In droogvlieger Starfighter oefenen zonder brokken Bus in botsing met auto: 15 gewonden Verrassend resultaat bij juiste woningverdeling Europese jeugd in actie voor Perzisch dorp Kostelijk bezit van Luchtmacht Duitse auto vloog in brancl Ir. M. Elion in blad „Bouw Prinses Beatrix geeft startsein Ruim miljoen gulden moet bijeenkomen Wrak van Thresher niet gelokaliseerd Verfrissende expositie in Wassenaars raadhuis ls de uinsl i NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 16 APRIL li macht haar gouden jubileum. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal er ditmaal geen grote vliegdemon- stratie worden gegeven, maar zal elk onderdeel één dag voor het publiek worden opgesteld. De voor ons dichtstbijzijnde vliegbasis is het vlieg veld Ypenburg, dat op 26 juni voor een ieder toegankelijk is. Als belas tingbetalers zullen we ons dan per soonlijk kunnen overtuigen wat de luchtmacht doet met de haar toege wezen defensiebedragen. Het meest spectaculaire van de luchtmacht-van- morgen gebeurt evenwel op de vlieg basis Twente bij Enschede, waar het vliegend- en grondpersoneel voor de Super Starfighter wordt opgeleid. Dit nieuwe vliegtuig, dat in staat is om een snelheid van 2400 kilometer per uur te ontwikkelen, zal binnen niet al te lange tijd in operationeel gebruik worden genomen. Na de tweede wereldoorlog heeft dp organisatie van de Kon. Luchtmacht een heel nieuw aanzien gekregen. De KLu. was niet langer een op zichzelf staand geheel, maar werd ingedeeld bij een groot aantal andere NAVO- landen. Dit gezamenlijk opereren heeft voor ons land nog grotere gevolgen gehad, doordat men samen met België thans ook de opleiding ter hand heeft genomen. Zo heeft men in eerste in stantie besloten om de vliegeroplei ding in geïntegreerd verband uit te gaan voeren. De aankomende straaljagerpiloten ont- vangen thans in België hun eerste oplei ding, terwijl in Nederland voor de voort, gezette opleiding wordt zorg gedragen Enkele jaren geleden besloten zowel Bel- Brandkast met 30 mille gestolen In de nacht van zaterdag op zondag is uit de zelfbedieningswinkel van een kruideniersbedrijf aan de Rijnstraat in Amsterdam een 250 kilogram wegende brandkast met f 30.000 gestolen. De brandkast bevatte de op vrijdag en za terdag geïncasseerde gelden. De inbre kers maakten gebruik van een steekwa- gentje dat zij in de winkel aantroffen waarmee ze de brandkast in een auto reden. De winkelchef die boven de zaak woont heeft van de inbraak niets merkt. De politie stelt een onderzoek Kledingindustrie H. Smits en Co.: zal in de tweede helft van mei 10 (v.j. 10) pet dividend voorstellen. Belastingbetaler kan thans zien waar geld blijft (Van onze luchtvaartmedewerker) gië als Nederland om de Lockheed Super Starfighter aan te schaffen en voort vloeiend uit de reeds bestaande samen werking op het gebied van de opleiding, heeft men ook dit onderdeel weer in ge ïntegreerd verband opgezet. Een heel be langrijk facet is daarbij wel, de grote kostenbesparing, die op deze wijze werd verkregen. Laten wij de „Starfighter droogvlieger" als voorbeeld nemen, of de apparatuur van het Technische Instruc- tie Squadron, deze inventaris vertegen woordigt een bedrag van ettelijke mil joenen. Simulator Zo heeft men voor de aanstaande Star- fighter-vlieger een simulator staan, die volkomen identiek is aan de normale cockpit van de Starfighter. Het instru mentarium is niet alleen volkomen gelijk, maar het werkt ook nog! In zijn stoel kan de straaljagervlieger, op de grond al met de nieuwe machine vliegen. Op zichzelf niet nieuw als we bedenken dat er reeds lange tijd zgn. linktrainers bestaan. Maar de Starfighter- droogvlieger is weer een verbeterde uit voering van zijn voorgangers. Het vliegen is volkomen gelijk aan dat in een normaal toestel, want zodra de vlieger in de cockpit stapt en de motoren aanzet, hoort hij het geruis