JONGENS SHORT If 5 SjJÉi Bt Singelroute zeker zes proef van maanden KREYMBOBG WOENSDAG KREYMBORG Geen spijt van vertrek uit Leiden „Parmentier" Dokkum ging vanmiddag officieel open nu a.7^ Leiden heeft vandaag een 101-jarige NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 APRIL 1963 tl Agenda voor Leiden en Den Haag Dinsdag Café Aniba, 8 uur: Door Eendracht Ver- bonden, causerie met dia's door F. H. Roman. Filmzaal Academie, 8 uur: Filmstu diekring K. en O., „Pateer Panchali", ingeleid door mn A. H. N. Verwey. Geref. jeugdhuis, 7.30 uur: Ned. Kath. Kapperspatroonsbond, Verkoop in de kapperszaken". Middelstegracht 91, 2-4.30 en 7-9.30 ur ran.: Tbc-onderzoek. Foyer Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: VVD- manifestatie, forum en Haags Studenten Cabaret. Marekerk, 6.30 uur nm.: Padvinders- Gebouw K. en W., 8 uur: The Karmon Israëli Dancers and Singers. 1 Diligentia. 8 uur: Jean Réti, piano. Woensdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De koppelaarster", door Thornton Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend, J. J. van Raam over een speciaal f Den Burcht, 7.30 uur: Leids Onder ling Ziekenfonds, spreker H. J. An- beek, film „Maxie". Rijksmuseum voor Volkenkunde, uur: Vereniging voor Pedagogiek, „Vol kenkunde en de school". Van der Heijden, 8 uur: ledenver gadering „Het Nederlandsche Roode Geref. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars, bliddelstegracht 91, 9-12 en 2- 4.30 uur: Tbc-onderzoek. Den Haag, Kon. Schouwburg. 8.15 bur: Ned. C<*iedie met „De Botteriken". Gebouw K. en W., 8 uur: The Karmon Israëli Dancers and Singers. Op Gouden Wieken, 8.15 uur: 's-Gra- yenhaagse Politiemannenzangvereniging ^Entre Nous". Donderdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „De Koppelaarster", van Thornton Wilder. Du Rieustraat, 2.30 uur: Opening gym nastieklokaal. - - Middelstegracht 91, 9-12 en 2-4.30 uur: Fbc-onderzoek.. [Jan Vossensteeg 17, 8 uur: ds J. A. Bmink. Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Madeleine Sologne en Jean Marchat met „Asmodée." Gebouw K. en W., 8 uur: The Karmon Israëli Dancers and Singers. Vrijdag Den Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- laand. opvoering „Maaike" door Rosita Academie, Groot Auditorium, 12 Opening 14de lustrum r.k.s.v. „Sanctus Augustinus". Kleine stadszaal, 2.20 uur: Lustrum- Imgres „Sanctus Augustinus", sprekers rof. dr. E. J. Leemans, dr. J. van der oeven en dr. W. J. Berger. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 lur: Excursie N.R.V., dr. G. D. van Vengen over Suriname. Rehoboth, 8 uur: Christenvrouwen- tentrum, film „Je gaat van ze houden". Zaal Koningskerk, 7.30 uur: Ruilavond foor verzamelaars. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feest perso- leelsvereniging Lichtfabrieken. J Middelstegracht 91, 2-4.30 en 7-9.30 jlur nm.: Tbc-onderzoek. g, Fnn. Schouwburg, 8.15 kur: Haagsche Comedie met „Oh pa, time pa" (ab.) Gebouw K. en W., 8 uur: Hofstads Ëugdorkest o.Lv. mevrouw M. Talboom- lits. Diligentia, 8 uur: Ernesto Lopez-Pi- |o, piano. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum het „De Koppelaarster", van Thornton ,;'-i kilder. Den Burcht, 8 uur: Toneelopvoering [D.OR.", „Een feestelijke dag" door A. Rosenthal. Lakenhal, 3 uur: Uitreiking prijs der ritici en opening tentoonstelling werk ïaficus Harry van Kruiningen Leiderdorp, Mauritssingel 174. 2 jur: Start Oranjerit. Dorpshuis, 8 uur: Prijsuitreiking door urgemeester mr. R. M. Gallas. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 mr: Werkgroep Haagsche Comedie met Improvisatie" en „Esbatement van den usscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie iet „Zo ik iets ben [Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera jl.v. Leo Driehuys met „Werther" van fassenet. Apotheken or spoedeisende gevallen wittfcothêek Reijst, Steenstraat 35, tel. :jes u«136. Apotheek R. van Breest Smal- Gi«nburg te Leiderdorp 'e^eei FUms schil iiCasino (2.30, 7 en 9.15 uur) op dakhter het voetlicht (14 jaar); donder- 1 op e|g: Orfeu Negro (18 jaar). [Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De ijzer- feter (alle leeftijden). MJL "ILuxor (2.30*. 7 en 9.15 uur): Meisjes '»er zich verkopen (18 jaar); zondag, 'schonf lS uur: Jacht op dieven (alle leeftü- t voc^)-x (230i 715 en 915 uur). De man ^l€n jet het ijzeren masker (14 jaar); don- suik'eirdag: Marteling van de nacht (18 jr.). oon «(Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Junglecat igeveêille leeftijden). lekvrijjTrianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Het spook iren an de opera (14 jaar). zorJ Tentoonstellingen ,n?.€la2Lakenhal, etsen Mare Chagall als vet- "ijd 4chting van de Bijbel (tot 29 april). fhwSRijksmusem11 van Oudheden: „Het dier e ui eva,;„J laat i motief in de antieke kunst'" (tot «Boerhaavezalen, etsen, tekeningen, li- k'ï en aquarellen van Fer Hakkaart m 4 mei, 2—5 en 7—9 uur nm.) T7ANMIDDAG is in het verre Dokkum de nieuwe textielfabriek Johan Parmentier, die vele jaren in Leiden gevestigd was, officieel geopend. Na een welkomstwoord van de president-commissaris, prof. dr. F. L. van Muiswinkel, en een toespraak van burgemeester drs. S. van Tui nen verrichtte de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, de opening. Velen uit de economische en industriële wereld hadden zich naar Dokkum begeven om van de ingebruikneming getuige te zgn. Men kent de voornaamste reden van de overplaatsing van Leiden naar Dokkum. Hier bestonden moeilijkheden bij het aantrekken van arbeidskrachten in Dokkum kan men er voldoende krijgen om een ploegensystcem te reali- „Parmentier" is al bijna honderd jaar oud. In 1870 begon de heer J. H. C. Par mentier in Leiden met een wolhandel, zo lazen wij in het blad „Friesland", periodiek betreffende Frieslands ecc mische, toeristische en culturele aspec ten die om de twee maanden verschijnt Blijkbaar vond hij in het verkopen wol geen bevrediging, want omstreeks 1900 schafte hij de eerste machines een spinnerij aan. Tien jaar later kwam zijn zoon, Daan Parmentier, ook in de zaak. Twee zoons van de heer D. Par mentier zetten het bedrijf nu voort. Vele voordelen Dokkum bleek veel voordelen te hebben. De stad ligt weliswaar niet centraal, maar dit bedrijf is niet af hankelijk van spoor- en waterwegen. Goede wegverbindingen zijn voor Parmentier des te belangrijker. Bo vendien kwam in Dokkum vrij snel bouwgrond beschikbaar. En de arbei ders kwamen ook; in 1959 was er een groot overschot. Eerst bestond het plan een deel van het bedrijf over te plaatsen, maar toen n de grote afstand LeidenDokkum aanmerking nam en overwoog da» n gebruik kon maken van een aan trekkelijke rijkspremieregeling voor vestiging Jn dit gebied, werd besloten het gehele bedrijf over te brengen. Dat nieuwe, grote industrieën in het westen van het land vooral de vesti gingen uit Amerika arbeidskrachten wegzuigen van reeds bestaande in dustrieën, heeft veel gewicht in de Waarborg-kwaliteit. Poplin met glanseffect. In grijs, bleu, groen en bruin. Alleen geldig 24 april a.s. voor leeftijd 7 jaar kl. stijging p. m. HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN bibliotheek Reuvens. Bree straat 27, maandag en voensdag van I tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag van tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en in 7 tot 9 uur: zaterdag van 1')5.