naderen, begon hij zich nu en dan te verdiepen in de raadselen van de toekomst. Hij was op dat moment nog niet iemand die met mijnheer werd aangesproken, nog lang niet, maar hij had een vader die graag met zijn oudste zoon over zulke dingen mocht discussëren en aan gezien er tussen die twee een benij denswaardige kameraadschap be stond, viel het pedagogische zaad maar zelden op een rotsachtige bo dem. Wat er na het eerste afkrabben van je prille wangstoppels en het dito inwijden van de lange -broek met je zou gebeuren, had je uiteraard niet helemaal zelf in de hand, het lot kon het goed met je voorhebben maar het was van grillen en kuren nu eenmaal niet gespeend, zodat het verstandig was je bijtijds voor te bereiden op stroppen en pech. al werden die dan ook dikwijls weer gevolgd door grotere of kleinere meevallertjes. Verkreeke sr. schiep dus behagen in het gewillige oor dat zijn stam houder hem gewoonlijk bereidde, hij onderkende een prettig positieve kant aan het ontluikende hersenwerk en bouwde al zijn vaderlijke hoop op het klassieke leien dakje. Positiviteit pleegt zich echter te kenmerken door een welhaast algehe le uitbanning van twijfel en dat nu is iets wat men van een puber nog niet kan verwachten. Het was al prachtig dat er slechts een paar ideeën als aanvaardbaar en zelfs aanlokkelijk naar voren kwa men, een minimum, vergeleken bij de lange lijsten van zoveel onder vraagden. Tussen die enkele dingen aarzelde de jonge Veritreeke nog. „Rechercheur of onderwijzer, zêi hij tegen zijn vader, een van de twee. k vind het fijn, om het een en ander uit te zoeken, je hersens in te spannen om een schuldige te ontdek ken, bijvoorbeeld, of iets op weten schappelijk gebied. Maar een ander wat bijbrengen, zo'n klas kinderen vóór je die je wat meegeeft voor misschien hun leven, dat lijkt me ook fijn. Het draaide bijna uit op knopen tellen todat tenslotte het ambt van onderwijzer met het hoogste aantal den regelmatig op een armetierig niveau. Je deed er onverdroten jé best op en dat was voor de baas duidelijk genoeg. Meester Verkreeke had i het heilige der heilige betred zich te beklagen over een kind, noch om een of ander advies te vragen. Hij had daar blijkbaar geen behoefte aan, hij kon het alleen wel af. Zijn uiterlijk gaf daarvan dan ook wel de indruk, doch in een gemeen schap val je op, wanneer je afwijkt punten ging strijken, iets tussen haakjes de vele vakanties niet vreemd zullen zijn geweest: er staat nergens geschreven dat het verboden is het nuttige met het aangename te verbinden. John Verkreeke liet zich dus, toen hij de nodige studie tot een goed einde had gebracht, dankbaar en -blijmoedig opnemen in het opvoe- dersgilde en het moet gezegd dat me neer Fijngeest, zijn eerste chef, met grote tevredenheid repte over de prestaties van zijn nieuwe kracht. Er was alleen één zaak die hem soms tot nadenken stemde. O. een kleinigheid. Het had niets te maken met de vor deringen van de leerlingen. Die wa ren zoals in iedere klas; sommigen konden hun rapporten aan iedereen vertonen, anderen en dat waren er altijd nog te veel, vond John, vertoef- van de ritus. De baas had hem dus zo nu en dan wel eens in het kantoortje verwacht. Niets daarvan. Hij, John, negeerde ook steeds het levensgrote noff niot «traffi klachtenboek dat door aijn colliga's n?g..we?. naarstig van kopij en commentaren werd voorzien: „Wim Kleintjes 3 strafthema's. Gooit met propjes door de klas" en dergelijk soort euvelda- '»ke had weinig te zien dat het den. Meester Verkreeke had weinii tijd nodig gehad om te zi« altijd dezelfde vakbroeders die met rode hoofden schande gebukt zaten en het ging ook altijd om dezelfde delinkwenten, er go. al dat geschrijf was boter aan de ijalg. Je hoorde je eigen boontjes te Maar op een dag werd hij gecon fronteerd met het geval van de kwe- kelinge, een meisje dat hem een paar maal per week kwam assisteren om practische kennis op te doen. Hij liet haar, omdat ze goed van aannemen was, nogal eens zelfstandig optreden. zij de grote zak met koekjes in ont vangst waaruit de jubilaris in het vrije kwartier zou presenteren. Met veertig lieverdjes kwam dat nogal eens voor en er gebeurde nooit iets ongerechtigs bij. Maar die donderdag morgen... Wat ontdekt het argusoog van de meester die met speurdersta lenten ter wereld was gekomen? Wat is dat voor een delict dat achter die opengeklapte lessenaar wordt ge pleegd? Zij waant zich onbespied, meester Verkreeke staat halverwege de klas en wijdt zijn aandacht aan een knoeiende jongen, ze duikt in de zak die ze onder haar berusting heeft en graait en snoept, twee, drie, vier maal. Lieve help. Hij loopt er rood van aan. Zo'n stiekemerd... En nu klampt hij dan toch eens de boven meester aan. Die man is vergrijsd in het vak en kijkt geïnteresseerd maar niet boosaardig over zijn bril. Niet direct met opgestreken zeil isje toegaan, zegt hij, a ff en. Als je het goed vindt. zal ik met haar praten, ik weet uit wat voor nst ze komt.u, dat moest dan maar. Toen aan de nieuwe meester werd uitgelegd dat het snoe pen van de kwekling eenvoudig voortkwam uit de schromelijke onder voeding maakte zijn gekrenkte trots plaats voor medelijden. De vader van de „dievegge" was een arme schoen maker met een groot tekort aan klan ten. Ga nu maar na. Mijnheer Verkreeke heeft hem voortaan altijd zijn schoenen laten lappen. En alls ik me niet vergis, nog heel wat nieuwe klanten weten aan te brengen ook. Haya Selva.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2