De man had nog'n verre reis te maken PUZZEL VAN DE WEEK Blaaskaak krijgt een les ZONDAGSBLAD MR. JEANNE OOSTBURGER keek de man tegenover haar nieuwsgierig aan. Ze zag, dat het pak dat hij droeg tot op de draad was versleten en dat zijn haar lang was en zijn gezicht ongeschoren. Maar uit de manier, waarop hij zijn zinnen formuleerde en de zorgvuldigheid, waarmee hij zijn woorden koos, concludeer de ze, dat hij niet behoorde tot de mensen, die regelmatig op haar spreekuur kwamen om haar hun noden te vertel len en geld te vragen. Een aan lager wal geraakte intellectueel, dacht ze pein zend, een man, die betere dagen heeft gekend en door wat voor omstandigheden of oorzaken ook is afgezakt. Ze hoorde vaag. als kwamen zij van grote afstand, de zinnen die hij sprak. Een enkel woord slechts ving zij op, Ze dacht: Wat zal ik voor hem kunnen doen? Hij ziet er naar uit of hij elke cent, die hij krijgt direct zal uitgeven aan, ja, aan wat aan wat eten en drank? Een ogenblik sloot ze de ogen en ze trachtte zich de man voor te stellen in een ander costuum en geschoren. Wat zou hij eens in het leven zijn geweest? Ze dacht: Was hij eens getrouwd en heeft hij kinderen, of is hij een van de vele zwervers, die over de wereld gaan, zonder doel en zonder toekomst? Ze zag, dat hij de handen stevig aan de rand van de tafel hield geklemd, zo stevig, dat de knokkels wit wegtrokken. En ze zag. dat aan die hand lange vingers zaten, lang en dim. Mooie handen, dacht ze prijzend. Geen handen om mee te wer- •en viool vast te houden en betoverende muziek te ontlokken. aan tere ZE SCHROK OP, toen ze merkte, dat de ma ken. Wat had hij nu feitelijk gevraagd? Als ik u goed heb begrepen, begon ze, dan i uitgespro- Maar de man schudde het hoofd. „Nee zei hij langzaam u heeft me niet begrepen. Ik heb u verteld wat er aan de hand is. Ik vraag u geen geld. Wat ik wil is, dat u me kunt helpen weer in het gareel te ko men. U hebt vervolgde hij hartstochtelijk een grote 'ken nissenkring. U bent een jong advocate met een veelbelovende toekomst. U zit in allerlei organisaties, in commissies. U moet toch wel ergens een mogelijkheid voor me weten te vinden aan het werk te gaan?"' Een ogenblik zweeg hij. Toen zei hij met een stem. waarin de wanhoop doorklonk: ,,U bent mijn laatste hoop. Als ik straks weg ga zonder wat voor toezegging ook, dan weet ik niet meer naar wie ik kan gaan". Hij liet het hoofd op beide handen zakken en hij zei dof: ,,Ik mag er niemand een verwijt van maken, maar iedereen wil me afkopen met geld. Hier heb je geld. zeggen ze dan, en dan hopen ze dat ik verdwijn. Met geld koop je alles af. Lastige mensen en mensen, die niet meer weten waar ze heen moeten. Geld is de ondergang van de wereld". gezegd. „Is E SCHROK, toen de woorden eenmaal geld ook uw ondergang geweest?" richtte zich op en keek haar recht in de ogen. ■lijk verteld", antwoordde hij De „Dat heb ik u helemaal tikkeltje verwijtend, dat zij niet naar hem had geluisterd. ,.lk heb u alles gezegd. Gezegd, dat ik tot de weinigen op de wereld heb behoord, die geen zorgen hadden. Van jongsaf zijn altijd mijn wensen vervuld geweest.Ik kreeg wat ik wilde. En i de maatschappij moest ver te kopen, en om een bed