Nieuwe Lekke Courant f©1 Paasdrukte was aanzienlijk dan vorig jaar geringer Commentaar Burgemeester sleepte dode takken *1 BOOT 11 Veel Fransen kwamen naar Nederland Bekende trekpleisters hadden het rustig Te hard rijden op rijksweg: 194 bonnen Gas ontploft uit ballon: zes doden Aanrander in Son gepakt Toestand Laos gespannen ondanks overeenkomst lm Dinsdag 16 april 1963, 44ste jaargang iur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD ORGELS, PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS „Stantvastigh is ghebleven jj, j BODEGRAVEN TELEF. 01726—2541 mijn hert in teghenspoet' Leiden Steenstraat 37 tl. 2,80, p.kw, 8,25 Klachtendienst bezorging 18—19 Nieuws in één oogopslag Het miezerige, gure weer heeft tal van de ruim 650.000 buitenlanders, die met de Paasdagen verpo zing in ons land kwamen zoeken, weer vroegtijdig over de grenzen verdre- Met de verkeersdrukte Is het meegevallen. De Spoorwegen konden de drukte gemakkelijk aan en het verkeer over de weg had een regelmatig ver loop. thuis bij de ka chel doorgebracht. Het bes te waren misschien wel de duizenden jongeren af, die de toogdagen bezochten. De Baloeba's en de Loenda's (de stam van pre sident Tsjombe) zijn in Ka- tanga weer een oorlog be gonnen. In Jadotstad zou den als gevolg van de strijd al 74 doden zijn gevallen. Indonesische V.N.-troepen slaagden er eindelijk in, de toestand meester te wor den. Ter nagedachtenis van de 129 in de atoomonder zeeër Thresher omgeko men Amerikanen zijn 'tij dens de Paasdagen in de Verenigde Staten enkele plechtigheden gehouden. Aamlgenomen wordt, dat de duikboot op een diepte van 2560 meter in ellkaar is ge drukt. Engelse anti-kernlbom- demonstranten hebben het gisteren met die Londense politie aan de stok gekre gen. De demonstranten verspreidden pamfletten, die geheime Britse B.B.- plannen onthulden. Detec tives van Scotland Yard en functionarissen van de contraspionagediensten werden van hun Paasver- lof teruggeroepen om een onderzoek in te stellen. De geldmiddelen van de O.A.S. raken op. De orga nisatie begint snel uiteen te vallen en levert geen gevaar meer op voor het land. Wel zou de bedrei ging van het leven van president De Gaulle nog bestaan. Hoewel de leiders van de elkaar bestrijdende groepe ringen in Laos akkoord zijn gegaan met een tijdelijk bestand, houden berichten over nieuwe gevechten tus sen de neutrale en pro- communistische strijd krachten aan. De toestand wordt nog steeds gevaar lijk geacht. Er is opnieuw een onbe mande Russische kunst maan gelanceerd, de Kos mos 14. Tien Papoeas, die in Ne derland hebben gestudeerd, zijn gisteren naar Biak te ruggekeerd. De ruim 40 40 studenten die nog in ons land zijn, eouden omstreeks 1 mei naar Nieuw-Guinea teruggaan. Grens Aan de grensposten is het vooral in het posten vrijdag en zaterdag flink druk "geweest. Alleen al via Nieuwe Schans kwamen ruim 30.000 mensen bin nen. die veelal de zogenaamde „Noord- zeeroute", die door vijftig samenwer kende Deense, Duitse en Nederlandse V.V.V.'s werd uitgestippeld, volgden. Arnhem was, buiten de randstad Hol land. een ander brandpunt van toeris tische belangstelling. Toen deze stad ,vol" was. werden toeristen van 24 na tionaliteiten in een straal van veertig kilometer over omliggende hotels en pensions verspreid. Veel jeugdherber gen zijn goed bezet geweest. De kam peerterreinen in het midden en oosten van het land waren vrij goed bezet, die in het westen matig. Voor het eerst in de nog korte ge schiedenis van het paastoerisme naar Nederland, zijn de Fransen in groten getale uit het noorden van hun land en uit Parijs gekomen, zowel per auto als per trein. Hoewel het Duitse aandeel van het aantal logerende toeristen het grootst was, kon met zekerheid wopden