Nieuwe Leidse Courant orig jaar viel vooruitzichten mee - beter Commentaar Glenn: ontmoetingen in de ruimte r Jaarverslag Nederlandsche bank No Time.. ■j w Bruidegom had aanrijding op weg naar vorstelijk bal SPD-voorzitter von Knöringen Prins gaf Harster aanbevelingsbrief Staatsschuld toegenomen onder Dimdap 23 aprij 1963, 44ste jaargang NAJAAR in de mode "Sfeèn'straaf 37 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD "Postbus 76 Telefoon 31441 Zie pagina Abonnementsprijzen bezorging 18—19 Nieuws in één oogopslag Het vanmiddag verschenen jaarverslag van de Nederland sche Bank, dat als het ware een doorlichting is van de gehele economische toestand, bevat als voornaamste punten In zijn huis te Jeruzalem is vanmorgen om vijf mi nuten over zes Ben-Zvi, de president van Israël, overleden. Vermoedelijk leed hij aan kanker. Vorige week zaterdag kwam het bericht door, dat hij ern stig ziek was. Professor Ludwig Er- hard, de Westduitse minis ter van economische zaken, zal de opvolger worden van bondskanselier Aden auer. Dat is nu wel zeker. Vandaag zal de C.D.U.- fractie Erhard aanbevelen en niet dr. Schroder, die van Adenauer bondskanse lier moest worden. Morgen 2al Londen en met de Britse hoofdstad een groot deel van Euro pa door middel van de te levisie weer getuige zijn van een modern sprookje: het huwelijk van prinses Alexandra en Angus Ogil- vy. Trouwens, gisteren hebben de inwoners van Londen al de voorpret ge had. toen de generale re petitie van de huwelijks plechtigheid werd gehou den. De hoge, aan de kant. gezette, Beierse ambte naar, de voormalige SS- er Harster zou in 1956 in zijn hoge functie zijn be noemd, omdat een vroe gere Nederlandse verbin dingsofficier van prins Bernhard onder meer een gunstige brief over hem zou hebben geschreven. In deze brief van de Rotter dammer P. Prins zou heb ben gestaan dat Harster een correct vertegenwoor diger zou zijn geweest yan een niet correct systeem. 1 De vrees ten aanzien van 1962 niet bewaarheid en de vooruit zichten lijken thans minder gunstig dan een jaar geleden 2 Ondanks de verkorting van werktijd is het nationale produkt gestegen. 3 Het geldinkomen is vrij veel ster ker gestegen dan het werkelijke inkomen en ook de kosten van levensonderhoud gingen omhoog. 4 Dit is niet gevolg van beleids fouten, noch van machtsmisbruik van binnenlandse belangengroe pen, maar van de dynamiek de ontwikkeling en de wetten van het internationale ruilverkeer 5 De gehele stijging van het na tionale inkomen kwam ten goe de aan hen, die loon en salaris trokken. De andere groepen gin gen dus relatief aohteruilt. 6 Nederlands concurrentievermo gen is ondanks gestegen arbeids kosten niet aangetast. 7 De betalingsbalans bleef juist in evenwicht door een overschot op de lopende en een tekort op de kapitaalrekening. 8 De belastingdruk is iets gedaald, maar dit werd med'e bepaald door de verschuiving in de ver deling van heb nationale inko men. ]0 De beperking in het bouwbeleid is niet belangrijk als bestedings beperking maar als middel om te voorkomen, dat het kostenpeil wordt omhooggetrokken. Zij be tekent een zwaar offer, aange zien het stuwmeer van aange houden vergunningen buiten de woningbouw neerkomt op 1,8 jaar werk. De vakbeweging heeft een op bouwende en voorbeeldige bij drage gegeven tot het loonbeleid. 