Uw probleem is het onze Dr. Berghuis komt terug op laatste redevoering Een kanttekening Bissc lop Stephen Neill in Oegstgeest Chr. gemeenschap openbaarde zich in revolutionaire tijden HOOFDPIJNPOEDERS Een woord voor vandaa. Chr. geref. studenten ovei „Eindhoven" voorgelicht Werken aan jonge kerk die gezond gereformeerd is HOE KOPEN WIJ EEN HUIS? JJET kopen of lat«D bouwen van een huls kost tegenwoordig veel geld. In vele zo niet de meeste gevallen zal de man die voor zijn gezin een eisen woning wil hebben, maar een gedeelte van het benodigde geld bezitten en dan zal hij een weg moeten vinden om aan het ontbrekende geld te komen. Dat zoeken is niet meer zó moeilijk als vroeger, omdat er verscheidene wegen naar dit Rome leiden: een bedrijfsspaarregeling, het voorschot van de werk gever, een spaarsysteem van een bouwfonds en het opnemen van een hypo thecaire lening. Aangezien er over deze hypothecaire leningen, verstrekt door de hypotheekbanken, nieuwe cijfers zijn verschenen, willen wij hier thans wat dieper op ingaan. Om een huis te kunnen kopen, kan de koper een hypotheek van b.v. 25.000 sluiten. De hoogte van de lening houdt weer verband met de waarde van het hnis. De koper geeft nu door middel van die hypotheek de geldgever het recht om dat huis te verkopen als hij koper zijn verplichtingen (de af lossing) niet nakomt. In ruil voor die hypotheek krijgt de koper van de geld gever een geldlening onder hypothecair verband. Hypotheek en geldlening hebben dus wel veel met elkaar te maken maar ln wezen zijn het verschillende zaken. De geldnemer geeft het recht van hypo theek en ontvangt geld, de geldgever krijgt het recht van hypotheek en geeft geld. Wie zijn nu die geldgevers? Dat kunnen vermogende particulieren zijn. Meh moet toevallig met ze in aanraking komen of door middel van een advertentie contact met ze krijgen; op het platteland treedt de notaris meestal als con tactman op. Maar het kunnen ook financiële instellingen zijn, die veel geld naar zich zien toestromen en die dit geld willen beleggen. Wij noemen de verzekeringsmaat schappijen, de pensioenfondsen, de spaarbanken. Het kunnen echter ook finan ciële Instellingen zijn die juist voor dit doel zijn opgericht: de hypotheekban ken. Deze hypotheekbanken komen niet zo vaak in het licht van de publiciteit, zij zijn ook niet zo algemeen bekend als b.v. de algemene banken en de spaar banken. Maar dat wil niet zeggen dat zij niet belangrijk zouden zijn. Uit cijfers die de Vereniging van hypotheekbanken dezer dagen bekend hebben gemaakt blijkt dit zonneklaar. Hypotheekbanken geven geld voor het financieren van gebouwde eigendom men (huizen, boerderijen enz.), maar soms ook voor het financieren van on gebouwde eigendommen (landerijen). Dus niet alleen om te kunnen kopen, maar ook als men het eigendom reeds heeft en daarop geld wil lenen. Om geld te kunnen uitlenen moeten de hypotheekbanken natuurlijk zelf geld hebben. Zij kunnen dit op verschillende wijzen aantrekken: door het uitgeven van obligaties die een vaste rente dragen en die bij hypotheekbanken pandbrieven worden genoemd. Af en toe kunnen wij in de krant een advertentie vinden, waarin een hypo theekbank aankondigt, dat zij pandbrieven tegen een bepaalde koers en tegen een bepaalde rente uitgeeft. De geldbeleggers kunnen echter ook pandbrieven op de Amsterdamse effec tenbeurs kopen. Nu gaat het echter niet om uitbreiding van de geldmiddelen van de hypotheekbank, maar alleen om het overhevelen van reeds uitgege ven pandbrieven van de ene geldbelegger naar de andere. Een andere weg om geld aan te trekken is het sluiten van een ondershandse lening bij grote geldbezitters: dat kunnen andere financiële instellingen zijn, maar ook grote ondernemingen. Het is nu opvallend dat. die ondershandse lening voor de hypotheekbanken belangrijker lijkt te worden, zoals blijkt uit het volgende overzichtje van het door alle Nederlandse hypotheekbanken op genomen geld: MAANDAG 22 APRIL 1963 in miljoenen uit. 1959 uit. 1960 uit 1961 uit. 1962 eind mrt. 1963 pandbr. ondersh. 