BOSCH RVS Eén op drie koopt per jaar boek voor zichzelf Aardgas goedkoper aan noorderlingen leveren Onbekende gast-ster Tegenstelling Kabinet en oppositie niet zwart-wit Regering tevreden over Nw.-Guinea /*i een daufce fc# IL 1) WOENSDAG 17 APRIL 1963 BETREKKINGEN MET INDONESIË Het is de Nederlandse regering bekend, dat het bedrijfsleven in ons land bezig is zich te oriënteren en te beraden over de mogelijkheden van hervatting van de economische betrekkingen met Indonesië. Voor een beoordeling van de kansen is het vooral van belang om te weten welke houding de Indonesische regering zal aannemen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen op grond waarvan met waarschijnlijkheid ge concludeerd kan worden welké gedachten men aan Indonesische zijde over een hervatting van de economische relaties heeft. Minister Luns, die dit schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting voor 1963 van zijn departement, voegt daaraan toe dat de Nederlandse regering hoopt dat discriminatoire bepalingen, ■oals die in Indonesië nog gelden ten aanzien van de Nederlandse scheepvaart en het bankwezen, spoedig opgeheven zullen worden. De bewindsman waarschuwt tegen de gedachte dat allerlei nieuwe of hernieuwde mogelijkheden zich in snel tempo zullen voordoen. Slechts geleidelijk, zo zegt hij, zullen naar gehoopt mag worden nieuwe contacten kunnen worden gelegd. Voor zover bekend hebben zich geen Nederlandse natuurlijke en rechtspersonen met schadeclaims gewend tot de door de Indonesische regering ingestelde commissie tot vaststelling van de schadevergoeding in verband met „nationalisatie" van Nederlandse bedrijven. MILITAIRE COMMISSIES Staatssecretaris Calmeijer van defensie is het niet eens met die le den van de Tweede Kamer, die tijdens de behandeling van de defen siebegroting er blijk van gegeven hebben het wenselijk te vinden dat in de geneeskundige commissies van de krijgsmacht een militair-ge neeskundig lid wordt vervangen door een burgerdeskundige. Dit blijkt uit een brief die hij de Tweede Kamer heeft toegezonden en waarin hij •en uiteenzetting geeft hoe die betreffende commissies zijn samenge steld. De staatssecretaris betoogt dat bijvoorbeeld het bepalen van onge schiktheid voor de militaire dienst bij de keurende medici een grote mate van kennis vereist van hetgeen fysiek en psychisch van de mili tair wordt gevraagd. De staatssecretaris zegt verder geen leemten in de rechtszekerheid te onderkennen die inschakeling van burger-geneeskundigen, die staan buiten het verband met het ministerie van defensie, noodzakelijk of gewenst maken. Op grond van praktische overwegingen betreffende de deskundigheid en de beschikbaarheid acht de heer Calmeijer dat zelfs ongewenst. FACILITEITEN BOUWVAKARBEIDERS Het is in het kader van de regeling inzake vervroegd verlof voor militairen van beroep bouwvakarbeider die in de woningbouwsector werken thans niet mogelijk verder te gaan dan voor wat land- en luchtmacht betreft het verlenen van vervroegd verlof aan dienstplich tigen die op 16 april 1963 tenminste 12 of 15 maanden diensttijd hebben vervuld en, voor wat de zeemacht behoudens enige zeer specialisti sche categorieën betreft, het verkorten van de eerste oefeningsduur met twee maanden, voor degenen die dit jaar met groot verlof zouden vertrekken. Dit deelt de minister van defensie, ir. S. H. Visser, mede bi antwoord op schriftelijke vragen van het Lid van de Tweede Kamer, de heer J. van Eibergen (a.r.) in verband met dienstplichtfaciliteiten voor bouwvakarbeiders. Indien dienstplichtfaciliteiten noodzakelijk worden geacht ten behoeve van hen, die werkzaam zijn in de toeleveringsbedrijven voor de wo ningbouw, zullen de verzoeken dienaangaande incidenteel moeten wor den bezien, omdat het niet mogelijk is ter zake een algemene rege ling te treffen, aldus de bewindsman. VEE-INENTINGEN Zou de minister zijn mening willen geven over entingen die boeren in Limburg en Gelderland op eigen initiatief en op eigen kosten op hun vee laten verrichten en die