DE BLAUWE TREIN Strand 's nachts bewaakt door een „bequaam persoon te paerde" Ben Goerions visie wekt hevig verzet in Israël in Eerste bosbrand van dit jaar Amerikaan uit trein gevallen 1 Parlement van reces terug a ISS O O O O 0 O O O O O O O O O MAANDAG 8 APRIL 15 Seintoestellen al honderden jaren aan de kust Bodediensten „Vuijr-teijcke- nen" sein-balk sein toestel, draadlooze telegrafie semafoor. Dit is in een notedop de ontwikke ling van het apparaat, waardoor er kontakt bestond tussen schepen op zee en het vasteland. Maar pas in 1805 werd de toenmalige seinstel- ling ook ten dienste van de visserij gebruikt, waardoor het kontakt tus sen schip en wal pas daadwerkelijk tot stand kwam. al bleef het schip een passieve rol spelen. De bedie ners van het seinapparaat waren in deze het meest actief, door gegevens over het schip door te geven aan het dorp of andere seinposten. Al sinds enige honderden jaren bevin den zich diverse seintoestellen op onze kust. De oorsprong van deze apparaten ligt in de tijd van de Spaanse ..Arma da", toen al van een zij het primi tieve kustbewaking kon worden ge sproken. Vaak gebeurde het dat met kapers bemande schepen of galeien plotseling voor de vaderlandse kunst opdoemden. In snelle roeiboten voeren de boosdoe ners dan naar het strand om daar de gebruikelijke plundertochten te gaan on dernemen. Voordat een bode uit het bedreigde dorp naar zijn baljuw geijld was, en die op zijn beurt voor een troep man schappen gezorgd had de ongewenste indringers te verjagen, gingen kostbare uren verloren, zodat de piraten, rijk voorzien van buit, het zeil reeds had den gehesen, wanneer de soldaten ein delijk op de plaats des onheils versehe- SNELLER Ook Scbeveningen is meermalen op een dergelijke manier verrast. Daarom zon men op middelen, die een snellere berichtgeving mogelijk zouden maken. „Indien iemand op zee onraad be merkt, hij is verplicht direct naar huis te keren en daarvan bij de schout mel ding te doen", terwijl 's nachts het strand bewaakt moest worden door een ..bequaam persoon te paerde", zo werd bij resolutie van 30 juli 1588 aan de vis sers van Holland en West-Friesland ge last. Tevens werden langs de kust op zicht-afstand palen opgericht, waaraan vlaggen of lantaarns werden gehesen om met ..een vuijr-teijcken malkande ren 't alle tyde te moge waerscbou- Bij alarm was het dorp nu in enkele minuten in rep en roer. Boden snelden heen, klokken luidden en tussen al die drukte door maakte een klein legertje ..bequame zeeluijden" zich klaar de ro vers te ontvangen. Tijdens de Franse bezetting (In 1195) werd dit alarmsysteem op een betere leest geschoeid. Theodorus Pansier werd belast met de leiding van de ..mo dernesering" van het ..vuUr-teücken". Hij liet op de reeds bestaande „vuur- boet". op 40 voet boven dc grond een lange stang aanbrengen; aan een dwarsbalk daarop werden dan, zowel ■verdag als 's nachts, de nodige seinen Geef teak-meubels 'n milde glans BE VER-TE A IC^Ceta-Bei Koninklijk gezin bij avondmaalsdienst H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bern- hard en de prinsessen Irene en Mar griet hebben gisteren in de Oranjekerk te Utrecht een avondmaaldienst bijge woond. Voorganger was dominee D. Blikkendaai. Ook twee heidebranden Een korte, docli verraderlijke bosbrand de eerste van het jaar heeft gister middag naar schatting vier hectare bos van het landgoed Groot Drakesteyn in Baarn verwoest. Het vuur dat om rond half vier