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens; Plantage 6: maandag dinsdag van 4 tot 5.30 uur. woens en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd m 6.30 tot 880 uur '8 avonds Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 6.309 n.m. zaterdag 25 uur; jeugd: schaal gelegd. In Leiden was het ook ongunstig voor Parmentier dat de c.a.o. voor detextielindustrie achter blijft bil enkele andere. Dat wil niet zeggen, dat men in Dok kum profiteert van een lagere loon- standaard, want die is er beslist Men vreest ook allerminst de vestiging van nog méér nieuwe bedrijven in Dok kum. Misschien zou Parmentier er eerst wat personeel aan verliezen, maar de verdere ontplooiing van het indus triële klimaat zouden nog enkele nieu we vestigingen daar welkom zijn. Er werken 275 mensen In de ruime, lichte gehouwen var Parmentier werken op het ogenblik 275 mensen, van wie ongeveer meisjes en vrouwen. Wolspinnen wolverven zijn speciale vakken, zodat een groot deel van de staf is mee huisd van Leiden naar Dokkum. Voor veel werk kunnen ook onge schoolde mensen worden gebruikt, al hebben zij uiteraard een aanlooppe riode nodig om het werk dat zij moe ten doen, te leren. De technische vak ken, zoals spinnen, worden in het be- N.Z.H.-tramboys veertig jaar De Leidse bedrijfsvoetbalclub van d N.Z.H., de N.Z.H.-Tramboys, herdenkt i mei haar veertigjarig bestaan. N.Z.H - Tramboys is ontstaan uit de in 1923 door leden van het werkplaatspersoneel te Rijnsburg opgerichte sportvereniging N.Z.H. en de zeven jaren later ontstane voetbalvereniging Tramboys rijdend personeel te Leiden. Het jubileum zal worden gevierd met een op woensdag 1 mei van 19 tot 21 in café-restaurant „Old Dutch" aan Binnenvestgracht (Steenstraat) door het bestuur te geven receptie en donderdag 14 mei te Katwijk te houden voetbaltoernooi, waaraan zes ander» voetbalclubs van vervoerbedrijven uit het westen en midden van het land deel- Na afloop wordt de deelnemers aan dit toernooi in het Amtoniusclubhuis Mare te Leiden een feestavond aange boden. Het Groene Kruis Leiden Doordat het bestuur van Het Groene Kruis niet de moeite had genomen uit te nodigen en slechts één blad in de gelegenheid werd gesteld het afscheid bij te wonen voor een algemene pro testantse vereniging als deze enenmale onbegrijpelijke handelwijze zijn wij pas heden in de gelegenheid, te melden dat dokter J. C. Meyboom het voorzitterschap van de afdeling Leiden zaterdagmiddag heeft neergelegd. Ver scheidene sprekers belichtten zijn ver diensten. Met deze korte vermelding zullen wij zij het met spijt moeten volstaan. In de hoop dat het bestuur op dit ver zuim voldoende acht slaat. Leidse Smalfilm Liga De heer Pieëte vervolgde voor de L.SX. zijn serie voordrachten over het geluid bij de amateurfilm. Met appara tuur van de leden werd een 8 mm filmpje van achtergrondmuziek en commentaar voorzien. Er werd gebruik gemaakt van het Bauersysteem, waarbij de projector door een elektrische recorder-koppeling op afstand wordt bediend, zodat de ge hele synchronisatie door één persoon