Nieuwe LeMse Courant Liberalen in Canada boeken overwinning op Dief enbaker Commentaar Westen komt het akkoord over Laos volledig na Zweden: lege flessen - lege cellen r LESTER PEARSON WINT VERKIEZINGEN Militairen moeten voor absolute zege zorgen Geen overeenstemming in geschil Spanjaarden Nieuwlelijk eendje trekt sneller op Rusk op Zoavo-conferentie: Strijd houdt nog aan C "'TA Christine Christina iilflIBi? Dinsdag 9 april 1963, 44ste jaargang Triomf voor één pk. Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stentvastigh is ghebleven mijn hert in teghenspoet' Zie pagina 9 V. Abonnementsprijzen «p.w. w^p.m.2,80, p.kv^ 8,25 Klachtendienst berorging 18 19 f De Canadese liberale partij blijkt bij de gisteren gehouden verkiezingen nog net geen absolute meerderheid te hebben behaald. Nu de uitslagen voor 260 van de 265 zetels bekend zijn is het bijna zeker dat de twee splin terpartijen zullen moeten meewerken om Lester Pearson als leider van de grootste partij premier te doen worden. De liberalen hebben tot nu toe de 260 zetels er 126 behaald tegen de conservatieven 93. de partij het sociale krediet 24 en de nieuwe democraten 17 zetels. Wanneer deze partijen samenwerken zal de conservatieve regering van John Dicfcn- baker, die nu zes jaar aan de macht geweest is, worden vervangen. De huidige premier wilde vanmor gen vroeg echter zijn nederlaag nog niet toegeven. In Prince Albert in Saskatchewan zei hij tegen verslag gevers dat er „geen beslissing over de te volgen koers kan worden genomen" Met het ontslag, dat vandaag aan 100 Spaanse mijnwerkers in Brunssum loor de Staatsmijnen is aangezegd, zijn allen 300 stakende Spanjaarden in „Leyenbroek" en „De Egge" thans ontslagen. De Spanjaarden in Brunssum kregen vanmorgen ontslag, aldus de Staatsmijnen, nadat zij drie dagen, uit solidariteit met hun stakende landgenoten in Geleen, Diet op het werk waren verschenen. Dit gebeurde vandaag, nadat gister- ïvond geen overeenstemming kon worden bereikt tussen vertegenwoor digers van de Spanjaarden en van de Staatsmijnen. Nadat de onder handelingen waren afgebroken, hebben de Staatsmijnen er gisteren in een bekendmaking aan de Spanjaarden, op gewezen, dat ze de keuze hadden zich de komende dagen al dan niet voor tewerkstelling aan te Dielden. Aan degenen, die dit niet wilden en naar Spanje zouden willen terugkeren, zou het hun toekomende loon worden uitgekeerd. Tevens zouden zij een reisbiljet naar Spanje ontvangen. De staatsmijnen zijn van mening, dat de huisvesting een van de aanleidin gen voor de staking aan redelijke eisen voldoet. Zij verklaarden zich gis teravond alsnog bereid daarover gerezen meningsverschillen aan bevoegde autori teiten voor te leggen. Bij de besprekingen met de staatsmij nen waren ook aanwezig de Spaanse consul-generaal in Nederland. Nunez del Rio en de directeur-generaal van het Spaanse instituut voor emigratie. Tre- vijano. In verband met de nu ontstane situatie is het onderhoud, dat een dele gatie van de mijnindustrieraad in Heer len vandaag of morgen met de minister van economische zaken. drs. J. W. de Pous in Den Haag zou hebben over de toekomst van de Nederlandse mijnindu strie voorlopig verschoven naar donder dag 18 april. De raad zal een dag eerder mede naar aanleiding van de Spaanse staking een speciale vergadering wijden aan de problematiek van de werving van buitenlandse arbeidskrachten. Verwacht wordt, dat de donderdag rrestelde eis van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond om wer vingsacties voor mijnwerkers uit het buitenland onmiddellijk stop te zetten, op deze bijeenkomst uitvoerig aan de orde zal worden gesteld. Vieuws in één oogopslag Het conflict met de Spaanse mijnwerkers in Limburg duurt al een week en nog is er geen uitzicht op een oplossing. Voorlopig zitten de buiten landers nog in hun