Emotioneel debat over overheidspensioenen Meer olie en winst bij Koninklijke Petroleum Ontstemming over motie Bloemen voor Marga na aanvaarding Bijstandwet Nederland verzamelt nu materiaal voor proces PANTER Wereldverbruik neemt toe Winst Hoogovens lager Breedband hoger NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 APRIL l Gebouw ingestort Een hal van een zich in aanbouw be vindend complex (6000 m2 ter waarde van enkele honderdduizenden guldens) van het speelgoedimporthuis Otto Simon N.V. te Almelo is gisteravond ingestort. De hal, die dichtbij de spoorlijn Deventer-Almelo staat, was voor een groot deel gereed en zou half-mei betrokken worden. Overdag was men bezig geweest grind aan te brengen op het dak. Blijkbaar heeft het gebouw deze last niet kunnen dragen, want het dak, dat steunde op een staal constructie, zakte in en trok de muren scheef. Arbeidsinspectie en bouwpolitie stellen een onderzoek in. Het terrein is afgezet, omdat gevaar voor verdere in storting niet denkbeeldig is. Tweede Kamer valt mr. Beernink aan T TET debat in de Tweede Kamer over de nieuwe regeling van de overheidspensioenen heeft gisteren tot een nogal dramatische climax ge leid. Vanmorgen zou waarschijnlijk de ontknoping volgen. Inzet motie, die was ingediend door mr. H. K. J. Beernink (c.h.) en die alle kanten, ook door minister Toxo- peus, zeer fel werd bestreden. De nieuwe regeling van de overheids pensioenen bevat twee elementen. In de eerste plaats worden de pensioenen welvaartsvast gemaakt, hetgeen erop neerkomt, dat zij zullen stijgen als ook de salarissen van het overheidsperso neel worden verhoogd. De pensioenen van hen, die voor 1957 zijn gepensio neerd, zullen met 32 pet worden ver hoogd. Daarnaast is bepaald, dat de AOW- uitkering en het overheidspensioen 'bijna -geheel, namelijk tot 'tachtig pro cent van de AOW-uitkering, zullen sa menvloeien. Het overheidspersoneel, dat veertig dienstjaren heeft, zal dan ontvangen een overheidspensioen ten bedrage van 70 pet van het laatstgeno ten salaris (het normale pensioen), ver meerderd met twintig procent van dc gangbare AOW-uiukering. De AOW- premie zal niet meer door het over heidspersoneel behoeven te worden be taald. In het wetsontwerp, dat deze aange legenheid regelt, wordt voorgesteld, de maatregelen per 1 januari 1963 te laten ingaan. Alle sprekers waren het er gis teren mee eens. dat het wetsontwerp zo spoedig mogelijk moet worden goedge keurd en dat uitstel moet worden voor komen. Zij kwamen daarmee tegemoet aan de wens van de minister van bin nenlandse zaken. mr. Toxopeus. die op een spoedige behandeling had aange drongen. Ook mr. Beernink verklaarde, tegen uitstel te zijn. Hij ging akkoord met het welvaartsvast maken van de pensioenen, met de samenvloeiing van AOW-uitke- ring en overheidspensioen en met heitop trekken van de pensioenen van hen, die voor 1957 zijn gepensioneerd. Hij had echter één groot bezwaar en dat gold de regeling voor hen, die vóór 1 januari an dit jaar zijn gepensioneerd. Mr. Beernink vond het ten enenmale onjuist, dat voor deze groep, die nog AOW-premie heeft betaald, een AOW- aftrek ter hoogte van tachtig procent zal gelden. IIü meende, dat voor deze groep een aftrek van ten hoogste 56 pet (1,4 pet per dienstjaar) moet gelden, en diende een motie in, waarin aan de Ka mer werd gevraagd, de regering uit te nodigen, een wijziging van het wetsont- (Van