4 Kunnen we eigenlijk wel heel seizoen voorspellen iet chtif Agent door omstanders met pook afgetuigd Prestatie van Hipparchos Distributiekosten bepalen steeds meer de prijs Ift een &OJntc Ky, ZATERDAG 20 APRIL 1963 fOed weer met Pasenzei kapper Flink |(Van een onzer redacteuren) Zo langzamerhand hadden heel krat mensen in ons goede vader- ind veel vertrouwen gekregen t kapper Flink uit Hengelo. Hij lorspelde de afgelopen strenge nter, inclusief het tijdstip Ipaarop de definitieve dooi zou izetten heel aardig. Hij gaf een Jeschiktere dag aan om de Elf stedentocht te houden, dan die (relke tenslotte in Leeuwarden hTYerd gekozen (met alle barre /'XJevolgen van dien!) en zo zijn er lóg wel enkele voorspellingen I jan hem te noemen die achteraf jerrassend juist bleken te zijn. L Er werden prachtige en boogdraven- t artikelen over hem geschreven: de pan kreeg een fanmail om van te ijzen, iTprtom deze Twentse Figaro was al he erlijk op weg een beroemdheid te Commentaar van dr. J. Visscher luni op grote tingen op langere termijn uit spreken? Deze vraag hebben we voorgelegd aan dr. J. Vis- icher te Dordrecht, rector aan de Ned. Economische Hooge- school te Rotterdam, wienj spe cialiteit economische en fysische geografie is, waarby ook de me teorologie uitgebreid ter spra ke komt. Uit datgene wat hij ons ver telde alsmede uit de literatuur die hy ons over dit onderwerp verschafte is hygaand artikel ontstaan. Zoals gewoonlijk is weer getracht het geheel glo baal en populair te houden. de bol 'otzijn Paasvoorspelling er hele- ial naast bleek te zijn. „Het zit wel >r met dat Paasweer", had hij aan 1 redacteur van Het Vrije Volk ver aard; er zouden zonnige dagen te ichten zijn. Tja, en we weten wat het geworden: sómbere. druilerige feest- gen. waarbij de kachel nog eens ex- -8 moest worden opgerakeld. Eerlijk gezegd kregen we een beetje iegersjedelijden met de kapper, toen dege- t. Segn die hem eerst met zoveel enthou- r is asme op een voetstuk hadden ge- n de patst- hem er na de Pasen met een en»ffe dreun van af lieten vallen: Ex- jamaties als „schuldig aan de mooi K?er"psychose ..duistere influisterin- jubil^n van weerkijkers waaraan geen ge- mandof moet worden gehecht" en: on we de btnlijke gokjes waar niemand (end is, waren de lucht. Niet sportief .Helemaal sportief is dat niet. Wij vln- JV "t^i, dat men na één „officieel' foute Kees torspelling van de kapper nog niet de Ie 6 j|>er met hem mag aanvegen, deze enstjéendelijk uitziende haarsnijder, die er Lf maand geleden nog op het beeld- 'cnherm mocht verschijnen. Zouden we heer Fijnk niet méér recht doen als j eens serieus trachten na te gaan het überhaupt mogelijk is tot weer- orspeliingen op langere termijn te men? Laten we daar eens mee ginnen. De kapper is geen meteoroloog; hij leek. Voorop mag worden gesteld, ook de meteorologie, de wetenschap zich sinds mensenheugenis ver- ,.)t in het onderzoek dat weersver- ichtingen op langere termijn moge- moeten maken. Het is een on- ag Ame(n° denken prof. dr. S. W. Visser, destijds hoog- aar aan de Utrechtse universiteit in tt:| toegepaste meteorologie, klimato- 16 "'jie en oceanografie; aan zijn opvol- s. WS, prof. dr. H. P. Berlage jr.: aan Hip i bekende Duitse prof. dr. F. Baur, i aie een ejgen weerkundig instituut in ramerd Homburg bezit en zo zijn er nog nadel van andere namen te noemen, er opltlmulerend in dit opzeiht werkte opicetrzijds dat de wetenschap telkens b oknopingspunten leek te geven voor men, Jersverwachtingen op langere termijn, r in Jderzijds is er het onmiskenbare e c o- Imische belang van juiste Inge afstands"-venvachtingen: men ike aan het zaaien en oogsten; aan rd aaij tijdig weten hoe groot het brand- piakjfgebruik in een komend seizoen is de bófnlt 83,1 de afgelopen winter!). Een ite verwachting op lange termijn zou ,irts een volledig werkprogramma de Jgelijk