te huren. Maar het zegt me niets meer. Je kunt er niet voor kopen, wat je graag wilt, geen geluk, geen vriendschap, geen liefde. Ik ben het geld kwijt geraakt door mijn eigen schuld. Ik had nu in een villa kunnen leven, auto's kunnen bezitten, ik had op dit moment over de wereld kunnen reizen, alles eerste klas. Maar in plaats daarvan zit ik hier en ik verneder me door u, een vrouw, die ik niet ken, om een gunst te vragen. Een gunst ging hij verder die toch niet moeilijk moet zijn in te willigen. En in plaats daarvan vraagt u met welk bedrag u me tevreden kan stellen. U wilt mij met geld de deur uit krijgen". Ze werd kribbig. En harder dan ze bedoelde te zijn zei ze: ,,Ik heb u toch niet in deze situatie gebracht, het is toch uw eigen schuld?" ^Tot haar verwondering begon de man eensklaps hard te la- ,,Ja zei hij inderdaad, het is mijn eigen schuld. Ik heb dat helemaal niet ontkend. En ik weet dat ik daarvoor moet boe ten, wat ik al heb gedaan ook trouwens. Maar. al is alles mijn eigen schuld, mag ik daarom nu ik zie, dat ik op het punt sta te verdrinken, niet proberen een stuk hout te grijpen om me aan vast te houden en me te redden?". ZE PRESENTEERDE hem een sigaret, die hij gulzig aanstak en waaraan hij even gulzig begon te trekken. ,,U vraagt dus een stuk hout om u vast te grijpen", begon ze langzaam. En na een ogenblik. „Het spijt me dat ik u dan moet teleur stellen. Dan bent u bij mij aan het verkeerde adres. Het enige wat ik u kan geven is geld, geld om brood te kopen en mis schien bier, geld om kwaad mee te doen en weer op het ver keerde pad te komen. Daaraan kan ik u helpen. Maar voor een stuk hout moet u elders zijn. Weer zweeg ze een ogenblik. „Ja vervolgde ze ik ken tientallen mensen, die net als u op het punt stonden in het moeras te verzinken, maar op het laatste ogenblik dat stuk hout te pakken kregenen "werden gered. Honderden mensen ken ik, die daarna van de ene dag in de andere leefden, maar gelukkiger waren dan de grootste mil jonairs". De man keek haar bevreemd aan. „Ik begrijp u niet", zei hij. Ze schudde het hoofd. „Geeft ook niet", zei ze hartelijk, „ik zal het u vertellen. Want u moet om dat hout, dat u vraagt, te pakken een hele verre reis gaan maken. U moet het land uit, u moet zelfs een zee over en dan eerst bent u op de plaats van bestemming". De man fronste het voorhoofd, „Houd u mij voor de gek?" „Nee", zei ze, „ik houd u niet voor de gek. Luister. Eens wandelde op deze aarde een Mens, die niets dan goed deed.Hij genas blinden en zieken en lammen, en voor iedereen, die wat mankeerde was Hij een weldoener. Maar in het land waar Hij woonde, waren mensen, die beducht, dat Hij te veel aanhang i krijgen Hem diep haatten en Hem ter doodwilde bren- geslagen en gehoond en diep vernederd, en toen lieten Zijn vijanden Hem Zijn eigen houten kruis dragen en aan dat kruis hebben ze Hem daarna opgehangen. Merkwaardig, hè, dat een die goed is en voor anderen goed wil zijn zulk een dood interesseerd. Ze zuchtte diep en ze zei: „Ja, wie, een heleboel mensen, maar ook u en ik. U. omdat u niet hebt geleefd, zoals u had moeten leven, omdat u niet hebt gedaan wat u had moeten doen, en ik om dezelfde reden. U zei zo even, dat