tientallen dagjesmensen, die een boswandeling maakten opschrikte, werd bestreden door de brandweerkorpsen van Baarn. Laage Vuursche en De Bilt. De vele toeristen namen schoppen en takken ter hand om de brandweerlieden terzijde te staan. Op de meest onver wachte plaatsen stak het vuur steeds weer de kop op. Kapitein-ter-zee b.d. 0. deBooy overleden In zijn woning in Den Haag is giste ren op 59-jarige leeftijd overleden kapl- tein-ter-zee b.d O. de Booy. De heer De Booy. die in 1940 met een half afge bouwde onderzeeboot (0 24) naar Enge land ontsnapte, boekte als commandant deze onderzeeër in de Middellandsp successen. Hij werd hiervoor onder scheiden met de bronzen leeuw en d „distinguihed service order" (D.S.O. en „officer of the military division of the most excellent order of the British empire". Ook is hij in Engeland liaison officier bij de admiraliteit geweest. In 1945 werd hij chef staf commandant zee macht Nederland, in 1947 sous-chef com mandant zeemacht Nederlands-Indië. Ten slotte was hij van 1948 tot zijn pensionering in 1955 commandant van de onderzeedienst in Rotterdam-WaalhaveD De heer De Booy was voorzitter van de afdeling Den Haag van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" Gistermiddag ontdekte een kleine jon gen, die in de polder eieren zocht, ir de spoorsloot langs de spoorbaan naai Rotterdam, juist op de grens van de ge meente Delft, het stoffelijk overschot van een man. De politieteDelft werd gewaarschuwd en liet het stoffelijk over schot per ambulance naar het zieken huis te Delft overbrengen. Uit papieren, die op het lijk werden gevonden, bleek de man te zijn de 58-jarige Jerore Mellquiest, afkomstig uit New York. Uit een artikel over kunst, dat in zijn pa pieren werd aangetroffen en zijn als ondertekening droeg leidt men dat de man kunstcriticus was. Hij had een treinkaartje voor de D-trein Parijs. Het was gedateerd op 26 maart. Later bleok. dat hij medewerker was van enkele Nederlandse bladen. Ook werkte hij voor de Franse radio en tele- Schade: enkele tonnen Meubelfabriek in Borne afgebrand Dc meubelfabriek en modelmakerij NÜhoff en Kwast in Borne is zaterdag avond uitgebrand. Ook de inboedel, als mede de voorraden gingen verloren. De schade beloopt minstens enkele tonnen. Het bedrijf was verzekerd. Zaterdagmiddag is de boerderij van H. Pelle te Brakel uitgebrand. Zaterdagmiddag zijn de boerderijen van de landbouwer H. Janssen en Van Hugten te Liessel uitgebrand Twaalf mensen werden dakloos. Zondagavond ontstond brand in het café van Van der Helm te Zorgvlied onder Diever. Ook de aangrenzende bak kerij van I. Hunse vatte vlam. De brand weer slaagde erin het woonhuis van de bakkerij te behouden. Het café en de bakkerij brandden af. Aan de Noorderdwarsvaart in Drach ten is gisteravond een arbeiderswoning tot de grond toe afgebrand. Op eei toestel na kon van de inboedel worden gered. De bewoners, het bejaarde echitpaar De Haan met een inwonende ii, waren afwezig. Zaterdag is in de Grienditveensepeel té Horst brand uitgebroken. De brand weer is de gehele dag bezig geweest de brand te bestrijden. Een terrein van 300 hectare, bestaande uit struikgewas eD hei, verbrandde. Een in de nabijheid ge legen boerderij kon behouden blijven- visie. De man logeerde in het Ha^ hotel Terminus. De Amerikaaa moet reeds op 26 nu uit de D-trein Den HaagParijs zijn. vallen, hetgeen ook blijkt uit het op dag gedateerde treinkaartje, wat mei hem vond. Rockefellerstdcliting