maken voor waterleldingbe- i prajven. polderbesturen, waterstaats ie va-rken. enz. grijke Welk resultaat? stedt en alfat heeft de wetenschappelijke re- ze tch in dit verband opgeleverd? Een ers in p serie methoden, die achteraf ing ml twijfelachtige waarde bleek te zijn. Duitf een bekende methode om langs t arhffcundlge weg te zoeken naar samen- Jgen of correlaties tussen het karak- net PuVan een meteorologisch element a zou djde plaats X en dat van een enige i. In I later waar genomen meteorologisch i met Inent b op de plaats Y. Waarbij dan (bedoeling is b te kunnen „voorspel- J' ui «en andere methode is die. welke baseert op de periodieke terugkeer nde bge omvang van het aantal zonnevlek- is nog[ welke in verband worden gebracht Zij~kijke"n >lg vaB algemene luchtbewegingen. Begrij pelijk. dat men de zon als uitgangspunt neemt, omdat deze immers de energie bron van alle weersystemen is. Men denke alleen maar aan de wisselingen der seizoenen als gevolg van de zonne- Nog weer een andere methode is die welke zich baseert op weerkaarten voor 3000 meter hoogte, waarbij men uit voorafgaande weerpatronen, toekom stige weerpatronen probeert te bereke nen, die men dan weer herleidt tot weerpatronen voor het aardoppervalk. Zoals gezegd: Over al deze metho den. waaraan men nog vele andere zou- kunnen toevoegen, moet worden ver klaard. dat ze verre van voldoen. Het percentage van juiste ..lange afstands"- weersverwachtingen beweegt zich tus sen de 55 en 65 procent, hetgeen bete kent dat er toch werkelijk niet van exacte verwachtingen sprake is. Zelfs van weersverwachtingen op korte ter mijn, zoals we die van het KNMI ken nen. is er gemiddeld nog 14 a 15 pro cent foutief! Hoe komt dat? Omdat iedere meteo roloog moet toegeven, dat we nog te weinig van het weer afweten om vol ledig waterdichte voorspellingen te kunnen "doen. Enkele voorbeelden om dit duidelijk te maken. Niet onderschat mag wor den, dat de „luchtoceaan", waar de weerkundige mee te maken heeft, even onafzienbaar als onoverzichtelijk is. Stel dat alle mensen ter aarde bereid waren een gelijk deel van de lucht te willen waarnemen (aangenomen na tuurlijk dat dit ook mogelijk zou zijn) dan kreeg iedereen, schrikt u niet, twee miljoen ton lucht onder zijn supervi sie.... Ja, zal men zeggen, dat is toch niet nodig, want er stijgen toch elke dag meerdere malen op honderden plaat sen over de gehele wereld ,,weer"-bal- lonnen op, die via korte golfzendertjes automatisch gegevens over tempera tuur, luchtdruk en vochtigheidsgraad naar de aarde seinen? En met behulp van radar kan men toch ook wind sterkte en windrichting bepalen? Om nog niet te spreken van de raketten wier automatische meetapparaten al evenzeer nuttige gegevens verschaf- Armzalige pogingen Het is allemaal waar. Maar toch zijn deze pogingen in het totale verband zó armzalig, dat ze zijn te vergelijken met speldcprikken in de huid van een oli fant, of met een poging de geheimen der oceanen te ontraadselen met behulp van één glaasje zeewater.... Ongemerkt hebben we het tot nu toe alleen over wetenschappelijke pogin gen gehad, die beogen juiste weers verwachtingen op langere termijn te doen. Onze brave kapper Flink uit Hen gelo hebben we helemaal buiten be schouwing gelaten. Inderdaad, u be grijpt het al het is ook wel een beet je met opzet zo gedaan, onder het mot to: ,,Als de wetenschap het niet kan, zouden leken het dan wèl kunnen?" Het verschijnsel kapper Flink, het verschijnsel Enkhuizer Almanak. is niets nieuws: zo lang de wereld be- staatzijn er lekepogingen ondernomen om „lange afstands"-voorspellingen te doen. Echter is er van geen enkele voorspeller bekend dat hij feilloos kan profeteren; integendeel, soms mocht het wel eens een tijdje goedgaan, maar dan kwam onherroepelijk de blunder. Nu moet men deze lekevoorspellers niet verwarren met mensen zoals som mige