vastgesteld, dat het Franse bezoek op de tweede plaats is gekomen. Daarna komen de Engelsen, die voornamelijk per vliegtuig en schip in groepen den, waarbij veel scholieren en studen ten. De vierde plaats werd broederlijk gedeeld door geallieerde militairen u" West-Duitsland, Scandinaviërs (hoofdzi kelijk Denen) en Belgen. Verkeer Het verkeer langs de grote wegen w; op sommige dagen druk, maar dank zij beperkte maximum-snelheden over algemeen zeer regelmatig. De helikop ter en de vliegtuigen van de rijkspolitie verlichtten de taak der verkeerspolitie- Vijftien- tot zeventienduizend mensen liepen gisteren mee in anti-atoombommarsen van Alder- naston naar Londen. Bij Admiral ty House raakten sommigen slaags met de politie. (Verslag op pagina 5). ONDANKS het typisch Nederlandse weertype, miezerig, guur en koud, hebben nog ruim 650.000 buitenlanders in het lange Paasweek einde de grenzen met Nederland overschreden en verstrooiing gezocht in de bollen streek, Keukenhof, Euromast, musea en andere bezienswaardigheden. De meeste Nederlanders bleven echter bij hun nog steeds warme kachel zodat van een ware uittocht, zoals dat vorig jaar het geval was, nu geen sprake was. De ANWB verwacht tegen Pinksteren een ware explosie van bin nenlands toerisme. Om een indruk te krijgen van het aantal bezoekers aan verschillende evenementen geven we de volgende cijfers (tussen haakjes die van vorig jaar): Keukenhof 60.000 (160.000, Euromast: 15.000 (18.000), Blijdorp 13.000(30.00), Schiphol 25.000(35.000) en Madurodam 32.000 (50.000) bezoe- De Iogies-informatiediensten van de A.N.V.V. en de V.V.V.'s brachten 22.000 buitenlanders onderdak tegen 32.000 verleden jaar (Amsterdam 6.600 Rotterdam 2.000 en Den Haag 1.800). Daarbij dient te worden aangetekend, dat het aantal toeristen, dat vooruit logies had geboekt, belangrijk groter is geweest dan voorheen. De overdek te attracties, zoals musea, bioscopen en restaurants hebben vooral in het westen van ons land over het alge meen bijzonder goede zaken gedaan, alsook aan zaken enkele Noordzeebou- levards. op de weg zeer. Over het alge- kwamen geen opstoppingen voor, behalve gisteren tegen de avond bij Oudenrijn, toen uit oostelijke en zuide lijke richtingen terugkerende Nederlan ders soms files van enkele kilometers vormden. Ernstige ongelukken als gevolg van druk toeristisch verkeer hebben zich ge lukkig niet voorgedaan. De rijkspolitie dan ook zeer verheugd over de op de wegen gedemonstreerde discipline. Dt automobilisten hielden zich over het al gemeen zeer goed aan de snelheidsli mieten. Ook de Nederlandse Spoorwegen heb ben de drukte gemakkelijk kunnen ver werken. De belangstelling voor het rei- rat betreft Eerste Paasdag, niet groter dan op andere zondagen. Gisteren was het echter wel druk. Men heeft overigens geen mensen op de per- behoeven achter te laten en dt treinen reden vrjjwel op tijd, uitgezon derd de treinen van Keulen naar Am sterdam, die een vertraging hadden tien tot vijftien minuten. Buitenland Gerudende het Paasweekeinde heeft de Delftse politie 194 overtredingen van de maximumsnelheid geconstateerd op het gedeelte van de rijksweg onder Delft (zaterdag 36, zondag 85 en Tweede Paas dag 73). Dit werd met de traffipax of elektro nische snelheidsmeter op het twee-ba a ns weggedeelte, waar de maximum-snelheid 70 km bedraagt, vastgesteld. De politie is overigens zeer tolerant opgetreden en ging pas tot het opmaken van een pro cesverbaal ovfer bij het overschrijden van de 80 km. Niettemin moesten er nog 194 bekeuringen worden uitgedeeld. Naar men weet is de snelheidslimiet op de rijksweg tussen Den Haag en Rot terdam van permanente aard, in afwach ting van de wegverbreding bij de fles senhals onder Delft. Zeventig ruiten met