onze parlementsredactie) werp in deze zin in overweging t« Felle kritiek Het voorstel van mr. Beernink. bete kende, feitelijk bezien, een doorbreking van het thans bereikte resultaat. H< was juist hierom, dat alle sprekers, di over zijn motie het woord voerden, hem zeer fel aanvielen. De heer Blom (soc.) meende, dat de motie een zo ingrijpende wijziging de voorgestelde regeling vraagt, dat der beraad nodig zou zijn. Eén punt springt, zo zei hij, al direct naar v nl. dat zij, die voor 1963 zijn gepensio neerd, er volgens het voorstel van Beernink beter aan toe zullen zijn, dan zij, die na 1 januari 1963 met pensioen zijn gegaan. De heer Weyters (kath. nam het de heer Beernink kwalijk, dat hij. juist nu in het georganiseerd leg overeenstemming over de pensio is bereikt, deze overeenstemming wil doorkruisen door met een ingrijpend wijzigingsvoorstel te komen. Verkiezingen KOOP LIEVER (Van onze parlementsredactie) Orchideeën waren gistermiddag het geschenk van Kamervoorzitter mr. Van Thiel voor minister Marga Klompé, nadat dc Tweede Kamer het ontwerp Bijstandswet zonder hoofdelijke stemming had aanvaard. Tientallen Kamerleden drukten de stralende bewindsvrouwe de hand om haar met dit succes geluk te wen sen. De nieuwe bijstandsregeling ver plicht de overheid, allen, die niet in eigen levensonderhoud kunnen voor zien, dc nodige financiële middelen ter beschikking te stellen. Slechte enkele Kamerleden konden zloh niet met de voorgestelde regeling verenigen. De SGP-fractie en de anti revolutionaire afgevaardigden Aantjes en Meulink kregen op hun verzoek aante kening. dat ze geacht werden, te hebben tegen gestemd. Mr. Aantjes zette uiteen, dat hij zich niet met het wetsontwerp kan verenigen, omdat het de plicht tot bijstand primair in handen van de over heid legt. Naar zijn mening wordt daar mee voorbijgegaan aan de plicht van de verwantschap en aan de roeping van de kerk. Het wetsontwerp legaliseert het verdwijnen van de barmhartigheid. Het zat minister Klompé kort voor de eindstemming over het wetsontwerp be paald tegen. Op de valreep kreeg ze van de hele Kamer nog even een bittere pil te slikken. Zoals men weet, diende van middag nog verder te worden gepraat over de motie van mevrouw Heroma- Meilink, waarin een groepsregeling tot financiële steun aan de minder validen wordt bepleit. Reeds de vorige week woensdag had minister Klompé haar be zwaren tegen aanvaarding van deze motie uiteengezet. Vanmiddag herhaalde zij ze. Minister Klompé zette uiteen, dat bij aanvaarding van de motie naar bulten de Indruk zou worden gewekt, alsof de re gering niet voldoende oog heeft gehad voor de minder validen in ons land. Naar haar mening kan echter juist van het huidige kabinet worden gezegd, dat het voor een zeer grote groep minder validen een oplossing heeft gegeven en voor de anderen de oplossing dichterbij heeft ge bracht Mejuffrouw Klompé gaf een opsom ming van reeds genomen maatregelen: interimwet in validiteiitsren tetrekkers, kinderbijslag voor invalide kinderen, sociale werkvoorziening en een tijde lijke bijstandsregeling voor meerderja rige inwonende mindervalidcn. Daar naast mag de Kamer met voorbijzien aan de scala van bestaande voorzienin gen op het terrein van gewone en bui tengewone pensioenen, sociale verzeke ringen en bijzondere bijstand, waaruit blijkt, dat er voor de minder validen al heel wat wordt gedaan. Mejuffrouw