landbouwers, jagers en vissers, die. zoals men wel zegt, „dicht bij de natuur leven" en uit dien hoofde, lou ter uit ervaring, uitstekende voorspel lingen op korte termijn kunnen doen. verschijnsel der paranormale begaafd heid, waarvan het bestaan in bepaal de gevallen is aangetoond. Al weer theoretisch zou deze begaafdheid zich inderdaad ook tot voorspellingen be treffende het weer kunnen uitstrekken. Sterk staan de papieren voor ama- teur-weerprofeten allerminst. Hoe het ook zij, we hebben een aardige test- mogelijkheid. nu kapper Flink een boekje met weervoorspellingen voor de komende zomer het licht heeft doen zien. Wat is eenvoudiger dan na afloop van elke voorspelde maand eens te kij ken wat de kapper er van terecht heeft gebracht? Dan geven we hem in elk geval sportieve kansen. De eerste in het boekje voor spelde maand is mei. Eind mei zullen we dus eens gaan verge lijken: wat zei de kapper en wat was de realiteit7 Zoiets kunnen we vervolgens eind juni doen, eind juli en eind augustus. Wat denkt ervan: zou de kapper een goede kans maken? Laten we maar zeggen: de tijd zal het leren Daar Pieter Schoen niet van schippeten houdt, maakt het bedrijf niet slechts énkele maritieme verven. Integendeel. Alle! En goed! Welvarende kleurtjes voor Ukkepuks s£eelschee£je. Watervlugge doe-het-zelf-Iak voor de bootjes van plezier die over onze meren scheren. Zeewaatdige verven voor de grotevaart. En meer! Hoe noemt men zo'n streven? Veelzijdigheid in verfchemie. BUITENLANDSE fABRIEKEN EN VESTIGINGEN O.A. IN BELGIË, FRANKRIJK, DUITSLAND, 5PANJB, DENEMARKEN, FINLAND. ITALIË EN ENGELAND (Advertentie) 'eneNi De bromroepsier... Hendl «lens e»r werk ging lang'niet vlot genoeg, ^°LoofVaar ^at z'j een bromfiets vroeg. de Klflcomt nu sneller in het beeld /arhit- T wat <*ure zendtijd scheelt! iburgZa|gaata' brommend velen voor: c Graa-weerman, dominee, pastoor, ECKoovoetbalploeg, bet blaasorkest Bonnetforums, quizzers en de rest en; W 1 edharitit méér vaart in wat zij doet MU haar thans op 't scherm ontmoet, neer omdat haar beeldbuisfiets •eds Esso krijgt en anders niets. HET ESSO BENT U BETER UIT! windstrepen, alsme- andere verschijnselen in de .natuur en weten dan soms vrij goed te zeggen hoe het weer zich zal gaan ontwikkelen in de komende dagen. Zij baseren zich in feite op vóórtekenen, die tenslotte iedereen na enige oefening kan waarnemen om dan tot een voor spelling te komen. Zeer primitief Maar om op lekevoorspellers-op-lan- ge-termijn terug te komen, meestal be dienen zij zich van een methode, net als de wetenschapsmensen, maar dan geldt het toch doorgaans een zeer pri mitieve en is de voorspeller er bijzon der geheimzinnig mee. Epkele voor beelden van zulk soort methoden zijn dat zij hun voorspellingen baseren op de stand van de hemellichamen of op zekere „weerregels", die aan bepaalde dagen van het jaar gebonden zijn (zo als de IJsheiligen. op 11, 12 en 13 mei. of Sinte Margriet op 20 juli). Weer èndere lekeprofeten menen dat het zee water „alles" zegt over de komende weersgesteldheid en nog weer anderen geloven stellig dat de weersgesteldheid zichzelf na zoveel tijd herhaalt, waar toe ze een archief aanleggen dat hen wel zal vertellen hoe het worden zal. Moeten we dan alle lekeprofeten heel nuchter als onwezenlijke figuren qualificeren, die alleen maar aan het gokken zijn? Enerzijds ja; anderzijds kan men natuurlijk te allen tijde de theoretische mogelijkheid openhouden, dat een leek met zijn onbezoedelde kijk „de steen der wijzen" vindt.... Hoewel: de research tot nu toe gaat meer in de richting van „zeer vele ste nen" dan dat het „die ene' zou zijn. Tja. óók nog altijd het Generaal Hans Speidel. commandant van de geallieerde strijdkrachten in Centraal Europa, zal van 5 tot 8 juni een officieel bezoek brengen aan Enge land als gast van de legerraad. Wat z al Russische pianist doen