Nieuwe Lekke Courant De Gaulle wil alleen eigen atoommacht Commentaar Grimau is al ter dood gebracht Draaiorgel in de Noordoostpolder E.E.G.-deur Engeland blijft voor gesloten Over paar maanden einde van girostop Papoea's behoeven nu nog niet terug PirKteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Steenst'raat 37 Abonnementsprijzen r Zaterdag 20 april 1963, 44ste jaargang Wat nu, KAPPER? „Stantvastigh is gheblevM mijn hert in teghenspoet* Zie pagina 5 J Franse president houdt hardnekkig vol ïeuws m één oogopslag President De Gaulle heeft gisteren nog eens .uitdrukkelijk verklaard, dat Frankrijk een onaf hankelijke kernmacht niet kan opofferen. Het land dient „eigen baas" te blij den binnen de Atlantische gemeenschap. Wel gaf De Gaulle toe, dat de NAVO Onontbeerlijk is en dat de Franse defensie „gevoegd zal worden bij die van de bondgenoten. De tienjarige Louis Tromp, die sinds dinsdag avond in Den Haag werd vermist, blijkt zich al die tijd bij een circus te heb ben schuilgehouden. Ondanks alle protesten en gratieverzoeken heeft het Spaanse kabinet de floodstraf van de Spaanse communistenleider Julian primau Garcia gehand haafd. Vanmorgen is de fcxecutie voltrokken. b In Tilburg is een 36- jarige hoofdagent van po- utie met een pook en ta felpoot afgeranseld, toen hij een huiselijke twist kilde bezweren. Het gebruik van een lantal computers en de Invoering van het pons kaarten-systeem zullen het probleem van het perso- lieelstekort bij de post cheque- en girodienst op- pssen. De beruchte giro- Itop zal dan ook binnen kort opgeheven kunnen korden. ïrsoonspapieren lijven verplicht b opheffing nu bijna drie jaar pen van de personencontrole !s onze zuidgrens heeft het tl hardnekkig misverstand k ontstaan, dat men bij het teren van die grens geen per- jspapieren bij zich hoeft te t ministerie van justitie ves- r de aandacht op dat volgens estaande voorschriften Neder- e naar België of Luxem- gaan voor een kort verblijf, et algemeen net als voor aar de meeste andere lan- i Europa bij zich moet een geldig Nederlands ort of een Nederlands pas dat niet langer dan vijf jaar rlopen, of een Nederlandse jstenkaart. agnatie trein Den ïaag-Delft door indels stoelveren t treinverkeer tussen Den en Delft is gisteravond bijna uur onderbroken geweest als jlg van kortsluiting veroor- t doordat in de buurt van kijk bundels metalen stoel- p op de bovenleiding waren pid. Tegen half elf kon het (verkeer worden hervat Twee (nationale treinen zijn van fcrdam via Harmelen/Breukc- paar Amsterdam geleid. President De Gaulle is gisteravond in een rede voor radio en televisie tot het Franse volk geen duimbreed geweken van zijn standpunt inzake onafhankelijke Franse kernmacht. Frankrijks 72-jarige president verklaar de categorisch, dat Frankrijk voornemens is „eigen baas te blijven bin nen de Atlantische Alliantie". Hij hield voorts de EEG-deur stevig geslo ten voor Engeland. De Gaulle noemde weliswaar de NAVO onontbeerlijk en hij beloofde dat zijn land zijn defensie zal „voegen" of zal aansluiten bij die van zijn bondgenoten, maar niettemin eiste het voorbestaan Frankrijk in dit nucleaire tijdperk een zuiver Franse nationale atoom macht. „Wij zijn van mening, dat de Euro pese gemeenschap zich moet ontwik kelen zoals zij is en wel zonder verder te wachten", zei De Gaulle over d< Europese politiek van Frankrijk. Hij voegde er aan toe te blijven hopen, „dat het grote volk van Engeland zich eens zal losmaken van al datgene wat het buiten onze gemeenschap houdt (het Gemenebest en de V.S. volgens De Gaulle: red.) en zal toetreden vol gens de voorwaarden die nu eenmaal voor de gemeenschap gelden". Tevoren, had de generr-I gezegd, dat overdracht van souvereiniteit aan nationale organen „onverenigbaai de rechten en plichten van de Franse republiek" zou zijn. Een dergelijk boven nationaal regime zou de volken heslist niet kunnen leiden in zaken, waarbij alles op het spel staat. Een terugtreding door Europese staten en in het bijzonder door Frankrijk, zou onvermijdelijk leiden tot overheersing door een derde. Teneinde die afhankelijkheid