Klompé was van mening, dat een motie als die van mevrouw He roma op dit moment niet moest worden aanvaard. Door haar algemene formule ring geen onderscheid wordt gemaakt tussen de verschillende groepen invaliden worden verwachtingen gewekt, die lang niet alle door de Kamer zijn beoogd. Minister Klompé voegde daaraan nog toe. dat stellig mag worden verwacht, dat het nieuwe kabinet eveneens aan de minder- vailiden die aandacht zal geven, die zij zozeer verdienen. Mevrouw Heroma antwoordde, dat z(J door de opsomming van dc minister onder de indruk was gekomen, maar zij handhaafde haar standpunt, dat in af wachting van betere voorzieningen reeds nu Jets moet worden gedaan voor die groepen minder-validen, die nog tussen de wal en het schip vallen. Toen de motie in stemming kwam, ver zocht voorzitter Van Thlel de leden, die tegen de motie waren, op te staan. Alle Kamerleden bleven zitten. De motie was dus met algemene stemmen aanvaard. Uit het politierapport Op verzoek van de Leidse politie heeft de politie in Haarlem een 19-jarige los- arbeider uit Leiden aangehouden, die er van wordt verdacht enige tijd geleden uit een muziekzaak te Leiden plm. 120 grammofoonplaten te hebben gestolen. Tijdens schoonmaakwerkzaamheden viel de 62-jarige mevrouw M. Dijk in haar woning in de Hyacintenstraat te Leiden van een tafeL Zij brak haar lin ker onderbeen. Mr. Geertsema (lib.) bracht de indie ning van de motie in verband met de komende verkiezingen. Enerzijds kant de heer Beernink zich tegen uitstel ivaarding van het wetsontwerp,! anderzijds stelt hij een wijziging - die uitstel onontkoombaar maakt, lijkt erop", aldus mr. Geertsema. „alsof de heer Beernink er vlak voor de kiezingen geen been in ziet, zich te pre senteren als Kerstman en Sint-Nicolaas tegelijk, terwijl hij weet, dat zijn ven niet kunnen worden verwezenlijkt, zelfs al zou het nieuwe kabinet geheel uit christelijk-historischen bestaan". Mr. Geertsema speelde met de gedachte, zo 'iij, om voor te stellen, dat de motie- Becrnink van de agenda werd afgevoerd. Ook de heer Smallenbroek ontwikkel de ernstige bezwaren. De beoogde wijzi ging zou praktisch betekenen, dat dit wetsontwerp niet meer door deze Kamer kan worden afgedaan. De heer Smallen broek meende, dat mr. Beernink de ge pensioneerden willekeurig wil behande len. Hij vroeg minister Toxopeus, zijn bezwaren tegen het voorstel van mr. Beernink breed uit te meten. Immoreel Zelfs de leiders van de VVD- en de PvdA-fractle, prof. Oud en prof. Vonde ling, kwamen eraan te pas. Prof. Vonde ling zei. dat hij zich niet kon voorstel len, dat mr. Beernink niet door had, dat aanvaarding van zijn motie (want dat was natuurlijk zijn bedoeling) zou lei den tot uitstel van de stemming over het gehele wetsontwerp. „Als de heer Beernink niettemin volhoudt, is dit zo duidelijk een politieke motie van wan trouwen, ook jegens de regering, dat ik mij moeilijk kan voorstellen, dat een toekomstige fractievoorzitter dit niet in ziet". Prof. Oud, die bijna aan zijn laatste Kamervergadering toe is en die mee deelde, dat hetgeen hij nu ging zeg gen, vermoedelijk zijn laatste woor den in de Kamer zouden zijn, liet we ten: „Ik heb in de 45 jaar van mijn Kamerlidmaatschap veel meegemaakt, maar zoiets Hij noemde handha ving van de motie zelfs in strijd met de politieke moraal. Mr. Beernink wil niet door middel van een amendement proberen, het wetsontwerp te wijzi gen. Maar zijn motie komt in feite neer op een amendement, een destruc tief amendement „Ik hoop", zei prof. Oud. „dat mr. Beernink zelf zal willen terugkomen op de dwalingen zijns weegs. Dat zou ook voor zijn parlementaire aanzien goed zijn'. Onaanvaardbaar Minister Toxopeus bleek het met prof. Oud geheel eens te zijn. „Als de motie zou worden aangenomen, zou ik mijnerzijds schorsing van de beraadsla gingen moeten vragen", liet hij weten. „Méér nog zelfs", riep prof.