van de straalmotor. Wanneer hij daar na van de rolbaan naar de taxibaan gaat hoort hij zelfs het piepen van de remmen. Hiermee hebben we al het nieuwe en ingenieuze nog niet beschre ven, want zodra de vlieger in spé zijn blik naar buiten richt, ziet hij ook de baan in ware proporties voor zich- Naarmate hij het toestel sneller voort laat rollen zorgt een filmprojector er voor, dat de baan zich sneller onder zijn trainer ontrolt en tenslotte ziet hij zelfs de horizon verdwijnen. Net echt dus. Zijn instructeur, gezeten achter een bureau, krijgt nu de kans on man verder aan de tand te voelen. Plotseling bemerkt de vlieger dat de motor het begeven heeft. Opnieuw starten dus, nog maar nauwelijks hij daarmee gereed of de instructeur heeft al weer een ander mankement veroorzaakt. Als de lestijd om is komt de pupil, vermoeid uit de droogvlieger gekropen om dan samen met zijn instructeur het gemaakte werk aan de hand een kaart te bestuderen. De hier gemaakte fouten kunnen nog geen ongeluk veroorzaken, wel weet (Van onze correspondent) Vijftien gewonden, van wie vier zwaar, eiste een botsing tussen een kleine Engelse autobus met elf in Duitsland gelegerde militairen, en een Duitse personenauto met vier inzittenden. Het ongeval gebeurde op Eerste Paasdag 's avonds kort na tien uur, op de Hogeweg in Venlo. De Duitse personenauto ramde de En gelse bus waarvan de bestuurder geeD voorrang verleende, in de flank, waar door de bus kantelde en bij een huis tot stilstand kwam. De botsing ging met een enorme kaap gepaard. De Duitse auto raakte door uitstromende bezine in Met drie ambulancewagens werden de gewonden naar het nabij gelegen zieken huis overgebracht. Zes Engelse militai ren konden, nadat zij in het ziekenhuis behandeld waren, naar him onderdeel terugkeren. 0 De 74-jarige schoenmaker F. de Jong uit Bergum is zondagavond in het dia- conessenhuis te Leeuwarden overleden aan de gevolgen van een hem donderdag overkomen verkeersongeval. Die avond stak hij per rijwiel de rijksweg Befgum- Drachten over en werd gegrepen door een uit de richting Drachten komende personenauto. 0 Het 2%-jarig dochtertje van de fa milie Bronkhorst uit Nieuw Millingen bij Apeldoorn is zaterdag vc r de ouder lijke woning door een melkauto aange reden en om het leven gekomen. Het kind is bij het spelen de rijweg opgelopen. 0 Maandagmiddag. tijdens training voor de grasbaanwedstrijden met moto ren te Balkbrug, is de 35-jarige heer F Oldcman uit Ommen met zijn motor ge- Carp lieeft vertrouwen Het bedrijfssaldo van J. A. Carps Ga- renfabrieken heeft in 1962 1961 f 1.31 (1,33) miljoen bedragen, de interestba- te'f 135.988 (129.558). opbrengst diverse baten en lasten f 56.498 (11.425). Na afschrijving op vaste activa en goodwill is de winst t 1,38 (0.82) min. Dit zou weer 18% dividend mogelijk hebben gemaakt maar omdat het geplaatste ka pitaal niet in juiste verhouding tot het werkkapitaal staat, stelt de directie voor bonusaandelen uit te geven in houding één op vijf en de daarvoor dige f 906.600 te onttrekken aan de serve diverse risico's. De directie trouwt ook over het vergrote kapitaal behoorlijk dividend te kunnen uitkeren Reeds voorgesteld is totaal 30% con tant dividend, waarvan 12% extra-be lastingdividend, voor welk laatste I 543.400 eveneens aan bovengenoemde reserve wordt onttrokken. Gezien de stij ging van kosten en de felle concurrentie is het resultaat bevredigend De o in het nieuwe boekjaar w as bevredigend cn de directie heeft vertrouwen. vallen en zo ernstig gewond dat hij kor te tijd later is overleden. Hij laat een uw en twee kinderen achter. Kort na twaalf uur zaterdagmiddag schelde de alarmbel op het vakantiecen trum „Gingkelduin" bij Leersum. Vlak bij het centrum stonden tien hectaren heide in brand. Enkele honderden va kantiegangers hebben de brandweren Leersum en Amerongen geholpen vuur te bedwingen. Gezamenlijk