Felle gevechten in Londen goed hè die Politie had het zwaar te verduren OAS geen gevaar meer voor Franse republiek Vliegtuig botst tegen heuvel: twaalf doden 12. 4.5° Saoedi-Arabië beëindigt steun aan Jemens imam A B A S I N Jjh een étaaée fc# Amerikaanse staalprijzen komen in beweging Rajakovic al in Oostenrijk Bloedige stammenoorlog in Jadotstad (Katanga) Qp Cuba te Vroeger warmer klimaat DINSDAG 16 APRIL 1963 Hulp aan Indonesië V.S. concurreren niet met Moskou De leider van het Amerikaanse bui- tenlandse-hulpprogramma, David Bell, heeft zondagavond in een programma van de Amerikaanse televisie gezegd. dat de Verenigde Staten niet met de j Sowjetunie wedijveren bij de verstrek- king van hulp aan Indonesië. Bell zei, dat Indonesië gedurende de afgelopen jaren in economisch opzicht j niet best bestuurd is en dat de Ver-I 'enigde Staten hoopten, dat de regering- Soekarno een economisch stabiliteits- j programma op touw zou zetten tenein- j de haar problemen op te lossen. In dat geval, aldus Bell, zouden wij bereid I zijn ons hulpprogramma voort te zet-1 De bevelhebber van de Indonesische j luchtmacht, maarschalk Omar Djani, heeft in een vraaggesprek met het dag-i blad Berita Minggoe gezegd, dat de1 Sowjetunie door zal gaan met levering van vliegtuigen, uitrustingen en onder delen aan Indonesië. Volgens de maar schalk bouwt Indonesië ,,op een aantal plaatsen" bases voor raketten om zich tegen ..mogelijke aanvallen van buiten af" te beschermen. Diefenbaker wenst Pearson geluk Premier Diefenbaker heeft zaterdag, toen de laatste uitslagen van de op 8 april gehouden Canadese verkiezingen bekend geworden waren, zijn liberale concurrent, Lester Pearson, met het re sultaat gelukgewenst en een afspraak gemaakt om de overdracht van het pre mierschap te regelen. De liberale partij won er zaterdag na melijk nog twee zetels bij, waardoor zij nu over 130 van de 265 zetels in het Lagerhuis beschikt. Zij komt echter drie zetels tekort voor de absolute meerder heid. De conservatieve partij van Die fenbaker is na de verkiezingen terugge zakt naar 94 zetels. De sociale krediet- partij heeft er 24 en de nieuwe demo cratische partij 17. Zes parlementsle den van de sociale kredietpartij hebben loofd de liberale regering te zullen steu- An ti-atoombom-betoging Met felle vuistgevechten heb ben niet minder dan 30.000 anti- atoomibom-demonstranten giste ren een vierdaagse betoging besloten. Het gebeurde in het hartje van Londen. De politie arresteerde 74 'betogers, die voor namelijk werden weggehaald uit de met spandoeken zwaaiende menigte rondom Buckingham Palace en uit vechtende mensen- kluwens in het regeringscentrum White Hall. Inde goot Politiehelmen rolden door de goot. Spandoeken en borden werden onder de voet gelopen. Vrouwen gilden in paniek voor de achteruitdringende paardenlijven van de bereden politie. En de politie mannen hadden zelf de grootste moeite in het zadel te blijven. Een jonge agent kwam met een bebloed gezicht vol krab ben uit het gevecht tevoorschijn. Er was meer dan 1000 man extra politie op de De paasmars fvan het atoomcentrum Aldermaston naar Londen) werd beslo ten met een massabijeenkomst in Hyde Park, waar naar schatting 70.000 perso nen aanwezig waren. Leden van rechtse organisaties waren in grote getale ge komen om sprekers op de bijeenkomst in de rede te vallen. Iemand stortte een zak meel van acht pond leeg over kanunnik John Collins (van de St. Paul's kathe draal), die voorzitter van de actie is. Het pamflet De etappe van de mars van gisteren begon met politiemaatregelen tegen de monstranten, die duizenden exemplaren van het pamflet verspreidden, waarop de plaatsen van de veertien ondergrondse bunkers staan, waarin regeringsbureaus hun werk zullen voorzetten, als er een atoomoorlog zou uitbreken. De Britse regering neemt deze zaak zo ernstig op, dat premier Macmillan het Theater kwam bijna anderhalve ton tekort De exploitatierekening over 1961-1962 van de toneelgroep