-Vondeling. „Het beschikbaar stellen van mijn por tefeuille zou misschien de volgende stap zijn", vulde de minister aan. Hij noemde de motie-Beernink onaan vaardbaar. Mr. Beernink ging echter niet zover als de meerderheid van de Kamer wen ste. Hij ontkende dat het om een motie van wantrouwen ging. Het gaat alleen om het belang van de zaak. „Als er nu geen uitspraak komt, heb ik niet de geringste garantie, dat ik in de toekomst ooit nog met de regering behoorlijk over deze zaak van gedachten zal kunnen wisselen". Van de zijde van het minis terie van binnenlandse zaken had mr Beernink vernomen, dat amendering van het wetsontwerp in de door hem gewen ste zin technisch niet mogelijk zou ziin „Om elke schijn te vermijden" ver volgde mr. Beernink. „kan ik er genoe gen mee nemen, als de motie nu niet in stemming komt, maar op de agenda blijft staan. Om het belang van dc zaak trek Ik de motie echter niet in." Kamervoorzitter Van Thiel stelde daar op voor, de beraadslagingen te splitsen en de motie geheel los van het wets ontwerp te behandelen. Hierover vroeg prof. Vondeling het woord. Hij kreeg het echter nog niet. Omdat veel Kamer leden Feijenoord-Benfica wilden zien er vandaag nog een dag zou komen, sloot mr. Van Thiel de vergadering. Vanmorgen om elf uur zou het debat worden voortgezet. V redig Voor het overige verliep het debat over de nieuwe pensioenregeling vre dig, soms zelfs saai. Allerwege viel in stemming met de voorgestelde regeling te beluisteren. De meeste sprekers ver meden het zoveel mogelijk om princi piële kwesties aan te snijden, zulks om te voorkomen, dat aanvaarding van het wetsontwerp zou -worden vertraagd. Wel vroeg men de toezegging van mi- ister Toxopeus, dat de regeling na on geveer een jaar opnieuw in de Kamer zal worden besproken teneinde na te gaan of er nog knelpunten zijn overge bleven. Mr. Toxopeus gaf deze toezeg ging gaarne- Namens de hele Kamercom missie voor ambtenarenzaken en pen sioenen diende de voorzitter van de com missie. de heer Blom, daarop een motie in, die tot doel had, de wens van de Kamer en de toezegging van de be windsman nog eens uitdrukkelijk vast te leggen. De heer Blom kon het natuurlijk niet laten, mr. Toxopeus erop te wijzen, dat de liberalen in het verleden anders heb ben gedacht over de welvaartsvastheid van de overheidspensioenen dan nu. De minister gaf dat toe en de heer Blom was wel zo sportief om op te merken, dat hij dit faire antwoord van de be windsman uitermate waardeerde en res pecteerde. s de'bedoeling, dat vandaag, de laatste dag voor de verkiezingen, waar op de Kamer bijeen is, over het wets ontwerp zou worden gestemd. Rajakovic uitgewezen - waarheen Dr. Erich Rajakovic, de beulsknecht van Eichmann, is gistermiddag uitge wezen uit Zwitserland, waar hij trachtte een schuilplaats te vinden nadat men hem in milaan had her kend, waar hij onder valse naam woonde. Door de Zwitserse federale