sclionk driekwart miljard dollar De Rockefellerstichting heeft in vijftig jaren van haar bestaan n 763 miljoen dollar uitgegeven, vot voor verbetering van de volksgezq heid en steun aan geleerden, o.a. t het onderzoek naar de bestrijding t gele koorts, mijnwormziekte en mali n Meer dan 16.000 geleerden kregen fin rj ciële steun. In zestig ontwikkeling» den hebben 260 instellingen vorig j toelagen gekregen. Q Dit Contact met zee; vroeger en nu gehes Nu permanente bewaking naamste aanwezig was. ging men dit toestel ook voor bet verzenden van andere berich ten dan alleen alarmsignalen, gebruiken. Enkele jaren later werd ook dit sy steem weer gemoderniseerd, men veel nut verwachtte. Een geheel nieuwe seinstelling werd gebouwd op een hoog duin ten Noorden van het dorp (het tegenwoordige Seinpostduin). Nu behoefde men zich niet langer te beper ken tot bepaalde begrippen als: „schip in zicht", ..maakt klaar te landen' „schepen zijn bewapend", etc, maa kon men ook letters van het alfabet overbrengen. Om berichten over te bren gen. maakte men zelfs wel gebruik kanonschoten. Dergelijke posten waren te vinden langs de gehele kuststrook, van Vlie land tot Vlaanderen. Van alle seinpos- Scheveningen echter de omdat Den Haag het Commandant thans in arrest Rol anti-Castro-rebellen lijkt vrijwel uitgespeeld "P\E rol van de Cubaanse rebellen die zich op Amerikaanse bodem bevinden om vandaar uit het c munistische bewind van Fidel Castro te bestrijden, is na de arrestatie van de commandant van het anti-Castro- commando „Alpha 66", Eloy Menoyo. in de Amerikaanse wateren, vrijwel uitgespeeld. De Cubaanse ballingen, die vooral tot taak hadden de gue< rillastrijders op het eiland te be voorraden, verwachten dat een groot deel van hun mannen tijdens de oversteek van Miami naar Havanna door Britse of Amerikaanse trouilleschepen zal worden opgepikt- De arrestatie van Menoyo. die twee Jaar geleden van Cuba naar Florida vluchtte om overvallen op zjjn moe derland voor te bereiden, geschiedde zaterdagnacht door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht. Ook wer den vier van zijn medewerkers ge vangen genomen. Het Amerikaansp marinevaartuig moest enkele uren achter de snelle motorboot van de Cubanen aanjagen voordat deze kon worden achterhaald. Tevoren waren de rebellen erin geslaagd om aan schepen van de Britse marine te om komen, toen zij zich in het gebied van de Bahama-eilanden bevonden Volgens de Amerikaanse kustwacht hadden de Cubanen tijdens de achtervol ging ruimschoots gelegenheid gehad hun voorraad wapens en munitie overboord te gooien, die zij voor hun makkers op Cuba hadden meegenomen. Na hun arrestatie werden de vijf ge- vangen genomen rebellen overgebracht naar een kamp van de immigratiedienst in Miami (Florida). In totaal zijn gedu- rende de afgelopen week 31 anti-Castro- ballingen in dc Baihama-archipel gearres teerd. Berichten van een ln F.orida verschij nend dagblad, volgens welke de Verenig de Staten er naar streven met Castro te gaan onderhandelen over de eventuele hervatting van de diplomatieke betrek kingen, zijn door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken ten stelligste tegengespro ken. Het bericht in de Sun-Scntincl zou zijn gelanceerd door de New Yorkse ad vocaat James Donovan, die ook enige maanden geleden de Cubaanse gevange nen heeft vrijgekocht De Amerikaanse republikeinse senator Goldwater beeft gisteren tn een televisie- uitzending te New