Theater sluit met een tekort van zeker 140.000 gulden. Ter dekking van het tekort zijn al enkele garanties en andere extra bijdragen verkregen van subsidiënten. Ook aan de provincie Gelderland is gevraagd te wil len bijdragen in het tekort. Alleen bedreiging van De Gaulle Uit stukken die de Franse po litie by haar jongste arrestaties van anti-gaullistische extremis ten in beslag genomen heeft, blijkt, dat de geldmiddelen van wat er nog van de O.A.S. over is opraken, aldus is van de zijde van de politie meegedeeld. Vandaag zouden de gewezen marine officier Jacques Roy, secretaris-gene raal van de O-A.S. in Frankrijk, en een tiental leden van zijn secretariaat, die twaalf dagen geleden zijn gearresteerd verhoord worden. Uit de inbeslaggenomen documenten blijkt volgens de politie ook. dat de O.A.S. snel uiteen begint te vallen door gebrek aan leiders de meeste zitten gevangen en door interne conflicten in de organisaties. De O.A.S. zou niet langer kunnen worden beschouwd als een gevaar voor de republiek. Wel zou Twaalf mensen zijn zondag om het leven gekomen toen hun Viscount, een vliegtuig van de IJslandse lucht vaartmaatschappij, ten westen van de Noorse hoofdstad Oslo tegen een heuvel vloog. Het toestel, met aan boord zeven passagiers en vijf be manningsleden, vloog onmiddellijk in brand. Het ongeluk gebeurde tien minuten voordat het vliegtuig, dat uit Kopenha gen kwam, op het vliegveld Fornebu van Oslo zou gaan landen. Bij het dalen raakte het toestel een 20 meter hoge heuvel die verborgen ligt onder een groepje bomen. De oorzaak van de bot sing is niet bekend. Het zicht was nor maal en het weer goed. Onmiddellijk na het bericht van de ramp reden ambulances en brandweer auto's naar de plaats van het ongeluk. Er viel echter niets meer te redden. Het toestel was uitgebrand. Onder de omgekomenen bevindt zich de bekende IJslandse actrice Anna Borg. Uitgezonderd twee Denen en een Duit se vrouw waren alle slachtoffers IJs- landers. Het onderzoek naar de ramp werd bemoeilijkt door zware sneeuwval en het niet voltallig zijn van de commis sie van onderzoek vanwege de Paas vakantie. Zondag waren er slechts twee leden van de commissie aanwezig. de bedreiging van president De Gaulle' leven nog bestaan, daar een aantal ge vaarlijke activisten nog op vrije voeten is. De O.A.S. zou tenslotte geen pro gram meer hebben maar alleen wach ten op de verdwijning van generaal De Gaulle. Kennedy's afgezant in Nederland Gisteren is op Schiphol aangekomen de heer Livingstone Merchant, de spe ciale afgezant van president Kennedy, die in een aantal Westeuropese landen overleg zal plegen over het vraagstuk van de gemeenschappelijke kernwapen macht van de N.A.V.O. De heer Livingstone Merchant zal tot morgen in Nederland blijven. Vandaag zou hij een bespreking hebben met mi nister Luns. De afgelopen dagen heeft hij in Londen onderhandeld. Kort nadat de heer Livingstone Mer chant op Schiphol was aangekomen ar riveerde daar ook de Amerikaanse ver tegenwoordiger bij het N.A.V.O.-hoofd kwartier in Parijs, de heer Finletter. De heer Finletter werd op zijn reis naar Nederland vergezeld door de Nederland se ambassadeur in Parijs, dr. H. N. Boon. De heer Finletter zal de heer Li vingstone Merchant bijstaan bij de be sprekingen in Nederland. toezicht op het onderzoek in eigen hand zou hebben genomen. Hem staat na hei paasreces (op 23 april a.s.) in het parle ment een warme ontvangst te wachten. Leden van alle partijen zijn reeds lang verstoord over de vele lekken bij het overheidspersoneel, dat toegang heeft tot geheimen. Liedj es De organisatoren van de campagne de afgelopen dagen ontkennen iets de publikatie van het pamflet te maken te hebben. Niettemin werden uitdelers van pamfletten gearresteerd. De demon stranten zongen: „Ik heb een geheim, een lekker officieel geheim". Anderen riepen: „Voor staatsgeheimen moet hier zijn, dames en heren". De arrestaties brachten de meest mi litante agitators er toe, zioh wat