katapult kapot geschoten De gemeentepolitie te Velp heeft vie jongelui aangehouden, die ervan ver dacht worden vanuit een rijdende auto 70 ruiten met katapults kapot ge schoten te hebben in een aantal dorpen langs de weg Apeldoorn-Arnhem. De verdachten variëren in leeftijd van 18 tot .22 jaar en zijn afkomstig uit Dieren. Utrecht en Driebergen. De knapen schoten met glazen knik- ers. Er rinkelde glas in Beekbergen, Loenen, Eerbeek, Laag-Soeren, Dieren, Ellecom, Rheden en De Steeg. De to tale schade wordt tussen de vier- vijfduizend gulden geschat. De politie kon uit verklaringen gedupeerden eerst de letter- en daarna de cijfercombinatie vaststellen van het kenteken van de auto. De wagen werd niet lang daarna aangetroffen bij eer cafetaria. De jongelui werden overge bracht naar Apeldoorn, waar zij zijn in gesloten in afwachting van hun voorge leiding aan de officier van justitie in Zutphen. Vooral Frankrijk beleefde een ware uit- tooht van mensen die op zoek gingen frisse lucht en zon. Zondag scheen daar de zon. De Rivièra werd letterlijk overstroomd met toeristen. Onder hen bevonden zich ook sir Winston Chur chill. die, met een reusachtige Pana mahoed op, een autotocht van Monte Carlo naar Nice maakte. Ongeveer honderdduizend toeristen zijn gedurende het paasweekeinde van uit het buitenland en de Bondsrepubliek West-Berlijn gegaan. Zondagmor gen al sloeg het aantal bezoekers van de „Muur" alle records. Honderden auto's en duizenden voetgangers ston den bij de doorlaatposten in lange rijen om een bezoek aan het oostelijke stads deel te brengen. Langs de Belgische kust waren zon dag de meeste hotels en restaurants vol met Nederlandse, Duitse, Franse en Britse gasten. In de Ardennen waren al le hotels volledig volgeboekt. Kampeerterrein bij Zandvoort. gisteren uit de lucht gefotogra feerd: lege plekken, lege plekken, en tvdt er dan nog stond, was peen tentje maar een caravan. (Luchtfoto ANP). Zaterdagmiddag is bij het Westduit- se plaatsje Herbede aan de Ruhr een ballon, die juist een geslaagde vaart met Essen als startplaats had ge maakt, ontploft. Zes personen zijn hierbij om het leven gekomen. Onder hen bevond zich ook een lid van de bemanning. Het ongeluk gebeurde, toen men bezig was het gas uit de ballon te laten ont snappen. Vermoedelijk bevond zich iemand met een brandende sigaret in de buurt, want er deed zich onverwachts een geweldige explosie voor. I)e politie had ter plaatste een rookverbod uitge vaardigd. Mevr. Kennedy verwacht baby Mevrouw Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, verwacht om- streeks half augustus een baby. Het echtpaar Kennedy heeft thans twee kinderen, Caroline en John, vijf en twee jaar oud. Mevrouw Kennedy zal haar man niet vergezellen naar Italië in juni. Striemende regen met de Paas dagen: kachelweer. En de terras jes bleven verlaten. (Van onze speciale verslaggever) De rijkspolitie in het Brabantse Son heeft de 44-jarige Dierenaar J. R. ge arresteerd wegens aanranding en mis handeling van een zesjarig jongetje op een bospad in de buurt van Eindhoven. Het jongetje, dat ernstig was gewond, werd door een wandelaar in de namid dag van Eerste Paasdag gevonden. Het was met een bierfles ernstig toegeta keld en gaf aanvankelijk geen teken leven meer. De onmiddellijk gealarmeerde politie, wist R., die in staat van dronkenschap verkeerde, in een café in Son te arres teren. Hij zou het kind met een brom fiets (die was gestolen) hebben meege lokt en daarna hebben aangerand. De man, die aan de Eindhovense recher che is overgedragen, zou inmiddels heb ben verklaard in de veronderstelling te hebben geleefd dat hij het kind had doodgeslagen. Nieuwe autosnelweg R'dam-Duitsland Gedeputeerden van Gelderland heb ben officieus gehoord, zo