York verklaard niet te geloven in een oorlog tussen de Sowjet. unie en de Verenigde Staten over de moeilijkheden rond bet omstreden eiland. Hjj sprak zich uit voor een blokkade van Cuba, voor steun aan de Cubaanse re bellen In Florida en (zonodig) voor een Invasie op het eiland om aldaar het com munisme de kop in tc drukken. Goldwater, die nu reeds genoemd wordt als een mogelijk kandidaat van de republikeinen bij de presidentsverkiezin gen van 1964, was van mening dat de aanval op Cuba niet moet geschieden door de Amerikanen alleen, maar door de strijdkraohten van de Organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.). Hoewel de Sowjetunic elke Amerikaanse aanval op Cuba zal „beantwoorden", geloofde sena tor Goldwater niet dat elke maatregel, die tegen Cuba wordt ondernomen, zal uitlopen op een kernoorlog. regeringscentrum was. Door middel, van dit nieuwe systeem liep een bericht vanuit Scheveningen de volgende route: Post Kijkduin, die het bericht met verrekijker „in de gaten kreeg", seinde het verder. Post Monster nam het weei over en seinde naar de volgende kust plaats. zodat een bericht op deze ma nier in betrekkelijk korte tijd tot zelfs in Frankrijk doordrong. In 1805 ging de visserij ook haar vruchten van deze uitvinding plukken De Vlaardingse reder K. Hoogendijk Kzn. richtte een verzoek aan de direc teur van het seinwezen. „sijnde infor meerde offer geene mogelikheid was elkander te seijne offer visschepen t gesigt sijn". Dit werd toegestaan in 't vervolg wist Hoogendijk al ge- ie tijd van tevoren dat één var schepen de Vlaardingse haven zou binnenlopen. In 1880 besloot de Haagse gemeente raad het Seinpostduin te verpachten, arna het gedeeltelijk is afgegraven bebouwd met het huidige restaurant theater. De schilder Mesdag heeft echter nog tevoren vanaf dit punt een prachtig panorama gemaakt, wat nog steeds te bewonderen is in het museum de Zeestraat. Behalve „Stormbal" en Vuurtoren, aren er nu geen zichtbare seinen eer. want men bediende zich van de inmiddels uitgevonden „Draadlooze Te- legraphie". Pas by de opening van de vissershaven in 1904, was daar op- w sprake van en wel in de vorm een semafoor, zoals sommige le- zich wellicht herinneren. In 1954 is daarvoor in de plaats het huidige sein huis gekomen, wat met de nieuwste technische snufjes, zoals radio, radar, mobilofoon, enz. werd uitgerust. Thans mag het tot één van de modernste se- maforen van ons land gerekend wor- Alleen de waterhoogte wordt de vis- ■rs nog overgeseind. overdag met vlakken, punten of een vlag en 's nachts met lantaarns op dezelfde manier als in de 16e eeuw, wanneer er alarm werd geslagen voor kaperschepen, die de horizon voor Scheveningen ver schenen. Egypte-crisis rijt oude wonden open: Damvraay i het gisten Israëlische parlement, dat juist op Paasreces was, moest worden te ruggeroepen omdat de activiteiten van Egypte een gevaar voor de toe komst van het land inhouden. Extra wrang wordt de toestand als men bedenkt, dat de oppositie Ben Goe- rion van een pro-Duitse houding verdenkt, precies dertig jaar nadat het Duitse volk Hitier aan de macht hielp. in Egypte Duitse geleerden wer- n de ontwikkeling van wapens die tegen Israël gekeerd kunnen worden, krijgt de stemming die de oppositie te gen Ben Goerion kweekt, iets van ver raad. Een aantal parlementsleden heeft -mwonden uitgesproken dat Ben Goerion te pro-Duits Is. Voor de premier moeten deze aantij gingen het karakter van persoonlijke