konden zij voorkomen dat ook een aan grenzend stuk bos door het vuur werd aangetast na een dergelijke training hoe ongeluk ken te vermijden. En wat overigens te denken van de vele liters brandstof, die op deze wijze worden bespaard. Zoals al eerder gezegd, niet alleen het vliegend- maar ook het grondpersoneel ontvangt op de vliegbasis Twenthe zijn eerste opleiding. Teneinde op een zo snel en efficiënt mogelijke wijze het personeel te kunnen afleveren, worden er twee cursussen per dag gegeven. De eerste cursus wordt gehouden van 's morgens zes tot 's middags een uur, de tweede onmiddellijk daarna tot half negen. Af wisselend bezetten de Nederlanders en da Belgen de 21 leslokalen. Bij het lesgeven levert uiteraard het taalverschil enige moeilijkheden op. De handboeken van de Starfighter zijn in het Engels gesteld en een deel van de Belgen, 70 procent, is het Nederland» niet machtig, zodat er ter verklaring vaak een mengelmoesje ontstaat van Engels. Frans en Nederlands. Praten alleen is evenwel niet nodig want de Belgische en Nederlandse in structeurs hebben een grote hoeveelheid lesapparatuur die varieert van het klein ste instrument, tot een straalmotor en twee complete Starfighters. Elke drie maanden verlaten een aan tal volledig opgeleide monteurs de vliegbasis Twenthe om binnenkort het nieuwe trotse bezit van de Belgische of Nederlandse luchtmacht op een vei lige wijze aan de vlieger over te dra gen. Zyn opleiding staat er op zijn beurt weer borg voor dat hij het ras paardje weer veilig aan de grond zal brengen. Op een scherm voor het droogvliegapparaat wordt de startbaan geprojecteerd. ^OLANG het woningtekort en de achterstand bij een redelijke wo ningvoorziening niet zijn ingehaald, mag men niet uitsluitend aandacht blijven geven aan de aantallen wo ningen die in een bepaalde huur waarde ontbreken, maar voor een verantwoord woningbeleid dient men uit te gaan van een procentueel goe de verdeling. Een grotere mate van vrijheid zou tot hoogst verrassende en zeer bevredigende resultaten kun nen voeren, mits tot goede norm stelling per gemeente wordt over gegaan onder algemene coördinatie de centrale overheid. Dit ls de mening van ir. M. Elion. oud-president-directeur van de N.V. Ingenieurs-bureau voor bouwnijver heid en tbans wethouder voor wo ningbouw en bedrijven in Wassenaar, die in een artikel in het blad „Bouw" een pleidooi heeft gehouden voor aan passing van het woningbouwbeleid aan de vraag. Hij is van oordeel dat in de verschil lende huurwaardegroepen het aantal beschikbare woningen zeer onevenredig afwijkt van het aantal woningzoekend met een bijpassend inkomen. Het tekort in de bruto inkomens groep van f 4000 tot f 5000 is naar zijn mening verhou dingsgewijze zeer groot, maar volgens ir. E. Elion is in de groep van f 3000 tot f4000 in het geheel geen tekort. Voor inkomens van f 6000 tot f 7000 is in. de huurwaarde van f 800 tot f 1000 het geheel geen algemeen Beleid beter aan vraag aanpassen tekort maar ontstellend groot is in ver houding het tekort aan woningen met een huurwaarde van f 1800 tot f 2100 voor de inkomensgroep van f 10.000 tot f 15.000. Ir. Elion merkt in het artikel op dat in het algemeen geldt, dat het tekort percentsgewijze toeneemt met d« stijging der inkomens boven f 8000. Bezwaren Het belangrijkste en allergrootste be zwaar van de door de overheid strin gent geleide woningpolitiek noemt hij de gelijksoortigheid en algemeen nivelle ring van het woningtype tot op het hui dige niveau. Volgens ir. Elion kan mer begrip hebben voor het kostenprobleem en ook voor het personeels- en mate- riaalvraagstuk, maar hij gelooft dat het langjarige politieke touwtrekken sterk remmend op de totale produktie heeft gewerkt. „Heeft men ooit doelbewust getracht de handen in een te slaan om te komen tot een waarlijk gemeen schappelijk poging om het woningbouw vraagstuk