Nieuwe Leidse Courant Indien nodig zal Amerika in Laos krachtig optreden Commentaar Schittering in mistig Londen aan Troepen voor oefening naar Thailand onderweg President Kennedy zendt brief aan Chroesjtsjef Minister erkent fout in rijksasielen VS willen geen tweede Hongarije in Cuba Sabotagewetten in Z.-Afrika vers I i cherpt (JÜTA) Girostop is opgeheven Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD Donderdag 25 april 1963. 44ste jaargang ^Mt£f 58936"^*-^Abonnementsprijzen A MERIKA zal volgende maand twee gevechtsgroepen van ongeveer 3.000 -E*- man (infanteristen en parachutisten) naar Thailand zenden. Ook zal een aantal straaljagers naar dat land worden gedirigeerd. Officieel is ver klaard, dat de troepen zullen deelnemen aan manoeuvres van de Zoavo, waarbij meer dan 24.000 militairen betrokken zullen zijn. Maar het is dui delijk, dat de troepenverplaatsingen ook verband houden met de commu nistische dreiging in het naburige Laos. ,n Washington werd bekend ge- '?j maakt, dat de Amerikaanse zevende vloot als voorzorgsmaatregel met het oog op de strijd in Laos haar eenhe den in de Golf van Siam zou verster- Minister Beerman (justitie) heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (soc.) geantwoord dat een zekere Ifan E. inderdaad van 6 september 1962 tot 27 januari 1963 in het fijksasiel in Groningen in afzondering heeft gezeten, zonder dat de rereiste toestemming daartoe was verleend. Het is gebleken, dat nog inkele andere verpleegden in een rijksasiel voor psychopaten langer ian een maand in afzondering verbleven, zonder dat daartoe om een machtiging was gevraagd. Thans doen zich zulke gevallen niet meer yoor. In het geval van E. bleek verlenging van de afzondering na een maand nood zakelijk, doch werd verzuimd hiervoor tijdig de vereiste machtiging bij de minister van justitie te vragen. Dit verzuim is door de Staat voor de president van de rechtbank te Groningen erkend en door deze in de overwegingen van zijn vonnis opgenomen. Aangezien op 27 februari 1963 alsnog een machti ging werd verleend, achtte de president het gepleegde verzuim hersteld en de toestand ten tijde van de uitspraak recht- Nieuws in één oogopslag De toestand in Laos is ernstig. Daarom is de Ame rikaanse strijdmacht io Azië in staat van paraat heid gebracht en heeft de regering van de V.S. be sloten in juni 3.000 ge vechtstroepen naar het be dreigde Thailand te dirige ren. Daarom ook is de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse za ken, Averell Harriman, met een speciale bood schap van Kennedy voor Chroestsjef naar Moskou vertrokken. De pauselijke encycliek „Pacem in terris" is door de Nederlandse regering zeer op prijs gesteld, heeft minister Luns gisteren in de Eerste Kamer gezegd Deze encycliek moet bij het internationale overleg een leidraad zijn. De bevelhebber van de Nederlandse landstrijd krachten heeft een stich ting laten oprichten, die vakantiecentra zal exploi teren voor militair be- roepspersoneel. Over het tweede Vati caanse concilie kan men voorzichtig optimistisch zijn. Zelfs bestaat de mo gelijkheid, dat de periode van de contra-reformatie door dit concilie is afge sloten, zo zei gisteren prof. dr. A. J. Bronkhorst op de vergadering van Hervorm de predikanten in Utrecht. Een groot aantal vooraan staande protestantse theo logen deelt de zienswijze van de hoogleraar President De Gaulle van Frankrijk, die een reis maakt door het Ooslen van zijn land, ontmoette giste ren plotseling de Westber- jijnse burgemeester. Willy Brandt was naar Saint Dizier gevlogen om enkele dringende