beledigingen krijgen. Hij heeft niet let terlijk met zijn hand in de grond ge wroet om te helpen bij de verwezenlij king van de Joodse staat? Vooral in de aanloopperiode heeft hij maatregelen doorgevoerd en een politiek gevolgd, die vaak voor de bevolking onverteer baar waren, maar later is gebleken da» hij de enig juiste weg zag. die maatregelen was het aanknopen van contacten met West. (Van een onzer medewerkers) 1 op Ben Duitsland. Het war en is nóg de op positionele Cheroet onder leiding de demagogische Menachem Begin die hij daarbij vooral op zijn weg vindt. Deze partijf in grootte onmiddellijk volgend op Ben Goerions Mapai, heeft reeds enkele malen protestbetogingen tegen Ben Goerions politiek inzake West-Duitsland georganiseerd, zich KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Het robijnensnoer „Het vurige hart" vormde dc inleiding. De Amerikaanse miljonair Van Aldin heeft het in Parijs gekocht voor zijn dochter Ruth. Zij is ongelukkig getrouwd met de nietsnut Kette ring. Deze voelt zich aangetrokken tot de danseres Mirelle. Van Aldin stelt Kettering voor de keus: scheiden en 100.000 pond ontvangen of Kettering weigert en Ruth gaat naar de Rivièra. Ze ontmoet in de trein het meisje Katherine Grey plotseling door een erfenis rijk geworden en stort haar hart uit. De volgende morgen blijkt Ruth te zijn ver moord. Katherine heeft een lange man het compar timent zien binengaan en die man ontmoet ze nu weer bij haar tante aan de Rivièra: Kettering. Hij doet echter alsof hij van niets weet en houdt zich nog van de domme als hij naar het politiebureau wordt gesommeerd waar de intussen verschenen detective Hercule Poirot op hem wacht. Of weet hij werkelijk nog niet dat zijn vrouw vermoord is? 26 Lady Tamp 1 ins stem riep klagend van bene den: „Lenox, Derek heeft juist opgebeld. Hij wil vanavond komen dineren. Gaat dat?" Lenox stelde haar gerust en kwam terug in Katherirves kamer. Haar gezicht stond vrolijker en minder onverschillig. ,,Ik ben blij dat die goeie Derek komt eten," zei ze. „je zult hem vast aardig vinden." „Wie is Derek?" „De zoon van Lord Leoonbury, getrouwd met een rijke Amerikaanse. De vrouwen dwepen een voudig met hem." „Waarom?" „Och, de gewone reden heel knap uiterlijk en verre van braaf. Iedereen maakt hij het hoofd op hol". „Jou ook?" „Soms," zei Lenox, „en soms denk ik dat ik zou willen trouwen met een brave dominee en mijn hele leven doorbrengen op het platteland. Een Ierse dominee zou zo kwaad nog niet zijn; en ik zou kunnen jagen." Een paar minuten later keende ze terug tot haar oorspronkelijke onderwerp. „Er is iets de podiitde Het geheim van door AGATHA CHRISTIE eigenaardigs aan Derek. De hele familie bestaat uit spelers. In vroeger tijd verdobbelden ze hun vrouwen en hun bezittingen en deden de gekste dingen, louter voor hun genoegen." Ze ging naar de deur. „Kom naar beneden als je er lust in hebt." Toen ze alleen was bleef Katherine in gedach ten verzonken zitten. Ze voelde zich niet op haar gemak. Ze dacht lang en ernstig na over de vermoorde vrouw. Ze had medelijden gehad met Ruth, maar ze kon niet zeggen dat deze haar sympathiek was geweest. Vreemd, dat de dood tussenbeide was gekomen en een eind had ge maakt aan die fatale reis van de ryke vrouw. Plotseling schoot Katherine iets te binnen, een klein voorval, dat ze misschien aan de politie had moeten vertellen, maar waaraan ze niet had gedacht toen ze ondervraagd werd. Zou het werkelijk