rat- Opgravingen bij Huys te Warmont Landdag district 160 Rotary International Tweede systeemschool in Leiden geopend EUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 APRIL 1963 Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag ïouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum „De koppelaarster" van Thornton er. levrijdingskerk, 7.30 uur: Avondgebed Hervormden en Gereformeerden. Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 Haagsche Comedie met „Zo ik iets ;bouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera, /alleria Rusticana" en „Paljas", 'iligentia, 8 uur, Rudy de Heus, piano, 'illemskerk, Nassaulaan, 8.15 uur: de Sixtijnse Kapel o.l.v. Dome- Bartolucci. Zondag Haranathakerk, 9 uur vm.: Open Deur- kist Hervormde Gemeente, dr. P. L. koonheim over „De Bijbel en de toe- pst", m.m.v. kwartet .uit Leiderdorp mevrouw Rie Grims-Strootman, Maandag n Burcht, 7.30 uur: Leids Onderling jkenfonds, spreker J. de Vries, film Gemeenteraad. lt: Kynologenvereni- mevrouw A. Brooy- over de Welsh Corgi Amateur-fotogra- uur: Selskip padhuis, menzorg, 8 uur: .Rijnland", me\ •Schallenberg ove 3 de Hovawart. Doelen, 8 uur: L dia-praatwedstrijd. ïntoniusclubhuis, 8 uur toanieljoun. iddelstegracht 91, 9-12 en •onderzoek. egstgcest, Irene, 8 li ^vrouwen, mr. J. C. Z. ihker over de V.N. Sen Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 JV: Het Nationale Ballet, piligentia, 8 uur: Eddy Loopmans, bas- Jiton, m.m.v. Renaat van Zundert, ■moe u neentemuseum, 8.15 Neder- Amekrm ids Kaïnerkoor o.Lv. Felix de Nobel. DinSdag ilmzaal Academie, 8 uur: Filmstu- ing K. en O., „Pather Panchali", e pïateleid door mr. A. H. N. Verwey. heer ïeref. jeugdhuis, 7.30 uur: Ned. Kath. tuur pperspatroonsbond, ,iVerkoop in de - - Vperszaiken". liddelstegracht 91, 2-4.30 en ®d€ nl nm.: Tbc-onderzöek. punt(oyer Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: •»ffonliife6tatier forum err Haags Stuc ij noiaret. iar aken Burcht, 7.15 uur vm.: Of n Dato Jorisviering, ^gelretaj-ekerk, 6.30 uur nm.: Padvii de Tnst toog. fst" oor Pen Haag, Kon. Schouwburg, Git: Nieuw Rotterdams Toneel met „De lijke ïebouw K. en W., 8 uur: The Karmon n niet „De koppelaarster", door Thornton „chrijder. L^Eegebouw. 8 uur: De Natuurvriend, J. van Raam over een speciaal ^krium. j6 B^Jen Burcht, 7.30 uur: Leids Onder op elf Ziekenfonds, spreker H. J. An itraletk, film „Maxie". lijksmuseum voor Volkenkunde, f 5 Vereniging voor Pedagogiek, „Vol- jkunde en de school". ^%rin aan lis". a chrferef. jeugdhuis, 8 uur: Leidsche ge vrfeeniging van Postzegelverzamelaars, are W^elstegracht 91, 9-12 en 2- 4. rUlO,.'-0>lder2oelE' Van ïen Haai?. Kon. Schouwburg, 8.15 ,ia; Ned. C edie met „De Botteriken", ebouw K. en W., 8 uur: The Karmon xme Ly Dancers and Singers. ee lp Gouden Wieken, 8.15 uur: 's-Gra- luden daagse Politiemannenzangvereniging schofltre Nous". s de 1 Donderdag thouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum „De Koppelaarster", van Thornton Ser. u Rieustraat, 2.30 uur: Opening tieklokaaL [iddelstegracht 91. 