ik een veelbelovend advocate ben. Ja, mis schien voor u, maar niet voor Hem". „U bedoeltzei hij aarzelend. „Juist, dat bedoel ik", zei ze. „Dat hout, waaraan die Mens stierf, is voor alle mensen, waar ze ook wonen, de redding ge worden. Als u en ook ik niet willen verzinken in het moeras, dat de wereld is, zullen we dat kruishout, moeten zien te grijpen. Buiten dat hout is nergens redding te vinden. Maar ook dit, dat hout is voor geen geld te koop. Arm moet je het zien te pakken, arm en overtuigd van je eigen schuld en ellende. Maar u moet er een verre reis voor maken, dat heb ik u al gezegd". Langzaam stond de man op. „Ik dank u", zei hij, „ik ga dan maar". ..Waarheen?", vroeg ze nog een beetje verwonderd. Hij haalde eerst diep adem en bracht toen met moeite uit: „Naar Golgotha". „God zegene u", zei ze fluisterend. ook later toen ik i werven. Het was niet moeilijk. Mijn geld, was voldoende. Maar ik heb nooit geweten, dat geld in nen heeft. Men zegt, dat het makkelijk i F\E MAN begon smalend te lachen. -L' „Probeert u mij zoet te houden met hij ironisch. Weer schudde ze het hoofd. „Gelukkig is het geen fabeltje", zei ze. „Die Man werd eerst De eersteling van de Duitse auteur Reinhard Baumgart (geboren 1929), „De Leeuwekuil", is geen opwekkend boek. Het is geen roman in de eigenlijke zin, een verhaal met een ontknoping, maar meer een schets van het landerige leven in de Duitse filmwereld. Baumgart levert daar van een afstandelijke beschrijving. Een besluite loze auteur, die ergens in een dorpje geschei den van zijn vrouw de dagen in een lauw bad doorbrengt, krijgt de opdracht een biografie te leveren van een actrice, die in een aantal con- fectiefilms nogal succes heeft gehad. In een hoogst verwarde compositie laat de auteur de filmmensen trage gesprekken voeren, vol duiste re filosofische begrippen. Niets leidt ooit ergens toe, het blijft een rondzwemmen in een goudvis senkom, zonder emoties, zonder echte ontroering. Baumgart spreekt weliswaar van een leeuwe kuil, maar-in een zodanige omgeving zou men heftiger emoties verwachten dan uit zijn pen vloeien. Wij hebben ons, met de moed der i hoop doorlezend, afgevraagd wat de auteur dit geeuwerige boek heeft willen zeggen. Het ant woord moeten wij schuldig blijven. Het hele werk is één geeuw van verveling. De vertaler is hier tegen blijkbaar ook niet bestand geweest, hij heeft er zonderlinge taalfouten doorheen ge vlochten. Horizontaal: 1. uitgekrabde plaats in een manuscript; 6. zang stem; 8. waarschijnlijkheid van naderend onheil; 13. op een andere plaats: 14. lieden van adel; 15. voegwoord; 17. bijwoord; 18. vlies, rel; 20. mens; 21. motorschip, (afk.); 22. zangstem; 24 zichtbare voorstellling; 26. halsdoek; 27. gemeente in N. Holland; 28. bekend Nederlands schilder; 30. ploegsnede; 31. lus; 32. zaadkorrel van een vrucht; 33. stad in Frankrijk; 35. deel van het gelaat; 36. een der Kleine Soendaellanden; 38. houtworm; 40. plaats in N. Brabant; 42, herdersvorst te Karmel die aan David hulp weigerde; 44. uitruster van schepen; 47. sultanaat aan de Perzische Golf; 48. boom; 49. stad in Letland; 50. oude vlaktemaat; 52. voormalig muntstuk met een ruiter als beeldenaar; 54. ketting; 56. stad