DE SUPER-SOKKEN VOOR of TEGEN r het met silver flake" fS 'At M Sper tijd... "Ruimte voor ons.... TEE-VEE-TOEKOMSTBEELD? xr; Spertijd ZATERDAG 13 APRIL 1963 ff Tw LEES MEE DENK MEE SCHRIJF I van Scholten op de Tee-vee De uitnodiging mee te lezen, mee te denken en vooral te schrijven gaat ditmaal over iets, waar iedereen wel een mening over heeft. Jij ook, mogen we aannemen, want als je wel eens kassie-kijlct (en wie doet dat niet) ben je vast wel geïnteres seerd in de vraag: commercie op de beeld buis, ja of nee. Zelfs al behoor je niet di- rekt tot de niet te onderschatten categorie, die op de kamerverslagen afvliegt als zijn de de boeiendste lectuur in de krant, dan zul je toch de debatten over commerciële televisie in de Kamer wel hebben gevolgd. Dat hebben wij ook gedaan, we hebben er zelfs vrij lang over gediscussieerd. En daar na de gedachte geopperd jou mee te laten discussiëren op deze pagina. Daarom heb ben Rolf Hoekstra en Leo Kleyn om te be ginnen hun standpunt naar voren gebracht, in de hoop dat grote drommen iRuimte-le- zers zullen volgen. Schrijf en stuur die mening naar redaktie „Ruimte voor ons" en doe je enveloppe vóór 18 april a.s. op de bus. Op „Ruimte" van 27 april plaatsen we dan de reacties. Laten het er vele zijn Rest ons nog even door te geven dat de foto's op deze pagina van Robert Collette zijn, dat Cees van Dop „Spertijd voor scho lieren" schreef, Tjit Reinsma „Kijk nou verzorgde en Jan Roos voor de „Zo maar" tekende. BEN JIJ heid van meningsuiting. Maar „mening" wordt, aldus Sierskma, in dit verband gedevalueerd tot wat hij een „geldswaardig begrip" noemt. Hij be doelt daarmee dat men, door van vrije menings uiting te spreken, de begrippen „mening" en „re clamekreet" op één lijn stelt. Terecht merkt hij op dat de reclamekreet juist het tegenovergestel de van een mening is, nl. een middel om menin gen tegen te gaan. En M. Verdaasdonk geeft in hetzelfde „Tirade" hiervan een concreet voor beeld door zich af te vragen of de zin „de sok ken die Jansen maakt zijn onverslijtbaar" een mening inhoudt die vergeleken kan worden met bv. de uitlating van een criticus: „dit boek is een meesterwerk". Heer Als de heer X ons via de beeldbuis meedeelt dat hij de sokken van Jansen zo prima vindt, zijn, wij, goedgelovig als we zijn, aanvankelijk nog wel geneigd te menen dat hij zich geroepen voelt ons deelgenoot van zijn vreugde te maken, maar als hij tien minuten of een uur later weer de kwaliteit van die sokken begint aan te prijzen, begint het ons duidelijk te worden dat de heer X zich niet geroepen voelt, maar geroepen is dit te doen. en erger, dat het culturele program ma waarnaar wij kijken er zonder de wat aard se opmerkingen van de heer X niet zou zijn. Wij kunnen dan ook niet inzien dat reclametelevisie een zaak van vrijheid en democratie zou zijn, zo als de regering beweert en zoals uit het vóór- stemmen van de gehele WD-fractie zou moeten blijken. Alleen al de simpele vrijheid zelf te mo gen bepalen welke sokken, wij zullen kopen, wordt ons ontnomen. Natuurlijk, de heer X staat niet met een revolver achter ons als wij in de winkel onze keus maken, maar wel horen wij, in Öë'bommercie schept de mogelijkheid om aan het alternatief gestalte te geven. Waarom zouden wij het bedrijfsleven nïet de gelegenheid géven met de opbrengst van reklame een eigen pro gramma te financieren? Er is nu eenmaal particulier initiatief en dat moet beloond worden. Bovendien is het dc enige mogelijkheid een tweede televisienet te exploite ren zonder het kijkgeld te. verhogen. De