te voor komen wenst Frankrijk het verenigd Europa te zien samengesteld uit naties, die er werkelijk toe kunnen en willen behoren De NAVO is onmisbaar zolang de Russische ambities bestaan, aldus pre- slderct De Gaulle, en ons land schaart zijn strijdkrachten naast die van zijn bond genoten, maar wenst er eigen baas over te blijven, Niemand weet waar of en wanneer atoombommen zullen worden gebruikt als er een conflict uitbreekt Gezien deze onzekerheid moet Frankrijk de middelen hebben om ei dadelijk te kunnen treffen Bij Barneveld: Brand vergrootte ravage op rails BU het losbranden van de ontspoorde ketelwagens van de goederentrein, die bü Barneveld verongelukte, is vrijdagmid dag een nieuwe brand ontstaan. Het vuur sloeg over op de olie en walvistraan, die over de grond onder de wrakstukken was gestroomd en de bestrijding er van was bijzonder moeilijk. De brandweer van Barneveld kampte aanvankelijk met een tekort aan schuim- blusmateriaal. Dit werd inderhaast van elders aangevoerd. De brand begon in een met tetra ge vulde tankwagen. Door de grote hitte en de rookontwikkeling ondervond het op- ruimingswerk aanzienlijke stagnatie. Het duurde ruim twee uur, voordat men het vuur meester was. Op de trajecten Amersfoort-Apeldoorn en Amersfoort-Barneveld hebben van daag bussen de reizigers moeten vervoe ren. Om kwart Voor een vannacht waren alle wagens van de goederentrein, die bij Bariteveld was ontspoord, opgeruimd Daarna is men direct begonnen met het tijdrovende herstel van de bovenleiding en de sporen. Ballonnetjes toch ongeva Wegens het in de handel brengen van luchtballons, waarvan de pijpjes stoffen bevatten, welke giftig zouden zijn, heeft zich in hoger beroep voor de economische kamer van de rechtbank in Den Haag te verantwoorden gehad de N.V. London Rubber Company te Leerdam. De politierechter te Dordrecht had een boete van ƒ251 opgelegd, doch de procureur-generaal bij het hof eiste 14 dagen geleden vrijspraak. Deskundigen verklaarden aan de rechter, dat de hoeveelheid gif zo gering was, dat er geen nadelige gevolgen konden ontstaan voor de kinderen. Het gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen en de N.V. liet ten laste gelegde vrijgesproken De Porceleyne Fles zal binnenkort de aandeelhoudersvergadering 9 (vorig Jaar 9) pet dividend voorstellen, DRU heeft in 1962 (1961) f537.000 (438.964) winst behaald en stelt 9 (9) dividend voor. bondgenoten, misschien Amerika inbe grepen, te hulp te kunnen komen. De Gaulle verklaarde dat dit veel geld zal kosten maar dat heft Frainse volk deze kosten zal moeten dragen. De Gaulle gaf toe, dat er bij de mijn staking van kort geleden fouten zijn ge maakt. De staat moest echter de touw tjes in handen houden om het land naar grotere voorspoed te kunnen leiden. De Gaulle waarschuwde de arbeiders dat onredelijke eisen om hogere lonen infla tiegevaar met zich kan brengen. Het lopende vierjarenplan voorziet ln een economische groei van 24 pro cent en een verhoging van de levens standaard met 20 procent. Het is ver klaarbaar, aldus De Gaulle, dat elke groep het eerst aan zichzelf denkt, maar de regering overziet en is ver antwoordelijk voor het geheel. De weg van de minste weerstand is dikwijls de minste, aldus besloot president De Gaulle zijn rede tot het Franse volk. Beslag op boerderijen wordt niet uitgesloten Vier bewindslieden, namelijk de minis ters De Quay, Beerman, Marijnen en staatssecretaris Schmelzer, hebben geza menlijk geantwoord op schriftelijke vra gen die het Tweede-Kamerlid Van Dis (s.g.) heeft gesteld over executies door het Landbouwschap. In dat antwoord zeggen ze niet bereid te zijn om maat- regelen te bevorderen, waardoor de mo gelijkheid van executie van onroerend goed ter invordering van aan een be- drijfslichaam, hetzij het Landbouwschap of een ander, verschuldigde heffing zou worden uitgesloten. Wel beraadt men zich over maatrege len „waardoor beslaglegging onder der den en executoriale verkoop van roerend goed op zodanige wijze zou kunnen ge schieden dat zoveel mogelijk wordt ver meden, dat bedrijfslichamen in een posi- -ie komen te