9-12 en 2-4.3' -onderzoek. en Haag, Kon. Schouwburg, Madeleine Sologne en Jean Marchat ^eli Dancers and Singers. ■eken) Vrijdag ^'jjbn Burcht, 8 uur: Ons Grunneger- nk. ML opvoering „Maaike" door Rosita •zaak ^rs u'almcademie, Groot Auditorium, 12 uur: uose Jning 14de lustrum r.k.s.v. ,,Sanctus moesLstinus". en opieine stadszaal, 2.20 uur: Lustrum ek zi^res „Sanctus Augustinus", sprekers L dr. E. J. Leemans, dr. J. van te aeven en dr. W. J. Berger. iff. da^ksmuseum voor Volkenkunde, slot 4 Excursie N.R.V., dr. G. D. euteljgen over Suriname. P' ,-5hoboth, 8 uur: Christenvrouwen- heeHrum, film „Je gaat van ze houden' in lijk lal Koningskerk, 7.30 uur: Ruilavond „urk verzamelaars, ij drtedsgehoorzaal, 8 uur: Feest perso- svereniging Lichtfabrieken, eluk iddelstegracht 91, 2-4.30 en 1 nm.: Tbc-onderzoek. f t^en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 lachteHaagsche Comedie met „Oh pa, me pa" (ab.) ir 'cükbouw K. en W.. 8 uur: Hofstads *"er rdorkest o.l.v. mevrouw M. Talboom- illeen dfooflligentia, 8 uun Ernesto Lopez-Pi- ^piano. annacl Zaterdag thouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum tn Rijf Negen Leidse leden van de N.J.B.G., de Nederlandse Jeugdbond ter be studering van de Geschiedenis, on der wie twee meisjes, zijn deze week het park van het Huys te War mont bezig geweest met opgravin gen, die een helderder licht kunnen werpen op de geschiedenis van het kasteel dan met papieren bronnen al leen mogelijk is. Het initiatief hier toe is uitgegaan van de heer A. G. van der Steur uit Heemstede, tot voor kort hoofdbestuurslid van deze bond. Monumentenzorg werkte mee door het waterpeil van de slotgracht, dat toch al laag was in verband met de restauratie van het kasteel, nog verder te verlagen, terwijl Gemeen tewerken Warmond scheppen en an der materiaal ter beschikking stelde. Het resultaat is verrassend. Aan de voorzijde van het kasteel blijkt een zware muur in de grond aantoon baar, ter lengte van ongeveer 60 m, die zich voort blijkt te zetten aan de buitenzijde van de slotgracht. Een topografische kaart uit 1631toont een grote ommuring van een voor plein, dat ongeveereen oppervlak moet hebben gehad van 2760 m2. Het is bekend, dat zich hier in de late middeleeuwen een grote brouwerij heeft bevonden, die niet alleen ger stenat leverde aan kasteel en dorp, maar ook in deverre onïirek afne mers had. De bij deze brouwerij be horende put is pas In het midden van de achttiende eeuw afgebroken. De afstanden op deze kaart zijn in roeden aangegeven. Men heeft nu deze afstanden in meters uitgezet en gisteren was men naarstig doen de temidden van een wirwar van boomwortels ook de voormuur op te sporen. Het muurwerk is aan de zijde van de slotgracht ongeveer 1 meter dik. Het steenformaat toont aan dat men met laat-middeleeuws metselwerk heeft te doen. Uit de grond is een\ Zoals reeds eerder gemeld, houdt het 160ste district van Rotary International m van de drie distrioten, welke te- in Rotary-Nederland vormen op vrijdag 10 en zaterdag 11 mei in de Stadsgehoorzaal te Leiden zijn jaarlijkse Landdagen. Deze bijeenkomst, welke voor het laatst in 1930 in Leiden is gehouden, staat onder leiding van de Gouverneur het 160ste district, ir. N. Th. Koo- uit Rotterdam en zal namens de president van Rotary International wor den bijgewoond door dr. Harald Mandt de Club Hamburg, oud-gouverneur district 149 en vice-president van de Adviescommissie voor Europa, Noord- Afrika en de landen beoosten de Mid dellandse Zee. Het onderwerp van deze Landdagen zal zijn „Verschuivende maatstaven- blijvende waarden", welk thema achter eenvolgens door drie leden van de Leid- club zal worden besproken. De naar schatting vier- vijfhonderd gasten zullen o.a. worden toegesproken door dr. Mandt voornoemd en door de Commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz en zullen voorts in de namiddag van vrijdag 10 mei offi cieel door het Gemeentebestuur worden (Advertentie) beauty products Verkrijgbaar bij: PARFUMERIE „SURINGAR" Tel. 23401 Breestraat 108 - Leiden met „De Koppelaarster", van Thornton Wilder. Den Burcht, 8 uur: Toneelopvoering „D.OR.", „Een feestelijke dag" door A. Rosenthal. Leiderdorp, Mauritssingel 174, 2 uur: Start Oranjerit. Dorpshuis, 8 uur: Prijsuitreiking door burgemeester mr. R. M. Gallas. Den Haag, Kon. Schouwburg, 3 uur: Werkgroep Haagsche Comedie met „Improvisatie" en „Esbatement van den Visscher"; 8.15 uur: Haagsche Comedie met „Zo ik iets ben Gebouw K. en W., 8 uur: Ned. Opera o.l.v. Leo Driehuys met „Werther" van Massenet. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Misdaad achter het voetlicht (14 jaar); donder dag: Orfeu Negro (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De- ijzer vreter (alle leeftijden). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Meisjes die zich verkopen (18 jaar); zondag. 1215 uur: Jacht op dieven (alle leeftij den). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De man met het ijzeren masker (14 jaar); don derdag: Marteling van de nacht (18 jr.). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Junglecat (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Het spook van de opera (14 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, etsen Mare Chagall als ver luchting van de Bijbel (tot 29 april). Rijksmuseum van Oudheden: „Het dier als motief in de antieke kunst'" (tot 3 Juni). Boerhaavezalen, etsen, tekeningen, li no's en aquarellen van Fer Hakkaart (t'm 4 mei, 2—5 en 7—9 uur n.m.) Lakenhal, werk leden „Ars Aemula Naturae" (tot 21 april). Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uuf; dinsdag van 1 tot 5.30 uur; vrydag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur: zaterdag van 105.30 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag en dinsdag van 4 tot 5.30 uur, woens dag en zaterdag van 12 tot 420 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere Jeugd' van 6.30 tot 820 uur 's avonds. Bijkantoor chr. school Obrechtstraat volw. dinsdag en donderdag van 620—9 uur am zaterdag 25 uur; jeugd: menigte scherven opgegraven, ten dele van zestiende-eeuws vaatwerk, maar ook overblijfselen van later werk. Het onderzoek wordt morgen afgesloten. De R.O.B. uit Amersfoort kwam vandaag een kijkje nemen. Foto N. van der Horst) ontvangen in de Burgerzaal van het Stadhuis. Voor de dames van de Landdagbezoe kers is voor zaterdagmiddag een vijftal excursies geprojecteerd, waarbij bezoe ken aan de Lakenhal, de Rijksmusea van Oudheden en Volkenkunde, de Pieters kerk, annex het Gravensteen en het Jean Pesijnshofje en de Universiteit met de Hortus Botanicus tot de mogelijkheden behoren. fantastisch...! MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 P. A. Wisse (65) overleden Na een verblijf van enkele maanden in het Academsch Ziekenhuis is gis termorgen op 65-jarige leeftijd over leden de heer P. A. Wisse, bekend schoolhoofd in Leiden. Vooral in de kring van het openbare onderwijs in Leiden was de heer Wisse een voor aanstaande. geziene en zeer gewaar deerde figuur, wie men zowel om zijn persoon als om zijn werk en inzichten een grote mate van gezag toekende. De heer Wisse werd te Breskens ge boren. Na in Hoofddorp werkzaam te zijn geweest, kwam hij per 1 augustus 1919 als onderwijzer aan de Aalmarkt- school waar hij per 1 april 1934 hoofd werd. 