knop kan omgedraaid «worden. We hebben keuzevrijheid. Want de vrijheid van keuze is alleen te vinden ln een tweesóortige televisie, waarbij onafhanke lijk en in onderlinge rivaliteit gestreden wordt om de beste programma's. De commerciële tele visie zal zich zonder twijfel de belangen van de kijker aantrekken. De reklame wil waar voor zijn geld en dat is zoveel mogelijk kijkers. In de ether zal een moor dende strijd ontstaan. Een strijd die èn de pro gramma's èn de kijkers ten goede zal komen. De huidige omroepen begrijpen hun precaire si tuatie. Enthousiast wordt er tegen de heilige huis jes getrapt. De zuilen sidderen op hun grondves ten. Een goed ding. Dit alleen al is voor mij re den genoeg om de nieuwkomer met gejuich te begroeten. De houweel moet er in. Het breekijzer. We willen spaanders zien en nog veel meer. Eindelijk een eigen programma dat nu eens niet verzorgd zal worden door de bestaande omroe- Al genoeg Dus alsjeblieft geen reklame in de traditionele omroepverenigingen. Daar hebben deze laatsten trouwens altijd al voor gestreden. En terecht. Zij hebben al genoeg commercie bedreven door het opdringen van hun politiek, geloof, giro-nummers en dominees. Het nieuwe mag niet met het be staande verenigd worden. Het nieuwe moet nieuw blijven. De opkikker. De schone bezem. Het jonge bloed dat kloppen gaat in het tweede net. Snoodaards hebben de comm. t.v. in de ijs kast gestopt. Het schijnt iets te maken te hebben met de aanstaande verkiezingen. Wat zijn we weer heerlijk democratisch. Toch duurt het niet lang meer of de omroepen zullen met argumen ten moeten komen. Dus a.v.r.o., k.r.o., n.c.r.v., v.a.r.a., en v.p.r.o geen geklets over cultuur- nielers of cultuurbarbarisme. De vlieger gaat - - op. Als het toch ooit nog eens zo ver komt, heb- nen we jullie altijd nog. Misschien gaan we de programma's dan wat meer waarderen. Wie weet. Maar voorlopig is het laatste woord nog niet ge sproken. De wolven huilen in het bos. ^'ass^iKii.'ïa MTtsraarsrsTs: kast verdwenen is. Die ijskast jammer genoeg weten we nu nog niet van welk merk „beteken de een abrupt, maar toch niet onverwacht einde van de besprekingen in de Tweede Kamer: hij staat aan het eind van de weg die alle belangrijke nota's gaan. Die afkoeling was afgezien van de noodzakelijkheid ervan in verband met de dreigende verkiezingen zo gek nog niet: de ge moederen waren wat verhit geraakt, niet in het minst dat van staatssecretaris Scholten, die op een gegeven moment uiteraard onder gejoel van de socialisten verklaarde dat hij ieder die tegen commerciële televisie is, tot de conserva tieven wilde rekenen. Nu zou men zich bij zo'n opmerking natuur lijk achter de socialisten kunnen scharen om mee te gaan joelen, maar het vervelende is dat hjj op de een of andere manier toch wel hout snijdt. Het staat namelijk als een paal boven water dat de commerciële televisie er komt ellenlange debatten en de tegenstand van een hele a.r.-frac- tie ten spijt. Wie zich dus verzet tegen een ont wikkeling die toch niet te stuiten is, loopt het gevaar voor „behoudend" versleten te worden een voor de partij met de grootste progressieve pretenties inderdaad wat pijnlijke kwalificatie. Anderzijds moet nadrukkelijk vastgesteld wor den dat enig gejoel bij een dergelijke boute be wering toch wel op zijn plaats is en niet alleen in socialistische rijen. De zaken liggen namelijk heel wat minder eenvoudig dan de staatssecre taris het wil doen voorkomen. De reclametele visie ligt mr. Scholten zeer na aan het hart, maar als hij daarvoor