verkeren waarin de invor dering van een aan hen verschuldigde heffing in feite alleen door beslaglegging op en executoriale verkoop van onroe rend goed zou kunnen worden voltooid' (Van een onzer verslaggevers) De Postcheque- en girodienst zal als gevolg van de vergaande auto matisering waartoe de dienst on langs is overgegaan, waarschijnlijk binnen enkele maanden de girostop kunnen opheffen. Aldus heeft de di recteur van de dienst, de heer G. F. J. A. Groen, desgevraagd op een gisteren gehouden persconferen tie meegedeeld. Zoals bekend, moest de dienst tot deze stop overgaan omdat men met een ernstig tekort aan personeel kampte. Het gebruik van moderne computers en de invoering van het ponskaartensysteem, Regering over besluit zending: Overleg gaande met Indonesië Naar aanleiding van een besluit van de Raad voor de Ze_ding der Ned Herv. kerk tot stopzei" ng van de op leiding en het terugzenden van dc tien hier te lande onder zijn auspiciën studerende Papoea-jongelui „omdat voortzetting van hun opleiding buiten Indonesië het werk in de toekomst moeilijker zou maken" is van de zijde van het departement van binnenland se zaken het volgende medegedeeld. Vooropgesteld zij, dat de verantwoor delijkheid voor het al dan niet terug zenden van zendings- of missiepupillen geheel berust bij de betrokken zendings- en missie-instanties. Voor wat de zoge naamde gouvernementspupillen betreft is het enige criterium van de regering hun persoonlijke belang, zowel op korte als op langere termijn bezien. Waar zij ten behoeve van hun land en volk een opleiding hier te lande volgen, ligt het voor de hand, dat zij na voltooiing daar van naar West-Guinea zullen terugke ren. Zo zyn bijvoorbeeld nog op 15 dezer een achttal gouvernementspupillen naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. Ten aanzien van de voortzetting der studie van hen die deze nog niet hebben beëindigd, wordt overleg met de Indonesische regering gepleegd. Dit overleg is nog niet afgesloten. VaD de zijde van de regering wordt intus sen geen enkele invloed in welke richting dan ook op de keuze van betrokkenen uitgeoefend. gisteren al uitvoerig schreven, zal dit probleem echter voor een belangrijk gedeelte oplossen, zodat het binnen kort weer mogelijk zal zijn een giro rekening te openen. Hoewel de automatisering pas over twee jaar geheel zal zijn voltooid, staat al vast dat een gedeelte van het per soneel door de moderne machines over bodig zal worden. De directie verwacht echter niet dat dit tot moeilijkheden zal leiden. Het afvloeien van personeel zal geheel geruisloos kunnen verlopen, mede als gevolg van het feit dat de girodienst altijd al een groot natuurlijk verloop heeft gehad (10 tot 25 procent per jaar!). Overigens is de huidige automatisering van de dienst nog maar een eerste fase van een groots plan. Na 1965 hoopt men geleidelijk aan nog modernere appara tuur in gebruik te gaan nemen. Deze apparatuur die zal worden ver vaardigd door Philips in samenwerking met de I.B.M., zal het mogelijk maken de verwerking in één dag te doen plaats hebben. De apparatuur zal worden ge plaatst in het nieuwe in aanbouw zijnde kantoor in Arnhem. Verwacht wordt dat het gebruik van computers de kosten van de girodienst aanzienlijk zullen verlagen. Op 't ogen blik bedragen deze kosten f83 miljoen per jaar. Voornamelijk zal op de loon- post, die 70 pet uitmaakt van de totale kosten (62.000 personeelsleden), kunnen bezuinigen. Prinses Beatrix in het Capitool Prinses Beatrix heeft zich gisteren als een gewone toeriste onopgemerkt onder de honderden schoolkinderen en studen ten gemengd bij een bezoek aan het Capitool in Washington Ze kon echter geen senaatszitting bijwonen, want beide huizen zijn op paasreces. De Prinses bezichtigde het enorm» bouw van het Amerikaanse Congres in gezelschap van mevrouw William Ful- bright, de echtgenote van de voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse zaken. Zij was gekleed in eer lichtblauw zomerpakje. De echtgenote van de Nederlandse ambassadeur, mevrouw Van Roljen, had haar naar de ingang begeleid, waar zij werd begroet