Nieuwe Leidse Courant r oeristen „bezetten vooral bollenstreek Commentaar Vruchteloos zoeken naar jongetje uit Voorburg Koude oorlog politie-tram in Gent r Paasdrukte iets geringer Grensposten hadden grote drommen te verwerken Rozenburgse bakker doodt schoonzuster Zaterdaf 13 april 1963, 44ste jaargang Amerika: ZELF DRAAIEN CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Zie pagina Steenstraat 37 '58936'" "Abonnementsprijzen bezorging 18—19 De toeristen hebben bezit van ons land genomen. Nadat donderdag al vele duizenden buitenlanders de grenzen waren gepasseerd, is gisteren de toeristenstroom eerst goed op gang gekomen. De algemene indruk is echter dat de Paasdrukte minder is dan vorig jaar, wat kan worden toegeschreven aan het wat frisse weer, dat voor de feestdagen is voorspeld. Reeds in de vroege ochtend kregen de grensposten dichte drommen automobi listen te verwerken, voornamelijk Duit sers. maar ook veel Skandinaviërs, Ame rikaanse en Britse militairen uit Duits land, Engelsen cn Fransen, van wie de meesten naar het westen trokken. Veel moeite met het vinden van onderdak hebben de toeristen niet gehad. Velen hadden tijdig gereserveerd en zij, die pas op het laatste ogenblik hadden besIoteD de Nederlandse grens over te gaan. kon den via de plaatselijke V.V.V.'s vlot ln het gewenste oord van bestemming of in de omgeving daarvan worden onderge bracht. Alleen de provincie Utrecht raakte eivol. In de hoofdstad waren gisteravond al- l leen nog enkele luxe hotelkamers te krijgen. Men begon toen aan de reserve van ongeveer 2000 particuliere adressen De kampeerterreinen van Amsterdam waren vrij goed bezet. Hotels en pensions ln steden als Gou da, Haarlem, Dordrecht, Delft, Leiden. Arnhem en Leeuwarden waren groten deels of volledig bezet Hetzelfde kon van Rotterdam worden gezegd. In Sche- veningen had men nog wel enkele plaat sen over, maar daarvan kon vrijwel geen gebruik worden gemaak omdat alle ho tels en pensions met ingang van van daag waren gereserveerd. Bij particulie ren beschikte men echter nog over rui me réserve. Ook in andere kustplaatsen was de bezetting goed, maar ondanks de drukte bleven er nog duizenden bedden Hoewel de Rijkswegen van het oosten en zuiden naar de kust vrijwel de hele dag volbezet zijn geweest, hebben zich geen stagnaties voorgedaan. De wegbe- heerders hadden zoveel mogelijk alle obstakels ten behoeve van reparatie weggehaald, zodat een goede doorstroom mogelijk was. Wat stugger verliep die bij de grensposten in het oosten, waar hadden de V.V.V.- marechaussee en douane de handen vol n het gisteren en vand-u.g hadden de toeristenstroom te verwerken In Elten-Burgh werd op zes rijbanen ge controleerd. Beek beleefde een stroom van 3500 man per kwartier, elders gaf men het tellen op. De grensposten aan de zuidgrens ga ven een ander beeld. In Wernhout wa: het niet drukker dan op een nOrmali dag, ook al waren er wat meer Franse personenauto's dan normaal. Ongeveer Nieuws in één oogopslag De ('buitenlandse) toe risten hebben weer bezit van ons land genomen. Na dat donderdag al vele dui zenden de grenzen waren gepasseerd, is gisteren de toeristenstroom pas goed op gang gekomen. De al gemene indruk is efehter, dat de drukte minder is dan vorig jaar. Dit kan aan het frisse weer worden toegeschreven, dat voor de feestdagen is voorspeld. De Amerikaanse marine heeft officieel toegegeven, dat haar snelste en mo dernste atoomonderzeeër Thresher niet meer te red den is. De verslagenheid