1. 976 706 1017 725 Met het ontvangen geld kunnen de hypotheekbanken opereren. De vraag naar geld zal thans echter ook verband houden met de toegestane activiteit van de particuliere woningbouw in de vrije sector. Hoeveel de Nederlandse hypotheekbanken nu gezamenlijk uitgeleend hebben, vertelt het volgende staatje van de stand van de hypotheekportefeuille: eind 1959 1.104 miljoen eind 1960 1.272 miljoen eind 1961 1.534 miljoen eind 1962 1.815 miljoen eind mrt. 1963 1.862 miljoen Elk jaar groeit de portefeuille. Het bedrag aan jaarlijks uitgeleend geld is echter groter, omdat er elk jaar ook geld wordt terugbetaald en de portefeuil le dus het verschil tussen uitgeleend en terugbetaald geld weergeeft. Zo heb ben de hypotheekbanken in 1961 (voor 1962 zijn de cijfers nog niet bekend) voor 549 miljoen aan hypothecaire leningen gegeven. Het verschil tussen de ontvangen hypotheekrente en de betaalde rente op de pandbrieven en de ondershandse lening is de voornaamste bron van inkomsten voor de hypotheekbanken. Daarnaast kunnen genoemd worden de provisie bij het sluiten van hypotheken en de vergoeding voor vervroegde aflossing. Tot slot nog even een kleine vergelijking. Eind 1962 was de portefeuille aan hypothecaire leningen van de hypotheekbanken 1.815 miljoen groot. De ge zamenlijke levensverzekeringsmaatschappijen hadden eind 1962 voor f 2.437 miljoen aan hypothecaire leningen uitstaan. Die verzekeringsmaatschappijen zijn dan ook de grote concurrenten van de hypotheekbanken. (Van een onzer medewerkers) Op de zevende lustrumconferen tie van de studenten zendingscom missie in het zendingshuis te Oegst geest sprak dit weekeinde een bekend internationaal zendings leider, de Anglicaanse bisschop Stephen Neill uit Engeland. Hij sprak over „Secularisatie in Azië en Afrika". Secularisatie is in de wereld eei probleem. Vroeger waren religie tuur steeds nauw verbonden. Iedere cul tuur had religie als basis. In het oude Griekenland en Rome werd de religie noodzakelijk geacht. Het was geen zaak van het individu, maar van de maat schappij als geheel, waaraan ieder lid deelnam. Daarom werd Socrates in Griekenland en werden de christenen m het oude Rome als atheïsten gedood, omdat ze geen deel vormden, van de gemeenschappelijke religie en geacht werden daardoor de veiligheid van de staat te ondermijnen. Toen de christenen uit de catacom- ïn in de openbaarheid traden vorm de zich gedurende 1000 jaar de Christe lijke cultuur, die hier in het westen de gehele gemeenschap onder God en in relatie tot Hem bracht. In deze chris telijke gemeenschap waren de Joden steeds een probleem. Reformatie De reformatie huldigde het principe in de individualiteit, van de religieu- vrijheid en tolerantie. In de volgen de eeuwen is voor deze religieuze vrij heid een zware prijs betaald. Met het feit, dat de religie een individuele zaak werd, verloren we onze eenheid in een ;er centraal punt. Met de tijd der verlichting, eerst in Frankrijk, later in Duitsland begint de secularisatie. God werd niet ontkend, laar behandeld als van geen belang. Universiteiten Typerend is op dit punt de ontwikke ling van de universiteiten in het westen. Vanouds kent de universiteit de facul teit der theologie. Maar hoeveel invloed heeft deze faculteit nog aan de univer siteit? Worden rechten, medicijnen een natuurwetenschappen niet veel belang rijker geacht? In Amerika is er geen universiteit met een theologische faculteit, even min in Australië. Ghana kende een theo logische faculteit, met drie professoren maar zonder studenten. Ook in de literatuur en de kunst mist men alle christelijk begrip vooi heid van het leven en voor het gees telijk verstaan van het menselijk leven. Is het eigenlijk niet zo dat wij in het westen tegenwoordig als schizofre- nen leven in twee