kalmer te houden. Kennelijk voelden zij niets voor een martelaarschap in de cel. Plan nen voor nog i Düsseldorf De 48 Britten, die met Pasen in West- Duitsland hadden willen betogen, zijn zondagavond naar Londen teruggekeerd, nadat zij bijna drie dagen op het vlieg veld van Düsseldorf in het toestel waren blijven zitten, waarmee zij uit Engeland waren gekomen. De Duitse autoriteiten weigerden hen de toegang tot de Bonds republiek. De betogers beletten op hun beurt het vertrek van het toestel, door te weigeren, de veiligheidsriemen vast te maken. Tenslotte werd men het eens over een compromis. Moskou wijzigt mei-groet aan Tito Westelijke diplomaten zijn ervan overtuigd dat een onverwachte ge beurtenis die zich deze week in het Kremlin heeft voorgedaan en waar- hijnlijk verband houdt met het ideologisch geschil tussen China en Rusland, geleid heeft tot een vriend schapsgebaar tegenover Zuid-Slavië dat geen president kent. De bewoordingen van de 1 mei-groe- n aan Zuid-Slavië werden gewijzigd in overeenstemming gebracht met de tekst die voor andere leden van het Sowjet-blok wordt gebruikt. De oor spronkelijke tekst was zondag gepubli ceerd en de Prawda gaf geen verkla ring voor de plotselinge verandering. Dipomaten menen dat tot deze ac tie welke zeer aanstootgevend moet zijn de anti-Zuidslavische Chinezen be sloten moet zijn na een beslissende ont wikkeling in het geschil tussen Moskou Peking. Sommigen meenden, dat pre- ïr Chroesjtsjef maandag of dinsdag i negatief antwoord van de Chinezen heeft ontvangen op zijn voorstel om een bespreking niet in Peking maar in Moskou te houden. In de nieuwe groet wordt voor de eerste keer in de geschiedenis van de Zuidslaven gezegd, dat zij het socialis me opbouwen. In plaats van op te roe pen tot versterking van de banden tus sen beide landen, wenst de leuze de .onbreekbare banden" tussen de beide landen ,,een lang leven" toe. Nooit eerder hebben de Russen leuzen voor de meidag en de 7de november publicatie veranderd. Zondagavond v scheen de leuze met de oude officiële n Zuid-Slavië die zondag door het Zuidslavische parlement veranderd werd in ,,de socialistische derale republiek van Zuid-Slavië". nieuwe naam verscheen in de m dagochtendeditie van de Izwestia andere bladen, maar de tekst vat groeten was dezelfde. Deze tekst werd pas woensdagochtend op de frontpagina van de Prawda gepubliceerd. Diplomatieke waarnemers me dat het besluit over de verandering arschijnlijk in alle haast dinsdag is nomen. Hierover zal stellig overleg zijn gepleegd met Chroesjtsjef die met vakantie aan de Zwarte Zee verblijft. Twaalfde congres over Machten en Mensen sociaal-economische redactie) (Van c De Nederlandse Federatie sitaire studieverenigingen niseerd wordt door leden logische faculteitsvereniging te Leiden. Het thema luidt dit keer ..Machten en Mensen een actueel onderwerp, over een aantal aspecten waarvan di verse lezingen zullen worden gehouden. De congressisten, die zowel in Leiden als in Scheveningen bijeen komen, kun nen o.m. luisteren naar prof. mr. J. F. Glastra van Loon, die zal spreken over wetenschap en politiek", dr. H. Daal der, die zijn visie zal geven op ,,de po litiek in het Nederlandse kader", de heer A. H. Kloos, die over „de vakver eniging in het politieke krachtenveld" spreken zal. dr. J. Niezing, die een aantal denkbeelden zal ontwikkelen over ideologie en planologie" en dr. mr. A. i. van Rhijn, die „overheid en sociaal- economische planning" onder de loep zal nemen. Naast deze lezingen heeft de congres commissie ook de „praktische" politiek in het programma opgenomen. Die po litiek zal „bedreven worden door een forum, waarin leden van de K V.P., de P.v.d.A., de V.V.D., de A.R.P., de C.H.U. en de P.S.P. zitting hebben. elke woensdag Jüngensmarkt ANORAKS Van prima waterafstotende poplin. Kleur- modern ko ningsblauw. De capuchon is van dubbelstof. 