is groot in de Ver. Staten. ..Vermoedelijk is de Thres her als een walnoot ge kraakt", aldus een inge- Na haar officiële bezoek aan Japan is prinses Bea trix gistermorgen met een Japans üjntoestel aange komen in Honoloeloe op Hawaii voor een particu lier bezoek van drie dagen aan de afgelegen badplaats Hana. De Tweede Kamer is gisteren op verkiezings reces gegaan. Voor meer dan veertig leden was de bijeenkomst van gisteren de laatste vergadering. Met ingang van het ko mende begrotingsjaar moet de Nederlandse hulpver lening aan de minder ont wikkelde landen belang rijk worden uitgebreid en op haar vorm en organi satie opnieuw worden be zien. Voordat de Kamer op reces ging. besloot zij, dat de theologische faculteiten aan de Vrije Universiteit en de R.K. universiteit te Nijmegen ook voor over heidssubsidies in aanmer king zullen komen. Het raadsel Rajakovic wordt steeds groter Don derdag vertrok hij uit Zwitserland naar Mühchen in Beieren. Terwijl de politie overleg pleegde over de vraag, wat er met de vroegere medewerker van Eichmann moest ge beuren, was Rajakovic al verdwenen. Wellicht heb ben ..oude kameraden" hem onderdak verschaft. zestig procent van alle toeristen die de grenzen passeerden, trok naar het wes ten. Een kleine twintig procent kwam alleen om inkopen te doen. waarvan vooral Venlo heeft geprofiteerd. Naar schatting hebben de Duitsers hier on geveer een miljoen mark uitgegeven. Het grootste deel van de marken werd besteed in levensmiddelenbedrijven. Ook de spoorwegen hebben het druk gehad. De treinen uit Duitsland zaten afgeladen vol. Vooral in de ochtenduren zijn nogal wat extra treinen ingelegd. Bijzonder druk was het reizigersvervoer tussen Roosendaal en Vlissingen- Marechaussee en douane langs de oost grens verwachtten voor vandaag opnieuw grote drukte, speciaal door het groeps- Ondanks het frisse weer verwacht men met name in de bollenstreek veel toe loop. Veel is er echter nog niet te zien. Alleen de crocusvelden staan in bloei en hier en daar een vroege narcis. Vier communisten uit Finsterwolde op vrije voeten Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het beroep van de vier in maart gear resteerde kopstukken van de commu nistische partij te Finsterwolde tegen hun gevangenhouding gegrond ver klaard en hun onmiddellijke invrijheids- stell'ing gelast. Een vijfde arrestant, het communistische Eerste-Kamerlid Harm H., werd zoals bekend vorige week vrij dag reeds op vrije voeten gesteld. De vier thans in vrijheid gestelden zijn: het 57-jarige raadslid A. B„ de 51- jarige fractieleider van de C.P.N., H.S. de 43-jarige commies ter secretarie S. K. en de 47-jarjge werkleider var de gemeentelijke sociale werkvoorzie ning A. B. Gisteravond is de zevenjarige W. Kra mer uit Koedijk in het Noordhollands- kanaal verdronken, l Bij het uitwijken voor een auto zou hij met zijn fiets het kanaal zijn gereden. Helderziende zegt: Onder zand Sinds donderdagavond zoekt de Voorburgse politie, bijgestaan door vele bewoners, naar het zesjarige jongetje Willem Frederik Slee uit de Prins Hendrikstraat in Voorburg. WIMPJE SLEE spoorloos Tot nog toe zonder een enkel spoor van het kind te vinden. Wimpje, die 's middags het laatst door zijn moe der werd gezien toen hij met vriend jes in de straat speelde, is spoorloos. De politie begon donderdagavond om zeven uur een grootscheepse speurtocht naar het verdwenen jon getje in en om de gemeente Voorburg, daarbij geassisteerd door honderden, die de wanhopige ouders