gezel lenhuizen. Ze mogen van de directie van de Staats mijnen aan het werk gaan De strijd in de Vlakte der Kruiken in Laos tus sen de zogenaamde neutra, listen en communisten in Laos wordt steeds feller en voor de neutralisten ziet 't er niet gunstig uit. Op de eerste vergadering van de ministerraad van de Zuid- oostaziatische Verdragsor. ganisatie in Parijs is deze burgeroorlog diepgaand besproken. Al luidt de roepnaam van prinses Marijke voort aan Christine, officieel zal zij naar haar tweede doopnaam toch Chris tina heten. De overblijfselen van 'n Nederlandse factorij op Decima in Japan zijn gis téren door prinses Beatrix bezichtigd. Na het bezoea aan deze eerste Europese nederzetting in Japan nam de Prinses deel aan een maaltijd in Nagasaki-stijl. Lester Pearson is ds> overwinnaar in de Cana dese verkiezingsstrijd. Zijn liberale partij behaalde een overwinning op d»> conservatieve partij vaD premier Diefenbaker. In ons land bestaat een tekort aan waarnemend* artsen. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne der la ndsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunde is bang, dat het in de komende zomer niet mogelijk zal zijn, dat elke arts die met vakantie gaat, 'n waarnemer krijgt. Deze maand komen 140 Amerikanen van Neder landse afkomst naar ons land om daar, waar hun voorvaders leefden hun jaarvergadering te hou den. De Amerikanen zul len in het Amsterdamse Hilton-hotel logeren. Tussen Engeland en de V.S. zouden onderhande lingen gaande zijn over de bevelvoering van de NAVOkernmacht. De Amerikaanse autoriteiten hebben deze geruchten ontkend. omdat geen enkele partij een duide lijke meerderheid heeft behaald. De conservatieve partij heeft de laat ste tien maanden met een zeer krappe meerderheid geregeerd, dank zjj de steun leden van de partij van hel sociale krediet. mneer Lester Pearson aan de macht komt, zal dit voor de eerste maal zijn. In 1957 Won hij de Nobelprijs nadat lijj had meegewerkt aan de oplossing van de Suez-crisis. Hij is reeds twintig jaar diplomaat, maar werd eerst in 1948 poli ticus als minister van buitenlandse za ken. ven ministers van het kabinet Die fenbaker zijn door de liberale overwin ning uitgeschakeld, onder wie de mims- van buitenlandse zaken, Howard Green, en de Canadese minister van P.T.T.. mevrouw Ellen Fairclugh. De leider van de nieuwe democraten. C. Douglas, liet gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie door schemeren dat zijn partij een minder heidsregering van de liberalen zou steunen. Politieke waarnemers menen dat Pear son de verkiezingsuitslag zal opvatten als een mandaat voor onmiddellijke aan vaarding van kemladingen van de Vere nigde Staten voor de 56 Bomarc-raket- en 65 supersonische Voodoo-straal- :s in Canada, en van atoomwapens de Canadese strijdkrachten in Eu ropa. Voor premier Diefenbaker betekent het verlies het einde van een politieke loopbaan. Zijn voormalige minister van defensie, Douglas Harkness, zei gister avond dat Diefenbaker als leider van de conservatieve partij zal moeten worden vervangen. De leider van de partij voor het so ciale krediet. Real Caouette, zei dat zijn rechtervleugel een liberale minderheids regering zal steunen op voorwaarde dat deze „het soberheidsprogramma door een (Van verkeersredacteur) De nieuwe serie 2 CV van 1963 biedt ook ditmaal uiterlijk geen grote ver rassingen. In het verkeer zal men nau welijks de nieuwe eend van de vorige kunnen onderscheiden. Zelfs is er in de globale specificatie geen opzienbarende verandering te melden. De cilinderin houd van de motor en de compressie- verhouding zijn dezelfde gebleven. Ook het hogere motorvermogen (16.4 in plaats van 15 pk) kon de fabriek niet verleiden om de topsnelheid die reeds bij het vorige type 95 km per uur was. in de publikatie over de nieuwe uit voering op 100 