KAAS UITHET VUISTJE Ben Zwi gedreven door hoog plichtsgevoel Chefarine „4 JToename in de produktie prijzen stabiel of hog' er Astronaut in ruimte uit zijn cabine Aeht meisjes verdronken Jolle J. gelooft nog in „De heilige daad ir> C.D.U. kiest nu opvolger voor dr. Adenauer VOORTREKKERS Vergissende machines DINSDAG 23 APRIL 1963 President van Israël overleden Leven gewijd In een uiterst kritieke periode van zijn bestaan rouwt Israël nnil /r/nji i 11 Drill over het verlies van een van zijn tilil V L/C tt t\J ÜLLIV grootste zonen. Jitschak ben Zwi, president van de staat, die zich JC0 ^tftrtt meer dan ooit bedreigd voelt J UL/Ll/0\Z oLCLCtL door de omringende Arabische ja, - (Van een onzer redacteuren) landen, is niet meer. Deze be scheiden man, die zeer geliefd was in zijn land en ver daar buiten, zal morgen ter ruste wor den gelegd in het land, dat. hij zo lang en met zoveel toewijding heeft gediend. Toen hij na het overlijden van dr. Chaim Weiz- mann het presidentschap aan vaardde, werd hij gedreven door hetzelfde hoge plichtsgevoel, als (Advertentie) Samenwerking bij bestrijding van pijn! V/er middelen versterken eikaars werking, zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan. Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. Een enkel labiel zorgt bij pijn, griep of een "landerig gevoel" dal u met plezier uw werk kunt doen! 20 tablelten 10.80, l40 tabletten (in stripe) i 1,50, 100 tabletten 13.50. toen hij in het voormalige man daatgebied Palestina optrad als woordvoerder van de Joodse ge meenschap bij het Britse bestuur. Maar liever zou het hem geweest zijn, als men hem had gelaten in de afgesloten wereld van Joodse historici. Uit Rusland Evenals zovele zionistische leiders van zijn generatie was Ben Zwi van Rus- sisch-Joodse afkomst. In 1884 werd hij in Poltawa 'Oekraïne) geboren. Het zio nisme erfde hij van zijn vader, die al een volgeling was van de Hibbath Zion (Liefde voor Zion) beweging en daar voor naar Siberië werd verbannen. Der tig jaar was Jitschak ben Zwi, toen hij voor het eerst naar Palestina ging. Terug in Rusland werd hij een der stichters van de Poalei Zion, de Zionistische ar beiderspartij, een van de voorlopers van wat later de voornaamste socialistische partij in Israël, de Mapai, werd. Hij had ook een aandeel in de oprichting van groeperingen van zionistische arbeiders in Zwitserland en Duitsland. In 1917 keerde hij terug naar Palestina, waar zich een aantal zionistische arbeiders had gevestigd om deze beweging aldaar te organiseren. van de werkelijkheid geweest. Voor de eerste wereldoorlog studeerden beiden rechten aan de Imperiale Ottomaanse universiteit te Constantinopel. Beiden werden gedurende die oorlog verbannen met de mededeling, dat zij nooit meer een voet op Palestijnse bodem mochten zetten. Beiden hielpen zij het Joodse Le gioen organiseren, in de gelederen waar van zij met de Britten naar Jeruzalem terugkeerden. Viervoudig Ook besloten beiden in die dagen, de strijd voor een Joodse staat voort te zet ten door te blijven in het land, dat door de Balfour-vertriaring en het door Enge land van de Volkenbond ontvangen mandaat was voorbestemd, een Joods nationaal tehuis te worden. En gezamen lijk ^hebben zij een boek gepubliceerd nanöboek voor net anaeiwijs u geschiedenis, aardrijkskunde en van net land. net was uen.e j periode, dat Ben Zwi taak vervulde. Hij zette zijn arbeid als geleerde en publicist voort, nervane activiteiten in oe arbeids beweging speelde een leidende rol bij de sticftting van de vakverenigingsorganisatie Hisia droet, werd lid van oe „gekozen a^semoiee Palestijnse Joden" en klom op tot voorzitter van de unvoereiKie .u-a en behoorde tenslotte ook tot degenen die de zionistische zaak vertegenwoor digden bij de verschillende Britse en VN- organen. Samen Van deze eerste pionierstijd af tot zijn verkiezing tot president van de staat Israël was Ben Zwi altijd een van de leidende figuren van de arbeidersbewe ging, in nauwe samenwerking met Ben Goerion, de huidige premier van Israël. De inspanning van beide mannen was er steeds op gericht, de staat Israël te maken tot een gemeenschap van sociale rechtvaardigheid en democratische vrij heid. Zelfs uiterlijk is het tweemanschap Ben Zwi-Ben Goerion altijd een leven Jaaroverzicht van de F.A.O.: Volgens het jaaroverzicht van voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties (F.A.O.) wij zen de vooruitzichten voor de landbouw in 1963 op een toename in de produktie van de meeste pro- dukten, op grotere vraag en op stabiele of hogere prijzen. De or ganisatie voorspelt echter ook een mogelijke terugslag voor cacao, suiker, koffie, vetten en oliën. In het overzicht, stond voorts dat de tarweproduktie in Amerika gens de eerste aanwijzingen zon gen, maar dat de Westeuropese oog sten misschien besnoeid zullen den tengevolge van de strenge 1 ter. Suiker en koffieprodukten kunnen misschien een lichte daling tonen, maar de rijstoogst in Azië zal groter zijn. De cacaoproduktie in West Afrl- en in vooral Ghana, die de grootste producent is, zal misschien door insec ten geplaagd worden. Ook de wereldproduktie van vetten en oliën zal dit jaar lager liggen. Het is nog te vroeg om voorspellingen te doen over de gang van zaken in de katoen- produktie. Andere punten uit het overzicht: 1962 werd gekenmerkt door een ge stadige toename van de meeste land- bouwprodukten. In de meeste gevallen de toename over het voorgaande jaar zeer bescheiden en nauwelijks toe reikend voor het tempo van de groei der wereldbevolking. De prijzen van de meeste landbouw- produkten zijn in 1962 gestegen of ble- en betrekkelijk stabiel. Drie Oostduitse kinderen zijn ontsnapt .•er (het met mijnen versterkte en vaar bewaakte ijzeren gordijn bij Brunswijk. Zij gaven te kennen dat zij graag bij familieleden in het Westen zouden willen blijven. Het is echter mo gelijk dat zij worden teruggestuurd. De Westduitsc autoriteiten bobben ver klaard dat de drie kinderen van 11 en ar. zondag waren ontvlucht en dat hun ouders niets van hun plannen h?d- den afgeweten. Ken lekkere gewoonte: KentuSchoonauwen, Bluefort, Limburgse kaas? Wees niet een kennig: houd van méér kazen! President Na de stionimg van ae Joodse staat werd hij in december 1952 na de dood president Chaim Weizmaan, tot pre sident gekozen Vijf jaar daarna begon zijn tweede ambtsperiode, nij was de enige kandidaat en werd bij acclamatie heutozen, neig een wei een oewijs is van de populariteit en hoge achting, die hij genoot. Ben Zwi deeo (samen met zijn vrouw) neel veel voor de immigranten, die het land binnenstroomden. Zij ont vingen vaak deze mensen aan huis, brachten talrijke bezoeken aan nederzet tingen om goede raad te geven. Het was altijd niet gemakkelijk voor de nieuwe burgers van de Joodse staat, zich snel bij andere Israëlische groepen met afwijken de gebruiken aan te passen. De gesprek ken met Ben Zwi en diens ecxugenote luchtten hen wat op, omdat zij hun moeilijkheden konden uiten en vervolgens iar goede raad konden luisteren. Wetenschap In zijn wetenschappelijke werk hield Ben Zwi zich intensief bezig met de zich herenigende Joodse stammen. Hij stelde in het bijzonder belang in de voor heen vrijwel veronachtzaamde geschie denis van de Joodse groepen/ die Pales tina hebben bevolkt gedurende de vier eeuwen van Turkse