zaken met de Franse president te bespre, ken. Na afloop van het ge sprek was Willy Brandt zeer tevreden. Dc Verenigde Staten hebben duidelijk gemaakt, dat zij geen „nieuw Hon garije" in Cuba gedogen en dat ze ook niet toestaan dat soldaten uit Cuba naar andere landen van het westelijk halfrond gaan. Deze uitspraak is van pre sident Kennedy, gisteren op een persconferentie ge daan. ken. Volgens berichten in Bangkok, de hoofdstad van Thailand, zouden de schepen van de 7de vloot, die thans nabij de golf varen, binnen enkele uren mariniers in Thailand aan land kunnen zetten, zoals zij vorig jaar tijdens een eerdere crisis in Laos deden. Intussen is Averell Harriman, de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse Z3ken, naar Moskou vertrokken, waar by premier Chroesjtsjef een boodschap van Kennedy inzake Laos zal overhan digen. Dit heeft Kennedy op zijn weke- i:jkse persconferentie (zie ook elders in dit nummer) medegedeeld. Kennedy sprak de hoop uit, dat de Sowjetunie haar verplichtingen uit hoofde van het vorig "jaar gesloten akkoord van Genève zal nakomen. Gromiko Harriman zal ook met Gromiko, de Russische minister van buitenlandse za ken, over Laos spreken. Hij zal trachten uit te vinden, wat precies de Russische plannen zijn. d.w.z. of zij werkelijk een onafhankelijk en neutraal Laos willen, of dat zij dit land militair willen be heersen. Gisteren heeft Harriman In Lon. den over Laos gesproken met de Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home. Deze beschuldigde in het Ho gerhuis de Sowjetunie er van, dat zij de Britse stappen om de vrede in Laos te herstellen, frusteert. Kennedy werd gevraagd of hij een weigering van Chroesjtsjef om te helpen bemiddelen in Laos zou beschouwen als een verschuiving naar een „harde lijn" in onderhandelingen met het westen. Hij zeide, dat Laos een proef is om na te gaan of landen met ernstige geschil len tot een akkoord kunnen komen. Hij voegde er echter aan toe, dat Amerika ten duidelijker begrip zal hebben van bet Russische standpunt, nadat Harriman uit Moskou is teruggekeerd. Vermelden we nog. dat communis tische guerilla's in de afgelopen da gen in de Zuidvietnamese provincie Eujen bij nieuwe aanvallen zware verliezen aan regeringstroepen heb ben toegebracht. Het aantal gesneu velden wordt geschat op 150. De communisten hebben vier voorposten cp de regeringstroepen overmeesterd. Later zouden meer dan honderd gue rrillastrijders zijn gedood bij bombar dementen. Op de Wichoondseweg in Hengelo (Geld) is vannacht de 16-jarige brom- fietsberyder D. Tiessink uit Vorden om het leven gekomen bij een botsing mei de 24-jarige motorrijder E. Wentink uil Hengelo (Gld>. De motorrijder is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Zutphen overgebracht. President Kennedy antwoordt: Op zijn gisteravond gehouden persconferentie zei president Ken nedy over Cuba. d^t Amerika het duidelijk heeft gemaakt dat het geen „nieuw Hongarije" in Cuba zal ge dogen en ook niet zal toestaan dat soldaten uit Cuba naar andere lan den van het westelijk halfrond gaan. Hij keerde zich tegen de critici die aangedrongen hebben op een krach tiger politiek jegens Cuba en zei dat cie Amerikaanse regering alle moge lijke maatregelen tegen het Castro- regime heeft genomen, op een gewa pende actie na. Het geschil inzake Cuba kwam. naar Kennedy verklaarde, neer op de vraag if de Verenigde Staten al dan niet over Cuba in een oorlog zouden gaan. Hij voegde hieraan toe: „maar die brandne tel is niet aangepakt door de critici van Je regeringspolitiek." Kennedy zei nog dat volgens de be trouwbaarste schattingen 4000 a 5000 Russische militairen Cuba sinds januari hebben verlaten en dat slechts enkele honderden daar waren aangekomen. Maar het Russische materiaal was niet van het eiland teruggetrokken. Prinses Beatrix bij Oe Thant Prinses Beatrix, die een particuliei bezoek aan New York brengt, heeft gis teren een drukke dag gehad. Eerst was zij te gast op de Nederlandse V.N.