politie werd Rajakovic in zijn villa aan het meer van Lugano gevonden Drie dagen had men getracht hem op Zwitsers grondgebied in de kraag te pakken. Zo snel mogelijk moet hij vertrekken naar het land van keuze, zo werd hem gisteren meege deeld. Men vermoedt dat Enrico Raj, (de valse naam, waaronder hij in Mi laan verbleef) per vliegtuig of naa Zuid-Amerika, of naar Oostenrijk za> vertrekken. Italië heeft meegedeeld, dat men daar geen prijs meer stelde op zijn aanwezigheid. Ook Zwitser land beschouwd hem thans als ong< wenste vreemdeling, omdat hij ee groot aandeel zou hebben gehad i de liquidatie van joden in Nederland Dinsdag heeft Rajakovic zich ondi» m nieuwe valse naam, Egon Rasa, m Bern in een hotel laten inschrijven. HU dat hy de trein naar Wenen zou nen, doch keerde naar zijn villa leru». Lugano. De secretaris-generaal vai- het Zwitserse departement van justitu Bern, dr. A. Riesen. verklaarde echtei t nog geen enkel land om zijn uitle vering had verzocht. Gisteravond za- Rajakovic nog steeds op het politiehoofd kwartier in Lugano, nadat hij op weg de Italiaanse grens was gesigna. leerd door een politie-auto. Vermoede, was dit het geval nog vóór bekend dat Italië hem niet wenste. Nob steeds weet men niet welk land de oud- SS-officier zijn keuze zal laten valleu is altijd mogelijk dat hij naar zi)r geboorteland Oostenrijk gaat, hoewel d» Senor/tas-Rood In het bekende rode blik De vertrouwde naam voor een lekker licht sigaartje TNE Koninklijke Nederlandsche Pe- troleum Mij. meldt over 1962 een grote groei in produktie en verkoop en een niet onbelangrijke toeneming bij verwerking, inkomsten, winst, kapitaaluitgaven en vermogen. De winbare reserves bleven op bevredi gend peil, terwijl de winbare hoe veelheden uit ondergrondse forma ties werden vergroot. Volgens de ten dele reeds bekend gemaakte cijfers steeg de oliewinning der groep in duizenden vaten per dag 11,2 tot 2884 (vorig jaar 2594). ruwe olie bruto. 11 tot 2587 (2322) netto, dc verwerking 6,4 7o tot 2835 (2665), de verkoop 11.8 tot 3170 (2835), olie en olieprodukten, en die van chemi sche produkten in duizenden tons 13 tot 3950 (3500). De bruto-inkomsten der groep ste gen in miljoenen guldens 7,5 tot 30.826 (28.679), het netto-resultaat 9.4 tot 2073 (1896), de kapitaaluit gaven, speurwerk-- en opsporingskos ten 8,1 tot 3811 (3525), duurzame produktiemiddelen 6,9 tot 36.451 (34-109), netto-actief 5,3 tot 24.009 (22,803), het netto-resultaat per liter daalde in cents tot 1.19 (1.21). Op de balans der N.V. waren de deel nemingen in miljoenen guldens 14.405 113.681), vlottende middelen 378 (316), vlottende schulden 307 (254), netto-actief 14.476 (13.743). kapitaal 1625, 12.717 (11.993). niet-uitgekeerd inkomen 132 (124). De resultaten der N.V. waren: Dividenden 519,9 (434,8), andere baten 3.5 (2.9), tegenover kosten, enz. 4,6 (5.6), winstaandeel 2,8 (4,7), netto-resultaat 515.9 427.3). Van het netto-actief komt 63 pet en van het netto-resultaat 53 pet voor re kening van het oostelijk halfrond, 14 pet en 18 pet van de Verenigde Staten en 23 pel en 29 pet van het overig wes telijk halfrond. Olieverbruik Het wereldolieverbruik buiten de Sowjetunie en rood China steeg 8 pet tot 22 min vaten per dag en daaraan kon zonder moeite worden voldaan, doch het te veel aan winitlng, tankers en verwerkingsvermogen veroorzaakte scherpe concurrentie. Alleen olie en aardgas