overheersing en de geschiedenis van Joden in andere ge meenschappen van het Middenoosten. Tot deze tweede groep behoren de Joden van Yemen, Egypte en verschillende Noordafrikaanse landen, alsmede die van Perzië, de Krim, Georgië, Kaukasië en Bokhara. Bovendien was Ben Zwi een vooraanstaand deskundige inzake Joua- se secten als de Samaritanen, de Karaiten en de sabbathisten. Hij publiceerde ver- \;t t Het prinselijk gezin van Monaco brengt op het ogenblik een be zoek aan Philadelphia, de vroe gere woonplaats van prinses Gracia in de Verenigde Staten. Met prins Rainier opende de prinses een reis- en vakantieten toonstelling in .fhilly" en zij werden daar door een paar In dianen met de nodige plichtple gingen begroet. Acht meisjes van onder de twintig zijn in een draaikolk verdronken, terwijl zij aan het strand van Tel Aviv aan het zwemmen waren. Nasleep van Socrates-affaire De thans in Heiloo wonende be drijfseconoom Jolle J. gelooft nog steeds in het bestaan van de „bo venkerkelij ke, universele en chari tatieve" organisatie „De heilige daad", waarvan Hij zich „ambassa deur van Nederland en legaat voor West-Europa" noemde en die een 'paar jaar geleden door justitie en 1 politie als een zwendelorganisatie werd ontmaskerd. Tien andere meisjes zijn naar eei ziekenhuis vervoerd. De meisje: maakten deel uit van een groep vai 43 studenten van een seminarium Beer Yaakov, ten Zuiden van Tel] lk"SVt"u bèwl))en™«fVlfe „Geef me negen maanden de tijd rr*' r:~I IK zal het u bewijzen", zei JoF Aviv. Zij hadden de middag vrij ge-1 teren voor de civiele kamer te gaan zwemmen. Amsterdamse gerechtshof, dat het door scheidene boeken op het terrein vai geschiedenis en de folklore van Pales tina. Zijn boek over de Samaritanen en standaardwerk. In Nederland President Ben Zwi bracht in 1958 e bezoek aan West-Europa, tijdens welke reis h(j ook Nederland aandeed. Hjj werd toen door koningin Juliana ontvangen. Het gezin Ben Zwi had twee zonen, Amran en Eli. De laatste sneuvelde in de bevrijdingsoorlog bjj de verdediging een door hem gestichte kibboetz. Het bestuur van de C.D.U.- fractie in West-Duitsland heeft zich gisteren uitgesproken, voor professor Ludwig Erhard, de mi nister van economische zaken, als opvolger van Adenauer. Van daag zou de volledige fractie, bestaande uit 242 afgevaardigden, over deze aanbeveling stemmen en men verwacht dat Erhard met een grote meerderheid zal wor den gekozen. Adenauers kandi daat Schroder stemde voor de kandidatuur van Erhard. Het besluit van het fractiebestuur betekent een nederlaag voor de oude bondskanselier die in de herfst dit jaar zijn functie zal neerleggen. Dat heeft hij, zij het node, moeten beloven. Adenauer had veel liever Schroder als zijn opvolger gezien. Adenauer heeft nog gepoogd het kie zen van zijn opvolger uitgesteld te gen tot na de zomervakantie, maar daar niet in geslaagd. Als Erhard daag gekozen wordt betekent dit nog niet automatisch, dat hij ook tot kanselier wordt benoemd. Krachtens de grondwet is het de taak van president Lübke om de naam van de voorgestelde opvol ger aan de Bondsdag door te geven. In de Bondsdag wordt dan gestemd. Men verwacht dat de liberalen geporteerd zijn voor een kabinet onder Erhard. Van die kant zijn dus geen moeilijkheden te hem ingestelde appel behandelde tegen een beslissing van de rechtbank in de hoofdstad, die de ex-employé van de failliet verklaarde bouw- en handel maatschappij N.V. Socrates weigerde als preferent en concurrent schuldeiser in het Socrates-faillissement te erken nen. Het ging om een salarisvordering van 18.000 en een bedrag van 81.050 voor een beweerde geldlening. „Onwezenlijk", noemde mr, C. D. van