te onttrekken aan de politie ke sfeer waarin het is vastgelopen", zc vraagt hij zich af. Ir. Elion heeft een aantal gegevens geproduceerd en in grafieken verwerkt, waaruit hij de conclusie heeft getrok ken dat er een belangrijk discrepantie bestaat tussen het verloop van de tallen beschikbare woningen in de schillende huurwaardegroepen en woningbehoefte in de bijbehorende komstengroepen. Met een televisieuitzending zal de Europese werkgroep op 29 april het startsein geven voor de grootscheep se jeugdactie voor de herbouw van het dorp Dousadj in Perzië. Prinses Beatrix, die zoals bekend presi dente van de werkgroep is, zal er een uiteenzetting geven over het doel van de actie en de manier waarop men dat hoopt te bereiken. Tegelij kertijd zullen ook in Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden acties beginnen om de no dige financiën (ruim een miljoen gulden) bijeen te brengen voor het door de aardbeving van vorig jaar september zo zwaar geteisterde dorp Dit wil de Europese werkgroep voor Dousadj (het dorp dat de groep na de aardbeving adopteerde) gaan onderne men: het bouwen van 118 woningen, een badhuis, een school, een moskee en een gemeentehuis. Voorts omvat het project de inleiding van een gemeen schappelijk ontwikkelingsprogramma op lange termijn. Dit plan houdt in het weer bevoorra den van de boerderijen met zaden, werk tuigen en levensmiddelen en het instel len van een sociologisch onderzoek. Dit taaiste werd noodzakelijk geacht omdat de herbouw van het dorp van de be volking een groot aanpassingsvermogen zal (Van een onzer verslaggevers) Bestond het dorp uit met gedroogde modder gebouwde krotten, het nieuwe dorp zal geheel in moderne stijl worden opgezet: bakste nen huizen met waterleidingaansluiting Het onderzoek zal worden uitgevoerd door de universiteit van Teheran en gefinancierd door de Europese werk groep die tevens het uitzenden en onder dakbrengen van vrijwilligers voor dp bouw uit Perzië cn Europa zal bekos- Wat Europa betreft: hiervandaan zul len over enkele weken dertig jongeren vertrekken om bij de uitvoering van het project behulpzaam te zjjn. Onder hen zullen zich enkele Nederlanders bevin den Op het hoofdkwartier van de groep in Amsterdam is men thans bezig met de selectie. Een voorbereidingsploeg ls inmiddels vertrokken om het kamp op te zetten Ook de dorpelingen zelf zullen aan de uitvoering van het project meewerken De dorpsraad van Dousadj stelt van de 560 zielen tellende dorpsbevolking iede- de aardbeving re dag 50 mensen beschikbaar. Het opbouwwerk zal deze week starten: nog voor de volgende winter zullen dt huizen klaar moeten zijn. Het team vrijwilligers, dat zich zes maanden verbindt, zal bestaan uit een kampleider, een werkleider. een in genieur, bouwvakarbeiders, koks, ver pleegsters en maatschappelijk werkers FINANCIËN Hoewel ook Nederland enkele vrijwilli gers uitzendt, zal de belangrijkste taak van ons land en de andere Europese len den (vertegenwoordigd in de Europese werkgroep) echter zijn het bijeenbren gen van de nodige financiën. In vele plaatsen zijn reeds actiecoml- té's opgericht. Dagelijks komen er bij het actiebureau in Amsterdam berich ten binnen van jongeren die zich opge ven om mee te doen en te melden welke activiteiten zij van plan zijn in hun Dlaats te organiseren. Tot 29 mei (officieel) zullen deze ac ties duren. Totaal streefbedrag: ruim een miljoen gulden. Wat heit aandeel van de Nederlandse jeugd hierin zal zijn Pieter Kersten, actieleider voor Nederland, zegt: we hebben geen be paald bedrag in ons hoofd. Maar als men denkt aan de vorig jaar gehouden 10x10 jeugdactie die ruim twee miljoen gulden opbracht, dan zal deze actie toch zeker wel een paar ton kunnen opbren gen. Eén ding is in ieder geval duidelijk: de Nederlandse jeugd zal goed voor de dag moeten komen. Ten slotte is onze eigen Kroonprinses presidente van de