deelden zij Pro vinciale Staten mee, dat er plannen zou den zijn voor een nieuwe autosnelweg langs de linker Rijnoever van Rotter dam over Dordrecht in de richting Duits land. Aan deze mededeling voegen Ge deputeerden toe, dat zij intussen gaarne zouden zien, dat rijksweg 15 (via Go- rinchem en de Betuwe aansluitend op rijksweg 12 tussen Arnhem en Zevenaar) zo snel mogelijk wordt voltooid. „Wij zullen niet nalaten de belangen, met de ze voltooiing gebaat, met aandrang te bevoegder plaatse te blijven bepleiten," aldus G.S. Berichten over nieuwe gevechten tussen de neutrale en pro-communis tische strijdkrachten houden de cri sis in Laos zeer gespannen, ondanks een overeenkomst van zondag om het vuren te staken. Volgens welingelichte kringen is de toestand het meest gespannen p een kronkelende zandweg die dwars door het oerwoud loopt, en die de enige verbin ding vormt tussen de strategische pro vinciale hoofdstad leng Khoeang en de Vlakte der Kruiken, die ongeveer 45 km verderop ligt. Avtar Singh van India, de voorzitter van de internationale toezichthoudende commissie is gisteren uit het gebied te ruggekeerd, en verklaarde aan verslag gevers dat de „toestand nog steeds ge vaarlijk is". Eerder scheen premier Prins Soevanna Phoema er aan te twijfelen dat de wapen stilstand in acht genomen zou worden. Het Amerikaanse mnisterie van buiten landse zaken heeft gisteren meegedeeld dat de coalitieregering van Laos heeft in gestemd met zes inspecties per week door de internationale controlecommissie in de Vlakte der Kruiken. Perschef Lincoln White zei dat er nog verder overleg tussen de strijdende groe pen nodig is om de situatie in het land te normaliseren. DIJ DE DEMONSTRATIE iu Engeland tegen de atoombewapening is men dit maal wel heel ver gegaan. Men heeft staatsgeheimen, waarop men de hand had weten te leggen, op grote schaal verspreid. De ontsteltenis is bij regering en volk begrijpelijkerwijze groot. Reeds hadden aan de overzijde van de Noordzee onder scheidene spionagezaken reeds de gemoe deren geschokt. Zij vinden in hetgeen thans is geschied een vervolg, dat opnieuw tot bezorgdheid aanleiding moet geven. Voor een demonstratie als zodanig kan respect worden opgebracht, al zijn er on der een democratisch bestel, als Engeland kent. andere en meer voor de hand lig gende middelen om van zijn gevoelens te laten blijken. Er is een parlement dat van wanten weet. Er is vrijheid van drukpers en vrijheid van vergadering, mogelijkhe den te over om van zijn gedachten en ge voelens te laten blijken. Maar goed, wil men bovendien demonstreren, dan is een democratisch bewind niet spoedig kinder achtig. Dat is het verschil met de dictatuur. Het communisme moedigt de demonstraties in de democratische staten gaarne aan. De regering van het communistische Oost- Duitsland heeft haar beste wensen aan de Engelse demonstranten doen toekomen. Maar in Oost-Duitsland zelf werd een be gin van demonstratie snel de kop inge drukt. Zoiets zou degenen die onder een democratisch bestel zo gemakkelijk tegen hun regering ageren, te denken moeten geven. Wij vrezen echter, dat er bij dit soort politieke activiteiten niet bijzonder wordt doorgedacht. Bezorgdheid over de atoomdreiging wordt door ons gedeeld. Maar de oplossing ligt niet in een ondergraving van de veiligheid van de staat, evenmin als in een onder graving van het gezag van de overheid. Beide, het gezag van de overheid en de veiligheid van de staat, zijn nu op beden kelijke wijze in het geding gebracht door de excessen waarin sommigen zich bij deze demonstraties in Engeland hebben laten verleiden. Het kan wel niet anders, of ook bij wie alsnog mocht twijfelen, moet de zekerheid groeien dat men zo niet op de goede weg is. Maar intussen is