Vliet, curator in het Socrates-fail lissement, de vorderingen van de we gens oplichting tot 18 maanden veroor deelde Jolle J. „Hij moet in feite nog ruim een kwart miljoen gulden terug betalen en kan dus, zo het waar is, ook niets terug te vorderen hebben", zei mr. Van Vliet. De toegevoegde raadsman van Jolle J„ mr. H. T. S. Domela Nieuwenhuis, stelde dat door mr. Van Vliet genoem de bedrag van een kwart miljoen gul den door de N.V. Socrates c.q. haar directeur Nic. den B. in de „Heilige daad" is geïnvesteerd en daarvoor kan Jolle J, niet als employé aansprakelijk worden gesteld. Onderzoek „Ambassadeurs van de heilige daad", Jolle J. en Machiel V. stellen een on derzoek in naar de activiteiten van een sinds kort onder dezelfde naam in Nij megen optredende organisatie. Dit kondigde Jolle J. aan. „In novem ber is die Nijmeegse organisatie opge richt, o.m. door de bisschop van Dén Bosch en wij willen nu weten wat dat is", zei Jolle J. In antwoord op een vraag van de pre sident van het hof, mr. N. Bolkestein, antwoordde Jolle J. dat hij thans als bedrijfseconoom in Amsterdam werkt. „Zou u zich daarbij niet houden?", sug gereerde de president van het hof, waarop Jolle J. met een resoluut „nee, mijnheer de president" antwoordde na dat hij al eerder had laten blijken dat hij samen met de Israëliër Joëll en de Amsterdammer Machiel V. verder werkt aan de voorbereiding van „De heilige daad". Tijdens de ruimtevlucht, die zal worden gemaakt door twee ruimte vaarders (het zogenaamde project „Gemini") zal één van de twee Ame rikaanse astronauten uit zijn ruimte cabine klimmen en met gereedschap experimenteren op 150 kilometer bo ven de aarde. De vlucht zal waar schijnlijk begin volgend jaar worden uitgevoerd. Om de cabine te kunnen verlaten moet eerst de luchtdruk binnen de ca bine worden gereduceerd. Hiermee zal reeds volgende maand worden geëxperi menteerd door de astronaut Gordon Cooper tijdens zijn vlucht van 22 maal rond de aarde. Bij het project „Gemini" zal worden onderzocht of het mogelijk is tijdens de vlucht reparaties aan het ruimtevaartuig uit te voeren. De astronaut zal door middel van een lijn met het ruimte vaartuig" verbonden blijven. Chinezen richten raketbases in Volgens goed ingelichte bron heeft pre mier Nehroe tegenover een commissie van deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek van het Indiase parlement gezegd, dat de Chinezen in de provincie Sinkiang raketbases hebben in gericht en dat er zich Chinese troepen concentraties langs de gehele Chinees- Indische grens bevinden. De Indische premier ontkende dat In dia en Ladakh bases aan de Ver. Staten heeft afgestaan voor geleide projectielen. Nehroe verklaarde, dat de verantwoor delijkheid voor de onafhankelijke ko ninkrijkjes tussen India en Tibet, Sik kim en Bhoetan bij India berust. Wan neer deze gebieden worden aangevallen, zal India te hulp komen. Europa's lichte geurige n, pijptabak J) ■xCr^ NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT verwachten. Niet mooi.... 7#t &0Jite tij I Water werd wijn in de put van Manuel Pinheiro in het Noordportugese plaatsje Taroerira. Toen hij zijn emmer ophaalde was deze vol heerlijke wijn. Manuel geloofde echter niet in wonderen en ging naar zijn buren. Van een hunner, wiens kelder zich bij de put bevond, was een vat ge sprongen en 1200 liter van zijn beste wijn was in de waterput van Ma nuel gelopen. I Sir Winston Churchill is gisteren van alle Britse premiers degene gewor den die het langst heeft geleefd. Tot gisteren was dit William Gladstone, de staatsman uit de 19e eeuw die in 1898 over leed toen hij 88 jaar oud was en 141 dagen oud. Sir Winston die