David Askenazy. de vader van de jonge Russische pianist, die besloten heeft in Engeland te gaan wonen, heeft zijn zoon in Moskou een verrader ge- noemd. Wladimir Askenazy en zijn jon- Met een pook en een tafelpoot |'de politiemannen losslaan ge vrouw wensen in Engeland te blijven hebben rel beluste toe-1"™*" Voor de 2a-jange pianist is een moeilij) oc heid extra gekomen door het engage ;chouwers eergisteren de 36-jarige ment, dat hij in de Russische stad Odes- Tilburgse hoofdagent van politie sa zou moeten vervullen. Volgende aa-jjaj maand zou hij n.l. samen met de Ame- ^anig afgetuigd, dat de man, rikaanse pianist Malcolm Frager (die die over pijn in de rug klaagde, ™0eSï°?GÏskfonceeerf-: °P medisch advies ten minste veertien dagen het bed moet hou den. Dit is gisteravond door de politie van Tilburg medegedeeld. Kapper Flink uit Hengelo met een deel van zijn „fanmail". Sinds korte tijd is er een boekje waar in des Figaro's voorspellingen voor het komende seizoen staan opgetekend, „zodat u nog tijdig iw vakantieplannen eventueel kunt wijzigen. Tijdens het schrijven van bijgaand artikel hebben we ons voorge nomen Flink's voorspellingen na afloop van elke maand, te begin nen met mei, eens te toetsen aan de praktijk. Met andere woorden: we hopen nog nader op Flink terug te komen. moeten optreden en ..Goskonceri' het Sowjet-regeringsbureau, dat als im presario optreedt, heeft nu voorge steld Askenazy uit Engeland te laten overkomen. Hij zou dan weer toestem ming krijgen om na het concert Rusland te verlaten. Gratis vakantie voor slachtoffers tyfus Alle slachtoffers van de tyfusepide- mie in Zermatt zullen een aanbod ont vangen voor een gratis vakantie van twee of drie weken in Zwitserland, zo heeft het Zwitserse centrale toeristen bureau vrijdag bekendgemaakt. In Zwitserland werden minstens 213 men sen en van de uit het buitenland, voor al uit Groot-Britannië, gekomen toeris ten meer dan honderd mensen na een bezoek aan Zermatt begin dit jaar met tyfus besmet. Een speciale commissie van deskun digen is bezig met het vaststellen van de schade die de tyfuspatiënten hebben geleden. Alle kosten, inclusief de medi sche, die door de epidemie zijn veroor zaakt, zullen worden vergoed, aldus het bureau. Na Schietpartij Dader aanslag De Gaulle gepakt a een schietpartij in Parijs tussen politie en burgers is daar een zekere Serge Bernier gearresteerd. Hij zou één van de organisatoren zijn van de aan slag op president De Gaulle in augus tus 1962. Bij het vuurgevecht werd Ber nier gewond. Hij moest in een zieken huis worden opgenomen. Volgens de Parijse politie /an de mannen, die wegens de aanslag op de president bij verstek ter dood wer den veroordeeld. De Franse wet eist. dat Bernier nu echter opnieuw moet terechtstaan. Een OAS-lid. de Brenne. werd bij het treffen van vrijdag gedood. Advertentie 1185) We hebben vroeger eens ver- van de parallax in het oog, indien de teid van het wel zeer verbazlngwek- maan loodrecht boven ons hoofd zou kende feit dat wis- en sterrenkundi- staan. Dan moeten we de kijker gen in de oudheid in staat zijn ge- recht omhoog richten om het hemel- weest de omtrek van de aarde te lichaam te kunnen zien. Op een an- berekenen, nog vóór een sterveling dere plaats op aarde zal men de de wereld was rondgereisd om te maan op dat moment echter juist bo- constateren dat de aarde rond was. ven de horizon zien, zodat men de Dit ervaringsfeit hadden de wiskun- kijker volgens de raaklijn op de digen niet eens nodig, want op zui- maan dient te richten. Weten we nu, ver theoretische gronden wisten zij hoe ver die plaats van ons verwij de omtrek van de aarde vast te stel- derd len op een waarde die ongeveer overeenkomt met de ruwe 40.000 km die wij teel als juist aan vaarden. Maar de wiskun digen gingen in de oudheid nog een stapje verder en stelden met behulp van deze kennis