wilden hel pen. Automobilisten lichtten de zoe kers met de koplampen van hun auto'? bij. Ook 's nachts ging het onderzoek door. Gisteren heeft met weer alle wijken systematisch „uitgekamd" maar evenmin als het dreggen in de Alles en iedereen ingeschakeld Vliet en op vele andere plaatsen heeft het iets opgeleverd. Wimpje een klein kereltje met pientere donkere ogen heeft een Indisch voorkomen. Hij is gekleed in blauwgeruit bloesje, een grijs trul- :n een lange grijze broek met leren kniestukken. Hij had een donkergrijs jasje aan met een capuchon en hij liep op sandalen. De wanhopige ouders van Wimpje hebben een helderziende om hulp ge vraagd en volgens deze moet er „onder zand" worden gezocht. De politie heeft talloze bergen zand ondersteboven ge keerd. Met twee speurhonden werd het vroegere terrein van het waterleiding bedrijf aan de parkweg, vlakbij de Vliet, afgezocht. De Vliet werd geheel afge- dregd, vooral bij de Wjjckerbrug. Ieder, die inlichtingen kan ver strekken over het vermiste jon getje, wordt verzocht zich met de Voorburgse politie in verbinding te stellen. Eén van de paragnosten, astrologen en anderen, die met de familie Slee contact hebben opgenomen, is een Hagenaar, die is aangesloten bij de Werkgemeenschap van Astrologen Vanmorgen was op het Voorburgse politiebureau in sprek met inspecteur G. D. H. van Wou- leidt. Deze astroloog heeft zich direct denberg, die het onderzoek naar Wimpje nadat hij het bericht over het vermiste jongetje in de krant had gelezen in binding gesteld met de Voorburgse politie en met de familie Slee. Over zijn wijzingen bij de opsporingspogingen kon hij nog niets definitiefs zeggen, „omdat bepaalde dingen finaal goed kloppen, maar andere dingen weer te denken geven", zoals Jiij het zelf uitdrukte. In specteur Van Woudenburg vertelde, dat de massale speurtocht naar het kind verminderd wordt voortgezet. Zo is 3 morgen de polder bij de Rodelaan geheel .afgegraven" en is de stortplaats van ïemeentereiniging helemaal „omgespit' Vrijdag werd opnieuw door de politie de vermissing van een jongetje gemeld en de medewerking van het publiek voor de opsporing van het kind ge vraagd. Het is de bijna vier jaar oude Henri Geijtenbeek uit Hilversum, die sedert drie weken bij een oom in Hil versum logeerde, maar sinds donder dagmiddag twee uur spoorloos is. Op dat tijdstip is de jongen voor het laatst gezien. Hij speelde toen buiten. Men vreest een ongeluk. -jarige Duitse matroos Hermann Kloppenburg uit Durlage van de kustvaarder Albert is vannacht in de Oude Maas voor Dordrecht verdronken. ,Ik weet niet waarom ik het deed p^ONDERDAGMORGEN omstreeks -"-Z acht uur heeft de 36-jarige bak ker J. R. uit Rozenburg zijn 35-jarige schoonzuster, mevrouw A. B. gedood. heeft in de nacht van don derdag op vrijdag tegenover de rijks politie van Rozenburg, die het onder zoek in handen heeft, een bekentenis afgelegd. Hij blijkt de vrouw met hamer de schedel te hebben in geslagen. De hamer heeft hij daarna in het water gegooid. Naar dit voor werp wordt gedregd. De substituut-officier van justitie uit Rotterdam, mr. I. A. v. d. Roemer, is direct naar Rozenburg gegaan om het onderzoek te leiden. Donderdagmiddag hield de politie de bakker aan in zijn huis. Dc man was toen compleet in de war. Ook 's avonds kon hij niet normaal spreken. Hij wist de substituut-officier van justitie geen enkel motief voor zijn daad op te geven. De rijkspolitie te Ro zenburg tast op dit punt volkomen jd het duister. Beide