dienen ter voorkoming van mond- en klauwzeer? Zijn de geruchten juist dat er een algemene maatregel van bestuur in voorbereiding is, waarbij dit soort entingen verboden zal worden, ondanks de naar het lijkt gunstige resultaten? Dat zijn enkele van de vragen die de vaste commissie voor landbouw en visserij uit de. Tweede Kamer in haar verslag op de begroting 1963 van het departement van Landbouw stelt. GEEN STRIJKGELD MEER? Het lid van de Tweede Kamer de heer Vondeling (soc.) heeft de minis ter van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen en zijn ambtgenoot van justitie, mr. A. C. W. Beerman, schriftelijk gevraagd of de ministers, mede gezien in het licht van de jongste ontwikkelingen, niet van mening zijn, dat het uitloven van strijkgelden bij openbare verkopingen niet meer passend is in onze huidige maatschappelijke opvattingen en of zij bereid zijn de wet van 28 juli 1924 zodanig te wijzigen, dat het uitloven van strijkgeld wordt verboden. Directeur van Elsevier-uitgeverij: Nieuw gebouw in A'dam geopend DE TOENEMENDE leesvaardig heid en de hogere opleidingen die zo langzamerhand gemeengoed zijn geworden, betekenen nog geenszins, dat er ook werkelijk wordt gelezen. In Nederland bij voorbeeld leest 74 procent van de volwassenen wel eens een boek. Per jaar koopt 50 procent van de volwassenen in ons land tenminste één boek, maar slechts dertig pro cent voor zichzelf. Deze cijfers onthulde de directeur van de Uitgeversmaatschappij Else vier, drs. R. E. M. van den Brink, gisteren in zijn rede ter gelegenheid van de opening van een nieuw gebouw van de maatschappij aan de Jan van Galenstraat in Amsterdam. De heer Van den Brink voegde aan deze woor den toe, dat de cijfers voor de massa bladen en -periodieken veel gunstiger liggen door de relatief lage abonne mentsprijzen. De lezer betaalt in vele gevallen niet meer dan de prijs voor het onbedrukte papier. De subsidie aan de adverteerders in dag-, week en maandbladen aan de lezers be droeg in 1962 in Nederland ruim een half miljard gulden, aldus drs. Van den Brink. Hij noemde het bestaan van meer dan duizend talen en nog een veelvoud van dialecten in de wereld een handicap voor de overdracht van de gedachte via het gedrukte woord zodra het analfabe tisme zal zijn overwonnen. De heer Van den Brink sprak als zijn overtuiging uit, dat de tientallen na 1945 zelfstandig ge worden landen in Afrika en Azië een snelle ontwikkeling sterk zouden bevor deren door het voorschrijven van En gels of Frans als algemene voertaal. „Alleen al op deze wijze zouden gro te kosten kunnen worden bespaard op de toch al kostbare inhaal van educatie al- Theresa Bates heeft de woede, de naijver en nog heel wat meer slechte eigenschappen opgewekt van de kunstschilders, die deelnamen aan een wedstrijd in Californië. Dit 22 maanden oude meisje uit Los Angeles zag haar schilderwerk namelijk met de eerste prijs bekroond. Haar vader (zelf kunstschilderhad haar met kwasten en verf laten kliederen en het „abstracte schilderij", dat was ontstaan, had hij voor de tentoonstelling ingezonden. De jury kende aan Theresa prompt de eerste prijs toe. Toen de overige deelnemers hoorden, dat zij door een nog geen tweejarige baby waren geklopt, werden zij woedend en eisten hun inzendingen terug. De trotse vader zegt, dat zijn dochter haar werk in één avondje maakte Kamers van Kooph. tot minister: Net als bij mijnen in Zuid-Limburg DE KAMERS van koophandel van Groningen, Friesland en Drenthe zijn ernstig ontstemd over het feit, dat het in dit gebied te (Advertentie) PLATENSPELERS voor de beste weergave! volkingsaanwas en de naar zijn mening te verwachten halvering in de eerstvol gende veertig jaar van het analfabetis me (thans kan veertig procent van de wereldbevolking nog niet lezen en schrij ven) nieuwe mogelijkheden voor de uit geverijen geschapen zullen worden. De opening van het nieuwe Elsevier- gebouw werd onder meer door een groot aantal bekende auteurs bijgewoond, on der wie Godfried Bomans, Michel van der