12 Niet-doorberekening van loons verhogingen in prijzen is op den duur onbillijk en gevaarlijk. (Voor een uitvoerige beschou wing zie men het artikel elders in dit nummer). Het Amerikaanse weekblad Time heeft in de afgelopen 40 jaar liefst 300 verschillende (be langrijke) personen afgebeeld op de voorpagina. Voor hen, die nog in leven zijn, meent Time iets j gezelligs te moeten organiseren. Een feestje voor hen, die zo wel- i willend hun „hoofd afstonden" om er „gekleurd" op te staan, kon er bij Time kennelijk wel af, want ze kregen allemaal een uit- nodiging voor een etentje op 6 mei. Waarom ook niet. Een in- ternationaal gezelschap om een ronde tafel, die ditmaal dan ge- dekt is, is nog niet eens zo'n gek S idee. Een soort topconferentie 5 met hot-dogs en kaviaar. Bonds- president Adenauer en koning Hoessein moeten echter verstek i laten gaan. Ze hebben allebei een briefje geschreven, dat ze heus niet konden. No Timef w t 0q - li ■HMl iffl Beatrix waagde zich aan liet biljart Prinses Beatrix heeft gisteren tijdens haar particuliere bezoek van vier dagen aan New York een tehuis voor Neder landse zeelieden bezocht en de nieuwe pier van de Holland-Amerika-lijn aan de Hudson bezichtigd. In het gebouw van de nieuwe pier, waar zij werd rondgeleid, werd de Prin ses ontvangen door directeur Van Hou ten van de H.A.L. In de ontspannings zaal van de bemanning van de Nieuw- Amsterdam zag zij vervolgens een pro gramma van volksliedjes en dansen, die door de amusementsgroep van de bemanning ten beste werden gegeven. De Prinses beantwoordde deze vangst door even mee te biljarten met verschillende bemanningsleden. Aan de pier liggen op het ogenblik de Nieuw-Amsterdam, de Noordam en de Oranje gemeerd. De gezagvoerders van deze schepen werden aan de Prin ses voorgesteld. Een stewardess bood haar een boeket roze tulpen aan. De 45-jarige A. Honders uit Maurik is gisteravond bij het lossen van ijzeren balken in Tiel verongelukt. De balken gingen schuiven en de man raakte er tussen bekneld. Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij korte tijd later overleed. Hij was gehuwd en vader van twee kin- In New York heeft prinses Bea trix een bezoek gebracht aan een Nederlands ontmoetingscentrum voor zeevarenden- Met opvaren den van de Nieuw Amsterdam probeerde zij het biljart. In de Waterloozaal van het Wind sor paleis werd gisteravond een groot bal gegeven ter ere van prinses Alexandra die morgen met de zaken man Angus Ogilvy in de Westmin ster Abbey zal trouwen. Het was een drukke dag voor paar dat bijna onder de voet gelopen werd door toeristen en belangstel lenden na de repetitie in de Abdij voor de trouwplechtigheid (zie foto). Toen Ogilvy snel naar Kensington paleis wilde rijden om Alexandra en haar moeder, prinses Marina, op te halen voor de tocht van 32 km naar Windsor Castle, kreeg hij een aan rijding. Niemand werd bij het onge luk gewond. Gedurende het weekeinde, terwijl ko ninklijke gasten voor het huwelijk van Prinses Alexandra van Kent en Angus Ogilvy, dat morgen voltrokken wordt, Londen binnenstroomden, hebben in brekers alvast de vrouw van Lord Cham berlain, Lady Cobbold voor ruim 100.000 gulden aan juwelen afhandig gemaakt, die zij gisteravond op het bal zou hebben gedragen. Scotland Yard gaf het toe: deze vorstelijke bruiloft gaf de juwelendieven hun verleidelijkste kans in honderd jaar. Dit werd het grootste en schitterendste hofbal, sinds koningin Victoria en Prins Albert meer dan een eeuw geleden Wind sor Castle tot hun residentie kozen. Er waren meer dan 70 leden van ko ninklijke families, onder wie koning Olav van Noorwegen en vijf koningin nen. Men schat, dat de dames onder de 1800 gasten voor ruim 30 miljoen gul den aan juwelen droegen. Het decor het bal werd geschat op 100 mil joen gulden. Hieraan kwamen hele sta pels gouden platen, en een van de mooiste schilderijenverzamelingen te pas. Er waren tien doeken van Van Dijck, zes van Rubens, vier van Rem brandt, dertig van Lawrence en tien tallen van andere oude meesters. Voor de dorstige dansers waren er 1600 fles sen champagne, 180 kisten Schotse whisky, 120 kisten gin. 36 kisten Wod ka en tweeduizend flessen bier. Zes buffetten stonden gereed, waarvan er één zestig meter lang was voor de hon gerige gasten. De buffetten kraakten onder het gewicht van 380 pond zalm, onbekende hoeveelheid kaviaar, 36 kalkoenen. 