75 SHORTS Gemaakt van sterke fantasie no-iron denim. Kies uit S vrolijke kleuren. Speciaal verlaagde M. prijs leeftijd 6 jaar B!3aM«»mu;?d'eigTiTgi In ruil voor weggaan Egyptenaren: Zowel in Jemen als in Cairo is de Paasdagen een akkoord ge sloten. Saoedi-Arabië, meldt de Egyptische pers, heeft erin toe gestemd de steun aan de monar chistische troepen in Jemen te staken. Egypte zal op zijn beurt de ongeveer 28.000 man Egypti sche troepen uit Jemen terugbren gen, waarschijnlijk op 20 april te beginnen. Krachtens het akkoord zullen de Ver. Naties waarnemers sturen naar de grens tussen Jemen en Saoedi- Arabië. Aan beide zijden van deze grens zal een gedemilitariseerde zo ne worden ingesteld. De overeen komst zou tot stand zijn gekomen door bemiddeling van Ralph Bunche en Ellsworth Bunker. In de nieuwe grondwet van Jemen (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Centrale op de maan? Radio Moskou berichtte vandaag dat Sowjet-geleerden plannen hebben voor de bouw van een zonnekrachtcentrale Geweldige spiegels zouden de zc stralen concentreren op een punt hun energie in electriciteit omgezet zal worden. De centrale zou continu kunnen werken omdat de maandag gelijk staat aan 14 aardse dagen en de zonnestralen niet door de dikke lagen van de aardse dampkring zouden behoeven door te drin gen. De maan heeft geen atmosfeer Het vermogen van de centrale zou ve scheidene miljarden kilowatt zijn. Dit honderdduizenden malen meer dan het vermogen van de heliostations op aarde, aldus de uitzending. Voor het transport van de electriciteit naar de aarde zou deze omgezet worden in lichtenergie welke in een dunne straal naar de aarde gestuurd wordt, aldus ra dio Moskoif. Bij het doordringen van de aardse dampkring zal de lichtstraal van de maan veel van zijn energie verliezen. Volgens de uitzending is het echter ook mogelijk dat in verband met dit verlies besloten zal worden het transport van de energie van de maan naar de aarde door middel van een radiogolf te laten geschie- Dertien personen zijn vrijdag om het leven gekomen toen een autobus in een afgrond stortte. Het ongeluk gebeur de bij Makarkot, 152 kilometer van Sri- nagar (Kasjmir). I Twee studenten uit Li verpool zijn zaterdag met hun ledikant uit zee opgepikt, nadat een Brits radiostation nood seinen had uitgezonden, waarin werd gezegd dat zij werden vermist. De studenten waren in een ouderwets ledikant, voor zien van spijlen en ko peren knoppen en drij vende gehouden door le ge olievaten, uit Dover vertrokken voor een reis over het Kanaal. Het va rende ledikant werd aan gedreven door een bui tenboordmotor. I Een niet minder ris kante tocht over het Ka naal hebben zaterdag twee Amerikanen onder nomen: in een „Mont- golfiere", een ballon ge vuld met hete lucht, heb ben zij in enige uren de overtocht gemaakt. Zij stegen op in Rye in Zuidoost-Engeland en landden in Gravelines ten zuidwesten van Duin kerken. De ballon had een middellijn van zes tien meter. I Waar hoge functiona rissen in de wereld zich al niet druk over ma ken: Uit Moskou komt het bericht dat daar ver tegenwoordigers uit ze ven Oosteuropese lan den bijeen zijn om het vraagstuk van de opvoe ring der snelheid van landbouwtrekkers te be spreken.... i Mogelijk kunnen de artsen in Denemarken him patiënten reeds de ze zomer een vakantie in Zuid-Europa voor schrijven. Met dat doel is een speciaal reisbu reau opgericht, dat zie ke mensen in staat wil stellen gezondheid op te doen in een beter kli maat dan Denemarken kan bieden. Momenteel worden besprekingen ge voerd om deze reizen als een normale medi sche behandeling aan te merken. De ziekenfond sen zouden de kosten voor hun rekening moe ten nemen. De Denen schijnen (uiteraard) gro te belangstelling voor dit plan te hebben. I Een zeventienjarige jongen uit Muskoges 'wordt de islam tot officiële godsdienst verklaard en wordt gezegd, dat de re publiek Jemen deel uitmaakt „van de Arabische natie". President Sallal van Jemen zal zich aan het hoofd van een delega tie stellen en deze week naar Egyp te vliegen om de