families staan in Rozenburg goed bekend. De bakker drijft samen met zijn broer, de echtgenoot van de gedode vrouw, een bakkerij. Deze samenwerking heeft, voor zover bekend, nooit moei lijkheden opgeleverd. De dader, bakker J. R. is getrouwd en heeft kinderen. Ook het gezin van zijn broer telt enige kin deren. Het voorwerp waarmee de dodelijke slag is toegebracht, is tot dusver niet gevonden. Ook de wijze waarop de vrouw om het leven is gebracht is niet tot klaarheid gebracht. Zij is gedood door een slag (slagen) op de schedeL Het onderzoek duurt voort. Omtrent het motief tot de daad tast men nog vol ledig in het duister. De man zelf zegt en herhaalt: „Ik weet niet waarom ik het gedaan heb". Zowel zijn eigen huwelijk als dat van ziin broer, die met de gedode vrouw getrouwd was. was goed. Er was dan ook geen sprake van enige onoirbare relatie tussen de bakker en het slacht- verbaasd en verslagen door het gebeurde. Wel was het opgevallen dat dc bakker de laatste tijd „vreemd deed". Hfj leek moedeloos en trachtte zich te isoleren. Algemeen wordt dan ook aangenomen dat de man zijn daad pleegde op een ogenblik dat hij geestelijk niet in orde was Een onderzoek naar zijn toestand zal uiteraard worden ingesteld. LIET Paasfeest dat we morgen vieren gaan is een feest. Het is een feest om dat het ons voorhoudt dat het leven nog wèl zo werkelijk is als de dood, ja wer kelijker nog. Het betekent, dot we als mensen mogen leven uit het l«yen en dat we dat niet behoeven te doen uk de dood. Het is een heerlijke boodschap, fïie ook mag doorklinken tot in de krant, anders immers boodschapster va» zoveel verdriet en zoveel nederlaag. Een van de laatste verschrikkelijke din gen die de krant in andere dagen heeft moeten doorgeven was het bericht over dat gemeenschappelijke graf, dat die meer dan honderd meest jonge Amerikaanse mannen gevonden hadden op de bodem van de oceaan. Boven hun lichamen ver rijst nu een honderden meters hoge kolom van water. Het was een bericht uit vele, maar wel van een strekking om ons toe te spreken. De dood waart rond te land. ter zee en in de lucht. Hij is er op de wegen waar het verkeer voortraast. Hij is er in de zieken huizen, hij is er overal. Alles schijnt te staan in het teken van het voorbijgaan en van het vergangelijke. Wie, die niet eens sterven zal? Maar Pasen verkondigt het leven. Die zelfde dood die nu nog ons aller deel lijkt heeft in feite afgedaan. Dat is het grote nieuws van morgenvroeg, maar waaruit wij ook vandaag, op deze onwezenlijke zaterdag, reeds leven mogen. Het is heerlijk, te mogen leven uit het leven. Maar wat maken we er als mensen nog een schamel gebruik van. We leven nog als leven we uit de dood. Het is het menselijk tekort dat hoogtij viert. Het is allerwegen een vertoon van menselijke on macht. Dat geldt het grote en het kleine. Soms lijkt het. alsof de krant ervan be staan moet. De schijn van de dood legt zich zo dikwijls als een scherm om dc werkelijkheid van het leven. En toch is het leven de werkelijkheid waaraan wc ons niet langer behoeven te onttrekken. We gedragen ons vaak heel wat armer dan we zijn. De verkondiging van het Paas- evangelie. morgen in alle kerken en over heel de wereld, mag ons dat vertellen. In de boodschap van dat leven, ons ver worven door de zoendood van Christus, schrompelt de dood, hoe schrikbarend nu nog, tot zijn begrensde proporties ineen. Christus is opgestaan en het centrale nieuwsbericht mag zijn dat Hij leeft. Er is een overwinning