'Nieuwe Leidse Comraint S Israël dreigt in te grijpen VAR Jordanië inlijft Commentaar kJZx>m Mariniers weer naar Thailand? Ulbricht „feliciteert" echtgenote itetf. *Nt£T as Amerika en Engeland zijn op hun hoede Koning snel Hoessein neemt maatregelen Optimisme over de Russische houding President van Israël (78) ernstig ziek Grote explosie in Hengelo lTl™to,EM« CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD 22 april 1963, 44ste jaargang 322S Ahomrememsprijzérr p.w: 0;6Sp- KfachfeMdienst',tïezorgingM*18 - Prinses Beatrix heeft in Wash- ngton ten huize van de arnbas- odeur, dr. J. H. van Roijen, een Krsconferentie gegeven. Tegen- per het gehoor van (allemaal \rouwelijke) journalisten toont de foto de Prinses naast dr. Van Roijen. Nieuws in één oogopslag Het afgelopen weekein de is de spanning in het Midden-Oosten stenk toe genomen als gevolg van de groeiende macht van de Verenigde AraJbische Re publiek na het samengaan van Egypte, Syrië en Irak. In Jordanië deden zich on geregeldheden voor en koning Hoessein zag zich genoodzaakt het parlement te ontbinden. Engeland en de Verenigde Staten ma ken zich zeer ongerust over de ontwikkeling en zouden zelfs overwegen militalir in te grijpen. De toestand in Laos wordt eveneens met de dag slechter. Er gaan ge ruchten, dat president Kennedy van de Ver. Sta ten zou overwegen op nieuw Amerikaanse mari niers in Thailand aan wal te zetten wanneer er di plomatiek niets meer be reikt kan worden. De P.v.d.A. biedt een somber en niet aanlokke lijk perspectief. Deze uit spraak is van de minister van sociale zaken, dr. Veldkamp. Hij maakte deze woorden waar op een congres van de K.V.P. in Den Bosch, waar de be windsman de socialistische pubiikatie „Om de kwali teit van het bestaan" aan oen kritische beschouwing onderwierp. De voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis, heeft zijn rede, gehouden voor de laatste deputaten- vergadering, nader toege licht. Er is geen sprake van dat er een politieke verwantschap tussen de anti-revolutionairen en de socialisten zou bestaan. Al leen in het algemeen-de mocratische vlak, zei dr. Berghuis, hebben we met de socialisten bepaalde ei genschappen gemeen. In de Sowjebunie is de executie van de Spaanse communistenleider Julian Grdmau een „beestachtige" moord genoemd. Dit is een van de vele reacties die op de voltrekking van het doodvonnis volgde- De lei der van dc Spaanse com munisten zou vlak voor zijn dood de bijstand van een r.k. geestelijke hebben geweigerd. Het rechts-onafhankelijke Engelse dagblad The Daily Express schreef vandaag, dat Rusland een „rechtvaardige en veilige" oplossing van de wereldproblemen wil. Het blad doet een beroep op het westen het initiatief te nemen om premier Chroesjtsjef aan de conferentietafel te krijgen. „Chroesjtsjef is nu 69 jaar oud en de tien jaren aan de top hebben veel van zijn krachten geëist. Als hij het toneel op glorieuze wijze wil verlaten of als hij zijn bewind wil consolideren, zal hij waarschijnlijk geen nieuwe riskante on dernemingen op het gebied van de bui tenlandse politiek beginnen. Het is te verwachten, dat hij aan het verlangen van zijn landgenoten tegemoet wil ko men. Het is zeker, dat zich nog niet eerder zo'n gunstig moment heeft voor gedaan voor een westers initiatief om met Chroesjtsjef te onderhandelen", al dus het blad. In een vraaggesprek, dat Chroesjtsjef een Italiaanse journalist heeft toege staan, heeft de Russische staatsman ver klaard, dat het westerse standpunt ter zake van de kerninspecties de Sowj et- unie dwingt te overwegen of zij haar bereidheid om twee tot drie inspecties op haar grondgebied toe te staan, moet intrekken. De hoop die is gewekt door de liqui