mogelijkheid te be spreken van toetreding van Jemen tot de nieuwe federale Arabische staat. Want daarover is het afgelo pen weekeinde ook algehele overeen stemming bereikt. Tenminste dat is wat de woordvoerder van de Syrische delegatie zondag zei: „Op alle be sproken punten is definitieve overeen stemming bereikt". Ook de Egyptische voorzitter van dt uitvoerende raad, Ali Sabry, heeft zich in soortgelijke bewoordingen uitge drukt. Deze week nog zal een ontwerp- verklaring worden opgesteld, die de grondslagen van het nationale handvest "an de federale staat bevat. De politieke actie in de drie gebieden an de nieuwe V.A.R. Egypte, Irak en _yrië, zal gebundeld worden. Een commissie zal de nieuwe grondwet uit werken, waarover in de komende maan den bij volkstemming zal worden be slist. Men is verder overeengekomen di rect stappen te ondernemen voor de vor ming van één militair opperbevel, de bundeling i instelling v ming van markt. buitenlandse zaken commissies voor de vor- n gemeenschappelijke Ondanks waarschuwing Kennedy De op twee na grootste staalpro ducent van de Ver. Staten, de Republic Steel Corporation, heeft gisteren bekendgemaakt, dat zij met ingang van 16 april voor kool- stofstaalprodukten een selectieve prijsverhoging van gemiddeld 5.34 dollar per ton zal toepassen. De maatschappij volgt hiermede het voorbeeld van de Wheeling Steel Corp. en de Lukens Steel Co., die resp. donderdag en zondag de prij zen van enkele van hun produkten verhoogden. President Kennedy verklaarde de vorige week als reactie op de prijs verhogingen van de Wheeling, dat hij zich zou verzetten tegen elke al gemene staalprijsverhoging over de gehele linie, er echter aan toevoe gend, dat geselecteerde prijsher zieningen niet onverenigbaar behoe ven te zijn met prijsstabiliteit. het Witte ei zondag avond, dat het commentaar van de president voor zichzelf spreekt. Hoe wel de verklaring van Kennedy selec tieve prijsveranderingen naar boven of beneden niet uitsloot, wees de pre sident toch met nadruk op het natio nale belang van algemene prijsstabi liteit. In Washington gelooft men, dat zowel de staalindustrie als de regering zichtig te werk gaan. De Lukens Steel maakte een prijsver hoging voor sommige produkten bekend van 5 a 7 dollar en de Wheeling Steel van 4.50 tot 10 dollar per ton. Als vierde maatschappij in minder dan een week tijd heeft maandag ook de Pittsburgh Steel Company selectie- tieve prijsverhogingen bekendgemaakt. Met ingang van 16 april heeft zij be- lukt dr. Erich Rajakovic, llge medewerker van Elchmann, te vin den. Zij denkt, dat hij tijdens de Paas- drukte over de Beierse grens Oosten rijk kan zijn binnengekomen. Rajakovic en zijn vrouw zijn dag per vliegtuig in München komen, nadat zij uit Zwitserland uitgewezen. De Westduitse autoriteiten verklaarden hem tot ongewenste vreem deling en hij zal naar Oostenrijk wor den gezonden wanneer hij wordt gevon den. Zijn verdwijning is door de politie een „mysterie" genoemd. De 58-jarige Rajakovic zou door de Oostenrijkse autoriteiten worden ge zocht in verband met de deportatie in de oorlog van 6.000 Weense joden. Zijn advocaat heeft vorige week in Wenen gezegd, dat zijn cliënt van plan was zich na Pasen bij de Oostenrijkse jus titie aan te melden. Van ambtelijke zijde in Wenen Is na der gezegd, dat Rajakovic niet onge merkt uit Duitsland Oostenrijk binnen gekomen kan zijn. In Jadotstad, de op een na groot ste stad van Katanga, zijn reeds enkele dagen hevige stammen- oorlogen aan de gang tussen de Baloeba's en de Loenda's, de stam van president Tsjombe. Volgens officieel nog niet bevestigde be richten zijn reeds 74 mensen om het leven gekomen en een even groot aantal ernstig gewond. Indo nesische V.N.