ook vast op welke afstand de maan van de aarde staat, methode die ze hier' hebben TOCH IS HET ZO! dan kan de afstand tot de i berekend worden, want deze waarnemingspunten vormen te- samen met de maan een drie hoek, waarvan de grootte der hoeken kend zijn, zodat al le gegevens van de driehoek berekend kunnen worden. Nu beschikte de Griekse astro- >m Hipparchos in de tweede eeuw Chr. weliswaar niet over chrono- ook kende men nog geen der- Voor de gebruikten mooie term: de pa- meters raliactische verplaatsing. U kunt sinustafels, met behulp w ogenblikkelijk met de parallax ken- gelijke driehoeksmetingen tegenwoor- nis maken door te trachten een dig betrekkelijk gemakkelijk kunnen draad door een naald te steken. In- worden uitgevoerd, maar met be dien u het ene oog sluit en daarna hulp van een koordenrekening (een het andere, zult u bemerken, dat de Griekse vorm van trigonometrie) naald ten opzichte van de achter- wist hij zich het verschijnsel van de grond (het behang, het venster, enz.) parallax ten nutte te maken en de af- van plaats verandert. Dat komt door- stand van de maan tot de aarde vast dat onze ogen de naald vanuit een te stellen op ruim 67 aardstraien, of verschillende hoek zien, al naar ge- ongeveer 425.000 km, terwijl de ge lang we er met het linker, of met middelde afstand 384.000 km is. Met het rechter oog naar kijken. We kun- je gebrekkige hulpmiddelen van die nen hierbij nog iets anders waarne- tijd. maakte deze reus onder de as- men, nl. dat de verplaatsing kleiner (ronomen der oudheid dus slechts wordt naarmate we de naald verder een fout van ongeveer 10 pet.! van ons af horden. Er bestaat dus een verband tussen de parallax en Nu deze afstand bij benadering uit de afstand, of in andere woorden, we de doeken was gedaan, konden ook kunnen met behulp van de parallac- andere gegevens uit de kosmos wor- tische verplaatsing afstanden meten, den geput. Erg duidelijk springt de waarde (Nadruk verboden). De hoofdagent was met een agent op onderzoek uitgegaan, dat van uit een woning aan de Don Sartostraat een alarmkreet het po litiebureau had bereikt. In de wo ning bleek een 21-jarige Tilburger, die in beschonken toestand keerde, bezig de inboedel van gehuwde zuster te Terwijl hij zijn zuster en zijn mede aanwezige moeder met een mes be dreigde sloeg hij het meubilair aan stuk ken. Daar de man niet tot bedaren bleek te brengen en bovendien weigerde de woning te verlaten, was de politie ge waarschuwd. Deze slaagde met moeite erjn de man buiten de deur te zetten. Toen echter de jongeman in de kraag werd gegrepen, kozen moeder en zuster zijn zijde tegen d epoöitiemannen. Een tafel werd hen achterna gesmeten en onderdelen van reeds gesneuvelde meu belstukken volgden. Op straat had zich intussen een menigte verzameld, die toen de politiemannen met de beschon- kene bulten kwamen, meteen party koos voor de woesteling. Riet veel moeite wisten de agenten hem vast te houden en het publiek op enige afstand te houden. Enige omstan ders gingen echter met naar buiten, ge smeten huisraad en een kachelpook op kunnen verdedigen moesten de politie mannen de man toen wel laten glippen. Eerst nadat deze het hazepad had geko zen bedaarde de opwinding van het pu bliek. De hoofdagent bleek de meeste klap pen te hebben opgevangen. Er is proces verbaal opgemaakt te gen de 21-jarige man, zijn zuster en moeder, alsmede tegen een aantal om standers. die op de politiemannen heb ben ingeslagen. Radioactieve stoffen van Y.S. naar Rusland keuring gehecht aan de üitiToer kleine hoeveelheid radioactief materiaal naar de Sowjetunie voor biologische en biochemische studies aldaar. Het ma teriaal heeft, naar de commissie mee deelde. geen strategische of militaire waarde. Bolwerk van Kong Le in Laos gevallen De Laotiaanse stad Phongsavan, de laatste sterkte van de neutralis- tische strijdkrachten van