werkgroep. De schrijver van het artikel, die van mening is dat de twee miljoenste woning er binnen tien jaar moet en kan zijn, geeft te kennen dat tot nu toe te veel als woningbehoefte gerekend wordt met de aantallen ingeschrevenen bij de wo ningdiensten, de door de Ingeschrevenen opgegeven liuurverlangens cn de zeer uiteenlopende maximale behoefte aan woonruimte. Ir. Elion geloofd dat de ze bijzonderheden geen uitzicht bieder op een redelijke woningvoorziening die naar zijn mening afhankelijk behoort te zijn van het inkomen. De Amerikaanse marine heeft van daag bekendgemaakt dat alle po gingen om het wrak van de woens dag in de Atlantische Oceaan ver dwenen atoomduikhoot Threster te lokaliseren tot dusver zonder resul taat zijn gebleven. In de omgeving, waar de boot vermoe delijk verongelukt is, werd geen spoor van radioactiviteit gevonden. Nog steeds zoeken acht schepen de zee af en zij zul len binnenkort versterking krijgen van twee onderzoekingsvaartuigen, die uit gerust zijn met apparaten voor speur werk op grote diepte Ter gedachtenis van de 129 slacht offers werden tijdens de Paasdagen en kele plechtigheden gehouden. Een heli copter, waarin zich een Joodse, een protestantse en een roomskatholieke vlootgeestelijke bevonden, strooide bloe men in het zeegebied waar men het laatst iets van de Thresher heeft gehoord. Op de marinewerf te Portsmouth, waar de Thresher is gebouwd, vreest men dat de oorzaak van de ramp wellicht nooit zal worden ontdekt. Dit geheim ligt mo gelijk met de duikboot begraven in de diepte van de Oceaan. Marinefunc tionarissen zeggen dat het bergen van de Thresher onmogelijk is Luitenant James D. Watson, de navi gator van het eskortevaartuig van de Thresher, de Skylark, vertelde het hof zaterdag over de laatste uitwisseling van berichten waarop volgens hem „het geluid van een schip dat in elkaar wordt gedrukt'" was gevolgd. Emissie Landré en Glindennan Op 24 april is bij de Twentsche Bank de inschrijving open op de emissie var f 484.000 toonderaandelen van f 100 Lan dré en Glinderman N.V. a 150%, ter volle winstdelend over 1963, waarbij drie claims recht geven op één nieuw deel. De claimhandel begint 16 april. Het bedrijf ontwikkelt zich in opgaande lijn, wat steeds hogere eisen aai liquiditeit stelt. Redelijk resultaat 1963 doch een vermindering vai orderportefeuille. Later verwacht weer toenemende orders en vervolgens stijging van omzet en resultaten. Men beschouwt de toekomst als niet ongun stig. De verwachte matiging van dividend door de emissie zal niet danig zijn, dat zij op redelijke bezwaren zal stuiten. Utrechtsche Hypotheek losl 6-procenters af De Utrechtse Hypotheekbank lost alle 6%' pandbrieven serie T af en voorts alle 6% pandbrieven serie AB va: Hypotheekbank voor Nederland er van de Zuid-Nederlandsche Hypotheek bank op 1 juli af. Deze kunnen uiterlijk 27 juni verwisseld worden tegen 4%% pandbrieven serie S Utrechtsche Hypo theekbank a 100%. Wassenaar schijnt het klimaat bij uit stek te bieden waar talent zich volle dig kan ontplooien en ontwikkelen: wie de expositie ziet, die thans in het eerbiedwaardige raadhuis „De Paaitw" wordt gehouden en die uitsluitend uit werk van Wassenaarse beeldende kun stenaars (of van hen die tenminste hun atelier op Wassenaars gebied hebben moet dit wel aannemen en beamen. In een frisse en verzorgde presentatie vindt men hier menige verrassing bij een. De zalen, voor dit doel beschik baar gesteld, dragen hier het hunne toe bij; de ruimte laat de nodige spe ling toe, zodat het geëxposeerde niet in de verdrukking komt maar naar wens kan „ademen". In totaal zijn er 38 deelnemende kun stenaars, met name 29 schilders i beeldhouwers, zodat zelfs louter het men van hun namen al onbegonnen werk is, daarom moeten we ons bepalen tot willekeurige greep, die niet in het m denigrerend bedoeld is aan het adres der öngenoemden