km per uur aan te geven Niettemin zijn de constructeurs onder de motorkap grondig bezig geweest. In algemene zin kan men zeggen dat er eenheid gebracht is in de onderdelen van de 2 CV en de AMI 6. Dit betekent voor de 2 CV dat de motor robuster en moderner is geworden. Het acceleratievermogen werd behoor lijk opgevoerd. Bracht met het oude type in 48 sec. van 0 naar 80 km. per uur, het nieuwe type heeft hiervoor slechts 32 sec. nodig. Hoewel een luxueuze uitvoering van de carrosserie min of meer in tegenstel ling is met de oorspronkelijke opzet van het lelijke eendje, had het luxe model allang een vaste plaats veroverd. De vol gende stap naar het nieuwe model AZM 3 is dan ook niet onlogisch. Deze AZM 3 is voorzien van een verstelbare voor bank in plaats van losse stoelen en beter zitcomfort. Hij heeft bovendien een mooier uitgevoerd stuurwiel en is uiter lijk verfraaid met verchroomde wiel doppen, sierstrips en speciale bumpers. De prijzen van de nieuwe 2 CV-ser:e liggen als volgt: de AZ (4-deurs en lin nen kap) f 4.050.de AZD (met cen trifugaal koppeling) f 4.150.de AZM 3 (luxe uitvoering met drie ramen een kant) f 4.420. Binnen een straal van drie kilo meter en met een tijdsverschil van niet meer dan twintig minu ten hebben gisteren in de om geving van Rotterdam drie tewa terlatingen plaats gehad. Bij Van der Giessen in Krimpen aan den IJssel ging de voor de KNSM bestemde vrachtvaarder Sopho cles van de helling, L. Smit en Co. vertrouwde Europa's groot ste sleephopperzuiger Geopotes VI aan haar element toe en Vuyk en Zn in Capelle aan den IJssel vierde feest voor de stapelloop van het instructievaartuig Prin ses Christina, dat aanvankelijk Prinses Marijke zou heten. Vorige week, toen bekend werd dat de Prinses zich voortaan Christine zou laten noemen, werd de naamsverandering van het schip welvaartsprogramma vervangt", noemde de liberalen echter nog steeds „een verzameling huichelaars en leuge- Pearson hoopt nog op een absolute meerderheid wanneer de uitslag van de stemming onder de militairen het ko mende weekeinde bekend wordt. Vorig jaar ging 63,5 procent van deze stemmen naar de liberalen, waardoor twee con servatieven de zetels die zij bü de bur gerlijke stemming behaald hadden weer moesten prijsgeven. Behalve de twee* reeds genoemde con servatieve ministers zijn Richard Bell. minister van immigratie Raymond Hurley minister voor defensieproduktie, Pierre Ssevigny, toegevoegd minister van de fensie, Frank McGee. minister zonder portefeuille en Martial Asselin, minister voor het boswezen, verslagen. Met be langstelling wordt afgewacht wat het lot zal zijn van minister Harkness, de minis ter van defensie door wiens aftreden de crisis in de conservatieve partij is ont staan en die de oorzaak is geweest van de val van het kabinet Diefenbaker. Hij is namelijk herkozen. De leider van de Canadese communistische partij, Leslie Morris, werd in zijn district Toronto ver slagen. De 69-jarige verkoper Ph. A. de Vos uit Rotterdam is gisteren, toen hij een kantoor in Vlaardingen binnen wil de gaan, gestruikeld en met zijn hoofd op de straat gevallen. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis in Vlaardingen, waar hij later aan de ge volgen van een schedelbasisfractuur is overleden Natuurlijk ging prinses Beatrix bij haar bezoek aan Tokio, nadat het meer officiële gedeelte van het programma was afgewerkt, eens ge zellig winkelen in een van de grote warenhuizen, dat de zoete naam Mitsukoshi draagt. Bij de mysterieus glimlachende etalagepoppen, gehuld in de fraaiste kimono's, kon de Prinses niet nalaten even te blijven staan. ten tussen de Laotiaanse neu tralisten en hun vroegere bondge noten, de communistisch gezinde Pathet Lao-beweging in de Vlakte der Kruiken zijn gisteren tijdens de eerste vergadering van de minister raad van de