thans in Monaco is, werd 30 no vember 1874 geboren. Hij is 88 jaar en 142 da gen oud. Burgemeester Clauco della Porta van Rome heeft gisteren de jaar lijkse azalea-pracht op de Spaanse trappen in gewijd. De 30.000 veel kleurige planten zijn dit jaar een week later dan gewoonlijk uitgestald als gevolg van dc stren ge winter. Maar hun ver schijning langs de dubbe le trap, die naar de kerk Trinita Dei Onti leidt, is een zeker bewijs dat de lente Rome uiteindelijk heeft veroverd. Als gevolg van door droogte ontstane branden hebben in Amerika twee mensen het leven verlo ren en zijn honderden dakloos geworden. Dui zenden brandweerlieden zijn de afgelopen twee dagen urenlang in de weer geweest om de branden onder controle te krijgen, wat hun uit eindelijk gelukte. I Lef Landau, de win naar van de Nobelprijs voor de natuurkunde, die 15 maanden geleden bij een auto-ongeluk bijna het leven heeft verloren, heeft gisteren zijn eerste stappen gedaan ii stralende lentezon, grijze en bleke natuur kundige wandelde aan dc arm van een verpleeg ster door de tuin van hel ziekenhuis. Hij is maan den buiten bewustzijn ge weest. Volgens de dokto ren is hij minstens vier maal „klinisch dood ge weest". I President De Gaulle is gisteren in een speciale trein naar Oost-Frank rijk vertrokken. Langs de weg die hij door Pa rijs reed stond om de tien meter een politie- i 'ten!lie"v. man. J werden genoemd. Na de vergadering van het frac tiebestuur deed een journalist te genover Adenauer zijn beklag over het feit, dat de trap naar de verga derzaal was afgezet om te voorko men dat verslaggevers hier zouden binnendringen. Als gevolg van afzetting ontstond een geweldig ge drang. Het antwoord van de bonds kanselier was: „Wat er binnen ge beurde, was ook. zo mooi niet". Kandidaat Erhard zelf bleef aan voorzichtige kant „Het is te vroeg mij geluk te wensen". Hij beseft heel goed, dat Adenauer altijd heeft gezegd dat hij niet de figuur is om een regering te leiden. Zelfs gisteren nog heeft Aden auer geprobeerd om zijn ^kandidatuur te torpederen door te zeggen dat het niet verstandig is een econoom tot kan selier te maken. Sommige politici zijn van mening dat de partij er goed-aam zou doen Erhard als stemmentrekker tot 1965 als kanse lier aa.n te houden en daarna minister van buitenlandse zaken Schroder te be- Neutralen trekken voorstel voor kernstop in De acht neutrale landen die deel nemen aan de ontwapeningsbespre- ktngen in Genève hebben gisteren hun compromisvoorstel voor een kernstopverdrag weer ingetrokken. Zij deden dit omdat de grote kernmogenheden weinig voor hun plan voelden en achtten het daarom niet verstandig verder aan het voor stel te werken. Hoewel de bijzonderheden van het I voorstel van de neutrale landen altijd j geheim zijn gehouden heeft men in be trouwbare kringen laten doorschemeren. I dat er in het voorstel rekening wordt gehouden met 33 tot 35 inspecties ter I plaatse, uitgesmeerd over een periode 1 Rusland btschouwde dit als te tege- j moetkomend aan de eisen van het Wes- i ilden niet dat er cijfers 1 1187) Dat we bij het verrichten van onze werkzaamheden steeds méér gebruik maken van allerlei ap paraten en machinerieën, is alge meen bekend. En dat die appara ten steeds doelmatiger en ingewik kelder worden ev< neens. Werd vóór de Eerste Wereldoorlog het vloer kleed nog met een varkensborstel bewerkt, en achtte men destijds de rolschuiver een nieuwigheid, waar toe niet té spoedig moest worden overgegaan, even vóór de Tweede Wereldoorlog was de zoemende stof zuiger in bijkans elke woning aan wezig. Het inge wikkeldste instru ment in de gegoe de burgermanswo ning was een halve eeuw geleden