van belang zijn? Ze had stellig ge meend dat ze een man het bewuste comparti ment had zien binnengaan, maar ze hield zich voor dat ze zich gemakkelijk had kunnen vergis sen. Het kon ook de volgende deur geweest zijn en de man in kwestie kon zeker geen treinbandiet zijn geweest. Ze herinnerde zich hem zeer dui delijk, daar ze hem bij die beide andere gelegen heden gezien had eens in Savoy en eens bij Cook. Neen, ze vergiste zich ongetwijfeld. Hij was het compartiment van de vermoorde vrouw niet binnengetreden, en het was misschien maar goed dat ze gezegd had. Ze had er misschien veel leed mee voorkomen. Ze ging naar beneden, naar de anderen op het terras. Door de mimosatakken heen zag over de blauwe wateren van de Middellandse Zee. en terwijl ze met een half oor luisterde naar het gebabbel van Lady Tamplin, was ze blij, dat ze hierheen was gegaan. Dit was beter dan St. Mary Head. Die avond deed ze het mauve toilet aan dat de naam droeg van soupir d'automne zichzelf te hebben toegelachen in haar spiegel ging ze de trap af. Ze voelde zich, vo eerst in haar leven, een beetje verlegen. De meeste van Lady Tamplins gasten waren al aanwezig en aangezien Lady TamplL tijen zich altijd kenmerken door veel lawaai, was de herrie al verschrikkelijk. Chubby rende naar Katherine, drong haar een cocktail op en nair haar onder zijn hoede. „Ah. ben je daar, Derek," riep Lady Tam plin, toen de deur openging om een nieuwe gast toegang te verlenen. „Nu kunnen we eindelijk iets gaan eten. Ik heb honger." Katherine liet haar ogen op hem rusten, was verbaasd. Zo, dus dat was Derek; er werd zich bewust dat ze altijd wel geweten had dat ze op zekere dag de man zou ontmoeten, die ze al driemaal had gezien onder zulke eigenaar dige omstandigheden. Ze meende dat hij van zijn kant haar eveneens herkende. Hij hield mid den in een gesprek met Lady Tamplin op ging toen weer door alsof het hem inspanning kostte. Toen ging men aan tafel en Katherine ontdekte dat ze naast hem was geplaatst. Dade lijk wendde hij zich met een levendige glimlach tot haar. „Ik dacht \vel dat ik u spoedig zou ontmoe ten", merkte hij op. „maar ik had nooit kunnen vermoeden dat het hier zou zijn. Het moest zo zijn. weet u. Eens in het Savoyhotel, eens bij Cook driemaal is scheepsrecht. Zegt u nu niet dat u zich my niet herinnert of dat u mij nooit hebt opgemerkt." (Wordt vervolgd) i daarbij gesteund wetend door deel van Israëls bevolking. De aanval die thans wet Goerions beleid wordt ondernomen niet alleen een politieke tegenstelling maar ook een persoonlijke tussen Israëls grijze premier en Menachem Begin. Bij herhaling heeft Ben Goerion klaard, liever te zullen aftreden dan de Cheroet in de regering op te Ben Goerion is de mening toegedaan dat de ultra-nationalistische Cheroet fascis tische symptomen vertoont. Hij heeft liet in zekere zin aan zichzelf te wij ten, dat hij thans van een pro-Duitse hou ding verdacht wordt. Hy heeft te laat ingegrepen. Een week lang heeft hii gedoogd, dat zowel de regering als de staatsradio en de pers. hoewel hii daar geen invloed op kan uitoefenen een campagne tegen West-Duitsland op touw te zetten met de teneur: eerst zes mil joen onzer vermoorden en dan Egypte behulpzaam bij het uitmoorden de Joodse staat Toen Ben Goerion vakantie naar zijn departement in Je ruzalem terugkeerde, is al het oude dat Duitsland het Joodse volk heeft aangedaan weer opgehaald. Duitsland kreeg in eerste instantie de schuld