generaal Kong Le buiten hun hoofdkwartier op het vliegveld, is in handen van communistisch gezinde troepen gevallen. Het vliegveld zelf heeft ook onder vuur gelegen en is bescha digd. Het neutralistische garnizoen van Phongsavan heeft zich in paniek terug getrokken op 15 kilometer ten zuidwes ten van de Vlakte der Kruiken waar de> hoofdmacht van generaal Kong Le'» 5000 man zit President Kennedy heeft in een rede voering voor het Amerikaanse genoot schap van hoofdredacteuren verklaard, dat de communistische aanvallen in Laos „de vraag doen rijzen of de over eenkomsten van Genéve voor een neu traal onafhankelijk Laos op het punt van vernietiging staan." Voorts heeft hij verklaard dat premier Soevanna Phoema, voor zover hij weet. geen hulp van Amerika had ingeroepen. Directeur Consumentenbond: „Moderne distributiemethoden en de verticale prijsbinding" is het onderwerp geweest van een TV-REPORTAGE WELSCHAP Minister Visser is niet helemaal gelukkig met de televisie-uitzending over de eventuele verplaatsing van het vliegveld Welschap (de basis Eindhoven) zoals die op 27 maart in de rubriek „Brandpunt" tot stand is gekomen. Men kan dit afleiden uit het antwoord dat de bewindsman heeft gegeven op schriftelijke vragen, welke het Eerste-Kamerlid, de heer Algera (a.r.) heeft gesteld. Minister Visser zegt van oordeel te zijn dat de betrokken tv-verslag gever de gemaakte afspraken over een objectieve weergave van de feiten niet is nagekomen, onder meer omdat hy in zijn uitzending slechts gedeeltelijk gebruik gemaakt heeft van een uiteenzetting die de voor lichtingsadviseur van het ministerie gaf over de mening van staatssecretaris •Calmeijer over dit onderwerp. Daardoor werd aan die mening onvoldoende recht gedaan. Ook heeft de tv-verslaggever achteraf in de reportage gemonteerd bij de opmerking die een geïnterviewde vlieger maakte dat „straaljagerpiloten het doorgaans niet prettig vinden over een stad te vliegen, maar het is niet zeker of zij dit durven of mogen vertellen". Die inlas, zo zegt de minister, vond plaats zonder voorkennis van de bedoelde vlieger en vond geen steun in de feiten. OORLOGSMISDADIGERS Het lid van de Tweede Kamer Van Dis (sgp) heeft de minister van justitie gevraagd, of de regering bereid is mede te delen „of de vier veroordeelde oorlogsmisdadigers, die zich althans in 1962 in de straf gevangenis te Breda bevonden, zich nog in Nederlandse gevangenschap bevinden, alsook of de regering voornemens is te bevorderen, dat aan vorenbedoelde tot gevangenisstraf veroordeelde oorlogsmisdadigers gratie en invrijheidstelling zal worden verleend". ZAAK R4JAKOWITSCH Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Dis (sgp) heeft de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of de regering er kennis van heeft genomen, dat zeer onlangs de indentiteit van de verblijfplaats en de aanwezigheid van Erich Rajakowitsch, alias Raja of hoe ook zich anders noemende, door ter zake bevoegde autoriteiten in Italië, althans in Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk is vastgesteld. Indien vorenbedoelde Rajakowitsch dezelfde persoon is, jegens wie een redelijk vermoeden bestaat, dat hij zich met betrekking tot Nederlanders, althans op Nederlands territoir, als dader, mededader of deelnemer schuldig heeft gemaakt aan strafbare feiten, onder meer bestaande in moord c.q. doodslag, mensenroof, onwettige vrijheidsberoving, lichamelijke en geestelijke mishandelingen, is de regering dan bereid en voornemens onverwijld de onmiddellijke opsporing, aanhouding, uitlevering, voor geleiding en vervolgens de strafvervolging van Rajakowitsch, voornoemd, te bevorderen, zo vraagt het Kamerlid? gistermiddag door de tienjarige Nederlandse Consumentenbond in het Hilton hotel te Amsterdam ge houden forumbijeenkomst onder leiding van prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Doel