reclame wil maken, moet hij het wel met eerlijke middelen doen en niet met wat leuzen gaan schermen. Niet voor 't eerst Overigensjs het niet de eerste keer dat hij dit deed. Fokke Sierksma heeft in zijn artikel „Gelds waardige begrippen", gepubliceerd in „Tirade" van februari 1963, de staatssecretaris al van ..be gripsvervalsing" beschuldigd. Reclame in de tele visie zou, o.m. volgens mr. Scholten, een van de rechten van de mens zijn, nl. het recht op vrij- Strijd vele kijken, nl. We willen een eerlijke concurrentie op het scherm die een einde maakt aan de homogene ti rannie van de zuilen. De concurrentie moet als motief gebruikt worden om het peil van de programma's te verhogen. Het gaat de kijker uit sluitend om het goede programma en dit is haast vanzelfsprekend ver te zoeken als het markante punt „strijd" ontbreekt. Hoewel de huidige omroepen, van de daken schreeuwen dat zij vechten voor de belangen van de kijker, zie ik geen reden om hen op hun woord te geloven. Nergens wordt de Nederlandse consument zo verwaarloosd als juist in het kader van de tegenwoordige televisie programma's. Hoe meer zielen Wij gaan prat op onze democratie en ook de omroepverenigingen schijnen daar een symbool Het is niet mijn bedoeling de zuijen als zodanig af te breken. Hoe meer zpilen hoe jneer vreugd. Het gaat echter om de strakheid van het monopo lie, de eenzijdigheid in de ether. Dit moet ver broken worden in het belang van de kijker. In dien de zuilen dit voor ogen hielden zouden zij niet zo attakeren tegen de comm. t.v. Meer dan tien jaar voert het monopolistische bestel zijn on wankelbaar beleid. Onaantastbaar. De omroe pen zijn moderne pilaar-heiligen geworden met het hoofd te koel en de voeten te droog. Avond aan avond worden ons programma's voorge schoteld. Iedere avond kan men rekenen op de trouw van de kijker. Aan ons zal het niet lig gen. Het toestel is gekocht, de meest onmogelij ke antennes zijn geplaatst, de bougies zijn ont stoord en in het gunstigste geval is het kijkgeld betaald. Recht Daarom hebben wij recht op ónze programma's. Kartoen Mimsterije-lief- Reclame betekent nu eenmaal onvrijheid, daar helpt geen ministertje-lief aan. Bij de ene vorm van reclame is die onvrijheid alleen minder evi dent dan bij de andere. De onvrijheid is het grootst wanneer reclame een noodzakelijke fac tor wordt voor iets dat buiten de reclame staat. Zonder stationsreclame zouden detreinen toch wel rijden; de Spoorwegen zijn niet afhankelijk van de fabrikanten. In het krantenbedrijf liggen de kaarten al heel anders: daar is men aange wezen op de advertenties, want met de abonne mentsgelden alleen komt men er niet. Voorstan ders van commerciële televisie zullen nu onmid dellijk aanvoeren dat er zonder reclame toch wel televisie zou zijn er immers al is maar dat het juist om de betere programma's gaat, die de zuilen niet kunnen bekostigen. Henk Alvorens zij dat doen, moeten zij wel beden ken dat zij zich dan in het gezelschap van Henk van der Meyden bevinden. Nederland's showpa- ginaredacteur, die met vrucht enige lessen in de magogie gevolgd schijnt te hebben. In De Tele graaf (waarin anders?» toonde hij op de dag waarop de tv-nota de ijskast inging, op een extra schreeuwerige „Show-pagina" „hoe ook u bena deeld wordt door de regering". Gelukkig was het Henk van der Meyden die het ons toonde, zodat op deze „vertoning" niet serieus hoeft te wor den ingegaan. Maar alle anderen die zich, ondanks zijn gezelschap, tot voorstander van reclamete levisie proclameren, om wille van de betere