in Afrika; 58. in de richting naar omlaag; 60. boom: 62. onder <Lat); 64. danspartij; 65. jong varken; 67. insekt; 68. spierkramp; 71. wrok; 72. voorvoeg sel: 74. zeeboezem: 76. deel van het oog; 77. voorzetsel; 78 jon gensnaam; 80. kever; 81. ellendig vertrek; 83. en wel (afk), 84. wijnsoort; 85. oude Nederlandse munt van 12Vi cent; 87. helden dicht; 88. ontkenning (spreektaal); 89. feestelijke wapenschouw. Verticaal: 1. vreemde munt; 2. voorzetsel; 3. stad in Duitsland; 4. gemeente in N. Brabant; 5. buitenhaven; 6. plaats in O Vlaande ren aan de Schelde; 7. pasgang van een paard; 8. gesneden steen; 9. aanloop; 10. meertje; 11. meisjesnaam; 12. dorp in Gelderland; 16. bijwoord; 19. rivier in Duitsland; 21. zeemacht; 23. sluiskolk; 24. duurzame bouwstof; 25. plaat van een handpers; 26. ligplaats voor schepen; 28. stapel, mijt (Z.N.); 29. teken in de dierenriem; 32. Ro meins landvoogd over Palestina; 34. gevaar: 36. bijwoord; 37. eet baar rood of wit knolletje; 38. lange nekharen van dieren; 39. krijgsmacht; 40. wiersoort; 41. traag van begrip; 43. slaapt men op; 45. aanwijzend voornaamwoord; 46. kippenloop; 51. fraaie rode verf tot het verven van zijde; 52. amerikaanse sierheester; 53. beeldraad sel; 55. uitgave; 57. voordeel, opbrengst; 59. halsdoek; 60. gemoeds beweging; 61. hoofddeksel; 63. bootje; 65. schel; 66. volgzaam; 69. bijnaam van Helius; 70. kinderjuffrouw (Eng); 73. kaasworm; 75. rekening; 78. levensvocht in organische lichamen; 79. bijwoord; 81. kan men uit drinken; 82. voorzetsel; 84. soort onderwijs (afk.); 86. oude Egyptische zonnegóed. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kade. 5. Haps; 9. leges; 14. arend; 16. doel; 18. Kent; 19. Malden; 21. krom; 22. dar; 23. e.k.; 24. ezel; 26. gr; 27. giro; 29. edele; 31. gene; 32. Tom; 34. ego: 35. leeg; 37. troep: 39. alleen; 41. Ie; 42. oor; 43. Lea; 45. eis; 46. die; 47. om; 48. nietig; 50. toean; 52. link; 53. ego: 55. nes; 56. meet: 57. slede; 60. reet; 61. el; 62. rede; 64. Ie; 65. ein; 66. stil; 68. re gaal; 70. Eede; 72. sein; 74. Reg- ge; 75. trede; 76. raam; 77. leeg; Verticaal: 1. kamer; 2. arak; 3. del; 4. ende; 6. A.D.7. pok; 8. serge; 10. e.k.; 11. geding; 12. Enare; 13. stro; 15. deze; 17. lor; 20. Nede; 25. legaat; 27. geen; 28. Noor; 30. lol; 31. geest; 32. trom; 33. me; 35. lei; 36. veen; 37. toon; 38. plint; 40. leg ger; 41. lias; 44. eek; 46. Deen; 48. niet; 49. iel; 51. on; 52. Leen de; 54. Oder; 56. meier; 57. slier; 58. Eder; 59. beleg; 60. reet; 61. ets; 63. egel; 64. lage; 67. Lia; 69. age; 71. ed; 73. na. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.- en twee van 2.50. VOOR DE JEUGD VOOR 0£ JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie allémaal? Wat heer lijk dat jullie nu vin de vakantie kunnen genieten. Mmmmm! Hebben jullie al plannen gemaakt? We zullen hopen dat jullie veel van de zon kunnen genieten en weer helemaal uitgerust kunnen beginnen. Wat een heerlijk gevoel dat alle repetities weer achter de rug zijn. Verschillende nichten en neven hebben er weieens een slapeloze nacht van gehad, begrijp ik uit de brieven. Hebben jullie al plannen gemaakt om de eieren mooi te verven? Leuk werk is dat, vinden jullie