datie van de Cubaanse crisis is geen ijf Bliksem doodt voetballer Een jeugdige Weense voetballer zaterdag tijdens een wedstrijd de omgeving van de Oostenrijk hoofdstad door de bliksem ge- jffen en gedood. In de tweede helft van deze ■riendschappelijke wedstrijd tus- en twee vertegenwoordigende earns brak plotseling een nood- vee r los. Desondanks onderbrak ie scheidsrechter de wedstrijd President Vitzjac Ben-Zvi van Israël is ernstig ziek en men vreest voor zijn leven, aldus werd het afgelopen week eind in een communiqué van zijn resi dentie meegedeeld. Vanmorgen werd ii een officieel bulletin verklaard, dat de 78-jarige president steeds zwakker wordt. Aan welke ziekte president Ben-Zvi lijdt is nimmer officieel bekend ge maakt, doch persberichten zeggen dat hij kanker heeft. Mevrouw Ben-Zvi en familieleden brachten de nacht aan het bed van de president door. Een eindeloze stroom belangstellenden begeeft zich naar het eenvoudige houten huis van de pre sident om wensen voor het herstel van de zieke uit te spreken. Suiker wordt een cent duurder De suiker is met ingang van vandaag een cent per kilogram duurder geworden. Bij beschikking van de minister van landbouw en visserij is namelijk de af- fabrieksprijs van suiker verhoogd met f 1 per 100 kg. Dit blijkt uit de wijzi ging van de prijzenbeschikking suiker 1958 die in de Staatscourant van 22 april zal worden gepubliceerd. De af-fabrieks- prijs voor suiker, inclusief accijns er omzetbelasting is hiermee verhoogd var 88 gulden tot 89 gulden per 100 kg. De consumentenprijs voor suiker zal dien overeenkomstig worden verhoogd van cent tot 99 cent per kg. Aparte munteenheid in Nieuw-Guinea TAE Amerikaanse zesde vloot en Britse eenheden in het Middellandse Zeegebied houden zich gereed om in te grijpen, zodra er gevechten mochten uitbreken tussen Israël en de Arabische landen. Naar aanleiding van pogingen van de zijde van Nasser, het bewind van koning Hoessein ten val te brengen en Jordanië bij de V.A.R. in te lijven, heeft Israël laten weten, dat het verplicht zal zijn, tussenbeide te komen als het Egypte van Nasser in deze opzet zou slagen. Intussen is dit laatste een grote vraag. Het woestijnleger van koning Hoessein heeft de zaken in Jordanië nog I stevig in de hand. De jonge vorst heeft het parlement ontbonden en een ii nieuw kabinet benoemd onder leiding van zijn oom Hoessein Ibn Nasser, I nadat premier Rifai ten val was gebracht Binnen vier maanden moeten - nieuwe verkiezingen worden gehouden. Het slechts drie weken oude kabi net van Rifai werd weggestemd van wege de houding van de premier te genover toenadering tot de V.A.R. Rifai verscheen zaterdag in het par lement naar aanleiding van de beto gingen, die in verschillende delen van Jordanië werden gehouden. In het oude deel van Jeruzalem moest de pc»- litie gebruik maken van vuurwapens om de demonstranten uiteen te drij ven. Gisteren was dat ook het geval In Amman, de hoofdstad van het land De betogers zijn voorstanders van toe treding van Jordanië tot de Verenigde Arabische republiek van Nasser. Zij hadden als embleem de vroegere Egyptische vlag met vier sterren. Deze symboliseren de vier landen Egypte, Syrië, Irak en Jordanië. Met het oog op de botsingen tijdens de betogingen, waarbij enkele doden tientallen gewonden zijn gevallen, m waarvan de schattingen variëren n gelang van de bronnen, heeft de Jordaan se regering een streng uitgaansverbod uitgevaardigd. In alle steden wordt door politie en militairen gepatrouilleerd. Openbare gebouwen worden bewaakt. In de pers van de Arabische landen ei vooral In die van Egypte en Syrië, wor den koning Hoessein en de nieuwe Jor daanse regering fel aangevallen. In Israël