'Op 1 augustus vorig jaar werd hij benoemd tot hoofd van de nieuwe ulo school aan de Jacob van Campenlaan (Zuid-West). De heer Wisse had eviden te didactische en pedagogische kwali- Hij is ook docent geweest van de avondschool van Kennis is Macht. Bui ten het schoolleven was hij bestuurslid van de Vereniging van vrijzinnig-Her vormden LeidenOegstgeest, bestuurs lid van de Kon. Vereniging Litteris Sacrum (toneelvereniging), voorzitter van de Vereniging van hoofden van Scholen en bestuurslid van de Rotary- club Leiden. NV SLAVENBURG'S BANK Kort Rapenburg ZO, telefoon 26405 Tussen de bladzijden Het s2>ook van de opera TRIANON. Het vermaarde griezel verhaal en melodrama „Het Spook de Opera", dat ouderen zich herinneren van de fameuze film uit 1923 of door Gaston Leroux geschreven is opnieuw verfilmd. Regisseur van deze jongste versie is Terence Fisher die zich in de hoofdzaken wel aan de oorspron kelijke geschiedenis heeft gehouden. De door geraffineerde thrillers ge trainde toeschouwer zal van het spook niet de ouderwetse griezels krijgen, maar toch blijft dit diestuiversverhaal voor menigeen aantrekkingskracht houden. Michael Gough speelt met effect de slechte lord Ambrose, die voor een krats alle composities van de berooide pro. fessor Petrie bemachtigde, als eigen werk uitgaf en daarvan de opera Jean ne d'Arc" probeerde uit te voeren. Herbert Lom is met luguber, éénogig masker de ongelukkige componist, ge- WE HEBBEN de indruk dat de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, en ir. Th. K. J. Koch, hoofdingenieur van de afdeling bouw kunde van Gemeentewerken, htm werk de laatste tijd met nog meer ple zier doen dan anders het geval is. Mocht eerstgenoemde vorige week don derdag het nieuwe instructiebad onder de meisjes-HBS aan de Kager- straat, een schepping van ir. Koch, openen, gistermiddag volgde de nieuwe openbare school aan de Johan Wagenaarlaan in Zuid-West. Ditmaal werd de vreugde over de opening getemperd door de mededeling van dr. J. M. Roosenschoon, chef van de afdeling onderwijs, dat de heer P. A. Wisse, be kend schoolhoofd in Leiden, was overleden. Dit drukte duidelijk een stem pel op de bijeenkomst, die niet meer kon worden afgelast Wethouder Sannes merkte in zijn toe spraak op, dat de school gelijk is aan de eerder gereedgekomen Herv. school de Sumatrastraat. Alleen het inte- is wat anders om de school een eigen karakter te geven. Deze scholen, gebouwd volgens het z.g. HB-80-systeem, ïen de eerste twee van een serie zes, die in samenwerking met de christelijke en r.k. schoolverenigingen worden gebouwd. Vóór het nieuwe schooljaar in september begint, wordt de César Francklaan de r.k. lagere school geopend. De eerste november is streefdatum voor de opening» van Herv. lagere school. Aan de Berlage- straat en de Ter Haarkade zullen de volgende komen. De heer Sannes sprak nog over de moeilijkheden die vooral het Gerefor meerd onderwijs heeft en die per 1 sep tember nog groter worden, wanneer de in de ULO-school aan de Diepenbrock- laan ondergebrachte klassen van de la gere school daar geen onderdak kunnen vinden. Naar een oplossing wordt ijverig gezocht Meer moeite De heer A. Bogaard, rijksinspecteur voor het lager onderwijs, wees erop dat met bet komende schooljaar nog meer moeilijkheden te verwachten zijn Officieus deelde hij mee dat per 1 september de eerste fase van de laging van de lcerlingenschaal wordt ingevoerd. Dit houdt in, dat in plaats van bij 211 leerlingen reeds bü 195 de aanstelling van een zesde leerkracht verplicht wordt gesteld. Wanneer de verlaging in haar geheel is doorge voerd (omstreeks 1968) moet dit aan tal 161 bedragen. Het overgaan naar kleinere klassen i: ïn gevolg van het streven naar beter i meer