niet? Mmm, wat zullen we smullen van al dat lekkers! Meisjes en jongens vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven en natuurlijk ook aan de achterkant van je envelop moet een naam en adres staan. Tante Jos wenst jullie allemaal héél prettige paasdagen hoor! De oplossing van de puzzel is Breda, Alkmaar, Leiden, As sen en Emmen. De hoofdprijs gaat naar Ka- rina Roest den Haag. De troostprijs krijgt thuisge stuurd Yvonne v. d. Linden, Leiden. Er zijn er weer jarig, hoe ra, hoera! Marie Batelaan, Si- na den Besten, Frits v. d. Blij, Maurits van Kleef en Ine ke Rouw van harte gefelici teerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. We gaan nu de brieven be antwoorden. Heerlijk dat jij zo dicht bij het strand woont Frans Leer dam, Hoek van Holland. In de vakantie kan jij er dus heerlijk van genieten. Jij moet wel een heel eindje fietsen naar school! Jullie hebben maar een grappige juffrouw op school hoor! Hartelijk welkom bij de nichten en neven Yvonne v. d. Linden, Leiden. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? In welke klas zit jij? Héb je veel repetities gehad? Heb je al va kantieplannen gemaakt? Ook jij mag natuurlijk een nichtje worden Lieneke van der Lingen de Lier. Hartelijk welkom hoor! Ga jij graag naar de gymnastiek? Heerlijk hè zo hoog in de ringen han gen. Hoe heet jouw vriendin? Heb je ail plannen voor de va kantie gemaakt? Ook jij mag een nichtje wor den Paul v. d. Lip Den Haag. Hartelijk welkom. Je moet dan in het vervolg wel wat meer schrijvén hoor! Jammer dat je nu niet meer kan schrijven Petra van der Loo, Den Haag. Bedankt voor je brievenschrijverij hoor! Wat zullen oma en opa blij zijn als ze jullie zien. Wanneer gaan jullie verhuizen? Het is wel heel ver weg. Veel plezier en veel succes in het hoge noorden toegewenst hoor! Wat erg dat jij je pols hebt gebroken op de gymnastiek Rijnie Meel Hazerswoude. Heb je veel pijn gehad, toen het weer opnieuw gebroken moest worden? Is het gips er nu af? Krijg jij wel een mooi rap port, denk je? Ga je nog loge ren in de paasvakantie? Jij hefbt het adres goed ge schreven hoor Anne v. d. Meer Monster. Wil jij een nichtje worden? Jij hebt al een grote broer hoor! Hoeveel jaar ben jij en in welke klas zit je? Hoe gaat het op school? Heb jij een mooi rapport ge kregen? In welke klas zit jij Wilma Moor de Lier? Wil jij een nichtje worden? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Is die inktvis voor jou? Waarom schreef jij niets Marga v. d. Meij Leiden? Volgende keer wel? Hartelijk welkom bij de nichten en n.even Els Mole naar den Haag. Heeft Joke werkelijk geen tijd meer om te schrijven? Ga jij graag naar de padvinderij? Heb jij verle den week zaterdag geen last van blaren gehad? Geweldig hoor, 10 kilometer! Was het fijn om zo door de duinen te wandelen? Jouw moeder is maar een verschrikkelijke boffert hoor! Wat zullen jullie dik worden. Wat hebben jullie allemaal op de handwerkles gemaakt? Ik miste jouw brief Cobie Musegaas Noordwijkerhout. Hoe komt dat? Alleen de kin deren die regelmatig schrij ven komen op het verjaardag lijstje. Wil jij een nichtje worden Lowieke de Niet den Haag. Volgende keer een lange brief hoor! 