kunnen in voldoende mate worden geleverd om in de jaren zestig de voornaamste bijdrage te verlenen aan de stijgende energiebehoefte in de gehele wereld. Tegen 1970 zullen zij 65 pet dekken van het energieverbruik in de vrije wereld- De vraag naar petrochemische produk- ten groeit nog sneller doch te optimisti sche raming van de toekomstige afzet veroorzaakte ernstige overcapaciteit. De roep om gemeenschappelijk energiebeleid in de Euromarkt kan de efficiency en hel aanpassingsvermogen van de internatio nale olie-industrie schaden, Ook moet de in overige. verbruiker vrij zijn in de keuze n i de Grote verwachtingen worden gekoes terd voor de toekomende jaren, die wor den gezien als een belangrijke ontwikke lingsperiode voor de mensheid, met ver hoging van levenspeil en overbrugging van de kloof tussen geïndustrialiseerde en ontwikkelingslanden. Door steun aan onderwijs en hulp aan landbouw helot de groep hierbij. De beweringen, dal chemische midde len het evenwicht in de natuur verstoren en zelfs een bedreiging vormen voor de gezondheid acht bet verslag overdreven en het wijst op de samenwerking van chemische fabrikanten met internationale organisaties en regeringen. Met chemi sche middelen alleen komt men er niet en daarom beijvert de groep zich om ruime bekendheid te geven aan nieuwe werkmethoden. De groep werkt in ruim honderd lan den met mensen van ruim honderd natio naliteiten. De vloot der groep telt 471 schepen met 11,1 miljoen ton, waarvan ruim 4 min, ton eigen schepen of onder direct beheer. Spreiding van aandelen Wat de spreiding van aandelen Ko ninklijke Nederlandsche Petroleum Mij betreft, kan men aannemen, dat einde 1962 (1961) 30 (30) in Neder landse handen was, 30 (26) in Ameri kaanse. 5 (6) in Britse. '18 (20) in Franse 15 16) in Zwitserse en 2 (2) hele affaire rond Rajakovic in Wenen is begonnen. Duitsland lijkt niet waar- schijnlek, omdat h(j daar wellicht on middellijk gearresteerd kan worden. Er gaan thans echter geruchten, dat hij gisteren in Oostenrijk en vorige week in ons land is geweest. Ook zou het niet geheel zeker zijn of hij we) in Bern heeft overnacht. Tegen de directrice van het hotel zou hij ge zegd hebben: „Weet u wel wie ik ben?" Daarna zou hij haar de kran tenknipsels over de zaak hebben ge toond, en hebben gevraagd „Gelooft u dat ik een moordenaar ben?" Ik bén Rajakovic. Ik ga zo snel mogelijk naar Wenen, waar ik een proces zal begin nen om mijn naam te zuiveren". Hij zou dit willen doen door een aanklacht in te dienen tegen ingenieur Wiesen- thal, de man die destijds Eichmann voor zijn rechters bracht en thans een eind op weg is dit ook te doen met Rajakovic. Het ministerie van justitie in Den Haag heeft inmiddels duidelijk be langstelling getoond voor de persoon van Rajakovic. Het ministerie heef', ie minister van buitenlandse zaken verzocht de betrokken autoriteiten in. net buitenland te verzoeken maatre gelen te nemen voor een eventuele berechtiging. Justitie meent, dat men in ons land thans nog niet genoeg materiaal heeft verzameld, om tot een berechting te kunnen komen. In nieuw AKU-bedrij geen weeklonen mees (Van onze sociaal-economische redat) TAE directie van de N.V. Petroche) AKU-AMOCO. een nieuw bedrijf) nog dit jaar in Delfzijl met de produ) zal starten, heeft besloten geen wee) nen uit te betalen. Het gehele peij neel, van hoog tot laag, zal een maai salaris ontvangen. Eén