door mevrouw Fulbright. De beziohtiging van het gebouw werd geleikl door een officiële gids, mevrouw Anne Murdoch. In de groep bevonden zich functionarissen van het Congres en Na de bezichtiging keerde de Prinses met mevrouw Van Roijen terug naar de Nederlandse ambassade waar de Prinses eregaste was op een diner, dat de Neder landse ambassadeur op de ambassade op de ambassade gaf. Op de gastenlijst stond onder meer de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Rusk. JQE NOOD in de wereld is groot Maar in ons, vergelijkenderwijs zeer wel varende, land zien wij daarvan niet veel. Echter horen wij, schier dag in dag uit, van natuurrampen, van miljoenen die hon ger lijden, althans te weinig voedsel ont vangen om tot een behoorlijke prestatie in staat te zijn, indien zij zich al de ver eiste bekwaamheden hebben verworven. Wij horen van miljoenen kinderen die geen onderwijs kunnen volgen en waarvan te vrezen is dat zij schipbreukelingen zullen worden op de levenszee. Maar wij zien ook de vele uitgaansmoge lijkheden, de vele vormen van ontspanning en vermaak, waaruit velen de conclusie trekken dat er toch ten onrechte van nood in de wereld gesproken wordt. Deze conclusie is nochtans lichtvaardig. Wel degelijk is de nood groot. En indien allen die zich christenen noemen voor de leniging bescheiden offers brachten, zou veel ervan gelenigd kunnen worden, zou den plannen uitgevoerd kunnen worden die tot blijvende verbeteringen zouden kunnen leiden. Bij waardering voor wat sommigen reeds doen moet op groter offerbereidheid wor den aangedrongen. Er is de laatste tijd hier en daar betoogd, dat vele christenen geheel ten onrechte het „vasten" niet meer kennen. En dat, ter wijl zij uit de Bijbel kunnen weten, hoe ook de Heer gevast heeft, evenals de apostelen en de Nieuwtestamentische ge meente. Moesten wij dit verheven voorbeeld niet meer gaan volgen? Er is reden te over om op deze vraag bevestigend te antwoorden. Het uitgespaarde geld kan dan beschik baar komen voor het sociale werk der zending of voor andere arbeid van de ker ken, die hier en ook ginds haar prediking met leniging van stoffelijke noden willen begeleiden. Zouden we hierover niet eens ernstig na denken? En dan tot daden komen? BLAZERS 68.- 78.- I 98- 138.- LEIDEN I KATWIJK Breestraat I Voorstraat Julian Grimau Garcia, de 52-jarige Spaanse communistenlcider heeft do doodstraf niet ontgaan. Vrijdagavond werd na een hele dag beraad door het Spaanse kabinet besloten het doodvonnis tegen Grimau te hand haven. Vanmorgen is hij al geëxe cuteerd, ondanks alle protesten cn verzoeken om gratie, die uit vele de len van de wereld in Madrid binnen kwamen. Onder de gratieverzoeken was er één van Sovvjel-premier Chroestsjef, dat aan generaal Franco gezonden was. De woordvoerder van het kabinet, mi nister Fraga zag in de boodschap van de Russische premier alleen maar een propaganda-stunt. Hij verklaarde, dat ook de regering Grimau schuldig acht aan de dood van vele anti-republikeinen vóór en tijdens de Spaanse burgeroorlog. Dc echtgenote van Grimau, die in Frankrijk woont heeft zich nog tot Enge. lands minister van buitenlandse zaken Lord Home gewend met het verzoek om zijn invloed aan te wenden ten gunste van haar man, maar door de voortva rendheid waarmee het vonnis is voltrok, ken, was dit zinloos Gisteravond is het bü het Spaanse consulaat ln Amsterdam tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen, toen onge veer honderd betogers het gebouw van het consulaat wilden binnendringen. Met gummilattcn en op motoren heeft dc politie dc mensen verspreid. De demon stranten hieven een spreekkoor aan: .Julian Grimau moet vrij". Ook werden borden met deze leuze meegedragen. In Luik hebben 50 Spaanse arbeiders gedemonstreerd tegen de handhaving van het doodvonnis Drie dagen en drie nachten leef de Tonnie Tromp in een wereld je van klatergoud. Tot gisteren zijn signalement door alle kran ten werd verspreid en de sinds dinsdag vermiste jongen in circus Boltini in Den Haag werd aangetroffen, waar hij deze week heeft rondgezworven. Overdracht Starfighters Bij de Fokkerfabrieken op Schiphol zijn vrijdag de eerste geheel in Europa gebouwde Lockheed F 104G Starfighters voor de Koninklijke Luchtmacht over gedragen. De overdracht van de toestellen, twee ln getal, geschiedde door de heer H. During, directeur der N.V. Koninklijke yiiegtuigenfabriek Fokker, aan de direc teur materieel luchtmacht, luitenant- generaal H. A. Maurenbrecher. Struycken en To. stelt 16 (vorig jaar 20)% dividend voor over f 1 (0.6) miljoen kapitaal uit f 2G4.000 (364.000) netto- Oscar Rohte cn Jiskoot stelt 16 (v. j 14)% dividend voor, waarvan 5 (5)% desgewenst in aandelen. 