kan worden uitgevoerd. Eerst werd getoond hoe met behulp in één recorder, voorzien van een truc- toets, het beoogde doel kan worden be reikt, hoewel de synchronisatie vlotter verliep bij gebruik van twee recorders, waarbij van de ene op de andere band kan worden overgeschreven, wat nog veel meer mogelijkheden tot allerlei trucages biedt Tijdens de demonstratie werd telkens stilgestaan bij de proble men, die optraden en talrijke hulpmid delen, variërend van echo-unit tot kin dertoeter kwamen ter tafel. Daar de heer Pieëte bovendien een ge stencilde samenvatting verzorgde me' tal van praktische aanwijzingen, zullen zijn lezingen nog lange tijd kunnen na werken drijf geleerd, maar de jongens krijgen ook, als dat nodig is, een verdere al gemene ontwikkeling. De meisjes volgen één middag per week een huis houdelijke cursus aan een huishoud school in Dokkum. Een deel van het aantal mannen komt uit de landbouw. De arbeiders wonen binnen een straal van vijftien kilometer. De directeuren van Parmentier hebben een goede indruk van deze mensen. Zij moeten eerst even wennen, maar na een poosje zijn ze uitstekende medewerkers met een sterke binding aan het bedrijf. --Ï.I Mif** if mj* x w*~ k T~)E gemeenteraad van Leiden had gistermiddag een vrij korte ver gadering. Hij benoemde de heer G. M. M. Hamers tot tijdelijk leraar in de Franse taal en letterkunde aan de Louise de Coligny-HBS, mevrouw M. K. Oostra-Hodjes tot onderwijzeres aan de school Rijnsburgersingel, mej. G. C. de Hart tot onderwijzeres aan de Du Rieuschool en mej. H. J. van der Klein tot onderwijzeres aan de Dr. Van Voorthuysenschool. Bij het agendapunt „verplaatsing speel tuin De Profes; inwijk" vroeg mr. Woudstra of de nieuwe tuin niet te groot wordt en of buiten het hek nog een wan delgelegenheid ksn worden geprojec teerd. Wethouder Sannes deelde dat het terrein waarschijnlijk ook schoolsport zal worden gebruikt en dat en daarom niet gewenst is, erop te be knibbelen. Het tegenwoordige terrein ls 6300 m2. het nieuwe wordt 5780 m2. Maar het college bleek, ook bij monde van wethouder Piena, bereid bij de de finitieve tracering en situering rekening te houden met de wens van de heer Woudstra. Nogal uitvoerig werd gesproken over de voorgestelde singelroute die in ver band met de komende werkzaamheden aan de Breestraat de binnenstad van ver keer moet ontlasten. De heer Lamber- mont zag in dit complex van maat regelen (waarover wij vorige week uit voerig schreven) slechts een proef. Het Vandaag is de heer L. van der Reek, onennd in het Geref. rusthuis Groen hoven aan de Witte Rozenstraat te Lel den, 101 jaar geworden. Zijn lichamelij ke toestand is redelijk; alleen zijn ge- :ichtsvermogen en zijn gehoor laten te ivensen over maar als het mooi weer ls. maakt hij menig keer nog een wande lingetje in de tuin. Zijn verjaardag werd vandaag zo rustig mogelijk gevierd. De heer Van der Reek 02 kinderen. 10 kleinkinderen, ruim 20 achterkleinkin deren en enige achter-achterkleinkinde ren) verliet op 48-jarige leeftijd de mi litaire dienst. Hij diende bij het tweede bataljon, vierde compagnie infanterie en geniet nu dus al 53 jaar pensioen. Zijn echtgenote, die in 1941 op 82- jarige leeftijd overleed, heeft de ma- Pastoor Glaze maker Oud-Kath. te Leiden) naar IJmuiden De bisschop van Haarlem van de Oud- Katholieke Kerk heeft pastoor A. J. Glazemaker te Leiden verzocht het pas toraat te IJmuiden op zich te nemen. Fastoor Glazemaker is thans herder van de Leidse