de Egyptische plannen. Schikking Ben Goerion was er veel meer geporteerd via afgezanten de kwestie in het geheim met Adenauer op te men, omdat Duitslands betekenis niet te onderschatten is voor Israël. Bonn is de enige hoofdstad van belang in Euro pa die met Israëls positie rekening kan houden, ook in de EEG, uitziet dat op den duur Parijs zijn han den van Israël zal aftrekken omdat het meer gebaat is bij een samenwerking met de Arabische landen in verband met Algerije. Voor Israël Dadelig zijn als het Bonn tegen zich in liet harnas jaagt, net is er niet bü ge baat Duitsland opnieuw aan de kaak te stellen. Ben Goerion heeft al jaren geleden een aanknopen van zekere betrekkingen met Duitsland voorgestaan tegen de ring van velen in Israël in. Het is ter niet alleen een verschil van inzicht in de buitenlandse politiek vooral de Cheroet is de mening toegedaan dat al le voordelen tegen connecties met Duits land niet opwegen tegen de emotionele bezwaren maar de verwijten aan het adres van Ben Goerion houden ook bin nenlands politieke tegenstellingen in. Ben Goerion verkeert, hoe vreemd het ook mag klinken, in een soortgelijke si tuatie als Adenauer. Beiden hebben hun land opgestoten in de rij der volke- Bciden voerden een politiek met voorbijzien van kritiek die zij de beste achten. Beiden houden het heft in han den. >u de Cheroet niet ongelegen komen als nu de stemming in Israël anti-Duits is, Ben Goerion len val wordt gebracht. Het zou wellicht het einde zijn van zijn politieke loop baan. Wellicht zou het ook aan enigen zijn partij niet ongelegen komen. Want met Ben Goerions ingrijpen heeft hij ook velen in de regering, onder meer zijn minister van buiten landse zaken. Golda Meïr, tegen de haren gestreken. stand 1 gepubliceerde probleem: Zwart: 7 12 13 17 18 20 24 25 30 Wit: 23 26 28 29 33 37 39 41 42 41 De volgende zetten geven de wit* aan: Wit: 42—38 (36x47) 26—21 (17x21 39—34 (30x48) 38—32 (48x31) 32—5 I (31x22) 28x20 (25x34) 23x1 (34x21 1x15 (47x29) 15x42. Oplossing schaakvraag Kan ik nemen? De vraag, waarm( elke schaker zich van tyd tot tijd hl hoofd pijnigt. In deze stelling uit o partij S. RubinM. McLennan (Si Francisco 1962) moest wit aan zet zi4 dit eveneens afvragen, nadat zwal 1Dd8b6 had gespeeld. Kon h nemen op d6, of zou dat wegen zwarts antwoord 2Db6xb2 fune zijn? Hoe beantwoordt u deze vraaj Wit: Kei, Ddl, Tal en hl, Lc4 e f4, Pc3 en f3, pi a2, b2, e4, f2, g2 en W Zwart: Ke8, Db6, Ta8' en h8, Lc8 e f8, Pd7 en g8, pi a7, b7, c6, d6, f7, en h7. I Ai m AAA AA sa i .t '12. Bridge In een viertallen wedstrijd krijgt I als Noord het volgende spel: A H 10 8, 10 9 6 5, O V B 9 4, U is gever, niemand kwetsbaar e het bieden gaat onder constant passé van de tegenpartij: Noord 1 schoppe - Zuid 2 klaveren - Noord 2 ruiten1 Zuid 3 klaveren - Noord Wat zou u thans bieden? Invul-puzzel 2 3 4 6 7 8 10 11 12 13 Vul horizontaal in: 1. schoeisel; J adellijke titel; 3. hoog bouwwerk: 4 oorzaak; 5. stad in Drente; 6. erwten soep; 7. korter; 8. bekende stad i' Frankrijk; 9. zucht om zich te wrej ken; 10. drukte; 11. medicinaal ge wicht; 12. groot aantal; 13. jongen. Bij juiste oplossing leest men op d< cirkeltjes drie plaatsnamen, gelege: in de provincie Noord-Holland. Oplosing vorige puzzel Leimuiden, Oldenzaal, Langeraai Oudewater, Hensbroek. Barnevelö Pannerden, Groningen. De zegswijze luidt; „Uilen nat Athene brengen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1963 | | pagina 6