Welaan, daar is eerst Bonies, wiens kleurkracht gloeiender en sterker is worden, vergeleken bij het hetgeen de laatste maal van hem zagen. Bepaald feestelijk van kleur is het stilleven „Feesthoedjes", waar J Bruyn voor te kent. Verdroomder dan ooit is de bij drage van Paul Citroen, vooral het ver stilde portret van mevrouw Van K. maakt het hoogtepunt van zijn inzending uit Jan Hofland zorgde voor een tintelende persoonlijke kijk op de zaak met 2 stil levens terwijl het werk van Judy Kesse- nich zeer bewogen aandoet. Hoe knap Roeland Koning een ingewikkeld gegeven kan construeren en herleiden tot grote armen toont hij weer eens aan met ..Ha- ;n in Spakenburg" Van Henk Meijer is er een goed zelf portret. Toewijding spreekt uit de con tributie van mevr L H F. Meyboom- Meyboom; in het biizonder ..Achteruit zicht" (40) is hier een duidelijk exempel Een oprecht plezier schenken, als steeds, de snel cn fel genoteerde land schappen, die de signatuur van Kees van Roemburg dragen. Dit is tekenen tot vrij wel ongekende hoogte oDgevoerd. Dat Sierk Schroder hier een aparte plaats in- Grasso heeft voor 1963 geen grote plannen Grasso's Koninklijke Fabrieken N.V. heeft voor 1963 geen grote investerings- olannen. Voor 1 miljoen wil men lo nende investeringen voltooien en kleine verrichten in het buitenland. Wel wor den grote investeringen voorbereid, doch wanneer die zullen geschieden, valt nog niet te zeggen. Men rekent voor 1963 op gestadige groei. De concurrentie in de Euromarkt is met name voor perslucht- apparaten zeer verscherpt. Men tracht door specialisatie daaraan tegemoet te komen. De vestiging in Mexico begint oorspoedig van de grond te komen. Mr J. Oyevaar werd tot commissaris ge uzen in plaats van wijlen de heer O Loupart. neemt, acv wie zou het betwijfelen? Het raak gesohilderde „ivoriige" portret (57) en het in één toon gedane, maar sublieme no. 60 (eveneens een portret) spreken boekdelen voor de attente ..lezer'" Een opmerkelijk talent achten we J. L. Vorkink, die hier goed voor de dag komt met „Gorilla", dat apart van v" en verwezenlijking is. In „Moeder kind", hoewel groot van conceptie en I van aanpak, lijkt hij wat „rauw" in kleur. Dit wat de schilders betreft. Van het negental beeldhouwers, het werk van R. Blote misschien wel de grootste verrassing: hij is kennelijk sprongen vooruitgegaan in de paar jaar, dat wij niets van hem onder de ogen hebben gehad. Vooral zijn ..Katten" is een juweeltje van iventie en uitwerking. Krachtig getuigend van een grote vakbeheersing is „Stiertje" van mevr. N. van Hall- Blom; Sierlijk het langgerekte Staand meisje" van Th. v. d. Nahmer; bevallig „Jonge lama" van de hand van mevr H. Nieuwenhuis-Schuitema en humoris tisch ten slotte (maar bovendien zee: knap!) „Gorilla" van W. R. van 't Oever. Een tentoonstelling waar de initiatief, nemers eer mee inleggen en die vraagt om herhaling! G(js Kording Inschrijving Crediet en Effectenbank De Crediet- en Effectenbank opent de inschrijving op een nader vast te stellen bedrag aan aandelen van 1000 deraandelen van 500 a 215%, ten volle winstdelend over 1963. Over het doel van de onderhandse plaatsing aandelen verklaart het prospectus, dat de verhoging van de eigen middelen achtergebleven bij de uitbreiding v zaken, waarom de inschrijving verdere uitbreiding moet mogelijk maken, winst over de eerste drie maanden wat hoger dan in 1962 cn men verwacht minstens een gelijke winst derd 10% dividend. Robeco boven miljard Het vermogen van het Rotterdamse!) Beleggingsconsortium (Robeco) bedroeg eind maart (eind december) 1057,8 (995,7) miljoen, waarvan 48.98 (48.95)% belegd in Europa en 41,1 (41.41)% in Amerika, terwijl liquide middelen 5.72 (5,72)% beliepen. In voedingsmiddelen is 14,29 (14,23)% belegd, in utsbedrijven 14,29 (14,23)%, olie 14.25 (13,92)%. fi nanciële instellingen 12,28 (12,45)%. elektrotechnische industrie 