individueel onderwijs, ter lasting van de soms overvolle klassen tegenwoordig. Hierdoor zal ook var Leiden nog meer inspanning worden ge vergd. In verband hiermee prees de heer Bogaard de gemeente voor de gro te oppervlakte (56 meter) per lokaal voor de geraamde 25 tot 30 leerlingen, die in deze systeemscholen al is ver wezenlijkt Vlotte bouw Ir. Koch hield tenslotte een korte technische inleiding. Hierbij merkte hij op dat de eerste paal voor de school op 2 juni 1962 werd geslagen. Reeds op 15 november was het gebouw glasdicht en op de dag, waarop de vorst inzette, brandde de verwarming. De heer Koch kon ook meedelen dat dé bouw en de "afwerking grote' tevre denheid hadden gewekt bij vertegen woordigers van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid. Het hoofd van de school wordt de heer D. Cossee, die dinsdag „zijn" kinderen de 8 lokalen zal ontvangen. TN een flat in de Marnixstraat te Leiden sprak ik deze week met een merkwaardige man: A. A. van der Pool (65). Stram in de houding, als stond hij nog voor zijn troepen, deed hij me open Binnen lagen op de eettafel grote stapels plak- en fotoboeken. Een geprepareerd aapje, dat een lamp je vast hield, ging met verstarde blik staan kijken hoe wij ons door die berg boeken heenwerkten. Me vrouw Van der Pool, een leven dige en vriendelijke Indische, droeg bedrijvig koffie aan. De boeken, de getuigschriften zowel Nederlandse als Indonesi sche de foto's en de doosjes met onderscheidingen vertelden -me veel over de heer Van der Pool, die over drie jaar zijn 75ste dienstjaar hoopt vol te maken. Te veel eigenlijk om in enkele notities weer te geven. Laat ik daarom trachten eerst een samen vattend beeld te geven van de in Gouda geboren heer Van der Pool, een verre nazaat van een Israëlische industrieel, die om streeks 1700 naar ons land kwam In 1916 ging hij de militaire dienst in, eerst bij de infanterie, drie jaar later bij het Korps der Mariniers; 1921: naar West-In- dië, vervolgens naar Peking in China als gezantschapswacht en in 1924 naar Makassar als instruc teur op de kweekschool voor in heemse schepelingen. Een jaar later trouwde de heer Van der Pool. In 1933 werd hij overge plaatst naar Soerabaja; op 2 januari 1939 ging hij met pensioen en twee dagen later trad hij in Soerabaja in dienst bij de terrein- politie van de Militaire Lucht vaart Dienst. In 1942 werd hij ge ïnterneerd maar in maart 1946 meldde hij zich als een der eersten weer bij de Marine om daar een jaar later inspecteur-instructeur te worden bij de M.L.D. Na de souv er einiteitsov er dracht werd de heer Van der Pool inge schakeld bij de opleiding van het Over enkele jaren hoopt de Leidenaar A. A. van der Pool, die nu bij het Historisch Scheepvaartmuseum in Amsterdam werkt, zijn 75ste dienstjaar vol te maken. Dat lijkt vreemder dan het is. De heer Van der Pool heeft namelijk een langdurige militaire loopbaan in de tropen achter de rug en kreeg door zijn houding zowel van Nederlandse als van Indonesische zijde vele onderscheidingen en tevredenheidsbetuigingen. Dagelijks glijden er nu poststukken uit de meest uiteenlopende landen ter wereld in zijn bus maar dat is weer een heel ander verhaal. Indonesische leger; onder meer werkte hij de Nederlandse in structieboeken om in de bahasa Indonesia en legde hij een moder ne schietbaan aan. Pas in 1952 keerde hij na een bijzonder har telijk afscheidsfeest naar Neder land terug, waar hij tot april 1958 bij de Marine diende. Sindsdien werkt de heer Van der Pool bij het Historisch Scheepvaartmu