'k Geloof best dat het bij jullie gezellig is Jannie Noort Rijnsburg. Wil jij een nichtje worden? In welke klas zit jij? Van jou kreeg ik ook al geen brief Dina Ouwehand Katwijk aan Zee. Hoe komt dat? Hartelijk welkom bij de nichten en neven Klazien Ou- wendijk De Lier. Leuk dat jij nog zo'n kleine zus hebt. Hoe heet ze? Ga je weieens met haar rijden? Rolschaats jij ooik? Was jij gauw gevonden in de zaal? Is het baby-jasje mooi geworden? Maak je het schortje voor je zelf? Wanneer zingen jullie in de kerk? Wisten jullie werkelijk niets te schrijven Atie Plugge Sche- veningen, Rita Perfors Sas- Meisjes en jon gens, wat een vreemde plaat. Je ziet allerlei figu ren in de wonder lijkste houdingen. De één zit, een ander staat op één been en ga zo maar door. In an dere hokjes zien jullie allemaal voorwerpen gete kend staan. Nu moeten jullie op lossen welk voor werp bij ieder fi guur hoort. Zen den jullie de op lossing in voor woensdag 17 april. Konijntje Konijntje hagelwit dat in je hokje zit. Je knabbelt op wat gras en lof, je geeft niet om wat vuil en stof. Krijg je dat nu wel weg? Is dat nu lekker, zeg? Konijntje, wittevel, een peentje lust ik wel, Ook kool en knollen, en-zo- voort, maar eerst gekookt, zoals het hoort. Maar jij eet alles rauw! Hoe kan je dat allemaal zo gauw? Konijntje, zacht van vel, O ja, ik weet het wel. Jouw tandjes zijn zo scherp en fijn, jouw maagje is sterker dan het mijn. want, als ik eette met jou 't Bekwam me slecht, owee! Konijntje, wittekop Eet jij 't maar lekker op Eet jij maar knollen, kool en klaver Eet jij maar lof en gras en haver Dat is toch niets voor mij 'k Lust liever rijstebrij! senheim, Leo van Polanfen Lei den en Erica Pronk den H^ag? Volgende keer krijg ik een- lange- brief? Jullie zijn ook zo verschrik kelijk ver weg gaan wonen Pieter en Marianne v.d. Poort Hoogeveen. Hebben jullie het daar ginds wel naar je zin? Als je maandagavond schrijft heeft tante Jos hem toch nog wel op tijd? Hoe gaat het op school? Krijgen jullie wel een mooi rapport? Hebben jullie al vakantieplannen gemaakt? Fijn dat ik weer een brief van je kreeg Henriëtta Pruim Den Haag. Heerlijk dat julli^ dinsdag al vakantie hebben gekregen. Hebben jullie zo veel repetities gehad? Jam mer dat het volksdansen niet zo goed ging. Hoe kwam dat? Was er wel genoeg gerepe teerd? Hoeveel stemmig zin gen jullie de verzen? Je kan tegenwoordig van die handige pocketbooks kopen waar aller lei leuke spelletjes in staan. Heb je al een lange verlang lijst gemaakt? Kan jij je je niet een beetje helpen met schrijven, Henriëtta? Alle be gin is moeilijk, hoor! Is jouw - ader zo erg ziek ge weest Anneke van Pijlen Bent huizen? Fijn dat hij nu weer thuis is. Wat heeft jüllie poes een grappige naam. Hoe heet jouw kleine zus. Hoe oud Heb je al vakantieplanne maakt? Jouw vorige brief was te laat Gezientjc Reeders Den Haag. Geweldig dat jullie zo'n klein lief broertje hebben gekregen. Mag je Kees ook weieens hel pen? Kent hij je al een beetje? Je -gaat hem toch niet erg ver wennen? Hoe gaat het op school? Jullie hebben grootste plan nen voor de tweede paasdag hoor Margriet Rietveld Den Haag. We zullen hopen dat het dan prachtig weer is. Wat zul len we bruin worden. Heb je wel