- missie en het Nederlands voorlichtings bureau. daarna vertrok zij naar het ge bouw van de V.N., waar zij een zitting de sociale commissie bijwoonde die rapport besprak over de sociale toestand in de wereld. Na dc lunch bezichtigde de Prinses het kantoor van secretaris-generaal Oe Thant. die zij later ook nog ontmoette op een lunch te harer ere, die werd aangeboden door dc Nederlandse gede legeerde bij de V.N„ mr. C. W. A. Schürmann. Op een bijeenkomst van het Neder landse personeel van het V.N.-secreta- werd haar een bedrag van 200 dollar aangeboden dat was bijeenge bracht voor de Europese werkgroep- jongeren. Men was bijeen in een zaaltje, dat bekend staat als het „Indonesische bracht prinses Beatrix bezoek aan het New Yorkse Guggen heim-museum voor moderne kunst en •onds zag zij een voorstelling van Danny Kaye. 9 De 46-jarige chauffeur van een trei- ler G. V. uit Winterswijk is op de auto weg FrankfortMannheim onder Darm stadt bij het afremmen keersopfstopping geslipt en met zijn combinatie op de andere rijbaan in bot sing gekomen met een Duitse personen auto. Van de vijf inzittenden van deze wagen kwamen er twee om het leven en werden er drie zwaar gewond. Prof. dr. J. E. de Quay heeft gis teren in Delft het Reactorinstituut geopend en gelijktijdig de Hoger Onderwijs-reactor van het insti tuut in u-erking gesteld. Rechts op de foto ir. H. Kleijn. die de minister-president behulpzaam is bij het aantrekken van de voorge schreven witte sloffen. De reactor is vanmorgen kritisch geworden. De Zuidafrikaanse minister van justitie, Voster, heeft in het parlement verklaard, dat de nieuwe wet tegen sabotage en verzet door negers de regering buiten gewone bevoegdheden verschaft, die zelfs verreikend kunnen worden genoemd. Bij de behandeling in tweede lezing 1 het i de er mensen zijn. die Zuid-Afrika geen plaats meer is voor de blanke Er zouden zelfs negergroepen zijn, die streven naar een machtsover name in dit jaar. Voster zei dat er zelfs aanwijzingen bestaan dat blanke mannen en vrouwen achter deze organisatie De Rotterdamse politie heeft dezer dagen de 20.jarige Algerijn M. M. en zijn 20-jarige echtgenote S. M. aange houden. die even tevoren in een. winkel n de Diergaardesingel een wisseltruc et een biljet van honderd gulden trachtten toe te passen. De winkelier lette echter goed op en toen de twee donkere typen zijn zaak uitgingen, belde hü onmiddellijk de politie. In de omge- werd het tweetal even later aan gehouden. TVE WERELD wordt kleiner en des te gemakkelijker verplaatsen zich de conflicten. De samenhang tussen de con flicten, moet men aannemen, wordt er niet minder om. Bij Cuba heeft Chroesjtsjef liet hoofd ge stoten. Zijn tegenstander Kennedy heeft zich beijverd, voor Chroesjtsjef de neder laag zo aannemelijk mogelijk te maken. Wat de Rus maar enigszins kon irriteren, is vermeden. Er waren dan ook geen teke nen dat hij, trouwens duidelijk realist, er gevoelens van geprikkeldheid van heeft overgehouden. Intussen bleef een toenemende hardheid in de Russische politiek toch wei in het verschiet. Deze behoefde niet zozeer te worden ingegeven door geprikkeldheid bij Chroesjtsjef dan veeleer door andere