Plas, prof. dr. N. A. Donkersloot en Bertus Aafjes. De commissaris van de Koningin in Noordholland, mr. Prinsen, verrichtte de officiële opening van het gebouw, dat 2% miljoen gulden heeft ge kost. (Advertentie) TOCH IS HET ZO! 1182) In het jaar 1054 hebben de as trologen in het Verre Oosten een zeer bijzor»ler verschijnsel aan de hemel waargenomen. Zij zagen toen een nieuwe ster die evenals de planeet Venus ook overdag zicht baar was en waarvan puntige stra len naar alle kanten uitschoten. Een dergelijke vreemdeling aan de he mel noemden de Chinezen een „gast ster", waarover in de betreffende kroniek het volgende te lezen.is: ,,In het eerste jaar van het tijd vak chih-ho, in de vijfde maan, op de dag chi-ch'ou ver scheen een gast ster, bij benade ring verscheidene duimen ten zuidoos ten van Tun-kuan. Na ruim een jaar werd hij gaandeweg onzichtbaar". De hoofdastroloog uit K'ai-feng-fu, de hoofdstad van de Soengdynastic, maakte eveneens melding van deze nieuwe ster en wel in de volgende be woordingen: „Terwijl ik mij ter aar de wierp, aanschouwde ik de ver schijning van een gast-ster; de ster vertoonde een enigszins wisselende gele kleur. Ecrbiediglijk, overeen komstig de voorschriften voor kei zers, duidde ik dit hemelse teken". Ja, dat was nu eenmaal gewoon te in die dagen en de hoofdastroloog stelde vast, dat de gast-ster geen in breuk maakte op Aldebaran, waaruit hij concludeerde, dat „Een Overvloe dige Heer" was en dat het land „Een Grote Waardige" had! Deze vleierij aan het adres van de heer sende keizer achtte de hoofdastro loog een zó belangrijke voorspel ling^!) dat hij verzocht haar aan het bureau voor geschiedschrijving door te geven, opdat zij vooraltijd be waard zou blijven. Alie hoogwaardig heidsbekleders boden daarna hun ge lukwensen aan en op grond van een Keizerlijk Besluit werd de voorspel ling inderdaad naar het bureau voor geschiedschrijving gezonden, wat voor latere onderzoekers uiterst ple zierig is geweest, omdat daardoor een belangwekkende waarneming aan het nageslacht kon worden door gegeven. Reeds in 1843 heeft de Fransman Biot melding ge maakt van de gast ster die door de Chinezen in het jaar 1054 was waar ge- later is men pas gaan vermoeden dat dit hemelverschyn- scl wel eens van aanzienlijk groter belang kon zyn dan de Chinese termen deden vermoeden. In 1921 viel het Lundmark op, dat het verschijnsel in 1054 was opgetreden naby de plaats waar thans de Krabnevel te vinden Is en gaande weg kwamen toen bij stukjes en beetjes de aanwijzingen los, waar bij de onderzoekingen van prof. Oort en dr. Mayal en in het bijzonder ook de medewerking van de inmiddels overleden sinoloog prof. Duyvendak die er in slaagde enkele, tot nu toe onbekende teksten op te sporen) van bijzondere betekenis is geweest. Men weet thans zeker dat de Chinese en Japanse astrologen in het jaar 1054 een overweldige ontploffing In het heelal hebben waargenomen, zoals er slechts zelden een zich aan het men selijk oog vertoont! winnen aardgas aan hen die dicht bij de vindplaats tot gebruik ervan wensen over te gaan niet goedkoper zal worden geleverd dan aan ge bruikers die ver van de bron ge vestigd zijn. In een telegram aan de minister van economische zaken, drs. De Pous, vragen zij verder met klem de hoofdzetel van de on langs opgerichte Gasunie in de stad Groningen te vestigen. Met waardering hebben de Kamers ken nis genomen van de oprichting van de ze Gasunie, waarbij zij er echter op vertrouwden dat het noordelijke gebieds deel als leverancier van het desbetref fende gas daarvan in evenredigheid, evenals Zuid-Limburg met betrekking tot de kolenmijnen, voordeel zou genie ten. „Met diepgaande verontrusting heb ben wij echter kennis genomen van het besluit de noorderlingen het gas niet goedkoper te leveren", aldus het telegram. De Kamers dringen er even eens bij de minister op aan tenminste één vertegenwoordiger van het noorden in het college te nemen. Met betrekking tot de vestiging de hoofdzetel van de Gasunie merken de Kamers van koophandel nog op, dat door