der overwegingen, die tot dit sluit hebben geleid, is, dat de direj de verschilllen in behandeling voor ambten en handarbeiders zoveel gelijk wil beperken, omdat die vol| haar in deze tijd geen enkele zin r hebben. Een ander gevolg van deze ovei ging is bijvoorbeeld, dat in de nie onderneming te Delfzijl één kantine worden gebouwd, waarvan zowel de ambten als de handarbeiders gebr moeten maken. Voorts zullen alle p Er soneelsleden hun tijden van aankomst vertrek door de prikklok moet< Wat re salarissen betreft zullen salarisschaal uiteraard wel de verscl lende functies worden onderscheiden. Dividendvoorsteller Fokker (Koninklijke Nederlani Vliegtuigenfabriek) zal in de eerste he van mei 5 pet dividend op preferente 15 (vorig jaar 15) pot op de gewone ae delen voorstellen. A.S.W. Apparatenfabriek zal over II (1961) 12 (14) pet dividend voorstelle Jan de Poorter declareert (1961) 6 (6) pet dividend, (4) pet desgewenst in aandelen. Boeke en Huidekooper zal 14 11 (12) pot dividend voorstellen. TNE WINST na belasting van de Koninklijke Nederlandsche Hoogoveil VJ en Staalfabrieken is van f99 miljoen in 1961 gedaald tot f88 miljod in 1962. De produktiecapaciteit in de staalnijverheid is te snel gestegd en het verbruik is minder sterk gegroeid, waardoor de prijzen daaldei In 1963 hoopt Hoogovens evenveel walserijprodukten af te zetten als ii 1962. Een belangrijke produktiestijging is pas mogelijk als in 1964 de nieuw staalwalserij in gebruik komt. De produktie van ruw ijzer en ruw staal is weer gestegen. De afzet van walserijprodukten (exclusief loon-wal- sing) van Hoogovens en Breedband steeg 6 pet, zodat een hoge bezettings graad werd gehandhaafd. Hoewel dus de afzet in hoeveelheid toenam was de geldomzet lager, terwijl de kosten toenamen, voornamelijk door de produktieverhoging maar eveneens door gestegen loon- en salarispeil. Dit werd slechts ten dele goedgemaakt door verlaging van grondstqfprijzen en ra tionalisatie, zodat de brutowinstmarge nauwer werd. Door soms ingrijpende hervormingen werd dé efficiency ver hoogd en de basis voor verdere groei versterkt en de uitbreiding van de per soneelsbezetting kon beneden de oor spronkelijke raming gehouden worden. Met de uitbreidingsprogramma's werd goede voortgang gemaakt. Hierdoor en door daling van het totaal van winst en afschrijvingen van f 153 min tot f 144 min zijn de liquide middelen iets terug gelopen. De financiering geschiedde overeenkomstig de verwachtingen van 1960. In 1961 en 1962 werd f 301 min geïnvesteerd, waarvan f 243 min werd bestreden uit afschrijving en reserve ring, f 19 min uit vreemde middelen en f 39 min ten koste van liquide middelen. Aan de reserve diverse belangen wordt f 51 min toegevoegd. Door verminderde belangstelling voor Amerikaanse depository receipts daalde het nominale bedrag van in depot ge geven certificaten van f 8.4 min tot f 6,1 min. De 3 uitkering aan perso neel en uitkering aan gepensioneerden vergde f 8,5 min. De te verdelen winst 28.44 (28.48) min. Omzet en door berekeningen aan derden beliepen f 656.7 vorig jaar 672.7) min, kosten en voor zieningen f 464.3 (458,5) min, afschrij vingen f 56.3 (54,2) min, voordelig be- drijfssaldo f 134.5 (158) min. deelnemings baten f 14.5 (14,9) min. Reeds voorge steld is 20 (20) dividend, Ten laste van de resultaten wordt f 2 ln toegevoegd aan de voorziening ri- 'co's op grondstoffen en contracten, f 