verschillende werel den. die van de religie en die van de geseculariseerde cultuur? Secularisatie In het licht van deze eigen ervarin gen moeten we de secularisatie in Azië en Afrika bezien. In China was de fami lie, met de voorouders, de basis van al le cultuur. In India was de maatschap pij gebaseerd op de kasten, die alle met eigen privileges als stenen waren ingepast in het geheel van de maat schappij. In Afrika existeert een mens slechts in de relatie tot1 zijn stam, zijn Dilemma tegenover zijn ouders, zijn voorouders en de gemeenschap. Maar daarmee is het dilemma gegeven. Enerzijds gaat de Afrikaan enthousiast in op de moge lijkheden, die de kennis der blanken biedt. Hij wil sterk zijn als de blanke. Anderzijds blijkt hij gebonden in het ou de bijgeloof. Zo zal hij gebruik maken van de westerse medicijnen en tevens naar de heidense medicijnman gaan. Zo zien we b.v. bij de Basuto's in Zuid-Afrika, die voor meer dan de helft christen zijn telkens een terugval in vreselijke gebruiken als b.v. de rituele moord, die niet als een moord wordt beschouwd maar als een sociale plicht, nodig voor het welzijn der gemeenschap. Niet terug Het teruggaan naar, behouden en cul tiveren van het oude Afrikaanse erf goed is onmogelijk, want wie door de secularisatie is aangeraakt kent geen weg terug. Al probeert men dit wel ook in de moderne onafhankelijke jonge sta ten. Ceylon b.v. waar men totalitair de gebroken eenheid wil herstellen op de basis van het Boeddhisme: in Egypte, Syrië en Arabië uit de anti-westerse re actie waarvan de destructieve kracht ervaren wordt, in een bewuste wen ding tot de Islam als basis voor de een heid van het leven, maar dat kan niet omdat de Islam, met zijn vaste regels en voorschriften voor het hele leven, ook juridisch, sociaal en hygiënisch, stamt uit de 7de eeuw, regels die in een moderne maatschappij niet houdbaar Remedie Is er vanuit het christendom enige re medie in deze door de secularisatie ge teisterde wereld van Azië en Afrika? Hoe kunnen christenen hier helpen als ze zelf geïndividualiseerd zijn en lijden aan de verdeeldheid? Wij zullen de christelijke boodschap moeten brengen van God, die de Schep- Over verwantschap ARP-socialisten (Van onze parlementsredactie) Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de A.R.P., is zaterdag terug gekomen op z'n uitlating in z'n laatste deputatenrede dat er een zekere verwantschap tussen anti revolutionairen en socialisten be staat. Het was hem gebleken dat deze opmerking de uitwerking had gehad van een knuppel in een hoenderhok. Natuurlijk is er geen sprake van, aldus dr. Berghuis, dat ik verwantschap in politiek opzicht bedoelde; ik wilde alleen zeggen dat wij in het algemeen democra tische vlak met de socialisten be paalde eigenschappen gemeen heb ben, met name met oudere socialis ten als dr. Drees. De praktijk, bijvoorbeeld bij het gezamenlijk besturen van gemeenten, wijst dat uit. Dr. Berghui 8 was in Amersfoort een van de sprekers op de contactdag van het a.r. kader van de mensen, die naar zijn woorden in de verkiezingsstrijd het vuile werk moeten doen. Staatssecretaris Roolvink sprak van een laatste instructie. Voor wat de praktijk betreft werd deze gegeven door de secretaris, van het cen traal comité, mr. W. R. van der Sluis, die in de strijd om de kiezersgunst twee fasen onderscheidde. Zaterdag j.l. begon de tot 1 mei durende ..tiendaagse veld tocht" om stemmen bij volmacht te wer ven. Tussen 1 en 15 mei valt de nadruk op het verspreiden van propaganda-ma- teriaal. Sterke partij Voorzitter Berghuis zei dat de A.R.P. door de jaren heen een sterke partij is geweest en ook thans nog is. Aanknopend bij een eerder gebruikte beeldspraak, be toogde hij dat de partij bezig is door de bocht te komen en straks weer in volle vaart haar weg zal vervolgen. „Wij be vinden ons in een belangrijke ontwik kelingsfase" Prof. Vondeling mag dan hebben beweerd dat de