volgt men de ontwikkeling van de situatie met de grootste aandacht Israël heeft (zoals gemeld) laten weten, dat als Egypte tussenbeide komt, het verplicht zal zijn, hetzelfde te doen. De kwestie Jordanië was het v< naamste onderwerp op de agenda de Israëlische kabinetsvergadering, vandaag werd gehouden. Uit Libanese bron wordt vermeld dat een sterke Is raëlische troepenmacht aan de Jordaanse grens is samengetrokken. Volgens radio Kaïro zijn in Jordanië talrijke arrestaties verricht. De Israëlische premier David Ben Goerion heeft zijn volk gewaarschuwd, niet in paniek te geraken over de ni< federale unie tussen Egypte, Syrië en Irak. Maar hij waarschuwde ook tegen onverantwoordelijke zelfgenoegzaamheid en verblinding. Hij deed een beroep op het wereld-Jodendom, de staat Israël te blijven steunen. werkelijkheid geworden, omdat ele menten in de Verenigde Staten vanuit een machtspositie wensen te onderhan delen, aldus Chroesjtsjef. Chroesjtsjef herhaalde zijn standpunt dat alleen een regeling van de Berlijn- se kwestie Europa vrede kan brengen. Hij probeerde de meningsverschillen tussen Peking en Moskou te verkleinen. „Het is een hopeloze onderneming te trachten de communistische beweging te splitsen." Een gedeelte van het compressoren, bedrijf H. A. Wennink te Hengelo (O.) is gisteravond door een ontploffing ver woest. De ontploffing vond plaats op het moment dat de heer W. in zijn auto een der werkplaatsen binnenreed om zijn wagen daar te stallen. Waarschijnlijk had zich tevoren in het gebouw een gasconcentratie voorgedaan. Door de ontploffing, die later door kleinere werd gevolgd, werd het dak van het gebouw gelicht en weggeworpen. In de naaste omgeving 'sprongen de ruiten. De Indonesische regering is van plan na de bestuursoverdracht op 1 mei aparte munteenheid voor Nieuw-Guinea in te voeren, „Irian barat rupiah" ge- De speurder/architect dr. Simon Wiesenthal, de vinder'van Adolf Eichmann en Rajakovic, hield za terdagavond in Amsterdam een lezing. Hij vertelde gedurende de oorlog 13 concentratiekampen te hebben „bewoond". (Verslag zie pagina 5). Gistermiddag is in Leeuwarden het bijna tweejarige jongetje Martin Beu kelaar door verdrinking om het leven gekomen. Martin moet bij het spelen op een onder water gelopen stuk land zijn terechtgekomen. Zaterdag is Prins Bernhard voor zijn reis naar Mexico van Schiphol vertrokken. De Prins werd uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Christina, van wie hij op het platform hartelijk afscheid nam. (Verslag op pagina 7). Toestand Laos zeer ernstig Soevanna Phoema volhoudt, dat alle hoop op vrede nog niet verloren is, wordt het steeds duidelijker dat. de toestand in Laos meer en meer verslechtert. President Kennedy heeft de nationale veiligheidsraad bijeengeroepen en er gaan zelfs ge ruchten, dat hij zou overwegen op nieuw Amerikaanse mariniers in Thailand aan wal te zetten, als er langs diplomatieke weg niets be reikt kan worden. Van Britse zijde werd verklaard dat de toestand in Laos als „zeer ernstig" wordt gezien. Op korte termijn dienen afdoende maatregelen genomen te worden. Presi dent Kennedy heeft besloten de Ameri kaanse onderminister van buitenlandse zaken Averell Harriman naar Parijs en Londen te sturen voor dringend overleg. Er is nog geen besluit genomen over een eventueel militair Ingrijpen. Zoals bekend heeft Amerika In de zomer het vorig jaar mariniers naar Thailand, dat aan Laos grenst, gestuurd, toen de toestand kritiek werd. Iets dergelijks zou nu worden overwogen. De Amerikaanse ambassadeur in Thailand is zaterdag naar zUn standplaats teruggekeerd. De neutralistisehe premier Soevanna Phoema is dit weekeinde in gezelschap van de ambassadeurs