6 _|ln aan de voorziening huisvesting per soneel wegens de risico's van woning exploitatie. Het aantal werknemers steeg 1 pet tot bijna 16.000, van wie 362 Italianen 83 Spanjaarden. Na de oorlog heb ben Hoogovens en aangesloten bedrij ven 33,4 min gedoteerd aan pensioen fondsen, waardoor de voorziening verd werd aangepast aan dc omstandiglie- en inzichten. Verdere stijging van personeelskosten is te verwachten. Vrii veel nieuwe werknemers zijn nodig en de woningvoorziening is hierbij een ernstig probleem. De ruwijzerproduktie is met 8 pet ver hoogd, wat in gelijke mate ten goede kwam aan de staalfabricage en de ver koop van ruw ijzer, waardoor meer ruw ijzer voor uitvoer beschikbaar werd. De daling van de ruwijzerinvoer in Japan drukte op de prijs. Vertraging in de bouwnijverheid maakte beperking van de produllctie in de buizengieterij noodzak) lijk. De staalproduiktie nam 7 pet toe mj voortgezette verschuiving ten gunste va) ocysbaal, waarvan de produktie de mii joen ton bereikte. Het Nederlands sbaa) verbruik is niet toegenomen. De vraag naar soheepsplaat Is belanf I rijk verminderd, doch de directie zi( I de toekomst van de staalindustrie me 1 vertrouwen tegemoet, en verwacht dl het verbruik in de wereld zal toent men. De grondstoffen bleven stabiel behahj staalschroot dat bleef dalen. De buiten haven van Hoogovens kan nu ertsschepel tot 35.000 dwt. onövangen. Dc tweed) blokwailserij kan in de laatste helft va) 1963 gereed komen. De geplaatste bouw bestellingen van Hoogovens, Breedban) en Cemij. beliepen f 174 min., waarvai meer dan de helft bij Nederlanders. De directie gelooft een prijsherstel te kunnen verwachten, en meent dal het niet nodig zal zijn nieuwe mid delen te zoeken en dat de investej ringen, waarvoor een derde van ee miljard nodig zal zijn, uit eigen mid delen kan geschieden. Hoogoven) verbruikt jaarlijks 1,1 miljoen ton kolen, waarvan 40 °/o uit Amerikq Breedband Produktie en afzet van Breedband zijl verhoogd, doch de prijzen daalden ster ker dan de kostprijs. Het bedrijfssaldi was f 66,43 (64,72) min,, de winst f 35.71 (33,75) min. Na f 2,3 (1,9) min, statutair! uitkering aan personeel f 14 (12,4) min reservering diverse belangen is de te veri delen winst f 19,47 (19,45) min. De liquid/ middelen namen toe tot f 12,9 (5,2) mlti Geïnvesteerd is f 17,4 min. Voor 1965 staan geen grote bouwprojecten op ha grognamma en de directie voorziet gees ijzondere voorzieningen voor de goed gekeurde programma's. Reeds voorgesteld is 17 (17) pet dividend. Drie vredesmarsen door Den Haag Het Comité 1963 voor de Vrede orga niseert maandag, Tweede Paasdag, drif marsen door Den Haag. Er worden i: totaal 3000 deelnemers uit alle delei van het land verwacht. Zij komen naai Den Haag om te demonstreren tégen di atoombommen en vóór ontwapening. De deelnemers zullen maandagmid dag om half twee op drie punten ver{ zamelen. Het beginpunt van de eerst) groep demonstranten is op het Malie-' veld, de tweede groep vertrekt van d( Houtrustballen en de derde groep gaai van start aan de Genestetlaan. bij hef landgoed Den Burgh. De drie groepef zullen elkaar om half vier op de speel weide Zuiderpark bij de Vreeswijkstras ontmoeten. De demonstratie wordt be sloten met toespraken door de heres M. Deneckere uit Antwerpen, dr. W. H van Dobben uit Wagenineen en A. Jj Bruggeman uit Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 14