confessionele parti vorming funest is voor de werking lijke partijen de politiek in Nederland meer inhoud en diepte heeft gekregen dan in de meeste landen. Ook aan de christen-democratische politiek in Euro- 'NPYAMA VOOR MM? °rima,als"tmaar EEN ROBSON is! Dankbaarheid De heer B. Roolvink die het woord kreeg direct na het openingswoord van j zijn mede-lijsttrekker J. Smallenbroek j stelde voorop dat er alle reden is om de politieke vraagstukken dankbaar te be naderen. De afgelopen vier jaar hebben een bijna stormachtige ontwikkeling van de welvaart te zien gegeven, niet dank zij ons, maar veeleer ondanks ons. Waar wij ook in het leven staan, telkens moe ten wij belijden dat wij dingen verknoeid hebben. Wat deze dankbaarheid dit be lijden van tekortkomingen betreft zag spr. een diepgaand onderscheid tussen de christelijke partijen en de andere forma ties. Laatstgenoemde hebben een heel ander klimaat, ademen een heel andere geest. De verkiezingsstrijd van 1963 staat in het teken van de tegenstelling tussen de regeringspartijen enerzijds en de P.v.d-A. anderzijds. De partijen, die het kabinet en gesteund,, moeten zoveel moge lijk solidair zijn. Heel concreet gaat het om de resultaten van vier jaar beleid. Gedurende deze periode zijn de econo misch zwakkeren beter aan hun trekken gekomen dan ooit na de oorlog. Ons aan deel daarin mogen we volledig claimen. De Vara wijdde een uitzending aan een arbeidersgezin met 85 schoon, msar weet men wel dat nog bi december 1958 een G.S.W.-arbelder In de vUfde gemeen teklasse 47,60 schoon had? Sociale za ken stond toen onder socialistische lel-1j &5ttkb2/!«w?toSl Seaaa° «°°r "UoMtatl. van het verteke. De^ronclusie van 7ièr jaar" beleid maf nngeweten De A R.P: wil preciee. het U IT- De KU NST en daarvan is een dankbaar gebruik ge- maakt. Dit beleid kan worden voortgezet. Het kan me niet schelen met wie dat ge beurt: hoofdzaak is dat het gebeurt, zo besloot de staatssecretaris. Strijd De derde a.r. lijsttrekker mr. B. W. Biesheuvel legde er de nadruk op dat de politiek vooral een geestelijke strijd is. Tussen de A.R.P. en de P.v.d.A. zag hij een duidelijke scheidingslijn lopen. De socialisten is het te doen om de zelfver werkelijking van de mens in vrijheid en solidaire gebondenheid aan één grote ge meenschap: de anti -revolutionairen wil len werken in het schriftuurlijk besef dat Gods kracht in zwakheid wordt vol bracht. Het verschil in beginsel heeft grote practische consequenties. De P.v. d.A. staat een versterking voor van de overheidsinvloed op het bedrijfsleven,1 omgekeerde: een positief overheidsbe leid, gericht op vrijheid en gerechtigheid en een tegengaan van ongeremde over heidsmacht Dankbaar kan worden ge constateerd dat de christelijke politici hebben bewezen ook de moderne sociaal- economische problematiek aan te kunnen. Tenslotte schonk mr. Biesheuvel aan dacht aan de internationale politiek. Voor de A.R.P. zag hij op dit terrein drie belangrijke tekenen 1 het blijven mee bouwen aan het Europese huis (ook door het indragen in de Europese samenleving van de beginselen van naastenliefde en gerechtigheid), 2. de hulp aan onderont wikkelde gebieden, die evenwel niet mag gaan ten koste van de minst draagkrach- tigen in ons eigen volk en 3. het mee- zoeken naar een antwoord op het pro bleem van de atoombewapening. Op de door muziek omlijste biji vee. zijn voorouders en dé wereld der feesten. Daar is de zienlijke en onzien lijke wereld één geheel, het stamhoofd is vorst, wetgever en hogepriester in één want het religieuze en profane le ven is een geheel. met onderwijs en christelijke zending, I wordt deze eonheid opgelost, want in]^ die werelddelen is de religie het ce- ment, dat de maatschappij tezamen De rehabilitatie van de apostel Petrus is niet een eerhersU zonder meer voor een man, die, toen de nood in Jezus' leve op het allerhoogst was, Hem in de steek had gelaten. Nee\ dit opnieuw opnemen