belangrijke schade en verwarring aangericht, iets waarover el ders alleen maar vreugde zal heersen. Russen lanceren Kosmos 14 De Sowjetunie heeft zaterdag weer eens een onbemande kunstmaan gelan ceerd de Kosmos 14. De kunstmaan heeft, volgens Tass, een wetenschappe lijke uitrusting aan boord waarmee het onderzoek van de ruimite moet worden voortgezet overeenkomstig het op 16 maart van het vorige jaar aangekondig de programma. De aanvankelijke om looptijd is ruim 92 minuten. Het verste punt in de baan om de aarde is 512 kilo meter en het dichtsbijzijnde punt 265 kilometer van de aarde verwijderd. Alle instrümenten aan boord werken vol komen normaal, zo deelde Tass enige uren na de lancering mede. Vannacht is een bestelauto in Vier lingsbeek in een bocht geslipt en tegen een brug gereden. De bstuurder, de 25-jarige A Sindendonk uit Cuyk aan de Maas, werd op slag gedood. De naast hem zittende E. van der Heijden, eveneens uit Cuyk aan de Maas, werd ernstig gewond. nE storing die Tweede Paasdag regen. achtig weer bracht, trok naar de Oostzee. In het bijbehorende front ont stond echter boven Het Kanaal een nieu we kleine storingdie vergezeld van een brede regenzone langzaam near one land trok. Ten westen van Ierland is een volgende actieve Oceaandepressie aan- gekomen, die naar de Britse eilanden trekt. Nadat in de komende nacht plaat selijk enkele opklaringen zullen zijn voorgekomen, waarin hier en daar mist kan voorkomen, zal de nieuwe oceaan- depressie morgen het weer in ons land beïnvloeden. Met aanwakkerende zui delijke winden zal tijdelijk zachtere lucht worden aangevoerd. De fronten Tendens dalend Hoogwater Scheveningen 17 april: 8.14 V:m.; 20.55 nan. HET WEER IN EVROPA zullen echter ook brengen. Het weer behoudt dus een wis selvallig karakter. enige regen Rapporten hedenmorgen Dc Bilt woensdagavond; te Veranderlijke bewolking met tijdelijk - -- enige regen en vannacht hier en daar Ypenbur mist. Aanvankelijk zwakke tot matige, Vliss. morgen matige tot krachtige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere tempe- Twente raturen overdag. (Opgemaakt te 11.15 Eindhovi ir.) Zd-Lim Helsinki Stockh. woensdag 17 april: zon ogi0 op: 5.41, onder: 19.39; i der 11.17. Woensdag 17 april: laatste kwartier. ;h. bew. windstil mist wnw 4 w. bew. windstil windstil 14 TAAT in IJsselmuiden op door op paasmaandag 's mor- IJssel gelegen, aangrenzende Daarmee verdween niet de en onder aanvoering van bur- Tweede Paasdag tradi- gens de leiding te nemen bij Kampen. De twee knapen teleurstelling bij de jongens, gemeester Verburg werd in- tioneel een paasvuur kan het inzamelen en aanslepen gingen op een brommer za- die weken lang het materiaal gezameld en aangesleept wat branden, dankt de jeugd aan van materiaal voor het grote terdag naar Grafhorst en hadden aangesleept voor een paasvuur dienstig burgemeester L. M. Verburg. vreugdevuur. IJsselmuiden en staken de kan zijn. Het resultaat was, torenhoge stapels brandbare Tweede Paasdag staken de dat in de loop van de middag Als een vader heeft hij de De teleurstelling was de materialen voor een paasvuur bewoners van IJsselmuiden op de Zandberg in IJsselmui- jongere generatie van zijn jeugd van IJsselmuiden be- in brand. De rijkspolitie wist de hoofden bij elkaar. Met den opnieuw alles in orde gemeentenaren over een gro- zorgd door twee 'ongens uit de jongens in de kraag te man en macht, met behulp kwam om 's avonds een groot te teleurstelling heengeholpen het aan de overzijde van de pakken. van een aantal vrachtauto's vreugdevuur te laten branden. Madrid Ma 11 ore a h. bew. windstil 18 onbew windstil 16 zw. bew zzw 1 16 1. bew windstil 16 windstil 20 windstil 2! windstil 19

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1