wel licht het horloge van vader, of In het gunstigste ge val de geheimzinnige telefoon, dat koffiemolenachtige toestel, waar mee de juffrouw van de centrale kon worden opgeroepen, opdat zij met de hand de gewenste verbin ding tot stand zou kunnen brengen. Thans is een vluchtige blik in elk radio- of televisietoestel ruim vol doende om ons de overtuiging te schenken, dat er op de wereld nog grotere complicaties mogelijk zijn dan vader destijds aan een gouden ketting In zijn vestzakje droeg. En de telefoon heeft inmiddels ook een evolutie doorgemaakt, zowel ten goe de als ten kwade. Het is niet meer nodig door herhaald draalen aan een zwengel de aandacht van de sla perige telefoonjuffrouw te wekken, omdat door luttele omwentelingen van dc kiesschijf onze stem In alle hoeken van het land beluisterd kan worden. Als nadeel staat daar echter tegenover, dat je in kleine plaatsen de juffrouw van de centrale niet meer kan vragen, waar een abonné, die geen gehoor geeft, zou kunnen uithangen. Naast de vol-automatische telefoon, vergemakkelijken allerlei andere ver nuftige apparaten op de meest uit eenlopende gebieden bet leveu en het werk, zoals de elektrische koffiemo len. de wasmachine, het elektrische strijkijzer dat zelf zijn temperatuur regelt, de automatische kooklnstalla- tie, de zelfschakelmde auto, het zelf- ontwlkkelende fototoestel, enz. Om nog maar niet eens te spreken van de automatische piloot voor vliegtui gen, de automatische stuurlnstallatie voor schepen, automatisch luchtaf weergeschut en zelf richtende projec- TOCH IS HET ZO! tielen, waardoor ons einde verzekerd is als de beginstoot maar eenmaal is gegeven. Voor de vele opmerkingen, die ln alle mogelijke richtingen over deze mechanisatie te maken zijn, hebben we uiteraard geen plaatsruimte, zo dat we ons slechts op één enkel facet znllen richten. We moeten nl. in het oog honden dat machines in het al gemeen gesproken, nauwkeuriger kunnen werken dan de mens, maar., als machines fouten maken, kun nen deze van een ontstellende om vang zijn. Een paar jaar geleden haper- projectiel, waardoor een Amerikaans slagschip uit elkaar dreigde te spatten. Gelukkig kon deze ramp worden voor- danks de goede af loop, moet ons de opmerking van het hart, dat geen kanon nier zich ooit zó heeft vergist dat hij het stuk op eigen schip ging richten! Moderne technici en politici zijn zich maar al te goed bewust van de mogelijkheid tot falen die ln elke machine schuilt. De telefoonverbin ding die rechtstreeks tussen de pre sident van de V.S. en de premier van de Sowjet Unie is ontworpen, geeft hiervan blijk. Zou er een fout gemaakt worden, dan bestaat er ten minste nog een menselijk correctief. Dat dergelijke fouten gemaakt kun nen worden blijkt niet alleen uit het voorbeeld van het zelfrlchtende pro jectiel dat het eigen slagschip tot doel uitkoos, maar dit kan ledereen op een gegeven moment ervaren. Tot hen behoort de huisvrouw die vertrouwende op het regellngsme- chanisme van haar elektrische strijk ijzer moest ervaren dat er links en rechts gaten in haar wasgoed wa ren geschroeid; of dc abonné on een Amerikaans weekblad, die méér dan 6000 exemplaren van dat blad kreeg thuisbezorgd, omdat de auto matische adresseermachlne bil zijn naam was blijven haken; of de re keninghouder. die op de afrekenlngs- strook van zijn bank kon lezen dat overeenkomstig zijn opdracht die dag een paar honderd miljoen dollar waren overgemaakt wegens huis huur over de maand april. Weet u, dat er gemechaniseerde be drijven zijn die liever géén klanten hebben, dan één met speciale wen- Nadruk verboden. H. Pétillon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5