in de kring van vertrouwden van Jez loopt regelrecht uit op een concrete opdracht. En dat n alleen: Jezus bereidt Petrus voor op de vervolgingen, die ln te wachten staan. Hij licht een tipje op van de sluier, dit over de toekomst van deze apostel ligt. Maar toch, vóór allt rehabilitatie. Petrus weet wel, dat hij niet zonder meer draad van de relatie met Jezus weer kan opnemen. Er is fel veel gebeurd om te doen alsof er niets is voorgevallen. Jez: neemt het initiatief. U kunt dat lezen in Johannes 21. Tol driemaal toe stelt Jezus Petrus de concrete vraag, of hij Hei waarlijk liefheeft. Petrus wordt er bedroefd onder. En te\ slotte, met een beroep op de alwetendheid van zijn Meeste1 is het genoeg voor Jezus. De opdracht luidt: zorg. Petrus, vooi degenen, die Mijn kinderen zijn. Nog even en dan zal Jezuj terugkeren naa,r de Vader. Hij zal de Trooster, de Heiligt Geest, zenden, maar Hij belast mensen, Petrus en de andere: met de zorg voor de zielen van degenen, die Hem als huy Redder hebben aanvaard. Nu zal ook Petrus moeten tonen] dat zijn aanhankelijkheidsverklaring voor Jezus méér is dan een spel met woorden. Eenmaal zal Jezus zijn leven vragei en Petrus zal het geven. de i de boze machten en van alle angst. Hi! maakt ons vrij van vrees om onbezo:\d in deze wereld te leven; en van de Hei lige Geest, die de nieuwe gemeenschap schept, het nieuwe volk van God in de christelijke kerk, waarin niet is man of vrouw, Jood of Griek, deze stam en die stam. maar waarin allen één zijn in Christus. Hoe ver zijn wij in het werkelijk leven in deze nieuwe gemeenschap? Is het niet beschamend dat een communisti sche cel of een vakvereniging dikwijls meer onderlinge gemeenschap tonen dan de christelijke gemeente? Toch komt in deze wereld, juist in revolutionaire tijden de christelijke f:emeenschap openbaar, b.v. in 1947 in ndia toen in de botsingen tussen hin does en moslims in enkele weken meer mensen stierven dan in de hele wereld oorlog burgers van het Gemenebest. Het waren alleen de christenen, die naar bei de zijden hulp konden bieden en zowel met moslims als met hindoes gemeen schap konden oefenen. Zo was het even eens in Kenya, waar enkele jaren gele den de blanken, de Afrikanen van ver schillende stammen en de Indiërs op elkander botsten. door de Genade van Jezus Chris- liefde van God en de gemeen schap van de Heilige Geest deze Chris telijke gemeente in deze geseculariseer de wereld steeds meer openbaar worden, besloot bisschop Stephen Neill zijn refe raat. De Duitse rooms-katholieke theoloog Hans Kung heeft vrijdag op een bijeen komst van 13.000 rooms-katholieke leer krachten betoogd, dat de index van ver boden boeken moet worden afgeschaft. Hij hield hun voor dat zij moeten helpen de Rooms-Katholieke Kerk tot „de woon stede der vrijheid" te maken. „Het gevaar, dat de vrijheid van bin- ..»n in de kerk bedreigt is veel groter en moeilijker te bestrijden dan het gevaar buiten", zeide Kung. Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Teleurstelling over synode 1947 U rust echt uit op een DRAKACEL matras Dr Brants op bondsdag G.J.O. (Van een onzer verslaggeefsters) Ook de 51ste bondsdag voor Ge reformeerde Jeugdorganisaties is weer verleden tijd. Afgelopen za terdag is deze in Arnhem feestelijk gevierd. Onder de vele aanwezigen zagen we onder andere de heer en mevrouw M. Heyboer, die, voordat ze mede door de actie „Heb het hart eens", naar Roeanda vertrek ken, toch kans zagen aanwezig te zijn op deze dag. Aan deze actie werd op originele wijze ook op deze bondsdag aandacht besteed. De bondsvoorzitter dr. J. L. P. Brants wekte in zijn openingswoord zijn gehoor op niet alleen stil te staan bij een verbetering van de organisatie, maar te werken met Gods Woord voor de jeugd van de kerk „die ons lief is". „Wij wil len een jonge kerk die gezond gereformeerd is", aldus dr. Brants. De voorzitter vroeg zich af of het hele jeugdwerk geerr utopie