parochie, waar hü op 9 sep tember 1956 werd geïnstalleerd. Zijn be noeming te IJmuiden zal vermoedelijk ln september van kracht worden. Twee jaar geleden is men in IJmuiden begonnen de parochie aldaar in tweeën te splitsen, met de bedoeling tot de op richting van een tweede parochie te ko men. Pastoor Glazemaker wordt de op volger van pastoor D. N. de Rijk die tot president van het Oud-Katholiek semi narie te Amersfoort is benoemd en de medewerker van pastoor J. C. M. Keman. die over de andere helft van de IJmui- dense parochie is aangesteld. Over een eventuele opvolger van pas toor Glazemaker in Leiden is nog niets bekend. noeuvres van het bataljon meegemaakt als marketentster en zü droeg de fleu rige kledij, die ouderen zich nog wel zul len herinneren. Na zijn pensionering was de heer Van der Reek 16 jaar werkzaam als beambte in algemene dienst bij het rijksopvoe dingsgesticht voor jongens, toen geves tigd aan de Gevangenlaan in Leiden. Later werd de ingericht overgebracht naar Avereest. Na zijn werkzaam leven kon de 101- jarige zich meer gaan geven aan zijn liefhebberijen vissen en tuinieren. Vele uren bracht hij -in zijn volkstuintje Amendement Dr. Roorda wi'de er ook niet méér in zien dan een tijdelijke maatregel en de poneerde op de »rfel van B. en W. nog enige suggesties voor een veilige gang van het verkeer van de zijstraten naar de singel. Van zijn suggesties maakte hij een voorstel. Hij meende ook. dat de voorrang van het singelverkeer niet alleen per bord maar ook op het wegdek zou moeten worden aangegeven en dat op de singel maa' aan één kant zal kun nen worden geparkeerd- De heer Van Weizen dacht, dat hier en daar een oversteekplaats nodig zal zijn. Hij maakte verder enkele detail opmerkingen, evenals de heren Van Eg- mond en De Klor welke laatste knip perlichten aan de Marndxstraat in over weging gaf. Wethouder ir. Van Hoek zegde toe. dat de verwijzingen naar hef centrum blijven. De maatregelen zijn inderdaad als proef bedoeld. B. en W zijn ook wel voor parkeren aan één zijde. Voor- rangsaanduidingen op de weg zullen worden overwogen. De suggestie voor knipperlichten bij de Marnixstraat verdient ook bestudering, zo antwoord de de wethouder. Overigens zullen B. en W. de ontwikkeling en de conse quenties van een en ander nauwgezet volgen. Wethouder Manken, die de vergade ring leidde, meende, dat het amendement van de heer Roorda eerst in de verkeers- commissie van de raad moet worden be sproken. Hij ontraadde dan ook, het voorstel nu aan te nemen. De raad bleek er ook zo over te denken. De heer Roor da billijkte dit Wethouder Van Hoek deelde later nog mee, dat B. en W. voor de duur van de proef met de singel- route aan zes maanden hebben gedacht. Alle andere voorstellen werden aan genomen. A.R. Kamerkiescentrale zaterdag bijeen Zaterdagochtend om 10 uur vergadert de A.R. Kamercentrale „Leiden" in ge bouw Kunstmin te Gouda. Staatssecre taris B. Roolvink spreekt over „Geen Woorden maar daden" en ds. P. M. van Gaaien, evenals de heer Roolvink af komstig uit Hilversum, spreekt over .Daders des Woord". Bij de Kamercentrale zijn ruim 70 ge meenten in Zuid-Holland aangesloten. De bijeenkomst wordt bij wijze van experi ment op zaterdagochtend gehouden zodat de veehouders in het werkgebied der centrale 's middags hun vee kunnen ver zorgen. „Oranje-turnshow" door Leidse keurploeg De ochtend van de Koninginnedag zal dit jaar in het teken van de sport staan. Dit evenement, dat op het Stadhuisplein van 1011 uur