50 eenden en 200 kippen, 200 dubbele lendestukken van het rund, 24 hammen, 14 grote varkenspo ten, 500 kroppen sla, 360 eieren, een halve ton rauw fruit en meer dan 100 liter roomijs. In totaal 45 man zorgden voor een stemmig muziekje. Aangezien het feest tot het aanbreken van de dag duurde werd ook voor het ontbijt gezorgd. Hier voor had men op het kasteel 5000 eieren en 7000 plakken ham ingeslagen. Scherp, ziende speurders van Scotland Yard, ge kleed in rok. bevonden zich ondre de met zorg uitgekozen gasten voor het geval, dat zich tussen hen als ongenode gasten juwelendieven mochten hebben inge drongen Koningin overweegt bezoek aan Mexico Koningin Juliana „overweegt de mo gelijkheid het volgend jaar een staat- siebezoek aan Mexico te brengen", zr heeft prins Bernhard gisteren aan jour nalisten verteld. De Prins, die hier zaterdag is aange komen om het 19de congres van de in ternationale Kamer van Koophandel bij te wonen, zei dat zijn dochter Beatrix volgende week zondag in Mexico zal aankomen, na haar bezoek aan vriendin in Ottawa. De Prins zei hier twee firma's te zul len bezoeken die met Nederlands Mexicaans kapitaal werken een Monterrey en de andere in Mazatlan. De Westduitse onderzeeërs van het type U-6 in sommig op zicht beter dan de Amerikaanse atoomduikboten, ondanks dat ze met dieselmoteren zijn uitgerust moeten verbouwd worden. Er is namelijk een gevaarlijke con structiefout gebleken De 62-jarige botenbaas A. Verhey uit Rotterdam is gisteren bij een verkeers- igeluk op de Vondelingen weg in de Maasstad om het leven gekomen. Hij werd door een auto aangereden, toen hij met zijn fiets de rijweg overstak. Ministerie zegt: meneer Prins De voorzitter van de Beierse afde ling van de SPD, Waldemar von Knöringen heeft gisteren beweerd, dat de vroegere S.S.-brigadefiihrer dr. Wilhelm Harster in 1956 van prins Bernhard een aanbevelingsbrief zou hebben ontvangen om zijn intrede in Beierse staatsdienst te vergemakke lijken. Ook het bestuur van Tirol in De staatsschuld is in 1962 toegenomen tot f 19.704 (vorig jaar 19.439) miljoen. Eind 1945 was de totale nationale schuld f 24.281, eind 1949 f 27.296 min. De binnenlandse gevestigde schuld eind 1962 (1961) f 12.953 (12.748) min., de vlottende schuld f 5 981 (5.717) min., de buitenlandse gevestigde schuld met in begrip van lange kredieten, f 770 (974) min; De binnenlandse vlottende schuld was eind 1914 f 174 min., eind 1919 f 616 min., eind 1939 f 1.079 min., eind 1945 f 17.475., eind 1947 f 19.197 min. De toeneming van de binnenlandse ge vestigde schuld in 1962 met f 205 min. werd enerzijds veroorzaakt door uitgifte 1.049 min. nieuwe staatsleningen te genover f 844 min. aflossing en inkoop, die der vlottende schuld met f 264 min gevolg van daling van schatkistpa pier met f 283 min. en stijging van ove rige binnenlandse schuld met f 548 min. Naar rentetype was de binnenlandse gevestigde schuld in 1962 (1961) in mil joenen guldens 2Vk% 199,9 (200,4) 2%°/i 3,5 13,9), 2*4% 406,7 (407,1) 2398,4 (398,4), 3% 1.777,6 (1.896,2) 3V4% 2.388,6 (2.442.4), 3—3>-°/o 1.729,6 (1.781), 3%% 922,1 (958,8) 3*4 552,1 (158,7) 4% 1.237,5 (618.3), 4%% 1.874,8 (1961), 4*i% 1.464.9 (1.526.5). Vergeefse speurtocht naar Nederlandse Vijfhonderd vrijwilligers hebben de dalen van de St. Laurens en de Ottawa uitgekamd in een vergeefse speurtocht een vermist Nederlands meisje, nadat tweelingbroeders, die in verschil lende continenten wonen, hadden voor spelt dat haar lijk in deze buurt zou worden gevonden. De 17-jarige Ineke Verkuylen is meer dan drie