was. Hij kwam tot de conclusie dat het een groots pers pectief is de jeugd van „onze kerk om te dat dat beslist geen utopie is ais de gereformeerden 'antwoordelijkheid voor deze vorming van de jeugd bewust blijven. Hierna hield mejuffrouw N. Koning, secretaresse van het Gereformeerde Jeugdcentrum „De Witte Hei" een refe raat over „Leeftijd en club". Zy besteed de veel aandacht aan de vraag of het jeugdwerk wel bij de leeftijd van 8 jaar moet beginnen. „Alleen als we voor ogen houden dat we met een kind te doen hebben, en het daarom ook op die ma nier benaderen, aldus mejuffrouw Ko ning, heeft het jeugdwerk zin". We kun- ken op die manier werken aan toe- smeentevorming. lid zyn (Van een onzer verslaggevers) De vergaande toenadering tussen de Christelijke Gereformeerde en de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) van Eindhoven is uitvoerig besproken op het congres, dat de Christelijke Gereformeerde Stu- dentenbond eind vorige week in fel De Witte Hei in Huis ter Heide heeft gehouden. Zoals men weet, hebben beide Eindhovense kerken elkaar als ware kerken erkend en bestaat het voornemen tot geregel de kanselruil en tot gemeenschap pelijk gebruik van de sacramenten. De Chr. Geref. predikant van Zeist, ds. M. Baan, heeft reeds laten weten, dat hij hetgeen in Eindhoven gebeurt, ten scherpste afkeurt. Hij ziet voor de kerk van Eindhoven slechts twee mo gelijkheden: het besluit ongedaan maken of een breuk met het kerk verband. Op het congres van de C.G.S. sprak dr. W. H. Velema, Chr. Geref. predikant te Leiden, als zijn zeer stel lige overtuiging uit, dat het Eind hovense besluit niet ongedaan mag worden gemaakt. Donderdag wijdt de classis Utrecht, waaronder zowel Eind hoven als Zeist ressorteren, een be spreking aan het vraagstuk. Het congres van de C.G.S. had „De Gereformeerde gezindte" als thema. Drs. J. van Putten uit Den Haag sprak don derdag over de sociologische asDecten van de verdeeldheid van de Gerefor meerde gezindte. Hij meende, dat een groot aantal geschilpunten, vooral die met betrekking tot de levensstijl maar in bepaalde opzichten ook die aangaande de beleving van het geloof, beter zijn te begrijpen wanneer men let op de maatschappelijke en geografische samen stelling van de verschillende kerken. Hij pleitte voor een goede voorlichting binnen de kerken over de andere kerken van de Gereformeerde Gezindte, en sprak voorts als zijn mening uit, dat de toenadering het meest is gediend door praktische samenwerking: samen evan geliseren, méér samen vergaderen, en vooral het jeugdwerk zoveel mogelijk horen bij elkaar omdat dezelfde kerk. Daad Onder het zingen van een hiervoor speciaal gecomponeerd lied: „Heb bet hart eens om te geven, daar het om de naaste gaat; heb het hart eens om te le ven, als een christen van de daad", be- het gehele bondsbestuur zich als „sandwich"mannen de zaal In om eert collecte te houden voor de actie „Heb het hart eens". Een zeer originele manier die ongetwijfeld, ook wat de opbrengst be treft, is aangeslagen. Tijdens de huishoudelijke vergadering, 's middags' werden mej. M. van Doorn, te Rijswijk en dr. J, L. P. Brants, te Goes, die aan de beurt van aftreden wa- als bestuursleden herkozen. De heer Deuzeman, te Arnhem, werd in de vacature J. M. Steketee benoemd tot lid van de commissie tot het nazien van de combineren. Ds. H. Rijksen, predikant van de Ge reformeerde Gemeente te Gouda, sprak over de verhouding tussen de Chr. Geref. Kerken en de Geref. Gemeenten. Hij zetten uiteen, dat de Gereformeerde Gemeenten aanvankelijk zich tegen de Afgescheidenen hebben afgezet omdat deze naar hun mening te ongenuanceerd het aanbod der genade predikten. Het huidige verschil ligt, zo meende hij. vooral op het pastorale vlak: de plaats -an de ellendekennis en van de belofte. Ds. Rijksen zei. samenspreking tussen beide kerkgenootschappen noodzakelijk te vinden. Desgevraagd beloofde hij. er aan mee te werken