seum in Amsterdam. TALLOZE onderscheidingen, tevredenheidsbetuigingen en eervolle getuigschriften, zowel van Nederlandse als van Indo nesische zijde, werden zijn deel. Een wonderlijke combinatie, zo op het oog, maar voor de heer Van der Pool niet. „Wij zijn allemaal mensen, van welk ras we ook zijn," is zijn standpunt. „We heb ben allemaal dezelfde Schepper. Mijn leerlingen daarginds waren niets. Ze zwamen op blote voeten en ik heb ze zeer bekwaam ge maakt; dat was mijn plicht. Voor mij en mijn gezin (van de vier kinderen woont er één in Ameri ka) zijn alle mensen gelijk en we maken nooit onderscheid. Zelf zijn we protestant maar toen mijn dochter ze. ts nu 24 en organiste van de Hervormde Koningskerk in Leiden 13 jaar was, kreeg ze een pauselijke on derscheiding omdat ze in Soera baja als organiste meewerkte aan de Rooms-Katholieke diensten. Er was toen namelijk groot gebrek aan organisten op Java. Wij von den dat heel gewoon. Hier in Ne derland kunnen de mensen het bijna niet eens geloven en een pastoor heeft die onderscheiding zelfs eens meegenomen om haar op echtheid te onderzoeken. Per plex kwam de pastoor een paar dagen later terug: de onderschei ding IS echt". Boek na boek bladerden we door. Ik kreeg vele foto's te zien en talrijke officiële stukken, die alles wat de heer Van der Pool me vertelde, waar maakten. Een nieuwe stapel werd aangebroken, die bij wijze van spreken de hele wereld voor ons opengooide: de qastenboeken van het Historisch Scheepsvaartmuseum. Uit de ver ste hoeken der wereld komen de geïnteresseerden dat museum in Amsterdam bezoeken en allêmaal schrijven ze in hun eigen taal, tot in het Japans, Chinees en Indisch toe, hun bevindingen neer in de gastenboékjes, terwijl ze later, weer terug in hun eigen land, de heer Van der Pool foto's, kaarten en postzegels toesturen. En daarmee wordt menig keer voor de dochter van de heer Van der Pool de weg geopend naar een interessante correspondentie. Zelfs met de secretaresse van pre sident Kennedy, die ook het mu seum bezocht, is op deze wijze een briefwisseling tot stand gekomen. Mej. Van der Pool bezit trouwens ook een album, dat in handen van vele groten der wereld is ge weest, zoals dr. Albert Schweitzer, en dat steeds weer netjes wordt teruggestuurd naar Leiden. De heer Van der Pool zei het toch al: voor ons zijn alle men sen gelijk schonden door brandwonden toen h\j Ambrose's snode streken ongedaan poogde te maken en nadien met 'n stom me dwerg, die hem het leven redde, samenlevend in naargeestige gewelven onder het operagebouw. Heather Sears geeft lieftallig gestalte aan het zangeresje Christine dat door prof. Petrie tot een groot zangeres wordt geschoold in de catacomben waarheen zij door de dwerg is ontvoerd. Hier wordt zij gevonden door de haar minnende Harry Hunter (Edward de Souza), die na de vlucht van lord Ambrose zorgt voor een hernieuwde opvoering van de opera „Jeanne d'Arc", maar nu onder de naam van de ware componist: pro fessor Petrie. De film is nu en dan wat traag, heeft elders evenwel aardige vondsten en eindigt natuurlijk met de dramatische climax, als Petrie zijn grote ontdekking Christine, die op de première schoner dan ooit heeft gezongen, het leven redt, doch zelf wordt gedood door de uit de toneelkap neerstortende zware kroon- Moord achter het voetlicht CASINO. Een lieftallige leerlinge van een toneelschool weet als amateur detective twee moordenaars te ontmas keren. Natuurlijk heeft Alfred Hitch cock dit gegeven voor zijn film Moord achter het