fac toren. Want Chroesjtsjef is toch niet de enige die het in de communistische we reld voor het zeggen heeft. Vermoedelijk niet voor niets duiken er telkens geruchten op over druk die, door zijn omgeving maar in wijder verband ook door China, op de Russische leider wordt uitgeoefend. Er is reeds veronder steld. dat hij deze geruchten zelf de wereld inzendt om de westelijke landen jegens hem. zijnde het mindere kwaad, toeschietelijker te maken. De nieuwe plek van het conflict is, niet voor het eerst overigens, Laos. In deze Aziatische staat, politiek zowel als stra tegisch belangrijk gelegen, botsen nu de machten. Destijds was met zorg een rege ling bereikt, maar deze dreigt thans door de communisten opzij te worden gescho ven. Harriman moet nu als speciaal afge zant van Kennedy trachten, Chroesjtsjef wederom tot rede te brengen. Men ver langt van hem, dat hij zijn invloed ten goede zal gaan aanwenden. Het is intussen de vraag, of de Rus, ge steld hij wil het, het ook zou kunnen. In Cuba kon hij zich weinig aan China ge legen laten liggen. Maar met Laos staat het anders. Daar is China wel dicht in de buurt. Bovendien, hoe staat het inmid dels met de krachten in zijn eigen omge ving? Kan hij zich ten overstaan van hen opnieuw inschikkelijkheid jegens Amerika veroorloven? Of wil hij wat ook mo gelijk is langs deze weg zijn wil be reiken ter ontwapeningsconferentie van Genève, waar de besprekingen eveneens zijn vastgelopen? Al met al staat het cr in Laos niet best voor. De bezorgdheid van Amerika is ge rechtvaardigd. Wordt geen oplossing be reikt, dan komt een belangrijk deel van Azië voor communistische dreiging open te liggen. Het zou meer zijn dan Amerika kan dulden. jrRita. als je niet onmiddellijk ophoudt met giechelen, dan stuur ik je naar huis". ]?EN hogedrukgebied. dat zich uit- strekt van Skandinavië via de Nobrd. zee naar de Golf van Biscaye is in be- tekenis toegenomen. In de noordooste lijke luchtstroming, die aan de flank van het hogedrukgebied aanwezig is, komt een omvangrijk wolkengebied dat zich de afgelopen nacht over Neder land uitbreidde. De achterste begrenzing van de wolkenzone liep vanochtend van de Duitse Bocht naar de Oostzee. Het wolkengebied beweegt naar het zuid- westen. Het ziet er daarom naar uit, dat er morgen weer meer zonneschijn zal zijn dan vandaag. De aangevoerde lucht is voldoende koud om aanleiding te ge ven tot nachtvorst. In verband met de bewolking zal de komende nacht waar- schijnlijk nog niet op uitgebreide schaal nachtvorst, voorkomen. Het blijft de eerstkomende dagen droog weer. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Droog weer met bewolking, maar plaat selijk ook opklaringen. Zwakke tot ma. tige noordoostelijke wind. Vannacht kans op nachtvorst, morgen dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. ZON EN MAAN Vrijdag: zon op 5.22, onder 19.54; maan op 7.20, onder 23.30. Dinsdag 30 april: eerste kwartier. HOOGWATER SCHEVENINGEN 26 april: 4.42 v m.; 17.08 n.m. Tendens stijgend HET WEER l/V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur tcldh. 5-o la 13 Westminster Abbey. De aartsbisschop van Canterbury voltrekt het huwelijk van Alexandra van Kent en Angus Ogilvy. Rechts op de foto zijn nog juist koningin Elizabeth en prins Philip te zien. Met ingang van gisteren is het wee mogelijk een rekening te openen bij de postcheque- en girodienst. Dc giro stop, die op 28 juni 1961 moest worden ingevoerd, is daarmee opgeheven. Grenoble gh. I Madrid Mallorca Lissabon indstil ;6 11 21

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1