dat contact tot stand komt tussen de theologische studenten de Gereformeerde Gemeenten en die de Chr. Geref. Kerken. De Achttien Vrijdagavond had, onder voorzitter schap van ds. L. S. den Boer uit Sassen- helm, een discussie plaats tussen de Ge reformeerde predikant dr. J. M. van Minnen en de Chr. Geref. predikant dr. W. H. Velema. Als oecumenisch idei zag eerstgenoemde niet één kerki tuut, maar veeleer het gezamenlijk i ren van het Avondmaal en onderlti kanselruil. Het instituut waarborgt ge< eenheid, zo zette hij uiteen, t aan de veelkleurigheid. Dr. Van Minnen zei voorts: Wat hertpj vormden, gereformeerden, vrijgemaakt gereformeerden en christelijke gerefor-] meerden scheidt is niet de inhoud vaa de waarheidsvragen, maar de handha-, ving ervan. Dr. Velema ging met name in op hel voorstel van Volten tot reductie a belijdenis en op de activiteiten Achttien. Reductie van de belijdeni achtte hij niet mogelijk. „Wie maakt uitM; wat in de belijdenis fundamenteel ey,ni niet-fundamenteel is?" vroeg hij. HSU meende, dat de Achttien ten diepste aan het vraagstuk van de tuchthandhaving,'- voorbij zijn gegaan. Tf1 Balans Op de reühistendag, zaterdag, beden drs. A. W. Overwater uit Eindhoven enscl ds. P. op den Velde van Mijdrecht eew balans van het kerkelijk leven in infij Chr. Geref. Kerken sinds 1947. Ds. Op, den Velde zei, dat de synode van 194"r bij velen hoge verwachtingen heeft geJ wekt, die niet allen zijn uitgekomen. HiJua kon anderzijds toch wel een aantal verDe anderingen constateren, waaruit blijkiag dat in de Chr. Geref. Kerken iets is ont«ek waakt en dat men meer probeert kerÏRjj van de Heer te zijn. De ontwikkeling^.. waarvan deze veranderingen het syup.nt toom zijn, is niet te stuiten. L Deze ontwikkeling, zb vervolgde d« *a predikant, leidt tot spanningen. De moei|dei lijkheden spruiten echter voort uit ietsfui waarom men blij mag zijn. Ds. Op den'Ge Velde meende, dat het van het hoogst«fere belang is, dat het onderlinge vertrou^ wen bewaard blijft en dat de persoonj.. lijke relatie met God in het middelpunt^ blijft staan. £.e Ook drs. Overwater kon enice teleur-Gé stelling over de ontwikkeling sinds 194taë niet onderdrukken. HU wees erop, hoe-Op veel moeite het kost, bepaalde vernleumh vingen in te voeren. In dit verband gin^nt, hij vooral in op de verhouding tussen de meerdere kerkelyke vergaderingen en de plaatselyke gemeenten. HU be-Sch pleitte als het ware een grotere vrUheldet van handelen voor decern eenten. „Wijjildi moeten het bestaansrecht van onze kerjüu ken niet waar maken op synodaal nlv»ai\st;( in de gemeenten, in hün optreden.,-- m.anlo ic kaaia „ar, kat V „r.Inlr *uil Beroepingswerk |e Gel NED. HERV. KERK raë Nieuwaal: P. J. Bos, te Sprang. GEREF. KERKEN jje* Aangenomen naar De Lier: B. Wentsel™-Cï jr., te Oudewater. pan Aangenomen naar Rotterdam-C (vachgu F. Vroon): H. Heule, te Leiden. jlOe CHRIST. GEREF. KERKEN rfr Beroepen te Rotterdam-Kralingen: Cl v. d. Weele. te Ermelo-Putten: te DenEf.Y' Haag-Rijswijk: Joh. Prins, te Groningen/"" DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP fr: Tweetal te Amsterdam (vac. F. Kui-P1® er): J. Matthijssen. te Meppel en J. T.Rer ielsen, te Leeuwarden. btr Vraag: Een verpleegster heeft mij ment ongeldig geworden en vervalt het huurder en huurder en huurders onder tien dagen lang als kraamverpleeg- dan? Bovendien is pleegster "nu over dit bedrag inkom- worden gemaakt? stenbelasting betalen? Mag dit bedrag door mij in mindering worden ge bracht bij de aangifte inkomstenbelas- het maken ling elkaar vrij te laten van politieke gevoelens. Niets belet de ene huurder hetzelfde te doen als de andere huurder en ook zijn mening mindering het testament blijft geldig derling overleg de zaak het beste re- gelen, waarbij dikwijls nog een grap pig effect is te krijgen. Brieven, die niet voorzien ran naam en adres, kunnen niet beantwoord worden, Geheimhou- I ding