van Engeland en de Sowjetunie en van de drie leden van de internationale controlecommissie India. Polen en Canada naar Khang Khay in de Vlakte der Kruiken gegaan om opnieuw te traohten een einde te ma ken aan de gevechten. Khang Khay is in handen van de Pathet Lao gevallen Bij zijn terugkeer in Vientiane zei Soevanna Phoema, dat prins Soeva- noevong, de leider van de linksen, be loofd heeft dat zijn troepen de neu tralistisehe posities in de Vlakte der Kruiken niet zullen aanvallen zolang er wordt onderhandeld over een be stand. Phoema zal over twee dagen naar Khang Khay terugkeren om een duurzaam bestand tot stand te bren gen. Van zijn kant heeft generaal Kong Le, de bevelhebber van de neu tralisten, opdracht gegeven geen aan vallen te doen. Prins Soevanoevong zei in een radio rede, dat hij het met de premier eens is, dat de belangrijkste oorzaak van het con flict is „de infiltratie van troepen van de rechtse generaal Phoemi Nosavan in de neutralistisehe gelederen". Premier Tsjou En-lai van China zag Amerika als de aanstoker van de strijd. Hij drong nogmaals aan op Internationale actie om een einde te maken aan „steeds meer verontrustende" toestand In TJET bedrijfsleven is nog steeds bereid om meer geld uit te geven voor de aanschaffing van nieuwe produktiemid- delen. Onder dit bedrijfsleven verstaan wij dan niet de landbouw en de handel maar wel de industrie. In die sector worden de investeringen in vaste activa elk jaar groter. Dit blijkt althans uit de zo juist bekend gemaakte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In totaal werd er in 1962 in vaste activa voor 11.483 miljoen geïnvesteerd, het geen f 641 miljoen meer was dan in 1961 en 1.515 miljoen meer dan in 1960. Niet in elke sector was de stijging even groot, er was soms zelfs een daling. De grootste stijging zien wij bij de groep machines en overige uitrustingsstukken: van 3.446 miljoen tot 3.797 miljoen. Dat komt neer op een stijging van 10 pet Deze in vesteringen in de diepte zijn voor het bedrijfsleven en daardoor tegelijk voor de gehele maatschappij van groot belang, omdat hierdoor de produktie groter en goedkoper gemaakt kan worden. En dit laatste is weer nodig als tegenwicht te gen het oplopen van de kosten, waarbij wij dan vooral aan de arbeidskosten denken. Een stabiel kostenpcil en in elk geval een zo gering mogelijke stijging van de kostprijs is van het grootste be- lang om de concurrentie met de buiten landse bedrijven te kunnen volhouden. Deze concurrentie zal groter worden naar mate de Euromarkt met lagere invoerrech ten gaat werken. Zoals wij gelezen heb- hen. zullen de rechten op 1 juli ander maal met 10 pet. naar beneden gaan, waardoor de bescherming die de bedrij ven van deze invoerrechten hebben, op nieuw kleiner wordt. Er wordt echter niet alleen door de bedrijven in machi nes geïnvesteerd, maar ook in gebouwen. In totaal werd in 1962 door bedrijven en overheid in gebouwen voor 2.093 mil joen geïnvesteerd tegen 1.948 miljoen in 1961. een stijging van ongeveer 7 pet Er wordt echter ook geld in vervoermidde len gestoken. De investeringen in het wegvervoer liepen op van 1.207 miljoen in 1961 tot 1.263 miljoen in 1962: het railvervoer eiste aan investeringen ƒ5 miljoen meer tot 71 miljoen. Zelfs voor het vervoer te water werd 29 miljoen meer aan investeringen uitgegeven tot een bedrag van 719 miljoen. De m«ei- lijkheden in de luchtvaart noopten echter tot een voorzichtiger investeringspolitiek: de investeringen zakten van 283 miljoen in 1960, via 129 miljoen in 1961 tot 80 miljoen in 1962. Onze luchtvaartmaat schappij schaft minder snel nieuwe vlieg machines aan. Een geheel andere vorm van investeringen zijn de uitgaven voor