programma's, -willen misschien wel bedenken dat het een ten koste gaat van het ander. Betere programma's, culturele programma's vooral, want daar brengen de zuilen toch maar niets van terecht jammert De Telegraaf en dié weet wat cultuur is goed, maar niet zonder de machtige stem van de commercie. Willen de kijkers cultuur op hun scherm? Uitstekend. Ze zullen er zich een indigestie aan eten, alleen na tuurlijk niet aan de cultuur-puur, nee. overgoten met een lekker commercieel sausje. Zonder dat sausje geen culturele brij. Niet houdbaar Nu goed, zeggen de voorstanders, wat dan nog? We nemen de reclame op de koop toe: het cul turele doel heiligt de commerciële middelen. Als die middelen noodzakelijk waren, zouden we ons gewonnen geven tenslotte verzetten we ons ook niet tegen reclame in de kranten. Maar de wer kelijkheid is anders. Het in de Nota aangevoerde motief dat de totstandkoming van een tweede programma afhankelijk zou zijn, van commer- - ciële steun, bleek niet houdbaar. Juist daarom gooide de regering het over de boeg van de vrije meningsuiting. M?ar als fabrikant Jansen om daar nog even op terug te komen ons tot vervelens toe vertelt dat zijn sokken zo prima Speciaal Wij eisen goede programma's en geen bedor ven televisie-avonden. Waanden we ons eerst koningen met „dat ven ster op de wereld" dan zijn wij nu televisiemar telaren geworden. Alleen hij die kijkt om zich te ergeren en gelukkig zijn dat er heel wat vindt er nog iets De knop domweg omdraaien gaat niet. „Mis schien mis je dan net wat je niet missen mocht". Doe het toestel de deur uit! Hoe moet het dan met het t.v. tafeltje? De t.v. bril? Het t.v. be zoek en de t.v. van de buren? Er is geen weg terug. We zitten in het schuitje en zullen mee varen. De enige mogelijkheid op de betere programma's is de bakens te verzet ten. Er moet ruimte komen voor het alternatief. ROLF HOEKSTRA Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen mag dan al in de Kamer verklaren dat het maken van reclame geen oneerbare zaak is in een land dat dank zij het koopmanschap van, zijn inwoners groot is geworden we vragen ons toch wel af, waar- en vervangen door allerlei eufemismen, zoals „speciaal programma", „speciale boodschap", „speciaal kwartiertje". Het is alles „speciaal" wat daar de klok slaat reclame wordt er, naar de terminologie te oordelen, niet gemaakt. Ge neert men zich toch een beetje voor de verbor gen verleider, die ons suggereert dat we met een bromfiets gelukkiger zullen zijn? Het valt wel mee met die invloed van de reclame, zeggen de voorstanders. Zo gemakkelijk laat men zich niet verleiden. „Men", misschien niet, maar wel de „coming men", de kinderen, van wie bijv. in En geland 64-^-72 pet. naar de commerciële televisie kijkt, tegen 3845 pet, van de volwassenen. En waarom plaatst het Iniatiefcomité Stichting Ra dio en Televisie Nederland aan de vooravond van het parlementaire debat een levensgrote adver tentie in de kranten, als die invloed toch maar ge ring is? Het is een misschien wat conservatieve vraag en staatssecretaris mr. Scholten. die zich een voorstander van progressiviteit heeft getoond, zal voor het schrijven van dit artikel dan ook wel geen subsidie verlenen. Gelukkig is hij een voor stander van de vrijheid van meningsuiting, zodat we ongestoord kunnen joelen als de commerciële televisie er tóch komt. LEO KLEYN Peukjes in de mosterd ROTTERDAM. „Ja, er zijn verschil lende oorzaken van onze maatregel de zaak van 12 tot 2 uur voor scholieren te sluiten", verklaart de heer Besijn, chef in één der