genoten in het schoolmuseum' Was het wel interessant? Wan neer is de feestavond? Dat is natuurlijk een hele spanning wie de mooiste foto heeft gemaakt. Schrijf je de volgende keer je rapportcijfers? Jouw vorige brief was te laat Karbia Roest Den Haag. Jij hebt natuurlijk al veel boeken gele zen. Is het een schoolbiblio theek? Ja, tante Jos is ziek ge weest en waarschijnlijk is toen alles een beetje in de war ge raakt, Volgend jaar beter hoor Karin aNog van harte ge feliciteerd! Heb jij een echte naaimachine gekregen? Jij boft maar hoor! Je bent verschrikke lijk verwend met zoveel moois. Hoe heten de boeken? Zijn ze mooi? Grappig zo'n lente boek je! Heb je het crocusje zelf ge maakt? Waarom lust jij geen karne melk Jan Rog Den Haag. Het is toch erg lekker? Jullie von den het natuurlijk prachtig om kaas te zien maken. Hebben jul lie woensdagavond mooi gezon gen? Wat zullen jullie allemaal deftig geweest zijn. Heb je een mooi rapport gekregen? Ga jij in de paasvakantie ook fietsen Joke de Roode Den Haag? Wat zal jij genieten van de rolschaatsen en het touwtje springen. We zullen hopen dat het prachtig weer is. Ga je ook nog zwemmen? Heerlijk dat mamma nu thuis is Thea Roos Den Haag. Moet ze weer zo lang naar het zieken- DOOR ARIE VAN VLAARDINGEN i prachtige, ir niemand n, daarom Elk voorjaar werd in de Kroos- sloot een grote kwaakwedstrijd voor kikkers gehouden. Dat was altijd een grote gebeurtenis, want de kikker, die de wedstrijd won, mocht zich het hele jaar meesterkikkerkwaker elke echte kikker wai selïjk trots op. Een paar jaar achter elkaar was de grote kwaakwedstrijd gewonnen door Blaaskaak, een flinke, mc groene kikker. Nu zou geen kele andere kikker het Blaaskaak hebben misgund als die niet vreselijk verwaand en ver lend was geweest. „Al heeft hij nu ee volle kwaakstem.wa van ons tegenop k: hoeft hij nog niet scheppen," zeiden de kikkers tot elkaar. Maar ja. Blaaskaak schepte nu eenmaal graag over zijn stem op. dus was er niet veel aan te doen. Hoewel de andere kikkers niet veel kans op de eerste prijs had den, oefenden ze toch allemaal weken van te voren heel ijverig vóór de .wedstrijd, want tweede of derde prijs wa een hele mooie prestatie. Blaas kaak lachte daar maar ee „Sloven jullie je toch niet want ik win de wedstrijd toch weer, dat weten jullie toch" hij dan smalend. De andere kikkers werden dan heel boos, maar ze zwegen, om dat ze maar al te goed wisten, dat het waar was wat Blaas kaak zei. Dan haalde Blaas kaak diep adem en begon te kwaken, zo mooi, dat alle kik kers er stil van werden. „Hij heeft werkelijk een geweldige kwaak',, zeiden de kikkers dan. „Maar hij blijft een vervelende opschepper", lieten ze er dade lijk op volgen. Op de dag van de wedstrijd was het een drukte van jewelste in de Kroossloot. Elke kikker was heel erg zenuwachtig en zwom maar heen en weer in af wachting van de komst van de kikkerkoning, Dril de Zevende, die met zijn héle hofhouding de kwaakwedstrijd zou bijwonen. Eindelijk kwath de vorstelijke stoet aanzwemmen en alle kik kers juichten hun koning harte lijk toe. Toen de koning met zijn gevolg aan de oever van de Kroossloot had plaatsgenomen, kon de wedstrijd beginnen. De kikker na de andere