-troepen met steun van Ethiopische tanks konden de! toestand meester worden waar dei Katangaanse politie niet was ge-1 Premier Adoela zou er eindelijk in zijn geslaagd zijn regering te recon strueren, met dien verstande dat nu ook ministers van Tsjombe in de cen trale Kongolese regering zijn opgeno men. De grootste moeilijkheden leveren de posten van buitenlandse zaken, bin nenlandse zaken en economische za ken. Verwacht wordt dat een aanhan ger van Tsjombe economische zaken krijgt. B- geen mi krijgen. de gezamenlijke e van de Ameri- Senaat en het Huis van Afge vaardigden. senator Paul Douglas, heeft medegedeeld, dat er namens het con gres een onderzoek naar de staalprijzen zal worden ingesteld. De hearings, die begin volgende week aanvangen, zullen betrekking heb ben op prijzen, winsten, produktie, ar beidskosten, grondstoffen en de gevol gen van de buitenlandse concurrentie, aldus Douglas. Opnieuw relletjes in Alabama Zondag heeft de politie te Birming ham, in de Amerikaanse staat Alaba ma, een groot aantal betogende negers verspreid waarbij zij opnieuw politie honden op de demonstranten afstuur de. Een dertigtal negers werd gear resteerd. Enkele honderden negers hadden zich zondagmorgen na een kerkdienst voor afgegaan door drie predikanten en on der het zingen van geestelijke liede ren. naar de gevangenis begeven waar predikant Martin Luther King, de lei der van de tegenstanders van rassen scheiding, sinds vrijdag wordt vastge houden wegens het organiseren van een soortgelijke betoging. De menigte groei de al snel aan tot ruim duizend men sen daar tal van voorbijgangers zich erbij aansloten. Toen politiemannen, die hun de weg versperden, de drie pre dikanten wilden arresteren, raakten de betogers in opwinding waarop de agen ten hun honden op de mensen loslieten. Twee blanke persvertegenwoordigers werden door de politie hardhandig ver wijderd, maar niet gearresteerd. Er vielen geen gewonden. Weer in Europa tot half mei Tot half mei zal de neerslag in Ne derland, België, Frankrijk en Oos telijk Scandinavië matig zijn, ter wijl het Westen van Scandinavië en de Britse Eilanden een zware neer slag moeten verwachten, zo blijkt uit de Amerikaanse weersverwach ting tot half mei. De temperatuur zal in de komende maand in West-Europa ongeveer normaal zijn, terwijl het Oosten van Scandinavië en het grootste ge deelte van Noord-Europa hogere temperaturen dan normaal kunnen verwachten. Ook in Italië zal het kwik hoger dan anders zijn met uitzondering van het uiterst noordelijke gedeelte, waar de temperatuur evenals in de rest van West-Europa rond nor maal zal zijn. Voor Italië wordt slechts lichte neerslag verwacht. (Advertentie) Gevoel! U zich onzeker met Uw KUNSTGEBIT? Melbehulpvon Dentofix kunt U weer olies kouwen!. Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smookloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een slevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wens#, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergelen, dof Ueen kunstgebit droagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld roden hun patiënten oan Dentofix te bruiken. Het is verkrijg- DENTOFIX. Jadotstad izekere politi tanga als gevolg c van de regering-Tsjombe. De Baloeba's zouden van deze situatie gebruik wil len maken om te trachten de macht in handen te krijgen. De aanleiding tot de onlusten was. dat een lid van de Loen da's een meisje van de Baloeba's ver leidde. De strijd was hevig. Van alle moge lijke soorten wapens werd gebruik ge maakt. Veie doden vertoonden wonden van pijlen, fietskettingen, spijkers enzo voorts. Tsjombe en zijn minister van binnenlandse zaken Moenongo poogden nog heviger te maken. De politie moest zich eerst terug trekken en riep de hulp van de Indo nesiërs in. Deze konden het in eerste instantie ook niet aan, waarop de Ethiopiërs te hulp snelden. De V.N zijn de toestand nu meester, hoewel de sfeer gespannen is. Cubanen dreigen met document Leiders van de Cubaanse revolutio naire raad overwegen of zij een document van 20 pagina's zullen publiceren dat de regenng-Kennedy politiek in verlegen heid zou brengen. Een woordvoerder voor de raad zei. dat -t. dat opgesteld is door dr. Cardona, de president