plaats heeft, zal worden verzorgd door de keurploeg van de Leid se Turnkring. Medewerking hieraan ver lenen o.a. de dames Fransje v. Deursen, Kitty Nieboer. Nel Koppers, Anke Platteel. Jos v. Varick, Netty van W(jk en Lydia Halverhout en de heren Henny Sieval, Henk de Vries, Wim Meyer, enz. De spectaculaire nummers (lange mat, éven- wichtsbalk, brug ongelijk, hoog brug, enz.) zullen afgewisseld worden door ritmische oefeningen, uitgevoerd door groepen van Leidse verenigingen. Enkele maanden geleden maakte een Dokkumse fotograaf voor ons blad deze panoramafoto van het Dokkumer landschap met de nieuwe Parley-Wolspinnerij. Cursus bejaardenlielpsters voor Leiden e.o. In september 1963 zal opnieuw een al gemene cursus tot opleiding van be jaardenhelpsters voor Leiden en omge ving beginnen. Deze cursus zal gegeven worden aan de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg 23 te Leiden. De dames worden opgeleid voor het diplo ma bejaardenhelpster van de Neder landse Federatie voor Bejaardenzorg. De opleiding tot bejaardenhelpster duurt twee jaar. Er wordt één avond per week (op donderdag) les gegeven aan de Vakschool, gedurende 40 weken per jaar. De kosten van de opleiding zijn f75 per jaar, boeken enz. inbegre- Het lesprogramma is afwisselend en vanzelfsprekend volkomen afgestemd op de werkzaamheden die de dames hebben te verrichten. De cursisten zijn over het algemeen werkzaam in bejaardentehui zen of bij instellingen voor de gezinsver zorging of hebben het plan in de bejaar denzorg te gaan werken. Zij, die belang stelling hebben voor de cursus kunnen inlichtingen inwinnen en zich opgeven bij mejuffrouw H. H. F. Henderson, directrice van de Vakschool voor Meis jes voor Leiden en omstreken. Rapen burg 23 te Leiden, tel. 01710—25720; spreekuren: maandag 24 uur en dins dag van 78 uur. Kandidaten moeten tenminste zestien jaar zijn. (Advertentie) ZOEKT U EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE Stralend feest in „Huize Beatrix" te Doorn ISTERMIDDAG hebben wij een be- zoek gebracht aan hei bejaarden- centrum „Huize Beatrix" te Doorn, waar de heer en mevrouw Van der Baan hun receptie hielden ter gelegen heid van hun gouden huwelijksfeest. Er zullen nog heel veel Leidenaars zijn die de heer Van der Baan, die tal van jaren hoofd van de Hervormde Plant, soenschool is geweest, nog niet zijn vergeten. Hij was een populair school- hoofd. Jarenlang maakte hij deel uit van de kerkeraad van de wijkgemeen- te Staalwijk en ook in de kring der chr. onderwijzers had h\j een leiding, gevende functie. Het was voor de familie Van der Baan een vreugdevol ogenblik toen de hoog- bejaarde dr. J. Riemens, emeritus predikant van de Leidse Herv. Ge meente thans wonende te Zeist, het gouden bruidspaar kwam gelukwen sen. Een aardige bijzonderheid is ook dat in Beatrixoord verscheidene leef tijdgenoten van het echtpaar wonen, met wie de heer Van der Baan vroeger op school is geweest. Een nogal sensationele verrassing was dat gisteren per vliegtuig een broer van mevrouw Van der Baan, de heer J. Polder, in ons land aankwam, die b\jna zijn gehele leven in de Ver. Staten heeft gewoond. Enkele dagen geleden was de gehele Van der Baan-familie in huize Beatrix bijeen. De beide zonen wonen in Cali- fornië maar zij hadden films en ge luidsbanden gezonden zodat zij er toch bij konden zijn. De heer en mevrouw Van der Baan hebben nu 24 kleinkin deren. Foto N. v. d. Hors'

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3