Zuidoostaziatische ver dragsorganisatie in Parijs reeds het onderwerp van een diepgaande ge- dachtenwisseling geweest. De Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, was van mening dat het westen zich geen verwijten behoeft te maken, omdat het zijn plichten volgens het akkoord Genève (dat vorig jaar is gesloten) volledig was nagekomen. De Zoavo- conferentie is de eerste „Europese' conferentie daar de raad voor het eerst in een Europees land biji komt. Lid van deze organisatie zijn de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland. Pakistan, de Philip- pijnen, Thailand en Australië. land voeling zou houden met de Sow- jetunie over mogelijke verdere stap- om de toestand in Laos te stabi ïiseren. Beide landen hadden inmid dels de regering in Laos gevraagd toestemming te geven voor hervatting van het werk der internationale con- trolecommissie. zo zei Home. Zoal> bekend kan de commissie niet optre den zonder goedkeuring van alle drie de Laotiaanse partijen. Wat de strijd zelf betreft, schijnt het er thans in de Vlakte der Kruiken voor de neutralisten onder leiding van gene raal Kong Lae. slecht uit te zien. 2e zijn door hun linkse landgenoten reed» uit de belangrijke stad Xieng Khoeang verdreven en generaal Kong Lae heeft een dringende oproep tot de regering gericht om snel versterkingen te sturen naar het vliegveld in de vlakte en naai de aldaar gelegen stad Khang Khay Westerse militaire kringen geloven, dat de generaal over ongeveer vijfduizend man beschikt, terwijl de communistische Tathet Lao er wellicht tienduizend heeft Deze beweging zou nog versterkt zjju door overgelopen neutralisten. Ook zou den communistische Vietminh-troepeD vanuit Noord-Vietnam hun vrienden in Laos steun hebben toegezegd. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren dat de V.S. steeds geweten hebben dat de Vietminh zich niet uit Laos had teruggetrokken, nadat vorig jaar de akkoorden van Genève van kracht waren geworden. De Ver. Staten koesterden echter geen plannen hun militaire adviseurs weer naar Laos te sturen, aldus deze woord- De conferentie van de Zoavo-minis- terraad heeft zich gisteren ook nog even bezig gehouden met andere plannen die de toestand in Azië gespannen houden. Lord Home verklaarde onder meer dat zijn land (Engeland) ten volle aan de i blijven deelne- de Maleise federatie on afhankelijk zal zijn geworden. Volgens hem zou Engeland geen grote territo riale belangen in het gebied van de or ganisatie hebben. Voor vervolg zie pagina 7 "JVXJ EN DAN moet mededeling worden gedaan, dat een oorlogsmisdadiger, met een onvoorstelbaar groot aantal doden op zijn naam, doch inmiddels zelf in alle heimelijkheid voortlevend, alsnog is op gespoord. Hoe werd de wereld niet geschokt, toen Eichmann kon worden gegrepen, om ver volgens te worden berecht? Nu is het een van zijn beruchte handlangers, de Oosten rijker Rajakovic, die opgejaagd is uit het bestaan dat hij zich in het verborgen had geschapen. Men behoort wel ontzag te hebben voo» die mannen die, rusteloos en met een op merkelijke intelligentie, nog steeds op zoek zijn naar wie zich destijds op zulk een ontstellend wrede wijze in het bijzon der aan de Joden vergrepen hebben. De nu opgejaagde, rechtstreeks betrokken bij de dood van meer dan honderdduizend Joden alleen uit Nederland, schijnt een toevlucht te hebben gezocht in Zwitser land. Hetgeen ook naar onze stellige over tuiging met ernst dient te worden onder zocht, is de mogelijkheid van uitlevering. Wat een man als deze misdreven heeft, draagt zozeer het kenmerk van een ver grijp tegen de mensheid als zodanig, dat hij niet tegen uitlevering dient te zijn ge vrijwaard. Zwitserland heeft de vrijheid hoog aangetekend staan, en het valt des wege te prijzen. Maar het zal niet de naam willen hebben van binnen zijn grenzen te herbergen