verzekerd. Vragen, die niet I onderling met elkaar verband j houden, moeten In afzonderlijke I brieven worden gesteld. Vraag: Mijn 2 Vraag: Met het oog op de aanstaan- vak en draagt bij het werk het schilders- heeft hij mij de toegang tot het padb.O. wllt® of slop verboden. Wat is hieraan Antwoord: U mag geen kosten in de verkiezingen deze vraag: Ik heb overall. Om deze schoon te krijgen heb mij te doen? Mag ik het Dad betreden!? oU mindering brengen, maar u moet af- een beneden- en een bovenwoning ver- ik al verschillende soorten wasmidde- -* |ljaK trek verzoeken "wegens buitengewone huurd. Bij vorige verkiezingen heeft de len gebruikt. Tot nog toe is het mij ken ondanks6 het'verbod daarop' lasten. Een aftrek wegens buitengewo- bovenbewoner muurplakkaten ■- niet gelukt de verfvlekken i ga; inkomen te bo- Van die 6% wordt weer den mij dat de verhuurder dit kan afgetrokken voor elk kind. Tot de bul- bieden. Ik heb verhuurd zonder tengewone lasten behoren bijdragen in paling i het noodzakelijk levensonderhoud enige naaste familieleden, kosten van ziekte, begrafenis, geboorte e.d. Ziek tekosten omvatten ook in geval van ziekte de premies voor ziektekosten verzekering, hulp 1 dj wegens ziekte e.d.. behoren niet de normale aanschaf- fingskosten van baby-uitzet mening i goed uit men? |r ;-T middel of Antwoord: Als het slop niet op de leg-L. methode aan de hand doen om het kle- gers van openbare wegen voorkomt of:i,' dingstuk weer goed schoon te krijgen? door stilzetten van de buurman open-.15. Antwoord: Besmeer de verfvlekken bare weg geworden is tdat zal yerktezlngsreclame. Mun in de overall dik met groene zeep. trouwens wel op het gemeentehuis dat ik als verhuurder daar- Laat dit er enige tijd intrekken en be- tenj, kan de buurmaS het slop afslui-l bordje ..Verboden toegang irge niets kan doen. Is dit wel dan wilde ik graag weten wat kunnen doen? Antwoord: Bij het aangaan van de de huishouding overeenkomst kan de verhuurder bepa- vcrpleging. Hiertoe len. dat de huurder zich onthoudt van aanschaf- ontsierende reclame. Ook zonder zich j.d. Voor op contractuele bepaling te beroepen, suikerziekte is een norm voorgeschre- kan de verhuurder zich verzetten als zich i, namelijk 420 per jaar voor kos- het huis zo beklad wordt, dat de recla- dat verwijderen bare weg staat. De buitenmuur ogelijk druppel deze dan met een beetje te- ten of tv., v. ik zou tra, terpentine of vlekkenwater. Daar- plaatsen of op andere wijze" het °p"ar"ti-L moet u het weefsel dubbelvouwen culiere karakter aangeven Hij kan u. goed tussen de vingers heen en dan beletten het venster schoon te ma-^ ;r wrijven en deze werkwijze her- ken. mits hij dus maar het particulier Gc' en tot de vlek verdwenen is. Daar- karakter van het terrein duidelijk aan-ff-v- geeft u de gewone wasbeurt. geeft. Hij kan dan zelfs wegneminglass« Vraag: Naast mijn woning bevindt van het venster eisen, als hij niet der-l i vier meter breed pad of slop, tig jaar heeft stilgezeten. In dat geval open verbinding met de open- kunt u er ook niets aan doen als hiiL ec ■RBI eg staat. De buitenmuur van op zijn terrein een zak hanet mits ii'P°tl1 De verpleegster moet de bijver- is, of waardoor het huis in zeer ernsti- mijn woning is de grens, dus behoort geen erfdienstbaarheid van uitzicht"136 diensten voor de inkomstenbelasting ge mate wordt ontsierd. De huurder het pad of slop aan mijn buurman. In heeft (maar dat moet duideliik be fcnbu dan moet immers het huis in goede staat de buitenmuur heb ik een raam, waar- schreven staan) en hij dit doet om in door ik op het pad en op de woning kijken in zijn huis te beletten. Weet van de buurman zie. Buurman heeft u zeker of het terrein aan de buurman Cas zak op een meter behoort. In elk geval is het wel eens Ftei dieet, insuline, niet of nauwelijks opgeven als zij in totaal afstand mijn i i gehangen. Ook goed informaties in

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 2