maanden geleden uit haar wo ning in Lancaster, ruim 27 km. ten oosten van Cornwall, verdwenen. Een maand later werd gemeld dat zij te North Bay was gezien. Haar oom, John Verkuylen, r.k. pries ter op een seminarie te Cuyk in Neder land. is begin maart naar Canada ge gaan om naar het meisje te zoeken. De ouders van het meisje, de heer en ■ouw Marinus Verkuylen, denken dat Ineke is weggelopen om te trouwen. Een landarbeider in de buurt met wie zij wel eens uitging, is namelijk op de zelfde dag verdwenen. Oostenrijk en de wijbisschop van Inns- briick zouden het opnemen van Har ster in dienst van Beieren hebben dersteund. Volgens het Beierse ministerie van binnenlandse zaken heeft niet prins Bernhard. maar een voormalige ver bindingsofficier van zijn Koninklijke Hoogheid, Prins geheten, mededelin gen gedaan over de activiteiten van Harster in Nederland in een aanbeve lingsbrief. Prins, die, volgens het Beierse ministe rie tijdens de bezetting plaatsvervangend territoriaal bevelhebber was cn Harster kende, hatl de indruk gevestigd, dat Harster er steeds naar heeft gestreefd zijn taak ..binnen zijn grenzen, recht vaardig. correct en met begrip voor de nood van de Nederlandse bevolking" te vervullen. Het ministerie bevestigde, dat bisschop dr. Wechner van Innsbrück-Feldkirch en de landraad voor culturele aangelegen heden van Tirol, prof. dr. Gamper, zich bij het bespreken van de indienstneming van Harster positief over hem hebben uitgelaten. Beiden hadden dr. Harster tijdens zijn werkzaamheid voor d© gestapo in Innsbrück leren kennen en verklaarden dat hij zich „steeds mense lijk, rechtvaardig denkend en toegan kelijk" heeft getoond. De 58-jarige oberregierungsrat was in de oorlog bevelhebber van de SD in Nederland en verantwoordelijk voor het samenbrengen van Nederlandse Joden in concentratiekampen. Hij werd in 1947 in Nederland tot twaalf jaar veroor deeld. In 1956 is hij vrijgelaten. Tijdens de bezetting in Nederland was hij chef van de vroegere S.S.-hauptsturmführer Erich Rajakovic. Tegen Harster loopt sedert 1961 in München een onderzoek, samenhangen de met de deportatie van Joden uit Ne derland IS ALLE REDEN, zo schreven we dezer dagen, de ontwikkeling in de Arabische wereld met opmerkzaamheid te volgen. Hoezeer dat geboden is. hebben de jongste gebeurtenissen bewezen. Het ontstaan van de Arabische unie is niet zonder invloed gebleven op Jordanië, welks koning Hoessein sinds jaar en dag strijd heeft te voeren tegen Egyptische be moeizucht. In zijn land zijn er velen, die het oor willen lenen aan de klanken die Nasser per radio over hen uitstort. Hoessein, die, hoezeer nog jong van jaren, reeds meermalen aan grote gevaren he( hoofd heeft moeten bieden, heeft ook nu door persoonlijk ingrijpen de situatie we ten te redden. Hij heeft het parlement ont bonden onder het motief dat dit de stem ming in het land onvoldoende zou weer geven. Dit laatste valt intussen te betwij felen. Niet alleen in het parlement, ook onder de bevolking, geniet het streven van de Egyptenaar Nasser belangrijke steun. Met name is zulks het geval bij de talrijke Palestijnse vluchtelingen, die meer van Nasser dan van Hoessein verwachten voor hun begeren, naar hun vroegere land. het tegenwoordige Israël, terug te keren. Dat staat en volk van Israël waakzaam zijn, ligt voor de hand. Aansluiting van Jordanië bij de Arabische unie zou bete kenen. dat Israël aan alle zijden door in het vervolg ongedeelde vijandschap om geven is. Weliswaar is nu al Jordanië tegen Israël gekant, maar voor het ogen blik is de Arabische wereld, wijl onder ling verdeeld, machteloos. Weet Nasser zijn macht tot over Jordanië uit te brei den, dan wordt dit anders. Israël krijgt nauwelijks de rust om te rou wen over zijn