van de het State Department ter be- (Oklahoma, V.S.), die aan een bloedziekte lijdt, is na een verblijf van 28 weken in het zieken huis naar huis terugge keerd. Hij heeft bijna 500 liter bloed toege diend gekregen. Door een nieuwe behandeling zou het bloeden opge houden zijn. I Een helikopter heeft zondag de 110 Duitse toeristen, die reeds veertien dagen in het Zuidtiroolse Martelledal door lawines zijn geïso leerd, een Paasverras- sing bereid. Het toestel werd om de mislukte wierp voedsel, drank en i ondernemen, rookwaren uit bij de ZlJ zeiden dat het document berghutten waar de toe- nBar studering gezonden is. Van welingelichte zijde wordt verno- ■en dat het een gedetailleerd verslag bevat van de betrekkingen van Miro met de Amerikaanse regering sinds 1961 toen de raad met Amerikaanse hulp opgericht j gingen hetgeen Miro beschouwt als toezeg- 1181) Ieder geschrift dat ons over toch In een ander licht te staan, de druiventeelt wil Inlichten, ver- „anneer we tevens weten dat Karei klaart reeds in de eerste regelen dat de Grote amandel- en vijgebomen de teelt van de wijnstok in subtropi- Het planten In streken, waar ze sche gebieden mogelijk is en dat In thans door het Icoude klimaat niet landen met een gematigd klimaat, meer gedijen. We krijgen daardoor zoals in Nederland. België en Enge- de Indruk, dat ons klimaat in de mid land, alleen de teelt van tafeldruiven deleeuwen in dit opzicht gunstiger is onder glas economisch verantwoord geweest dan thans, welke opvatting is. Dat is een ervaring die onze drui- nog versterkt wordt door bet feit dat venkwekers volmindig zullen be- de wjjnpachttienden in de omtrek a™en- van Egmond tussen de jaren 1374 Deze formulering sluit echter geens- en 1379 de destijds kapitale som heb- van 35 ponden Vlaams, 5 schellin gen en 17 groten. Een zo grote op brengst aan wfjn- pachttienden wijst er op, dat de drui venteelt hetzU op veel algemener schaal werd bedre- zlns uit, dat ook in volle grond druiven zouden kunnen groeien, zij het dan dat dit gewas de ei genaar geen inkom sten zal kunnen op leveren. Het is dan ook inderdaad zo, dat bij de particu lieren op sommige beschutte plaat sen druiven willen groeien, maar dat is i land op de ben opgebracht TOCH IS HET ZO! ge meenlijk veronder stellen, SietziJ aan- Hcfhebbc- zienlijke inkomsten opleverde. En bet- rij-gewas dat sterk vertroeteld moet de gevallen nopen ons tot de con- worden om het bestaan te kunnen ci„9ie dat dan toch niet nltsluitend rekken. wyn van inferieure kwaliteit werd Van Karei de Grote is echter be- verkregen, kend dat hij wijnbergen liet aanleg- Het sterkste argument voor de gen op zijn landgoederen die zelfs veronderstelling dat omstreeks de noordelijker dan Aken waren gele- middeleeuwen hier te lande een gen en ongeveer 700 Jaar later bezat zachter klimaat moet hebben ge- hertog Karei van Gelre wijngaarden heerst leveren echter de berichten in de omstreken van Arnhem. Nu die de predikant, dichter en kweker moeten we die berichten niet direct Peter Hondius publiceerde over de al te hoog aanslaan, want ook onrij- io. tot 12-jarige kweekproeven, die pe druiven kunnen wijn opleveren, hij omstreeks 1600 in Zeeland bij de waarvan de zure en wrange smaak Moffenschans had genomen. Daaruit in de middeleeuwen een geringer be- blijkt, dat niet alleen druiven wilden letsel kan zijn geweest dan in onze gedijen, maar ook abrikozen, perzi- tijd, niet alleen omdat de smaak zich ken, vijgen, pompoenen ea meloe- gewijzlgd kan hebben, maar vooral nen. ook omdat er voor de minder gegoe- Nu we toch in de middeleeuwen den weinig anders op de markt was zijn beland, kunnen we ook wel eens dat het gebrek aan goed drinkwater spreken over de geweldige ontplof- zou kunnen vervangen. fing In het heelal, waarvan Chinese Op zichzelf zegt een dergelijke me- astronomen in het Jaar 1054 getuigen zijn geweest. H. PétiUou dedeling dus weinig. Maar zij komt

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 5