drie lunchrooms van „De Turk" in de Maasstad. „In de eerste plaats het walge lijke gedrag van een bepaald soort jongeren. Voorbeelden? Omdat we geen klontjes bij de koffie serveren, staan er op de tafeltjes suikershakers. Verschillende keren hebben we mee gemaakt, dat na het wegtrekken van een luidruchtige roep jongens, de kof fiekopjes boordevol suiker werden gevon den. Een andere keer ontdekten we een ge- spetterende boog maggi op een van de muur schilderingen. Zelfs hebben we een keer meegemaakt dat een klant ons een mos terdpotje kwam brengen waar twee sigaret tenpeukjes in waren gedoofd. Dergelijke excessen schreeuwen om maatregelen. En we hebben inderdaad van alles reeds ge probeerd om deze tergende baldadigheid te gen te gaan." Sorteren „We zijn begonnen met iemand bij de deur te zetten. Deze had dan de taak de binnen komende scholieren te sorteren. Een hels werk dat ik zelf ook een, paar keer gedaan heb. Onuitvoerbaar. Toen hebben we geprobeerd een- gedeelte van "de zaak de ijsafdeling Geen toegang voor scholieren tussen 12 en 14 uur Plakken Gedwongen voor scholieren Gedupeerde scholieren, die we in de omgeving van „De Turk" ontmoetten, geven hun mening: Jan Strijder (17 jaar)we -trekken altijd naar de Karei Doorman straat. 's Winters naar „de Turk" én 's zomers naar de ijsbar aan de overkant van de straat. Je ontmoet dan je vrienden die op een andere school zitten of jongens die al op een kantoor werken. Ja, altijd tussen de middag. Na schooltijd (4 uur) is hier niets meer te beleven. Marja Koelewijn (16 jaar)Tussen de middag gaan we altijd hier naar toe. 's Winters kan je natuurlijk niet buiten blijven .staan en daarom gingen we altijd bij „De Turk"naa r binnen. Als het druk was, kon je wel eens „gratis meerijden", want elke dag een kopje koffie loopt aardig op. Loes Faber (16 jaar). Jammer dat we van 12 tot 2 niet meer naar bin nen mogen. Ik vond het er altijd heel gezellig. Bovendien komen er verschillende bekende mensen. Ik heb eens een keertje naast Cornelis Bastiaan Vaandrager gezeten. Karei van de Poel (16 jaar)nu naar( binnen te glippen is een hele sport. Net een film van 18 jaar. Ik ben nog al groot voor mijn leef tijd dat is natuurlijk een, voordeel. Joost van den Berg (17 jaar) ik ben het er helemaal niet mee eens. Goed, ik weet dat er sommige lui zijn die wel eens minder correct handelen, maar om iedereen dan maar over één kam te scheren nee! Ik vind het een nogal belachelijke maatregel als u het me vraagt. Gelukkig zijn er nog andere tentjes waar we in Rotterdam een kop koffie —kunnen—halen.-- speciaal voor de jongeren te reserveren'. Dit ging ook niet. Kortom we hebben van alles geprobeerd, maar tijdens de lunchpauze (van aantal lege coca-cola flesjes van een tafeltje haalden en die voor zich neer zetten. Dit is op een linke manier de boel beduvelen. Be denkelijker wordt het echter, wanneer er ie mand binnen komt, die een volledige lunch wil gebruiken. Hij ziet dat er geen plaats is en hij gaat weg. Je begrijpt.' dat dit niet kan. We zijn geen gesubsidieerde jongeren-instuif. Nee, elke stoel moet per dag een bepaald be drag opbrengen". mag dat? ,ii lijm Gesprek mei- een politie- funktionaris POLITIE-FUNKTION ARISJu. de maat- regel, zoals de directie van De Turk" sinds kort heeft getroffen is volkomen legaal. Ie dereen is thuis baas en mag aan personen, die hij niet binnen wil hebben, de toegang ontzeggen. Natuurlijk is een dergelijke stap niet sympatiek te noemen, maar de achter gronden wetende en de goede wil van de di rectie kennende, kan ik