de feitelijke vestiging van het hoofdkantoor te Groningen (dus niet al leen de statutaire, die dan als een pas kwil zou kunnen worden beschouwd) de waarde van Groningen als vindplaats van de nationale gasrijkdom zou zijn gehonoreerd. De Kamers zijn van oordeel, dat daarenboven het aamvijzen van Gronin gen ais hoofdzetel geheel past in het kader van de industriële en admini stratieve spreiding zoals deze door de rijksoverheid wordt voorgestaan en dat het motief als zouden personeelsbelan gen worden geschaad door overplaat sing naar Groningen voor ieder die Gro ningen kent ais ondeugdelijk en in de totale opzet als onbelangrijk van de hand moet worden gewezen. Weg met ,Mac te schrappen voor één keertje Het zijn degenen van de zes miljoen Schotse gepensioneerden die volgende maand pensioenverhoging krijgen. Hier voor moeten zij hun pensioenboekje op sturen naar het plaatselijke kantoor van het ministerie van pensioenen. Dit inzenden moet gebeuren in alfa- bethische volgorde, maar dit heeft in het verleden tot massale inzendingen geleid als de M aan de beurt was. terwijl het de rest van de tijd stil was op de kanto- Men heeft nu aan de bejaarde Schot ten gevraagd voor deze keer het voor voegsel te laten vervallen en de boekjes in te sturen op de eerste letter van het tweede deel van 'hun naam. dus Pherson, Tavish, Kenzie, Leod en misschien zelfs Millan. Clementie Vietnamese guerrillastrijders De Vietnamese president, Ngo Dinh Diem, heeft vandaag in een procla matie een welwillende houding aange nomen tegen de door communisten geleide guerrillastrijders en de tegen de regering gekante elementen in Zuid-Vietnam, nadat de laatste drie maanden steeds meer guerrillastrij ders zioh hadden overgegeven. De president roept degenen die ge vleid. bedrogen en misbruikt zijn door de communisten, op de nationale rege ring te dienen. Degenen die verkeerd gehandeld hebben zullen de gelegenheid krijgen dit met daden goed te maken, waardoor zij voor begane overtredingen lichtere straffen of zelfs kwijtschelding kunnen krijgen. Volgens regeringskringen is deze pro clamatie echter geen amnestie-aanbod. Zij is niet van toepassing op de rasechte communisten, die moeten worden uitge schakeld. en evenmin op overtredingen van het wetboek van strafrecht, maar op hen die met het communisme sym pathiseren, op opstandige godsdienstige sekten, mensen die gedwongen bij de guerrillastrijders zijn ingelijfd en andere tegen de regering gerichte elementen. De proclamatie is uitgegeven op de eerste verjaardag van het programma voor strategische nederzettingen. Dit programma omvat het versterken van boerendorpen waarin de plaatselijke be volking de regering steunt, zodat de guerrillastrijders moeten terugvallen op eigen middelen. Kennedy maakt 2 reizen naar Italië In Florida is officieel bekendgemaakt dat president Kennedy in juni geen staatsbezoek maar een werkbezoek aan Italië zal brengen, omdat zijn vrouw haar derde kind verwacht. Het staats bezoek wordt uitgesteld tot begin vol gend jaar. De Italiaanse regering heeft zich hiermee akkoord verklaard. In Washington werd gezegd dat de president tijdens zijn Europese reis Ier land wil bezoeken, maar hieromtrent is nog niet definitief beslist. Levendig televisiedebat (Van onze parlementsredactie) W7"AAR ligt de waarheid ov het beleid van het kabinet-De Quay? De televisiekijkers en ra dioluisteraars hebben gisteravond kunnen proberen een antwoord op deze vraag te vinden. Of ze er in zijn geslaagd is punt twee. De opgave was niet gemakkelijk. Nu zou het te ver gaan de schuld daarvan te wijten aan de heren van de K.V.P. prof. De Quay en dr. De Kort enerzijds en de heren van de Partij van de Arbeid prof. Vondeling en de heer Suurhoff anderzijds die, onder voorzitterschap van de bur gemeester van Hilversum, mr. Boot, tegen elkaar in het krijt traden. Het kabinet-De Quay kan zioh inder daad beroemen op tal van voortreffelijke prestaties. De socialistische oppositie kan terecht wijzien op bepaalde tekortkomin gen. Ook kan men, zoals