overleden president. Het moet paraat zijn. Reeds heeft het laten weten, tegenover een wijziging in het Jor daanse bewind niet onverschillig te kun nen staan. Zodat nu de merkwaardige situatie zich voordoet, dat Jordanië, hoe wel zelfs Israël vijandig gezind, van Israël bescherming geniet. Immers, Nasser zal zich bedenken, zich tezeer met Jordanië te bemoeien, wetend daarmee het risico te lopen van Israëlische activiteit. Aan deze laatste heeft hij reeds zijn herinneringen. Wat Amerika en Engeland in deze om standigheden zullen doen. is nog onduide lijk. Grotere stabiliteit in de Arabische wereld zal hun welkom zijn, cn daaraan zou Nasser, mits redelijk blijvend, iets kunnen doen. Maar de figuur van de Egyp tenaar vertoont nu eenmaal vele aspecten. Hij is tevens de vijand van Israël, en het valt niet aan te nemen, dat men in Amer rika en Engeland geneigd zou zijn, dit over het hoofd te zien. (JÜTA) „Gooi de bal even op, mam, ik zal hem zelf wel schoonmaken". J?EN oceaandepressie, die in de Golf -L/ uan Biscaje storm heeft gebracht, werd vanochtend aanzienlijk minder diep. Samenhangend daarmee verdween het stormveld geleidelijk. De van de depressie beinegen langzaam in noordoostelijke richting. In verband hiermee wordt het minder zonnig en neemt de kans op regen toe, voorname lijk in het zuiden en midden van het land. De temperatuur zal morgen tot minder hoge waarden oplopen dan van- De Bilt verwacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met later voor namelijk in het midden en zuiden van het land kans op een bui. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. Iets lagere mlddagtemperatu- ren. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens stationair HET WEER IN EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 3? j .1 I »1 15 fr 4* li Zon i Woensdag 24 april: Hoogwater Scheveningen 24 april: 3.21 v.m; 15,42 n.m. D. Helder Ypcnburg Vlies! ngen Zd.-Llmb. Helsinki g Stockh. nu Oslo Kopenhagen Astronaut John H. Glenn jr., heeft op het jaarcongres van Associated Press, waar hij de gastspreker was, de instelling bepleit van een nationaal in formatiecentrum voor het be- dustrie allei lei terrein de weg te banen staan tussen de ontdekkers en naar methoden om de kennis de onderzoekers enerzijds en te gebruiken en niet alleen hen die normaal van zulke in- miar op te bergen. Het effect lichtingen gebruik maken, het zakenleven cn de in- kanaliseri gegevens ov Glenn, de die door de ruimte de vloog, zei dat zulk een cen trum kon dienen om op veler- schijnlijk ruim de brengen. Dit zal natuurlijk on ze kennis aanzienlijk vergro ten. „Een jaar later", zo zei hij, baan in de ruimte. Ook zal daarmee irlngen worden verkregen over de gewichtloosheid op lan gere duur die wij nodig heb ben met de Apollo (het ruim teschip dat voor een rnaan- vlucht Ls bestemd). „Wij zijn ons bewust vai 'cdloop-aspecten van de m nieuwe hoeveelheden lijke uitgaven voor zulk een reis. maar ik meen dat het pro- „ts men van plan een twee- het ruimtetijd- systeem overtreffen, aangezien gram om een mens op de maan mans ruimtevaartuig te lance ren Amerikaanse zakenman te brengen, de moeite waard ls. ren, dat in staat is meer dan ite Amerikaan met een nieuw idee weinig zelfs als er geen communistisch twee weken lang om de aarde aansporing nodig heeft. Rusland zou bestaan. Dit is de te cirkelen". Dit is het Gemini- het huidige schema hoopt dat Glenn onderstreepte dat er grootste exploratie van alle tU- project, waarvan volgens Glenn de Apollo „in dit decennium een „inlichtingenkloof" is ont- den," aldus Glenn. wordt verwacht dat i Glenn zei dat men volgens voltooid kan worden". winctelil gh. bew. windstil h. bew I windstil 22

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1