behaald, en van ons. mensen, wordt nog alleen gevraagd, ons aan Zijn overwinning gewonnen te geven. Ook nu ligt de sleutel naar het leven in onze eigen hand. Aanslag gepleegd op Algerijnse minister De Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Mohammed Chemisti, is donderdag op klaarlichte dag voor het gebouw van de Algerijnse nationale vergadering in Al giers in het hoofd geschoten en zeer ernstig gewond. De aanslag werd gepleegd door een jonge moslim, die inmiddels is gear resteerd. Volgens de politie is de man geestelijk ge stoord. Zijn identiteit wordt geheim gehouden. Premier Ben Bella onderbrak zijn reis door Oost-Algerije en werd per helikopter naar Constantine gebracht om vervolgens per vlieg tuig naar Algiers te gaan. Tegenover de pers verklaarde hij: de aanval is een poging van reactionaire elementen onze revolutie omver te werpen. In de hoofdstad doen geruchten de ronde dat de aanvaller lid was van de invloed rijke „Federation de France" van de FLN. die het oneens is met Ben Bella en zijn politiek. TI/IJ willen niet beweren dat het Paasweer alleen aangenaam is in de huiskamer. De zon zal vele uren schij nen en het aantal buitjes blijft vrij ge ring. Jammer dat de aangevoerde lucht, die van oorsprong uit het Poolgebied komt, veel te koud is. Hierdoor komen de middagtemperaturen hier in het wes. ten niet veel hoger dan acht graden Zondag kan het iets warmer worden, maar in het geheel blijft het Paasweer te koud. Eerst in de loop van maandag kan de bewolking langzaam toenemen, maar wellicht dat een nieuw regenfront ons niet voor maandagavond bereikt. Ook de nachten zijn koud met in de af gelopen nacht op uitgebreide schaal lichte tot zware nachtvorst. D. Hélder De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnige perioden en op slechts enkele plaatsen een bul. Vannacht plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN le Paasdag zon op 5.48 u.; onder 19.34 Beidé"8 u.; maan op 0.11 u., maan onder 8.43 u. De Bil 2e Paasdag zon op 15.46 u,. onder 19 30 Twenth u.; maan op 1.11 u., maan onder 9.24 u. £Lnclhi0 Dinsdag 16 april: zon op 5.44 u., onder op 2.06 u.. maan onder stocto Tendens stijgend HET WEER IN EUROPA Happarten hedenmorgen zeven uur 1 de tram Zo gebeurt het dat lAE POLITIE in Gent mag geen onbeperkt gebruik meer maken van de Gentse tram, zoals dat voorheen het geval was. Zij heeft daarop tram herhaaldelijk geantwoord met de midde- aangehouden, waai ien die haar ten dienste politieman gewetensvol staan, namelijk een zeer passagiers gaat tellen. Blijkt stipte controle op het doen het dat er meer reizigers in het het voertuig zitten, dan vol- stuurders - het vuur nauw bruik maakt van haar be- gens de voorschriften is toe- aan de schenen gelegd bij voegdlieden. gestaan dan moet het „te- allerlei kleine verkeersover- De conclusie van dit on een veel" uitstappen hetgeen tredingen waar anders niet derzoek was, dat het beter wordt weer aanleiding geeft tot op wordt gelet. Deze heb- zou zijn de oude toestand in 1 de verhitte discussies wie het ben echter tegenmaatrege- ere le hersteilen, want het de laatst is ingestaptlen genomen en speciale publiek was het lijdend controleurs verzocht te on- voorwerp van deze koude Voorts wordt de trambe- derzoeken of de politie mis- oorlog.... mist windstil 11 -3 onbew. windstil 11 -3 onbew. windstil 11 -3 mist windstil 12 -0 gil. bew. zo 4 6 1 onbew. windstil 12 -1 Grenoble Nice Berlijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1