8,98 (9,09)%.. metaal- en machine-industrie 5,24 (9.15) handel cn verkeer 5,09 (5,13) Conv. obligaties Scliuitema De N.V. Gebr. D. Schuitema te Am sterdam zal 26 april de uitgifte aankon digen van 1.250.000 4!» pet 15-jarige obligaties a 100 pet die van 1 juli 1934 n met 31 december 1969 converteer baar zijn in gewone aandelen met 200 pet conversiekoers. Vice-admiraal B. Austin, die het speuren naar de oorzaak van het vergaan van de Thresher leidt, onderzoekt enkele voorwerpen, die op de plaats van de ramp drij vende gevonden zijn, o.a. twee rubber handschoenen. MILITAIRE MUTATIES Per 1 juli 1963: benoemd en aange steld bij de dienstgroep van de officie ren van de Koninklijke Luchtmacht, tot luit.-gen., de gen.-maj. (tijd. luit.- gen.) H. A. Maurenbrecher. van deze dienstgroep. Ter zake van langdurige dienst eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de luitenant-generaal H. A. Mauren brecher, van de dienstgroep van de of-1 ficieren van de Koninklijke Luchtmacht en Harer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke diensten, door hem aan den lande bewezen: benoemd en aangesteld bij de dienst groep van de officieren van de Ko ninklijke Luchtmacht: per 1 mei 1963, tot directeur materieel luchtmacht, tot luit-gen., de gen.-maj. W. den Toom, van deze dienstgroep: per 15 april 1963, tijdelijk, tot plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf, tot gen.-maj., de commodore J W. Thijssen, van deze dienstgroep, tijdelijk, de souschef van de luchtmachtstaf, tot commodore, de kol. G. W. de Zwaan, van deze dienst groep: per 1 mei 1963. tijdelijk, de directeur materieel luchtmacht tot com- modore. de kol. J: E. Harders, van deze dienstgroep. Recordjaar Shell Oil of Canada De bedrijfsinkomsten van Shell Oil of Canada zijn in 1962 21% gestegen. De netto-winst was 5,08 miljoen (1961 I verlies 11.32 min.). De verkopen be- reikten een record maar met lagere mar ge. Het zou misleidend zijn te veron. derstellen, dat de versnelde groei zich na 1963 zal voortzetten. Voor de olie wa« 1962 niet onverdeeld gunstig. Bedrijven, die meer ruwe olie verwerken dan win nen, konden de gestegen grondstofprij- zen niet doorberekenen, zelfs waren de produktieprijzen lager Er werden 14 exploitatieboringen verricht, waarvan 3 als olieputten werden afgewerkt en 1 j als gasput. Van de 46 exploitatieborin- gen waren 25 olie- en 6 gasproducenten. terwijl 7 als „service-well" werden af gewerkt. De oliereserves zijn aanmer kelijk vergroot. De netto-winnig van ruwe olie en gasbenzine steeg 35%. de gasverkoop 122'.', de verkoop van olie- I produkten 8%. van zwavel 129%. De cijfers van Canadian Oil bleven buiten l beschouwing. Door de overneming zal Shells aandeel op de Canadese markt tot 16% stijgen. Hogere winst I.G.B. De produktie van de Internationale Lxewa pendbeton-bouw is in 1962 weder gestegen, doch de invloed van de toe- genomen directe en indirecte kosten was sterker en door het grote aantal onwerk bare dagen werd de voorgenomen pro- duktie met gehaald. Exploitatieresultaat j en diverse baten bedroegen 2.32 (vo rig jaar 2.09) miljoen. Na indirecte kos ten is het bedrijfsresultaat 1 4 min en na afschrijvingen, voorziening risico werken, belasting en reservering bij- (370.58a). Reeds voorgesteld is 15 (13)r; dividend. Alle algemene kosten, die niet direct met de uitvoering van werken in (950016) n133"' bedroegon f 955.499 I (950.016). Dc investeringen in machines toegenomen. Met een reeds re delijk gevulde orderportefeuille is 1963 egonnen en in de eerste maanden zijn enkele interessante opdrachten ontvan- j gen Bijzonder belangrijk is de stijgen- de bedrijvigheid in werken in combina- tie. Het bedrijfskapitaal der combinaties i van m uitvoering zijnde werken in bin nen, en buitenland ad 230 min zal I spoedig verdere investeringen eisen

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6