voetlicht, vaardig uitgewerkt. Schijnbaar moeiteloos slaagt hij erin de aandacht gespannen te houden, gretig gebruik makend van bizarre invallen. Zo is een aardige thriller uit de camera gerold, die ons evenwel toch niet hele maal bevredigde. Misschien kwam dat doordat de film alweer een poosje ge leden is gemaakt en de toenmaals gang bare stijl van acteren nu uit de tijd is. (Spannende ontspanning). De man met het ijzeren masker REX. De film „De man met het ijzeren masker", vertelt een vreemd verhaal van strijd om een hertogdom, dat door een louche graaf wordt be dreigd. De zoon en dochter van de her tog doen hun best de storm te keren en dat lukt hun natuurlijk, zij het na een lange reeks roerige gebeurtenissen. (Vechtgeschiedenis met een scheutje romantiek). Meisjes die zich verkopen LUXOR. De filmindustrie (en niet alleen de Duitse) wil van tijd tot tijd ook wel eens verdienen aan de mis standen van de filmindustrie zelf. Het geïllustreerde blad „Der Stern" heeft in' een serie artikelen een opgeblazen beeld opgehangen van de sterrenjacht rondom de Duitse studio's. Meisjes zet ten alles op alles om maar „de lieve ling van het publiek" te worden. Helaas is veel er van maar al te waar. Edwin Zbonek heeft in deze artikelen een mooi onderwerp voor een nieuwe film gevonden: „Deutschland deine Sternchen", (Nederlandse kletstitel: Meisjes die zich verkopen). Of voor deze film ook zoveel meisjes alles op alles hebben gezet om er maar bij te zijn, vertelt de geschiedenis niet De geschiedenis, die wel wordt verteld is trouwens al triest genoeg. (Triest en saai). Jungle Cat STUDIO. De geprolongeerde na tuurfilm Jungle Cat van Walt Disney heeft als onderwerp het dierenleven aan de boorden van de Amazonerivier. Als vanouds verricht Disney met zijn ca meramensen wonderen bij het observe ren en filmen van de dieren. Ook voor de romantiek is gezorgd. (Strijd en schoonheid in de natuur). De Ijzervreter LIDO. Norman Wisdom heeft het weer eens voor 't zeggen en zij die deze komiek eerder over het witte doek za gen dartelen, weten dan wel wat er te wachten staat. In de geprolongeerde film De Ijzervreter wil Norman net als zün vader politie-agent worden maar hij is te klein voor. Ondertussen denkt men het pension, waar hij verblijft, dat Norman een heel belangrijk iemand is bij Scotland Yard. Er heeft een juwe- lendiefstal plaats en de gesignaleerde dief blijkt veel op Norman te lijken, zodat er heel wat gekke dingen gebeu ren (tot een jacht over de daken toe) voordat alles weer in het reine is. (Komiek Norman in actie). GEMEENTE LEIDEN Officiële publïkatles SCHOUW VAN WEGEN. LANEN. ENZ- Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat te beginnen op maandag 6 mei 1963. krachtens het bepaalde bij artikel 17 der „Verordening op wegen, lanen, stra ten, enz. en wateringen en sloten", schouw zal plaats hebben over alle we gen, lanen, paden, straten, kaden, plei- hofjes, stegen, sloppen of poorten gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behorende bruggen en andere kunstwerken, voor zover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of vanwege rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen, ter vervanging daarvan gemaakt, benevens de daartoe behorende sluizen, duikers, buizen, tocgangskokers en der gelijke werken, voorzover die bijzonder eigendom zijn. Leiden, 20 april 1963. Burgemeester en wethouders van Leiden, De secretaris, J. Bool De burgemeester, S. Menken, weth. loco-burgmeester

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 3