weg- en waterbouwkundige werken. Met andere woorden, de uitgaven voor wegen, kanalen, sluizen, landaanwinning, ontgin ning enz. Ook hierdoor wordt ons pro- duktie-apparaat groter en beter. Welnu, voor dit doel werd in 1962 1.622 mil joen uitgegeven, 11 pet. meer dan in 1961. En tot slot de woningen. Ook dit rijn investeringen die sociaal en economisch van het grootste belang zijn. De cijfers tonen echter aan dat juist hierin de in vesteringen terugliepen en wel van 1.854 miljoen in 1961 tot 1.838 miljoen in 1962. Drs. Barkman 1 mei naar Indonesië Drs. C. D. Barkman, de nieuwe Neder landse zaakgelastigde in Indonesië, zal op woensdag 1 mei naar Djakarta vertrek ken. aldus het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag. Drs. Barkman vliegt met de K.L.M. naar Singapore, waar hij enige dagen zal blijven voor besprekingen met de heer Leopold van het consulaat-generaal al daar. die reeds enige malen als kwartier maker in Djakarta is geweest. Men ver wacht dat drs. Barkman op 5 mei in Dja karta zal aankomen. Twee weken levend in graf opgesloten Een bezoeker van een kerkhof bij het Oostenrijkse dorpje Wolkersdorf kreeg zondag de schrik van zijn leven toen hij uit een met een zerk afgesloten graf gesteun en gejammer hoorde opstijgen. De haastig gealarmeerde doodgraver, ge holpen door politiemannen, verwijderde de zerk en toen trof men in de grafkuil een tot op het been vermagerde 25-jarige jongeman aan. Deze bleek al veertien dagen vermist te zijn. De geestelijk niet volwaardige man was twee weken gele den, geruggesteund door drie flessen bier, in de graftombe afgedaald om er ,uit te rusten". Het was hem echter niet meer gelukt om de zerk te openen en zijn geroep om hulp had geen baat gehad. Dc man was zo verzwakt dat hij kort na zijn redding overleed. nieuwe oceaandepressie die van morgen in de richting van Ierland koerste zal morgen ook het weer in ons land gaan beïnvloeden. De wind draait naar zuidelijke richting waarbij iets zach tere lucht zal worden aangevoerd. Op de nadering van een regenzone neemt Tendens stationair de bewolking weer toe. De regen zal waarschijnlijk niet voor de middag het HET WEER U\ EUROPA, zuidwesten van het land bereiken. Rapporten heienmorgen zeven uur Dc Bilt verwacht tot dinsdagavond: Aanvankelijk weinig morgen overdag weer toenemende bewolking. Waarschijn lijk overal tot in de middag droog weer. Iets hogere middagtemperaturen. Aan- D^Helder IB Ril Vlissinger Zd.-Llmb. Dinsdag 23 april: zon op 05.29, onder Helsinki 19.49; maan op 5.50 onder 20.45. Stockholm Dinsdag 23 april: nieuwe maan. Kopenhagei 1 bGW HOOGWATER SCHEVENINGEN 23 april: 2.37 van.; 15.00 njn. Luxemburg L bew TJET feliciteren van een Walter Ulbricht, de Oost- werd overhandigd door de bare en actieve echtgenote met haar zes- duitse communistenleider, secretaris van de raad van cr in de brief, tigste verjaardag kan op ver- doet het heel anders. Hij gaf state Otto Gotsche. verder u-as schillende manieren gebeuren, zijn vrouw Lotte op haar ver- „Toen gij achttien waart, "b V°1 optimisme en geestdrift! De man kan zijn echtgenote jaardag de gouden medaille werd gij lid van de Duitse n J~® een kus geven en die even- van verdienste van het vader- communistische partij. JJ®'uw toewijamg neDt gij tueel vergezeld doen gaan van land. Het feliciteren deed hij Jeugdorganisatie en partij hrjL ennel pen de eerste boeren- erk", stond Lotte, hebt u sedertdien ver dienstelijk gemaakt in tal van as zii een van da leid"ldl' functies in de partij, - - - vol optimisme en geestdrift. Door uw rijke ervaring en toewijding hebt gij gehol de brief. »rGij, geliefde r. bew. windstil -.9

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1