er toch welinko- POLITIE-FUNKTIONARISJa, wanneer zen directie het plotseling in zijn hoofd krijgt om alleen mensen in smoking in hun zaak toe te laten dan is het hun goed recht lieden in andere kleding te weren. (Er zijn verschillende zaken in Rotterdam waar je niet naar binnen mag, wanneer je niet voor zien bent van een stropdas!!) We hebben ook wel eens het kwalijke ge val gehad, dat een groep Ambonezen met een aantal Nederlandse jongens in een danszaal had gevochten. De daarop volgen de iveek werd aan de Ambonese jongens de toegang' tot de zaal ontzegd. Natuurlijk is een dergelijke maatregel altijd onsympa- tiek en kan nooit een goede reklame zijn voor de zaak. Maar ja, bepaalde moeilijk heden kunnen soms niet anders worden op gelost. CEES VAN DOP „Nu moet je goed begrijpen, dat we het he lemaal niet erg vinden als iemand weinig ge bruikt. Wat we wel vervelend vinden is ech ter, wanneer iemand op het drukst van de dag een kopje koffie komt halen aan het buffet en hij blijft een uur of twee uur hangen. Het lijkt me dat. je toch zelf wel aan kan voelen, dat dit niet kan. Ik zou me. geloof ik. niet zo „happy" voelen, als ik in een volledig bezet te zaak een uur bleef zitten staren naar een leeg flesje cola." Ik zit reeds jarenlang in dit vak (Indonesië, Frankrijk, Florida....) maar een mentaliteit als hier heerst, heb ik nog nooit meegemaakt. Nogmaals gezegd. Ik heb helemaal geen he kel aan de jeugd en de generaliserende maat regel die we weloverwogen hebben moeten treffen, betreuren we allemaal heel erg, maar we zijn er toe gedwongen. Wij niet alleen, want verschillende lunch rooms van warenhuizen en andere zelfstandige zaken hebben dezelfde stap moeten doen. Ook hebben we berichten ontvangen uit andere ste den waar sommige zaken zelfs de gehele dag voor scholieren gesloten zijn. (Amsterdam: VERBODEN TOEGANG VOOR JONGEREN ONDER DE 20 JAAR.) Ik weet niet of onze „onsympatieke" maat regel tijdelijk is. We hopen natuurlijk van wel maar ik zelf heb weinig vertrouwen in een opheffing van de beschikking. tussen twaalf en twee is er te weinig toezicht voor sommige jongetjes en meisjes. CEES VAN DOP beëindigd i9 in het iekènd verschenen met een 1 pagina's: 702. Nog niet voor b(jna vier maanden 2. Spoorkaartjes zullen per 3. Begin volgend jaar zal ei koplamp aangebracht moeten 4. De Telegraaf dat ochtendblad weet-u-wel kan zijn lezers alles wijs maken, want die geloven dat alle9 kan. Zo doet een ingezonden-slukken-schrijf- ster het voorstel voortaan, op dezelfde wijze als dit voor de th.c. geschiedt, een regelmatig onderzoek in te stellen naar dc t.v.b. (toerekeningsvatbaarheid). Wij hopen, dat haar voorstel wordt aangeno men. Misschien dat zy dan onvermin derd toerekeningsvatbaar wordt geacht voor iets dat zy niet gedaan heeft. deelnemers aan twistwedstryden. Geble ken is namelijk, dat deze verzekerings- maatschappij het uit te keren bedrag vrywel altijd na een twistwedstryd aan de deelnemers moet betalen, omdat deze op welke wyze dan ook niet meer in hun normale doen zyn. Waren ze dat vóór de wedstrijd dan In de „Haagse Post" stond een inter view met Surinaamse studenten. Hoewel zy gasten zyn, kon er geen goed woord voor Nederland af. We weten het nu wel. Wy zyn een klein hroek-op-walerland. Maar ga dan terug, of haal je zwemdiploma. Dat is hard nodig in ons landje, wanneer men opmerkingen maakt die kant noch wal raken. Volgens betaling van kijkgelden Of bedoelde hy de pr spreekt namelijk som: lijk Korthals laat de

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 20