iemand wie het zozeer aan eer bied voor het leven heeft ontbroken. Is het al niet beschamend, dat het zovele jaren heeft moeten kosten, dat het zo intens speuren heeft moeten vergen, wil een misdadiger van dit gehalte worden ontdekt? En nog leven er op deze zelfde aarde vele anderen, aan wier naam dc smartelijke en vernederende dood van tal lozen verbonden is. Over de straf die hun ten deel zou moeten vallen, kan men ver schillend denken, indien maar op enigerlei wijze recht kon geschieden. Of moet men aannemen, dat de misdadi gers van weleer reeds het loon van hun wroeging te dragen hebben gekregen? Voor hun uiteindelijke zielerust ware het zeker te hopen. Maar lag het dan niet voor de hand, dat zij naar voren traden om ook openlijk te boeten? In plaats daarvan trachten zij zich aan elke rechtspleging te onttrekken. Totdat zij. als resultaat van nimmer aflatend zoe ken en speuren, alsnog uit hun schuilhoe ken worden verjaagd. Op Koninginnedag zal op het Mu seumplein in Amsterdam een militair défilé worden gehouden, waarun in en om de hoofdstad gelegerde onderdelen van de Koninklijke landmacht en marine (1000 man en 140 voertuigen) zullen deelnemen. „U heot de hele avond feestgevierd met uw vrienden, mag ik dan asjeblieft ook wat hebben?" officieel Naar aanleiding van de andering van de jongste Prinses hebben H.M. dc Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden bepaald, dat de Prinses, afgezien van de in formele aansprccknaam die zij zich heeft gekozen (Christine - Red.) voortaan officieel overeenkomstig haar tweede naam prinses Christina zal heten. Dit is vandaag medege deeld door het secretariaat van H.M. de Koningin. omvangrijke depressie bevindt zich in het zeegebied tussen Spanje, de Azoren en Engeland. Aan de rar.d hiervan naderen over Frankrijk enkele fronten, die van regen vergezeld gaan. Hun verplaatsingssnelheid is niet groot, maar het ziet er naar uit dat ze het komende etmaal ons land bereiken. Randstoringen die bij Spanje tot ont wikkeling komen zullen het weer op wat langere termijn een onbestendiger ka rakter geven. Maar het blijft verder vrij zacht weer. De wind zal matig zijn en waaien uit richtingen lussen zuidoost en zuidwest enkele buien. Zwakke tot matige zuidoos telijke wind. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 10 april: zon op 5.57, onder 19.27; maan op 20.57, onder 6.58. Woensdag 17 apri'l: laatste kwartier. HOOGWATER SCIIEVENINGEN 10 april: 4.14 v.m.; 16.28 n.m. Tendens dalend HET WEER I/V EUROPA linpporten hedenmorgen zeven uur DE, eekeinde niet wat hun ke dienst voor de agenten, scheidene politieposten kon- heel heeft drooggelegd. Iedereen kan zich erkwam. De cellen, gere- die in de regel 150 tot 200 den geen enkele dronkaard En als de staking voort- maal niet veroorloven, met de straat rapporteren. duurt, zal het nog wel min- de pont naar Denemarken te Dit was het gevolg van de der voorkomen dat mensen gaan om een borrel te halen, staking van dc voormannen worden opgepikt wegens het zoals nu vele Zweden doen. serveerd voor het tijdelijk beschonkenen opbergen van dronken lieden, naar de cel moesten verhui- waren op enkele na leeg. zen. Maar nu? Zaterdagmor- D. Heider regenb Yperibiirg mist zo 4 10 7 1 ozo 2 17 5 0. Eelde onbew. ozo 2 18 3 0 Twente onbew' ozo 3 19 6 0 Zd.-Limb. zw bew! ozo 2 19 6 0 Stockh. onbew. zw 6 12 -2 0 Kopenh. onbew. wind."! 9 0 Londen gh. bew. ono 5 116 0 zo 2 18 8 0 Luxemz. zw. bew! Parijs regen zo 3 16 4 o' ozo 1 15 6 0 Grenoble gh bew. zw 8 16 *9 0 Berlijn onbew. ozo 4 14 1 0 München l! bew. ZZO 2 '.3 1 0 Genève motregen windstil 14 3 0. WenenJ onbew windstil 14 -1 0 Belgrado niet ontv 5 .5 1 0 Rome l! bew windstil 16 4 Madrid regen Mallorca gh. bew Lissabon zw. bew z 3 12 8 11 windsUl 17 10 0 zw 9 17 9 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 1