7o hoopvol als het lenteweer ook van. daag begon, zal het dit weekeinde niet blijven. De temperatuur stijgt tot 15 a IS gra den. In Brabant werd gisteren al 20 gra den Celsius gemeten. Bij Ierland is een actieve depressie aangekomen die vandaag in het grootste deel van Engeland regen en vrij veel toind veroorzaakt. Een regenfrontje hiervan zal tegen zon dagmorgen kunnen passeren gevolgd door iets koelere maar toch nog zachte Oceaan- Tendens stationair lucht, die met een krachtige zuidwesten wind wordt aangevoerd. Zo gunstig als het weer gisteren en ook vandaag nog Maandag 22 april: zon op 5.3) was. mogen wij voor de komende twee 19.48; maan op 5.26, onder 17.51. dagen niet in het vooruitzicht stellen, Dinsdag 23 april: nieuwe maan. ook zal de temperatuur aangenaam blij- De Bilt verwacht tot zondagavond: Voornamelijk vanavond of vannacht enige regen. Morgen enkele opklaringen, vooral in de kuststreken. Iets lagere tem peraturen. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind uit zuidelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur), ZON EN MAAN HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER liV EVROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur HAMMOND ORGELS PRIJZEN V.A. 5450.- importeur Rotterdam,ccLUS255 T)E INWONERS van de ge- voortgebracht door een ge- De „Stichting vrienden van volking dit instrument meente Noordoostpolder meentedraaiorgel, voor de het draaiorgel" stelt zich ten goed hart toedraagt zullen, wanneer de plannen aanschaffing waarvan reeds van het gemeentebestuur vergevorderde planne zondere plaats kunnen in nemen, maar ook allerlei bij- In deze zin sprak gisteren zondere gelegenheden als het draaiorgelplan te betrek- de burgemeester, de heer F. dorpsfeesten en wedstrijden ken. Dit zal wel lukken, M. van Panthaleon baron kunnen opluisteren. Ook zal doorgaan, over niet al te lan- staan. Zo is hiervoor al een meent het gemeentebestuur, van Eek, toen hij h$t bestuur het dienst kunnen doen bij ge tijd op straat gemeente- stichting „Vrienden van het want uit de enkele keren, dat installeerde. Een eigen ge- het bezoek van buitenlandse draaiorgel" in het leven ge- er kunnen beluisteren. draaiorgel in de meentelijk draaiorgel zal vol- gezelschappen, dat in deze Deze muziek zal worden roepen en het bestuur hier- Noordoostpolder is versche- gens dc burgemeester niet nieuwe gemeente nogal eens van is vandaag geïnstalleerd, nen, is gebleken, dat de be- alleen als straatorgel een bij- voorkomt. Ypenburg onbew. zo 2 12 9 0 onbew. ozo 1 16 5 0 Vlissingen Eelde De Bilt Twente l. bew. ozo 2 16 7 0 onbew. ozo 2 18 6 0 onbew. ozo 2 18 7 0 onbew o 3 18 9 0 Zd.-Limb. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhag Aberdc-en Londen A'dam onbew' ozo 2 18 6 0 zw. bew. ozo 2 15 3 0.3 mist nw 2 6 3 2 mist windstil 7 3 0 n mist n 6 9 2 0 mist ozo 3 10 gh. bew. zo 5 17 7 0 onbew ozo 4 17 8 0 Parijs"'5 Bordeaux Grenoble I. bew. zzo 2 19 7 0.2 gh bew. nno 2 16 7 0 zw. bew. o 3 19 6 0 h. bew ozo A 16 10 1 onbew. windstil 15 6 0 Nice Berlijn Frankfort onbew n 8 19 12 0 regen nnw 2 12 8 11 h. bew. no 2 20 6 0 München ZUrich Genève Locarno h. bew zzo 2 16 6 0 1. bew. windstil 22 9 0 onbew windstil 17 0 0.3 1. bew. zw 1 18 7 0 h. bew. wnw 2 22 9 0 Belgrado** Athene Rome AJaccio Madrid h bew. ozo 5 11 0 zw bew. windstil 11 0 l. bew windstil 20 10 11 h. bew ono 1 18 9 3 gh. bew windstil 17 8 0 Mallorca Lissabon 1. bew. windstil 19 6 h. bew. I zw 6 16 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1