was de vragen te onderzoeken: „Verdra gen die twee elkaar?" en „Welke betekenis hebben zij voor de be trokkenen?" fabrikantenstandpunt werd verdedigd door drs S. C. Bakkenist, directeur van de stichting „Het merkartikel". Hij stelde o.m., dat het artikel bij het verlaten van d« fabriek geheel voor gebruik gereed is, en dat de fabrikant dan zelf de con sumentenprijs wil bepalen aangezien de fabrikanten onderling concurreren op de consumentenmarkt Wat het zou betekenen wanneer prijs- mogelijk zou zijn? Volgens drs Bakke nist zou dan niet een gebonden prijs worden vervangen door een vrije, maar zou de prijsstelling door de fabrikant plaats moeten maken voor een prijs stelling door de handelaar. „Het is een open vraag of dit voor de consument een verbetering zou in houden. Zeker is. dat het warenaan- bod voor hem ondoorzichtiger zou wor den. Drs, Bakkenist besloot: „Velen me nen dat vertikale prijsbinding leidt tot hoge handelsmarges en tot hoge prij zen. maar zij kan daarvan nimmer d« oorzaak zijn. De werkelijke oorzaak is bij eventuele gevallen gelegen in de marktstructuur van de desbetreffende bedrijfstak, in een gebrek aan concur rentie tussen fabrikanten, in gevallen van machtspositie van de handel. Die blijven bestaan, ook al wordt de ver ticale prijsbinding weggenomen". „Deze verschijnselen en niet de ver ticale prijsbinding zal de overheid zo nodig en dan uiteraard branch-gewijs onder de loep moeten nemen, zo zij ergens onraad meent te bespeuren". De heer B. Buitendijk, directeur van de Consumentenbond zei, dat de kos ten van distributie een steeds groter deel van de totale kosten van een pro- dukt in beslag nemen. Soms is het aan deel al vijftig procent of meer. HIJ noemde de verticale prijsbinding een grote belemmering en pleitte voor een overheldsverbod uitgezonderd voor be paalde bedrijfstakken, zoals bv. de le vensmiddelenbranche, waarin naar zijn mening de verticale prijsbinding van weinig of geen praktische betekenis voor de consument is. I In navolging van Oos tenrijk gaat men in Han nover scholiertjes gele mutsen laten dragen om ze in het verkeer te la ten opvallen. Ook in Zwitserland wil men een dergelijke beveiliging voor kinderen in het ver keer invoeren. I Twee jonge Westduit sers zullen meehelpen bij de bouw van een school in de Sowjetunie. als on derdeel van het plan om landen te helpen die on der het nazi-bewind heb ben geleden. I Een schoolmeester in Rome heeft ontdekt, dat „pappie" voor de mees ten van zijn veertig leer lingen maar een geheim zinnige persoonlijkheid is. De onderwijzer had zijn klas opgedragen een opstelletje over het on derwerp „Mijn vader" te maken. Na een uur wer ken hadden nauwelijks enkele jongens meer dan honderd woorden op pa pier. Sommigen hadden het zelfs niet verder ge bracht dan de titel en een of twee waren niet verder gekomen dan „Mijn vader is een man, die...". I De heer Ostojic uit Zuid-Slavië is een me disch fenomeen. Zijn hart zit rechts, zijn le ver, milt en blinde darm links. Eén voordeeltje heeft het al opgeleverd: hij is afgekeurd voor mi litaire dienst. Hij heeft er overigens nog nooit last van gehad. I In Taipeh is het de ge woonte om onder foto's van communistische lei ders, die staan afgedrukt •n buitenlandse tijdschrif ten op Formosa het woord „bandiet" te schrijven. Bij vergissing is dat ook gebeurd onder de foto van president Kennedy. De agent van de Hong Kong Standard heeft wijselijk een em ployé, die pas bij hem in dienst was getreden, de schuld gegeven. I Na afloop van de jaar vergadering van Philips heeft Mies Bouwman de aanwezigen opgewekt een All-Star Festival plaat ten behoeve van de vluchtelingen te kopen. Ruim 600 aandeelhouders gaven gehoor aan de op roep van Mies Bouwman, wat toch altijd weer 4500 gulden voor het Unicef- fonds opleverde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5