werd opgeroepen, zwom naar een le lieblad midden in de sloot, klom er bovenop en gaf een nummer tje kwaken weg. Natuurlijk was de ene beter dan de andere, maar koning Dril vond dat e! over het algemeen uitsteken werd gekwaakt. Toen was h« de beurt van Blaaskaak. Er vm een doodse stilte over de Kroot sloot. Blaaskaak keek verwaaid en zelfverzekerd in het rond haalde diep-adem en... Maar w? was dat nu? Er kwam geen ge luid uit de bek van Blaaskaa! Opnieuw haalde hij diep adei maar hij kon geen kwaak, voortbrengen. „Doet die kikke ook mee?" vroeg koning Dri De minister van krooszaken, di naast de koning zat, zei dat d inderdaad het geval was. „Laa hem dan beginnen," zei de kq ning. „Héla!" riep hij Blaai kaak toe, „beginnen!" Blaaskaak werd nu vreseli zenuwachtig. Weer ademde diep in en ja, er klonk een luid. Maar het was niet om te horen. Het klonk nog erg< dan dat van een schorre kikke^ De koning zei: „Hoe durft kikker met zo'n stem aan kwaakwedstrijd mee te doei Het is een schande!" Toen riep Blaaskaak verdrif tig: „Ik ben mijn stem kwijt Ik heb mijn stem verloren! „Dan moet je hem gaan zoe ken!" riep een grappige kikke hem toe. De andere kikkers, dit eerst stomverbaasd waren gt weest, barstten nu in lachq uit. Er was er niet een, dil medelijden met Blaaskaak had want daarvoor was hij steed veel te verwaand geweest. Be schaamd plompte deze in hej water en zwom heel ver weg waar hij zich in het riet veri borg. De wedstrijd ging verde en toen de winnaar bf kend was, vierden de kikkerj van de Kroossloot nog tot laai in de nacht vrolijk feest. En Blaaskaak? Die hield zie! wekenlang in het riet verboil gen. Maar tenslotte kreeg hf zo'n verlangen naar de gezelü ge Kroossloot, dat hij besloot t s hij bang, rug te keren. Eerst dat de andere kikkers hem .„v, de gek zouden houden en hen zouden plagen. Toen dit echtei niet gebeurde, was er in hee! de Kroossloot geen gelukkige! kikker dan Blaaskaak. Na eet tijdje kreeg hij zijn stem wee terug en kwaakte nog mooie: dan voorheen. Maar verwaand of opschepperig was hij er nie] meer mee. Zelfs niet toen hi het volgende voorjaar in de gre te kwaakwedstrijd weer de eers ste prijs won. Want Blaaskaak had zijn les geleerd, dat hoog! moed altijd voor de val komt huis? Mamma van harte beter schap gewenst hoor! Corrie had een moeilijke opdracht! Was de klas mooi versierd? Wordt de tas mooi? Handwerk jij graag? Krijg je ook blokfluitles? Leuk Wanneer moet jij turnen voor tiet diploma Koos Roos Den Haag? Geweldig hoor! Jij gaat zeker wel graag naar de gym nastiek? Heb je veel gekregen i in de collectebus? Heb je al va-1 kantieplannen gemaakt? Waarom schreef jij niets Ton Roseboom 's-Gravenzande? Mag jij ook naar de trouwe rij Teunie Rijkaart Hazerswou de? Wat zal dat een feest wor den. Ga jij weieens met je klei- -- broertje wandelen? Wat ga j vakantie? Heb je al plannen gemaakt? Volgende keer krijg ik eet lange brief Thea van Rijn Sas! senheim? Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie weer voor een vol) le? De letters S t.e.m. Z zijn aan de beurt. Hartelijk be-| dankt voor de rapportcijfers hoor en veel plezier in de va-I kantie. jij doen i

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 18