die heer Suur hoff met recht deed, betogen dat een aantal punten anders ls uitgekomen dan de bedoeling was. De argumenten lagen aan beide kanten klaar de politiek- belangstellenden kenden ze al en ze zijn in de loop van het debat niet ten onrechte aangevoerd'. Maar baat het de kiezer, die straks op 15 mei graag i duidelijk alternatief voor ogen ziet? Toch kan men met genoegen op dit debat terugzien. De belangrijkste conclu sie waartoe bet debat heeft geleid ls, dat de tegenstelling tussen kabinet en oppo sitie geen zwart-wit tegenstelling is. Dit is toch wel een belangrijk winstpunt voor de heren De Quay en De Kort, want in derdaad is de afgelopen vier jaar door tal van socialisten betoogd dat de tegen stelling wel zwart-wit was. Levendig Wat de loop van het debat zelf betreft, tevreden kan worden geconcludeerd dat de discussie de aandacht tot het laatst toe gespannen heeft gehouden. Van prof. Vondeling en de heer Suurhoff wisten wij al dat zij kwieke debaters zijn. Zij heb ben hun reputatie hoog gehouden. De heren De Quay en De Kort bezitten zulk reputatie niet, maar hebben bepaald voor hun tegenstanders onderge daan. Dat viel in veel opzichten mee. De heer Suurhoff wekte een beetje de indruk dat hij heel erg graag steeds het laatste woord wil hebben. Dat wekt ver wachtingen ten aanzien van het radio- en tv-debat dat hij zaterdagmiddag zal voe- met A.R.-voorman Roolvink. die min op zijn mondje is gevallen. De leiding van burgemeester Boot was on partijdig en vlot. Na een iets minder ge slaagde inleiding beperkte hij zich tot het geven van korte aanwijzingen en het uitspreken van een pakkend slotwoord. Samenvattend kan men zeggen dat het debat, hoewel levendig, niet die tegen stellingen aan het licht heeft gebracht waarop veel kijkers en luisteraars wel licht hebben gehoopt. Misschien was hiervoor het aantal gesprekspartners toch DE uitvoering van de overeen komst tussen Nederland en Indonesië van 15 augustus 1962 over Nieuw-Guinea heeft een be vredigend verloop. Hoewel strub belingen en moeilijkheden niet geheel zijn uitgebleven is de Nederlandse regering tevreden over de eerste fase. Er worden geen moeilijkheden meer ver wacht. Dit deelt de minister van buitenlandse zaken, mr. Luns mee in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over de begroting van zijn ministerie voor 1963. De bestuurder van de Verenigde Na ties op Nieuw-Guinea. dr. Djalal Abdoh, is er tot op grote hoogte in geslaagd het bestuur te voeren in overeenstem ming met het akkoord. Het geringe aantal internationale amb tenaren die vrijwel allen onbekend waren met volk en taal, heeft het strak in handen houden van de teugels onge twijfeld bemoeilijkt. De Pakistaanse V.N.-troepen hebben door hun aanwe zigheid een nuttige taak vervuld. Be halve bij enkele kleine plaatselijke in cidenten hebben deze troepen niet actief behoeven op te treden, aldus de memo rie van antwoord. Verder zegt minister Luns dat de regering de secretaris-ge- (AGfy ïteedi aoM. de tydJti Ook voor Koelkasten Wasautomaten en Mixers Vraeg uitvoerige inlichtingen bij Uw handelaar ©I bij N.V. Willem van Rijn - Haarlemmerweg 475 Amsterdam-W. j Postbus 8005 - Telefoon 020 - 135222 ^12 lijnen) - Telex 12282 I neraal van de Verenigde Naties, Oe Thant, nog onlangs heeft meegedeeld dat zij haar aanbod tot hulpverlening voor ontwikkelingswerk in West-Nieuw- Guinea gestand wil doen. Door de se cretaris-generaal worden thans plannen ontworpen om te geraken tot de op richting van een ontwikkelingsfonds dat onder het toeheer van de Verenigde Na ties zal komen. Het overleg hierover is nog aan de gang- De Nederlandse regering is in begin sel bereid denkbeelden die tot een grote re integratie van de verdedigingsinspan ningen van de landen van de Noordat- lantische Verdragsorganisatie zouden kunnen leiden positief te benaderen. Zy behoudt zich echter een reserve voor met betrekking tot eventuele daaruit voortvloeiende financiële consequenties, dit mede met het oog op de versterking van de conventionele middelen die door de regering in de eerste plaats als be hoefte wordt gevoeld. Op deze basis neemt Nederland deel aan het beraad in de NAVO-raad over de Amerikaans- Britse voorstellen van Nassau voor een nucleaire strijdmacht, aldus deelt de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns mee in zyn memorie. De regering stelt zich bij dit beraad op het standpunt dat bij de uitwerking van de voorstellen voorrang dient te worden verleend aan de oprichting van een multilaterale Navo-atoommacht die zou moeten worden samengesteld uit de thans reeds beschikbare strijdkrach ten. Deze eerste fase, de multinationale Navo-atoommacht, zal waarschijnlijk betrekkelijk snel haar beslag kunnen krijgen. Het gaat hierbij voornamelijk om het bereiken van een politieke ver trouwenssfeer door aan de nucleaire planvorming, de vaststelling van doelen en de zeggenschap over de eventuele inzet van atoomwapens een meer ge- integreerd karakter te geven- Een derge lijke intergeallieerde Navo-atoommacht lijkt de meest realistische benadering om op korte termijn voortgang te maken bij de oplossing van de thans in de NAVO op de voorgrond staande poli tieke problemen die verbonden zijn aan kernbewapening. Ongeveer 200 passagiers van de New Yorkse ondergrondse zijn gisteravond door de rook bevangen, toen een brand in een van de treinen in Brooklyn een dichte rook door de gangen joeg. En kele tientallen moesten in ziekenhuizen worden behandeld. De brand woedde in drie wagens van een lege trein op een van de stations. I De artsen in Italic, die de relaties met de zie kenfondsen hebben ver broken, zijn gisteren be gonnen de ziekenfonds- leden als particuliere pa tiënten te behandelen. Zij eisen een verhoging met vijftig procent van de vergoedingen die zij van de fondsen krijgen. Deze willen echter niet verder gaan dan vijf tien procent. I De actie „Een heitje voor een karweitje", die morgen en overmorgen in het gehele land zal worden gevoerd, zal dit jaar worden ingeluid met een grote schoonmaak beurt van de diergaarde Artis in Amsterdam. On der het motto „schoon op 2 mei, de dag dat Artis 125 jaar bestaat" zuilen enige tientallen padvinders de mouwen opstropen in de dieren verblijven, terwijl pad- vindsters en gidsen de ramen gaan lappen in het reptielenhuis. I Het 125-jarig bestaan van deze diergaarde (die officieel heet „Konink lijk zoölogisch genoot schap natura artis ma- gistra") op 2 mei in Amsterdam, zal ook wor den bijgewoond door ko ningin Juliana. I De „Ford-foundation" heeft 400.000 dollar ge schonken aan de Organi satie voor economische samenwerking en ont wikkeling voor uitbrei ding van het OESO- werk voor ontwikkeling van de menselijke hulp bronnen en onderwijs. I Koningin Elisabeth van Engeland is er gisteren mee akkoord gegaan dat haar zwager, lord Snow- don, de echtgenoot van prinses Margriet, wordt benoemd tot slotvoogd van het Caernavon Kas teel in Wales. Dit bete kent, dat hij bij het be zoek van leden van het nog iets te groot en de kans op betoog jes nog te veel aanwezig. Met des te meer verwachting kan men dus uitzien naar het debat van zaterdag, waar het meer letterlijk een strijd van man tegen man zal kunnen zijn. koninklijk huis aan het kasteel als gastheer zal mogen optreden. I De Ierse havenstad Cobh is na een onder breking van bijna 24 jaar weer thuishaven ge worden van de Westduit. se sleepboot Seefalke. Nadat het schip bij het uitbreken vata de Twee de Wereldoorlog in 1939 deze haven had verlaten, is het kort daarna tot zinken gebracht. Maar onlangs is men er toch toe over gegaan het vaar tuig te lichten, zodat het weer op zijn oude basis kon terugkeren. ii sedert 1838 stelden steeds R-* meer mensen bij de DAT IS 125 JAAR VERTROUWEN! In 1962 werd voor f 430.000.000 aan nieuwe verzekeringen ge sloten. Het verzekerd bedrag is thans meer dan 3 miljard gulden! Uitvoerige gegevens vindt U in het JAARVERSLAG 1962 dat wij U op aanvraag gaarno toezenden. R.V.S. - Westerslraat 3 - Rotlerdam-2

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5